Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2004., 18:12   #1
Post Krizobolja!!!


Križobolja
Bolesti mišićno-koštanog i vezivnog tkiva


UVOD


Križobolja je jedan od najučestalijih zdravstvenih problema današnjice, te se procjenjuje da 80% populacije tijekom svog života ima barem jednom bolove u križima ili slabinskom, donjem dijelu kralješnice. Tako je križobolja postala veliki javnozdravstveni problem jer je najčešći uzrok izostanka s posla i velikog broja dana bolovanja.
U narodu su rašireni mnogobrojni nazivi, od kojih je poznatiji lumbago, a jedan od popularnih naziva "hexenschus" ili vještičji ubod govori o naglom nastanku i karakteru bolesti.


ŠTO JE TO?


Kralješnica je komplicirani anatomski sklop kralješaka (od kojih su 7 vratnih, 12 prsnih i 5 slabinskih pokretni), hrskavičnih međukralješničkih kolutova koji omogućuju pokretanje kralješaka, a povezana je s brojnim mišićima, živcima, krvnim žilama i ligamentima, tvoreći glavni noseći sklop tijela. Omogućuje nam uspravni stav, a kralješci poredani u cijev oblikuju zaštitni kanal kroz koji prolazi leđna moždina i korijeni živaca za ruke i noge. Stoga je zbog svoje mnogostruke funkcije kralješnica izložena stalnom mehaničkom djelovanju opterećenja (tlaku, vlaku, smicanju, savijanju, uvijanju, torziji), pa može doći do prenaprezanja i istrošenosti. Pojedini dijelovi kralješnice (vratni, prsni i slabinski) imaju različiti opseg pokretljivosti, od koji su vratni izuzetno pokretljivi, a prsni vrlo slabo pokretni. Na prijelazu između jednog dijela kralješnice u drugi najčešće dolazi do degenerativnih promjena, koje su izvorište boli. Tako konkretno kod križobolje bol može nastati u prsno-slabinskom prijelazu, u samom slabinskom dijelu, a najčešće na slabinsko-krstačnom prijelazu između vrlo pokretnog i opterećenog zadnjeg slabinskog kralješka i vrlo slabo pokretne krstačne kosti.

UZROK


Navodi se više od stotinu različitih uzroka križobolje. Najčešći uzrok je pretjerano nepravilno i prekomjerno tjelesno naprezanje koje premašuje snagu leđnih mišića, sveza i međukralješničnih kolutova. To može biti težak fizički rad, višesatni nepravilan tjelesni položaj (npr. dugo sjedenje u automobilu), a tegobe redovito uzrokuju opušteni ili prenapregnuti mišići. Tkiva koja su pretjerano napeta mogu se u jednom trenu zgrčiti i pretvoriti u izrazito tvrdu i bolnu regiju uz iznenadnu žestoku i jaku bol. Križobolja može nastati i postepeno uz osjećaj nelagode koji postepeno jača i sve jaču i jaču bolnost. U starijih ljudi križobolja je često izazvana degeneracijskim promjenama kralješaka i međukralješničnih kolutova (spondiloza, spodnilartroza). Česta je i u upalnih reumatskih bolesti (ankilozantni spondilitis, psorijatični artritis, giht...). Može se razviti i kod prirođenih iskrivljenja kralješnice (kifoza, skolioza), prirođenih razvojnih poremećaja kralješaka (spondilolisteza, sakralizacija, lumbalizacija kralješaka, spina bifida-rascjep luka kralješka, polukralješaka i dr.), nakon ozljeda, raznih upala (tuberkuloza, infektivni spondilitis), te osobito kod osteoporoze - bolesti krhkih kostiju. Nije rijetka i kod drugih metaboličkih bolesti kostiju, a nalazimo je i kod primarne bolesti nekih drugih zglobova (najčešće kuka, pa i koljena) kada čovjek nesvjesno zbog bolova u nogama mijenja mehanizam hoda, pa se javljaju bolovi u križima. Prenesena bol u područje križa javlja se i kod nekih bolesti unutar trbušne šupljine: urogenitalnih organa, osobito reproduktivnih organa žena (kod nekih redovito tijekom ili prije mjesečnice), bubrega, tumora, koji mogu biti razvijeni i na kostima kralješnice. Uzrok križobolje može biti i manjak tjelesne aktivnosti. Pretjerana tjelesna težina, nepravilna obuća s previsokim potpeticama, ravna stopala, prevelika duševna napetost i kronični stres također mogu uzrokovati križobolju.

RIZIČNA SKUPINA

To su svi ljudi koje rade težak fizički posao ili u višesatnom nefiziološkom položaju, pretežno sjedeći posao, stariji ljudi kod kojih je došlo do degeneracijskih procesa, ljudi sa osteoporozom ili nekom prirođenom anomalijom kralješnice, nakon ozljeda i operacija kralješnice.

SIMPTOMI


Simptom je bol u slabinskom dijelu kralješnice koja može nastati naglo ili postepeno, biti lokalizirana u donjem dijelu kralješnice ili se širiti u jednu ili obje noge, te pojasastog tipa prema naprijed. Moramo voditi računa o početku bolesti (nagao, postepen), ozljeđivanju, podizanju tereta i trajanju tegoba. Važna nam je informacija o postojanju sličnih tegoba ranije i drugim zdravstvenim poremećajima kralješnice, općem zdravstvenom stanju, te značajkama boli (mjesto najžešće boli, uzročna veza s opterećenjem i rasterećenjem, širenje boli u noge i zahvaćenost, bol pri napinjanju - kašljanje, kihanje, smijeh, stolica; promjene osjetljivosti kože, razdoblja bolnosti i smanjenja bolova).

PRETRAGE I DIJAGNOZA


Potreban je temeljit klinički pregled, te osnovne laboratorijske pretrage (SE, KKS, po mogućnosti ALP i CRP, mokraća), a po potrebi specifične laboratorijske pretrage. Radi se rendgenska snimka kralješnice (standardna u smjeru naprijed-nazad i postranično), te funkcionalne snimke u maksimalnom pretklonu naprijed i natrag. Po potrebi se mogu učiniti slojevne RTG snimke, RTG zdjelice i kukova, vrlo rijetko pretraga ultrazvukom. Rade se i elektroneuromiografija (kada se bolovi šire u noge), lumbalna mijelografija ili radikulografija (prikaz korijenova živaca uz pomoć kontrasta), te kompjutorizirana tomografija i magnetska rezonanca, koje puno detaljnije prikazuju promjene na kralješnici. Te se primjenjuju osobito kada se radi o lumboishialgiji – širenju bolova iz kralješnice duž nogu.

