Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2011., 16:52   #2201
Quote:
DamaX kaže: Pogledaj post
Prvo pozdrav svima.

Ja imam reumatodini artritis oko 2 godine i prilicno se to poklapa sa simptomima tvoje sestre , konstantna temperatura , nateceni zglobovi , itd.

Lijecim se kortikosteroidima koji su prilicno ucinkoviti bar kod artritisa makar se terapija oduljila zbog jos dvije dodatne autoimune bolesti.

Ono sto ti mogu reci iz svog iskustva je da ako imas dobrog ljecnika sve se moze srediti. Moje misljenje je da je najbolje otici u ZG.

Ja zasada nemam nikakvih posljedica ( trajnih ) poput nemogucnosti hodanja ili tako nesto. Ponekad me boli svaka koscica u tijelu , najcesce kod promjene vremena ili se prehladim pa se automatki sve pocne jedno s drugim.

Definitino nije ugodno ali treba se trudit , samo neka pazi na imunitet , topla odjeca , nema stajanja na vjetrometini , itd.
I naravno nadam se da ce joj biti bolje , samo treba biti pozitivan !



I jel ima jos tko na kortikosteroidima ( medrol ) ? Taman su me spustili na 8 mg i opet sam zavrsila u bolnici na pulsu od 3 dana i evo 4 dana sam na 32 mg dnevno i napuhnula sam se ko zaba , a trebalo je vremena da pocnem izgledat bar normalno ... Jel zna netko kako je to moguce bar usporit i smanjit ?


Pozdrav svim artriticarima !
molim te daj mi reci koje su te to njoš dvije autoimune boleštine napale???meni su sumnjali na MS i Hašimoto (po simptomima )al nalazi bili uredu.
zuzicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 17:28   #2202
Quote:
zuzicka kaže: Pogledaj post
Lijepi pozdrav ja nemam dijagnozau RA ali mi je RF 1:40 pa ga moram kontrolirati cesce.uglavnom bolovi su prisutni oko godinu i pol.ono sto sam htjela pitati je li se kod vas javlja vrtoglavica meni je to simptom koji me najviše smeta a NEZNAm jel vezan za RA.ustvari je to neka glupa nestabilnost tj neravnoteža...ko pijana sam .e a imam i migrene???vec su imali sumnju na multiplu al je MR bila 2006 ok pozdrav
Vrtoglavica nije simptom RA.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 18:04   #2203
RA

Pozdrav,
Vezano za temu,postavio bi iskusnijim u vezi RA nekoliko pitanja i iskustva.
Oko 20.Januara ujutro sam ustao jedva,šake su mi otekle,koljeno jedva ispravio,rame kao da sam iščašio,mislio sam da je posljedica nekog udesa koji sam imao prethodnih 10 dana.
Otišao sam kod ljekara i on me je uputio kod reumatologa,ali se tu mora čekati oko 50 dana dok se stigne na red.
Uradio sam uzorak na ,ASTO , WAALER ROSE,LATEX RF... Asto mi je jedini bio pozitivan između 200-400.
U međuvremenu,dok ne stignem na red kod reumatologa,porodični ljekar mi je propisao "Pronison" koji mi je veoma pomogao.
Stignem na red kod Reumatologa koji mi je uradio ultrazvuk šaka i uputio me da uradim test na ANA i ANTI-MCV.. Anti MCV je bio pozitivan 85,2 U/ml.
Pitanje je u kojoj visini je 85,2 U/ml i koliko to znači ?

Propisana mi je terapija sljedeća:
PLAQUENIL 200mg = 14 dana 2x1 nadalje 1x1
DIPROPHOS injekcija 1x mjesečno

Evo nakon mjesec dana terapije povremeno mi samo prvi zglobovi šaka otiču.

Plaquenil 200mg ovde nije na pozitivnoj listi lijekova i plaća se oko 14 Eura,uputstvo je na grčkom i jedino ga jedna apoteka nabavlja.

Dali neko od vas ima iskustvo sa PLAQUENILOM ?

