Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2012., 01:41   #81
Quote:
tibo kaže: Pogledaj post
Svake godine ista zavrzlama pa vas molim pomoć
Ako misliš preplatu koristiti u 2012. nemoj je niti prenašati, već je ostavi na 1430 (u aktivi).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 13:30   #82
Kako preknjiziti visak iz 2010 godine(pretplata) sa 2409.
Na poreznoj kartici 2011 godine smo na nuli sto se pdv-a tice.

P.S. 3457,89 P
izvod 1280,50 D
2.177,39 visak...... kamo sad s tim?
Jessica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 18:27   #83
Quote:
Jessica kaže: Pogledaj post
Kako preknjiziti visak iz 2010 godine(pretplata) sa 2409.
Na poreznoj kartici 2011 godine smo na nuli sto se pdv-a tice.

P.S. 3457,89 P
izvod 1280,50 D
2.177,39 visak...... kamo sad s tim?

Ovako, kako si napisala, kada je klasa 2 ostala otvorena, više liči na dug prema PU, a ne na preplatu. Ako stvarno ne trebaš to platiti, zatvori dugovno i idi u prihode. Dobro još jednom provjeri.

Isto vrijedi i za ono prvo pitanje (akontacije dobiti), Ako je stvarno preplata, prvo je prenesi na raspodjelu (kl.8) i utroši, ako ti bude trebalo. Ako ne, vrati na klasu 1.
Ako taj broj nemaš u svojim poslovnim knjigama, a PU ima, protustavka je prihod.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 21:11   #84
Quote:
Jessica kaže: Pogledaj post
Kako preknjiziti visak iz 2010 godine(pretplata) sa 2409.
Na poreznoj kartici 2011 godine smo na nuli sto se pdv-a tice.

P.S. 3457,89 P
izvod 1280,50 D
2.177,39 visak...... kamo sad s tim?
jako dobro provjeri analitičku karticu 1201 i vidi da li je zadužen PDV za 12. mjesec 2011....

ako nije, onda je na poreznoj 0,00 a u tvojim knjigama mora biti obveza ili potraživanje ovisno o tome jeli na PDV obrascu za 12 mjesec obveza ili preplata... jer ćeš taj pdv plaćat ili pak prebijat tek u prvom mjesecu...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 02:08   #85
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
jako dobro provjeri analitičku karticu 1201 i vidi da li je zadužen PDV za 12. mjesec 2011....

ako nije, onda je na poreznoj 0,00 a u tvojim knjigama mora biti obveza ili potraživanje ovisno o tome jeli na PDV obrascu za 12 mjesec obveza ili preplata... jer ćeš taj pdv plaćat ili pak prebijat tek u prvom mjesecu...
Da bi reč rekla! Dobar savjet zlata vrijedi.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 10:11   #86
Provjerena kartica kod PU, vec 100 puta. I placen pdv-e po konacnom obracunu (za 12 mj. 2011).
Nemamo nikakvog dugovanja prema poreznoj. Cak imam pretplatu za predujmove ( ali to je druga prica i nije to sada problem)

Znam da je 2409 obveza, zato se i cudim odkuda u mojim poslovnim knjigama to a kod porezne je sve cisto.

Mi cesto imamo u PDV obrascima za povrat poreza i obicno to prebijamo za sljedeci mjesec. Mislim da je tu doslo do greske. Ako se samo jednom zaboravi to staviti na pretplatu 1407, eto ti problema.
Do sada nismo nikad bili na 0, uvjek se nesto vuklo, bilo pretplata bilo dug.. A isto tako nismo imali e-poreznu. Sad mogu pratiti kartice svaki dan.

Pretpostavljam da mi se to vuce jos iz 2009 godine. Netko je nesto zaboravio proknjiziti. Ja bih da sad to sredim i svedem na 0. Nisam znala kamo s tim. Nisam mislila da to ide u prihode. Koji bi to konto bio ?78...?

