Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2015., 23:52   #521
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
A zašto iz različitih košnica ??'
Kad razrojavaš dovoljno je u novi nastavak staviti 2 okvira pčela, nema potrebe da ih više mičeš iz matičnog društva...
Ako vadiš više slabiš društvo koje ti treba za pašu...

Pčela se roji kad matica više nema gdje nositi jaja a kučna pčela nema šta raditi..
Zato se vade ili matica ili okviri s leglom a stavljaju okviri sa SO da ih pčela izgrađuje
Ma iz knjige, pa kao iz više slabijih se uzimaju okviri,
Onda kad će u až bit okviri puni, maknem 2 iz jake i sa svake strane jedna satna osnova ?

Quote:
Iz jakih pčelinjih zajednica iz plodišta oduzimamo otvorena legla sa mladim pčelama. Okvire
stavljamo u unaprijed pripremljene nastavke na podnici. Na njihova mjesta u plodišta
dodajemo pripremljene okvire sa satnim osnovama, odmah do legla. Ovisno o jačini društva
obično se uzimaju po 2 okvira sa leglom tako da jedan nastavak sa deset okvira punimo iz tri
jake košnice što iznosi 6 okvira legla. Ostatak popunjavamo sa 2 okvira na kojima je satna
osnova i 2 okvira sa medom. Kod kompletiranja na nastavak stavljamo hranilicu i
ventilacionu mrežu te naravno krov košnice. Tako novo formiranu košnicu selimo na drugu
lokaciju minimalno 2-3km da spriječimo vraćanje dijela pčela radilica u izvornu košnicu.
Nakon otprilike 15-20 dana novo formiranu košnicu možemo slobodno vratiti natrag.
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 14:48   #522
Quote:
crazy_borna kaže: Pogledaj post
Ma iz knjige, pa kao iz više slabijih se uzimaju okviri,
Onda kad će u až bit okviri puni, maknem 2 iz jake i sa svake strane jedna satna osnova ?
Satna osnova a bilo bi dobro i koji okvir s medom ili im moraš dati pogaču jer u početku nemaju izletnica...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 19:45   #523
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Satna osnova a bilo bi dobro i koji okvir s medom ili im moraš dati pogaču jer u početku nemaju izletnica...
da med sam namjeravao stavitiokvir meda, satna osnova, okvir meda, i tako s obje strane naravno mora i jačim pčelama ostat nečega, i prihraniti.
__________________
Bol u šupku pokreće svijet

Zadnje uređivanje crazy_borna : 01.03.2015. at 20:09.
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 14:26   #524
Bok svima! Molio bi cijenjene pcelare koji imaju iskustva sa premazom nanotehnologije na novim kosnicama. Jeste li zadovoljni tim premazom ? I da li se koristi i za bojanje kosnica iznutra ili samo izvana?
Hor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 15:22   #525
Bok svima! Molio bi cijenjene pcelare koji imaju iskustva sa premazom nanotehnologije na novim kosnicama. Jeste li zadovoljni tim premazom ? I da li se koristi i za bojanje kosnica iznutra ili samo izvana?
Hor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 18:57   #526
Košnice se nikad ne farbaju iznutra
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2015., 19:38   #527
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Košnice se nikad ne farbaju iznutra
Poz! Slazem se s vama nego sam vidjeo na you tube da mazu nastavke izvana i cak iznutra s tim nano premazom ima ga za kupit u svim pcelarskim trgovinama sa pristupacnom cijenom te 8g garantiraju postojanost tedisanje drveta zastita pljesni itd.ali koliko vidim nije nesto omiljen pcelarima slabo komentara velik oprez za nesto novo u odnosu na poznato poz!
Hor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2015., 23:41   #528
Quote:
Hor1 kaže: Pogledaj post
Poz! Slazem se s vama nego sam vidjeo na you tube da mazu nastavke izvana i cak iznutra s tim nano premazom ima ga za kupit u svim pcelarskim trgovinama sa pristupacnom cijenom te 8g garantiraju postojanost tedisanje drveta zastita pljesni itd.ali koliko vidim nije nesto omiljen pcelarima slabo komentara velik oprez za nesto novo u odnosu na poznato poz!
a gle ja ne bih to stavio pčelama, obojana košnica izvana, zaštičena, a lijepo mi je vidjet pčele i drvo unutra preskeptičan sam prema tome, a kako košnica štiti okvire nepotrebno, po mojem mišljenju
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 19:50   #529
@koka36 imam pitanje malo sam čitao po starijim postovima teme, htio sam nabaviti jednu top bar košnicu, hoće li rojenje biti slabije? To jest htio bih pčelariti s više vrsta košnica
__________________
Bol u šupku pokreće svijet

Zadnje uređivanje crazy_borna : 09.03.2015. at 20:01.
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 22:20   #530
Quote:
crazy_borna kaže: Pogledaj post
@koka36 imam pitanje malo sam čitao po starijim postovima teme, htio sam nabaviti jednu top bar košnicu, hoće li rojenje biti slabije? To jest htio bih pčelariti s više vrsta košnica
nemoj.
Drži se jednog tipa košnica...
Kad ti pčele budu ko dobar dan i budeš znao manje više sve o njima onda možeš mješati košnice i sve ostalo...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 22:32   #531
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
nemoj.
Drži se jednog tipa košnica...
Kad ti pčele budu ko dobar dan i budeš znao manje više sve o njima onda možeš mješati košnice i sve ostalo...
hvala na odgvoru, al moram priznat lijepe su
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 11:57   #532
Čujem od mnogih pčelara da su imali veliki pomor pčela tijekom ove zime. No, usput sam gledao zadnjih dana livade na Trnju. Procvjetali maslačak i mnoge voćke ali nisam vidio doslovno niti jednu solitarnu pčelu ni bumbara !
Zna li netko nešto o tome ?
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 14:15   #533
Da , i meni je tu neš čudno, gledam trešnju jučer navečer negdje oko 6 sati i samo jedna pčela zuji, nema ničeg kaj zuji po cvjetovima voćaka.

