Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2005., 17:27   #21
Joj, daj prestanite gnjavit s PDVom, to je u priči i odnosu cijena veleprodaja-maloprodaja totalno nebitno, to je druga tema. Vrlo je jednostavan račun zašto veleprodaja ima manje cijene: odi na plac i kad kupuješ paradajz traži od ljudi na štandu da ti prodaju 100 kila i da spuste cijenu po kili zato što ćeš kupiti odjednom 100 kila. Eto, kupila si po veleprodajnoj cijeni, pojednostavljen primjer.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2005., 03:18   #22
OVOLIKO GLUPOSTI NA JEDNO MJESTU VEĆ ODAVNO NE VIDJEH. KOJI RACKU IMA PDV VEZE SA VPC I MPC????
LOGIKA JE JASNA: VPC JE ZA KUPOVINU VELIKE KOLIČINE ROBE I ZATO JE JEFTINIJA. ZAŠTO NEBI TI MOGAO KUPIT PO VPC?? SAMO KUPI VELIKU KOLIČINU
martin23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2005., 09:27   #23
drugim rijecima ti meni hoces rec da ja kao DarthFlake..bez ikakvih d.o.o. -ova na svojem imenu..mogu doci u npr Getro i rec uzimam paletu brasna ili cole i ocu po veleprodajnoj cijeni?

Sumnjam, al ak me uvjerite onda vam vjerujem...i idem u shoping.
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2005., 11:15   #24
Quote:
martin23 kaže:
OVOLIKO GLUPOSTI NA JEDNO MJESTU VEĆ ODAVNO NE VIDJEH. KOJI RACKU IMA PDV VEZE SA VPC I MPC????
LOGIKA JE JASNA: VPC JE ZA KUPOVINU VELIKE KOLIČINE ROBE I ZATO JE JEFTINIJA. ZAŠTO NEBI TI MOGAO KUPIT PO VPC?? SAMO KUPI VELIKU KOLIČINU
Cijeli smisao VPC i MPC vam je ukratko rekao Setra.
Ajmo još jednom, prema računovodstvenoj i trgovačkoj terminologiji
- MPC je maloprodajna cijena u dučanu (ili priručnim trgovinama kao što su skladište, prodaja iz vozila ,...) i u sebi sadrži PDV, to je ono što svatko od nas plati na registar kasi teti blagajnici
- VPC je cijena za daljnju prodaju i sastoji se od netta + pdv, u nekim slučajevima PDV je izrađen za svaki artikl, u nekim se dodaje tek na kraju računa, tako se radi da bi kupcu bilo jednostavnije raditi kalkulacije
- u veleprodaji kupci dobivaju dodatne rabate, pa poznajemo npr. rabat na količinu (jel uzimamo komad, kutiju, paletu, šleper,..), na plaćanje (avans, odgode x dana), na asortiman (npr. uzmemo od Henkela Persil + Silan + Pur), akcijski rabat (npr. baš im nejde spomenuti Persil pa je u kolovozu 10% manja cijena), superrabat (npr. kupac je u I kvartalu kupio 20% robe više od plana i uredno platio pa ćemo ga nagraditi),...
- veleprodaju označava i način plaćanje koji je uvijek na žiro račun
- PDV se može odbiti i po maloprodajnim računima ali ako njihov iznos ne premašuje 5000 kn
- naravno ako ja kao polly dođem u getro i kupim šleper šećera vjerojatno ću dobit neki popust, ali neću platiti šećer po cijeni koja je na onom njihovom katalogu izražena kao VPC, na to moram platiti još i PDV

Previše ste različitih stvari pomiješali uzimavši u obzir "što bi bilo kada bi....".
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2005., 11:17   #25
Quote:
DarthFlake kaže:
drugim rijecima ti meni hoces rec da ja kao DarthFlake..bez ikakvih d.o.o. -ova na svojem imenu..mogu doci u npr Getro i rec uzimam paletu brasna ili cole i ocu po veleprodajnoj cijeni?

Sumnjam, al ak me uvjerite onda vam vjerujem...i idem u shoping.
Ne. Ali možeš razgovarati sa komercijalom i isposlovati neki popust ako puno kupuješ.
Mislim da Getrou paleta robe sim ili tam baš puno ne znači.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 12:44   #26
R1 i maloprodaja

Problematika izdavanja R1 (R2) racuna u maloprodaji.

