Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2010., 21:40   #81
Što ćeš samo s jednim društvom?
ovo sam ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 12:25   #82
možeš se javiti na PP.....možda će biti nešto društava viška
koko73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 02:00   #83
Quote:
nuno123 kaže: Pogledaj post
gdje mogu kupiti jedno pčelinje društvo?Nemogu bez njih. hvala.
kakvo ti je to pitanje...uzmi plavi oglas pa potrazi
colgate is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 02:52   #84
pomoć pčelari

meni se prošlo ljeto nastanilo nešto između pčela i osa u potkrovlje između limenog krova i stolarije (nit je osa nit je pčela ), jel zna naetko kako bi se rješio toga? one sada spavaju pa mislim da se to prije "buđenja" treba riješiti ?
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 18:09   #85
Smile izrada prikolica za selidbu košnica

Zanima me dali netko ima nekakav nacrt za izgradnju prikolica za prijevoz košnica
mpl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 11:38   #86
Pozdrav svim pčelarima,

mene interesira da li se pčelarstvom može baviti a da ne živiš na području gdje bi ih držao? Odnosno može li se time baviti recimo vikendom i kojim radnim danom u toku tjedna?

I ako mi netko može reći koji su uvjeti za pčele?

Imamo 2 ha zemlje, kuća, svi priključci, izdvojeno od glavne ceste (tijekom dana prođe možda 1 auto na dijelu gdje smo mi), graničimo sa šumom....imamo plan posaditi pitomi kesten....

Hvala !
jellenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 12:06   #87
i moze i ne moze

problem je ljeto kad se pcele roje, a ovisi i kako ces ih vodit (prema rojenju - ima nacina da se usmjeri-izbjegne ova pojava)
medjutim ako nisi na licu mijesta kad se roje - pogubit ces drustva

ovisi koliko kosnica imas, za inspekciju jedne, pogotovo neiskusnom pcelaru, treba bar pola sata
osim toga tjedno putovanje povecava troskove

sezona pcela pocinje u proljece kada se temp popne iznad 10 stupnjeva
inspekcija 1x tjedno plus dodavanje okvira tj. pravovremeno sirenje i micanje zametnutih matica (da bi se sprijecilo nekontrolirano rojenje) bi trebalo biti dovoljno
ipak ako ti se desi neocekivan roj ili vise njih - ako nisi tamo da interveniras, ode on

uvjet za drzanje pcela je prvenstveno dostupnost ispase u radijusu od 3km od kosnica
pritom treba gledati po mjesecima sto kad cvate
samo posadjen kesten nije dosta
u periodima smanjene ispase ih treba dohranjivati

po zimi naravno nemas posla osim evt prihrane,
iako priznajem, ih treba stititi jednako od prevelike hladnoce kao i od bolesti i nametnika
pcelama u hladnijim krajevima gdje kasno pocinje vegetacija tipa gorski kotar, lika itd, opcenito treba ostavljati vise hrane

ako imas konkretnih pitanja, pucaj!
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 12:15   #88
Zašto pčele napuštaju nekad košnice, tj. bježe?
Jednom barbi kojeg znam su pobjegle iz svih košnica, doti jedne, a lijepo se brinuo o njima. I čula sam za neku otimačinu matice? Onda isto ka odu ća.
__________________
*
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 12:15   #89
Možda je ovo off,ali interesira me što se događa s divljim pčelama,kad im se uzme kompletno saće?
Naime živim u kraju gdje još dosta šuma i livada,no zamječujem da je divljih pčela sve manje.
Ljuta sam na jednog poznanika,koji zna gdje ih se još može naći i redovito ih pronalazi,te im beskompromisno otima.
Ne znam je li to uopće dozvoljeno ili divlje pčele spadaju u zaštičenu vrstu... ??????
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 12:21   #90
uff...imam brdo pitanja....jer sam totalni početnik u tome...

s čime ih se dohranjuje u periodu kada nemaju pašu?

s čime ih se štiti ako se razbole?

da li ih se mora možda seliti? u prijašnjem postu sam zaboravila napisati da imam susjeda preko puta mene koji ima preko 60 ha voćnjaka jabuke što bi također za njih bilo odlično...

postoji li negdje nekakav tečaj za pčelarenje?

literatura?

