Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2014., 01:04   #41
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
Ni u mojem dijelu Zagorja nejde jetra u krvavice, pa to bi bil grijeh
Moji doma zadnjih godina rade samo sa hajdinom kašom , bez riže. E da, moja mama i glave kuha za čurke i masnije komade mesa.... kad ne stavljamo krv a nekaj mora "šus" dati
pa glava je glavni sastojak
ne kuhate valjda lungiće za krvavice?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 08:19   #42
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
Ni u mojem dijelu Zagorja nejde jetra u krvavice, pa to bi bil grijeh
Zakaj, kaj ih hitite u smeće kad ih napravite?
__________________
-
"There is no love sincerer than the love of food."
o-killed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 09:36   #43
Quote:
o-killed kaže: Pogledaj post
Zakaj, kaj ih hitite u smeće kad ih napravite?
krvavice su jelo /mesna prerađevina/ili kak već u kojima se potroši lošiji dijelovi mesa. Jetrica su puno bolja pečena na naglo s krumpirom , lukom il čšnjakom ili čime već . zato sam napisao da je grijeh staviti jetra u krvavice , bar bi to bilo grijeh u mojem dijelu Zagorja jer se jetrica mnogu puno bolje iskoristiti
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 09:38   #44
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
pa glava je glavni sastojak
ne kuhate valjda lungiće za krvavice?
nisam vidio da je netko prije mene spomenuo glavu pa sam zato napisao da moji kuhaju glavu za krvavice
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 09:56   #45
Mi ne stavljamo jetra kuhat skupa s glavama, nego se tradicionalno u tom kraju ujutro, čim se prikolje i jetra izvade, dinstaju na puno luka, dugo, na šparhetu na drva i oko 9 ujutro se jedu s kuhanim krumpirom. Ono kaj ostane ide u krvavice i to im daje šmek, zaokruži okus. Vjerojatno se to tako radilo iz vremena kad nije bilo škrinja itd., a jetra se ne suše ko ostalo meso koje se prerađivalo. Lani sam ih radila i puno jetra je ostalo jer nas je bilo malo, nismo bili kod mojih, i krvavice su bile genijalne, baš od jetra. Vjerojatno je to razlog kaj mi tuđe nikad nisu zamirišale, em nema jetra, em drukčiji začini, em često ide više kaše neg mesa, em se nutra trpa svakakvi komadi, em još veliš da ni krv ne ide ponegdje. Sunce mu, kaj se ne bi drukčije onda trebale zvat?

No, nemam ja niš protiv da si svako radi kak mu paše, ljudi i u kobasice namelju svega i svačega, al kaj ja znam, ak sebi radim, radit ću si kvalitetno.

Kod domaćih prerađevina se držim one: tuđe nećemo, svoje ne damo! (uskoro bi moglo bit i "svoje nemamo")
__________________
-
"There is no love sincerer than the love of food."
o-killed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 10:07   #46
Quote:
o-killed kaže: Pogledaj post
Mi ne stavljamo jetra kuhat skupa s glavama, nego se tradicionalno u tom kraju ujutro, čim se prikolje i jetra izvade, dinstaju na puno luka, dugo, na šparhetu na drva i oko 9 ujutro se jedu s kuhanim krumpirom. Ono kaj ostane ide u krvavice i to im daje šmek, zaokruži okus. Vjerojatno se to tako radilo iz vremena kad nije bilo škrinja itd., a jetra se ne suše ko ostalo meso koje se prerađivalo. Lani sam ih radila i puno jetra je ostalo jer nas je bilo malo, nismo bili kod mojih, i krvavice su bile genijalne, baš od jetra. Vjerojatno je to razlog kaj mi tuđe nikad nisu zamirišale, em nema jetra, em drukčiji začini, em često ide više kaše neg mesa, em se nutra trpa svakakvi komadi, em još veliš da ni krv ne ide ponegdje. Sunce mu, kaj se ne bi drukčije onda trebale zvat?

