Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2014., 15:30   #1
Thumbs up Mjesoviti vocnjak za pocetnike

Pozdrav ljudi,

kako vidim da je podforum dosta aktivan a evo ja sam novi u svemu ovome nadam se da ce mi netko moc dat neki pametan savjet. Uglavnom, prije nekog vremena sam se vratio u dalmaciju iz inozemstva. Trenutno radim u gradu ali sam nasljedio poljoprivredno zemljiste od ca. 7000 m2 , od cega ca. 3000m2 zasadenih maslinama a ostalo zapusteno. Kako sam se uvijek zanimao za poljoprivredu odlucio sam cisto sebi za dusu uredit jos ovih preostalih 4000m2 i posaditi vocke. Idealno bi zasadio veci broj razlicitih vocki koje po mogucnosti daju plod i traze brigu u razllicito doba godine kako ne bi dosao u situaciju da se sam sa obitelji ne mogu brinuti o cijelom projektu. To ima i daljnju prednost da imam siri spektar vlastite proizvodnje jer stvarno samo planiram proizvoditi za sebe i uzu obitelj. Ne mislim saditi vise maslina jer vjerujem da je tu potrebna kolicina jako dobro pokrivena.

Pri tome moram naglasiti da cijelu stvar mislim raditi iskljucivo pored posla. Naime, zemljiste mi je blizu rodnog mjesta 30ak km van grada tako da osim u iznimnim slucajevima jedino vikendom uspijem otici tamo. Ali eto, zao mi je ne iskoristiti sada priliku i dat se malo u ovaj projekt. Iz navedene situacije slijedi stoga i moje pitanje. Ako bi htio posaditi vise razlicitih vocki i uloziti umjerenu kolicinu vremena, koje bi mi kombinacije savjetovali?

Inace mozda jos o terenu: teren se nalazi na padini brda okrenutoj prema moru. Podrucje ima nacelno prosjecnu kolicinu padalina u godini, nije previse izlozeno vjetru iako se naravno i tu bura osjeti kad zapuse. Sunca ima u velikim kolicinama, teren je pristupacan na noge ali ne za neku mehanizaciju. trenutno se moze doci na 10 metara do zemljista autom a planiram probit put do zemljista... Na tom terenu su do sad uspjevale tresnje, masline i loza za sta ja znam a trenutno je zaraslo sve borovinom.

Eto svaki komentar na temu je dobrodosao...
zzz_zzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 13:07   #2
uh slatke muke ...nisam stručnjak, ali da sam na tvom mjestu sigurno bi kombinirala smokve, bademe, rogač, žižulu i nar...i poneka breskvica/nektarina, možda trešnja, onako za vlatite potreb,ne znam za limun i naranču da li ih ima u okolici, pronjuškati malo...
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 00:05   #3
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
uh slatke muke ...nisam stručnjak, ali da sam na tvom mjestu sigurno bi kombinirala smokve, bademe, rogač, žižulu i nar...i poneka breskvica/nektarina, možda trešnja, onako za vlatite potreb,ne znam za limun i naranču da li ih ima u okolici, pronjuškati malo...
pa slicno sam razmisljao, imam vec dvije smokve sa maslinama i to se toliko ni ne pojede pa ih susim da se postepeno pojedu. Tako da njih necu sadit u vecem broju, zao mi je da ih bude pa se ne pojedu iako se smokva ovdje svugdje primi dobro. limuni kilometar dalje vrlo dobro uspjevaju, znam da je moj susjed u mjestu prosle godine muku mucio jer mu je limun toliko rodio da je grane kidalo. problem mi je tu vise sto teren ima nezanemariv nagib a ja sve limune i narance koje sam vidio da uspiju su bile na ravnom terenu. Jednako primjerice vrijedi i za sipke koji na ravnome vrlo dobro uspjevaju.

Zbog nagiba terena sam razmisljao i o orasima ali se bojim da ako njih posadim da na bilo sto drugo u blizini mogu zaboravit, a i treba dugo cekat na prvi urod. Rogaca ima u summi besplatno za brat, ja znam pobrat ponekad malo za u rakiju ali i to su male kolicine kad kod nas nitko bas ne pije puno. Breskve su mi jako zanimljive i bademi isto tako, samo je eto problem sta oko mene osim par maslina i borovine nista godinama ne raste pa nisam siguran sto bi moglo uspjet tu. cijelo mjesto se okrenulo turizmu i nije nikoga briga za poljoprivredu. a evo ja mozda sam lud, a mozda mi je i bitniji gust nego novac ali mi je ovaj komad zemlje miljun puta draze nego zgrada kuca ili sta drugo... ne znam ali meni je to najljepsi hobi, evo sad se malo informiram oko svega, kad izaberem okvirno sto bi posadio cu si nabaviti i malo ciljane literature i dat se u to... eto jedino se sad mislim jos oko izbora jer ce to ipak bitno utjecat na sve daljnje korake...

uglavnom ako mi netko moze savjetovat neku kracu skripticu ili nesto sto po mgucnosti mogu online nac ili ako je bas kvalitetno i kupit da lakse napravim izbor bio bi zahvalan. a i naravno svako misljenje oko ovog pitanja terena je rado videno...

