Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2005., 05:12   #21
Quote:
Ko je to obozavao mrtve u grobovima? Posjecivanje groba nije obozavanje mrtvaca u grobu. Muslimani obozavaju samo Allaha dzelle-sanuhu.
Nije zabranjeno posjecivati kaburove odnosno groblja, to je cak i pohvalno po islamu, ali uciti dove na grobljima - uzimati mrtve kao posrednike izmedju Allaha i Njegovih robova, ili upucivanje dove mrtvima, itd. eh protiv toga se je borio sejh Muhammed sin Abdulwehhaba i to je ono sto je strogo zabranjeno po islamu.. Njegov otac, Abdulwehhab je bio neuk, ali ne i sin.

Eh, protiv ovoga se je Muhammed sina Abdulwehhaba borio jer je to u njegovo vrijeme postojalo i dan danas postoji u mnogim gradovima u Iranu i Iraku, itd. ( Primjer: Karbela i dr. ). A to sto tebe vrijedja istina, tá, to je tvoj problem, jer ja ne uzimam nikoga kao posrednika izmedju Allaha i mene, a zasto ? Zato sto sam musliman i zato sto slijedim Kur´an i Sunnet i otuda ovolike podvale, potvore, lazi i izmisljotine sa napadanjem na Muhammeda ibn Abdulwehhaba, jer im je dirnuo u njihovu najvazniju tacku a to je da Allahu sirk ( pripisuju druga ) cine u dovi, a to je Muhammed iskorjenio im u Arabiji.

( Ovdje mislim prvenstveno na sije i vecinom na sufije - jer su vecina na krivom putu ).

Nas put, nas muslimana, je jasan, Kur´an i Sunnet, a to sto su neki zastranili pa im "sejhovi" donose "fetve" i nekakve "propise" kroz njihove snove, pa to je samo jos jedan dokaz zablude u kojoj se nalaze takvi.

Quote:
Nas Poslanik je uzimao mrtve u svojoj dovi upucenoj Allahu dzelle-sanuhu.
Kako to mislis ?

Ako mislis da je ucio Allahu dovu za mrtve, to je u redu, a ako mislis da je trazio kroz mrtve nesto od Allaha, onda tu nisi nikako u pravu i to nema veze sa islamom.

Quote:
Vehabije-selefije slijede gluposti koje je engleski spijun izmislio i nalagao neukom Abdulvehhabovom sinu. Oni slijede engleske izmisljotine. Da im Allah dzelle-sanuhu otvori oci i pokaze pravi put.
Mozes li jos koju glupost i laz da navedes i izmislis ? Malo si naucio ako samo znas ovo i slicno ovome.

Dokazi Kur´anom i Sunnetom i praksom ashaba ko je u pravu a ko ne.

OK, drugi shady ?

Budi pozdravljen i ne leti previse sa vrijedjanjem muslimana, jer ti to nije dozvolio Allah, dz.s., ako vjerujes u Njega.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2005., 08:20   #22
Quote:
TuzlaK_i_ kaže:







OK, drugi shady ?

__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2005., 13:27   #23
Muhammed bin Sulejman šafi’i rahmetullahi alejh, koji je čuven po svojim bilješkama na Ibni Hadžerovu Hijtemijevu rahime-hullahu teala knjigu Tuhfe, koja je objašnjenje knjige Minhadž, je dokazao dokumentima da je Muhammed bin Abdulvehhab bio na pokvarenom i otpadničkom putu i da je pripisivao pogrešna značenja ajeti kerimima i hadisi šerifima. On piše, “O Muhammede bin Abdulvehhabu! Ne ogovaraj muslimane! Ja te savjetujem radi Allahovog zadovoljstva. Ako iko kaže da pored Allaha postoji neki drugi stvaralac reci mu istinu! Vodi ga pravom putu i dokazuj mu dokumentima! Za muslimane se ne može reći da su kafir! I ti si takođe musliman. Ispravnije je nazvati jednu osobu kafirom nego milione muslimana kafirima. Nema sumnje da je onaj ko napusti zajednicu u opasnosti. Značenje stotinu četrnaestog ajeta sure Nisa kaže, ‘Mi ćemo ostaviti u nevjerstvu i otpadništvu (kufru i irtidadu) onog ko se, nakon što je naučio pravi put, suprotstavi Poslaniku alejhisselam i skrene sa puta pravovjernih (mu’mina) u vjerovanju (imanu) i djelu (amelu), a onda ćemo ga baciti u džehennem, koji je tako užasno mjesto.’ Ovaj ajeti kerim pokazuje u kakvoj će situaciji biti oni koji su se udaljili od ehli sunneta vel-džema’at.”
__________________
Ili budu svjetlo ili odražavaj svjetlo!