Nastavak slijedi!
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 04.05.2004., 18:20   #2
nastavak!

LIJEČENJE I PREVENCIJA


Križobolja zahtijeva brzu liječničku pomoć. Liječenje može biti dugotrajno, zahtijeva sudjelovanje više liječnika-specijalista, a potrebna je i promjena načina života. Svrha je otkloniti uzrok bolesti - okolne štetne podražaje, suzbiti bol i spriječiti ponavljanje bolesti.

Bilo bi najbolje uzrok križobolje otkriti prije početka liječenja, ali često to zbog vrlo jakih bolova nije moguće. Liječenje u početnom i produljenom stadiju može biti poštedno i operativno. Najvažnije je ukloniti bolesnika od utjecanja provocirajućih činitelja koji uzrokuju bol.

Od lijekova se primjenjuju razne vrste nesteroidnih protuupalnih antireumatika i analgetika u obliku pripravaka za uzimanje na usta, čepića, krema ili injekcija, a u slučaju da to ne pomaže postoje i vrlo jaki opijatni analgetici u obliku naljepaka.
Obično se u prvih 7 dana dok se ne smiri bol ne poduzimaju dijagnostičke pretrage, već se preporuča mirovanje u najpovoljnijem položaju i oprezno kretanje. Pravilo je da kod žestoke boli treba značajno umanjiti, ali ne i posve ukinuti bol lijekovima, jer je bol znak upozorenja.

Može biti i znak neke ozbiljne bolesti, pa ako terapijom bol potpuno nestane prije utvrđenja uzroka, bolesnik se može vratiti poslovima koje inače ne bi smio te dugoročno još pogoršati stanje.
Nakon utvrđenja uzroka boli, pristupa se liječenju prema vrsti bolesti. Uglavnom je to fizikalna terapija, koja kod velikog broja bolesnika značajno smanjuje tegobe (masaža ledom, ručna i podvodna masaža, topli oblozi, infracrvena i ultraljubičasta lampa, razne vrste elektroprocedura, magnetoth terapija, ultrazvuk, laser i dr.).

Neizostavan dio liječenja je adekvatna gimnastika, po mogućnosti i u vodi, a primjenjuju se i razni oblici trakcije (istezanja zgrčenih mišićnih struktura na posebno konstruiranim krevetima). Liječenje se primjenjuje isključivo po preporuci liječnika, a ne po mišljenju bolesnika što bi bilo dobro za njega ili terapijom za koju je čuo da je pomogla nekom drugom, baš zbog velikog broja uzroka križobolje, pa i različitih načina liječenja koji se smiju primijeniti kod određenih bolesti.

U slučaju nekog teškog mehaničkog oštećenja (skliznuće kralješka, suženje slabinskog kralješničkog kanala, hernija diska - pomak međukralješničnog koluta i pritisak na živce za noge) konzultira se neurokirurg i dolazi u obzir operativno liječenje.
Kod kroničnih degenerativnih promjena i raznih uzroka nestabilnosti kralješnice dolazi u obzir primjena ortoza - raznih vrsta steznika i ortopedskih pomagala koji stabiliziraju i rasterećuju kralješnicu.

Ipak, dugoročno gledajući, steznici slabe prirodni mišićni steznik trupa (mišiće leđa i trbušne mišiće), pa ih se preporučuje izbjegavati, a jačati mišiće.
Ponekad se primjenjuje i kiropraktika, liječenje ručnim zahvatima kralješnice, kod koje potrebno veliko medicinsko znanje i smije je primjenjivati samo liječnik.
Potrebno je korigirati statiku stopala, regulirati tjelesnu težinu, smanjiti stres i uzrok psihičke napetosti.

PROGNOZA


Prognoza ovisi o uzroku. Kod najčešćih križobolja moguće je izbjeći ponavljanje bolesti poštivanjem jednostavnih pravila ponašanja: adekvatno držanje tijela, umjerena redovita tjelesna aktivnost, snaženje mišića koji oblikuju prirodni zaštitni stup oko kralješnice, periodička fizikalna terapija.

Pri izvođenju poslova potrebno je koristiti zaštitne položaje za kralješnicu, izbjegavati sjedenje, neumjeren težak fizički rad. Preporučljivo je regulirati tjelesnu težinu na optimalnu, nošenje adekvatne obuće, korekcija svodova stopala ukoliko je potrebno.

Kod djece je od najranije dobi potrebno razvijati kulturu bavljenja sportom, te je potrebno pratiti razvoj ev. deformacija sustava za kretanje.
Na taj način se mogu spriječiti mnoge štetne i neželjene posljedice, te sačuvati svoju kralješnicu.

Prepisano sa Pliva zdravlje!


__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 04.05.2004., 18:42   #3
Post Protruzije i prolapsi medukraljezicnih diskova!

Protruzije i prolapsi međukralježničnih diskova


Međukralježnični diskovi esencijalni su element čovjekovog sustava za kretanje, čineći kralježnicu elastičnom i pokretnom. Međutim, događa se da središnji dio diska degenerira. Naposlijetku, diskovni prsten izlazi van trupa kralješka, pritiščući korijen živca leđne moždine što dovodi do ponavljajućih bolova u križima, a kasnije do poremećaja osjeta i klijenuti mišića.

Uvod


75% populacije je bar jednom u životu pogođeno s bolnošću u leđima. Takva bol je ujedno i glavni uzrok smanjene fizičke aktivnosti u ljudi mlađih od 45 godina. I iako je u većini slučajeva sam uzrok boli nepoznat, kod jednog broja ljudi možemo kriviti međukralježnične diskove.

