Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2015., 16:06   #1
Šipak

Imam pitanja u vezi šipka. Nisam stručna. Imam tri stabla šipka, dosta stara, nisam se njima bavila, "nasljedila" sam ih. Grane im rastu sve većinom uvis tako da mi je teško doći do vrhova. Jedne godine su naglo orezani na način da su debele grane odrezane u glavu što se kaže pa su mladice buknule iz tih "debala" uvis. Imaju relativno dovoljno svjetla s tim da zadnje dvije godine zbog gustoće grana i zapuštenosti pretpostavljam daju polutrule plodove. Prošli tjedan sam ih orezivala na način da sam skinula sve vodopije, i odrezala par grana koje su smetale i one koje su se pružale okomito uvis. Neke grane sam malo vezala da idu vodoravno. Oni koji su bili zaduženi za te šipke mi govore da nisam trebala ništa dirati da neće biti plodova sada, ali ja smatram da sam dobro napravila. E sad, imam pitanje vezano za koru stabala. Kora je žute boje i ljuskasta, otpada. Ispod kore su male bubice i kao neki paučići. Kako zaštiti koru i što da napravim po tom pitanju?
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 17:50   #2
Bilo bi dobro poslikati živine ispod kore jer ovako možemo nagađati o čemu se radi.

Ako imaš kakav insekticid, otopinom dobro poprskaj debla a po potrebi ponovi prskanje.

Kod rezidbe nisi smjela orezati sve vodopije, trebalo je ostaviti svaku treću do četvrtu koja se skrati na pola. Ovako se može desiti da se pojavi još više vodopija.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 17:17   #3
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Bilo bi dobro poslikati živine ispod kore jer ovako možemo nagađati o čemu se radi.

Ako imaš kakav insekticid, otopinom dobro poprskaj debla a po potrebi ponovi prskanje.

Kod rezidbe nisi smjela orezati sve vodopije, trebalo je ostaviti svaku treću do četvrtu koja se skrati na pola. Ovako se može desiti da se pojavi još više vodopija.
nažalost malo mi je komplicirano za slati slike ovdje. Bube su skroz male, jedna vrsta je kao bubamara samo crna, a druga su sive malo izdužene s ticalima. Mislim da ne rastu. Nema nikakvih rupica ispod kore tako da ne buši ništa iznutra..
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 19:30   #4
A ništa...nekim insekticidom ih utamaniti.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 13:19   #5
Uslikala sam koruhttp://images.tapatalk-cdn.com/15/07...76dce7b436.jpg

Poslano sa mog Z200 koristeći Tapatalk
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 17:08   #6
Nekakav potkornjak. Oštećenja ima dosta ali da se spasiti.
Stablo pošpricaj insekticidom a oštećena mjesta premaži voćarskim voskom.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 17:23   #7
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Nekakav potkornjak. Oštećenja ima dosta ali da se spasiti.
Stablo pošpricaj insekticidom a oštećena mjesta premaži voćarskim voskom.
Hvala na objasnjenju. Kad da to ucinim? I je li se smiju vodopije skidati sada?

Poslano sa mog Z200 koristeći Tapatalk
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 22:19   #8
Već si trebala to učiniti, prvo poreži te vodopije u ovoj fazi jer ako porežeš po zimi onda forsiraš na obnavljanje tih nedostalih vodopija/grana zbog čega masovno izbijaju nove vodopije na proljeće i to je ona amaterska greška koju svi prave. Zato postoji zimska i ljetna rezidba, po zimi porežeš samo ono što smeta, a po ljeti režeš vodopije.

I nakon toga pošpricaj insekticidom i to dva puta, prvi puta sada i opet 10 dana nakon toga. To sve mora pokrepat da bi se drvo moglo obnoviti. Za rod se uopće nebrini jer si sada u fazi spašavanja drveta da bi uopće preživjelo ovu godinu. Inače po zimi pošpricaj s modrim uljem.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 22:28   #9
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Već si trebala to učiniti, prvo poreži te vodopije u ovoj fazi jer ako porežeš po zimi onda forsiraš na obnavljanje tih nedostalih vodopija/grana zbog čega masovno izbijaju nove vodopije na proljeće i to je ona amaterska greška koju svi prave. Zato postoji zimska i ljetna rezidba, po zimi porežeš samo ono što smeta, a po ljeti režeš vodopije.

