Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2015., 15:46   #621
Jagode nemaju šta tražiti u voćnjaku. Znači, ideja je loša.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 20:57   #622
ne kužim zašto bi smetale vočnjaku? bio sam u dva vočnjaka trešnje koji imaju u međuredu jagode, jedan čak i dva reda jagode! da znam postaviti slike pokazao bih kako to izgleda.
zaggyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 23:10   #623
Quote:
zaggyy kaže: Pogledaj post
Imam vočnjak u kojem je riješeno navodnjavanje vodom iz bunara pa u cisternu i slobodnim padom kap po kap. Ovih 270 mislim posaditi za sebe, pomalo naučiti i onda za godinu dvije iz tog reda napraviti nekih 1500 sadnica koje bi posadio na uzdignutu gredicu, sa folijom i niskim tunelom. Sve to u međurede u vočnjak. Eto, to je plan. Sad vi meni recite jel sam ja to dobro zamislio? Jel Joly najranija sorta kod nas ili? I da opet ponovim pitanje, jel mogu prihranu obaviti sa malom špricom i sa gornje strane kroz rupu na najlonu?
U svakom slučaju redovi jagoda ti moraju ići u pravcu sjever-jug,inače će ti sunce spaliti plodove,sadnjom u voćnjak bi riješio problem zasjenjivanja,ali i njegove obrade...
Što se tiče prihrane,imaš za kupiti Osmocote tablete koje se stavljaju uz korijen biljke i polako otpuštaju hranjiva (6-14 mjeseci),Agroblen (jeftinija varijanta)...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 00:09   #624
e to, hvala na informaciji o ovim tabletama. Još me zanima mogu li od tih 270 sadnica napraviti 1500 sadnica? Jel to radim otkidanjem vriježa i pikiranjem u kontenjere ili?
zaggyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 09:31   #625
Quote:
zaggyy kaže: Pogledaj post
ne kužim zašto bi smetale vočnjaku? bio sam u dva vočnjaka trešnje koji imaju u međuredu jagode, jedan čak i dva reda jagode! da znam postaviti slike pokazao bih kako to izgleda.
može to izgledati kak hoće ali ne ide skupa.

voćke u intenzivnom uzgoju tretiraju se pesticidima više puta godišnje pa jagode smetaju. osim toga pesticidi padaju po jagodama. bit će zdrave ali pune kemije. ja to nebi jeo.

voćke treba orezati pri čemu opet jagode smetaju.

ponekad bi trebalo obaviti i međurednu obradu.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 12:29   #626
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
može to izgledati kak hoće ali ne ide skupa.

voćke u intenzivnom uzgoju tretiraju se pesticidima više puta godišnje pa jagode smetaju. osim toga pesticidi padaju po jagodama. bit će zdrave ali pune kemije. ja to nebi jeo.

voćke treba orezati pri čemu opet jagode smetaju.

ponekad bi trebalo obaviti i međurednu obradu.
https://www.facebook.com/cherrykisac...type=3&theater
Kao što sam prije naveo jagode će biti u niskom tunelu tako da neće biti poprskane. Redovi su široki 3,5 metara i ima prostora za traktor i ne vidim da će faliti mjesta za obrezivanje.
Jel može odgovor na pitanje o pravljenju sadnica?
zaggyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 15:39   #627
Quote:
zaggyy kaže: Pogledaj post
e to, hvala na informaciji o ovim tabletama. Još me zanima mogu li od tih 270 sadnica napraviti 1500 sadnica? Jel to radim otkidanjem vriježa i pikiranjem u kontenjere ili?
Sam ne možeš proizvesti bezvirusne i kvalitetne sadnice jagoda,time se bave velike firme...najpoznatija u Europi je http://www.fragariaholland.nl/index.htm
Osim toga postoji velika vjerovatnost da ćeš platiti debelu kaznu ako sam razmnožavaš hibride jagoda na koje određene firme (koje su ih proizvele i stavile na tržište) polažu autorska prava...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 20:43   #628
biljka, badave ti savjeti, ne kuže oni to, a osim toga tvoja teorija voćnjaka u glavi je red , razmak, a njihova je na svakih četrnaest metara drvo, pa se zove voćnjak.