Unaprijed se zahvaljujem na eventualnim odgovorima !
roki715 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 18:20   #2204
Quote:
roki715 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Vezano za temu,postavio bi iskusnijim u vezi RA nekoliko pitanja i iskustva.
Oko 20.Januara ujutro sam ustao jedva,šake su mi otekle,koljeno jedva ispravio,rame kao da sam iščašio,mislio sam da je posljedica nekog udesa koji sam imao prethodnih 10 dana.
Otišao sam kod ljekara i on me je uputio kod reumatologa,ali se tu mora čekati oko 50 dana dok se stigne na red.
Uradio sam uzorak na ,ASTO , WAALER ROSE,LATEX RF... Asto mi je jedini bio pozitivan između 200-400.
U međuvremenu,dok ne stignem na red kod reumatologa,porodični ljekar mi je propisao "Pronison" koji mi je veoma pomogao.
Stignem na red kod Reumatologa koji mi je uradio ultrazvuk šaka i uputio me da uradim test na ANA i ANTI-MCV.. Anti MCV je bio pozitivan 85,2 U/ml.
Pitanje je u kojoj visini je 85,2 U/ml i koliko to znači ?

Propisana mi je terapija sljedeća:
PLAQUENIL 200mg = 14 dana 2x1 nadalje 1x1
DIPROPHOS injekcija 1x mjesečno

Evo nakon mjesec dana terapije povremeno mi samo prvi zglobovi šaka otiču.

Plaquenil 200mg ovde nije na pozitivnoj listi lijekova i plaća se oko 14 Eura,uputstvo je na grčkom i jedino ga jedna apoteka nabavlja.

Dali neko od vas ima iskustvo sa PLAQUENILOM ?

Unaprijed se zahvaljujem na eventualnim odgovorima !
Povišen ASTO govori da ste imali streptokoknu infekciju.
PLAQUENIL (hidroksiklorokin)spada u skupinu konvencionalnih DMARD(lijekova koji utječu na tijek bolesti).
DIPROPHOS je kortikosteroid.
Anti MCV je antitijelo koje povišeno u RA,puno je je preciznije i toćnije od RF.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 19:02   #2205
Hrvoje ja imam jedno pitanjce, koje se sve pretrage iz krvi rade kod RA?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 20:21   #2206
Thumbs up

Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Idemo redom.Nalaz kalcija u krvi je povišen(>2.7mmol/L je hiperkalcemija). Ovdje me zabrinjava ova proteinurija,čudi me što vas nisu poslali na nefrološku obradu. Nalaz kalcija u 24h je uredan. Ionizirani kalcij vam je također uredan. Ali vam je PTH povišen. Što upućuje da se možda radi o hiperparatireodizmu(najvjer.povećanje paraotidnih žljeza tj.doštitnih). Punkcija l.č. upućeje na prolaznu upalu kako ste i sami naveli da ste često oboljevalim od raznih upala. No na UZV-u nije navedo povećanje paraotida,što neisključuje hiperparatireodizam. Trebate obaviti kompletan oftamološki pregled. Trebali bi učiniti slijedeće:iz krvi Ca,Ca+++,P,Mg,PTH,osteokalcin,beta crosslaps,elektroforeza serumskih proteina,kreatinin,urea.24h urina:Ca,P,proteini,klirens kreatinina. Denzitometriju.Ponoviti UZV štitnjače po potrebi odrediti T3,T4,TSH(nakon UZV-a). Molim vas pogledajte jeste li dobro prepisali nalaz uk.proteina u 24h urinu. Lijep pozdrav.

Evo ću vam još jednom prepisati ono što vidim da ste spomenuli od moguće izvedenih pretraga,a rađeni su prošlo ljeto:

ELEKTROFOREZA PROTEINA U SERUMU ukupno iznosi: 72, a A/G 1,49.
UZORCI U SERUMU: Samo odskače kalcij,koji je bio 2.78 u granici od 2.20-2.65 i tada je prvi put uočena hiperkalcemija,i to se rješilo Furosemidom.

U URINU 24 H:
Kalcij 2.80 mmol/du,a opaska glasi: e u vrijednosti od 2.50-7.50
Fosfor 19.70 ista vrijednost,ista opaska e u granici od 12.80-64.50
Natrij 30.00 ista vrijednost,opaska: eL u granici od 120.0-250.0
Kalij 18.9 ista vrijednost,opaska: eL u granici od 50.0-100.0
Kloridi 29.1 ista vrijednost,opaska: eL u granici od 128.0-257.0
Kreatinin u krvi je 72.0 umol/l,u granici od 44.0-106.0
Kreatinin u urinu je 9.80 mmol/dU,a opaska glasi: eG u granici od 7.00-25.00
Kreatinin klirens je 1.56 ml/s BEZ OPASKE, u granici od: 1.20-2.40
Proteini u urinu su 68 mg/dU sa opaskom e u granici od 25-150.