No, nemam ja niš protiv da si svako radi kak mu paše, ljudi i u kobasice namelju svega i svačega, al kaj ja znam, ak sebi radim, radit ću si kvalitetno.

Kod domaćih prerađevina se držim one: tuđe nećemo, svoje ne damo! (uskoro bi moglo bit i "svoje nemamo")
Ok, ti stavljaš ostatke od jetri . to je nešto sasvim drugo. ja sam mislio da jetra sva baš namjerno staviš u krvavice i zato napisao da bi to bio grijeh. očito i ti smatraš da se jetra mogu kvalitetnije potrošiti kad ih dinstaš a samo ostatke od doručka ili ručka staviš u krvavice.
ne znam kak bi se trebala zvati verzija krvavici u koje nejde krv - ja ti to zovem krvavice bez krvi
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 10:28   #47
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
ne znam kak bi se trebala zvati verzija krvavici u koje nejde krv
Avice
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 10:35   #48
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
Ok, ti stavljaš ostatke od jetri . to je nešto sasvim drugo. ja sam mislio da jetra sva baš namjerno staviš u krvavice i zato napisao da bi to bio grijeh. očito i ti smatraš da se jetra mogu kvalitetnije potrošiti kad ih dinstaš a samo ostatke od doručka ili ručka staviš u krvavice.
ne znam kak bi se trebala zvati verzija krvavici u koje nejde krv - ja ti to zovem krvavice bez krvi
A jbg, opisala sam gore postupak. I glave spomenula. No dobro, bitno da se kužimo

Avice zvuči ispravno!
__________________
-
"There is no love sincerer than the love of food."
o-killed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 10:43   #49
Kod mene se na kolinju jetrica taaanko nareže, sitno nasjeckani češnjak se kratko prodinsta na vrućoj masti, na to baci jetrica i prži na najjačoj vatri (zapravo se u nekom trenutku dinsta jer pusti svoju tekućinu), pred kraj se posoli i popapri. Servira se uz pire krumpir i kisele krastavce

Ne ostane ništa što bi se stavilo u krvavice, već se ostatak jetre koji se nije pekao razdijeli na porcije (u komadu) i zamrzne za buduće guštanje.
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 11:08   #50
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
ne brini, bit će
:čvrsto drži kladi za riječ:
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 11:14   #51
Kod nas se rade bijele devenice, a sastav je isti kao za crne, naravno bez krvi.
Osnovna razlika je u tome što se bijele u principu pune u debelo crijevo.
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 11:21   #52
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Avice
kod mene se ubiti krvavice zovu čurke pa tak zovemo i ove bez krvi
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 11:26   #53
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post

Ne ostane ništa što bi se stavilo u krvavice, već se ostatak jetre koji se nije pekao razdijeli na porcije (u komadu) i zamrzne za buduće guštanje.
i kod mene je isti slučaj, svježa jetra se zamrzne za neki drugi put

