Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2006., 17:50   #141
Gospodaru moj, koji si sve stvorio iz nicega, koji sve stvaras, koji slabosti nemas, koji nas i dijela nasa netrebas, koji si neovisan o bilo kome ili cemu, nista tebei neslici, nista nije kao ti, ni vrijeme ni mijesto ti nije potrebno, ....
Zaista nam nisi dao razum da se sa njim igramo, ovaj zivot je kratak, kao biljka iz sijemena, covijek raste, Allah mu daje ono sto mu je potrebno za zivot, daje mu zdravlje i jacinu, pa se stabiljka ucvrsti, izdigne, vijetru prkosi, pa zaboravi da ce uginuti, istruhnuti, i da je samo stabiljka mala, tanka i slaba.

Covijeku je najveca bolest njegova oholost, ona kad zacrni srce ubija sve sto je ljudsko u njemu. Iz usta mnogi ovdije izlazi bolest, i tama, vasa srca su bez podrske, i vi razuma nemate.

Muslimani priznaju sve poslanike, i odazivaju se najboljem poslaniku, zadnjem poslaniku, kojeg je Allah stvorio i odredio da bude zadnji koji ce doci medzu ljude, staviti pecat na poslanstva njegove brace poslanika prije njega.

On je imao sve vrline i sve vrijednosti koje covijek moze imati zajedno. Allah (na arapski Bog) ga je stvorio kao najbolje bice. Muhammeda je oblak pratio praveci mu sijenu, drvece mu je Salavat (pozdrav) slalo, iz njegovih ruku su je potekla voda, kao izvor, koji je napio stotine Muslimana u sred pustinje, i sam sam se uvijerio da i kamenje mirise i poslije 1427 godina, nije uzaludan veliki broje Viejrnika koji sanjaju Poslanika, kojima Allah daje stvari koje su samo za njih podarene, ...
Pa pogledajte oko sebe: Jedna je istina. Nema vijere koja vijeruje u jednog Boga osim Islam. To je vijera poslanika Adema (Adam) i njegove zene Have (Eva), i Nuha (Noah), Jusufa (Josef), Isa (Isusa), i zadnjeg Poslanika Muhameda (Ahmeda koji je bio opisan i u knjigama koje su tada imali neki svestenici i zidovi pa su kad su vidjeli Muhameda dok je jos dijete bio, posavijetovali njegovog oca da ga sakriju, jer su prepoznali znake Poslanstva kod njega, i potvrdili da je on Poslanik kojeg oni nalaze nagovijestenog u njihovim knjigama). U to vrijeme su krscani toliko izmijenili vijeru Isa (Isusa) da ona nije imala viese koliko zrno istine u sebi. Isus je vijerovao u jednog Boga, i sam ga je molio i molitve mu slao. Isus je kao i svi ostalo Poslanici bio samo covijek, kojeg Allah skloni od ruku nevijernika na neko vrijeme. Isaa kaze "Ja moram da idem, da on dosao... " (Nagovijestava Muhameda, jer je Dolazak Muhameda poslije Isa, kao srednji prst i kaziprst. Znaci veoma blizu.

Onaj koji zeli da zna sta je islam on ce razmisljati prije nego sto mu sejtan (sotona) prsa napuni otrovom i natijera ga da suje na ono sto sotona najvise mrzi -----> Istinu.

Islam osvoji pola svijeta lijepor rijecju. Narod pohrli u islamsko carstvo zeleci zivjeti u miru i sigurnosti. Nauka se razvi nikad vise nego u vrijeme Andaluzije, u vladavini muslimana.

To su samo mali odlomci istine, a istina je ono sto svi trebamo da trazimo, prije nego mali organ koji kad se zaustavi nas zivot prestaje, zaista iskuca svoje ograniceno vrijeme, dajuci mozgu ono sto mu je potrebno za razmisljanje a rukama za rad.
 