kome se obratiti za opremu i same pčele?
jellenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 16:34   #91
ja bih ti svakako preporucila edukaciju prije nego sto krenes.
em sto se radi o zivim bicima i nema smisla da pocrkaju ili se muce zbog neznanja zelenog pcelara , em je sve to skupo i trosak je velik ako se grijesi

pcele ne moras seliti, dovoljno je da ih prihranjujes
kesten jos nije ni posadjen, tako da na njega prvih par godina ne racunaj
susjedov vocnjak je nesto, ali on cvate samo tjedan-dva-najvise tri, u rano proljece, ne mogu od toga prezivjeti, pogotovo ako im se uzima med
ako ce pcele biti negdje na PPS ili gdje nema previse monokultura i gdje ima dosta livada koje se ne kose tj. priroda radi svoje, to je vec nesto jer je diverzitet veci
zatim gledaj na vec postojece nasade bagrema, lipe, vrbe, kestena itd
zatim gledaj na to sto siju susjedi: ima li repice, djeteline itd nije svaka djetelina dobra) lucerne itd/

ako vadis med: trebas imat cvijetanjem iz okolisa pokriven svaki tjedan u sezoni ako ne zelis prihranjivat
ako ne vadis med, nije greda - to im je prirodna zaliha
cim nema cvata duze od tjedna ili je lose vrijeme pa ne lete - pcele kojima je izvadjen med gladuju, logicno, jer nemaju zalihu

pcele se prihranjuju mjesavinom secera i vode
ima za kupiti gotovo, skuplje, a moze se i sam mijesati

stite se prirodnim sredstvima tipa oksalna kiselina i sl... ali nista na svoju ruku, moras najprije naucit sto radis

za sva konkretna pitanja (udruge, tecajeve, literatura, matreijali, legislativa) pogledaj na:
za RH :
pogledaj na www.pcelarstvo.hr
(trenutacno im se ne dize stranica pa ne mogu stavit link ali inace normalno radi)
http://www.pcela.hr/

meni osobno su uzor bosanski tradicionalni pcelari .
evo zanimljiv site:
http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/index.php

sve ostale informacije mozes potraziti tamo

racunaj da je startni ulog veci, ali on se ako se ispravno pcelari brzo vrati

pcele su divne
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 16:40   #92
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Možda je ovo off,ali interesira me što se događa s divljim pčelama,kad im se uzme kompletno saće?
Naime živim u kraju gdje još dosta šuma i livada,no zamječujem da je divljih pčela sve manje.
Ljuta sam na jednog poznanika,koji zna gdje ih se još može naći i redovito ih pronalazi,te im beskompromisno otima.
Ne znam je li to uopće dozvoljeno ili divlje pčele spadaju u zaštičenu vrstu... ??????
pretpostavljam uginu ako skine sve
em unisti leglo, em otme zalihu hrane

kreten btw

uvijek se desi i da se kultivirane pcele razroje, pa pokoji roj zbrise u prirodu i nakon vremena podivlja
medjutim pcelama opcenito losije ide, pa tako pretpostavljam i divljima
bolestine, zatrovanost, zaprasivanje i tako to (btw - djes vise! )
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 16:49   #93
Quote:
anotherone kaže: Pogledaj post
Zašto pčele napuštaju nekad košnice, tj. bježe?
Jednom barbi kojeg znam su pobjegle iz svih košnica, doti jedne, a lijepo se brinuo o njima. I čula sam za neku otimačinu matice? Onda isto ka odu ća.
pcele prirodno napustaju kosnicu, tj. ´bize´ rojenjem
ovo drugo je pretstavljam otimacina kojom jace drustvo eliminira slabije (ako na isto mislimo) a povod su uglavnom niske strasti tj. med, feromoni itd slabijeg drustva
dosta kemija mirisa igra ulogu, da sad ne razvlacim u sve moguce razloge koji mogu biti zasto i kako to izvode

sto se tice barbe, il su mu neka drustva bila slaba
ili su previse narasla a nije im dao prostora ili ih nije sam dijelio
il nije dobro upravljao njima na nacin da je busio zametke matica, pa su se na kraju same podijelile tj. visestruko razrojile
ili ima drustva bez matica, koja onda nuzno propadaju
ili otimacina
ili barba ne vidi vise dobro pa se razroje
ima vise razloga sto moze biti tako
nevezano za barbinu dobru volju
ocito nesto ne radi dobro ako su bas sve zbrisale
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 16:00   #94
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
ja bih ti svakako preporucila edukaciju prije nego sto krenes.
em sto se radi o zivim bicima i nema smisla da pocrkaju ili se muce zbog neznanja zelenog pcelara , em je sve to skupo i trosak je velik ako se grijesi