Ak, se sjećaš ponude, intenzivno radim na lotu, i još uvijek ništa, ali kad uleti ti si prvi na listi za voditelja imanja. Sadimo sve kaj treba, love ko kenje, glavno da raste..............;O).......
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 21:16   #629
A je...ljudi su skloni izvoditi svakojake pizdarije.
Neznam kaj bi me trebalo natjerat da posadim jagode u nasadu trešanja. I još fotke stavit na net. Spalil bi i sebe i diplomu.
Ali fakat, nebreš čovjeku objasnit da mu je ideja o jagodama u voćnjaku kretenska.
Pa nek onda sadi.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 07:46   #630
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
A je...ljudi su skloni izvoditi svakojake pizdarije.
Neznam kaj bi me trebalo natjerat da posadim jagode u nasadu trešanja. I još fotke stavit na net. Spalil bi i sebe i diplomu.
Ali fakat, nebreš čovjeku objasnit da mu je ideja o jagodama u voćnjaku kretenska.
Pa nek onda sadi.
Gle ak neznaš normalno bez vrijeđanja odgovorit na pitanje mani se mene i mojih postova. A to o kretenizmu, ti si ipak ispao veći kreten nego ja. Nije bitno šta govori nego tko govori. Znači, čovjek ima 6 hektara trešanja i skroz između jagode, vrhunski radi, privređuje novac ali ne, uvijek se nađe neki ljigavac sa diplomom koji će popljuvati njegov rad. A ja se isto ponadam da ću na ovom forumu naći konkretne savjete a to samo vrijeđanja i nemoj ovo, nemoj ono. Svi sve znaju, svi imaju diplome, sve veliki teoretičari, a valjda nikad nisu držali motiku u rukama. Takvih je puna država i stvarno nemam potrebe još ih tražiti na netu.
zaggyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 09:55   #631
Quote:
zaggyy kaže: Pogledaj post
Gle ak neznaš normalno bez vrijeđanja odgovorit na pitanje mani se mene i mojih postova.
Ako neznaš postaviti normano, suvislo pitanje na razumljiv način onda nemoj ništa ni pitati. Stara naraodna veli "kakvo pitanje - takav odgovor".

Quote:
A to o kretenizmu, ti si ipak ispao veći kreten nego ja.
Zapravo se mogu složiti s ovim. Zato jer ti pokušavam objasniti kako se nešto radi ili ne radi.

Quote:
Znači, čovjek ima 6 hektara trešanja i skroz između jagode, vrhunski radi, privređuje novac
Ne znači da radi ispravno. Čovjek improvizira i uspjelo mu je. Iznimka ne čini pravilo pa ista improvizacija tebi ne mora uspjeti.

Quote:
A ja se isto ponadam da ću na ovom forumu naći konkretne savjete a to samo vrijeđanja i nemoj ovo, nemoj ono.
Konkretan savjet si dobio. Uz konkretno objašnjenje.
Samo sam realan pa sam ti savjetovao da ne eksperimentiraš. Iz iskustva s terena znam za razne ekesperimente i priličan broj razočaranih. Da, osim što su se neki razočarali ostali su i bez priličnih para koje su ulagali u sumanute projekte.

Quote:
Svi sve znaju, svi imaju diplome, sve veliki teoretičari, a valjda nikad nisu držali motiku u rukama. Takvih je puna država i stvarno nemam potrebe još ih tražiti na netu.
Upiši fax za početak pa se javi za 4 godine. Može?
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 12:21   #632
Zapravo se mogu složiti s ovim. Zato jer ti pokušavam objasniti kako se nešto radi ili ne radi.

Pitanje je bilo puno, a ti si se uhvatio jagoda u vočnjaku. Što nisi odgovorio na pitanje kako razmnožiti jagode?

Ne znači da radi ispravno. Čovjek improvizira i uspjelo mu je. Iznimka ne čini pravilo pa ista improvizacija tebi ne mora uspjeti.

Kakva improvizacija, posadiš jagode na foliju i bereš. Jel tolko bitno jel red ili nije?