Odgovori s citatom
Old 31.05.2006., 18:25   #142
Quote:
putnik_na_kratko kaže:
Islam osvoji pola svijeta lijepor rijecju. Narod pohrli u islamsko carstvo zeleci zivjeti u miru i sigurnosti. Nauka se razvi nikad vise nego u vrijeme Andaluzije, u vladavini muslimana.
Baš zanimljivo. Reci nam što je bilo kad si se probudio?
__________________
O ISLAMU » pogled sa zapada
APOI is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2006., 18:28   #143
Quote:
EZAN kaže:
u jednom se slazem,a to je moja braco i sestre da islam i muslimani u njemu imaju problema ne sa hriscanstvom niti hriscanstvo sa islamom,
vec mi muslimani sa samim sobom!!!

a to cu da potkrjepim sa nekoliko cinjenica....
1989 god. egipatski seik muhammed al- ghazali dao je nekoliko izjava kojima je postao meta ostre kritike saudijske stampe.
izmezdu ostalog izjavio jeda danas amerikanac ili englez ne bih nikada postao musliman.krivci za to bili bi muslimani iz islamskog svijeta i njihov nacin zivljenja islama.
ISLAM LICI JEDNOM KARAVANU KOJI SE VEC STOLJECIMA IZGUBIO JER GA SLIJEPCI VODE
takve izjave mogu da sokiraju i evropske muslimane koji razumljivo ceznu za DAR-L-ISLAM i tako nehoticno idealizuju islamski svijet.granica izmedzu DARU-L-ISLAM I DARU-L HARBje u stvari u danasnjem vrremenu postala nejasna.danas je u nekim zapadnim zemljama lakse (i bezopasnije) islamski zivjeti ,nego u nekim takozvanim islamskim zemljama.
Poznato je da QUR'ANiskljucuje nasilno propagiranje islamala ikraha fi din (2256).TO ODGOVARA QURANSKOM PREZIRU LICEMJERJA;JER VJERA POD PRISILOM PROIZVODI DVOLICNOST(licemjerje).kad se radi o vjeri upotreba sile je samo propali POKUSAJ.
U danasnjem islamskom svijetu je ova uvidavnost cesto neshvacena ,odnosno prikrivena time da se jedna druga quranska izjava-(definicija)UMME u SURI AL- IMRAN(3104)-nez povezanosti apsolutira.po toj definiciji se svaki musliman koji je spreman na silu pravda dadopusta ono sta je dozvoljeno i da zabranjuje ono sto je nedozvoljenoi to po doticnom HADISU(XXI,BR.79)NE SAMO JEZIKOM ILI SRCEM NEGO I RUKOM.
TAKVI MUSLIMANSKI STAVOVI NA PUTU KA ISLAMSKOM DRZAVNOM UREDZENJU IZ medine,PRESKACU JEDNU VRLO VAZNU ETAPU IZ mekke, NAIME PRIDOBIJANJE ISLAMA U SRCU,TE TEZE NA TOM PUTU DA UPOTREBOM DRZAVNE I PRIVATNE SILE DODZU DO CILJA,UMJESTO DA PODZU OD KORIJENA ISLAMSKIH VRIJEDNOSTI.
Ovi nestrpljivi stavovi ne samo da ne donose plodove vec svugdje u svijetu poistivjecuju islam sa terorom,bombama i upotrebom sile.
ova netolerantnost ,VODI KA RAZDVAJANJU RAZLICITIH ISKAMSKIH PARTIJA U ISLAMSKIM ZEMLJAMA I TIME KA SLABLJENJU ISLAMSKOG PREPORODA UOPSTE!!
Kulturni pad islamskog svijeta do i za vrijeme kolonizacije bio je prouzrikovan izmedzu ostalog i dominirajucom predstavom iz 16 stoljeca,DA JE SVE STO JE VRIJEDNO ZNANJA VEC POZNATO I DA SU PRECI ZBOG NJIHOVE VREMENSKE BLIZINE SA PEJGAMBEROM PRONASLI SVA RJESENJA ZA SVA VREMANA.
Takvim zatvaranjem vrata ka kreativnomtumacenju QURANAi SUNNE, ISKAMU JE ODUZET KURIOZITET,A ZEDZ ZA ZNANJEM JE PRESAHNULA,STO JE UPRAVO BILO TIPICNO ZA PRVO I SJAJNO VRIJEME ISLAMA.
ISLAM nije plemenska religija(kao mozaicka vjera u njenoj praksi)niti nova vjera!!vec jedna univerzalna religija.
QUR'AN jeste objavljen na arapskom jeziku;ipak Allah ne govori samo arapski jezik,tako reci kao maternji!!
BITI MUSLIMAN NE ZNACI DA SE MORA ZIVJETI KAO STO SE ARAPI ZIVJELI U 7 STOLJECU U HIDAZU!!Kao sto je formulisao seik MuhammadabduhIMA U EVROPI VISE ISLAMA BEZ MUSLIMANA I U ISLAMSKIM ZEMLJAMA PUNO MUSLIMANA BEZ ISLAMA!!!
Istorija islama je do danasnjeg dana ostala istorija despotije,sto protuvrijeci QURANUi SUNNI,SARIJA njegovana pravnim naukama,egzistira samo kao neki lijepi ideal!!KAO OGLEDALO PUNO PRIJEKORA PREMA RUZNOJ STVARNOSTI!!
Kao hriscanski klerici,vecina ulema se povinovalo samovoljnom ili PROSVJECENOM APSOLUTIZMU koji obiljezava islamsku historiju(U SVAKOM SLUCAJU NE SAMO ISLAMSKU)