Hvala vam na odgovorima, vec vidim da cu rijesiti problem.
Jessica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 12:26   #87
Quote:
Jessica kaže: Pogledaj post
Provjerena kartica kod PU, vec 100 puta. I placen pdv-e po konacnom obracunu (za 12 mj. 2011).
Nemamo nikakvog dugovanja prema poreznoj. Cak imam pretplatu za predujmove ( ali to je druga prica i nije to sada problem)

Znam da je 2409 obveza, zato se i cudim odkuda u mojim poslovnim knjigama to a kod porezne je sve cisto.

Mi cesto imamo u PDV obrascima za povrat poreza i obicno to prebijamo za sljedeci mjesec. Mislim da je tu doslo do greske. Ako se samo jednom zaboravi to staviti na pretplatu 1407, eto ti problema.
Do sada nismo nikad bili na 0, uvjek se nesto vuklo, bilo pretplata bilo dug.. A isto tako nismo imali e-poreznu. Sad mogu pratiti kartice svaki dan.

Pretpostavljam da mi se to vuce jos iz 2009 godine. Netko je nesto zaboravio proknjiziti. Ja bih da sad to sredim i svedem na 0. Nisam znala kamo s tim. Nisam mislila da to ide u prihode. Koji bi to konto bio ?78...?

Hvala vam na odgovorima, vec vidim da cu rijesiti problem.
Ponavljam, nemoj gledati karticu PDV-a s 31.12.2011. jer tamo još nema zaduženja za 12. mjesec...

Gledaj karticu s 31.01.2012. u toj kartici bi trebao bit zadužen PDV za 12 mjesec i stanje s 31.01.2012. kod porezne uprave (bez evidentirane uplate znači samo zaduženje) je tvoje stanje 31.12.2011.

Ajmo primjer...

s 31.12.2011. kartica PU 0,00

PDV obrazac za 12 mjesec: za uplatu 5.600,00kn

stanje u poslovnim knjigama: obveza 5.600,00kn

E sad, ako je to sve već usklađeno i još uvijek ima neuparenih iznosa i ako to treba otpisati, onda ovako:

Ako je na kontu 2409 knjiženo na obvezu (tj. na stranu POTRAŽUJE) tada treba to otpisati na teret prihoda

2409 D - iznos
7700 P - iznos (otpis obveza)
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 14:59   #88
Pozdrav svima!
Molim pomoć...
Radim u t.d. koje se bavi graditeljstvom. Što se tiče naših izdanih privremenih situacija, tu se skroz dobro snalazim što se tiče knjiženja prihoda i pdv-a, ovisno o datumu izdavanja i datumu ovjere situacije. Međutim, prvi puta sam se našla u obrnutoj situaciji. Mi smo kao naručitelj radova primili privremenu situaciju od našeg podizvođača koja je izdana s 31.12.2011. god. i odnosi se na radove izvedene u prosincu, a ovjerena s naše strane 20.01.2012. Sa kojim datumom se knjiže troškovi po primljenom računu, a sa kojim pretporez???
BellaDona is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 11:51   #89
na koji konto knjižite zamjenske verzije modula za knjigovodstvene programe?
petra288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 14:08   #90
Nadam se da će netko pomoći BellaDoni prije nego dođem na red...

Radim elementrano knjigovodstvo uglavnom na osnovi znanja (!) stečenog kroz programiranje pa uvijek zapnem na elementarnim sitnicama. I onda ih odgađam

No kad već ovdje ima dobrih ljudi voljnih pomoći, evo dvije sitnice koje me muče godinama.

Doprinos HGK.

1. Ako radim završni za 2011. za koju godinu obračunavam doprinos (papir koji predajem u PU zajedno sa 'završnim')?
2. Ako doprinos obračunavam za 2011. iz koje godine uzimam dobit kao osnovicu (greškom obrisao prošlogodišnje RRIF-ove upute - pretpostavljam da je 2009. ali...) ?
3. Da li mi je taj obračun 'pametnije' napraviti i zaknjižiti na početku ili na kraju godine?

Doprinos za šume

1. Njega računam za 2011. godinu na osnovi prihoda iz 2011.?
2. Razliku između uplaćenog i obračunanog u 2011. plaćam u 2012?