Zadnje uređivanje El Camino : 12.11.2005. at 14:47.
El Camino is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2005., 16:18   #24
Quote:
Nikakav to nije pokret, moj brate, vec je to covjek koji se borio protiv onih koji su obozavali mrtve u kaburovima i iste uzimali kao posrednike izmedju Allaha i ljudi. Dakle, cinili ono sto je sirk i kufr po islamu.
Ti ljudi protiv kojih se Ibn Vehab borio jesu bili sljedbenici kible,cak sto vise bili su mahom svi suniti.Da bi ih napao nepravedno ih je optuzio da se mole mrtvima i da uzimaju posrednike (stoje notorna laz).Postojalo je grupa medju muslimanima ,pa i meju sunitima koji su davali vecu paznju mrtvima (nego sto zasluzuju) i valijama, ali su isti bili manjinski.Postoji i dobro dokumentovana rasprava o tome sta je to sirk ,i u sta to covjek treba da vjeruje da bi pocinio sirk(da pripisuje Bogu sudruga).Muhammed Ibn Vehab je lazno optuzio mnoge muslimane da cine sirk , i tako ih proglasio nevjernicima, i ucinio njihovu krv halalom(ucinio je da je prosipanje muslimanske krvi halal).Molim donesi dokaz da su muslimani ,suniti ucinili ono sto Ibn Vehab smatra sirkom.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2005., 16:23   #25
Quote:
Tacno je da je sve novotarija sto se uvelo u vjeru poslije prvih casnih generacija muslimana, dakle, najboljih muslimana ovog ummeta a za to imamo potvrdu u Kur´anu casnom gdje nam Allah porucuje da su najbolji ljudi.

Takodjer, moram reci da nije istina da "oni" tj. Saudijci smatraju pripadnike mezheba ili imame istih kjafirima. To je velika laz ( ne tvoja laz, jer mislim da nisi je ti izmislio vec cuo, procitao ili sta vec ).
A koje su to novotarije uveli casna ulema ,koja je preuzela i naslijedila upravo ucenje prvih generacija (i generacije 'sahih' selefa)?Gdje i kada su uveli novotariju a akaidu?Gdje i kada se casna ulema razlikovala od stajalista selefa?

Ovi danasnji 'saudijci' su sluge USA , ali onomad u historijskom kontekstu oni JESU proglasili sve akaidske sunitske skole (asharijsku i maturidijsku) pogresnim, cak sto vise smatrali su (i smatraju) da su iste unijele novotarije u vjeru,sto je notorna laz na casnu ulemu tog vremena.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2005., 16:34   #26
Quote:
Ako pogledas akaid Saudijaca, vidjeces da oni u svakom slucaju daju prednost kao prvo Kur´anu, pa Sunnetu, pa onda misljenjima ashaba, r.a., a nakon toga dolaze generacije poslije ashaba gdje spadaju i imami mezheba. Dakle, ne svrstavaju neke gdje im nije mjesto. Ne moze se dati prednost kao npr. rijecima imama Ahmeda ibn Hanbela nad rijecima Alije, r.a., ili Ebu Bekra, r.a., itd.

I volio bih da mi dokazes za to sto si izjavio da Saudijci smatraju pripadnike mezheba nekog kjafirima. ( SubhanAllah, sta necu cuti ).

Saudijci ne slijede nijedan mezheb slijepo, sto je i ispravno sa stanovista islama, Kur´ana i Sunneta. - Mozda te to buni sta u vezi njih.

