Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2010., 18:03   #201
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Mislio sam na to da BiH Hrvati stisnu embargo protiv ABiH, tj. da ne dopuste prolaz niti metka za ABiH...jer su mulimani sa svih strana bili okruženi, zar ne? Muslimani nisu imali luku niti direktnu vezu s nekom trećom državom.
Sa nečim sličnim se krenulo tek krajem 1993.godine. Tek tada došlo u glavu. To vrijeme je bilo najgore za Bošnjake i ABiH. Bila im je nestašica svega, od hrane do municije.
Teška vremena za sve. Ne ponovilo se
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 18:49   #202
Quote:
srednja_bosna kaže: Pogledaj post
Sa nečim sličnim se krenulo tek krajem 1993.godine. Tek tada došlo u glavu.
Sada si sve rekao...nažalost, jebemu...bez jedinstvene politike nema ničega...a mogli su još krajem '92. ostat bez 1 metka...
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 19:44   #203
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Sada si sve rekao...nažalost, jebemu...bez jedinstvene politike nema ničega...a mogli su još krajem '92. ostat bez 1 metka...
Bez obzira na sve što su nam uradili 93-94 a i što nam sada rade, ja ipak nebi podržao "zavrtanje pipe" tada. Nije narod kriv što su političari bili kreteni. A nedužan narod bi najviše naj...
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 20:06   #204
Obranili bi se oni kontra srba, ali mi bi uzeli bez otpora sve što smo trebali

I bez žrtava.
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 20:54   #205
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Obranili bi se oni kontra srba, ali mi bi uzeli bez otpora sve što smo trebali

I bez žrtava.
Ni nakon svega nikako neki da skontaju. Ispravno je bilo sve što se događalo poslije 94. Prije tog je bilo sve krivo, zbog krive procjene naših stratega kojje su srbi uvukli u svoju igru.
DebeliXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 21:13   #206
Quote:
DebeliXXL kaže: Pogledaj post
Ni nakon svega nikako neki da skontaju. Ispravno je bilo sve što se događalo poslije 94. Prije tog je bilo sve krivo, zbog krive procjene naših stratega kojje su srbi uvukli u svoju igru.
Sta je tebi o cemu ti pricas za rat je potrebno dvoje i sam HV/HVO nije mogao izazvati rat. Ako je pogreska nasih stratega onda su Armijski Napoleoni upravu ? Da je Armija vojno totalno unistila Hrvate u BiH , sta bi onda pricao? Najvise mrzim ove suplje ovo ti ga isto dodje i kao one Srpske "Ko nas bre zavadi"... Ako je krivica na Hrvatskim stratezima onda je u istom omjeru ta krivica i na Bosnjackim stratezima.
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 13:06   #207
Quote:
DebeliXXL kaže: Pogledaj post
Sve točno, onog trenutka kad je izbio rat sve je bilo gotovo, teško se moglo nazad i morali smo puške u ruke i boriti se za goli život, to su ratna prvila. Svi su govorili rat se nemože izbjeći, nije se tu moglo ništa uraditi. Muslimani će biti u okruženju a mićemo uzeti ono što srbi nisu mogli. A tui je bila kriva procjena, srbi su uzeli šume i gore ali kad su stisnuli ogromnu populaciju na mali prostor, to nemožeš nikavom tehnikom, već ljudstvom, i tu smo i mi popušili.

Ali se 94. pokazalo da nije moralo doći dio rata, i da je diplomacija i ranije mogla sve odraditi nismo morali imati tolike žrtve. U najmanju ruku mogli su ko i Bosanskoj posavini sve odraditi bez žrtava.
Koliko se napora uložilo da se prekine rat, manje bi uložili napora da ne dođe do njega. Danas se nemožemo gledati od mržnje a oramo živjeti jedni pored drugih.
Strukture koje su to forsirale i danas su vam vlast i vi im vjrujete. Danas ste u Centralnom zatvoru zvani Federacija, a tamo su vas doveli opet oni, i svake godine ih birate da vas tamo kontroliraju istim pričama, bošnjaci su samo krivi za naše probleme.

