Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2014., 13:43   #4161
Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Pa zašto se onda ne iskorijeni? Gdje je problem?
Rješenje je u sekularizaciji. Jedino ona je u stanju oduzeti moć religijski nastrojenim političarima i klericima. Nažalost, između religija postoji određena uvjetovana politika hladnog rata gledanja kroz prste - ja ne diram tebe, ti ne diraš mene, pa ćemo zadržati svoju sferu religijskog utjecaja.

______________________________________
Muhamed tvrdi da su VEĆINA stanovnika pakla žene.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2014., 09:48   #4162
Prekršaj ramazanskog (dnevnog) posta koji traje oko mjesec dana, u mnogim državama se zakonski sankcionira. Bičevanja, zatvor, razne druge kazne.
(Alžir, Iran, Kuvajt, Egipat, U.A.E.... )
For instance, in Algeria, in October 2008 the court of Biskra condemned six people to four years in prison and heavy fines.[52]

In Kuwait, according to law number 44 of 1968 the penalty is a fine of no more than 100 Kuwaiti dinars, or jail for no more than one month, or both penalties, for those seen eating, drinking or smoking during Ramadan daytime.[53][54] In the U.A.E., eating or drinking during the daytime of Ramadan is considered a minor offence and would be punished by up to 240 hours of community service.[55]
In Egypt, alcohol sales are banned during Ramadan.[56]
In Kermanshah, Iran, a non Muslim was sentenced to having his lips burnt with a cigarette and 5 Muslims publicly flogged with 70 stripes for eating during Ramadan.[57]
U znak protesta protiv državne prisile na vjerski nametnur post svima, ova odvažna iranka organizirala je privatni prosvjed protiv nametnutog posta, ispijajući dobru čašicu vina i prikladni obrok, javno kršeći zapovijeđeni ramazanski post. Dan prosvjeda postaje međunarodni tradicionalni prosvjed (20.7.).

Poziva i ostale da joj se pridruže. Uzdravlje!

https://www.youtube.com/watch?v=v-SMYTdq6oA

...Zatvor od 10 dana do 2 mjeseca i 74 udaraca bičem... za kršenje te vjerske zapovijedi.
Those who violate compulsory fasting rules face criminal offences and are met with harassment, beatings, 10 days to 2 months in prison and 74 lashes. (These restrictions can also be found in many others countries from Saudi Arabia to Morocco.)


Kruh i crno vino

Quote:
I suggest that we hold an International Day to Defy Fasting Rules on 20 July at 1pm in support of all those who have been harassed, intimidated, beaten, abused, imprisoned, and flogged during Ramadan.
To join in the international day, send us details of your picnics, or email us video footage and photos of your picnics for broadcast on Bread and Roses TV.
From Iran to Maldives, Jordan to Iraq and Afghanistan, onwards towards an international movement of defying fasting rules!
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2014., 14:16   #4163
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
U znak protesta protiv državne prisile na vjerski nametnur post svima, ova odvažna iranka organizirala je privatni prosvjed protiv nametnutog posta, ispijajući dobru čašicu vina i prikladni obrok, javno kršeći zapovijeđeni ramazanski post. Dan prosvjeda postaje međunarodni tradicionalni prosvjed (20.7.).

Poziva i ostale da joj se pridruže. Uzdravlje!
Uuuuu, ta će najebat'...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 15:19   #4164
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Uuuuu, ta će najebat'...
Mislim da je ova hrabra i inteligentna žena - Maryam Namazie - dugogodišnji borac za ljudska prava, zaslužila bolji komentar od ovoga gore (i sličnih snishodljivih koji su obrisani).

Naravno da je u opasnosti, iako živi na Zapadu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Maryam_Namazie

Religion: none



https://www.youtube.com/watch?v=1sivAkHdV4Q

https://www.youtube.com/watch?v=2d25-rXuJyo
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 16:24   #4165
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Mislim da je ova hrabra i inteligentna žena - Maryam Namazie - dugogodišnji borac za ljudska prava, zaslužila bolji komentar od ovoga gore (i sličnih snishodljivih koji su obrisani).
Kakva snishodljivost, šta je tebi, ja sam ozbiljno zabrinut za ženu:

Jeli tijekom ramazana...