I nakon toga pošpricaj insekticidom i to dva puta, prvi puta sada i opet 10 dana nakon toga. To sve mora pokrepat da bi se drvo moglo obnoviti. Za rod se uopće nebrini jer si sada u fazi spašavanja drveta da bi uopće preživjelo ovu godinu. Inače po zimi pošpricaj s modrim uljem.
Ok!

Koru sto otpada da ne diram?

Poslano sa mog Z200 koristeći Tapatalk
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 22:32   #10
Ono šta bu otpalo od kore to slobodno skini radi špricanja, nakon toga dobro dobro drvo pošpricaj i to od poda pa onda krošnju.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 22:34   #11
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Ono šta bu otpalo od kore to slobodno skini radi špricanja, nakon toga dobro dobro drvo pošpricaj i to od poda pa onda krošnju.
Ok. Krosnja je pospricana vec. Sad cu poslat par slikica stabala na selu ili sam ja luda ili onaj ko ih je tako sadio. Stavljam pod temu opca pitanja.

Poslano sa mog Z200 koristeći Tapatalk
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 23:19   #12
Bok, molim za pomoć i savjet. Ispred kuće imam stablo šipka, mislim da ima par godina, ovog proljeća je dosta narastao i ima tridesetak plodova. Danas sam vidjela da se jedan plod već raspuknuo. Zbog čega se to dogadja?Čitam po netu, neki kažu premalo, neki previše vode...
Također molim za savjet koliko često po ljeti treba zalijevati stablo i koliko vode?da li je dovoljno jedanput tjedno? Kod nas je sad jako vruće. Kao što vidite totalni sam početnik i svaka pomoć i savjet su dobrodošli. Hvala
ROARY1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 10:28   #13
Plodovi mogu pucati zbog prekomjernog gnojenja dušikom prije nego zbog viška/manjka vode.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 23:52   #14
Hvala na odgovoru, ali stablo nije gnojeno ničim...relativno je mlado . Čitam po netu al u principu je jako malo literaturekoja na jednostavan način objašnjava stvari za nas početnike... Ja i dalje ne mogu naći nigdje koliko često i u kojoj količini treba zalijevati šipak? Da li ga i kada treba orezivati. Također, nigdje ne mogu naći kako pravilno odrezati kivi? Ako NETKO zna neku dobru ilustriranu knjigu bilo bi super... Nemam nikoga starijeg pitati tko bi mi pokazao ( vjerujem da nije teško kad se vidi), a od mladih nitko ne zna a niti ih zanima( govorim naravno o svom okruženju)
ROARY1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 00:00   #15
Quote:
ROARY1 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, ali stablo nije gnojeno ničim...relativno je mlado . Čitam po netu al u principu je jako malo literaturekoja na jednostavan način objašnjava stvari za nas početnike... Ja i dalje ne mogu naći nigdje koliko često i u kojoj količini treba zalijevati šipak? Da li ga i kada treba orezivati. Također, nigdje ne mogu naći kako pravilno odrezati kivi? Ako NETKO zna neku dobru ilustriranu knjigu bilo bi super... Nemam nikoga starijeg pitati tko bi mi pokazao ( vjerujem da nije teško kad se vidi), a od mladih nitko ne zna a niti ih zanima( govorim naravno o svom okruženju)
Ja ti imam 4 sipka tu ispred kuce. Dalmacija da ne bude zabune. Ne zalijevamo ga pretjerano zapravo jednoga skoro nikad a ova 3 kad zalijevamo cvijece usput malo i njima dopadne i to je to. S tim da ja s ovima imam problem koji je opisan u ovoj temi. Bez obzira, uvijek daju puno plodova vrlo su izdrzljivi. Za orezivanje postoje brojne knjige moze se dignuti u knjiznici knjiga ili kupiti. Nisam strucnjakinja ali orezuje se nakon zimskog mraza prije pupanja tako sam ja pa je sad potjerao ko lud jer nije orezivan bio prije
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 00:11   #16
Zaboravih pitati, sto ce mi biti s plodom sada kad sam prskala stablo?