Intervertebralni (međukralježnični) diskovi esencijalni su element lokomotornog sustava čovjeka, čineći kralježnicu elastičnom i pokretnom. Građeni su velikim dijelom od vode, zbog čega se, poput jastuka, jednostavno oblikuju i prilagođavaju promjenama položaja kralježnice i trupa.
Zbog svog vodenog sastava, disk se ne može komprimirati, tako da pritisak na disk s jedne strane rezultira njegovim širenjem sa suprotne strane, zadržavajući pritom uvijek jednak volumen. Ligamenti koji međusobno povezuju kralješke ujedno ne dozvoljavaju diskovima da "pobjegnu" sa strane, držeći ih u nekoj vrsti kaveza između trupova dvaju kralježaka.

Nastanak bolesti (etiologija)


Događa se da nucleus pulposus, središnji gradivni dio diska, oko kojeg se nalazi prsten diska anulus fibrosus, bilo zbog ozljede, ali najčešće spontano, degenerira. (Danas je poznato da degeneracija diskova ima svoj prirodni tijek koji prati starenje ljudskog organizma. Također je utvrđeno da prisutnost ove bolesti u obitelji povećava izglede da dotična osoba i sama oboli.)

Zbog toga se međukralježnični prostor suzi. To dovodi do labavosti ligamenata i, skupa s njima, jačeg isticanja prstena diska van trupa kralješka. Prsten diska zbog pritiska vremeno degenerira i preko uzdužnih ligamenata sve više pritišće i korijen živca leđne moždine.

Bolest najčešće nastaje u slabinskom (lumbalnom) dijelu kralježnice zbog najvećih opterećenja u tom području. Zato je jedan od vodećih simptoma bolesti nazvan lumbago. Česta je i u mladih osoba.

Simptomi


Tipični simptomi su ponavljajući bolovi u križima koji imaju za posljedicu ukočeno i ponešto iskrivljeno držanje lumbalnog dijela trupa. Taj se simptom generalno zove lumbago. Pritisak je prolazan, pa zato lumbago nakon kratkog vremena prestaje. Ponoviti se može bilo kad pri naglijem okretanju trupa, naglom ustajanju, podizanju tereta ili spontano.
Osim akutnih bolova, nastaju postupno i poremećaji osjeta i slabljenje refleksa. Ako se bolest ne liječi, na ispad osjeta se nadograđuje i klijenut (slabost) mišića.

Dijagnostika


U dokazivanju bolesti vrlo su korisni neurološki testovi. Dva važna su Lasegueov i obrnuti Lasegueov znak.
Lasegueov znak: bolesnik leži na leđima, noga je ispravljena u ekstenziji i podižemo je cijelu po mogućnosti do okomice (kut od 90°). U slučaju protruzije/prolapsa u području segmenata L5 i/ili S1 (ili u slučaju meningitisa), pokret je rano zakočen uslijed boli.

Obrnuti Lasegueov znak: bolesnik leži na trbuhu. Liječnik mu pasivno flektira nogu prema leđima. U slučaju protruzije/prolapsa u području L3 i/ili L4, prisutni su bolovi, što bolesnik kompenzira podizanjem kuka iste strane radi smanjenja bolova.

U kasnijoj fazi bolesti koncentracija bjelančevina u lumbalnom likvoru se povisuje na otprilike dvostruke vrijednosti od normalnih zbog pojave transudacije (prelaska bjelančevina iz krvnih žila) u likvor. To je jedan od nesigurnih simptoma bolesti.

Na rentgenu se prikazuju jedino starija oštećenja, kod kojih se vidi suženje intervertebralnih (i.v.) prostora. Također se vidi i spondiloza (iskrivljenje kralježnice) uzrokovana krivim držanjem, a zbog izbjegavanja boli, što posljedično uzrokuje još jaču protruziju diska.

(Prisutan je začarani krug događaja koji dovodi do pogoršanja simptoma.) Za procjenu dijagnoze može koristiti i kontrastna mijelografija, ali najpouzdanije metode su kompjutorizirana tomografija (CT) i magnetska rezonancija (MR). One su nažalost ujedno i najskuplje.

Liječenje


U stadiju lumbaga liječenje je konzervativno: potrebno je strogo mirovanje, zagrijavanje, opuštanje lumbalne muskulature, ležanje na tvrdoj podlozi, poslije masaža i vježba. Blokade paravertebralno se daju samo po potrebi. Koriste se analgetici za ublažavanje boli i miolitici za relaksaciju mišića.

U stadiju klijenuti mišića (uznapredovalom stadiju): operativni zahvat prolabiranog nucleusa pulposusa diska. Indikacija za operativno liječenje se postavlja isključivo po neurološkim mjerilima. Često se vrši hemilaminektomija - mikrokirurška operacija kroz ligamentum flavum. Kod 10% bolesnika prisutne su višestruke protruzije, pa operacija neće riješiti problem.

Prepisano sa Medicina ,HR




__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 04.05.2004., 19:06   #4
Moje ime je Vilim Vilko Kovacic
Roden :11/11/41
Australija, Adelaide
po zanimanju electricar,electro/computer tehnicar
U invalidskoj Penziji od 1994
Razlog penzije tress, anxiety,panic attacks.

Od 1970 sam u kronicnim bolovima.
34 godine na Narcoticima kao i svaki moguci postojeci nacin lijecenja;kiropractor ,fizio,naturopatist,naturalne lijekove, Tens unit, kao isto i posjedovao sam ultrasound mashinu ,akapankture,
Epidural.

1972 imao sam operaciju Laminektomy L5/S1, operacija nije uspjela.

Ove godine 24/3/04, sam imao Laminectomy na L5-L4 kao i na L4-L3, imao sam disk problem dugodstojeci kao i suzenje nervnog kanala...i nisam mogao vise hodati.

Nastaviti cu sutra sa Linkovima o disku ,izgledu prolapsa kao i operacije i koje vrste se rade, isto i sa opisom moje dvije operacije.

Isto i o kondiciji koja se ne dogodi cesto ,ali za koju se znade sve vise, bolest koja Vas ostavi u cronicnim bolovima 365 dana u godini, 24 sati dnevno.
Za one koji razumiju engleski dajem link:
ARANCHNOIDITIS

pozdrav do sutra,

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 05.05.2004., 05:16   #5
Kazao sam prije u bolovima sam vec oko 34 godine , 25 godine sam radio svakako sa bolovima.