pcele ne moras seliti, dovoljno je da ih prihranjujes
kesten jos nije ni posadjen, tako da na njega prvih par godina ne racunaj
susjedov vocnjak je nesto, ali on cvate samo tjedan-dva-najvise tri, u rano proljece, ne mogu od toga prezivjeti, pogotovo ako im se uzima med
ako ce pcele biti negdje na PPS ili gdje nema previse monokultura i gdje ima dosta livada koje se ne kose tj. priroda radi svoje, to je vec nesto jer je diverzitet veci
zatim gledaj na vec postojece nasade bagrema, lipe, vrbe, kestena itd
zatim gledaj na to sto siju susjedi: ima li repice, djeteline itd nije svaka djetelina dobra) lucerne itd/

ako vadis med: trebas imat cvijetanjem iz okolisa pokriven svaki tjedan u sezoni ako ne zelis prihranjivat
ako ne vadis med, nije greda - to im je prirodna zaliha
cim nema cvata duze od tjedna ili je lose vrijeme pa ne lete - pcele kojima je izvadjen med gladuju, logicno, jer nemaju zalihu

pcele se prihranjuju mjesavinom secera i vode
ima za kupiti gotovo, skuplje, a moze se i sam mijesati

stite se prirodnim sredstvima tipa oksalna kiselina i sl... ali nista na svoju ruku, moras najprije naucit sto radis

za sva konkretna pitanja (udruge, tecajeve, literatura, matreijali, legislativa) pogledaj na:
za RH :
pogledaj na www.pcelarstvo.hr
(trenutacno im se ne dize stranica pa ne mogu stavit link ali inace normalno radi)
http://www.pcela.hr/

meni osobno su uzor bosanski tradicionalni pcelari .
evo zanimljiv site:
http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/index.php

sve ostale informacije mozes potraziti tamo

racunaj da je startni ulog veci, ali on se ako se ispravno pcelari brzo vrati

pcele su divne
hvala ti na trudu....!
jellenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 14:04   #95
Koliko su pčele osjetljive na pesticide. Imam nekolike košnice a u blizini moga ranča se oprašuju ogromna polja vinograda. ?
stvarna-mishka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 21:23   #96
Quote:
stvarna-mishka kaže: Pogledaj post
Koliko su pčele osjetljive na pesticide. Imam nekolike košnice a u blizini moga ranča se oprašuju ogromna polja vinograda. ?
Pčele nam skoro izumriješe zbog pesticida, draga moja Miškice. Dobro, malo pretjerujem ali .. osjetljive su jako.


A ima li kauboja na tom tvom ranču?
Nikolajeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 12:08   #97
Quote:
Nikolajeva kaže: Pogledaj post
Pčele nam skoro izumriješe zbog pesticida, draga moja Miškice. Dobro, malo pretjerujem ali .. osjetljive su jako.

A ima li kauboja na tom tvom ranču?

Jel ti imaš pčele pa znaš iz iskustva?

A kauboji, iz ruku ti jedu al kome takvi još trebaju.
stvarna-mishka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 18:20   #98
Quote:
stvarna-mishka kaže: Pogledaj post
Jel ti imaš pčele pa znaš iz iskustva?

A kauboji, iz ruku ti jedu al kome takvi još trebaju.
Imam samo par košnica iz hobija, daj adresu pošaljem ti teglu meda.
Nemam iskustva s pesticidima ali znaš da kažu da su pčele prirodni indikatori zagađenja.


A nisu ti samo kauboji takvi...tako ti je sad sa svima.
Nikolajeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 13:15   #99
Quote:
anotherone kaže: Pogledaj post
Zašto pčele napuštaju nekad košnice, tj. bježe?
Jednom barbi kojeg znam su pobjegle iz svih košnica, doti jedne, a lijepo se brinuo o njima. I čula sam za neku otimačinu matice? Onda isto ka odu ća.
Barba se nije baš lijepo brinuo njima.

Sa velikom sigurnošću pretpostavljam da se radi o gubitku pčela zbog bolesti.
__________________
APITERAPIJA - liječenje pčelinjim proizvodima
Matica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2011., 00:27   #100


Kosnice na pcelarstvu
Lokacija: Repica
Moja je zuta
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:41.