Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2003., 14:05   #61
Quote:
jimmy kaže:
seceri - glukoza, ili fruktoza su zato bolji jer se uzimaju s medom(ljekovit!) ili vocem ili povrcem, ili se apsorbiraju direktno u krv.

izvan svake pameti bi bilo ne konzumirati med jer sadrzi secer! sve tvari su u vecoj il manjo mjeri potrebne tjelu, pitanje je samo u kakvoj formi i mjeri!
Uopce ne kuzis ono bitno - to tebi ocito jednostavno ne moze doci do glave (kao da govorim zidu!): ljudima za zdravi zivot ne treba secer! Ne samo to, vec konzumiranje secera sa sobom nosi odredjene rizike - secer nam ne donosi nista pozitivnog. Dovoljno energije dobijemo iz (drugih) ugljikohidrata, a ako vec konzumiramo nesto secera, bolje je da je to iz voca i povrca, nego iz druge "hrane". Kao sto sam vec nekoliko puta rekao: manje kolicine secera vjerojatno nece imati (znacajniji) negativni utjecaj na zdravlje.

Naravno, ako nekome bas "treba" secer, najbolje je da koristi med jer med sadrzava dosta korisnih i zdravih tvari - kao sto si i sam rekao, ljekovit je i moze se koristiti kod nekih bolesti ili poremecaja - recimo, dobar je za stavljanje u caj kad imas prehladu ili gripu. No, med je i dalje secer, zapravo nosi i vise kalorija od obicnog bijelog kristalnog secera te od njega jace pogoduje razvoju karijesa.

Za razliku od ljekovitog meda, "obicni" seceri zaista imaju iskljucivo negativne posljedice na nase zdravlje. Zbog cega ih onda koristiti? Ne mozes to nikako opravdati osim da ti je secer ukusan - drugog opravdanja nema. Opravdanje za koristenje cokolade za kuhanje (ne mlijecne) se takodjer moze naci - ona je odlican antioksidant (a ima i manje secera od obicnih cokolada)! Dakle, s te strane, konzumiranje vrlo umjerene kolicine takve cokolade moze biti dobro za zdravlje (uz, naravno, mali rizik zbog secera). To je tek nekolicina proizvoda sa secerom koji zapravo mogu biti korisni - ima ih vjerojatno jos, samo mi nijedan sad ne pada na pamet. Vecina proizvoda sa secerom (cokolade, bomboni, kekse,...) nema nikakav pozitivan utjecaj na zdravlje, a cokolade obicno sadrzavaju jos i hidrogenizirane masti koje su takodjer opaka stvar (recimo, te masti su poceli povlaciti iz Marsa i drugih cokoladica jer se pokazalo da mogu uzrokovati srcane probleme).
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2003., 13:48   #62
maxB postedi me..blebeces bez kraja i pocetka...

>no med je opasan jer izaziva karijes...

..je izjava tipa "kisha je opasna jer izaziva prehladu". vjetar je opasan jer izaziva prehladu. more je opasno jer izaziva utapljanje. mislim, svaka hrana izaziva karijes ako si ne peres zube! ti stvarno nisi normalan.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2003., 15:41   #63
Quote:
jimmy kaže:
maxB postedi me..blebeces bez kraja i pocetka...

>no med je opasan jer izaziva karijes...
Ja to nisam rekao - ako si si ti tako protumacio moje rijeci, to je tvoja stvar.

Quote:
..je izjava tipa "kisha je opasna jer izaziva prehladu". vjetar je opasan jer izaziva prehladu. more je opasno jer izaziva utapljanje. mislim, svaka hrana izaziva karijes ako si ne peres zube! ti stvarno nisi normalan.
Ajde napravi jedan pokus - nemoj si mjesec dana prati zube, svaki dan jedi mnogo povrca, ali nemoj jesti med ni bilo kakav drugi secer. Onda si nemoj mjesec dana parti zube, svaki dan jedi med pa onda vidi kakvi ce ti biti zubi. Za tebe je sve crno-bijelo? Tebi je nesto ili opasno ili bezopasno - nema nista izmedju? Iz tvojih izjava se upravo to moze zakljuciti.

