Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2011., 16:54   #881
Prije 5 godina sam kupio stan u stambenoj zgradi. Investitor u istoj zgradi ima svoja 4 stana(od ukupnih 10) i poslovni prostor. Uz sve to, bespravno je napravio na istoj parceli objekt od nekih 50-ak kvadrata. Prvo je rekao da će mu to biti garaža, ali je to lijepo uredio da mu bude kao mali ured (stavio laminat, kuhinju i ostalo). Ali nije se zaustavio na tome. Zadnje šta je napravio je to, da je postavio nekoliko velih sanduka oko zgrade u koje odlaže razni materijal koji prodaje. Okoliš zgrade je blago rečeno KATASTROFA, jer odlaže sve i svašta, a nikoga od stanara ne traži suglasnost. Jednom prigodom je njegov odvjetnik rekao da smo svi suvlasnici svega, i da svi imamo jednaka prava, ali to njega očito ne zanima.

Koja su moja prava i śta predlažete da napravim?

Hvala!
spalatost is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 17:07   #882
Za bespravni dio gradnje - građevinska inspekcija.
Za drugo adekvatna tužba jer krši međuvlasnički ugovor, ili ako istog nema rabi nekretninu izvan svojih stvranopravnih ovlasti.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 17:29   #883
Za ovo drugo pretpostavljam da moram dignuti privatnu tužbu ili...?
spalatost is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 18:03   #884
Za ovo drugo privat tužba, najbolje zajednička sa više suvlasnika! Tada se i eventualno bjesnilo tog vepra disipira.
Probajte tužbom za ometanje posjeda (ide hitno), no ako se dokaže da je ta krama već duže, onda vlasničkom tužbom. Oko ovoga sam tek nešto bolje informirani laik, pa uzmite sa rezervom, odnosno angažirajte odvjetnika (savjet ništa ili malo košta!).
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 18:23   #885
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Imam zemljište veličine "480 kvadrata". U gruntovnici i katastru je navedena ista kvadratura. Došao je geodet i izmjerio zemljište po svojim točkama...425 kvadrata. S tim mi parcela postaje premalena jer je je građevinski minimum 450 kvadrata.

Što da radim? Help!
i ja se pitam sto da radim s predivnih 505m2 poljoprivednog zemljista kraj mora. i to sam nasljedio

vjerovatno cu masline.. posto imam puno zemlje?!
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 18:26   #886
Quote:
FED kaže: Pogledaj post
Za ovo drugo privat tužba, najbolje zajednička sa više suvlasnika! Tada se i eventualno bjesnilo tog vepra disipira.
Probajte tužbom za ometanje posjeda (ide hitno), no ako se dokaže da je ta krama već duže, onda vlasničkom tužbom. Oko ovoga sam tek nešto bolje informirani laik, pa uzmite sa rezervom, odnosno angažirajte odvjetnika (savjet ništa ili malo košta!).
lako je tuzit, ali kad ce on s njime zivit u toj zgradi do kraja zivota.

da je mene pitat drzavna uprava bi trebala ulozit malo i napravit pomake u vjecnim nesuglasicama. tko ce pobjedit, ne bitno je.. vazno da se rijesi
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 18:50   #887
Ma planiram ionako prodat stan i otić daleko od takvih ljudi, jer previše živaca i energije gubim zbog njih. To su ljudi koji nikad nisu živili u stambenoj zgradi i ponašaju se kao da je sve to njihovo. Ionako ne pričam sa njima, pa se ne zamaram nekim narušavanjem međusobnih odnosa. Ali šta je još najgore, ni ostali nisu puni bolji od njih.

Kad je došlo da trebamo plaćati pričuvu, ja sam bio jedina budala koja je 7. mjeseci uredno plaćao i ostao bez 100€. Ne daj Bože da se dogodi neko s*anje, ne znam kako bi se to sredilo i kako bi se dogovorili!?
spalatost is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 21:53   #888
Quote:
MillionMan kaže: Pogledaj post
i ja se pitam sto da radim s predivnih 505m2 poljoprivednog zemljista kraj mora. i to sam nasljedio

vjerovatno cu masline.. posto imam puno zemlje?!
Problem je što sam ja ovo kupio kao građevinsko zemljište, što su mi biseri već 2 puta vratili projekt radi drugih gluposti i sad su vidjeli ovu "sitnicu". Tak da kod mene prevladava više očaj.

