Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2009., 11:35   #1
Marguerite Yourcenar

Jeste li čitali njene knjige: Hadrijanovi memoari,Vatre,Anna soror,Vatre...?
Sviđaju li vam se?

Zadnje uređivanje Dlapek : 18.02.2009. at 11:47.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 13:23   #2
Čitala sam Hadrijanove memoare...bilo je to prije 15-ak godina i u sklopu upoznavanja "ženskog pisma". Ok, priznajem, tematski sam totalno fulala Knjiga nije loša, no moram priznati da su me više oduševile knjige jedne druge Marguerite...Marguerite Duras.
Tupelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 14:14   #3
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Čitala sam Hadrijanove memoare...bilo je to prije 15-ak godina i u sklopu upoznavanja "ženskog pisma". Ok, priznajem, tematski sam totalno fulala Knjiga nije loša, no moram priznati da su me više oduševile knjige jedne druge Marguerite...Marguerite Duras.
Ako ti se sviđa Duras,onda mi je jasno da za Hadrijanove romane kažeš "nisu loši".
Yourcenar je pisac koji je miljama daleko od tzv."ženskog pisma".Hvala Bogu na tome.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 14:39   #4
Meni su se strašno svidjeli Hadrijanovi memoari, rijetko pročitam tako dobru knjigu. Ipak, ništa drugo nisam čitala od Yourcenar.

Preporuke?
Chris Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 15:22   #5
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Ako ti se sviđa Duras,onda mi je jasno da za Hadrijanove romane kažeš "nisu loši".
Yourcenar je pisac koji je miljama daleko od tzv."ženskog pisma".Hvala Bogu na tome.
Neobičan odgovor...Pitao si sviđaju li nam se njene knjige...mislim, možda si trebao navesti kakve odgovore želiš dobiti...
Slažem se da je miljama daleko od tzv.ženskog pisma, no nema potrebe zahvaljivati Bogu na tome.
Također, ne budimo isključivi.. iz podatka da mi se sviđa Duras ne možeš zaključiti tko mi se još sviđa ili ne sviđa - to je ipak malo prepotentno od tebe. To je stvar ukusa (a odgovor na tvoje pitanje se temelji upravo na tome).
Eh, da...kad smo već kod Yourcenar...ja sam ju zabunom prije 15-ak godina strpala u žensko pismo...a tamo joj nije mjesto. Zanima me što misliš o tome što ju, u zadnje vrijeme, trpaju i pod gay-literaturu? Da se razumijemo, nemam apsolutno ništa protiv predznaka gay (kao takvog), no iznenadilo me kad sam čula da se Yourcenar spominje u tom kontekstu?
Tupelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 09:49   #6
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Neobičan odgovor...Pitao si sviđaju li nam se njene knjige...mislim, možda si trebao navesti kakve odgovore želiš dobiti...
Slažem se da je miljama daleko od tzv.ženskog pisma, no nema potrebe zahvaljivati Bogu na tome.
Također, ne budimo isključivi.. iz podatka da mi se sviđa Duras ne možeš zaključiti tko mi se još sviđa ili ne sviđa - to je ipak malo prepotentno od tebe. To je stvar ukusa (a odgovor na tvoje pitanje se temelji upravo na tome).
Eh, da...kad smo već kod Yourcenar...ja sam ju zabunom prije 15-ak godina strpala u žensko pismo...a tamo joj nije mjesto. Zanima me što misliš o tome što ju, u zadnje vrijeme, trpaju i pod gay-literaturu? Da se razumijemo, nemam apsolutno ništa protiv predznaka gay (kao takvog), no iznenadilo me kad sam čula da se Yourcenar spominje u tom kontekstu?
Nisam htjela zvučati prepotentno,naprosto ne cijenim Duras i drago mi je da Yourcenar nije u tom rangu.
A što se tiče gay predznaka- to je jedna koliko smiješna ,toliko i jadna konstrukcija.Y. je bila biseksualka,imala je strastvene veze s oba spola.Njena literatura se nikako ne bi mogla staviti u taj mali ,uski,paranoični škaf.Dobra literatura ne treba predznake.
Po toj logici u gay literaturu ( što je to uopće) bi strpali i Petroniusa.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 10:01   #7
Quote:
Chris Blue kaže: Pogledaj post
Meni su se strašno svidjeli Hadrijanovi memoari, rijetko pročitam tako dobru knjigu. Ipak, ništa drugo nisam čitala od Yourcenar.

