Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2006., 16:56   #1
Tranzitorna ishemijska ataka (TIA)

Da li bi mi neko ovdje mogao reci nesto vise o tranzitornom ishemijskom ataku, tzv. (TIA).


Da li se povrede mozga vide na rentgenu ili je to blazi udar cije se posljedice ne vide na snimkama?
__________________
Lola
Lola_05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 19:43   #2
Kako samo riječ kaže TIA je stanje uzrokovano bitno otežanom ili privremeno prekinutom opskrbom krvlju pojedinog segmenta mozga a manifestira se kratkotrajnim neurološkim ispadom.
Smatra se da ovo stanje nastaje uslijed začepljenja malih krvnih žila u mozgu i to aterosklerotskim mikroembolusima iz lijevog srca ili velikih arterija koje vode krv prema mozgu.
I drugo tumačenje je da će TIA nastati ako negdje u moždanoj cirkulaciji već postoje suženja krvnih žila a nekakva slabost srca ili pad krvnog tlaka onemogući prolazak kroz takvu krvnu žilicu i eto ti zla - krv ne može donjeti kisik i klopu uvijek gladnom mozgu i eto ti TIA-e.
Simptomi TIA vrlo su različiti i ovise o lokalizaciji zahvačene regije mozga a mogu trajati od 10, 15 minuta do najčešće 24 sata.
TIA u pravilu ne zahtjeva liječenje niti ostavlja trajni neurološki deficit a ono što je ovdje i najbitniji TIA je ozbiljan znak upozorenja na visok rizik za nastanak pravog moždanog ishemijskog inzulta.
Ovo se može usporediti s anginom pectoris kao upozoravajućem predznaku infarkta miokarda.

Za ovo svakako treba konzultirati neurologa jer moguće je da se na koncu iz epizode TIA-e izrodi doista i pravi moždani inzult.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 19:51   #3
Na klasičnom rentgenu ( kraniogram ) povrede samog mozga se ne vide. Vide se povrede koštanih struktura lubanje.
Na CT-u kod kraniocerebralnih povreda pak, vidi se:
krvarenje u pojedinim moždanim strukturama,
otok, oticanje ili edem mozga ( vrlo opaka stvar )
kontuzijska žarišta kao posljedica traume

No, neki manji edem ili manja kontuzija ne moraju biti vidljivi CT-om. Tek klinička slika ( somnolencija, pospanost, dezorijentiranost, nemir...) govori da je čovjek malo "dobio po centrali" iako na CT-u nema ništa. Ovo stanje se mora kontrolirati dok se čovjek skroz ne "razbistri"!!
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 10:15   #4
Trebor, hvala na odgovoru.
Pitanje se odnosi na mog tatu, jer mu se juce naglo zamaglilo pred ocima, nije mogao stati na noge i povracalo mu se. Otisli su odmah u hitnu, u kojoj je radio sve pretrage i nisu mu nasli nista. CT nije nista pokazao iako je lijecnik rekao da mozda postoji neka mala zila, zgrusenje krvi koje se ne vidi. Ostao je u bolnici preko noci i prikopcali su mu neke magnetne plocice oko srca.
Jutros je malo bolje ali jos uvijek mu se magli pred ocima, ali mnogo manje. Nadam se da nije nista opasno i da nije TIA.

Hvala jos jednom.
__________________
Lola
Lola_05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 12:27   #5
Hm....de mi malo pojasni par stvari ako može...

Prvo, kakve "metalne pločice oko srca"? I drugo, jeli tko spominjao još nekakve neurološke ispade ( pareza, parapareza, ispad okusa, mirisa, osjeta...)?
Treće, gdje je bio u bolnici? Dali na neurologiji ili negdje drugdje?

Inače, ovako odoka naravno, naglo povračanje iz čista mira + magljenje pred očima neodoljivo podsjeća da je riječ o nekom zbivanju u glavi ali me bune ove "metalne pločice oko srca" jer me podsjećaju na privremeni pejsmeker.