Konkretan savjet si dobio. Uz konkretno objašnjenje.
Samo sam realan pa sam ti savjetovao da ne eksperimentiraš. Iz iskustva s terena znam za razne ekesperimente i priličan broj razočaranih. Da, osim što su se neki razočarali ostali su i bez priličnih para koje su ulagali u sumanute projekte.

Opet ponavljam, pitao sam za mnogo savjeta al ti tupiš i tupiš o tome kak neidu u vočnjak. Odgovori na zadana pitanja ak već misliš odgovarati.

Upiši fax za početak pa se javi za 4 godine. Može?[/QUOTE]
Fax završen, al ne to područje koje bi mi pomoglo u sadnji jagoda.
Ovaj razgovor je za mene završen, nemam ni vremena ni volje navlačiti se sa raznoraznim internet vucibatinama.
zaggyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 12:31   #633
Pusti razmnožavanje jagoda za kasnije. Prvo treba utvrditi gradivo kako se sade i uzgajaju jagode.

Sadnja jagoda između redova voćaka je improvizacija.

Ponoviti ću, pitanja postavi nekim logičnim redom i neka budu smislena.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 21:04   #634
Evo ja ću ti odgovoriti za jagode.
Iz one sadnice koje imaš, raste nova vriježa, to ti je dugačka nit cca pol milimetra debela i nakon cca 10 cm, formira se nova , kako da je nazovem, jagoda sa korijenom.
Tu jagodu sa korijenom,recimo, još dok je povezana sa matičnom biljkom 112,pikneš u novu posudicu, ali je ne trgaš od matične biljke112, nego pustiš , dok je u zemlji da formira korijen.
Nemam pojma kad je to, ali recimo u jesen, recimo,jer se iz te biljke112, formirala nova jagoda, odrežeš od matične sadnice - biljke112, i voula imaš novu jagodu, koju presadiš u prekrasne tunele kad dođe vrijeme, između svojih nasada trešanja,vrba,krumpira ili čega već god, i ušparao si.
To što nemaš pojma kakav će proizvod biti, nije važno jer je onaj frajer na onoj slici posadio jagode između voćki, pa zato mogu svi.

može koja ispravka, ako tijek nije dovoljno jasan, ja trpim sve, čak i punicu.....................:O).............
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 12:39   #635
Zdravo, javljam se iz Crne Gore, da li mi moze neko od vas pomoci, obzirom da sam nov u ovom poslu, a tesko da mogu kod nas naici na kvalitetan savjet, a iskreno treba mi savjet od ljudi koji imaju praksu, ne teoriju ovako, planiram sadnju 3500 jagoda, e sad zanima me koju sortu je najbolje posaditi, obzirom da kod nas temperatura ljeti nekad prelazi 40 stepeni, zemlja na kojoj sadim je jako plodna i na dobrom polozaju... Takodje me zanima da li mogu da posadim u julskoj sadnji. Fala Vi dobri ljudi.
OvOno is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 13:28   #636
Kao i da li je bolje da posadim frigo sadnice?
OvOno is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 14:43   #637
Jagode se sade ovisno o tome kad se sa plodovima misli izaći na tržište...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 16:00   #638
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Jagode se sade ovisno o tome kad se sa plodovima misli izaći na tržište...
Pa planiram da izadjem u septembru-oktobru
sta ti mislis o tome? I zar niko nema da pomogne
OvOno is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 21:44   #639
Quote:
OvOno kaže: Pogledaj post
Pa planiram da izadjem u septembru-oktobru
sta ti mislis o tome? I zar niko nema da pomogne
Onda frigo A++ sadnice ili trayplant sadnice...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2015., 11:35   #640
može li mi netko dati konkretnije smjernice za par sadnica jagoda na balkonu?
balkon je na zapadnoj strani i ima puuuno sunca uvijek iza 12h
zasadila bi ih u najobičniju plastičnu žardinjeru (http://www.mbm.hr/slike/artikli/zardinjera-80.jpg)
što mi još treba osim zemlje i vode? jel bitno koju zemlju stavim? koliko često zaljevati?
jer mi se ne ulaže u popratni pribor za 5 sadnica 200kn (supstrati, tablete, folije i druga čuda)
__________________
samo gledam!
vaglji is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:16.