Da li mozete zamisliti bolove 52 tjedna u godini, 7 dana u tjednu,
24 sata na dan.....?

I nema nista da vam skine bol nikakve inekcije ili tablete.
prosli ste sve specijaliste i kliniku za bolove, sa najboljim lijecnicima vodecim na svijetu...i kazu vam ,nazalost nemozemo vam pomoci.

Dva puta sam otkazao operaciju radi supruge jer se boji da ne cu ostati paraliziran.

Eto cekam 19 sjecanj da ponovo vidim neurologista i da me stavi opet na listu za operaciju.
Ne mogu hodati mnogo samo veoma malo, i bolovi su strahoviti kada pokusavam.
Znadem da je dio unisten radi zaraze Arachnoiditis, i da ne ce ikada da se izmjeni ,nego se nadam da bi ipak mogao da opet nesto lakse hodam.

50% je malo ali sam voljan probati pa ako je sudeno ostati cu paraliziran, jer svi specijalisti su kazali isto.


Ponedjeljak 16/02/04,
po Australijskom vrijemenu 01:00, noc......vrijeme kada najvise pisem jer idem kasno spavati.

Eto 19 Sjecnja sam isao kod Neurologista ,ali sve ide naopako, prekinuo je raditi za sebe privatno ,tako da ga moram vidjeti u bolnici ,prvi dan nakon njegovog godisnje, on u svome najboljeme je nadrkan za govoriti....a danas nisam niti usao , a on odmah kasnim zuri mi se..... ja na vama necu operirati svakako,
upravo ako ste ponovo odlucili ,u Ozujku -Travnju odlazim iz bolnice....ali Vas moram uputiti na MRI....jer mi je duznost i odgovornost vaseg daljnjeg razvoja bolesti.

I tako imao sam u drugoj bolnici MRI u 19:30 navecer, 12/02/04,
a danas ga vidim.......................pa cemo vidjeti.


Eto da se javim vidio sam doctora Neurosurgenta, on odlazi 6 /4/04 iz hospitala.

Stavio me je na listu za cekanje ali sa prioriti, mislim da ce me operirati ,ako ne on onda moram u drugu bolnicu ponovo na listu cekanja koja je oko 6 mjeseca za pregled i 12 mjeseci za operaciju.

A i on je sa velikim iskustvom i vodeci neurosurgen i jedini koji je radio privatno i u drzavnoj bolnici svi ostali su manje vise privatno ,a ja nemam privatno osiguranje.

Eto vidjecemo sta ce se dogoditi ,sa obzirom da sam ga vec vidjao privatno 4 godine mozda se smili i napravi operaciju , iako su male nade samo 50% oporavka.


02/03/04

Danas sam bio u bolnicu oko 3 sata , ECG, razgovor sa doktorom kirurgom,sa anestistom kao i sa sestrom koja gleda kako ce pacijent poslije operacije.
Srecom da imam slozenu listu svih bolestih kao i lijekova, jer ja sam veoma komplex problematicni pacijent/bolesnik ,sa mnogo raznih bolesti.

U svemu ECG mi je u redu ,ali sve druge bolesti ( kao i tezina) me stavljaju u veliku opasnost za Anesteziju, ali ja se ne bojim.

Eto tako to sada rade naprave sve pre-operativne preglede prije tako da idete na operaciju od kuce (morate se i oprati /dezinficirati kod kuce, prijaviti ujutro u 07:00 u bolnicu, nitko ne moze ostati sa vama , nego se oprostite i onda idete sjediti da se opustite do operaciju.

Sada se samo nadam da se nesto ne dogodi,/recimo hitna
potrebnija operacija/ pa se operacija odlozi, jer moj doktor odlazi
dva tjedana poslije moje operacije.

Eto sada se koncentriram na sve pripreme, i nadam da ce biti sve u redu.


23/03/04 dobio sam telefonski poziv da se javim u bolnicu , umjesto u 07:00 u 08:30, u sredu 24/03/04...konacno vjerujem da se sada ne moze vise nista dogoditi da sprijeci operaciju.

Obavijescen sam da ce se operacija obaviti sa menom u klecnom polozaju...interesantno znadem dosta o procesima ali prvi puta cujem za polozaj klecanja kod Lumbar Laminectomy/Lumbar canal stenosis, vjerojatno je da u tom polozaju je najlakse i najsigurnije operirati, obicno se radi pacijent na trbuhu lezi ili na stranici.

Ali to mi je najzadnja briga...znadem da je moj Neurosurgen jedan od najboljih za glavu kao i spine/kraljeznicu.

Nadam se da cu se javiti u slijedecih 7 dana sa uspjesnom operacijom , iako znadem da treba da se dulje rehabiliteta, srecom ovaj puta imam sve vrijeme na svijetu i ne moram se zuriti natrag na posao ,jer sada sam u penziji.


__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 05.05.2004., 06:48   #6
Quote:
VILKO kaže:
Nastaviti cu sutra sa Linkovima o disku ,izgledu prolapsa kao i operacije i koje vrste se rade, isto i sa opisom moje dvije operacije.

Samo linkovi!
Osim toga, vec si slao neke linkove na onu temu prije koju smo imali o kraljesnici, ne vidim smisla u ponavljanju. Jednostavno nadji staru temu i postaj link ovdje.

Ja cu cak i spojiti ako se uklapa, ali sad ne stignem, nego tek navecer.
lahor is offline  
Old 05.05.2004., 14:03   #7
Quote:
lahor kaže:
Samo linkovi!
Osim toga, vec si slao neke linkove na onu temu prije koju smo imali o kraljesnici, ne vidim smisla u ponavljanju. Jednostavno nadji staru temu i postaj link ovdje.

Ja cu cak i spojiti ako se uklapa, ali sad ne stignem, nego tek navecer.
Sa postovanjem, razumijm poruku i drzati cu se reda....ali svaki cas netko pita istu stvar....mislim da je vec vrijeme da imamo jednu dobru Temu razumljivu i onda ako netko pita moderator ili netko drugi ako znade ,dade odmah informaciju da imamo temu koja to pokriva i dade link na tu temu.

