Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2010., 20:25   #1
Lightbulb Kosa - vrsta, rast i gubitak

...nekako ovu temu već dugo vremena imam na umu jer nisam do sada vidjela da je nigdje previše razrađena. Pa kako smo je ovdje na forumu nedavno dotaknuli čini se da ne bi bilo loše to napraviti ovdje uz vlastita saznanja i primjere.








Kosa je oduvijek kod muškarca smatrana simbolom snage i muževnosti (Sunce)...legenda o Samsonu najpoznatiji je primjer takvog vjerovanja. Kod žene kosa je jedan od najjačih simbola žemske ljepote...i samim muškarcima žemska kosa je jedan od najprivlačnijih ženskih atributa.


No, najprije da se nadovežem na ono što je Saradonija nekidan napisala u vezi kose.

Dlaka jest u astrološkoj simbolici opisana Saturnom i zbog svoje građe i zbog svoje funkcije, no estetska funkcija kose danas je definitivno prevladala nad onom biološkom (čija je uloga da štiti od vanjskih utjecaja (Saturn)). Estetska komponenta (Venera) kose posebno je izražena kod žene jer Venera i jest i žena i ljepota i ukrašavanje. Saturn je egzatiran u znaku vage, a u padu u znaku ovna - žene općenito u odnosu na muškarce prednjače u načinima na koje se sve može oblikovati, istaknuti i ukrasiti ta dlaka na glavi - u vrstama frizurica.

Općenito...dlakavost jest "muška domena", a potreba za dlakavošću prestala je otkada su se ljudi kultivirali (Venera-kultura). Od kada ljudi nose odjeću (Venera) - temeljni smisao dlake (krzna) nestaje jer je on predstavljao izolaciju od vanjskih uvjeta. Zato se to "krzno", taj izolator (Saturn) do dana današnjega zadržalo "samo" na glavi - tamo "nema odjeće".





Za početak ću staviti neka astrološka saznanja u vezi kose:


Dva najdominantnija razloga vezana uz gubitak kose su genetske predispozicije i razina hormona. Otpadanje kose nije bolest, nego fiziološki proces koji se javlja kao posljedica pojačane osjetljivosti folikule dlake na utjecaj hormona (koji se o određenom životnom dobu mijenja). Glavnu ulogu u razvoju gubitka kose i kod muškaraca i kod žena ima muški spolni hormon testosteron (Mars). Budući da se radi o muškom hormonu to je općenito i jedan od razloga zašto je otpadanje kose primarno karakteristično za muškarce (Mars) nego žene (Venera). U literaturi je ovo poznato kao "muška ćelavost" ili tkz. fenomen eunuha (kastriranih muškaraca) koji su imali genetske sklonosti k "muškoj ćelavosti", ali ipak je nisu razvijali osim ako im nije davan testosteron (muški spolni hormon koji normalno nastaje u testisima).



Također...poznato je da je središnji dio kose kod muškaraca (tkz. popovska ćela) pod utjecajem spolnih hormona za razliku od drugih dlaka, npr. obrva, trapavica, izaušnih i vratnih djelova glave....pa je to i ta "muška" zona - zona glave u kojoj muškarci primarno gube kosu.



  • Vatreni element je najskloniji ćelavljenu (alopeciji). Muškarci koji imaju istaknuti vatreni element uz istaknuto Sunce (znak lava, posebno kada je i na ASC-u) u aflikaciji govori o predispozicijama prema ranom ćelavljenju. Omar Garrison u svojoj medicinskoj astrologiji navodi: "Sunce se uspinje u vatrenim znacima i u aflikaciji na rođenju otvara predispoziciju ranom ćelavljenju."

  • Zračni znaci su prije skloni sijedim vlasima nego gubitku kose, vjerojatno zbog toga jer je zračni element najprimarnije vezan uz "mentalno", uz "razmišljanje"...poznati su slučajevi ljudi koji su zbog stresa "osijedili preko noći". Također sijeda kosa je oduvijek simbolom "životne škole"...tj. mentalnog vida Saturna.

  • Kosa se nalazi na glavi, a ASC i serija 1. su primarni pokazatelj glave...zato aflikacije prema ASC (trenutku rađanja) i općenito na kardinalnu kvalitetu najviše utječu na kosu. Tu je u biti i ta veza kose i njene uvjetovanosti rođenjem.

  • Zemljani i vodeni znaci kao plodni i ženski znaci drže se znacima koji "imaju kosu".