Nemam drugih pitanja. Zasad

I hvala
AnTTun is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 17:42   #91
OK, malo čitanja i 'šume jasne kao dan'. Molim ispravite ako sam nešto krivo shvatio da ne bi netko krivo prepisao.

Dakle, kad radim završni za 2011. izračunam ukupan prihod za 2011. pa ga ubacim na onaj obrazac poetskog naziva OKFŠ. Ako sam nešto uplaćivao tijekom godine (valjda to netko i plaća onako kako piše...) to odbijem pa dobijem koliko sam stvarno trebao platiti u 2011. Pošto je 2011. već gotova tu razliku platim u 2012. I naravno, pošteno, u 2012. po tromjesečjima....

Temeljnicu knjižim u 2011., dvojka potražno, četvorka dugovno.

Tako nekako?
AnTTun is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 20:01   #92
Quote:
AnTTun kaže: Pogledaj post
OK, malo čitanja i 'šume jasne kao dan'. Molim ispravite ako sam nešto krivo shvatio da ne bi netko krivo prepisao.

Dakle, kad radim završni za 2011. izračunam ukupan prihod za 2011. pa ga ubacim na onaj obrazac poetskog naziva OKFŠ. Ako sam nešto uplaćivao tijekom godine (valjda to netko i plaća onako kako piše...) to odbijem pa dobijem koliko sam stvarno trebao platiti u 2011. Pošto je 2011. već gotova tu razliku platim u 2012. I naravno, pošteno, u 2012. po tromjesečjima....

Temeljnicu knjižim u 2011., dvojka potražno, četvorka dugovno.

Tako nekako?
Upravo tako.
A što se tiče doprinosa za HGK nigdje ne predaješ, već ga samo izradiš da znaš koliko trebaš plaćati u godini koja se nastavlja na godinu za koju izrađuješ Završni račun (iako si to već trebao znati i početi plaćati od siječnja 2012. godine).
Primjer: Izrađuješ Završni račun za 2011. godinu. Porezna uprava je automatikom (bez da čeka bilo kakav obrazac od obveznika) zaduživala obvezu, tijekom 2011. godine, prema rezultatima Završnog računa za 2009. godinu. U 2012. će zaduživati prema 2010. godini.
Drugim riječima, to je obračun koji baš i nema neke velike veze s vremenom same izrade Završnog računa, samo se njemu priloži.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 20:43   #93
Quote:
BellaDona kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Molim pomoć...
Radim u t.d. koje se bavi graditeljstvom. Što se tiče naših izdanih privremenih situacija, tu se skroz dobro snalazim što se tiče knjiženja prihoda i pdv-a, ovisno o datumu izdavanja i datumu ovjere situacije. Međutim, prvi puta sam se našla u obrnutoj situaciji. Mi smo kao naručitelj radova primili privremenu situaciju od našeg podizvođača koja je izdana s 31.12.2011. god. i odnosi se na radove izvedene u prosincu, a ovjerena s naše strane 20.01.2012. Sa kojim datumom se knjiže troškovi po primljenom računu, a sa kojim pretporez???
Nažalost, tvoju djelatnost ne poznajem dovoljno da bih ti sa sigurnošću odgovorila, međutim ipak ću pokušati pa će valjda netko nastaviti i dopuniti, kako ne bi ostao bez odgovora.
Trošak u 2011. godini (radovi izvršeni). Jasno mi je da se ne može situacija potpisati odmah, zadnji dan u mjesecu, jer to jednostavno, pretpostavljam, nije moguće. Treba valjda neko vrijeme da se to obračuna, sredi i napiše, a datum situacije je 31.12. budući da taj datum odgovara roku u kojem je posao učinjen.
PDV (pretporez) mislim da se ne može priznati, zbog odredbe članka 45. stavk 3. Pravilnika o PDV-u u kojem piše da, ako nadzorno tijelo ne ovjeri obračunsku situaciju, smatra se da je porezna obveza nastala najkasnije istekom obračunskog razdoblja koje slijedi nakon razdoblja u kojem je ispostavljena obračunska situacija.
(u tvom slučaju, siječanj 2012. u novoj poreznoj godini, bez uvrštavanja u PDV-K)

