Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2003., 02:16   #1
Allahova milost

Allahova milost:
nesto sam cudno citala na taliban bosna forum , naslov topika je Allahova milost
Allah je tako milostiv prema svojih robova tako da je stvorio za svakog muslimana jednog jevreja ili Krscana da ih ubaci u vatru u mesto tog muslimana , i tako muslimani predstavljaju allahovu milost

evo link pa procitate malo o toleranciji u islamu


http://www.islambosna.com/forum/show...=&threadid=143

Quote:
Originally posted by sucmurasti
49.-Od Ebu Musa El-Es'arija r.a. da je Allahov Polsnik a.s. rekao:"Kada nastupi Sudnji dan, Allah dz.s. ce staviti pokraj svakog muslimana po jednog jevreja ili krcanina i bice mu receno: Oni su te iskupili od vatre!" (Muslim 2767)
Dragi Allahu, Ti nas obaspi Svojom neizmjernom miloscu!
Quote:
Originally posted by sucmurasti
Mozda ce ovaj hadis kojeg takodjer prenosi imam Muslim biti jasniji :
"Kada nastane Sudnji dan, doci ce covjek musliman sa grijesima velicine brda, Allah dz.s. ce mu ih oprostiti i natovariti ih na jevreje i krscane!"
Ili hadis takodjer u Sahih Muslimu:"Nece umrijeti musliman, a da Allah dz.s. nece mjesto njega u vatru baciti jevreja ili krcanina!"
Nadam se da je sada malo jasnije?
pitam se a sta ako broj muslimana bude veci od broj Zidova i Krscana sta ce visak broj muslimana , koga ce Allah ubaciti u paklu za njih

naravno autor je zavrsio svoj topik ovako:
Dragi Allahu, Ti nas obaspi Svojom neizmjernom miloscu!

drugim recima hvala Allahu sto je iz milosti stvorio Krscane i zidove da ih zapali u paklu da bi spasio muslimane


ovo je zalost
Rima is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 08:05   #2
Rima,
evo, javljam se da mene baci u vatru umjesto tebe.
Pozdrav!
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 09:38   #3
ovo je totalni nonsens i pokazuje, da sami muslimani unistavaju bit islama i iskrivljuju boziju rijec prenesenu preko Muhameda a.s.. inace nisam religiozna osoba i poznajem islamski nauk povrsno, ali ovaj hadis stvarno nema smisla i reflektira anti-semitisticko i anti-krscansko misljenje, koje nazalost imaju mnogi muslimani, kao sto su mnogi krscani anti-semiti i islamofobi, i kao sto su mnogi zidovi islamofobi i anti-krscanski nastrojeni. Ti ljudi ocito dijele zajednicku religiju, a to je mrznja do svojih bliznjih a time i do samog sebe. Kako netko moze voljeti i prihvatiti samoga sebe, ako ne voli i ne prihvata drugih?

Zato predlazem, da se ljudi dobre volje iz svih religija, rasa, naroda, koje govore razlicitim jezicima i sa razlicitim tradicijama, obicajima, kulturama ujedine i zaustave one, koje sire mrznju, netrpeljivost, ksenofobiju, rasizam... i jasno i glasno kazu, da oni takvog svijeta ne zele, vec svijet, u kojem ce vladati vrijednosti, za koje se njihove religije istinski zalazu, a to su ljubav, solidarnost, mir, ravnopravnost, jednakost, socijalna pravda, razumijevanje, samilost...

mi jesmo ljudi bez lica i bez konkretne politicke moci, ali mi imamo moralnu snagu i pravdu na nasoj strani, koju sirite svojim primjerom. zato vas sve pozivam, da odbacite svijet, kakvog nam namecu oni, koji sire mrznju i nepovjerenje medju ljudima, i stanite uspravno i pokazite im, da je istina i pravda na nasoj strani. i to upravo ona istina, koju su nam je prenijeli Platon, Buda, Zoroastar, Isus, Muhamed, Krishna...

srdacan pozdrav svima vama, koji gradite ljepsi i bolji svijet.

kalys
__________________
za svijet mnogih svjetova
kalys is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 13:52   #4
Quote:
kalys kaže:
ovo je totalni nonsens i pokazuje, da sami muslimani unistavaju bit islama i iskrivljuju boziju rijec prenesenu preko Muhameda a.s

zato vas sve pozivam, da odbacite svijet, kakvog nam namecu oni, koji sire mrznju i nepovjerenje medju ljudima, i stanite uspravno i pokazite im, da je istina i pravda na nasoj strani. i to upravo ona istina, koju su nam je prenijeli Platon, Buda, Zoroastar, Isus, Muhamed, Krishna...
to je upravo sto sam htjela reci ovim topikom ...
Rima is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 15:07   #5
Rima,

Zar nije dosta sa tim "taliban bosna" ???