  • Saturn je i planeta koja je vezana uz propadanje. Zato znaci koji se vežu uz "imanje kose" su tip bika...astrološki to je mjesto sjedišta Venere, egzaltacije Mjeseca, to je znak rasta i oblikovanja (u znaku bika mlade biljke šire svoje korjenje, raslinje buja). Te tip raka zbog simbolike plodnosti a istovremeno izgona Saturna (propadanja).

  • Genetski faktor je jedan od dominantnijih faktora koji utječu i na gubitak i na rast kose pa je kod gubitka kose važno promotriti seriju 4. (genetsko nasljeđe).

  • Utjecaj Marsa prema Saturnu čini dlaku grubom i čvrsti ju. Pa tako žene s ovom vezom često imaju "grubu mušku dlaku".
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 15:37   #2
Bi li mogla napisati nešto o pojedinitim vrstama kose (ravna, valovita i sl.) koje bi mogle biti karakteristične za pojedini znak?

Tema je odlična, baš me je razveselila
__________________
Had my head in the oven so you'd know where I'll be.

the most wonderfully weird moment in the series
*tearsinheaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 16:44   #3
Može li se u natalnoj karti vidjeti od koga je tko nasljedio tip kose?
Ako je vladar 4-te otišao u 1., konkretno mjesec, bi li to značilo da osoba x ima majčinu kosu, zbog mjeseca?

Btw - super tema
__________________
*
Šlus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 23:25   #4
Quote:
*tearsinheaven kaže: Pogledaj post
Bi li mogla napisati nešto o pojedinitim vrstama kose (ravna, valovita i sl.) koje bi mogle biti karakteristične za pojedini znak?

Tema je odlična, baš me je razveselila
Da i ja sam baš mislila pitati o tome čak na onoj temi u vezi fizičkog izgleda u natalnim kartama,al vidim da se sad ovdje otvorila posebna tema o kosi,baš lijepo
 
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 23:41   #5
Quote:
*tearsinheaven kaže: Pogledaj post
Bi li mogla napisati nešto o pojedinitim vrstama kose (ravna, valovita i sl.) koje bi mogle biti karakteristične za pojedini znak?

Tema je odlična, baš me je razveselila
Mogu...nema problema, probati ću samo naći sliku određenog tipa.





Kosa tipa Sunca:


Žene: To je tip kose koja ima sklonost toploj boji od zlatno žute boje pa sve do crvenkaste i riđe. Kosa pada raskošno, najčešće se ima dojam da ukrašava cijelu glavu poput krune. Može biti valovita ili posve ravnija, ali uvijek odaje dojam raskošne pomalo divlje grive ili pak skupocijenog ukrasa na glavi.
















Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 23:41   #6
Muškarci: Kod muškaraca je prisutna skolonost gubitku kose, ali bez obzira na to i dok još gubitak ne nastupi najčešće je naglašen gornji "testosteronski" dio kose u odnosu na ostatak. On često zna biti i posve drugačije boje nego ovaj uz uši i vrat. Npr. gornji dio izgleda kao osunčan i svjetao, dok je ovaj drugi posve taman (takvu su npr. kosu imali Cameron i Kevin Spacey kao mladi). Općenito kod muškaraca je taj testosteronski dio "drugačiji" od ostatka...pa ponekada izgleda kao tupe...kao da nisu iste vele. Kosa im se često i "razdjeluje" po sredini. Muškarci znaju često bradom uokviriti cijelo lice pa baš onako podsjećaju na životinjski primjerak - kao npr. Kubrick.
















Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 22:26   #7
Kosa tipa Marsa:



Muškarci:


Za razliku od Sunčana tipa kose gdje je kosa uvijek pomalo neukroćena, ali i na neki način raskošno - samoizražajna....kosa tipa Marsa je doista divlja. Teško ju je ukrotiti i kultivirati.

Kod kose tipa Marsa najčešće su u pitanju dva tipa. Jedan je tkz. jež kosa, čekinjava i završava na čelu u Ve...dakle ona koja agresivno strši a kada se stavi gel moš' se ubost na nju. Dok je druga onako divlje kovrčava...to zovem friz kao da je na glavi eksplodirala petarda. Kada se pusti duža ona je to npr. kao kosa tipa kapetana Barcelone - Puyolčića:



Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 22:27   #8
Kosu tipa Marsa mora se ukrotiti "na silu"...točno se vidi da su s takvom divljom, kuštravom kosom muku mučili kako nekada davno Charlie Chaplin i Spencer Tracy (samo što je tada bilo moderno raščlaniti je na dvije strane):









.....kao što muku muče muškarci današnjice:









Mislim da su ljudi ovog tipa kose izumili vosak za kosu i onda to na silu istezali ne bi li eventualno dobili neki oblik pa to sve skupa na nešto ličilo. U biti tako je i nastao onaj tkz. zalizani friz kojem teže kose tipova Marsa....jer tako izgledaju i mačo i opasno.... to i Željko Malnar pokušava čak. To je i onaj tkz. gangsterski image. Evo ideala takvog tipa kose - kose tipa Marsa:




Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 23:01   #9
Imam jedno pitanjce,možda sad glupo,al...kad se kaže kosa tipa tog i tog planeta,evo ovdje Marsa,da li se tu isključivo misli na znak Ovna ili da taj tip kose imaju i oni sa Marsom u prvoj kući?
Imam tri planete u prvoj kući,tu mi je i Saturn,a i Mars,a bome i Pluton na Asc-u kao što znaš...E sad da li će moju kosu određivati isključivo taj Saturn..ili već koji planet?...ili se gleda i sve.
 
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 23:09   #10
Quote:
adiam kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanjce,možda sad glupo,al...kad se kaže kosa tipa tog i tog planeta,evo ovdje Marsa,da li se tu isključivo misli na znak Ovna ili da taj tip kose imaju i oni sa Marsom u prvoj kući?
Imam tri planete u prvoj kući,tu mi je i Saturn,a i Mars,a bome i Pluton na Asc-u kao što znaš...E sad da li će moju kosu određivati taj Saturn..ili već koji planet?...ili se gleda i sve.
Nije glupo, naravski.


To je tip kose...kao što npr. postoji tipologija dvanaest Sunčanih znakova. A kako se do njega - takvog tipa kose dođe to je drugi par cipela. Može biti nasljednim putevima (serija 4.) a može npr. jako naglašenim Marsom.


Zato i otvorih ovaj topic da stavimo što više primjera i međusobnih veza u natalnoj karti.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 23:13   #11
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Nije glupo, naravski.


To je tip kose...kao što npr. postoji tipologija dvanaest Sunčanih znakova. A kako se do njega - takvog tipa kose dođe to je drugi par cipela. Može biti nasljednim putevima (serija 4.) a može npr. jako naglašenim Marsom.


Zato i otvorih ovaj topic da stavimo što više primjera i međusobnih veza u natalnoj karti.
Da,moguće...Jer opet Mars je i suvladar Škorpije,a on mi je u Škorpiji.Inače kosa mi je ravna,pada,gusta,a u osnovnoj školi pa negdje do srednje škole je bila baš jako gusta,teška,prava griva,sad je nekako malo ipak podatnija takoreći.

Nego,sjetih se još nečeg da pitam...Naime u vrijeme kad je Saturn tranzitirao kroz Lava(period 2005.-2007.)primjetila sam da mi je kosa strašno opadala,inače ono i gubitak tjelesne težine se osjetio,lupanje srca i sl...Al,konkretno pošto se govori o kosi,pitala bi na koji način utječe taj tranzit Saturna kroz vlastiti znak na kosu?Ja sam se baš čudila u tom periodu kako tako opada kosa,a zna se da mi je uvijek bila gusta,baš pregusta,duga...tad mi je baš bilo teško to vidjeti,ali evo prošao je taj period,kosa se koliko toliko oporavila,zadovoljna sam.Ali sad mi je to tek palo na pamet da je to bilo baš u tom peridou.Pa eto,ako ne sad onda možda da se i na to pitanje odgovori kad budeš mogla,možda bi to zanimalo i druge.

Zadnje uređivanje adiam : 11.05.2010. at 23:26.
 
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 23:28   #12
Quote:
adiam kaže: Pogledaj post
Da,moguće...Jer opet Mars je i suvladar Škorpije,a on je u Škorpiji.Inače kosa mi je ravna,pada,gusta,a u osnovnoj školi pa negdje do srednje škole je bila baš jako gusta,teška,prava griva,sad je nekako malo ipak podatnija takoreći.

Nego,sjetih se još nečeg da pitam...Naime u vrijeme kad je Saturn tranzitirao kroz Lava(period 2005.-2007.)primjetila sam da mi je kosa strašno opadala,inače ono i gubitak tjelesne težine se osjetio,lupanje srca i sl...Al,konkretno pošto se govori o kosi,pitala bi na koji način utječe taj tranzit Saturna kroz vlastiti znak na kosu?Ja sam se baš čudila u tom periodu kako tako opada kosa,a zna se da mi je uvijek bila gusta,baš pregusta,duga...tad mi je baš bilo teško to vidjeti,ali evo prošao je taj period,kosa se koliko toliko oparvila,zadovoljna sam.Ali sad mi je to tek palo na pamet da je to bilo baš u tom peridou.Pa eto,ako ne sad onda možda da se i na to pitanje odgovori kad budeš mogla,možda bi to zanimalo i druge.
Nisam još pisala o Mjesečevu tipu kose, ali ta kosa je onako vlažno teška i gusta. Tako da je po tvom opisu ovo kod tebe izgleda taj spoj Sunčanog znaka i nasljednog faktora (Mjesec u raku).