Islam odbacuje zapadni materijalizam.Ali neki muslimani odbacuju citavu kulturu(zapadnu).Postoji jedan trend koji se narocito istice po tome sto odbacuje zapadnu tehnologiju,kao da postoji neka islamska tehnologija
AKO OVA ZALOSNA TEDENCIJA POTRAJE,PORASTI CE OVISNOST ISLAMSKE PRIVREDE I NAUKE OD ZAPADNIH INOVACIJA.NAD OVOM KULTURNOM KONOLIZACIJOM NE VRIJEDI PLAKATI.
POMOGLO BIH KAD BI ISLAMSKI INTELEKTUALCI PRIONILI KA INOVATIVNOM I KREATIVNOM IZUCAVANJU

Extremne forme zabranjivanja u islamu!!!
Taj trend se provlaci kroz citavu islamsku historiju,i od jednog pravednog drustav se stavra jedno rigorozno,extremno-puritansko drustvo.SA TIME SE POCELO JOS U VRIJEME KARIDISITA I NASTAVLJAENO JE ZA VRIJEME IBADITA I ALMOHADA

OVAKO SE OD JEDNE TOLERANTNE,prirodne,za ljude oslobodzujuce religije,religije zlatne sredine i pravednosti -stvorila jedna mozaicna-prepredena pravna religija u kojoj je prije svega ZABRANJENO MNOSTVO STVARI!!
kad bi se islamski svijet okrenuo izvorima i pred ocima imao QUR'AN I SUNNU ne bi se moglo nista reci.ALI ,TAKVI REFORMISTICKI POKRETI,POD TIM PODRAZUMIJEVAJU POVRATAK KA IZVORIMA TRADICIONALNOG ISLAMA SREDNJEG DOBA(VIJEKA)KOJI JE U GORE SPOMENUTOM SMISLU VEC BIO UNAKAZEN JEDNOM HRPOM FATVI I KOMENTARA.TO JE POVEZANO SA JEDNOM TAKVOM NADMENOSCU DA SE NE SAMO NE-MUSLIMANI UPLASE OD TOGA!!!!