Nije to fino.

sto se tice hadisa;

Nijedan musliman nece u dzennet a da ga ne zasluzi.

Nijedan nemusliman nece u dzehennem a da ge ne zasluzi.

Allah dz.s. da je htio stvorio bi samo vjernike. Ali to je njegova volja.

Upali logiku malo, ne drzi se striktno samo onoga sto procitas. Svaka stvar ima vise dimenzija samo zavisi u kojoj je posmatras.

Kazu pametnom je i jedna dosta a tebi???
__________________
Kad sve saberem ja se oduzmem!
MuhtaR is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 15:16   #6
pozdrav nasem MUKHTARU bivsi murshidu ,a njih je oko 40 pa dolazi kao ali baba (odnosno Faruk ) i 40 lopova (odnosno murshida)

pozdrav iz naseg izbjeglickog logora , ja neznam sta hoces da kazes, ti si sve ispricao ali nikako da osvrnes na najvaznije , a to je da li zaista mislis da je Allah stvorio Krscane i zidove da uplate vase grijehove muslimane ...
zanimiljivo je tvoja izreka:
kazes:Nijedan musliman nece u dzennet a da ga ne zasluzi.
zasto nisi tamo na IB to rekao , zasto nisi onom bolesniku pod nikom SUCI rekao da ovo nevalja , tamo nesmijes jer ce ti za pola sata skiniti sa funkciju i za za sat proglasiti Dzihad protiv tebe i masakrirace te vrlo slatko da neces ni osjetiti
prema tome pusti ti ovo prazne price o niko nece ako nije zasluzio vec osvrni na vase bolesne izijave , ponasate se kao da zivite sami na ovoj zemlji i kao da je Bog stvorio samo muslimane

eee moj mukhtare

sto se taliban bosna tice , dozvoli da ti ovo ispricam:
ama talibanci su mnogo tolerantniji kako ste vi na IB
znas li da sam ja licno na IB forum za sestree cula od mlade djevojke kako po islamu zena je rodjena samo da zadovoljava muza (pitaj UMMU )
sjecas se moj topik: zene su rekvezit za zadovoljavanje muza u islamu,,topik koji si ti mozda licno brisao jer neide sa vasim idejama
kako kazu istina boli
nemoj molim te da sve ispricam sta sam tamo cula od nazalost mladi ljudi mozda i skolovani

pozdrav
Rima is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 15:22   #7
Ma pusti Rimu nek postira sto hoce...bas lijepo od nje da nam prenosi sto ima u susjedstvu...jer mnogi su od ovog foruma htjeli tamo malo ucestvovati pa su bili poizbacivani....cak i od Rime dok je bila taliban. Zato samo nek ona postira....pa zar da svjetlost koja se prostire po tom forumu tamo bude samo za njih...nek se i mi malo prosvjetlimo.

Nego nisi rekao nista u vezi ovih izvora koji su citirani...velis istina je samo sto treba iz druge strane promatrati....da ovisi jel ce zidov i krscanin s desne ili ljeve strane vatre uci umjesto muslimana.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 15:25   #8
jos nesto :
dacu ti jedan iskren savjet , to prenesi tamo na IB

pametan covjek ako ima neku manu on ce to sakriti a ne pokazati tako javno
umesto da sramotite sve muslimane , zasto ne stavite sve te podforume pod kljucem ,zatvorene , i samo dozvolite odredjene osobe (koje su bolesne i koje dijele sa vama ove bolesne ideje)
i tamo pisete sta hocete nemora svaki citati vase bolesne idje

moj bratski savijet
Rima is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 15:31   #9
Rima,

iz tebe sejtan govori !

O tome smijem li ili ne smijem govoriti na IB, da li ce mi skinuti funkciju su price za malu djecu koje me ne iznenadjuju sa tvoje strane.

Znas da nikada nisam gledao kako ce neko reagirati na moje misljenje i sve sto iznesem ovdje vjeruj da i ne primjecujem pisem na IB ili teme.org

Mnoge stvari ne razumijes i ne mozes da razumijes.

"Nijedan musliman nece u dzennet a da ga ne zasluzi."

Allah dz.s. kaze da kada bi mu vjernik cijeli zivot neprestano cinio zikr ne bi mu se oduzio za blagodat koju mu je Allah dz.s. podario dajuci mu culo vida.