Ja postujem i volim red i znadem da nije lagano naci vrijeme za studirati/practisirati i na forum.

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 05.05.2004., 16:05   #8
Graficki prikaz Diska u pojedinim stanjima !

DISk NORMAL

DISk PROTRUSION

DEGENERATED/BULGE


DISK " EXTRUSION "
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Vilko : 05.05.2004. at 17:15.
Vilko is offline  
Old 05.05.2004., 17:13   #9
Zone of disk herniation/bulge/protrusion:

Blue=”central zone”
Pink=”lateral recess”
Green=”intraforaminal”
Yellow=”extraforaminal”

ZONE OF DISKHERNIATION/PROTRUSION

MRI kanal suzenje

LUMBAR KRALJEZNICA/GRAFIK

KRALJEZNICA SA RAZLICITIM PROBLEMIMA
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Vilko : 05.05.2004. at 17:49.
Vilko is offline  
Old 05.05.2004., 17:55   #10
NORMALNA KRALJEZNICA PRIJE OPERACIJE

OPERIRANA KRALJEZNICA POSLIJE "LAMINECTOMY"

LAMINECTOMY NA KRALJEZNICI..."LAMINA KOMPLITNO IZVADJENA"

KRALJEZNICA
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 05.05.2004., 18:25   #11
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 05.05.2004., 18:30   #12
Grafik-Axial L5 Disk

Disk herniation

Axial CT-Mayelogram

MRI Spinal suzenje
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 05.05.2004., 18:46   #13
DISECTOMY


Operacija Laminectomy & Laminetomy
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 05.05.2004., 18:58   #14
U Americi se je napravilo oko 80,000 operacije na novi nacin IDET.
Ali nazalost nije za svaku situaciju ,ako je degeneration diska ili herniation,ili prijasnja operacija, nije moguce upotrebiti gornji proces.

Moje misljenje da je to za gospodu koja malo osjete bol i sa obzirom da mogu platiti proces i imaju novaca koliko trebaju,
i onda se proces napravi u roku 3 mjeseca ako se disk nije sam naturalno sam popravio.

Sta rade u stvari je denerving & ateracija u collagen.
Kroz probu se zagrije zica na 90C u 15 minuta i stavi na odredjeno mjesto koje je prikazano na slici na 4 minutes, i to smanji znatno bolove u donjem kraju leda.

Novi nacin lijecenja,ali samo za specificne ozlijede.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 05.05.2004., 19:16   #15
Do sada smo vecinom govorili o protruziji diska, nasao sam interesantan primjer ,koji je veoma cest sa dva problema,
radi se o protruzenom disku kao i suzenju kraljeznickog kanala,
osoba je samo 32 godine stara...ova situacija je veoma cesta,
primjetio sam kod dosta osoba koje su rodene sa suzenim kanalima

prenasam pitanje i odgovor;


Q: Poštovani, 32 su mi godine i imam discus herniu. Inače radim intenzivno sjedeći posao. Nakon prvih simptoma -jakih bolova u križima koji su se širili duž obje noge, a više lijevo (do pete i palca) - ležala sam 2 tjedna i uslijedilo je relativno poboljšanje, toliko da sam postala pokretna, ali svaki duži položaj predstavljao mi je problem. Bila sam na fizikalnoj terapiji mjesec dana, stanje se još popravilo, ali i dalje imam problema sa sjedenjem i stajanjem.

Nakon toga obavila sam CT i postavljena mi je sljedeća dijagnoza: u nivou L4-L5 pokazuje obostranu dorzomedijalnu prominenciju diska, naglašenije lijevo, te umjerenu dorzolateralnu lijevostranu subligamentarnu protruziju. U visini diska mediosagitalni promjer spinalnog kanala iznosi 9,7mm a što govori u prilog apsolutne stenoze.

U nivou L5-S1 također lagana obostrana prominencija diska uz tek diskretnu kompresiju ventralnog subarahnoida. U visini diska vidi se relativna stenoza spinalnog kanala u mediosagitalnoj liniji, iznosi 13,3mm.
Zaključak: u oba nivoa dorzomedijalna protruzija diska, posebno u segmentu L4-L5 gdje je prisutan i blagi lijevostrani dorzomedijalni pomak, uz apsolutnu stenozu jištanog okvira spinalnog kanala u visini diska iznosi 9,7mm u mediosagitalnoj liniji.

Molim Vas da mi objasnite što to znači i preporučite što učiniti dalje. Htjela bih izbjeći operaciju, ali bolovi pri sjedenju ne jenjavaju. Imam li izbora i koje su moguće posljedice?

==============================================

A: U Vašem slućaju radi se o dva odvojena problema.Prvi se odnosi na suženi spinalni kanala , a drugi na diskus herniju. Uz dijagnostićku obradu kod procjene daljnjeg liječenja izrazito je važno stanje samog bolesnika odnosno tegobe koje ima.

Trenutno Vaše stanje je bolje nego što je bilo prije, uz zaostale
bolove kod sjedenja. Postoje dvije varijante liječenja - konzervativno koje podrazumjeva daljnju fizikalnu
terapiju, uzimanje lijekova protiv bolova, promjena načina života (manje sjedenja, više hodanja,eventualno sportskih aktivnosti) te operacijsko liječenje kojim bi se proširio spinalni kanal i uklonila diskus hernija na navedenom nivou te na taj način uklonio uzrok Vaših bolova.

Preporučio bih pregled u Vertebrološkoj ambulanti srijedom u KB Dubrava uz predhodnu predbilježbu na 2903443. Apsolutne indikacije za operacijsko liječenje su inkontinencija mokraće i stolice te potpuna slabost mišića potkoljenice i stopala sto onda dovodi do tzv visećeg stopala te se u slučaju takvih simptoma odmah trebate javiti liječniku.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 05.05.2004., 19:18   #16


Prije moje operacije 24/03/04

Vasa stara ledja!