Sumnjivo mi je sve to
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 07:10   #534
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Čujem od mnogih pčelara da su imali veliki pomor pčela tijekom ove zime. No, usput sam gledao zadnjih dana livade na Trnju. Procvjetali maslačak i mnoge voćke ali nisam vidio doslovno niti jednu solitarnu pčelu ni bumbara !
Zna li netko nešto o tome ?
Isto sam i ja jučer prvi puta doživio da u cijelom danu nisam vidio ni jednu pčelu na travnatim vrstama u božićnim drvcima ni na plantaži šljiva . Bumbara ima na travnatim vrstama .

Zvao sam poznanika koji se sa pčelama bavi preko 40 godina , rekao mi je da od moje plantaže ( u polju ) ima još 5 košnica . Dio ljudi koji su imali pčele su umrli a poslije njih i pčele .

U šumama ima puno procvalih divljih trešanja , plus šljive u cijelom selu , tako da ne vidim da će oprašivanje biti uspješno .

Na ovom portalu pod Marijana Petir , pišu o nestanku preko 13 milijuna košnica u Europi i nekim inicijativama Slovenaca .
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 08:47   #535
ima pčela ko u priči. baš sam se vratio iz pčelinjaka. samo da je lijepog vremena i bit će super. to bee or not to bee?
neznamništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 09:31   #536
prijatelj godinama ima pcele na korculi, ove godine je narucio ovo:

flow hive

flow hive 2

meni to izgleda tako dobro da bi se doslovno i sam primio posla da imam vremena, no za sad mislim da mi je bolje ulozit u frenda i pustit da njega bodu pcele dok ja samo koristim med

kakvo je vase misljenje o ovoj vrsti kosnice?
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 10:58   #537
Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Isto sam i ja jučer prvi puta doživio da u cijelom danu nisam vidio ni jednu pčelu na travnatim vrstama u božićnim drvcima ni na plantaži šljiva . Bumbara ima na travnatim vrstama .

Zvao sam poznanika koji se sa pčelama bavi preko 40 godina , rekao mi je da od moje plantaže ( u polju ) ima još 5 košnica . Dio ljudi koji su imali pčele su umrli a poslije njih i pčele .

U šumama ima puno procvalih divljih trešanja , plus šljive u cijelom selu , tako da ne vidim da će oprašivanje biti uspješno .

Na ovom portalu pod Marijana Petir , pišu o nestanku preko 13 milijuna košnica u Europi i nekim inicijativama Slovenaca .
Lako će biti tamo gdje ima pčelara i punih košnica no, ovo što se događa u Zagrebu ( barem na Trnju gdje promatram ) je nešto zaista neuobičajeno. Na livadi veličine par tisuća m2 već danima ne vidim niti jednu pčelu, bumbara ni ostale leteće kukce. U ovo doba godine već su oko moje zgrade letjeli piljci a predvečer i šišmiši. Nema nikoga. Nema letećih kukaca, nema hrane...katastrofa.

Baš me zanima kako je u drugim dijelovima Zagreba pa ako netko ima volju, neka usput pogleda i dojavi kakvo je stanje.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 11:22   #538
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
prijatelj godinama ima pcele na korculi, ove godine je narucio ovo:

flow hive

flow hive 2

meni to izgleda tako dobro da bi se doslovno i sam primio posla da imam vremena, no za sad mislim da mi je bolje ulozit u frenda i pustit da njega bodu pcele dok ja samo koristim med

kakvo je vase misljenje o ovoj vrsti kosnice?
ja mislim da to nema prevelikog smisla i da to baš ne može tako funkcionirati. i gdje ti je to frend naručio kad tog još nema u prodaji?
neznamništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 11:23   #539
Quote:
neznamništa kaže: Pogledaj post
ja mislim da to nema prevelikog smisla i da to baš ne može tako funkcionirati. i gdje ti je to frend naručio kad tog još nema u prodaji?
meni isto djeluje predobro da bi bilo istinito ali vidjet cemo. narucio je direktno od njih, bio je jedan od prve ekipe koja je financirala projekt i obavijestili su ga da mu salju 4 komada.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 18:27   #540
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Lako će biti tamo gdje ima pčelara i punih košnica no, ovo što se događa u Zagrebu ( barem na Trnju gdje promatram ) je nešto zaista neuobičajeno. Na livadi veličine par tisuća m2 već danima ne vidim niti jednu pčelu, bumbara ni ostale leteće kukce. U ovo doba godine već su oko moje zgrade letjeli piljci a predvečer i šišmiši. Nema nikoga. Nema letećih kukaca, nema hrane...katastrofa.

Baš me zanima kako je u drugim dijelovima Zagreba pa ako netko ima volju, neka usput pogleda i dojavi kakvo je stanje.
ima pčela ne dizati paniku bezveze, evo moje koje su u gradu (zapadni dio Zagreba) su zadnjih tjedan dana imale unos oko ili malo preko kile dnevno...
To što vi u nekom trenutku ne vidite pčele ne znači da njih nema......

Što se tiče ove gore košnice, to vam je ono u stilu TV prodaje pa uz te košnice dobijete i set noževa...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:37.