Pa kada se tome doda još članak.135. točka 4. Pravilnika, položaj za priznavanje se još više precizira. U nastavku ti kopiram taj članak:


1.4. Vrijeme odbitka pretporeza

Članak 135.
(1) Pri oporezivanju prema izdanim računima u skladu s odredbama članka 17. stavka 4. Zakona pretporez se odbija u obračunskom razdoblju u kojem je primljeno dobro ili izvršena usluga i primljen račun sa svim podacima iz članka 15. stavka 3. Zakona. Za odbitak pretporeza nije bitno da li je račun plaćen.
(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, ako isporuku obavi odnosno ispostavi račun (sa oznakom R-2) porezni obveznik koji porez plaća prema primljenim (naplaćenim) naknadama, pretporez se može odbiti samo ako je račun plaćen.
(3) Pri oporezivanju prema naplaćenim naknadama pretporez se odbija u razdoblju kada je plaćen račun za primljena dobra u skladu s člankom 17. stavkom 5. Zakona.
(4) U graditeljskoj djelatnosti pretporez se može odbiti u obračunskom razdoblju u kojem je ovjerena situacija o stvarno izvedenim građevinskim radovima od strane nadzornog tijela. Ako nadzorno tijelo ne ovjeri obračunsku situaciju, pretporez se ne može odbiti.

Ovo je putokaz, a sad molim nekoga da napiše odgovor s više znanja i iskustva u ovoj branši.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 21:33   #94
Hvala apis16268

Moja draga PU je uredno zaprimala taj obračun HGK doprinosa (za šume su davno rekli da ih ne zanima) zajedno s ostatkom 'završnog'. Ja bih obično početkom godine uplatio neki ad hoc iznos i završio u sitnoj preplati. Bolje da 'oni' duguju meni, nego obrnuto

Inače nešto baš ne volim ići u PU pa koristim ePoreznu, znaš li možda planiraju li konačno dodati Bilancu i Račun dobiti i gubitka među 'e-obrasce' da ne moram samo zbog toga u nemilu zgradu?
AnTTun is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 21:56   #95
Quote:
AnTTun kaže: Pogledaj post
Hvala apis16268

Moja draga PU je uredno zaprimala taj obračun HGK doprinosa (za šume su davno rekli da ih ne zanima) zajedno s ostatkom 'završnog'. Ja bih obično početkom godine uplatio neki ad hoc iznos i završio u sitnoj preplati. Bolje da 'oni' duguju meni, nego obrnuto

Inače nešto baš ne volim ići u PU pa koristim ePoreznu, znaš li možda planiraju li konačno dodati Bilancu i Račun dobiti i gubitka među 'e-obrasce' da ne moram samo zbog toga u nemilu zgradu?
Mislim da to neće dodavati jer su malo zakomplicirali s obvezom predaje.
Ako se preda GFI, ne mora ići u PU, a ako ne, mora. Pa sad, malo ide, malo ne ide, a u pravilu uvijek ide, plus još traže i bruto bilancu.
Pa onda, netko ima spomeničku, netko nema ništa, neki uriste, .....,

Bilo bi dobro da to riješe kao što je Fina riješila predaju GFI (u privitku: odluke, bilješke,..) pa da im lijepo sve pošaljemo i mir (Ako nečeg ima, pošalješ, ako nema, ne).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 21:16   #96
Pokušat ću objasniti problem, nadam se da će netko pomoći

ovako, od bivše kolegice nasljedila sam pretplatu na kontu MIO II stup u iznosu od 175 kn (po evidenciji PU), a u evidenciji regosa nije evidentirana nikakva pretplata, sve štima, nema nepovezanih obrazaca sa uplatama, sve super. Nakon toga šaljem zahtjev PU da izvrši preknjiženje tog iznosa na neki drugi konto, PU zahtjev prosljeđuje Regosu i Ragos mi šalju odbijenicu i traži da im dostavim RSm za kamate za prosinac 2007 u iznosu od 0,04 kn. Moje pitanje je,kako je moguće da su Regos i PU toliko neusklađeni što se tiče uplata, kako već rekoh kod PU imam pretplatu a kod Regosa nemam, i kako Regos može tražiti RSm za kamate ako nema nepovezanih uplata?
Kako riješiti ovaj problem?
leonarda26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 04:55   #97
Quote:
leonarda26 kaže: Pogledaj post
Pokušat ću objasniti problem, nadam se da će netko pomoći