Ako pogledam saudijce ja vidim da oni slijede adopcije Muhammeda Ibn Vehaba,koji je dobrim dijelom ove adopcije(intepretacije) islama pruzeo od Ibn Tajmije.Oni ne slijede Kur'an i sunnet , vec slijede ADOPCIJE Ibn Tajmije, odnosno Muhammed ibn Vehaba. Kako je sam Ibn Tajmija bio optuzivan za antropomorfizam (pripisivanje Allahu svojstava koja mu ne prilice kao sto je to da se Allah 'smjestio-zauzeo prostor' na Arshu,da Allah 'silazi' u doslovnom smislu ,da Allah u doslovnom smislu ima ruke,noge itd) tako ono sto se odnosi na Ibn Tajmiju odnosi se i na Ibn Vehaba (koji je po mom misljenju josh vise zagrezao u antropomorfizam od Ibn Tajmije).Antropomorfizmu su se suprostavljali svi ucenjaci islama, pa i selefi i tabiani, i to na nacin koji vi izgleda ne mozete da shvatite (pa tim ljudima pripisujete nesto sto nikada nisu rekli).

Saudijci slijede slijepo misljenja svojih shejhova.Izmedju ostalog saudijci ne priznaju koncenzus ucenjaka - idzmu, ne priznaju niti kijas (trazene analoskog rijesenja za pitanja na koja nije jasno odgovoreno Kur'anom i sunnetom).Po svemu ovome,a ima toga na preteg, saudijci (danasnje selefije, ili kako ih protivnici nazivaju vehabije) ne potpadaju pod grupu sunita, jerbo uopste ne uzimaju istu akaidsku ili fikhsku metodologiju kao suniti....cesto 'mjesaju mazhebe' pa uzimaju od jednih jedno od drugih drugo, cesto unose antropomorfizam u akaid (iako to na kraju 'izbjegavaju priznati'...iamo sam dosta iskustva u tim raspravama i ovako u zivotu a i na forumima)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2005., 16:40   #27
Nastavit cu drugom prilikom.

Na dalje, sufije ne vjeruju da je Allah Zatom(svojim bicem) na ovom svijetu(osim nekih redova sufija koji su usli tako u pentaizam), niti casna ulema, niti selefi , niti tabini vjeruju(kako vjerujete vi) da se Allah 'smestio' u doslovnom smislu(znaci svojim Zatom) nad Arshem(ovo se naziva antropomorfizam)....Niti jedno niti drugo misljenje nema sunitska klasicna ulema(akaidske skole asharijska i maturidijska) ,kojima pripisujete da su 'unijeli novotarije' u vjeru.Ali hajde polako drugom prilikom mozemo detaljnije popricati o tome.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2005., 19:24   #28
Quote:
Sto se tice saveznistva S. Arabije sa Amerikom odnosno sto se nalazi mnoga vojska na ovom svetom poluotoku, tá, svaki ucenjak koji se do sad podigao da govori protiv Amerike i protiv ovoga sto si ti naveo sad, bio je zatvoren ili na drugi nacin sprjecen u svom poslu ( sa strane islama i emaneta od Allaha, jer im je znanje darovano od Allaha a ne da su zasluzili ili samovoljno postigli ).

Hiljade alima je u S. Arabiji u zatvorima. Ako bi nastavili... mozda bi na glavnim funkcijama u S. Arabiji ostala ´ulema´ samo koja bi narod zavela u zabludu. Zato vecina uleme prelazi preko tih problema, jer su izvagali - sta je veca korist ili steta ako bi govorili i nastavili... pa su vidjeli sta je korisnije i toga su se prihvatili.

Nadam se da se sad malo bolje, insa´Allah razumijemo.

