Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2014., 09:24   #1621
Quote:
latyca kaže: Pogledaj post
eto, u takvoj firmi ja radim...ali brijem da neću još dugo
1. Da
2. Ja bih priznala, jer je vidljivo i po putnom nalogu i po rezervaciji da je putovanje stvarno bilo
3. Ne, privatne troškove ja odbijam od neke neto isplate, najčešće od plaće, a možeš i obrnuto, takve isplate zaračunati mu u dohodak pa platiti poreze i doprinose na to.
4. Ja bih to prebila sa terenskim dodatkom... (potraživanja za privatne potrebe/ obveza za terenski)
5. Na stranim računima obično nikada ne stoji ime firme jer oni često nemaju predviđene takve rubrike. Trošak je priznat. Neka ti uz takve račune priloži potpisanu izjavu zašto tj zbog čega je to potrošeno, da opravdaš sebe.

uzgred, 90%firmi je takvo tako da ćeš se sa privatnim troškovima susretati gdje god da odeš...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 14:12   #1622
pitanje, mobitel kupljen, dio plaćen karticom, a ostatak na 24 rate ugovor, sada na računu za mobilne usluge i prva rata uređaja, na koji trošak to knjižim??
ono što je plaćeno bilo odmah knjižila na sitan inventar....
hvala svima
dajzek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 14:37   #1623
Quote:
dajzek kaže: Pogledaj post
pitanje, mobitel kupljen, dio plaćen karticom, a ostatak na 24 rate ugovor, sada na računu za mobilne usluge i prva rata uređaja, na koji trošak to knjižim??
ono što je plaćeno bilo odmah knjižila na sitan inventar....
hvala svima
Ako si odlučila mobitel stavljat u sitni inventar onda i dalje taj dio troška sa računa knjiži u sitan inventar. Neka me isprave ako sam fulala jer više i kaj znam nisam sigurna jel znam.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 16:39   #1624
zanima me vaše mišljenje u vezi ovog,
obračunala sam doprinose sa 30.tim u mj.i odmah platila, poslala jop, banka provela naplatu iduci dan na doprinose, a porezna knjiži iste tek kroz 3-4 dana i za to vrijeme mi zaracunava kamatu od 0,6 -0,11 kn, tj u lipama po kontu. hoću isplatiti neto, naravno ne mogu jer me ludača već stavila na crnu listu, poludila sam, pa placeno je sve u roku..... ne mogu vjerovati pa riječ je o lipama! kako mogu zaračunavati kamate a plačeno u roku, zašto knjiže tek za 4 dana??????
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 17:10   #1625
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
zanima me vaše mišljenje u vezi ovog,
obračunala sam doprinose sa 30.tim u mj.i odmah platila, poslala jop, banka provela naplatu iduci dan na doprinose, a porezna knjiži iste tek kroz 3-4 dana i za to vrijeme mi zaracunava kamatu od 0,6 -0,11 kn, tj u lipama po kontu. hoću isplatiti neto, naravno ne mogu jer me ludača već stavila na crnu listu, poludila sam, pa placeno je sve u roku..... ne mogu vjerovati pa riječ je o lipama! kako mogu zaračunavati kamate a plačeno u roku, zašto knjiže tek za 4 dana??????
Nije plaćeno u roku, plaćeno je dan nakon roka, za taj dan su one sitne kamate. Da, knjiže tek za nekoliko dana ali po točnom datumu uplate tako da kamate ne idu od dana dospijeća do dana njihovog knjiženja nego do dana uplate. Kad plaćam nešto nakon roka obavezno zovem referenta i šaljem izvod sa uplatama.
Neobična mi je samo brzina stavljanja na listu, možda imaš neko dugovanje starijeg datuma.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 18:15   #1626
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Nije plaćeno u roku, plaćeno je dan nakon roka, za taj dan su one sitne kamate. Da, knjiže tek za nekoliko dana ali po točnom datumu uplate tako da kamate ne idu od dana dospijeća do dana njihovog knjiženja nego do dana uplate. Kad plaćam nešto nakon roka obavezno zovem referenta i šaljem izvod sa uplatama.
Neobična mi je samo brzina stavljanja na listu, možda imaš neko dugovanje starijeg datuma.
ma nema , cak je pretplata na svim drugim kontima od doprinosa i na pdv-u par tis.kn. da li imaju neku granicu po kojoj stavljaju na listu ili vec od par kn ili lipa?
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 18:39   #1627
ako firma nije platila porez na dobit a sve ostali je podmireno hoće li proći isplata plaće?
petra288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 08:09   #1628
Quote:
petra288 kaže: Pogledaj post
ako firma nije platila porez na dobit a sve ostali je podmireno hoće li proći isplata plaće?
Da jer se gledaju samo doprinosi prema plaći i drugim primicima uz plaću koji podliježu plaćanju doprinosa. Ali prema uredbi na listu se može doći i ako se ne podnesu obrasci na vrijeme.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 08:27   #1629
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
ma nema , cak je pretplata na svim drugim kontima od doprinosa i na pdv-u par tis.kn. da li imaju neku granicu po kojoj stavljaju na listu ili vec od par kn ili lipa?
Mislila sam da liste prave oko 20-tog u mjesecu ali u uredbi piše do 20-tog tako da nije čudno to što se tebi dogodilo.
Pročitaj ovaj članak, posebno dio pri kraju gdje se navodi postupak za skidanje sa liste.
http://www.teb.hr/media/412244/04-d.opalic-aktualno.pdf
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 15:45   #1630
knjiženje prolazne stavke