TESKO JE POVJEROVATI DA NAM JE ALLAH SVOJOM DOBROTOM POSLAO SVIJE POSLANIKE KAO IBRAHIMA,ISA I MUHAMEDA,SAMO ZATO DA BI SE DESNOM NOGOM ULAZILO U DZAMIJEDA BI SAMO SIWAKOM CISTILI ZUBE,OBAVEZNO NOSILI BRADU ITD...
ipak se stice utisak da je danas vecina ljudi u takozvanom fundamentalistickom krugu islamskog svijeta fasciniran samo tom VANJSKOM POJAVOM.UPRAVO SE MOZE PRIMJETITI JEDNA MARIGINALNA OPSESIJA.


NAROCITO SE STICE UTISAK DA SE PRI REISLAMIZACIJI DANASNJEG ISLAMSKOG SVIJETA RADI SKORO SAMO JEDNOZENAM PONOVNO USKRATITI PRAVA STO JE POSLJEDICA JEDNOG CITAVOG LANCABID AT HASSANATKOJI JE OTPOCEO JOS OD DOBA HALIFA UMARA -KOJI JE I SAM BIO INICIJATOR!!!
TO STAVRA JEDNU ATMOSFERU KOJA BI SE MOGLA NAZVATI OBRATNI SEKSIZAMJEDNA NETATIVNA PREDSTAVA O ZENI.
VISE OD POLOVINE COVIJECANSTVA CINE ZENE,PO QUR'ANU ZENE SU U SVIM VAZNIM ASPEKTIMA RAVNOPRAVNE MUSKARCIMA!
U PRVO VRIJEME ISLAMA ONE SU IGRALE KAPITALNU ULOGU U PRIKUPLJANJU MUSAFA(AISHA I HAFSA),BILE SU PODRSKA U BORBENIM AKCIJAMA,U DUHOVNOM ZIVOTU(UMM SALAMA.RABIA)KAO I PARTNERKE PEJGAMBERA,KOJI JE BIO PRIJATELJ ZENA.
KROZ QURAN OBJAVLJENO OSLOBOGENJE ZENE,ZNACILO JE NICTA MANJE NOGO KULTURNO -HISTORIJSKU REVOLUCIJU.NAZALOST U TOM RAZVOJU(SLICNA SITUACIJA U HRISCANSTVU PO PAULUSU)SE DOGODIO JEDAN PREKID I TO U DOBA HALIFA UMARA KOJI JE DOVEO DO TOGA DA SE ZENE ISKLJUCE IZ JAVNOG ZIVOTA,CAK BI SE MOGLO RECI ,BILE SU TRETITANE KAO GRADZANI DRUGOG REDA!!!
KAO KOSEKVENCA OVOG RAZVOJA KOJI NIJE U SKLADU SA SUNNOM,MUSLIMANKE IZ MNOGIH ISLAMSKIH ZEMALJA DJELUJU NAZAPADNOG POSMATRACA KAO MARGINIZIRANE I MUMIFICIRANE.ZA TO SU ODGOVORNA EKSTREMNA ,EKSTEZIVNA TUMACENJA AJETA U KOJIMA SE GOVORI O HIDSCHABU I PREKRIVANJU ZENA.

NAZALOST U SKLADU SA TIM PUNO JE MUSLIMANA KOJI SE CAK I DANAS ZAKLINU MACO-KULTUROM I KULTOM LJUBOMORE.ZATVORI OCI PRED TIM ZNACILO BI SAMO SEBE PREVARITI.
Kad je već tema dignuta, pročitala sam ju i eto, zapeo mi za oko ovaj upis...šteta što je iz 2003., a ne i iz npr. 2006.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2006., 23:43   #144
U ime Allaha Milostivog, Samilosnog!

Quote:
APOI kaže:
Baš zanimljivo. Reci nam što je bilo kad si se probudio?
A ti ces nam to reci vjerovatno kada se probudis, jer onaj koji je napisao nema vise postova osim jednog a to je napisao prije 3 god.....

