Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2012., 11:06   #281
Mirotta, papričice su ti sasvim ok.

Ima vremena da narastu. Izgledaju zdrave, samo im osiguraj topline i sunca te pripazi da imaju dovoljno vlage (ne prezalijevati). Samo nemoj pretjerat sa sunčanjem dok su ovako male i sve bu ok - kad je jako sunce stavi ih negdje gdje će dio tog sunčanog dana provesti na toplom ali u sjeni.

Kad se vrijeme stabiolizra, uz sunce i vlagu potegnut će vrlo brzo...

Npr. Ovaj zagrebački dan je idealan da ih ostaviš veći dio dana na suncu - nije prejako, ugodnih 19 stupnjeva max uz lagani vjetrić.

ja imam i manjih i lošijih paprika od ovih, sadio ih početkom i sredinom travnja, bit će kasniji urod (rujan/listopad), ali uz klimatske uvjete koje imamo zadnjih godina, to je sasvim ok

EDIT:
Ja napokon pronašao friške čili papričice u našim dućanima
U Kauflandu su dobili neke dugoljaste svjetlo zelene, rekao bih neki jalapeno ili cayenne.
Nije nešto ekstra, ali veseli dok ne dođu druge

Zadnje uređivanje Retroman : 18.05.2012. at 11:21.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 11:38   #282
Podrav uzgajivacima papricica.

Imam jedno pitanje koje nije vezano uz papricice. Vidio sam da se ovdje preporuca Plantelino tekuce gnojivo Biovrt, kupio ga te koristio za rajcice i papricice, ali sad me zanima da li bi ga preporucili i za gnojenje zacinskog bilja, konkretno pcelinje metvice, bosiljka, origana, timijana, kopra i persina, i ako da-u kojemu omjeru?

Zahvaljujem na odgovorima.
Roquentin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 11:46   #283
Quote:
Retroman kaže: Pogledaj post
EDIT:
Ja napokon pronašao friške čili papričice u našim dućanima
U Kauflandu su dobili neke dugoljaste svjetlo zelene, rekao bih neki jalapeno ili cayenne.
Nije nešto ekstra, ali veseli dok ne dođu druge
ja sam se ove godine definitivno zarekao, ne jedem papriku i paradajz dok ne uberem svoje!
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 11:49   #284
Quote:
Roquentin kaže: Pogledaj post
Podrav uzgajivacima papricica.

Imam jedno pitanje koje nije vezano uz papricice. Vidio sam da se ovdje preporuca Plantelino tekuce gnojivo Biovrt, kupio ga te koristio za rajcice i papricice, ali sad me zanima da li bi ga preporucili i za gnojenje zacinskog bilja, konkretno pcelinje metvice, bosiljka, origana, timijana, kopra i persina, i ako da-u kojemu omjeru?

Zahvaljujem na odgovorima.
Nisam siguran da ti to uopće treba za začinsko bilje, ja ga ne gnojim (bosiljak,vlasac, mrkava...), vjerujem da ne može škoditi, ali bi na tvom mjestu išao s vrlo razrijerđenom varijantom. No opet, mislim da je potpuno nepotrebno.

Nego, što se tiče nedavno spomenutih biljnih uši i ostale gamadi, ima li nečeg ovakvog kod nas i ima li netko iskustva s tim?
http://www.biconet.com/botanicals/ashdso.html

Grga, svaka čast ako možeš tolko čekat
Ja sam jučer kupio i odmah pojeo jednu samu, bez ičeg. Žena me samo blijedo gledala i konstatirala da sam lud. Teško njoj objasnit da meni takve paprike više nisu ljute

A paradajz mi je također jedna od osnvnih živežnih namirnica, kupujem ga i zimi, makar bio i onaj PVC iz supermarketa

Zadnje uređivanje Retroman : 18.05.2012. at 11:54.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 11:52   #285
Quote:
Roquentin kaže: Pogledaj post
Podrav uzgajivacima papricica.

Imam jedno pitanje koje nije vezano uz papricice. Vidio sam da se ovdje preporuca Plantelino tekuce gnojivo Biovrt, kupio ga te koristio za rajcice i papricice, ali sad me zanima da li bi ga preporucili i za gnojenje zacinskog bilja, konkretno pcelinje metvice, bosiljka, origana, timijana, kopra i persina, i ako da-u kojemu omjeru?