Nisu mi baš jasne ove opaske,da li to znači nešto nepravilno,s obzirom da npr,.osim kalcija,vidim natrij,kaliij,kloride da su znatno niži,ili je riječ o mjernim jedinicima,koje nisu jednako izražene,pa otuda te "nepravilnosti"??

RF je bio <9.81 lj/m a u granici od 0-15,što mi se čini u redu.
Lupus antikoagulant 1,08,i čini se normalan prema vrijednosti.

Mislim da sam dala još pojedinosti ovim nađenim nalazima od prošle godine,a u međuvremenu se više nije ništa radilo....

Što se tiče bubrega,imam bolove često u oba,ali uzv je nađeno mikrolita u lijevom bubregu dosta,kalcifikata,te prilično spušten desni bubreg nisko, a u najnovijem lab.nalazu otprije 3 dana je sve u redu,osim bjelančevina,koje su lagano opal,te sediment u urinu: 8-10 L,2-3 E,dosta sluzi,nešto pločastog epitela i bakterija,pa ne znam je li riječ o nekoj laganoj upali možda?

Isto tako me brine,iz kog razloga se pojavila hiperkalcemija,jer zapravo mi nisu htjeli doktori odgovoriti na to pitanje,ali su me poslali na imunofiksaciju serumskih bjelančevina, gdje nije dokazan monoklonski imunoglobulin,te pretrage ukupnih lanaca lambda i kappa,koje su sva sreća bile u redu,(a te su pretrage rađene i mome tati kojem je prošle godine dijagnosticiran multipli mijelom)....a nakon toga,više nije bilo traženja uzroka tog nepravilnog povećanja,jer znam da je to vezano uz razgradnju kostiju,i ne znam samo da li je povezano sa reumatoidnim artritisom,ili uzroke treba tražiti negdje drugdje??

I što se tiče parateoidnih žlijezda,u nalazu uzv piše da se ne nalaze uvećanja,već samo povećani limfni čvorovi,tako da dalje nisu više ispitivali,ali svakako u 3.mje 2012.po preporuci radiologa moram ponovno vaditi TSH I PTH,te ponovno učiniti kontrolni uzv vrata,tako da već imam pripremljenu uputnicu za te pretrage.

U oftamologa definitivno ponovno krećem,jer vidim da je ovaj pregled učinjen polovično,a zapravo najvažnije nije njime obuhvaćeno,i hvala što sam još jednom dobila potvrdu o tome.

Nadam se Hrvoje dr.da sam dosta toga Vam predala na uvid,i da ćete mi moći odgovoriti na još nekoliko neriješenih dilema i pitanja vezana uz to....
Svakako Vam hvala na svemu dosada,a ja ću potražiti uputnice kako bih po Vašim naputcima izvršila i ostale pretrage koje dosada nisu bile obuhvaćene.