Quote:
Muljuzator kaže: Pogledaj post
Kod nas se rade bijele devenice, a sastav je isti kao za crne, naravno bez krvi.
Osnovna razlika je u tome što se bijele u principu pune u debelo crijevo.
moji i bijele devenice , čurke ili kak već rade sa normalnim crijevima , u biti ne znam nikoga tko koristi danas debelo crijevo , pomalo izumire taj običaj kad danas crijeva imaš za kupiti skoro na svakom uglu.....
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 11:59   #54
Nije to to, a tak i tak nemaš kaj radit dok se kuha meso za presvuršte i krvavice.
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 12:32   #55
Mi niš od kolinja ne zamrzavamo jer su prasci za kolinje prilično veliki, jer su takvi bolji za kobase i ostalo, a to meso mi nije bogznakak za peć itd. Jetrica drugih životinja su nam draža, a i smrznuta nisu nikad tak dobra ko ona skroz friška. I zanimljivo, samo za kolinje ih radimo tak dinstana, velika količina, šparhet na drva, cijela ta atmosfera... a kaj se tiče ostataka, sjećam se prabake kak je hodala oko stola: "Nemojte sve pojest, mora malo ostat za krvavice! Tweetee, šteta kaj ove godine ne koljemo, dala bi ti da probaš, mislim da bi ti bile fine baš zato kaj voliš jetra. Slobodno bi ih mogla nekak drukčije nazvat, da ih ne uspoređuješ s vašim krvavicama.
__________________
-
"There is no love sincerer than the love of food."
o-killed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 15:27   #56
Quote:
o-killed kaže: Pogledaj post
Mi niš od kolinja ne zamrzavamo jer su prasci za kolinje prilično veliki, jer su takvi bolji za kobase i ostalo, a to meso mi nije bogznakak za peć itd.
ovisi kak velike prasce kolješ, moji recimo već godinama kolju dva manja pajceka nego jednog mamuta
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 15:33   #57
Cca 120-180 (plafon). A meso mi je bolje od manjih, do cca 100. No dobro, nećemo više, ne da mi se.
__________________
-
"There is no love sincerer than the love of food."

Zadnje uređivanje o-killed : 09.11.2014. at 15:37. Reason: greška
o-killed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 17:46   #58
Quote:
o-killed kaže: Pogledaj post
Mi niš od kolinja ne zamrzavamo jer su prasci za kolinje prilično veliki, jer su takvi bolji za kobase i ostalo, a to meso mi nije bogznakak za peć itd.
Quote:
o-killed kaže: Pogledaj post
Cca 120-180 (plafon). A meso mi je bolje od manjih, do cca 100. No dobro, nećemo više, ne da mi se.
nekak ti se ne slažu ova dva posta. prvo veliš da ne zamrzavaš ništa od kolinja jer su to velki prasci kojima meso nije baš nešto osim za prerađevine a onda da kolješ svinje od 120 kg. Svinja od 120 kg pa to nije veliko
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 18:17   #59
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
nisam vidio da je netko prije mene spomenuo glavu pa sam zato napisao da moji kuhaju glavu za krvavice
nitko nije spomenuo jer je glava uz oporek i krv najvažniji sastojak krvavica. riže, kaše ove-one su tek nijanse

Quote:
o-killed kaže: Pogledaj post

No, nemam ja niš protiv da si svako radi kak mu paše, ljudi i u kobasice namelju svega i svačega, al kaj ja znam, ak sebi radim, radit ću si kvalitetno.

(
slažem se. i mi ih radimo kak spada, zato ih i ima malo, premalo

nego...nitko ne spominje začine, a za dobru krvavicu uz temeljnu sirovinu začini su jako, jako važni.

mi uz sol i papar stavimo kličnić i piment, zadnji daje baš onaj pravi "žmah" krvavici

možda je nekome poznatiji kao najgvirc
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
:čvrsto drži kladi za riječ:
neg' za kaj, roga nemam
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)

Zadnje uređivanje Kladi : 09.11.2014. at 18:24.
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 18:18   #60
@Ivica: evo ga opet. Prije smo klali 120-150, dok ih je moja baka imala. Zadnjih godina se zalomilo i 180. Al i dalje stoji da mi to nije za ovak jest bogznakaj, ni od 120 ni 150 ni 180. Pogotovo ovo zadnje. Jednostavno, nikad nismo klali za smrzavanje, nego za prerađevine, ovo kolko bi ovak jeli kupimo friško pomalo.

Al opće to nije bitno, mi radimo ovak, ti radiš onak i sve 5. Ne vidim čemu drama, sad već spamamo temu o krvavicama.

@Kladi: da, da, mrvu klinčića, piment, sol, dosta papra, majoran, peršin... pisah gore. Al piment je ključan, i meni se čini. Slutim da imaš dobre krvavice
__________________
-
"There is no love sincerer than the love of food."
o-killed is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:21.