Platili smo za klijenta račun za pregled u turističkoj ambulanti. Izdan je "obračun" koji glasi na ime klijenta, mi smo platili i to će nam refundirati naš poslovni partner - osiguravajuće društvo iz treće zemlje, koji nas je poslao da to obavimo za njih.

U synesisu radim fakturu u modulu Prodaja, račun ima 2 stavke. Prva je naknada za prijevoz osoba što je oporezivo a druga stavka je naknada troška liječničkog pregleda 150,00kn što smo okarakterizirali na računu kao prolaznu stavku (pozvali smo se na čl.33.)

tih 150,00 kn se vidi kao prolazna stavka u knjizi IRA (dodatna kolona br.23) i ne ulazi u PDV obrazac, međutim povlači nam ih KPI. Je li to u redu? Zar prolazne stavke ulaze u osnovicu za DOH????

(mi smo platili da stranka ne mora = posudili smo novce, a onda nam osiguranje vraća te "posuđene" novce, nama to nije ni primitak ni izdatak, čista prolazna stavka po meni)

P.S. Sad malo razmišljam, nisam planirala jer ne glasi na moje ime, ali izgleda da ću morati unjeti taj račun za liječnički pregled kroz Izdatak kao plaćanje u gotovini, da mi pojede taj Primitak zbog DOH-a?

Zadnje uređivanje vejanka : 11.07.2014. at 15:53.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2014., 18:15   #1631
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Molim Vas ako netko ima iskustva sa kupovinom i prodajom zemljišta da mi malo pobliže objasni:

-firma je kupila zemljište od fizičke osobe npr. 350.000,00 kn (dakle bez pdv-a)
-ista ta firma prodaje zemljište direktoru firme, na koji iznos ga može prodati i kako to knjižiti
I ja imam sličan slučaj, mene samo zanima na kojoj poziciji u PDV-e obrascu prikazujem prodaju, može li pod oslobođeno u tuzemstvu - I.9.?
Anatenaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2014., 19:23   #1632
Quote:
Anatenaa kaže: Pogledaj post
I ja imam sličan slučaj, mene samo zanima na kojoj poziciji u PDV-e obrascu prikazujem prodaju, može li pod oslobođeno u tuzemstvu - I.9.?
Ne unosiš nigdje u pdv obrazac. Zemljište nije predmet oporezivanja pdv-om (to tek postaje 2015. godine).

Edit: Na računu se pozivaš na jedan od onih članaka zakona o pdv-u koji se nalazi pri samom kraju; tamo negdje u prijelaznim i završnim odredbama. Ne znam sad napamet, al imam na poslu pa ti mogu sutra točno napisati ako trebaš.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 09:38   #1633
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne unosiš nigdje u pdv obrazac. Zemljište nije predmet oporezivanja pdv-om (to tek postaje 2015. godine).

Edit: Na računu se pozivaš na jedan od onih članaka zakona o pdv-u koji se nalazi pri samom kraju; tamo negdje u prijelaznim i završnim odredbama. Ne znam sad napamet, al imam na poslu pa ti mogu sutra točno napisati ako trebaš.
Tak je. Na računu samo staviti napomenu da po čl. 135. Zakona ne podliježe oporezivanju.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 11:48   #1634
Firma je na vlastitoj nekretnini promijenila prozore. U rrif-u su mi rekli da se to knjiži direktno na trošak. Na koji konto se knjiži? Imam stari kontni plan, i nema uopće konta za troškove adaptacije prostora, a uskoro cu imati i račun za izradu poda i bojanje zidova. Ima li netko iskustva s tim? hvala
MVDC is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 08:49   #1635
Quote:
MVDC kaže: Pogledaj post
Firma je na vlastitoj nekretnini promijenila prozore. U rrif-u su mi rekli da se to knjiži direktno na trošak. Na koji konto se knjiži? Imam stari kontni plan, i nema uopće konta za troškove adaptacije prostora, a uskoro cu imati i račun za izradu poda i bojanje zidova. Ima li netko iskustva s tim? hvala
na 412 (4121-investicijsko održavanje) ako se radi o uslugama (netko drugi ugrađuje prozore)
na 405 (4051-materijal za održavanje objekata i opreme) ako se radi o kupljenim prozorima koji ste sami ugradili
monito is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 11:17   #1636
Moze mala pomoc, nova sam u poslu:

Radnik je otisao u inozemstvo na sluzbeni put ( pogledala sam za zemlju i dnevnica je 70 Eura). Isplatila sam mu za 3 dana.