Lijep pozdrav do sljedećeg Vašeg javljanja!
Reuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 23:33   #2207
izgubila san volju za pregledima... i vječnim čekanjima redova,(samo doći do reumatologa postala je nemoguća misija), nemogučnošću usklade stalnih kontrola sa poslom, a kad i dođeš do nekog specijaliste drže se ko da ih nisi dostojan. ne razgovaraju s tobom samo nešto narišu na papir i to uvik iste pretrage od kojih mi je zlo... čak i kad želiš riješit tu dilemu pod ' operacija privatnik' ili nemaš vremena, a ni para za obavljat česte pretrage...
ne pijem Medrol 2 mjeseca i osjećan se dobro...samo sam na zelenjavi, više se krećem, plivam, vozim biciklu,
i osjećam se dobro... koliko će to trajati nemam pojma.
malo me kočilo kolino kroz jutro nekih par minuta ali sam potegnila do Nina na ljekovito blato preko vikenda.. osjetno mi je bolje... dobro funkcioniram bez ikakvih tableta.. za sada..
imam 28 godina, mučila sam se 3 god sa bolovima u nogama i šepanjem...uz Medrol.
Prepisano mi je 5 tableta, među njima i Resochin kojega sam laganini i potiho odbila jer me nitko nije poslao na kontrolu vida.. uz postojeću dioptriju.....
Ljutom silom , kad već nisam mogla hodat, počela sam piti pola propisane doze Medrola, nakon čijeg sam uzimanja nakon 2 dana bila ko nova...bez bolova i oteklina... šta pokazuje da i liječnici mogu falit....čak mi ni propisani Ibrufen za bolove nije trebao. Otkantala san šaku ljekova koje su mi prepisali, a nakon 3 godine sam se samovoljno skinila i sa njega... Godinu ipo nisan bila u doktora jer uvik vadin iste pretrage i uvik sve isto i za to bi plačala... pa san ih nastavila vadit sama (ionako ne bi pričalo o rezultatima, jer valjda nas smatraju maloumnima)... i tako san nekako osluškivala svoje tijelo, slušala što mu koristi što ne, s vremenom smanjivala, ali i povečavala dozu kad je to trebalo (nekoliko mg postepeno)...
ovo lito je predivno, nakon 3 godine nema bolova... šta donosi zima ko zna...
zasada uzivam, možda u posljednjim danima ponovo vraćene linije i samopouzdanja...
goruščica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 18:28   #2208
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Hrvoje ja imam jedno pitanjce, koje se sve pretrage iz krvi rade kod RA?
To je individualno. Opće pretrage bi bile:SE,KKS,CRP,ASTO,RF,WR,ANF,ANCA, anti-dsDNK, anti-CCP, C3, C4 , ukupni komplement,opća biokemija,elektroforeza proteina,IgA,IgM,IgG,anti MVC. HLA tipizaciju na DR4 i DR1
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 18:50   #2209
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
To je individualno. Opće pretrage bi bile:SE,KKS,CRP,ASTO,RF,WR,ANF,ANCA, anti-dsDNK, anti-CCP, C3, C4 , ukupni komplement,opća biokemija,elektroforeza proteina,IgA,IgM,IgG,anti MVC. HLA tipizaciju na DR4 i DR1
Ja sam mislila da postoji nešto što je baš specifično (npr kod većine oboljelih od lupusa bude pozitivna ANA i anti dsDNA, kod sjogrenovaca budu SS antitijela i sl.).

Ma događa mi se u zadnje vrijeme da mi se polako krive prsti na rukama (imam nedefiniranu kolagenozu za koju sumnjaju da je zapravo sjogren), ali mi je RA odbačen kao dijagnoza jer su RF i waler rosa zanemarivo povišeni.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 18:55   #2210
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Ja sam mislila da postoji nešto što je baš specifično (npr kod većine oboljelih od lupusa bude pozitivna ANA i anti dsDNA, kod sjogrenovaca budu SS antitijela i sl.).

Ma događa mi se u zadnje vrijeme da mi se polako krive prsti na rukama (imam nedefiniranu kolagenozu za koju sumnjaju da je zapravo sjogren), ali mi je RA odbačen kao dijagnoza jer su RF i waler rosa zanemarivo povišeni.
Anti MCV,(gore sam slučajno zamjenio mjesta),HLA tipizacija,neznam jeste li nju radili.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 19:05   #2211
Nisam HLA tipizaciju nikada radila i ne znam zašto me ne šalju na nju kad već 2-3 godine tapkaju u mraku. Znam da je to skupa pretraga ali može biti jako dobar orijentir o kojoj se bolesti radi.
Ne znam, očito ću morati žicati od imunologa da mi napravi tu pretragu.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 19:06   #2212
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Nisam HLA tipizaciju nikada radila i ne znam zašto me ne šalju na nju kad već 2-3 godine tapkaju u mraku. Znam da je to skupa pretraga ali može biti jako dobar orijentir o kojoj se bolesti radi.
Ne znam, očito ću morati žicati od imunologa da mi napravi tu pretragu.
Ako tapkaju u mraku,po meni HLA tipizacija bi bila sljedeči korak.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 19:10   #2213
Ma u biti u zadnjih godinu se počelo polako kristalizirati šta bi moglo biti, a to je sjogren. Moram obaviti neke pretrage za njega pa otići kod imunologa al mene pati jel samo on ili je još nešto pridruženo uz njega.