Poslano sa mog Z200 koristeći Tapatalk
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 00:50   #17
Quote:
ROARY1 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, ali stablo nije gnojeno ničim...relativno je mlado . Čitam po netu al u principu je jako malo literaturekoja na jednostavan način objašnjava stvari za nas početnike... Ja i dalje ne mogu naći nigdje koliko često i u kojoj količini treba zalijevati šipak? Da li ga i kada treba orezivati. Također, nigdje ne mogu naći kako pravilno odrezati kivi? Ako NETKO zna neku dobru ilustriranu knjigu bilo bi super... Nemam nikoga starijeg pitati tko bi mi pokazao ( vjerujem da nije teško kad se vidi), a od mladih nitko ne zna a niti ih zanima( govorim naravno o svom okruženju)
Reže se kak i vinova loza stim da se radi o dugoj rezidbi s lucnjem sa 6 do 12 pupova, obično se reže na 8 pupova, umjesto klasične rezidbe na 3-4 pupova kod vinove loze. Ukratko ona šiba koja je dala roda nju se na proljeće reže na dva pupa. A one šibe koje nisu dale roda već ih očekuješ, oni se krate na 8 pupova. Vrlo jednostavno, samo priprazi kod prihrane da nefale koji minerali kak se dogodio slučaj kod mene te fali željeza, te fali fosfora, te fali kalija... itd.

http://www.savjetodavna.hr/savjeti/15/184/uzgoj-kivija/

Quote:
pausiniana kaže: Pogledaj post
Zaboravih pitati, sto ce mi biti s plodom sada kad sam prskala stablo?

Poslano sa mog Z200 koristeći Tapatalk
Budeš pojela kad dojde vrijeme berbe.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 08:57   #18
Vidim da vas pristojno muči šipak pa da vam malo olakšam.

Vode mu treba u vrijeme kada mu intenzivno raste korijen, u proljeće i jesen, i za vrijeme rasta plodova i mladica. Ako u tom periodu ne pada kiša treba ga zaliti. Jednom tjedno dobro zalijte stablo sa većom količinom vode.

Šipak rodi na mladim grančicama nastalim u prošloj vegetaciji na rodnom drvetu dok u unutrašnjosti krošnje gotovo da ne donosi plodove. Rezidbom se krošnja održava tako da su sve grane dobro raspoređene i dobro osvjetljene. rezidba se provodi svake godine.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 13:41   #19
Dobar dan svima i hvala. I moj šipak je u Dalmaciji. Nažalost i danas ujutro su bila tri, četiri ploda na podu, sad su već veličine malih jabuka, ostali vidim pucaju... Nešto mu se ne sviđa a ja nažalost ne znam što. Baš sam se veselila da će klinci jesti najesen domaći šipak, kažu da je jako zdravo al po svoj prilici ništa od toga.Od sada ću ga zalijevati jedanput tjedno s puno vode kako ste rekli..
Budući sam ja totalni početnik i o stablima ne znam ništa, šipak naravno nije orezan u proljeće a nije ni prihranjivan...s čim da ga prehranjujem i kada?
Što su kod šipka pupovi? Mlađe grančice koje rastu na osnovnoj grani? Kad uhvatim vremena poslikat ću šipak .
Još jednom hvala svima na pomoći i savjetima. Znam da su moja pitanja smiješna i da sam totalni laik, ali voljela bih naučiti...
ROARY1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 13:48   #20
Je li mozda nesto uslo u njih neki nametnik? Ima li svjetla dovoljno?

Poslano sa mog Z200 koristeći Tapatalk
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:28.