Ima sreće što živi na zapadu, u Iranu bi joj već zgulili kožu s leđa.
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 18:56   #4166
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Kakva snishodljivost, šta je tebi, ja sam ozbiljno zabrinut za ženu:
Maryam Namazie. Zove se Maryam Namazie.

Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2014., 09:01   #4167
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Maryam Namazie. Zove se Maryam Namazie.

Ja se bojim da za par dana ne čitamo: 'zvala se Maryam Namazie'...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2014., 14:06   #4168
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Rješenje je u sekularizaciji. Jedino ona je u stanju oduzeti moć religijski nastrojenim političarima i klericima. Nažalost, između religija postoji određena uvjetovana politika hladnog rata gledanja kroz prste - ja ne diram tebe, ti ne diraš mene, pa ćemo zadržati svoju sferu religijskog utjecaja.
"hladni rat" nije isto što i "duhovni rat"

Ako staviš politiku postranu, čime onda zapravo barataš ako ne činjenicom da se danas u EU duhom ne bori niko osim malo pojedinaca (a oni zapravo ne dolaze do osobitog izražaja pred svijetom jer - scenska-ekumena prevladava, na njenu prisutnost možda možete okrenuti glavu ali neće umanjiti njen značaj postojanja). Religije su izmislili muškarci pritom žene ništa ne pitavši, a žene u islamu će to prije ili kasnije shvatiti, pogledaj, planetarno su neke već shvatile i odmakle se od sveg tog.

Nije san, java je, a ti reci da nije istina.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2014., 11:30   #4169
Kako je biti žena u Kairu, kratki ilustrativan video:

http://vimeo.com/104798581

Članak koji opisuje snimanje, tko, kako, zašto:

http://egyptianstreets.com/2014/09/0...gypts-streets/
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2014., 11:57   #4170
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
Kako je biti žena u Kairu, kratki ilustrativan video:
Problem je u Egiptu ali i u sličnim društvima je taj da bi bio sa ženom (seks) moraš se ženiti a to košta da ti se obitelj mora gadno zadužiti (bogati su toga izuzeti).
I ne samo to, obitelji imaju puno djece ne računajući na kćeri koje ionako nisu "jeftine". Tu su i sinovi koji u brak moraju donijeti zlato i druge vrijednosti.
Upoznala sam par mladih Egipćana koji su zbog toga frustrirani jer su najmlađa djeca u obitelji i roditelji im ne mogu platiti svadbu koja pak po tradiciji toliko košta da moraju desetljeća raditi da bi za nju zaradili.

Stoga im je seks nedostižan osim ako ne potraže koju damu u predgrađu koja skriva svoju djelatnost.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 08:43   #4171
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
Kako je biti žena u Kairu, kratki ilustrativan video:

http://vimeo.com/104798581

Članak koji opisuje snimanje, tko, kako, zašto:

http://egyptianstreets.com/2014/09/0...gypts-streets/
Slično kao u onom primjeru iz ZG... https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=256
Crni_Jack is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2014., 12:01   #4172
Sirija je zaista zemlja čudesa, a čudno je i da se tek sad otkriva da vojnikinje imaju posebnu vrijednost u borbi protiv džihadista:

http://www.huffingtonpost.com/anusha...b_5689904.html
"... But did you know America's greatest ally on the ground are Kurdish military women?

Yes, that is right, and just recently, backed by US airstrikes, the female-fronted 2nd Peshmerga Battalion recaptured the strategically located Mosul dam, handing the biggest blow yet to the radical Sunni group, ISIS.

The ironies here are endless. Not only is ISIS known for its atrocities toward women and minorities, hundreds of whom they abducted and took in as sex slaves, they even mercilessly slaughtered sex workers in Baghdad.

As with most extremist groups, ISIS is targeting controlling the visibility of women and minorities as a tangible demonstration of their power. The joke then seems to be on them that they are facing the very sex they deem as inferior on the battleground.

Even better? ISIS militants apparently believe that if their lives are taken by a female fighter, their entry into heaven is denied.

Well, diplomats and feminists can thank the Kurds. ..."