Kažem da su mi se počeli kriviti i prsti pa si sad sve mislim da je možda uz njega RA ili još gore, lupus.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 19:15   #2214
Quote:
Reuma kaže: Pogledaj post
Evo ću vam još jednom prepisati ono što vidim da ste spomenuli od moguće izvedenih pretraga,a rađeni su prošlo ljeto:

ELEKTROFOREZA PROTEINA U SERUMU ukupno iznosi: 72, a A/G 1,49.
UZORCI U SERUMU: Samo odskače kalcij,koji je bio 2.78 u granici od 2.20-2.65 i tada je prvi put uočena hiperkalcemija,i to se rješilo Furosemidom.

U URINU 24 H:
Kalcij 2.80 mmol/du,a opaska glasi: e u vrijednosti od 2.50-7.50
Fosfor 19.70 ista vrijednost,ista opaska e u granici od 12.80-64.50
Natrij 30.00 ista vrijednost,opaska: eL u granici od 120.0-250.0
Kalij 18.9 ista vrijednost,opaska: eL u granici od 50.0-100.0
Kloridi 29.1 ista vrijednost,opaska: eL u granici od 128.0-257.0
Kreatinin u krvi je 72.0 umol/l,u granici od 44.0-106.0
Kreatinin u urinu je 9.80 mmol/dU,a opaska glasi: eG u granici od 7.00-25.00
Kreatinin klirens je 1.56 ml/s BEZ OPASKE, u granici od: 1.20-2.40
Proteini u urinu su 68 mg/dU sa opaskom e u granici od 25-150.

Nisu mi baš jasne ove opaske,da li to znači nešto nepravilno,s obzirom da npr,.osim kalcija,vidim natrij,kaliij,kloride da su znatno niži,ili je riječ o mjernim jedinicima,koje nisu jednako izražene,pa otuda te "nepravilnosti"??

RF je bio <9.81 lj/m a u granici od 0-15,što mi se čini u redu.
Lupus antikoagulant 1,08,i čini se normalan prema vrijednosti.

Mislim da sam dala još pojedinosti ovim nađenim nalazima od prošle godine,a u međuvremenu se više nije ništa radilo....

Što se tiče bubrega,imam bolove često u oba,ali uzv je nađeno mikrolita u lijevom bubregu dosta,kalcifikata,te prilično spušten desni bubreg nisko, a u najnovijem lab.nalazu otprije 3 dana je sve u redu,osim bjelančevina,koje su lagano opal,te sediment u urinu: 8-10 L,2-3 E,dosta sluzi,nešto pločastog epitela i bakterija,pa ne znam je li riječ o nekoj laganoj upali možda?

Isto tako me brine,iz kog razloga se pojavila hiperkalcemija,jer zapravo mi nisu htjeli doktori odgovoriti na to pitanje,ali su me poslali na imunofiksaciju serumskih bjelančevina, gdje nije dokazan monoklonski imunoglobulin,te pretrage ukupnih lanaca lambda i kappa,koje su sva sreća bile u redu,(a te su pretrage rađene i mome tati kojem je prošle godine dijagnosticiran multipli mijelom)....a nakon toga,više nije bilo traženja uzroka tog nepravilnog povećanja,jer znam da je to vezano uz razgradnju kostiju,i ne znam samo da li je povezano sa reumatoidnim artritisom,ili uzroke treba tražiti negdje drugdje??

I što se tiče parateoidnih žlijezda,u nalazu uzv piše da se ne nalaze uvećanja,već samo povećani limfni čvorovi,tako da dalje nisu više ispitivali,ali svakako u 3.mje 2012.po preporuci radiologa moram ponovno vaditi TSH I PTH,te ponovno učiniti kontrolni uzv vrata,tako da već imam pripremljenu uputnicu za te pretrage.

U oftamologa definitivno ponovno krećem,jer vidim da je ovaj pregled učinjen polovično,a zapravo najvažnije nije njime obuhvaćeno,i hvala što sam još jednom dobila potvrdu o tome.

Nadam se Hrvoje dr.da sam dosta toga Vam predala na uvid,i da ćete mi moći odgovoriti na još nekoliko neriješenih dilema i pitanja vezana uz to....
Svakako Vam hvala na svemu dosada,a ja ću potražiti uputnice kako bih po Vašim naputcima izvršila i ostale pretrage koje dosada nisu bile obuhvaćene.