Lahku noc...
__________________
33. A tko govori ljepše od onog koji poziva Allahu, koji dobro tvori i govori: "Ja sam doista musliman!"
34. Dobro i zlo nisu isto! Zlo dobrim uzvrati, pa će ti dušmanin tvoj odjednom prisni prijatelj postati,
35. To mogu postići samo strpljivi; to mogu postići samo vrlo srećni.
rob Milostivog is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2006., 23:50   #145
U ime Allaha Milostivog, Samilosnog!

Quote:
crtica kaže:
Kad je već tema dignuta, pročitala sam ju i eto, zapeo mi za oko ovaj upis...šteta što je iz 2003., a ne i iz npr. 2006.
cuj crtice...

pa crtica ako se ti sa ovim slazes sta je napisao i ako si shvatila poruku onda mogu ti reci da bi mogla biti dobra muslimanka.

Sta cekas?

Ko sto je neko rekao. Hvala Allahu sto sam upoznao Islam prije nego sto sam upoznao "muslimane"....


Samo mi u tom textu nije jasno sta je mislio stime sto je spomenuo ono za Omera r.a. i sta je tacno mislio kada je spomenuo hidzab.
__________________
33. A tko govori ljepše od onog koji poziva Allahu, koji dobro tvori i govori: "Ja sam doista musliman!"
34. Dobro i zlo nisu isto! Zlo dobrim uzvrati, pa će ti dušmanin tvoj odjednom prisni prijatelj postati,
35. To mogu postići samo strpljivi; to mogu postići samo vrlo srećni.
rob Milostivog is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 07:34   #146
Quote:
rob Milostivog kaže:
A ti ces nam to reci vjerovatno kada se probudis, jer onaj koji je napisao nema vise postova osim jednog a to je napisao prije 3 god.....

Lahku noc...
Jučer, 16:50

Odustani, nisi dovoljno pametan.
__________________
O ISLAMU » pogled sa zapada
APOI is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 09:55   #147
Quote:
rob Milostivog kaže:
cuj crtice...

pa crtica ako se ti sa ovim slazes sta je napisao i ako si shvatila poruku onda mogu ti reci da bi mogla biti dobra muslimanka.

Sta cekas?

Ko sto je neko rekao. Hvala Allahu sto sam upoznao Islam prije nego sto sam upoznao "muslimane"....


Samo mi u tom textu nije jasno sta je mislio stime sto je spomenuo ono za Omera r.a. i sta je tacno mislio kada je spomenuo hidzab.
Jel ja tebe uvjeravam kako ne trebaš biti musliman, već katolik? Ne. Prema tomu molim te da se okaneš ćorava posla i prestaneš omalovažavati prvenstveno svoju vjeru jer doista ću početi vjerovati kako je ona namijenjena intelektualno deficitnima

Razlog mog citiranja gornjeg upisa jest u tomu što je to valjda jedini koliko toliko kritični upis od strane samog muslimanskog vjernika. To ovdje nisam imala u posljednih godinu dana (a i više) prilike pročitati.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 16:59   #148
Ma nije nikakav problem da me pozoves u katolicizam. Nisam ja slijepac koji slijede ono na sto sam nasao svoje predake poput neke

Ako mi pruzis dovoljno ubjedlive dokaze, ja sam tu gdje je istina.
I upravo u tome lezi inteligencija. Onaj koji slijedi istinu taj je inteligentan, a onaj koji slijedi svoje predake pa makar bili na zabludi taj nek je zavrsio 1000 fakultete on nije inteligentan.

Kritika je na mjesto i nije nikakav problem za kritiku, no ovde crtica se nekritikuje Islam (sto bi ti zeljela da tako bude) nego se kritikuju muslimani i to je na mjesto.
A sta bi ti htela da svi mi pocnemo kritikovati kako bi ugasili zed ljude na forumu koji su napunjeni mrznjom prema Islamu?