Što se tiče Saturnova tranzita on usporava i "atrofira", pod njegovim utjecajem organizam slabi a polako propada ono što dotakne...slabi životne sokove općenito kada tranzitira poljem Sunca. Pa obzirom na natalne aspekte Sunca koji su na 1. polje (fizičko tijelo, fizička snaga ali glava) - nije čudno.


A ovo drugo što sominješ (lupanje srca) bi spadalo pod "fizičko zdravlje" (6. polje).
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 23:36   #13
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Nisam još pisala o Mjesečevu tipu kose, ali ta kosa je onako vlažno teška i gusta. Tako da je po tvom opisu ovo kod tebe izgleda taj spoj Sunčanog znaka i nasljednog faktora (Mjesec u raku).

Što se tiče Saturnova tranzita on usporava i "atrofira", pod njegovim utjecajem organizam slabi a polako propada ono što dotakne...slabi životne sokove općenito kada tranzitira poljem Sunca. Pa obzirom na natalne aspekte Sunca koji su na 1. polje (fizičko tijelo, fizička snaga ali glava) - nije čudno.


A ovo drugo što sominješ (lupanje srca) bi spadalo pod "fizičko zdravlje" (6. polje).
Moju osnovnu kombinaciju znaš: Sunce u Ribi, ASC Strijela i Mjesec u Raku. Vladar podznaka u Blizancima u konjukciji s Marsom.
Mjesečko u egzaktnom trigonu sa Suncem.

Ništa, čisti mjesečevsko-neptunovski tip kose: jako gusta, a i obrve su, valovita, svijetlosmeđa, ali prošarana plavim i crvenim pramenovima (to prirodno), jako prozirna i lako posvjetljuje na suncu.

Jedino kaj mi se ne sviđa je kaj je nekako...premekana, vunasta, ne znam to objasniti.
znashtikosam is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 23:38   #14
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Nisam još pisala o Mjesečevu tipu kose, ali ta kosa je onako vlažno teška i gusta. Tako da je po tvom opisu ovo kod tebe izgleda taj spoj Sunčanog znaka i nasljednog faktora (Mjesec u raku).
Vjerovatno,..Baš imam sličnu maminu kosu kad je ona bila mlada,sličan tip kose.

Quote:
Što se tiče Saturnova tranzita on usporava i "atrofira", pod njegovim utjecajem organizam slabi a polako propada ono što dotakne...slabi životne sokove općenito kada tranzitira poljem Sunca. Pa obzirom na natalne aspekte Sunca koji su na 1. polje (fizičko tijelo, fizička snaga ali glava) - nije čudno.
da,išao je baš i preko Venere(vladar ASC.a),Sunca,koji su u Lavu...pa me začudilo i to neko probadanje u prsima,lupaje srca(a Sunce je srce koliko znam),što nikad prije ni kasnije nisam osjećala,nego baš u tom periodu i tako s kosom isto,počneš se ono plašiti, stvarno jeziv osjećaj.Da sve kompletno osjetiš kao slabljenje,kako fizički,tako nekako utječe i na psihu,raspoloženje i sl.(jer Venera je i radost i sl.).Izlaskom iz Lava odmah je nailazio na Merkur i tako,znači nije ni čudo.
Hvala puno
 
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 23:54   #15
Quote:
adiam kaže: Pogledaj post
Sunca,koji su u Lavu...pa me začudilo i to neko probadanje u prsima,lupaje srca(a Sunce je srce koliko znam).
Hvala puno
Nema na čemu...samo ću ovdje kratko nadopuniti da ne ostane nedovršeno.

Srce je Sunce u smislu centralnog fizičkog organa -"organa koji život znači" te energetskog centra koji "omogućuje osjet ljubavi" (srčana čakra), ali fizički srce je mišić (Mars). Zato kada su u pitanju "fizički uzroci" bolesti srca onda moraš promotriti i Marsonju.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 11:55   #16
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Nema na čemu...samo ću ovdje kratko nadopuniti da ne ostane nedovršeno.