Dakle, blagodati dzenneta su tolike da se jednostavno ne mogu zasluziti djelom ali iz Allahove dz.s. milosti sva dobra djela bivaju uvecana do te mjere da musliman zasluzi dzennet.

Svaki nevjernik ako se pokaje i cini dobra djela ceka ga Dzennet.

Sto se tice iskupljenja grijehova;

Dzehennem je zaistaprevelik!

Smijesno je tumacenje da je Allah dz.s. nevjernike stvorio kako bi vjernici mogli u dzennet.

Allah dz.s. je stovrio ljude da mu robuju, ko mu bude pokoran i ko bude sirio dobro a osudjivao zlo ceka ga dzennet a ko ne bude poslusan i odan Gospodaru i ko se bude suprostavljao njegovoj rijeci, njegovo prebivaliste je vatra.

Sto se tice hadisa, vec jednom samo ti rekao da jednostavno ne razumijes.

Napomena:

Ovo mi je bila zadnja poruka na ovu i slicnu temu.
__________________
Kad sve saberem ja se oduzmem!
MuhtaR is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 15:33   #10
Bijedni pokusaji napadanja vrijednosti Islama iz ocite zavisti.

Ne iznenadjuje me, takvih je danas pun svijet.

Milijarde i milijarde...

Obicno se desava da i sami znaju da je laz ono sto pricaju ali eto...

tiruriruriruriruriru...

Uskoro proljece...
__________________
Kad sve saberem ja se oduzmem!
MuhtaR is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 16:06   #11
Quote:
MuhtaR kaže:
Bijedni pokusaji napadanja vrijednosti Islama iz ocite zavisti.

Ne iznenadjuje me, takvih je danas pun svijet.:
primjeri vrijednosti islama:
SUCI bolesnikovic je rekao:
Sahih Muslimu:"Nece umrijeti musliman, a da Allah dz.s. nece mjesto njega u vatru baciti jevreja ili krcanina!"


ako je to za tebe vrijednosti islama, onda ja zaista nemam sta reci

ovo nije napad (kako ti tvrdis) ovo je ociscenje islama od fanatika i bolesnika

ja se ogradim od takvog islama a svaki iskren pametan musliman treba to ciniti
drugo:
zasto krivis druge za vase greske , umesto da krivis mene i druge koji vjeruju u tolerancije islama ,zasto ne krivis Suci i njemu slicne bolesnike

ovo ne valja Mukhtare a shvati kakav islam predstavis (poput Suci i njegove gluposti od topika) takav imidj islam dobija ,sami ste krivi
Rima is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 17:01   #12
MuhtaR zbori:

Quote:
Allah dz.s. je stovrio ljude da mu robuju...
On mu dođe ko neki robovlasnik?

Zbogom pameti....
__________________

Now the sun's gone to hell
And the moon's riding high
...
Semargl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 20:27   #13
Cool

Evo Rima još nije kasno za tebe ! Povjeruj u Gospodina Isusa Krista a ne u tamo neke nazovi proroke.
__________________
Kad su ovdje skoro svi protiv ja sam za inat za Izrael.
Gideon 2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 22:00   #14
Hajd Rima,

bas bih to volio da vidim.
__________________
Kad sve saberem ja se oduzmem!
MuhtaR is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2003., 01:53   #15
Opet ona, hahhaa, stvarno Rima ostavljas me bez rijeci svaki put, svaka cast.
Ma dzaba se trudite oko Rime ba, stvarno nema fajde govoriti joj. Hajd neka ona fino nastavi kolektivizirati muslimane, i blatiti ih.
Valjda ce joj Allah dz.s prosvijetliti razum barem malo. Opet kazem svima, nadam se da Rima ne shvatate ozbiljno, i da je ne zelite u svojoj vjeri, jer pogledajte sta je uradila muslimanima, to isto se i vama pise, samo zavisi sa koje strane duhne vjetar.
qwert1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2003., 02:05   #16
Quote:
qwert1 kaže:
Opet ona, hahhaa,.
ma samo se ti smiji kao koza pred klanjem

jednostavno pitanje :

da li ti zaista vjerujes da ce Bog na sudni dan utovarati grijehove muslimana na rame Krscana i zidova

da li se ti slazes sa ovim bolesnikom (sucimurasti) koji tvrdi da je Bog stvorio njih da bi ih kaznio umesto musliamane

jednostavno pitanje zahtjeva jedonstavni odgovor
a taj odgovor zaista nema nikakve veze samnom

ja i dalje mislim da svaki musliman (iskren) je obavezan da se ogradi od takvog islama .
shvati jedno da na svijetu nezive samo muslimani vec ima i drugi
Rima is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2003., 11:18   #17
Samo da kazem da ce svako po svojim zaslugama u dzennet ili dzehenem, nema prebacivanja grijeha. Stim da ce naravno biti pravo zauzimanja poslanika za svoje vjernike.