A i ova tema nije trebala biti otvorena. Ja bih najvise volio kad bi se ista zatvorila. Ne znam tvoje misljenje.
Ne bi bash rekao da su se 'svi alimi' u arabiji digli protiv familije Saud, prije ce biti da isti alimi sluze porodici Saud ne bi li ostali duze na vlasti.Poznato je kako je ista familija dosla na vlast, ako nije onda to treba reci da ih je bash Muhammed Ibn Wehab postavio na vlast, u zamjenu za to oni ce uzimati njegove adopcije islama kao oficijelne.Znaci oficijelne adopcije islama, koje su ustvari adopcije 'selefa'(ili kako ih danas protivnici prozivaju vehabije) sluze da odze familiju Saud na vlasti, samim tim i alimi i shejkovi koji izdaju razne fetve koje iudu u prilog porodici Saud, i njihovim saveznicima(USA i Engleska).
Npr. jedan od najvecih alima selefijske orijentacije (oni ga takvim smatraju) jeste Bin Baaz koji je izdavao cudne fetwe, jedna od tih fetwi jeste da se Americke i Engleske trupe mogu stacionirati na Svetom tlu Arabije tokom zaljevskog rata.Ova fetwa je u direktoj koaliziji sa hadisom Poslanika, po kojem je na tlu Arabije zabranjeno ono sto je Bin Baaz dozvolio.
Na dalje isti taj Bin Baaz, najveci selefijski alim, staje u cvrstu odbranu familije Saud, veleci da je bilo kakvo protivljenje 'vlasti' u Arabiji jednako fasadu(cak sto vise osoba koja se protivi 'vlasti' unosi bidate-novotarije u vjeri ).Mnogi su naime vidjeli u ovoj Bazovoj fetvi izdaju, izmedju ostalog i oni arapski disidenti koji kasnije mnogo toga radili u 'ime islama' iako su radili protiv njega(npr. Bin Laden je zbog toga sto se Americke i Engleske trupe nalaze na tlu Arabije izdao fetwu o tome da treba srusiti onu vlast koja je donijela fetwu da se Americke i Engleske trupe nalaze na tlu Arabije).Ona Bin Baz izdaje 'fetwu' o tome kako se ne treba buniti protiv vlasti u Arabiji, jerbo se to smatra grijehom(a ko se pobuni docekuje ga 'policija')....Vise o tome mozes naci na selefijskim publikacijama , npr http://www.binbaz.co.uk/
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2005., 19:33   #29
Quote:
A i ova tema nije trebala biti otvorena. Ja bih najvise volio kad bi se ista zatvorila. Ne znam tvoje misljenje.
Niti si ti otvorio ovu temu, niti sam ja.To je uradila rambi nebi li potakla 'kavgu' medju nama.Medjutim ja se ne svadjam sa tobom, jer kako god osudjivao Saudijsku arabiju(ustvari porodicu Saud i njihove adopcije islama) meni je sasvim jasno kakvu poziciju igra Izrael i USA u tome.Samo mi nije jasno zasto se 'vi' malo ne otrijeznite i shvatite sta sve iza toga stoji, i zasto se proliva neduzna muslimanska krv(ne samo od strane USA , Engleske, Izraela vec i od strane arapskih disidenata tipa Bil LAden & Co).Zasto se ne otrijeznite , i zasto dozvoljavate da vas zmija dva puta ujede iz iste rupe?Umjesto toga 'vas' kljukaju propagandom protiv sufija,rafidija (shija) , hanefija i ostalih, a sve u cilju navodne 'brige u ummetu'....

I u pravu si , mi mozemo stati sa ovom temom, na veliku zalost rambi, i naci se negdje na 'nautralnom tlu' (mozda na MSN?) da procavrljamo o tome ko braca, da popricamo o prioritetima ovog ummeta.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2005., 22:40   #30
joj čovječe pet puta dosad sam klikno da nešto napišem!
ali proučim euzu i zahvalim Bogu
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2005., 23:45   #31
Quote:
Adura kaže:
Niti si ti otvorio ovu temu, niti sam ja.To je uradila rambi nebi li potakla 'kavgu' medju nama.