Krvnim pretragama u Hitnoj ništa se ne može vidjeti kad je u pitanju glava.
Ovdje mi se čini važno isključiti nekakav ishemijski inzult u razvoju. Puno bolji je izbor TIA nego inzult.
Pogotovo što se CT-om, ukoliko je riječ o početnom ishemijskom inzultu, APSOLUTNO NIŠTA NE VIDI u prvih, neki kažu, 6 neki 12-tak sati od početka simptoma. Tek tada, zona ishemije tj. inzulta u mozgu se demarkira i postaje CT-om vidljiva što je i konačna diagnoza.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 11:44   #6
Nisam strucnjak u medicinskim izracima, metalne plocice da vide rad srca, pretpostavljam. To je drzao na sebi 24h.
To u vezi ispada, nista posebno, ustvari suprotno sve mu se gadilo i smrdilo. I mislim da je povracanje doslo kao posljedica tih novih mirisa oko sebe (bolnica + stariji pacijenti oko njega). Samo je jednom povratio i otud taj moj zakljucak.
Sad je bolje i kod kuce je, ali jos uvijek je malo malaksao.
Da, bio je na neurologiji. (Inace, pisem iz Svedske).
Uglavnom doktori su ga otpustili i rekli da oni nista posebno nisu mogli naci i da je vjerovatno doslo do pomjeranja kristala u uhu.
CT su mu radili nekih 6 sati poslije pocetka simptoma.

Nadam se da su u pravu i da nije bio TIA.
Pitam ovdje jednostavno da "provjerim" njihovu dijagnozu. Nisam lijecnik i ne znam mnogo toga o medicini, bolestima, simptomima i lijecenju. Otud mozda i moja "cudna" pitanja i "plocice". :-)

Hvala!

ps. Trebor, ako mogu pitati, jesi student medicine ili lijecnik?
__________________
Lola
Lola_05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 22:04   #7
Nijedno pitanje nije čudno kad je zdravlje u pitanju tako da se ne moraš uopće pravdati.
Famozne metalne pločice najvjerojatnije jesu EKG naljepnice na koje se "prištekaju" monitorski EKG kabeli.
Inače, u gornjem postu spominješ povračanje kad je već došao u bolnicu i legao u bolnički krevet...ja sam shvatio da je sve počelo s naglim nagonom za povračanjem a u tome ima po meni značajne razlike.
Sad kristali u uhu...hm...dobro, ipak liječnik koji ga je pogledao najbolje zna kliničku sliku i sigurno je napravio dobar posao.
ps. nit sam jedno niti drugo.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 22:16   #8
Da, u pravu si, ni jedno pitanje nije cudno kad je zdravlje u pitanju. Da i nadam se da je lijecnik napravio dobar posao.

Znas li mi reci nesto o tom kristalu u uhu, koliko dugo traje poremecaj i treba li nesto posebno raditi da pomogne brzem oporavku jer on se jos ne osjeca 100% dobro i u razgovoru s ljudima se brzo zamara, klimanje glavom lijevo, desno i tome slicno.
__________________
Lola
Lola_05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2006., 00:20   #9
Uh, to je dozlaboga zaguljeno područje otorinolaringologije...barem ga ja takvim pamtim.
Kako god, stvar je u unutrašnjem uhu... točnije u onom dijelu unutrašnjeg uha koji je, uz moždane centre, odgovoran za ravnotežu i održavanje stabilnog položaja tijela u prostoru....Ili još točnije u vestibularnom dijelu labirinta unutrašnjeg uha.
Tamo se naime, između gomile minijaturnih detaljića, nalaze tkz endolimfa i u njoj tkz. otolitičko osjetilo ( to ti je svojevrsni tjelesni kompas ). Stanice u tom osjetilu ( endolimfi ) imaju na svojoj površini kristaliće ili otolite koji su vrlo važni da to sve funkcionira kako treba tj. da se čovjek može normalno, uravnoteženo kretati prostorom.

E sad, kad i ovo pročitaš, vidiš da je sve komplicirano u PM...za detalje bolesti toga područje bolje konzultiraj nekog otorinca koji se time bavi jer ja to ne poznam najbolje.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2006., 01:40   #10
Quote:
trebor kaže:
Uh, to je dozlaboga zaguljeno područje otorinolaringologije...barem ga ja takvim pamtim.
Kako god, stvar je u unutrašnjem uhu... točnije u onom dijelu unutrašnjeg uha koji je, uz moždane centre, odgovoran za ravnotežu i održavanje stabilnog položaja tijela u prostoru....Ili još točnije u vestibularnom dijelu labirinta unutrašnjeg uha.
Tamo se naime, između gomile minijaturnih detaljića, nalaze tkz endolimfa i u njoj tkz. otolitičko osjetilo ( to ti je svojevrsni tjelesni kompas ). Stanice u tom osjetilu ( endolimfi ) imaju na svojoj površini kristaliće ili otolite koji su vrlo važni da to sve funkcionira kako treba tj. da se čovjek može normalno, uravnoteženo kretati prostorom.