Zahvaljujem na odgovorima.
Uzgajam bosiljak, kopar, origano i vlasac te ih uopce ne prignojavam, osim sto im na pocetku sezone pripremim kvalitetnu zemlju.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 11:54   #286
Quote:
Retroman kaže: Pogledaj post
Nego, što se tiče nedavno spomenutih biljnih uši i ostale gamadi, ima li nečeg ovakvog kod nas i ima li netko iskustva s tim?
http://www.biconet.com/botanicals/ashdso.html
U svakoj seoskoj trgovini, bijelo i crveno ulje.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 11:57   #287
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
U svakoj seoskoj trgovini, bijelo i crveno ulje.
Thanks, nisam našao adekvatan prijevod za dormant oil, pa nisam bio siguran jesu li to ta mineralna ulja koja ima u bio apotekama kod nas
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 11:58   #288
Quote:
Retroman kaže: Pogledaj post
Grga, svaka čast ako možeš tolko čekat
Ja sam jučer kupio i odmah pojeo jednu samu, bez ičeg. Žena me samo blijedo gledala i konstatirala da sam lud. Teško njoj objasnit da meni takve paprike više nisu ljute

A paradajz mi je također jedna od osnvnih živežnih namirnica, kupujem ga i zimi, makar bio i onaj PVC iz supermarketa
nadoknadit cu, svaki dan mi se ozari lice kad dodjem u dvoriste i vidim sve vece i brojnije plodove.


PVC paradajze ne jedem jer se bojim da ce mi ogaditi kompletno cijelu obitelj paradajza!
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 12:00   #289
Quote:
grg4 kaže: Pogledaj post
PVC paradajze ne jedem jer se bojim da ce mi ogaditi kompletno cijelu obitelj paradajza!
To mi je samo u krajnjoj nuždi, uglavnom se i zimi da naći ok paradajza po trgovinama.
Jest da je skup, ali radije ću na mesu stegnut nego da ne jedem paradajz


Kod mene još uvijek malo paprika cvjeta i ima plodove, a pupoljaka ima na bacanje...
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 12:05   #290
Quote:
Retroman kaže: Pogledaj post
Thanks, nisam našao adekvatan prijevod za dormant oil, pa nisam bio siguran jesu li to ta mineralna ulja koja ima u bio apotekama kod nas
Nema na cemu, ovo bi prije bilo bijelo ulje jer se crveno koristi za kasna prskanja.
Problem je sto je kod bijelog karenca vrlo dugacka pa nije najsretniji izbor, prosle sam godine kod onog velikog napada koristio Plantelino ulje od repice ali se s njim nisam nesto usrecio.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 12:24   #291
Hvala na odgovorima. Problem je sto je bilje posadeno u premale posude, a zemlja je onaj klasicni supstrat iz Konzuma tako da cu ipak pokusati s gnojidbom, ali u jako razrijedenom obliku.

Nego, sto je vasa tajna s vlascem? Meni propada vec drugu godinu zaredom, dode max do treceg lista. A probao sam sve varijante; malo sunca, puno sunca, malo vode, puno vode itd. a ishod je uvijek isti-krepani vlasac.
Roquentin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 12:36   #292
vjerujem da ce andrej ovo nadopuniti pa ne bi bilo lose dodati i bosiljak. koliko sam dosad primijetio, obozava puno vode!
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 11:11   #293
Za žalošću javljam da mi je mraz pofuril Jolokie i da se nadam da će iz stabljike, koja mi djeluje živa i zdrava, potjerati postrani izboji i barem malo ublažiti štetu.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 16:56   #294
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Za žalošću javljam da mi je mraz pofuril Jolokie i da se nadam da će iz stabljike, koja mi djeluje živa i zdrava, potjerati postrani izboji i barem malo ublažiti štetu.
Sranje

Strepio sam i ja proteklih dana. Čini se da su biljke gotovo sve preživjele, ali ne bez oštećenja. Samo jedan paradajz je za sigurno skroz krepao.

Ovo je jedna od najoštećenijih biljaka, još dvije su slično stradale
No čini se da bi mogle preživjeti...


Je li i ovo na listu nastalo od mraza?