Pazi da zbog kvote i EU ne dobiješ kaznu za masline.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 10:20   #889
Quote:
spalatost kaže: Pogledaj post
Ma planiram ionako prodat stan i otić daleko od takvih ljudi, jer previše živaca i energije gubim zbog njih. To su ljudi koji nikad nisu živili u stambenoj zgradi i ponašaju se kao da je sve to njihovo. Ionako ne pričam sa njima, pa se ne zamaram nekim narušavanjem međusobnih odnosa. Ali šta je još najgore, ni ostali nisu puni bolji od njih.

Kad je došlo da trebamo plaćati pričuvu, ja sam bio jedina budala koja je 7. mjeseci uredno plaćao i ostao bez 100€. Ne daj Bože da se dogodi neko s*anje, ne znam kako bi se to sredilo i kako bi se dogovorili!?
dao bi ti ja moj primjer di sam mu morao isplatit novce za potpis da bi izradio etazno vlasnistvo. kupio sam ono sto nije njegovo.

i taj isti me danas smeta da obavlajam svoju djelatnost u tom prostoru

i 20g je zivio bez uknjizbe i da placa komunalje. obavlja djelatnost bez registracje 20g. ja sam mu platio i pore i uknjizbu... a ja 20g placma sve uredno

nije me nit on nit bog nit drzava pohvalila

''Tak da kod mene prevladava više očaj.''

join the club
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 10:15   #890
evo, da upadnem s pitanjem da ne otvaram temu.
susjed ima vrt tik do i uzduž moje ograde.
ima kakvi zakon koji govori kolka je udaljenost minimalna potrebna za sadnju od ograde?
csb is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 17:48   #891
Da i ja nešto priupitam: moja majka, njena sestra i brat vlasnici su kuće u Dalmaciji koja se dugi niz godina (desetljećima) nije održavala te se počela urušavati. Sa gornjeg kata (dok je postojao, trenutno urušen) pružao se pogled na more. Susjedi ispred te naše kuće dugo godina su živjeli u prizemnici. Unatrag nekoliko godina podigli su jedan kat pa kako je naša kuća u ruševnom stanju više se ne može govoriti o pogledu na more.

Pitanje: imamo li pravne osnove tužiti susjede koji su podigli taj jedan kat i nama onemogućili pogled na more? Ne trebaju li oni za takav čin gradnje prethodno ishodovati kakvu suglasnost ili odobrenje? Hvala.
Galen Marek is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 18:04   #892
imam dva poprilicno jednostavna pitanja:
1. koliki je minimalni razmak izmedu medje i novog objekta? (jel i dalje barem 3m?)
2. dali ploca (s imenom investitora, brojem gradevinske dozvole etc) mora biti odmah postavljena ili kasnije?
hvala.
horus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 19:20   #893
Quote:
horus kaže: Pogledaj post
imam dva poprilicno jednostavna pitanja:
1. koliki je minimalni razmak izmedu medje i novog objekta? (jel i dalje barem 3m?)
2. dali ploca (s imenom investitora, brojem gradevinske dozvole etc) mora biti odmah postavljena ili kasnije?
hvala.
1.ovisi o odredbama lokalnog prostornog plana, tj.položaju gdje se nekretnina nalazi. Nije nužno min.3 metra. Može biti i 0cm.

2.Mislim da mora odmah, ali nisam 100% siguran

Quote:
Galen Marek kaže: Pogledaj post
Da i ja nešto priupitam: moja majka, njena sestra i brat vlasnici su kuće u Dalmaciji koja se dugi niz godina (desetljećima) nije održavala te se počela urušavati. Sa gornjeg kata (dok je postojao, trenutno urušen) pružao se pogled na more. Susjedi ispred te naše kuće dugo godina su živjeli u prizemnici. Unatrag nekoliko godina podigli su jedan kat pa kako je naša kuća u ruševnom stanju više se ne može govoriti o pogledu na more.