Da li Vas bole ledja ili peku kad hodate ili stojite?
Da le se taj bol siri u kukove i noge?
Da li Vam bol popusti ako sjednete ili ako se malo sagnete unaprijed?
Mozda ste kao mnogi stariji prihvatili to je dio starosti prosli mnoge preglede i jednostavno prihvatili da se ne mozete daleko micati .

Ako imate te simptome patite od lumbar Spine /kraljeznice stenoze .Obicno ima vise muskaraca koji pate nego zenskih.

U gornjem clanku je opisan slucaj mladije osobe ,kod starije je veoma slicno sa time da je doslo vise od degeneracije diska kao i israsline na foramini ili djela lumine i sve pritisce nervni kanal .

U mojem slucaju ja sam imao operaciju prije 32 godine na L5-S1, Laminectomy koja nije uspjela…i imao same stalno kronicne bolove ,bilo je lagano naci i pratiti, jer same imao stalno Ct scanove kao i jednom godisnje MRI.

Od kada sam bio oko 58 pocelo me je na ledima uz bol jako istovremeno peci ledja i sirilo se u kukove, niz noge i stranice ,toliko jako je peklo kao da je netko stavljao zapaljenu peglu ili zirac, istovremeno i noge so mi drvenile .

Sa vrijemenom sam imao sve vise bolova ,ali kao kako sam uvijek hodao silio sam se da se micem…dok kada sam bio 62 godine dosao sam od 5km, sada samo 200 metra mogu hodati sa velikim bolovima.

I dalje probam dva puta na dan da se micem radi drugih organa.Ja isto idem jednom tjedno na hydrotherapy…sada ocekujem na operaciju /ako cu biti sretan, moj neurosurgen prekida u bolnici i ako me ne operira u 6 tjedna, morati cu cekati u drugoj bolnici oko 18 mjeseci....6 mjeseci da vidim neurosurgena i
12 mjeseci za operaciju.
Jednom sam odbio jer su samo radi moje ranije operacije 50% nade.Ali sada moram probati jer mi je kazano da cu ici progresivno jos losije.

Isto ako operacija uspije pomoci ce samo donji dio tjela ,to jest noge, bolovi na ledjima ce ostati isti ,a mogu biti jos radi operacije i veci.

Ako ne bi isao mogao bi izgubiti ili smanjiti controlu od funkcije urinatig i stolice.

Ako imate simptome kao gornje trazite lijecnika na upute neurologistu, pogotovo ako imate uz bolove jos i problema sa senzacijom u nogama kao i inkontinenciju mokrace i stolice.

Operacija je u vecini slucaja Laminectomy i uspjeh je oko 75 % u poboljsanju, moja situacija je drugacija radi prijasnje operacije.




__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 06.05.2004., 17:57   #17
SCIATICA /ISIJAS /ISIJALDICNI ZIVAC


SPINAL STENOSISE? SUZENJE NERVNOG KANALA
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 08.05.2004., 16:22   #18

24/03/04

OPERACIJA


Sjedio sam u cekaonici za moj red za operaciju, kada dodje sestra i kaze meni vi ste slijedeci moramo se pozuriti,pacijent prije mene je imao i zvakao “kaogumu”, i radi toga mu nisu htijeli dati Anestetik.
Pita mene jer sam bio na postu od prosle noci ,dali sam i ja mozda imao zvakacu gumu?
Kazem ne samo kako pise moje neke tablete i pola case malo vode, kaze ona ne jos jedan,
kazem pisalo je da mogu samo malo vode i tablete.
Ode ona i vrati se sa Anesteticarkom i ona me pita kakove tablete i koliko vode, kazem joj i ona kaze dace biti u redu, a onaj drugi koji je imao “kaogumu” ce biti poslije mene.

Brzo sam se presvukao u bolnicku odjecu i legao na krevet i dobio injekciju prije operacije .Bio sam smiren i kazao u sebi sta mi je sudjeno tako ce biti.
==============================================
Neurosurgery theatre session.

Opis operacije :
Vise levela Lumbar ( L4/5) Laminectomy.

24/03/04….vreme ulaska u theatre 09:05
vreme zavrsetka operacije 12:10

Pod general anestetik i sa pacijentom u klececem polozaju , niska lumbarna kraljeznica je bila pripremljena za operaciju.
Centralni urez je bio napravljen nakon sta je X-ray tehnicar potvrdio da je markirano mjesto u redu kao potrebno.L4 i L5 lamine su bile pokazane otvorene i cijela lamina L4 je bila izvadjena.

Vidjelo se je da je severe stenosis, /vece suzenje nervnog kanala/ kod L4/5 isto tako i moderate stenosis /osrednje suzenje kanala/ L3/4.
Isto je bio odrezan gornji komad on kraljeznice L5 i isto sam izrezao koliko je bilo potrebno na L3/4 mjestu.

Svi nervni rutovi su bili izlozeni, L4,L5, mjesta za nerve su isto bili obrezani, nervni rutovi su stavljeni u polozaj i nisu vise doticali disk ili ligamentous hypertrophy /povecani kostni material/ u nervnom kanalu.

Krvarenje je bilo kontrolitano bez velikog gubitka, rana je zatvorena sa slojevima1/0,2/0 vicryl i 4/0 monocryl sa izljevom za skupljanje krvi.

Nije bilo vidljivih operativ komplikacija ili problema.
Pacijent se ne ocekuje dace imati problema ili komplikacije od operacije.

Molim paznju sa pacijentom re:APNEA, mora biti pod stalnom paznjom radi prekida disanja.


G.A.J. McCulloch
SVMS, Neurosurgery

Team…Neurosurgen ,pomocni surgen,3 Anaesthatist, 1 Anaistethic nurse, instrument nurse, x-ray radiologist, team extras 2.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 08.05.2004., 17:36   #19


POSLIJE OPERACIJE


Dosao sam polagano sebi, nisam se osjecao lose sutio sam i
probao micati ruke,noge ,lijevu desnu, probao sam micati prste
gore dolje...kada glas kaze Mr.Kovacic.....Mr.Kovacic....probudite
se....javio sam se ....Neurologist je dosao i provjerio sta sam ja
vec probao, rastumacio mi je sta su sve napravili ,vise nego je on
ocekivao po MRI....kazao mi je sto sam gore napisao ,poslije mi je
dao kopiju od gornjeg reporta.