E sad, kad i ovo pročitaš, vidiš da je sve komplicirano u PM...za detalje bolesti toga područje bolje konzultiraj nekog otorinca koji se time bavi jer ja to ne poznam najbolje.
Syndroma Meniere
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2006., 20:05   #11
...moguće.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2006., 10:39   #12
Ok Trebor, hvala na odgovorima, konsultiracemo nekog sa otorinolaringologije i vidjeti sta dalje...

Rijecanka...moze biti, hvala..
__________________
Lola
Lola_05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2009., 17:58   #13
Molim vas za informaciju, ako je netko imao iskustva sa sličnim..
Jučer mi je u sjedećem položaju na trenutak došlo sljepilo na lijevo oko, te kompletna paraliza desne strane tijela.Trajalo je nekoliko sekunda i svega sam bila svjesna.Danas sam išla na hitnu gdje mi ništa konkretno nisu znali reći, na papiru je dijagnoza TIA. Upućena sam na MR, CDFI, VP GOLDMMAN, fundus oculi, i pregled oftalmologa..Možete li mi objasniti pojedine preglede, što bi me čekalo??
katarina022 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2009., 22:30   #14
Quote:
katarina022 kaže: Pogledaj post
Molim vas za informaciju, ako je netko imao iskustva sa sličnim..
Jučer mi je u sjedećem položaju na trenutak došlo sljepilo na lijevo oko, te kompletna paraliza desne strane tijela.Trajalo je nekoliko sekunda i svega sam bila svjesna.Danas sam išla na hitnu gdje mi ništa konkretno nisu znali reći, na papiru je dijagnoza TIA. Upućena sam na MR, CDFI, VP GOLDMMAN, fundus oculi, i pregled oftalmologa..Možete li mi objasniti pojedine preglede, što bi me čekalo??
Možda čak profulam nešto-magnetska rezonanca mozga, cdfi-mislim da je dopler krvnih ili vratnih žila, vp goldmman-, vjerojatno nešto vezano za vidno polje, fundus oculi-pregled okuliste, a pregled oftamologa-neke dodatne pretrage-koje nemam pojma.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2009., 23:43   #15
u pravu si azaleja.Katarina moras odraditi MR.to je magnetna ona ce sve pokazati.Ja sam proslig ljeta imala ishemijski mozdani udar u 28.godini a magnet je to pokazao sve se desilo u centru za ravnotezu.nisam vidjela povracala sam i nisam se smjela pokrenuti pa cak ni prstom maknuti dobrih 12 sati al eto sada sam dobro problemi sa glavoboljama i migrenama toga se i ti cuvaj.
snjezanam is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 13:47   #16
hvala vam ljudi na informacijama, vidjet ćemo što je bilo na tim pretragama..nadam se da se neće ponoviti.
katarina022 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 21:45   #17
TIA (tranzitorna ishemijska ataka)