ovako, od bivše kolegice nasljedila sam pretplatu na kontu MIO II stup u iznosu od 175 kn (po evidenciji PU), a u evidenciji regosa nije evidentirana nikakva pretplata, sve štima, nema nepovezanih obrazaca sa uplatama, sve super. Nakon toga šaljem zahtjev PU da izvrši preknjiženje tog iznosa na neki drugi konto, PU zahtjev prosljeđuje Regosu i Ragos mi šalju odbijenicu i traži da im dostavim RSm za kamate za prosinac 2007 u iznosu od 0,04 kn. Moje pitanje je,kako je moguće da su Regos i PU toliko neusklađeni što se tiče uplata, kako već rekoh kod PU imam pretplatu a kod Regosa nemam, i kako Regos može tražiti RSm za kamate ako nema nepovezanih uplata?
Kako riješiti ovaj problem?
napravit rsm za kamate, nema druge... regos i porezna nisu usklađeni niti će ikad biti... to su 2 različita ustroja, 2 različte baze i nikad neće štimat osim ako ih ti uštimaš...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 08:45   #98
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Kontrola od strane Porezne je ustanovila da neki računi nisu pravovaljani , stornirala te račune i obračunala PDV i Porez na Dobit

Kontrola je bila u 2011 za 2010. Firma se žali ali ipak moraju to platiti a kad dobijemu spor onda im Porezna vraća ?

Oni su platili u 1 mj. 2012 sve

Kako to knjižiiti?
Kažu u RriF-u da se mora proknjižiti rješenje

Da li se rješenje knjiži na slijedeći način u 2011?
P 2406
p 2436
p 940 umanjiti zadržanu dobit?
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Ja bih isto tako proknjižila.
Porezna uprava Rješenje posebno zadužuje u poreznom knjigovodstvu, tako da ga treba evidentirati izvan svih redovnih događanja koja se dostavljaju u PU (mislim prvenstveno na PDV obrasce, jer njih zadužuju po predaji, dok se akontacije dobiti zadužuju automatikom prema podacima iz porezne prijave). Ne treba ispravljati prošlost, samo nalaz pridodajemo sadašnjosti.
Ovo mi je sve jasno ali kako proknjižiti cijelu situaciju ako nema zadržane dobiti tj ako ja sva dobit isplaćena?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 09:19   #99
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
napravit rsm za kamate, nema druge... regos i porezna nisu usklađeni niti će ikad biti... to su 2 različita ustroja, 2 različte baze i nikad neće štimat osim ako ih ti uštimaš...
ok, još jedno pitanje, ove godine konstantno kasnimo sa uplatom doprinosa, i za MIO II stup kamate ne uplaćujem već skidam sa već spomenute pretplate. Moje pitanje je dali moram podnositi RSm za kamate kada se te kamate zatvaraju pretplatom koja postoji u evidenciji PU a ne kod Regosa? Ne znam dali me razumijete....
leonarda26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 09:37   #100
Quote:
BellaDona kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Molim pomoć...
Radim u t.d. koje se bavi graditeljstvom. Što se tiče naših izdanih privremenih situacija, tu se skroz dobro snalazim što se tiče knjiženja prihoda i pdv-a, ovisno o datumu izdavanja i datumu ovjere situacije. Međutim, prvi puta sam se našla u obrnutoj situaciji. Mi smo kao naručitelj radova primili privremenu situaciju od našeg podizvođača koja je izdana s 31.12.2011. god. i odnosi se na radove izvedene u prosincu, a ovjerena s naše strane 20.01.2012. Sa kojim datumom se knjiže troškovi po primljenom računu, a sa kojim pretporez???
bella imaš u rrifu 02/12 dosta napisano o ovoj problematici priznavanja pdv-a za graditeljstvo, ako nisi pretplatnik pošalji mi na pm mail pa ti pošaljem članak
leonarda26 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:44.