Bio sam na tubi tekucine i na mashini za samostalnu kontrolu sa
gumbom za bolove, stavili su mi moju masku za
disanje "APNEA",ali nisam mogao spavati ,slijedecih tri dana i
dvije noci nisam uopce spavao sa kontrolom bolova sam bio
zadovoljan, drugi dan sam se sam digao bez pomoci i odmah
hodao 15 metra i sjeo u stolicu za deset minuta,to je zato jer
sam vec imao prije operaciju na L5/Si i inace se nisam mogao
drugacije niti dizati u zadnje 32 godine.

Pocelo je lose kada su me skinuli sa masine za bolove , bilo je
svadje i problema ,pametan sef anestetika je kazao sada sam
radi operacije bez bolova i mogu nastaviti sa tabletima opijum, ja
sam kazao da sam pod kontrolom klinike za bolove i da ova
operacije nema nista sa da cu biti bolje ,jer imam kronicne bolove
od prve operacije....poslije natezanja i sa mojim neurologist
intervencijom nastavili su mi davati svaka dva sata fenylin
injekcije, koje su me drzale prilicno dobro u subotu ponoci ujutro
sam kazao da ne cu vise inekcije da cu probati podnesti bolove
bez njih,( bio sam kazan da ne mogu kuci dok ne uzimam tablete
umjesto inekcija). u roku 12 sati sam kazao da sam u redu i da
zelim kuci ....bila je subota popodne...usao sam u sredu i otisao u
subotu.....ne volim bolnice...ostaje se 5-7 dana...za mene je tri
bilo dosta....kod kuce sam komotan i smireniji i nisam tezak
bolesnik....u nedjelju sam vec odhodao oko 500 metra,ali bilo je
malo prebrzo, u tjedan dan sam hodao 1.5 km....drugi tjedan
sam bio na 2 km ...i tako sam po prilici i sada nakon 6 tjedna.

Stanje se je za hodanje popravilo ,ali je jos rano za kazati koliko i
kako cu biti....kazano mi je prije operacije da mi se stanje ledja
nece popraviti nego jos mozda pogorsati jer sa skidanjem jedne
lamine kicma je slabija ...a radi moje situacije sa prvom
operacijom nije se moglo napraviti fusion.

U zadnja dva tijedna vratili su se symptomi bolova na stranicima
kao i ledja i nogih i isto drvenilo kao i opet mi se vratilo po cijelom
tijelu (jos i vise nego prije) zarenje/kao vatra po tijelu ,to su
nemoguci bolovi ,ali za to se znade imam kondiciju o kojoj
sam pisao koja daje 365 dana /24 sati bolove, zove
se "ARACHNOIDITIS", ali kao sta mi je bilo obecano mozem lakse
hodati, a drugi simptomi ce ostati.

U zadnja dva tijedna ne mogu vise uzimati tablete za bolove jer
mi je u stomaku jako zlo ,drugi tjedan idem u kliniku za bolove,
ostalo je samo ili inekcije ili fenylin patches.

Toliko za sada, svaki slucaj je drugaciji ,mogli ste gore vidjeti pod
pitanje i odgovori...ta 32 godisnja ima dobre mogucnosti za
normalan oporavak.

Danas ako se radi samo disectomy ili laminectomy dobre chance
su za oporavak.Ali 10% pocijenta sa operacijom uopce ne uspije.

Ako imate problem sa diskom chanse su da cete se oporaviti .
Od 100 ljudi samo 5 zavrse sa operacijom, i to pola od njih sa
laminotomy ,sta se ne vadi lamina, tako da su i manji problemi.

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 09.05.2004., 16:14   #20

Da bi imali cim manje povreda i da izbjegnemo povrede moramo
prouciti i drzati se ergonomije koja pokriva sve pokrete i opisuje kako da se ponasamo i kako da radimo i uopce kako da se i odmaramo kao i sudjelujemo u sportu.


Ergonomija
Definicija


Ergonomija j]e ukupnost proučavanja ljudi i njihovog suodnosa s radnom okolinom. Ova disciplina primjenjuje znanstvene informacije za dizajniranje radne opreme, postupaka i okoline u svrhu olakšavanje rada, otklanjanja ili smanjivanja umora, iscrpljenosti i bola, povećanja sigurnosti radnoga mjesta te povećanje efikasnosti rada.
Ergonomski principi trebali bi se poštovati u svim područjima ljudske aktivnosti i neaktivnosti: u radnom procesu, sportu i odmaranju, zdravlju i sigurnosti.

Nazivlje


Prema Klaićevu rječniku stranih riječi ergonomija je složenica grčkih riječi ERGON (djelo, čin, rad) i NOMOS (običaj, red, zakon).

Interdisciplinaran pristup


Ergonomija integrira niz disciplina, uključujući biološku antropologiju, genetiku, anatomiju, fiziologiju, biomehaniku, psihologiju i dizajn. Ergonomi sva ta znanja koriste kako bi dizajnirali proizvode koji će biti udobni, sigurni i učinkoviti. Ergonomija uzima u obzir čovjeka, njegove mogućnosti i sposobnosti kao i granice u kojima se neki zahtjev može postaviti na čovjeka. Ovim pristupom se omogućuje pravilno korištenje čovjekove energije u okolini u kojoj ljudi mogu postići maksimalni učinak bez nepotrebnoga izlaganja riziku od ozljede ili bolesti.

Zašto ergonomija?


Proučavanjem organizacije i proizvodnje, odnosno općenito radnog procesa, zaključeno je kako se veći radni učinak ne može postići samim time da se od radnika traži maksimalno naprezanje. U složenom sustavu čovjek-stroj-uvjeti rada napredovati se može samo ako se metode rada, uvjeti rada, strojevi i radna okolina prilagode čovjeku, a ne samo ako se čovjek prilagođava njima.

Što je ergonomski dizajn?