Srce je Sunce u smislu centralnog fizičkog organa -"organa koji život znači" te energetskog centra koji "omogućuje osjet ljubavi" (srčana čakra), ali fizički srce je mišić (Mars). Zato kada su u pitanju "fizički uzroci" bolesti srca onda moraš promotriti i Marsonju.
Sreća da to kod mene nije bila nikakva bolest,iako je bilo neugodno,ali eto baš bilo u tom periodu,niti prije niti kasnije se nije javljalo,baš neugodno.Zato mi je palo na pamet i to s kosom, s obzirom da je Saturn uticao na cijeli organizam.Lijepo da si i ovo pojasnila

Quote:
znashtikosam kaže: Pogledaj post

Jedino kaj mi se ne sviđa je kaj je nekako...premekana, vunasta, ne znam to objasniti.
Kod mene je isto mekana...ali,to mi se i sviđa.A ono što mi je posebno lijepo je to što je glatka na dodir,ima onaj zdravi sjaj,to je nekako najbolje kod kose imati ako je zdrava.To se odmah i na kosi bolje vidi,meni samo ide na živce kad je PMS u pitanju onda se zna spljoštiti,al dobro to je i kod većine tako Uglavnom, kod mene je duga,tamo smeđa,rekla bih i crna,ali ima i tamno-smeđih tonova,dok sam bila mala bila je vrlo jaka ,pregusta,sad mi je već lakše s njom,jer nije mi tako teška,lakše mi je i ljeti trpjeti je kad su vrućine nego recimo kad sam u bila osnovnoj,tad je ličila na neukrotivu grivetinu

Zadnje uređivanje adiam : 12.05.2010. at 12:09.
 
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 11:59   #17
Samo da potvrdim kosu tipa Marsa na svom primjeru. (So u Ovnu, Ma 0 Asc)
Osim što imam ove "rogate" zaliske i visoko čelo, kosa nije kovrčava, ali je jako tvrda, vrlo suha i slamnata, petlja se, ali jaka čvrsta dlaka. Nimalo ženstvena kosa, više kao u nekog obraslog muškarca Gotovo ništa ne mogu napraviti s njom a da ona ne vodi svoju politiku.
Ista je situacija kod mog brata, i s čelom i s kosom (So u Ovnu, asc Ovan)
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 13:18   #18
Ja vam mogu slobodno poslužiti kao primjer nekoga s užasno tankom i slabom dlakom, te rijetkom kosom. (neaspektirana Venera?!)
Nasljeđena je od tate A zanimljivo da su mi sve ostale dlake izražene jako-obrve i to sve jel, sve osim kose

Prepoznajem se u Marsovom tipu, i to samo u dijelu sa zaliscima
marker is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 16:34   #19
Baš me zanima kakva je karakteristika osobe s naglašenom Venerom...

Meni je recimo kosa ravna, mekana, svijetlo-smeđa, poprilično dugačka (do lakta )... A čini mi se da mi je Venera poprilično naglašena u natalnoj, možda to ima neke veze s tim

Btw, kosa sunčevog tipa na fotkama izgleda mi mrak
__________________
Had my head in the oven so you'd know where I'll be.

the most wonderfully weird moment in the series
*tearsinheaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 18:38   #20
Quote:
adiam kaže: Pogledaj post
da,išao je baš i preko Venere(vladar ASC.a),Sunca,koji su u Lavu...pa me začudilo i to neko probadanje u prsima,lupaje srca(a Sunce je srce koliko znam),što nikad prije ni kasnije nisam osjećala,nego baš u tom periodu i tako s kosom isto,počneš se ono plašiti, stvarno jeziv osjećaj.Da sve kompletno osjetiš kao slabljenje,kako fizički,tako nekako utječe i na psihu,raspoloženje i sl.(jer Venera je i radost i sl.).Izlaskom iz Lava odmah je nailazio na Merkur i tako,znači nije ni čudo.
rekla si da ti je ispadala kosa...pa da li si imala kakav aspekt na mars,jer sam mars(androgeni) i dovode do ispadanja kose,a ako u potpunosti osoba ostane bez ijedne dlake na tijelu(alopecia) dakle i bez trepavica i bez obrva svakako treba gledati mars.

Tebi je samo kosa malo ispadala,ne trebaš gledati samo saturn nego i tadašnje aspekte na mars i pluton obavezno. Oni su i prvenstveno i zaduženi za ispadanje kose,a ne saturn. On ti je mogao samo dodati extra otežavajuću okolnost kako po pitanju kose,tako i po pitanju cijelog organizma.
Dakle,trebala bi pogledati tranzte marsa i plutona u toj godini kao i aspekte na marsa i plutona u natalu.

I ovo što si opisala za kosu je skoro pa tipična plutonovska kosa,duga tamna ravna ---imam vrlo sličnu tebi.
vixen27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:15.