Nije rambi otvorila topic o sijama, nego se o sijama pocelo raspravljati na jednom drugom topicu, koji je rambi otvorila pa je rambino autorstvo ostalo i na ovom novom topicu, nastalom odvajanjem od originalnog topica, na kojem ova rasprava nije pristajala
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob

Zadnje uređivanje danaye : 24.11.2005. at 02:03.
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2005., 00:02   #32
Quote:
rambi kaže:

Ali bitno je nismo mi krivi... mozda su Zidovi i izmislili razne, medjusobno suprtostavljene struje u islamu
pa znas cuo sam neka mišljenja da je moguće i to!

misli, broj jevreja na svijetu je apsolutno zanemariv, ali u njihovim rukama je sva svjetska ekonomija!

mislim da vaša orgnizovanst i požrtvovanost može biti za primjer svima! i danas me impresionira priča o toma kako su jevreji iz Sarajeva dolazili u neko mjesto u Krajini gdje je živio jedan jevrej, samo zato da bi kupili nešto kod njega!

ili nekog doktora koji je 5 ili manje ili više godina živio kao prosijak jer je svu svoju platu slao državi Izrael!

to da svi ili velika većina jevreja ma gdje da žive služe vojni rok u Izraelu već svi znaju!

a kad bi tražili motive zašto bi jevreji zavađali muslimane meni jedan pada na pamet!
dokle ono cionistička država treba da bude!?

ruku na srce! taj mi se zadatak čini neuporedivo lakšim od kontrolisanja svjetske ekonomije!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2005., 13:49   #33
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
pa znas cuo sam neka mišljenja da je moguće i to!

misli, broj jevreja na svijetu je apsolutno zanemariv, ali u njihovim rukama je sva svjetska ekonomija!


gorčine, ne sramoti se.... šije su nastale odmah nakon muhamedove smrti, jer se nisu složili s načinom nasljedstva muhameda.


kakve veze su tada imali židovi, pa islam je tada bio u najvećem usponu i samo su se brinuli o osvajanju novih teritorija, jer su samo tako novim ratnim plijenom mogli namirivati pristaše.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2005., 22:46   #34
meni je iznova i iznova zanimljivo kad se pametan čovjek pravi glup!

ja na šije ne gledam kao na sektašenje! niti sam mislio na njih mada i za prve podjele među muslimanima ima teza koje upliću jevreje!

mislim na sada na danas!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2005., 23:07   #35
Quote:
Adura kaže:
Ti ljudi protiv kojih se Ibn Vehab borio jesu bili sljedbenici kible,cak sto vise bili su mahom svi suniti.Da bi ih napao nepravedno ih je optuzio da se mole mrtvima i da uzimaju posrednike (stoje notorna laz).Postojalo je grupa medju muslimanima ,pa i meju sunitima koji su davali vecu paznju mrtvima (nego sto zasluzuju) i valijama, ali su isti bili manjinski.Postoji i dobro dokumentovana rasprava o tome sta je to sirk ,i u sta to covjek treba da vjeruje da bi pocinio sirk(da pripisuje Bogu sudruga).Muhammed Ibn Vehab je lazno optuzio mnoge muslimane da cine sirk , i tako ih proglasio nevjernicima, i ucinio njihovu krv halalom(ucinio je da je prosipanje muslimanske krvi halal).Molim donesi dokaz da su muslimani ,suniti ucinili ono sto Ibn Vehab smatra sirkom.
Adura mi pravimo web sajt "Antivehabije" Cujemo se uskoro
__________________
Ili budu svjetlo ili odražavaj svjetlo!
El Camino is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2005., 23:14   #36
Quote:
rambi kaže:


Nije rambi otvorila topic o sijama, nego se o sijama pocelo raspravljati na jednom drugom topicu, koji je rambi otvorila pa je rambino autorstvo ostalo i na ovom novom topicu, nastalom odvajanjem od originalnog topica, na kojem ova rasprava nije pristajala

Ali bitno je nismo mi krivi... mozda su Zidovi i izmislili razne, medjusobno suprtostavljene struje u islamu

Izvinjavam se , tebi licno sto sam ti pridodao nesto sto nije od tebe.(zaletio se u te bezveze).