Ergonomski je dizajn oblikovanje predmeta za čovjekovu uporabu koji u obzir uzimaju čovjekove mogućnosti i ograničenja. Na taj način se proizvodi prilagođavaju krajnjim korisnicima. Pri ergonomskom dizajniranju se u obzir uzimaju građa i funkcija čovjeka. Zbog dinamičkog karaktera čovjeka i njegovih aktivnosti potrebno je poznavati dimenzije tijela i dinamiku kretanja pri obavljanju složenih zadataka. Osim statičkih dimenzija tijela potrebne su informacije o amplitudama pokreta u zglobovima, dohvatnom polju i mišićnoj snazi u različitim položajima tijela. Antropometrijske mjere koje su važne za ergonomiju različite su za razne vrste aktivnosti i proizvoda. U obzir se uzimaju sve dimenzije ljudskog tijela koje su podložne izvođenju određenog radnog zadatka i okoline u kojoj se čovjek nalazi i radi. Potrebno je npr. odrediti udaljenost očiju od tla ili sjedalice, najveću udaljenost u kojoj je moguće dohvatiti neki predmet, visinu u kojoj se nalazi koljeno prilikom različitih položaja noge, pojedine dimenzije šake tijekom držanja ili stiskanja određenog predmeta itd. Izbor ergonomskih antropometrijskih mjerenja ovisi o obliku stroja i/ili proizvoda, osobi koja će tu raditi ili predmet upotrebljavati, dijelovima tijela koji će dolaziti u izravan odnos s proizvodom. Za omogućiti najpogodniji položaj i kretanje u nekom prostoru nisu važne samo dimenzije prostora, stroja, pomagala i proizvoda već i udobna, odgovarajuća odjeća i obuća za radnika.

Posljedice neergonomskih radnih uvjeta


Ukoliko se ne poštuju ergonomski principi, čovjek je izložen nizu rizičnih čimbenika što je potvrđeno u tisućama epidemioloških istraživanja, laboratorijskih ispitivanja i povijesti bolesti. Krajnji je rezultat razvoj niza bolesti mišićnog i koštanog sustava.
Rizični čimbenici koji doprinose njihovu razvoju su:
- djelovanje sile
- ponavljani pokreti
- neudoban položaj tijela
- loše držanje tijela
- vibracija
- kontaktni stres
- hladnoća

Od ovih rizičnih čimbenika su sila, ponavljane radnje i neudoban položaj tijela najznačajniji za razvoj zdravstvenih poremećaja. Izloženost čak i jednom ergonomskom rizičnom čimbeniku može dovesti do poremećaja zdravlja. Npr. djelatnost u kojoj je radnik izložen djelovanju velikih sila sama za sebe može uzrokovati poremećaj u tijelu. Međutim, uglavnom kombinacija rizičnih čimbenika dovodi do poremećaja.

Ulaganje velike sile u pokret


Veliki fizički napori povećavaju mogućnost ozljede. Lako je vidjeti koliko napora zaposlenici ulažu u rad gledajući grimase njihova lica dok podižu, nose ili guraju teški objekt. Mišići se pri tome znatno skraćuju i brzo umaraju. Mišić se previše napreže te može nastati njegovo istegnuće, bol ili oštećenje. Mogu se oštetiti tetive, zglobovi i diskovi, uzrokovati upalu, nakupljanje tekućine, pritisak na živac (sindrom karpalnog tunela i druga uklještenja živaca).
Ozljede su u ovom slučaju vrlo česte, a najčešće ozljede kralježnice.

Ponavljanje jednog pokreta mnogo puta

Mnogi poslovi zahtijevaju ponavljanje istog posla, npr. pri sklapanju predmeta, obradi podataka, slaganju pisama i paketa... To može biti isti pokret ili različiti pokreti koji su vrlo slični i uključuju iste tetive, zglobove i mišiće. Zglobovi se na ovaj način najčešće oštećuju, osobito zglob zapešća, prstiju, ramena i laktovi.

Neprestano izvođenje pokreta bez kratke pauze ili stanke između njih (nedovoljan odmor)


Poslovi kojima nije predviđena pauza ili odmor između pokreta ili zadataka ne ostavljaju dovoljno vremena mišićima za oporavak. Stoga se učinak sila nakuplja i mišić postaje umoran i napregnut. Poslovi koji zahtijevaju stalnu mišićnu aktivnost također ne pružaju odgovarajući odmor, npr. kod dugotrajnog držanja alata u jednom položaju. Što se duže posao izvodi, mišić je sve izloženiji povredi.

Neudoban položaj


Statički položaji tijela, stalan stres, vibracije
Pridutnost svih ovih rizičnih čimbenika, osobito ako su u kombinaciji s ponavljani kretnjama ili silama zahtijeva ulaganje veće sile nego normalno za obavljanje zadatka. Ako se ne koristi dovoljno vremena za oporavak, brže nastupa zamor i oštećenja ligamenata, zglobova i mišića.

Izvođenje poslova koji zahtijevaju velika ispružanja


Ovi poslovi uključuju rad iznad glave, stavljanje predmeta na visoke police, rad na pokretnoj traci - stavljanje ili uzimanje predmeta, savijanje da se uzme nešto na dnu kutije itd. Ovakvi položaji zahtijevaju iznimno neprikladne položaje tijela. Kad je potrebno dosegnuti nešto vrlo rijetko ili jednom, sile nisu velike i zadatak nije problem jer se tijelo najvjerojatnije može odmoriti. Ali ako se to radi često i traje duže od nekoliko sekundi, povećava se rizik oštećenja. Duga dosezanja najveći utjecaj imaju na ramena i donji dio leđa.

Radne površine su previsoke ili preniske


Većina radnih površina se ne može prilagoditi radniku te su stalnih dimenzija. Iako radnici prosječne visine na njima mogu raditi bez problema, to može biti problem za visoke i niske zaposlenike. Visoki radnici će se morati savijati, a niski držati ruke podignute i laktove maknute od tijela. Visina radne površine može biti neodgovarajuća i ako se koristi za druge poslove za koje nije namijenjena. Npr. običan stol nije namijenjen za uporabu računala. Čak i osoba prosječne visine će morati držati laktove i ramena uzdignute kako bi koristili tipkovnicu, osobito ako stolica nije podesiva. Čak i ako se stolica može podignuti, stopala često ostaju visjeti u zraku, što opet nije dobro.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Vilko : 09.05.2004. at 16:51.
Vilko is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:01.