Uglavnom sve stvari koje radimo nose sa sobom odredjeni rizik - neke manji, neke veci. Ti sve svodis protiv one izreke "otrov je pitanje kolicine" (ja bih tu dodao "i vremena") jer ako ti sad zakljucis da med nije opasan (prema tvojim rijecima nemoguce je da je med opasan, dakle, onda je bezopasan), to znaci da ga mozes jesti do mile volje i sve ce biti super i svi bili sretni do kraja svog zivota. Spusti se na Zemlju! Na Zemlji ti svaka stvar koju covjek napravi ili ne napravi ima vrijednost - sve sto pojedes utjece na tebe i fizicki i psihicki - neka hrana utjece toliko malo da se njezin utjecaj ne vidi, neka utjece skoro isto toliko malo, ali se njezin utjecaj moze vidjeti nakon 10-20 ili vise godina, a opet nekad treca vrsta hrane utjece tako da se utjecaj vidi odmah (to ti je kod mene mlijeko, posto sam alergican na njega). Da zakljucim, med (kao ni drugi seceri) nije opasan kratkorocno (osim sto secer moze uzrokovati umor nakon sto prestane energetsko djelovanje secera) - dugorocno nepovoljno djeluje na zube te na mnoge druge dijelove tijela, ukljucujuci i mozak (s psiholoske strane) - koliko ce taj dugorocni ucinak biti prisutan kod odredjene osobe, ovisi o fizickom stanju svake pojedine osobe i o kolicini konzumiranog secera - mozda ce biti neprimjetan, a mozda dovede do nekih poremecaja ili bolesti.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2003., 15:58   #64
Pa eto da i ja malo dodam onako ne -sajantificki.

Prvo oduvijek sam jeo za dvojicu radio za trojicu...ajde kazimo za dvojicu.
Slatko ...ali volim slatko ..slatki zub....do 28 godine starosti sam izvadio /nikada popravljao jedan zub/jedno 12 zuba.
Od kada smo u Australiji sve zube sam sacuva i popravljam sa amalgamantnim filings...nije lose sa obzirom da zadnjih 12 godine jedem u krugu po danu i noci ....zato jer tako i spavam, nekada ne spavam po 20 sati pa onda spavam 12 sati ...pa tko ce znati sta ce biti slijedece.Imam kao zubari JET sa vodom ,pa sa time sa pola litre vode ispricam cijela usta /zube...jednom do dva puta dnevno ih i operem sa electricnom cetkom.

Ok, klorestrol mi je 4.5...najvisi 5....pokazalo se pocetak dijabetisa prije godinu dana ...uzimam dvije tablete i sa njima je pod kontrolom.

Kako mogu popiti oko 40 tableta i zivjeti??????????

Da li je itko od vas probao ?....veoma tesko ?..sretan sam da imam svoj nacin sa kojim radim...jer su me vec svi lijecnici pitali kako mogu dok drugi imaju problem sa dvije tri tablete.

Prvo nikada ne pijem tablete u, bilo koje vrijeme bez HRANE.

Ako nije vreme obroku imam par stvari koje jedem....sve su nezdrave .......ali one mene drze vec 30 godina.

a/kada mi je zlo u stomaku i vrti mi se , moram uzeti dvije tablete,
sa njima prema osjecaju pojedem:
1.suseni sir /razne vrste/,zena kupuje sa smanjenom
masnocom.
2. samo slatki biskiti ....do 300 grama.
3.suseno meso ,ali bez masnoga.

Eto to je sta me izvlaci ...jeste li culi za nekoga da uzima anti-inflametori tablete 32 godine bez prekida?

Ljudi uzmu i nakon dva tri dana prekinu imaju problem sa stomakom(i ja imam),ali moram uzimati inace se ne mogu uopce pomaknuti.

Inace ja sam veoma tvrdoglav covjek koji ce napraviti nemoguce pa makar crknuo....nisam ja kao sta lahor kaze : same se kljukas tabletima i nista ne radis na zdravlju.

nemogu se sagnuti, vec 32 godine ...radio sam po tavanu ili na koljenima ili lezecki.......zadnje 5 godine jedva hodam ....gurao sam se do pred 6 mjeseci koliko sam mogao sa stapom.

Zivimo u starackom villagu, imamo svoj unit, placam za popravke ...svejedno ih sve sam napravim.

Hrana je jedino sta me drzi....sretni smo imamo voce i povrce oko cijele godine uvijek frisko.....volim mnogo jabuke ,kruske, jedem ih po 6-10 na dan.

Maxb ce poludjeti kada procita....sve krivo ....ali znadem za mene jedina je hrana koja me drzi da imam snage da prezivim sve tablete i da sam jak i da me Narcotici niti ne taknu.

Na endoskopy i kolenoskopy idem svaku godinu i manje vise sa malim sitnicima sve je u redu.......o stomak boli ...ali to je normalno,
gastroentologist se cudi kako nisam dobio cir na zelucu od anti- inflamentari...ali i on mi pomaze sa 6 tableta na dan za stomak
Colofac..Mebeverine hydrochloride 135 mg, nebi islo bez njih.

Eto hrana nas ubija ali i lijeci na svoj nacin.

P.S. da samo dodam 50 godina oduvijek jedem hranu pripremljenu na ulju.......sve meso kada kupimo supruga onmah obreze masno i baci....obavezno jednom tjedno ribu ,ponekad i konzervu tunu...kazao bi da se hranimo prilicno dobro ali pazimo na masnocu ,ali se ne dijeta.

Primjer moja supruga je dosta bolesna na stomak ona ne moze nista taknuti....a ja moram jesti da sam u redu.

Sto ljudi stotine drugih prica.


__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:59.