Dobar dio sličnoga je preveden u
http://kamenjar.com/islamisti-bjeze-...na-nece-u-raj/
"Za časopis Forbes, Anushay Hossain piše da borci IS-a vjeruju da neće ići u raj ako ih ubije žena. Mlade Kurdkinje, koje odavno s kalašnjikovom u rukama sudjeluju u oružanim akcijama, upravo zato na poseban način plaše okrutne borce.

Neki zapadni mediji pišu da pripadnice 2. bataljuna trenutno sudjeluju u gerilskim akcijama i obučavaju jazide u borbenim kampovima.

Pripadnici te vjerske manjine nedavno su se našli u obruču snaga IS-a koji ih je pobio na tisuće. Sada ih Kurdi obučavaju da uzvrate napad.
Ženski Drugi bataljun osnovan je 1996., a danas navodno broji 550 vojnikinja. Na čelu im je pukovnica Nahida Ahmad Rašid.

“Velika je čast biti dio moderne muslimanske zemlje koja dozvoljava ženama da brane domovinu”, izjavila je jedna pripadnica. Imamo ista prava kao i muškarci, dodala je. ... "

Začudo, kod Gadafijevih "Amazonki" ništa takvoga nije niti spomenuto.
Kad su islamisti uz američku i EU/NATOvsku pomoć uvodili demokraciju u Libiji,
bez problema su ih zarobili, silovali, pa strijeljali.

Ali evo u Siriji su srećom ipak nova saznanja došla na red, pa će, nadajmo se,
imati velike pozitivne posljedice.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 00:51   #4173
postoji velika razlika u tome

Zena u Islamu (onako kako to zahtjeva Kuran i Poslanik muslimana)
Zena u Islamskom svijetu... e to je vec druga tema, samo ne vidim bas neku razliku između žena na bliskom istoku koje se pojavljuju vecinom u Americkim medijima (kojima vjerujem samo tako ), i ove price u koje bas i ne vjerujem, i zena koje zive u americi i doslovno su "jeftina roba" ... cak sta vise, ove na "Istoku" suu mnogo postovanije
johnnysa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 11:40   #4174
Quote:
johnnysa kaže: Pogledaj post
postoji velika razlika u tome

Zena u Islamu (onako kako to zahtjeva Kuran i Poslanik muslimana)
Zena u Islamskom svijetu... e to je vec druga tema, samo ne vidim bas neku razliku između žena na bliskom istoku koje se pojavljuju vecinom u Americkim medijima (kojima vjerujem samo tako ), i ove price u koje bas i ne vjerujem, i zena koje zive u americi i doslovno su "jeftina roba" ... cak sta vise, ove na "Istoku" suu mnogo postovanije

Kako vam ne dosadi pisati ovakve gluposti.
Najrazuzdaniji muškarci su oni s Bliskog Istoka. Frend mi je bio tamo na radu, kaže da se nagledao pervezarija kakve mi ne možemo ni zamisliti.
Tabu seksa i žene je tamo stvorio izgladnjele čopore koji podivljaju s vremena na vrijeme.

Žena u islamu nije poštovana, ona je svedena na objekt.
Štoviše, po Kuranu imate pravo udariti ženu bez ikakve posljedice.
__________________
Nisam ti dospio reći.
Sve može da propadne, da nestane, samo je smrt siguran posao
Pantelija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 14:06   #4175
inače bio sam u Beogradu!
tužan grad!


kada govorimo o pravu žene u braku ja ću samo pobrojati neke.
ima pravo na mehr tj vjenčane darove. ima pravo odlaganja spolnog odnosa dok je se daden puni iznos mehra- iznos mehra sama određuje
muž nema pravo na njenu imovinu
ima pravo na postavljanje uslova prilikom sklapanja braka
ima pravo na izdržavanje iz imovine muža.
ima neotuđivo pravo da bude zaposlena
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)

Zadnje uređivanje MukaFFa : 29.10.2014. at 14:17.
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 20:19   #4176
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
inače bio sam u Beogradu!
tužan grad!


kada govorimo o pravu žene u braku ja ću samo pobrojati neke.
ima pravo na mehr tj vjenčane darove. ima pravo odlaganja spolnog odnosa dok je se daden puni iznos mehra- iznos mehra sama određuje
muž nema pravo na njenu imovinu
ima pravo na postavljanje uslova prilikom sklapanja braka
ima pravo na izdržavanje iz imovine muža.
ima neotuđivo pravo da bude zaposlena
Zanima me koja prava ima žena kad se rastaje od svog muža ?
Perunika 70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 09:33   #4177
Quote:
Perunika 70 kaže: Pogledaj post
Zanima me koja prava ima žena kad se rastaje od svog muža ?
pitanje je upućeno meni!
ali iskreno ne znam! malo ću se raspitati.