Ostalo , ne vezano za tebe je tacno, Izrael jeste 'katalizator' antiislamske internacionale.(dovoljno je samo otici na podforum politika)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2005., 23:21   #37
Quote:
El Camino kaže:
Adura mi pravimo web sajt "Antivehabije" Cujemo se uskoro
Pa gdje si bolan Sejo.Nisam ti ja ze te 'antivehabijske hajke' , i ljudi koji pripadaju tom pokretu smatram vjernicima (sljedbenicima Kible) samim tim i bracom(bez obzira na nase razlike).Ljudi su ljudi, i tesko da ces kod mene naci 'averziju' prema selfijama(koje protivnici pogrdno nazivaju vehabijama).Druga je stvar kada govorimo o doktrinama i ideologiji tog pokreta, a i to nerado pokrenem samo zbog toga sto mislim da treba da 'branim' stavove casne uleme cetiri mezheba i dvije akaidske skole.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2005., 08:22   #38
Quote:
Adura kaže:
Pa gdje si bolan Sejo.Nisam ti ja ze te 'antivehabijske hajke' , i ljudi koji pripadaju tom pokretu smatram vjernicima (sljedbenicima Kible) samim tim i bracom(bez obzira na nase razlike).Ljudi su ljudi, i tesko da ces kod mene naci 'averziju' prema selfijama(koje protivnici pogrdno nazivaju vehabijama)..
zašto bi to bilo pogrdno. uvijek su pokreti dobivali imena po svom osnovnom pokretaču iliti ideologu.

zašto se tako grčevto brane od očitog.



lako je biti teorijski izvan podjela, ali pitam neutralne što bi bilo da im u samoubilačkom bombaškom pohodu poginu najbliži...ni krivi ni dužni.




postojala je i jedna kršćanska pacifička sekta, ne znam postoji li još...koja se doslovno držala one da valja pružiti i drugi obraz na udarac. amerikanci su uvijek imali s njima problema i mislim da su mnogi odustasli od takve doktrine baš kad su im nastradali najbliži i najslabiji- djeca njihova npr. mislim da ih je ostalo jako malo.




dobro je biti pacifist, ali sve ima svoje granice - izdržljivosti. nasilnici ne mare.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2005., 04:57   #39
Quote:
Adura kaže:
Pa gdje si bolan Sejo.Nisam ti ja ze te 'antivehabijske hajke' , i ljudi koji pripadaju tom pokretu smatram vjernicima (sljedbenicima Kible) samim tim i bracom(bez obzira na nase razlike).
Tu sam, tu sam.

heheheheheheheheh

Neki jesu a neki nisu.
__________________
Ili budu svjetlo ili odražavaj svjetlo!
El Camino is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2005., 03:15   #40
Quote:
El Camino kaže:
Muhammed bin Sulejman šafi’i rahmetullahi alejh, koji je čuven po svojim bilješkama na Ibni Hadžerovu Hijtemijevu rahime-hullahu teala knjigu Tuhfe, koja je objašnjenje knjige Minhadž, je dokazao dokumentima da je Muhammed bin Abdulvehhab bio na pokvarenom i otpadničkom putu i da je pripisivao pogrešna značenja ajeti kerimima i hadisi šerifima. On piše, “O Muhammede bin Abdulvehhabu! Ne ogovaraj muslimane! Ja te savjetujem radi Allahovog zadovoljstva. Ako iko kaže da pored Allaha postoji neki drugi stvaralac reci mu istinu! Vodi ga pravom putu i dokazuj mu dokumentima! Za muslimane se ne može reći da su kafir! I ti si takođe musliman. Ispravnije je nazvati jednu osobu kafirom nego milione muslimana kafirima. Nema sumnje da je onaj ko napusti zajednicu u opasnosti. Značenje stotinu četrnaestog ajeta sure Nisa kaže, ‘Mi ćemo ostaviti u nevjerstvu i otpadništvu (kufru i irtidadu) onog ko se, nakon što je naučio pravi put, suprotstavi Poslaniku alejhisselam i skrene sa puta pravovjernih (mu’mina) u vjerovanju (imanu) i djelu (amelu), a onda ćemo ga baciti u džehennem, koji je tako užasno mjesto.’ Ovaj ajeti kerim pokazuje u kakvoj će situaciji biti oni koji su se udaljili od ehli sunneta vel-džema’at.”
Hrpa gluposti.

Dokazi Kur'anom i Sunnetom ako zelis nesto dokazivati.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:13.