Lijep pozdrav do sljedećeg Vašeg javljanja!
Sniženi K,Cl,Na u 24h urinu upućuju na adrenokortikalnu hiperfunkciju.pa ne znam je li riječ o nekoj laganoj upali možda? Može biti.a nakon toga,više nije bilo traženja uzroka tog nepravilnog povećanja,jer znam da je to vezano uz razgradnju kostiju,i ne znam samo da li je povezano sa reumatoidnim artritisom,ili uzroke treba tražiti negdje drugdje??Imate povišen PTH,a na ultrazvuku nekad nije lako naći paraotidne žlijezde.Upućuje na hiperparatireodizam. Mislim da to nije povezano sa RA. Treba uraditi još kortizol,ACTH. Lijep pozdrav.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 19:21   #2215
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Ma u biti u zadnjih godinu se počelo polako kristalizirati šta bi moglo biti, a to je sjogren. Moram obaviti neke pretrage za njega pa otići kod imunologa al mene pati jel samo on ili je još nešto pridruženo uz njega.

Kažem da su mi se počeli kriviti i prsti pa si sad sve mislim da je možda uz njega RA ili još gore, lupus.
Nadam se da će vam sve iskristalizirati.Za lupus su karakteristične promjene na koži i zglobovima.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 23:34   #2216
Thumbs up

Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Sniženi K,Cl,Na u 24h urinu upućuju na adrenokortikalnu hiperfunkciju.pa ne znam je li riječ o nekoj laganoj upali možda? Može biti.a nakon toga,više nije bilo traženja uzroka tog nepravilnog povećanja,jer znam da je to vezano uz razgradnju kostiju,i ne znam samo da li je povezano sa reumatoidnim artritisom,ili uzroke treba tražiti negdje drugdje??Imate povišen PTH,a na ultrazvuku nekad nije lako naći paraotidne žlijezde.Upućuje na hiperparatireodizam. Mislim da to nije povezano sa RA. Treba uraditi još kortizol,ACTH. Lijep pozdrav.



DOBRA VEČER!

Zahvaljujem na Vašem odgovoru,svakako ću nastojati da se usmjeri istraga malo više na paratireoidne žlijezde,jer su sumnjali i na to,ali im se nije palpiralo,ni na uzv prikazivalo uvećanje tih doštitnih žlijezda,osim te povišene PTH vrijednosti,ali se nisu obazirali puno na to.
Moguće da su one "glavni krivac" za sekundarnu hiperkalcemiju,samim time,i bol kostiju,zglobova,i oštećenja koja su nastala istih,ali i taloženja kalcifikata u štitnjači,bubrezima....pa samim time,i stvaranju novih problema....
U svakom slučaju porazgovarati ću sa svojom liječnicom,da me uputi na što više tih pretraga,koje ste naveli,pa da barem isključimo ili dokažemo nešto u smislu da se otkloni sve što je lakše,osim reum.artritisa,za koji eto,barem umanjiti ili olakšati sve tegobe pravom terapijom.

Hvala velika i srdačan pozdrav VAm šaljem!
Reuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 00:01   #2217
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Nadam se da će vam sve iskristalizirati.Za lupus su karakteristične promjene na koži i zglobovima.
Joj i ja se nadam jer želim više da ima točne dijagnoze pa makar ih bilo i 10. Ovo ovako tapkanje u mraku i nagađanje me izluđuje.

Probleme sa zglobovima imam od samog početka, zato sam i krenula kod imunologa. A jel se može RA potvrditi sa RTG snimkom iako su nalazi za RA recimo ok?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 01:10   #2218
Thumbs up

Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Joj i ja se nadam jer želim više da ima točne dijagnoze pa makar ih bilo i 10. Ovo ovako tapkanje u mraku i nagađanje me izluđuje.

Probleme sa zglobovima imam od samog početka, zato sam i krenula kod imunologa. A jel se može RA potvrditi sa RTG snimkom iako su nalazi za RA recimo ok?
POZDRAV!