Pitanje: imamo li pravne osnove tužiti susjede koji su podigli taj jedan kat i nama onemogućili pogled na more? Ne trebaju li oni za takav čin gradnje prethodno ishodovati kakvu suglasnost ili odobrenje? Hvala.
Vidik na more nije nikakvo posebno pravo samo po sebi, osim ako ste ovlaštenik negative služnosti, što bi laički rečeno znaćilo da moraš imati pisanu ispravu da se zgrada na tebi susjednoj čestici ne smije graditi iznad određene visine. Takvo pravo bi trebalo biti upisano i u zemljišnim knjigama. To je u praksi jako, jako, jako rijetko.

Ako su nešto susjedi gradili, normalno da su trebali dobiti za to odobrenje od nadležnih službi.

Btw. u Dalmaciji, gdje su objekti na minimalnoj udaljenosti jedan od drugih, i gdje je većinom dozvoljeno i graditi na samoj međi ; je posve normalno da ti susjed zagradi pogled na more /planinu...što već.

Jednog dana kad vi budete tu svoju ruševinu obnavljali i razgrađivali, pa i uz dozvolu, isto ćete zagraditi pogled na more susjedu koji je iznad vas. To je posve uobičajeno.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 10:28   #894
Quote:
horus kaže: Pogledaj post
imam dva poprilicno jednostavna pitanja:
1. koliki je minimalni razmak izmedu medje i novog objekta? (jel i dalje barem 3m?)
2. dali ploca (s imenom investitora, brojem gradevinske dozvole etc) mora biti odmah postavljena ili kasnije?
hvala.
1. minimalno 1 metar, ali bez otvora na toj strani. Dozvoljava se gradnja na međi u slučaju gradnje dvojnog objekta. Gleda se i udaljenost između 2 susjedna objekta, ako je susjed na 1 metar onda se druga građevina mora odmaknuti za minimalno 3 zbog protupožarnih propisa i zaštite od urušavanja.

2. Prije ili s danom početka radova.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 21:46   #895
Imam jedan gadan problem. Prije 3 mj dobio sam nove susjede, nismo puno pričali zato što su izbjegavali svaki kontakt. Prošli tjedan su promijenili ogradu koja se nalazi na međi, da bih danas imao što vidjeti. Na ogradu na našoj i međi drugih susjeda, postavljena je na vrh žičane ograde bodljikava žica.

Da li je to dozvoljeno, bez suglasnosti susjeda? Živim u širem centru grada Osijeka, ne mogu pogledati u dvorište od muke.
arbor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 10:47   #896
Vidim da ima puno ljudi ovih međaških problema. Imam i ja...molim vas pomoć
Susjed gradio potkrovlje(dograđivao), nema nikakve dozvole i mjernik nikad nije bio vani, stavio prozore (krovne) bez pitanja. Od međe su odmaknuti niti jedan metar a do ulaza u moju kuću je najviše 4 m.
Napravili su rupu u zidu od gnoišta i tu puštaju smrad na put kojim mi trebamo doći na dvorište. Gdje i kome se obratiti?

Dobrosusjedski odnosi ne pomažu jer njima stalno nekaj ne štima.
Hilda hlovak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 09:48   #897
Kupila sam kuću gdje su susjedi imali naviku jedan drugom ići na gemišt preko moje terase.Iako mogu ići jedan drugom normalnim putem tj.da izađu na cestu i uđu u dvorište oni i dalje to rade pa čak i kad sa gostima sjedimo na terasi provlače se kraj stolova i stolica.Pitanje je dali mogu dobiti prolaz služnosti jer su to prije naše kupnje činili i nitko im nije to branio?
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 20:10   #898
Ne mogu ako imaju primjeren drugi put.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 21:38   #899
Quote:
FED kaže: Pogledaj post
Ne mogu ako imaju primjeren drugi put.
Hvala na odgovoru i ujedno pitanje dali možda znate na koji zakon bi se mogla pozvati?Počeli su se prijetiti tužbom.
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 21:46   #900
Sve to piše u "Zakonu o vlasništvu i drugim stvranim pravima"...
Čak i postojeća upisana prava služnosti se mogu ukinuti na zahtjev onoga koji ih trpi ako su se stvorile druge mogućnosti, itd, itd... to je logičan princip zakona.
Isto vrijedi, osobito za pješački prolaz ako ima alternativu. Ogradite prolaz makar provizorno.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:29.