Postali ste žrtve vlastite manipulacije.
Ovo je odmak od teme. Naravno da voditi politiku u BiH je gorak zalogaj, a političari to ne vole progutati. Problem izbora istih postoji i u puno razvijenijim demokracijama.
Nisam u politici i ne znam što bih savjetovao Hrvatima u BiH, osobito stoga jer ne živim tamo i ne dijelim njihovu sudbinu.
Što se mene tiče borio sam se u BiH u trenucima najžešće srpske agresije, a rat između Bošnjaka i Hrvata mi je bio potpuno neprirodan, iako po svemu ni u kom trenutku nisam razmišljao da Hrvate treba zaštiti i od druge najezde. Tko je u svemu tome kriv, ne znam, a to me ni ne opterećuje, jer bio sam vojnik profesionalac.
Slažem se da je moglo biti bolje, ali kad bi krenuli u uzročne veze ne znam gdje bi završili, u srednjem vijeku ili dalje.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 14:53   #208
Da li kod G. Vakufa postoji mjesto mačkovac. Vidim da se na forumu on ne spominje.
DRAGOVOLJAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 15:43   #209
Quote:
DRAGOVOLJAC kaže: Pogledaj post
Da li kod G. Vakufa postoji mjesto mačkovac. Vidim da se na forumu on ne spominje.
Postoji,ali više nema stanovnika:http://hr.wikipedia.org/wiki/Ma%C4%8...koplje,_BiH%29
Doktor Niksy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 17:13   #210
Quote:
DRAGOVOLJAC kaže: Pogledaj post
Da li kod G. Vakufa postoji mjesto mačkovac. Vidim da se na forumu on ne spominje.
Pogledaj u privatne poruke, gore desno, pitao si za određenu osobu.
Bez Wiki, Mačkovac je jedna poljana. Jedno vrijeme ABiH ga je osvojila i držala pa je Uskoplje bilo u okruženju.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 03:08   #211
Quote:
sedan kaže: Pogledaj post
Jirgen Schmidt, dozapovjednik brigade kralj Tomislav, potomak slavonskih folksdojčera, nikakav plaćenik , vratio se u zemlju svojih roditelja i prijavio u HV a početkom rata u Bih prešao u HVO.

zajedno s njim poginuo najbolju diverzant brigade Jozo Kapetanović i još jedan Nijemac, zaboravio sam mu ime.

Poginuli u prvim sukobima kod G. Vakufa čini mi se kod sela Vrse ali nisam siguran.
To bi bio taj Švabo.
Samo ga je Gornji Vakuf zvao Šmitom. Kada se pričalo o tome mislilo se na švabu, ne na tog dijasporca...

1. sukob - juni 1992.
To je vjerovatno bio i prvi sukob uopće u ratu Bošnjaka i Hrvata.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 03:17   #212
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Zašto HVO nije uspio zauzeti Gornji Vakuf, kad je ABiH već počela nestajati bez strjeljiva?
Iz razloga što su morali ući u grad i ginuti u velikom broju.

Bobetko u transkriptima kaže:
To je sistem bunkera dole...

Tada smo bili u totalnom okruženju i zaista bi žrtve bile ogromne, jer su i svi civili bili u gradu.
(januar-februar 1993.)

Ja sam pričajući sa borcima ARBiH saznao između ostalog da se nestašica municije i kasnije događala, ali nikada kao tada.

Otac mi je pričao da se za ispaljeni metak pravio zapisnik. Borci su sakupljali municiju od djece po stubištima. Ja sam svoju kolekciju dao vojniku koji je isti dan ubijen iz snajpera...

Kasnije nestašice bile su vjerovatno trenutne. Npr. jedan mi je borac pričao da kada su pali Seoci (čini mi se decembar 1994. u ruke HV-a pa neki nisu došli na smjenu, a oni se morali povući) da je došao moralista i rekao:
"Neka oni koji imaju viška municije daju onima koji nemaju."

Ali to nije bilo ni slično januaru 1993.

Tada se znalo za svaki metak u gradu. Kod koga je i koliko ih je...
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 03:34   #213
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Mislio sam na to da BiH Hrvati stisnu embargo protiv ABiH, tj. da ne dopuste prolaz niti metka za ABiH...jer su mulimani sa svih strana bili okruženi, zar ne? Muslimani nisu imali luku niti direktnu vezu s nekom trećom državom.
Kupili bi mi od četnika.

Bitno je reći da ni u jednom ratu ikada - profiterska dimenzija nije bila beznačajna.
Stvari su naprosto takve...

Sa druge strane, Bošnjaci kao nacija u, kako nedavno reče Bojan Bajić, izuzetno nepovoljnim geopolitičkim okolnostima koje su trajale sa prekidima preko 200 godina (rekao je još i to da smo se provukli kroz iglene uši misleći na sve i ni na šta posebno), a toga je svjestan i svaki nižerazredni bošnjački političar, opstaju "svoji na svome" isključivo radi egzistencije 2 velikodržavne ideologije u okriljima 2 komšijska, prijateljska, rođačka, kako hoćete - naroda. Te ideologije 2 naroda se povremeno pohrvu na svojim periferijama koje su u Bosni.

U okviru toga Bošnjaci se provuku dobijajući usput svakakve nadimke...
Da je samo 1 velikodržavna ideologija, odavno bi mi bili asimilirani, pobijeni i protjerani.