Evo samo da Vam se lagano priključim,dok vam ne odgovori Hrvoje dr....
Osobno iz svog iskustva,RF i većina markera vezanih za RA su mi negativni,osim čestih povišenih vrijednosti CRP u serumu krvi,što označava upalu ( u mene većine zglobova,kostiju),i po tome nisam tipičan RA bolesnik,a zapravo je RTG pretragom,te scintigrafijom kostiju dokazano upravo obrnuto-da sam itekako pravi kanditat za tu bolest,tj.bolujem od reumatoidnog artritisa,koji se uz to pogoršava na onim dijelovima,na kojima je najmanje rendgenom prikazan,a ono što je najviše oštećeno-meni manje smeta!
Tako da iz mog iskustva,ti faktori nisu bili pouzdani za otkrivanje RA-e....
A,HLA tipizacija,je nešto što me odmah imunolog poslao,čim je posumnjao na osnovu serumskih vrijednosti krvi,kao sljedeću opciju i kad je dokazana Spondiloathropathia kao pozitivna u tom nalazu,se kasnije iskristaliziralo kroz druge pretrage da je zapravo riječ o RA.
U svakom slučaju,želim Vam da ne bude riječ o RA-i.......a ako i jest,ne dajte se!!!!
Reuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 08:57   #2219
Reuma hvala ti.

Ne znam, morat ću iminologinji pokazati svoje prste kad budem išla na kontrolu pa neka vidi jel to za slati na rtg. Nije to jako zakrivljeno, al vidim da mi najviše napada te male zglobiće na rukama i da mi se polako krive.

Znaime me jel netko od vas možda ima kvržice po zglobovima? Te kvržice ne bole, ne smetaju ali su stalno prisutne? Ja ih imam na par zglobova i pokušavam odgonetnuti šta je to. Našla sam negdje na netu da 20% osoba koje imaju RA imaju i te kvržice, joj ako iščeprkam na netu stavim to ovdje.


EDIT: evo našla sam

U oko 20% slučajeva RA, upala krajnjih arterija uzrokuje potkožne čvoriće ili kvržice veličine graška ili malo veće. Locirani su u blizini laktova, premda se mogu razviti i bilo gdje drugdje. Čvorići su obično bezbolni, rijetko otkrivaju prisutnost reumatoidnog vaskulitisa (upala krvnih žila), stanja koje pogađa krvne žile pluća, bubrega ili drugih organa.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 10:56   #2220
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Reuma hvala ti.

Ne znam, morat ću iminologinji pokazati svoje prste kad budem išla na kontrolu pa neka vidi jel to za slati na rtg. Nije to jako zakrivljeno, al vidim da mi najviše napada te male zglobiće na rukama i da mi se polako krive.

Znaime me jel netko od vas možda ima kvržice po zglobovima? Te kvržice ne bole, ne smetaju ali su stalno prisutne? Ja ih imam na par zglobova i pokušavam odgonetnuti šta je to. Našla sam negdje na netu da 20% osoba koje imaju RA imaju i te kvržice, joj ako iščeprkam na netu stavim to ovdje.


EDIT: evo našla sam

U oko 20% slučajeva RA, upala krajnjih arterija uzrokuje potkožne čvoriće ili kvržice veličine graška ili malo veće. Locirani su u blizini laktova, premda se mogu razviti i bilo gdje drugdje. Čvorići su obično bezbolni, rijetko otkrivaju prisutnost reumatoidnog vaskulitisa (upala krvnih žila), stanja koje pogađa krvne žile pluća, bubrega ili drugih organa.
Nema na čemu,drago mi je pomoći,ukoliko mogu.....

U samom početku bolesti,znači negdje prije 8 godina,pa naredne 2-3 godine se ti simptomi boli,zakočenosti,osjećaja "izvrnutosti" zglobova očitovalo upravo na velikoj većini prstiju ruku,ručnog zgloba,dijela dlana /tj.kosti dlana,i kasnije na nožnim gležnjevima......ali,ni ja nisam odmah išla imunologu,sad žalim-jer kad sam se javila,već me naveliko uhvatila koljena,kukovi,kralježnica općenito,rame,laktovi,...a o pojačanoj i dugotrajnoj boli i ne baš dobroj pokretljivosti koljena i ruku,gdje je sve i započelo-da ne pričam...
I te potkožne,ali ipak opipljive i vidljive čvoriće imam kod laktova /sva sreća da nisu baš toliko vidljivo izložena,pa i to ne moram objašnjavat,uz svakodnevno prilično čujno pucketanje zglobova i kostiju kod pokretanja...
Tako da je to znak reumatoidnog artritisa,ali kao što ste napisali,ne mora to svatko imati....
Ipak,radi zakrivljenosti prstiju,naročito ako je bol prisutna,a počinje sa jutrom-pođite u imunologa-reumatologa,ništa vas ne košta,a može puno pomoći...

Sretno,pa se javite kako je prošlo,ako se odlučite poći!
Reuma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:41.