Ovo bih isto rekao da je mraz

Nisam siguran da li ovaj crni dio na lijevoj strani odstraniti? Da li i oštećeno lišće maknut ili pustit?


Kad smo već kod pitanja, evo još jednog sa slikom

Biljna juha od preslice za špricanje paprika za zaštitu. Da ili ne?
Ima je ko pljeve blizu vikse, pa rekoh, šteta da se baci
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 17:37   #295
Kombinacija spaljeno-smrznuto, ja bih sve to porezao jer je ostecen list uvijek potencijalan izvor bolestine i nametnika.

Prema mojim iskustvima spricanje koprivom, preslicom i sl. je odlican recept za bujnu vegetaciju bez plodova

Nego kad vec spomenusmo paradajze evo jednog posebnog primjerka zvanog Micro Tom:





Dosta se teoretiziralo da je spomenuti zapravo hibrid, ali posto je ovo sjemenje iz trece generacije koju uzgajam zadnjih par godina nekako sumnjam u tu teoriju jer su sve manji i manji
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 18:12   #296
@ Retroman : šteta što nisam pofotkao smrzotine, no ovo na tvojim fotkama mi ne izgleda kao od mraza. Kod mene je mraz bio u petak ujutro. Ja sam došao u subotu i listovi su bili tamni, poluprozirni i bez tonusa. Najviše su stradali mladi vršni listovi, dočim su oni stari izgleda preživjeli. Uzdam se u potencijalne izboje iz stabljika koji su živi i zdravi.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 18:41   #297
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
@ Retroman : šteta što nisam pofotkao smrzotine, no ovo na tvojim fotkama mi ne izgleda kao od mraza. Kod mene je mraz bio u petak ujutro. Ja sam došao u subotu i listovi su bili tamni, poluprozirni i bez tonusa. Najviše su stradali mladi vršni listovi, dočim su oni stari izgleda preživjeli. Uzdam se u potencijalne izboje iz stabljika koji su živi i zdravi.
Mislim da ovo je lagani mraz. Uz kombinaciju visokih temperatura par dana prije, malo su neke biljke ''namrzlo''. Nije imalo što drugo biti.
Evo uvećan jedan tamni izbojak (također mladi), ne znam što bi to drugo moglo biti:


Nisma za sad ništa trgao, dok ne budem siguran kaj je. Interesantno je da je pored njih nekoliko paprika koje pupaju, cvjetaju ili su počele zametat plodove, i cvjetovima i plodovima ništa. Osim ako naknadno ne opadnu

Zadnje uređivanje Retroman : 20.05.2012. at 19:43.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 19:04   #298
Quote:
Retroman kaže: Pogledaj post
Mislim da ovo je lagani mraz. Uz kombinaciju visokih temperatura par dana prije, malo su neke biljke ''namrzlo''. Nije imalo što drugo biti.
Evo uvećan jedan tamni izbojak (također mladi), ne znam što bi to drugo moglo biti:


Nisma za sa dništa trgao, dok ne budem siguran kaj je. Interesantno je da je pored njih nekoliko paprika koje pupaju, cvjetaju ili su počele zametat plodove, i cvjetovima i plodovima ništa. Osim ako naknadno ne opadnu
Nažalost, to je to. Tak' i kod mene izgleda samo u nešto većoj mjeri.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 19:36   #299
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Nažalost, to je to. Tak' i kod mene izgleda samo u nešto većoj mjeri.
I mislio sam si da je tako. No nisam nešto previše ražalošćen, jer ovog ima na svega dvije tri biljke, i to na nekim novijim izbojima, stari su i kod mene uglavnom dobili samo malo oštećenja po listovima. Biljke djeluju kao da će se oporavit bez beda.

Na ovoj biljci s oštećenjem (7 pot barackporre) ima tri-četiri pupoljka koji su prošli bez oštećenja! Pored njih ibljak s tri ploda na kojoj nema nikakvih tragova mraza! Ludo sve skupa

Evo i gornji dio te iste biljke s pupoljcima

Zadnje uređivanje Retroman : 20.05.2012. at 19:43.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 19:38   #300
Sad si polako razmišljam o naručivanju nekog hot-sauce sa neta. Znaš li možda gdje ima najpovoljnijih ljutih umaka ?
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:23.