PS: nisam ocekivao da ce se tko sjetit zizulu preprucit. Ona mi je jako visoko na popisu zelja
zzz_zzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 02:53   #4
4000 kvadrata je puno da bar imam ja toliko kvadrata u Zagrebu.

Što se tiće podneblja kao što je to dalmacija najbolje bi bilo da vidiš što uspijeva u tvojoj okolici, a strmost te netreba previše zabrinjavati osim ako nije toliko strmo da nemreš normalno stajati.

Jel ti je teren strmiji od ovog mog bijega ?

http://i45.tinypic.com/5d1082.jpg

Gore mi rastu, kruške, jabuke, i čak 4 trešnje, 3 šljive i 3 oraha, odmah do mene susjed osim što ima 5 jabuka i 2 kruške ima i 2 marelice na takvom istom brijegu.

Naravno ispod tog brijega imam i nešto ravnice tako da nije sve tako crno.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 21:58   #5
kao što ti je već savjetovano, probaj pogledati što uspjeva u tvojoj okolici.

ja kad bi imala tako nešto, posadila bi sigurno aroniju, murvu i mušmulu (voće mog djetinjstva, s obzirom kad sam je zadnje jela bojim se da je već možda izumrla).

moj teren izgleda nešto slično kao i SAS-ov, također uz dodatnu ravnicu, na strmom dijelu imamo dijelom vinograd, a dio su voćke.
uz vinograd, imamo 6 oraha, 3 lješnjaka, 3 jabuke, 3 kruške, 1 žutu trešnju, 5 šljiva, 2 marelice, 3 smokve.
s obzirom da su kod mene orasi toliko stari i ogromni da zauzimaju po priličnu površinu, nema više mjesta za nove voćke.

želim ti uspješnu sadnju što god izabrao
__________________
Like the drink, only not spelled the same.
Coffey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 13:21   #6
Quote:
zzz_zzz kaže: Pogledaj post
pa slicno sam razmisljao, imam vec dvije smokve sa maslinama i to se toliko ni ne pojede pa ih susim da se postepeno pojedu. Tako da njih necu sadit u vecem broju, zao mi je da ih bude pa se ne pojedu iako se smokva ovdje svugdje primi dobro. limuni kilometar dalje vrlo dobro uspjevaju, znam da je moj susjed u mjestu prosle godine muku mucio jer mu je limun toliko rodio da je grane kidalo. problem mi je tu vise sto teren ima nezanemariv nagib a ja sve limune i narance koje sam vidio da uspiju su bile na ravnom terenu. Jednako primjerice vrijedi i za sipke koji na ravnome vrlo dobro uspjevaju.

Zbog nagiba terena sam razmisljao i o orasima ali se bojim da ako njih posadim da na bilo sto drugo u blizini mogu zaboravit, a i treba dugo cekat na prvi urod. Rogaca ima u summi besplatno za brat, ja znam pobrat ponekad malo za u rakiju ali i to su male kolicine kad kod nas nitko bas ne pije puno. Breskve su mi jako zanimljive i bademi isto tako, samo je eto problem sta oko mene osim par maslina i borovine nista godinama ne raste pa nisam siguran sto bi moglo uspjet tu. cijelo mjesto se okrenulo turizmu i nije nikoga briga za poljoprivredu. a evo ja mozda sam lud, a mozda mi je i bitniji gust nego novac ali mi je ovaj komad zemlje miljun puta draze nego zgrada kuca ili sta drugo... ne znam ali meni je to najljepsi hobi, evo sad se malo informiram oko svega, kad izaberem okvirno sto bi posadio cu si nabaviti i malo ciljane literature i dat se u to... eto jedino se sad mislim jos oko izbora jer ce to ipak bitno utjecat na sve daljnje korake...

uglavnom ako mi netko moze savjetovat neku kracu skripticu ili nesto sto po mgucnosti mogu online nac ili ako je bas kvalitetno i kupit da lakse napravim izbor bio bi zahvalan. a i naravno svako misljenje oko ovog pitanja terena je rado videno...



PS: nisam ocekivao da ce se tko sjetit zizulu preprucit. Ona mi je jako visoko na popisu zelja
Spoji ugodno s korisnim i sve voćke posadi 5 metara jedno od druge i otvori autokamp tako ćeš ti sa obitelji tu ljeti i zaradit a zimi se ujedno skrbit oko svih tih voćaka iako je brdovit teren neka te to ne spriječi ( tako bi bar ja napravio)
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:21.