Baš takva pozicija u srcu ili neprijateljski nastrojene ili nezainteresovane Evrope je omogućila opstanak Bošnjaka kao političkog faktora.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 01.12.2010. at 14:30. Reason: politika zabijeljena
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 03:37   #214
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Sada si sve rekao...nažalost, jebemu...bez jedinstvene politike nema ničega...a mogli su još krajem '92. ostat bez 1 metka...
Ali tada ne bi bilo Hrvatske u današnjim granicama.
Možete misliti kakvu kampanju biste vi onda doživjeli u svjetskim razmjerama...

Štete po Hrvatsku vjerovatno bi bile neizračunljive.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 03:45   #215
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Sada si sve rekao...nažalost, jebemu...bez jedinstvene politike nema ničega...a mogli su još krajem '92. ostat bez 1 metka...
Jedinstvena politika?

To je samo teoretska kategorija. Politika je uvijek višeslojna...

Ako ti je to za utjehu, ni Srbi nisu imali jedinstvenu politiku. Naravno - ni Bošnjaci.

Ako odbaciš romantiku što bi trebalo da je pretpostavka objektivnosti, ostaće ti "gola" politika, koja je sve samo ne gola i bosa...
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 03:57   #216
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Pogledaj u privatne poruke, gore desno, pitao si za određenu osobu.
Bez Wiki, Mačkovac je jedna poljana. Jedno vrijeme ABiH ga je osvojila i držala pa je Uskoplje bilo u okruženju.
Ti ipak ne poznaješ teren dovoljno.

Mačkovac je više od 10 km udaljen od centra grada. Najvjerovatnije preko 13 km. Mačkovac je bio selo, ili zaselak.

Ako ga je uopće HVO ikada držao u proteklom ratu to nije moglo imati nikakve veze sa "okruženjem Hrvata" koje se nikada nije dogodilo.

Mačkovac je dio kompleksa sela zvani Privor koj danas sačinjava 10-tak bošnjačkih sela i 1 hrvatsko selo - Dobrošin.

Hrvata je bilo i u Mačkovcu ali koliko ja znam odselili prije rata, te u Jelićima (ima katoličko groblje) i možda Pridvorcima koje se još nazivaju Crkvicama, a koje je također bošnjačko selo 100% još odprije rata.

Iz tih Crkvica su ona braća Latići, ponekada sjajni pisci, ponekada katastrofalni političari, ali definitivno poznati u BiH...
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 09:06   #217
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Ti ipak ne poznaješ teren dovoljno.

Mačkovac je više od 10 km udaljen od centra grada. Najvjerovatnije preko 13 km. Mačkovac je bio selo, ili zaselak.
Dakle, ništa drukčije od onoga što sam već napisao.
Spominjem okruženje i to nije možda najistinitije, ali u Vakufu sam se zatekao nekoliko puta u takvoj situaciji i Bogu hvala svaki put smo moji ljudi i ja to otklonili.
Ovime što si napisao, u biti potvrđuješ i ono što sam rekao. Treba se reći da Mačkovac nije naselje.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 01.12.2010. at 13:57. Reason: citat
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 11:22   #218
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Dakle, ništa drukčije od onoga što sam već napisao.
Spominjem okruženje i to nije možda najistinitije, ali u Vakufu sam se zatekao nekoliko puta u takvoj situaciji i Bogu hvala svaki put smo moji ljudi i ja to otklonili.
Ovime što si napisao, u biti potvrđuješ i ono što sam rekao. Treba se reći da Mačkovac nije naselje.
Tačno.

32 osobe na selu stanu u 3-4 domaćinstva.
Mislim da su oni odselili u procesu urbanizacije prije rata.
Gore nije baš sasvim lijepo živjeti, pogotovo ranije nije bilo, bez asfalta, prava divljina Vranice...
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 09:24   #219
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
To bi bio taj Švabo.
Samo ga je Gornji Vakuf zvao Šmitom. Kada se pričalo o tome mislilo se na švabu, ne na tog dijasporca...

1. sukob - juni 1992.
To je vjerovatno bio i prvi sukob uopće u ratu Bošnjaka i Hrvata.
Pa kako će ga drugačije zvati kad i je Šmit.

Poginuli su u 1-vom ili 2-om mjesecu 93-će, , znam da je bilo početku 93-će kad su nas postrojili i rekli da je izbio sukob s muslimanima u Vakufu i da se traže dobrovoljci da idu gore. Nije bila naredba nego samo dobrovoljci, što je suludo i pokazuje neozbiljnost HVO-a kao i strategiju koju muslimani izmišljaju, o nekom velikom planu napada na tzv ABiH. Moš mislit plana.

Nikakav juni 92-ge, nitko tad nije ni pričao o ikakvim sukobima sa muslimanima.

Šmit je bio potomak folksdojčera ako znaš šta to znači a s njim je poginio još jedan Nijemac, ne znam tko je on bio i Jozo kapetanović..to je to.
sedan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 09:32   #220
A i to nije bio hrvatsko-muslimanski sukob nego banditski obračun
kojem uopće nije mjesto u ratnim opcijama.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:42.