Preporuke?
Na hrvatski su prevedene još Vatre i Orijentalne priče.Ima bosanskih i srpskih prijevoda i ostalih djela.
Anna Soror
Oproštajni udarac
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 01:47   #8
Djela Marguerite Yourcenar odišu literarnom genijalnošću. Njena ostavština je za pamćenje i poštovanje, a Hadrijanovi memoari potvrđuju njenu književnu veličinu, sposobnost savršenog umjetničkog uživljavanja, te su meni osobno jedan od najboljih romana 20.st.
__________________
...
Julianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 14:48   #9
čitala sam hadrijanove memoare i svidjela mi se knjiga. pročitala sam i njen rad o mishimi. spremam ga se pročitati no nikako da ga posudim. znam da je off, al je li ga možda tko čitao?
lika daroš is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 18:43   #10
Hadrijanove memoare su mi uvalili (možda bolje reći, podvalili ) na jednom ljetovanju, na prijelazu između sedmog i osmog razreda, kao, "da se mala obrazuje". Jasno, polupismeno trinaestogodišnje dijete vrlo površnog razumijevanja povijesnog konteksta takvu knjigu ne može u toj dobi cijeniti (osobito ako je ne čitate svojevoljno) - ono što je mene i dan-danas fascinira jest da sam neovisno o tome u njoj mogla uživati, čisto s literarne strane. Jezik mi je bio prekrasan i iako sam ispočetka čitala preko volje, na kraju sam knjigu završila baš s guštom (na sveopće oduševljenje, jer su očekivali da će me morati tjerati da uopće pročitam barem do polovice). To je bio moj prvi susret s Marguerite Yourcenar i knjiga kojoj sam se kasnije često vraćala, kako sam napredovala i glede školskog znanja i glede nekog životnog iskustva, i tako sam je svaki put doživjela iz malo drugačijeg kuta. Po meni je to jedna od boljih knjiga koje sam u životu pročitala - sasvim slučajno otkriće.

To je vodilo tome da sam narednih 4-5 godina pročitala i većinu njenog opusa. Nikada me više ništa nije toliko oduševilo kao Hadrijanovi memoari (eventualno s izuzetkom Alexis, koja me osobito fascinirala kad sam bila mlađa), ali i dalje držim da su i ostale njene knjige prožete tom nekom posebnom niti koja ih automatski svrstava u ugodnija štiva iz mog čitateljskog iskustva.
Vatre sam možda čitala premlada i s prevelikim nerazumijevanjem određenih stvari pa me se nisu naročito dojmile, Orijentalnih priča se praktički ni ne sjećam, kao niti Ane Soror, iako imam zabilježeno da sam ih oboje čitala. Čitala sam i neku knjigu koja je bila ustvari podulji intervju s njom, kao i Oproštajni udarac (dok Crnu mijenu nikad nisam pročitala, ne znam zašto, a bili su zajedno u knjizi). Uglavnom, sve bi to trebalo ponovno pročitati iz neke odraslije perspektive (i inače imam taj problem s književnošću da sam previše toga pročitala premlada i kasnije se iz ovih ili onih razloga ne vratila tim knjigama) i baš mi je drago da sam vidjela ovu temu.
Esperanza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 14:54   #11
Čitala sam Hadrijanove memoare, Orijentalne priče i Vatre. Svaka od tih knjiga je posebna, drugačija, i sve su odlične.
Volim Yoursenar ali ništa manje i Durasicu.
Obje su (iako različite) iznimne književnice.
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:22.