Ovo sam se nasmijao tvom ponovnom pokusaju da generalizujes muslimane, i tako da ih "ismijavas".
qwert1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2003., 11:45   #18
ma vidi bracu muslimane, niti jedan nece da odgovori sto misli o autoru ove baljezgarije...nego svaki ce radije pet postova na rimu.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2003., 12:52   #19
Ovakvo vidjenje islama, od sucmurastog, se sukobi sa Kur'anom.
Svako je odgovoran za svoj grijeh.Grijeh moze biti grijeh nastao iz vjerovanja(pripisivanja sudruga Jednom Bogu) i grijeh nastao iz cinjenja losih djela (djela koja su suprotna sa ucenjem neke religije).

Postoje dva osnovna pitanja "Kako Islam gleda na (npr) krscane:
1.Kako Islam gleda na krscanstvo kao vjeru?
2.Kakva je sudbina onih koji slijede krscansku vjeru na Sudnjem Danu?

Sto se prvog pitanja tice,ocigledno je da Islam ne drzi vecinu krscanskih doktrina tacnim.
Islam Krista(Isusa) gleda kao Bozijeg Poslanika,prije nego "Sina jednorodjenca".

Islam drzi do toga da je spasenje rezultat istinitoljubljivosti koju prate dobra djela,za razliku od krscanskih vjerovanja po kojima je Isus(ili bilo koji Prorok-Poslanik) sam po sebi "spasioc" ljudskog roda.
U kratko , Islamsko vjerovanje i praska, u mnogome se razlikuje od onoga sto vjeruju krscani.

Sto se drugog pitanja tice, sudbina svih ljudi ovisi (po Islamu) o krajnjem sudu Sveznajuceg,Dobrocinitelja , Milostivog-nosioca Aspolutne pravde.
Kur'an jasno kaze da bilo ko, ko istinski vjeruje u Boga i Sudnji dan, i uz to vjerovanje cini dobra djela - postize uspjeh na Sudnjem Danu.A ako je bilo ko kriv (bez obzira na pripadnost religiji) za neki zlocin- isti ce biti kaznjen paklenom vatrom.

Jedan od zlocina moze biti i SVJESNO odbijanje isitnitosti bilo kojeg Bozijeg Poslanika.Osoba koja, iako zna Istinu o Poslanicima, i iako su joj predoceni svi dokazi za istinitost-i dalje odbija priznati Poslanike(bilo kojeg od njih) naziva se "odbijateljem Istine"(na arapskom se to kaze kafir)-i on kao takav ce biti odbacen(jer je i sam odbio Istinu iako je znao).

Drugim rijecima vjerovanje u nekog "posebnog" Poslanika (u smislu da neki Boziji Poslanik ima ekskluzivu ulogu "spasioca")-pa makar to bio i sam Muhammed s.a.v.s.- nije nuzan uslov spasenja po islasmkom vjerovanju.

Tako prema Kur'anu , krscani, jevreji ili bilo koji pripadnici neke vjere- koji
- istinski vjeruju u Jednog Boga-s tim da mu ne pridruzuju druga(stvorenje i stvoreno),
- i koji vjeruju u Sudnji Dan ,
-i to da ce se ljudima na Sudnjem Danu suditi na osnovu djela koja su cinili(pa ko cini dobro cini ga sebi, a ko cini zlo cini ga na svoju stetu)
-i ako ta osoba nije kriva za neki svjesni zlocin ili zlocin prema Istini-ukljucijuci odbacivanje bilo kojeg Bozijeg Poslanika.
ce biti spasena , i nece uci u Pakao.

Nigdje u Kur'anu se ne spominje da je grijeh "nasljedan", da "prelazi na druge"(u smislu da ce necija losa djela biti "prebacena na nekoga" zbog "religijske pripadnosti") itd itd itd.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2003., 13:26   #20
Quote:
Adura kaže:
Ovakvo vidjenje islama, od sucmurastog, se sukobi sa Kur'anom.

Nigdje u Kur'anu se ne spominje da je grijeh "nasljedan", da "prelazi na druge"(u smislu da ce necija losa djela biti "prebacena na nekoga" zbog "religijske pripadnosti") itd itd itd.
svaka cast adura kao i obicno vrlo uceno i kvalitetno analiziranje
naravno takv odgovor na IB ne bi ostao vise od pola sata ...
meni nikada nece biti jasno zasto takvi muslimani se toliko trude da ocrne svoju vjeru
Rima is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:06.