Islamsko pravo od početka zna za neku vrstu predbračnog ugovora koji se naziva mehr.
mehr može biti simboličan, kao što je to slučaj u Bosni (razvod svakako regulišu državni sudovi) a nekad su to basonslovni iznosi u zlatu, novcu i/ili imetku.

Iznos mehra nije određen nego ga određuje žena prije stupanja u brak pred svjedocima.
to je njena neotuđiva imovina pored imovine koju je naslijedila od svoje porodice i, prema šerijatu, muž nema pravo raspolaganja i korištenja njene imovine.
osim ako ona dadne dozvolu.
kada govorimo o bračnoj tečevini... tu zaista nemam pojma kako stvari stoje.
s obzirom da je danas žena često zaposlena i doprinosi domu i bračnoj zajednici to se mora uzeti u obzir. posebno ako se ima na umu da je mužu uzdržavanje porodice prvostepena dužnost. dok je uzdržavanje porodice od strane žene visoko pohvaljeno djelo i sevap. ovim muž prema šerijatu gubi dio svojih prava koje ima u braku.

Treba još naglasiti da se brak u hanefijskom mezhebu tretira kao ugovor između dvoje punoljetnih osoba koji je zaključen na neodređno vrijeme(ako je na određeno nije valjan) tako da se u odredbe tog ugovora osim mehra mogu staviti bilo koje tačke i odredbe.
tako je kod nas u Bosni za Turskog vakta bilo popularno da žene prilikom stupanja u brak za uslov postave da se muškarac ne može oženiti drugom bez njenog pristanka.

dakle, po pitanju braka u hanefijskom mezhebu postoji jedna velika širina!

Naravno, ne treba reći da u praksi često nije tako!
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 12:40   #4178
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
pitanje je upućeno meni!
ali iskreno ne znam! malo ću se raspitati.

Islamsko pravo od početka zna za neku vrstu predbračnog ugovora koji se naziva mehr.
mehr može biti simboličan, kao što je to slučaj u Bosni (razvod svakako regulišu državni sudovi) a nekad su to basonslovni iznosi u zlatu, novcu i/ili imetku.

Iznos mehra nije određen nego ga određuje žena prije stupanja u brak pred svjedocima.
to je njena neotuđiva imovina pored imovine koju je naslijedila od svoje porodice i, prema šerijatu, muž nema pravo raspolaganja i korištenja njene imovine.
osim ako ona dadne dozvolu.
kada govorimo o bračnoj tečevini... tu zaista nemam pojma kako stvari stoje.
s obzirom da je danas žena često zaposlena i doprinosi domu i bračnoj zajednici to se mora uzeti u obzir. posebno ako se ima na umu da je mužu uzdržavanje porodice prvostepena dužnost. dok je uzdržavanje porodice od strane žene visoko pohvaljeno djelo i sevap. ovim muž prema šerijatu gubi dio svojih prava koje ima u braku.

Treba još naglasiti da se brak u hanefijskom mezhebu tretira kao ugovor između dvoje punoljetnih osoba koji je zaključen na neodređno vrijeme(ako je na određeno nije valjan) tako da se u odredbe tog ugovora osim mehra mogu staviti bilo koje tačke i odredbe.
tako je kod nas u Bosni za Turskog vakta bilo popularno da žene prilikom stupanja u brak za uslov postave da se muškarac ne može oženiti drugom bez njenog pristanka.

dakle, po pitanju braka u hanefijskom mezhebu postoji jedna velika širina!

Naravno, ne treba reći da u praksi često nije tako!
Hvala MukaFFa...

Dali znaš kojim zanimanjima se žene bave,(u jednoj islamskoj zemlji) s obzirom da ne smiju previše pričati s muškarcima ?