Treba se shvatiti sustina Islama a ne sporedne stvari na koji su mnogi muslimani danas, ostavljajuci sustinu Islama, a Uzviseni veli:

177. Nije čestitost u tome da okrećete lica svoja prema istoku i zapadu; čestiti su oni koji vjeruju u Allaha, i u onaj svijet, i u meleke, i u knjige, i u vjerovjesnike, i koji od imetka, iako im je drag, daju rođacima, i siročadi, i siromasima, i putnicima-namjernicima, i prosjacima, i za otkup iz ropstva, i koji molitvu obavljaju i zekat daju, i koji obavezu svoju, kada je preuzmu, ispunjavaju, naročito oni koji su izdržljivi u neimaštini, i u bolesti, i u boju ljutom. Oni su iskreni vjernici, i oni se Allaha boje i ružnih postupaka klone
__________________
33. A tko govori ljepše od onog koji poziva Allahu, koji dobro tvori i govori: "Ja sam doista musliman!"
34. Dobro i zlo nisu isto! Zlo dobrim uzvrati, pa će ti dušmanin tvoj odjednom prisni prijatelj postati,
35. To mogu postići samo strpljivi; to mogu postići samo vrlo srećni.
rob Milostivog is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 17:08   #149
U ime Allaha Milostivog, Samilosnog!

Quote:
APOI kaže:
Jučer, 16:50

Odustani, nisi dovoljno pametan.
Sto da odustanem? Jel zato sto sam preletio i mislo da si ti taj bio koji podize ovakve topike?
Meni nije nikakav problem priznati da sam pogrijesio, a sto ti nepriznas da si pogrijesio u tim stvarima koji kopiras iz antiislamskih stranica iako smo ti dokazali da nije tako? Gdje je tu pamet? Pojela je mrznja......
__________________
33. A tko govori ljepše od onog koji poziva Allahu, koji dobro tvori i govori: "Ja sam doista musliman!"
34. Dobro i zlo nisu isto! Zlo dobrim uzvrati, pa će ti dušmanin tvoj odjednom prisni prijatelj postati,
35. To mogu postići samo strpljivi; to mogu postići samo vrlo srećni.
rob Milostivog is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 18:19   #150
Talking

Quote:
crtica kaže:
Jel ja tebe uvjeravam kako ne trebaš biti musliman, već katolik? Ne. Prema tomu molim te da se okaneš ćorava posla i prestaneš omalovažavati prvenstveno svoju vjeru jer doista ću početi vjerovati kako je ona namijenjena intelektualno deficitnima
jel tako tretiras svako uvjeravanje u nesto kao omalovazanje istog i intelektualno deficitno ili to vazi samo za islam?
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 20:22   #151
Eh, svašta neka ima!

Muhamed je dakle imao sexualnu snagu 30-torice muškaraca i sexao se
s mnogo mnogo žena.

I ti momak što nudiš Rimi sex i ponižavaš je svojom nekulturom, što pokazuješ koliko te je sex zarobio, pokazuješ i nekulturu muhameda nazovi proroka. Daleko ste vi muslimani od Istine otišli, jako jako jako daleko!

Da svet može bit sex s mnogo žena (orgije)? hallo ba ljudi šta je vama? dajte osvijestite se?

Može li uopće biti svet spis u kojem piše tako nešto?

Treba biti ... pa povjerovat u takve stvari
zoxfox is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 21:41   #152
Quote:
Rima kaže:
hadisi su jedno od najosnovnijih izvora islama , mnogi muslimani (mnoge struje islama pogotovo sunneti) vjeruju da hadisi su najosnovnijii najvazniji izvor islama bez kojih covjek nemoze biti musliman
najvaznije zbirke hadisa su BUKHARI I MUSLIM , za neki muslimani su svetinja koja se nesmije dirati :

prvo evo jedan link : zbirka Bukharija (koji ima preko 250.000 hadisa)

http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamen...i/005.sbt.html
idite na broj 268 i pogledajte..evo kopija:


Volume 1, Book 5, Number 268:

Narrated Qatada:

Anas bin Malik said, "The Prophet used to visit all his wives in a round, during the day and night and they were eleven in number." I asked Anas, "Had the Prophet the strength for it?" Anas replied, "We used to say that the Prophet was given the strength of thirty (men)." And Sa'id said on the authority of Qatada that Anas had told him about nine wives only (not eleven).

ukratko kaze:
da je Boziji poslanik (muhamed) je imao naviku da posjeti svoje zene (kojih je bilo 11 ) noc i dan , uzastupno
pa se neko cudio i pitao tog ANASA (koji prenesi hadisa) :
covjek pita:
odkud Poslaniku tolika snaga , i moc sa zenama
Anas mu odgovori: culi smo (vjerovatno od Muhameda samog) da je Bog dao Muhamedu snage 30 muskarca

zar ima veca omalovazavanja od ovog
zar Muhamed a.s. nije imao bolja posla osimda spava sa zenama

ja sam napisala topik o tome na IB (taliban bosna) oni su obrisali

pozdrav
Rima je stavila primjedbu na isticanje snage Poslanika i na nepotrebno zadiranje u njegov privatni život te je stavila akcent rasprave na njegovo spavanje sa ženama.

Pritom se nije upitala da li su te žene imale svojih potreba koje je on kao suprug morao izvršavati ( ovo je danas naročito aktuelno u demokratskim društvima kada je žena zauzela neprikosnovenu poziciju ravnopravnosti sa muškarcem na svim poljima, tako da je malo licemjerno od strane ženskog roda da se naglašava muškarčeva želja, a ženska ignorira kao da je nema. Želja ko želja ali zahtjev za udovoljenjem toj želji iskonski pripada muškarcu, danas, obzirom na ravnopravnost u demokraciji, žena ima zakonski jednako pravo na taj zahtjev. S te pozicije licemjerno je primjedbu upćivati na mušku adresu , ali eto priroda radi svoje i pokazuje skrivene mane lažne demokratske kvazi ravnopravnosti ) U Islamu je ta ravnopravnost raspoređena prirodno kako i spada. Ali to je druga tema.

Poslanik Islama je bio jedina javna osoba od kad postoji svijeta a da nije imao svoj privatni ( skriveni ) život. Pošto je njegov život bio tumačenje Kur ana
časnog, odatle i potreba naroda za svakim detaljem iz njegova života. Ono što je nekome važno, drugom je možda nevažno.
Btw Derviš je u Islamu dosta vremena a prvi put se susreće sa ovakvim hadisom. Eto koliko je ta tema važna za Islamski svijet, kako to već Rima ljutito reče.

Poslanik je imao žena koliko je imao, po Božijem naređenju. Porediti sebe sa Božijim poslanikom dokaz je vlastitog neznanja.

Također ljutita Rima nije razmišljala o tome da je Bog dao snagu Svom poslaniku da bi on mogao udovoliti tim ženama zbog njih. Po njenom bi se upisu dalo zaključiti da mi samo o tome govorimo po cijele dane . A žena je imao toliko iz raznih razloga, što je opet druga tema a i pisano je o tome.

Zaključak.

Taj i slični hadisi iz Života Poslanika minornog su karaktera i u praksi se rijetko mogu čuti. Ne zbog skrivanja već radi nevažnosti tog dijela njegova života. A opet su važni taman toliko da ih se sačuva u arhivi i prenese generacijama koje dolaze jer nikad se ne zna šta će kome poslužiti da do nove mudrosti dođe. Također i zato da bi oni koji hrle zabludi, mogli opravdano u nju i upasti. Kako je mudar Allah dž.š.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2007., 23:12   #153
Quote:
Rima kaže: Pogledaj post
p.s. nemam namjeru pricati o tvom privatnom seksualnom zivotu ali 5/dan je nemguce
da nisi i ti neki prorok
Ja te iskreno žalim.
Izgleda da ti je sexsualni život pravo mizeran.
COD2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:36.