I sad popunjavam nalog za radnika. Da li stavljam i avionsku kartu ( kupljenu s firminog racuna) na Putni racun? I Ugl. imam karte od taxija i metroa, a smjestaj je bio osiguran. Za hranu radnik nema nikakav racun.
Kaj sad?
Da li mi je on duzan vratiti razliku u novcu ( ja ga ne bih trazila), a ima uistinu malih troskova ( samo za taksi i metro).
ichiruki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 13:00   #1637
Quote:
ichiruki kaže: Pogledaj post
Moze mala pomoc, nova sam u poslu:

Radnik je otisao u inozemstvo na sluzbeni put ( pogledala sam za zemlju i dnevnica je 70 Eura). Isplatila sam mu za 3 dana.

I sad popunjavam nalog za radnika. Da li stavljam i avionsku kartu ( kupljenu s firminog racuna) na Putni racun? I Ugl. imam karte od taxija i metroa, a smjestaj je bio osiguran. Za hranu radnik nema nikakav racun.
Kaj sad?
Da li mi je on duzan vratiti razliku u novcu ( ja ga ne bih trazila), a ima uistinu malih troskova ( samo za taksi i metro).
ti njemu za put daješ nalog, a on kad se vrati ispostavlja izračun za dnevnice i troškove na putu.

ako si avion platila karticom poduzeća, onda on to ne stavlja kao trošak jer on to nije ni platio. gradski prijevoz je (mislim bar) trošak, a hrana ne, jer ona ulazi u tih 70 eura.
ne razumiijem ovo za vraćanje razlike... on tebi ispostavlja račun za 3 dnevnice i troškove gradskog prijevoza. to je npr 3 x 70 eura za dnevnice i npr. 25 eura za trošak. to mi i isplaćuješ i u joppd stavljaš uz šifru 17 i 18.

neka me netko ispravi ako sam u krivu...
misty marie is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 22:59   #1638
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
ti njemu za put daješ nalog, a on kad se vrati ispostavlja izračun za dnevnice i troškove na putu.

ako si avion platila karticom poduzeća, onda on to ne stavlja kao trošak jer on to nije ni platio. gradski prijevoz je (mislim bar) trošak, a hrana ne, jer ona ulazi u tih 70 eura.
ne razumiijem ovo za vraćanje razlike... on tebi ispostavlja račun za 3 dnevnice i troškove gradskog prijevoza. to je npr 3 x 70 eura za dnevnice i npr. 25 eura za trošak. to mi i isplaćuješ i u joppd stavljaš uz šifru 17 i 18.

neka me netko ispravi ako sam u krivu...
U članku 13. stavak 3. Pravilnika o porezu na dohodak definirano je da dnevnice pokrivaju izdatke prehrane, pića i prijevoza u mjestu putovanja, što podrazumijeva trošak gradskog prijevoza i taksi prijevoza u mjestu u koje je radnik upućen.
Troškove taksi prijevoza je moguće priznati u slučaju da je zračna luka dislocirana od mjesta odredišta putovanja te ukoliko je taksi korišten iznimno za prijevoz opreme, dokumentacije i sl. Zaposleniku možete nadoknaditi trošak taksi prijevoza ako je isti korišten za prijevoz od zračne luke do hotela ili mjesta sastanka te ako je taksi korišten za prijevoz opreme ili značajne količine dokumentacije.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 09:39   #1639
Hvala puno svima na odgovoru. Puno ste pomogli.
ichiruki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 10:26   #1640
knjiženje kredita

Blokirao sam!

imam pitanje u vezi kratkoročnog kredita banci.

evo primjera:

Sjelo je na ž-r 100.000,00 kuna

Račun za obradu kredita je 5.000,00 kuna

Kompenzacija za obradu kredita je 5.000,00 kuna (jer nismo plaćali naknadu već smo je odmah kompenzirali)

Dvojno knjigovodstvo, uvijek idem tako da imam kupce i dobavljače i na kraju mi uvijek fali neko knjiženje da mi se sve zatvori.

Molim pomoć!!!

Hvala!!!
Početnikuposlu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:30.