Zadnje uređivanje Perunika 70 : 01.11.2014. at 12:46.
Perunika 70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 14:26   #4179
Quote:
Perunika 70 kaže: Pogledaj post
Hvala MukaFFa...

Dali znaš kojim zanimanjima se žene bave,(u jednoj islamskoj zemlji) s obzirom da ne smiju previše pričati s muškarcima?
Muškarci a ni žene ne bi trebali jedni s drugima pričati izvan granica potrebe, odnosno s nakanom zavođenja, flertovanja i sl. Ostalo je dozvoljeno (islamsko stajalište).

Eh sad, drugi par opanaka su običaji i navike određenih (muslimanskih) društava, koji nekada ne dozvoljavaju funkcioniranje žene ni unutar islamskih normi i okvira ponašanja (npr. KSA). Na primjer, tokom Hadždža se može zapaziti lijepo šarenilo u pokrivanju žena... Malezijske, Indonežanke, turkinje i sl. su večinom otkrivenog lica, dok žene sa prostora Arapskog Pluotoka su pokrivenog lica, i neka te neka Afganistanka. Žene leže i spavaju u haremu na pločniku, neke u društvu drugih žena a neke u društvu muževa... za petak kad je džuma namaz, zbog velikih gužvi žene, i pored svih napora redara, ostanu "zarobljene" u safovima (redovima) muškaraca i tako klanjaju. Neke su u društvu supruga i djece pa jedan stane s jedne a drugi s druge strane i obave tako namaz... a one koje nemaju, od njih se muškarci odvoje za razmak jednog čovjeka i tako se klanja. A one starije, ili jogunjastije vuku muškarce za rukav i ravnaju safove (redove) a ovi se jadnici otimaju gledaju da se odmaknu i koncetrišu na ono zbog čega su došli u Mekku, kod Kabe

U komunikaciji su otvorene i ne ustručavaju se započeti razgovor ako ih nešto zanima pitaju. Bilo kupovina, cjenkanje, bilo da se bore u gužvi, da pitaju za nešto što ih zanima... nema razlike nosi li ili ne nosi zar (nikab).

Nekoliko postova prije sam baš naveo primjer Jordana i kako žene učestvuju u društvu, rade... ali se i dalje njeguje i čuva islamska tradicija, odnosno norme ponašanja i oblaćenja.

U principu, žene mogu raditi sve i svugdje... dokle god njeno ponašanje ne izlazi izvan okvira islamskog bontona (isto važi za muškarce, samo oni sad nisu tema...).

Npr. u KSA sasvim je regularno vidjeti na pultovima za telekom operatere, prodavnicama, kasama i sl. odvojene šaltere za žene i muškarce, pa makar se radilo o KFC-u, McDonald's, Starbucks... isl. Ili butici samo za porodicu, odjeli u kafićima, restoranima samo za porodicu ili bračne parove... itd. I ljudi žive, sve normalno funkcioniše... ali eto, to kad bi ovako nekome spomenuo ko nije musliman, ili ko je naučio drugačije živjeti... odma belaj

Zadnje uređivanje Palenholik : 01.11.2014. at 14:34.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 09:40   #4180
Quote:
Perunika 70 kaže: Pogledaj post
Hvala MukaFFa...

Dali znaš kojim zanimanjima se žene bave,(u jednoj islamskoj zemlji) s obzirom da ne smiju previše pričati s muškarcima ?
evo Palenholik ti je odgovorio!

mislim da je bolje umjesto pridjeva islamski koristiti pridjev muslimanski.
da naglasim da ja i Palenholik dijelimo isto mišljenje u vezi ovoga.

Muškarac posebno , a i žena bi trebali voditi računa o časti i ugladu svojih supružnika, sebe samih i svojih kolega. dakle treba nastojati da ne izazove negativna osjećanja i misli kod drugih. npr. Zavist/ljubomoru ili da se neko ogovara.

Ja sam sticajem okolnosti jedan vremenski period dijelio radni prostor sa ženom. radilo se o starijoj ženi pred penziju, tako da sam je doživljavao kao svoju majku i jesu bile sito godište.

uglavnom treba održavati prijateljske veze sa ljudima, posebno sa radnim kolegama i kolegicama i pri tom voditi računa o ugledu i časti.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:56.