Imam 17,8 godina i prije mjesec dana sam završila na odjelu neuropedijatrije u Osječkoj bolnici. U ponedjeljak 24.10. oko tri popodne sam počela mucati; točnije znala sam što želim reći ali imala sam poteškoća u izgovaranju riječi. Također osjećala sam jaku vrtoglavicu, slabu glavobolju i slabost. Liječnik opće prakse me uputio na infektologiju pod sumnjom meningitisa. Sa infektologije sam poslana na hitni prijem pedijatrije. Tamo su mi rekli da odem kući jer sam prestara da bih bila na odjela i da dođem idući dan. Dali su mi 5 mg Diazepama za smirenje. Idući dan mi se stanje nije popravilo i unatoč mojim godina ostala sam na odjelu. Napravljen mi je MR mozga i Mr angiografija čiji su nalazi bili uredni. Napravljena su mi i dva EEG-a koji su također bili uredni. Pri vađenju krvi je utvrđeno da imam trombofiliju. liječnike sam upozorila da pijem Yasmin radi dermatoloških problema. Unatoč tome što mi je neurološki status uredan moje kratkoroćno pamćenji je slabo, koncentracija mi traje oko tridesetak minuta, te još uvijek imam poremećaj govora kada se osjećam umorno. Trenutačno čekam nalaz psihologa jer sumnjam da je to sve posljedica šoka mozga nakon proživljene traume. zanima me postoji li moguće oštećenje moždanih stanica, te ima li netko slično iskustvo sa pamćenjem?
MissSunshine :) is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 00:10   #18
Imam ja jedno pitanje...ako ste "pretrpili" TIA, koji je kao dobar predznak da ste kandidat za moždani....što s euopće može učiniti da se to spriječi? Jer meni se ovako na prvu čini da ništa.
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 12:05   #19
Quote:
MissSunshine :) kaže: Pogledaj post
Imam 17,8 godina i prije mjesec dana sam završila na odjelu neuropedijatrije u Osječkoj bolnici. (...) Trenutačno čekam nalaz psihologa jer sumnjam da je to sve posljedica šoka mozga nakon proživljene traume. zanima me postoji li moguće oštećenje moždanih stanica, te ima li netko slično iskustvo sa pamćenjem?
Poštovana,

Tek sam danas, pozorno pročitavši Vaš upit, vidio da ste u njegovom naslovu napisali dijagnozu koju niste naknadno naveli u tekstu upita. Je li Vama postavljena dijagnoza TIA-e? Je li uopće postavljena kakva dijagnoza?

Quote:
Sigurna kaže: Pogledaj post
Imam ja jedno pitanje...ako ste "pretrpili" TIA, koji je kao dobar predznak da ste kandidat za moždani....što s euopće može učiniti da se to spriječi? Jer meni se ovako na prvu čini da ništa.
Poštovana,

Postavili ste vrlo zanimljivo pitanje. Činjenica jest, kako ste i sami naveli, da osobe koje su imale TIA-u, imaju i rizik za kasniji ishemični moždani udar. Zato je važno da se takve osobe podvrgnu dijagnostičkoj obradi. Činjenica također jest da se moždani udar može spriječiti ako se uspiju utvrditi i kontrolirati rizični čimbenici koji su doveli do pojave TIA-e. Mogu se propisati neki lijekovi, katkada i antikoagulansi, može se indicirati i kirurški zahvat (karotidna endarterektomija).
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 01:04   #20
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

Postavili ste vrlo zanimljivo pitanje. Činjenica jest, kako ste i sami naveli, da osobe koje su imale TIA-u, imaju i rizik za kasniji ishemični moždani udar. Zato je važno da se takve osobe podvrgnu dijagnostičkoj obradi. Činjenica također jest da se moždani udar može spriječiti ako se uspiju utvrditi i kontrolirati rizični čimbenici koji su doveli do pojave TIA-e. Mogu se propisati neki lijekovi, katkada i antikoagulansi, može se indicirati i kirurški zahvat (karotidna endarterektomija).
A-ha, nisam to znala. Dakle, može se ipak nešto učiniti. Imam još jedno pitanje: da li je moguće da TIA prođe nezapaženo? U smislu da se netko recimo onesvijesti, ali odmah vrati i nema nekih drugih neuroloških ispada, na hitnom prijemu ne rade nikakvu "obradu glave" osim EEG-a, rade krvnu sliku, konstatiraju, zbog nekih prijašnjih dijagnoza da je vratna kralježnica koja uzrokuje te ispade i glavobolje....i recimo da se to dogodilo pred par godina, od onda se nije ponovilo (glavobolje i dalje traju, ali više liječnika tvrdi da nema teorije da je problem "u glavi" nego kralježnici)...jel tu bilo indikacija za daljnje pretrage ili ne?

Edit: rađen je i onaj...ne znam točan termin....UZV karotida, sliv, tako nekako...isto sve OK. A kralježnica ne valja, to je već postavljena dijagnoza na temelju RTG-a i MR-a, cervikobrahijalni.

Zadnje uređivanje Sigurna : 06.12.2011. at 01:10.
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:37.