Kupac cesto zatrazi R1 racun u maloprodajnom ducanu. Vecina programa za blagajnu je to rijesila tako da operator na licu mjesta ukuca naziv, adresu i MB tvrtke i ispise obican racun na traci koji ima dodane ove podatke o kupcu. Mislim da sam jednom negdje procitao misljenje min-fin da je to neispravno /nemrem vise nigdje to naci/ i da ispravan slijed glasi: poseban program za R1 racune s pamcenjem svih podataka, obavezno svi takvi racuni u Knjizi izlaznih racuna etc kao da je rijec o veleprodaji.
Kako vi imate rijesenu tu problematiku ? Miksate li MP i R1 racune u jednoj bazi ili to imate tvrdo odvojeno ? Kako rijesavate Knjigu popisa, odovjeno MP a R1 racune storno na lijevoj strani kao VP ili sve bacate u promet na desnoj strani ?
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 21:14   #27
U maloprodaji (onosno ako si registriran i imaš MTU samo za maloprodaju) ne bi smio izdavati R1 ili R2 račune.
Glupo, ali istinito.
leola is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 17:02   #28
Uzmimo da imam MTU i za veleprodaju, mada ima proizvoda koje jednostavno ne mozes kupiti kao pojedinac u VP, a imas pravo na povrat PDV-a.
Mene samo zanimaju ove tehnikalije oko kase/blagajne.
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 00:32   #29
U pravilu bi trebao imati posebnu evidenciju o izdanim R1 računima. Ne znam točno u kojem to zakonu piše nego govorim iz iskustava. Zna se dogoditi da recimo inspekcija kontrolira poduzeće "XY" i onda od poduzeća s kojim posluje npr poduzeće "Z" traži analitičku karticu (naročito važno ako se radi o nekom proizvodnom poduzeću). Na taj način kontroliraju ulaz tj. izlaz materijala.

Iz svega ovoga bitno je da možeš prilikom eventualnog nadzora pružiti informacije o izdanim R1 računima prema svim svojim klijentima.

Što se tiče knjige popisa trebalo bi za R1 račune stornirati lijevu stranu, nikako ne bi smio biti promet (razduženje).
leola is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 01:12   #30
Kak to rade benzinske pumpe? Oni iz istog programa, praktički PC kase printaju R1 na zahtjev, samo traže matični broj firme.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 16:50   #31
Quote:
banderas kaže:
Kak to rade benzinske pumpe? Oni iz istog programa, praktički PC kase printaju R1 na zahtjev, samo traže matični broj firme.
Rade neispravno, kao i 90% trgovina tehnickom robom. Ali ko ce zezat INU ? A ja sam mala beba pa ne zelim probleme s drzavom
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 19:01   #32
R1 računi u maloprodajnim dućanima

Ako je tvrtka registrirana za veleprodaju i maloprodaju ima li pravo iz maloprodajnog dućana izdati R1 (R2 ako je obrtnik) račun ukoliko to kupac zatraži?

Ako ne kako to rade INA, Getro, Metro, Ipercoop i svi ostali?

Kako se takvi računi upisuju u knjigu izlaznih računa?

Što s knjigom popisa? Treba li ih upisivati kao promet ili kao storno ulaza?

Što ako je takav račun plaćen virmanom? U maloprodaji nema virmana (s time sam već imao problema!).

Pretpostavljam da je to standardna stvar i da će knjigovođe to znati proknjižiti...

Hvala

PS Zakonom o PDV-u su definirani potrebni podaci za R1 račun, jeste li primijetili da McDonalds izdaje samo R1 račune koji nemaju niti jedan od potrebnih podataka osim oznake R1?
 
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 11:02   #33
Quote:
ivanc2 kaže:
Ako je tvrtka registrirana za veleprodaju i maloprodaju ima li pravo iz maloprodajnog dućana izdati R1 (R2 ako je obrtnik) račun ukoliko to kupac zatraži?
Mora imati i minimalne tehnicke uvjete za VP.

Quote:
Ako ne kako to rade INA, Getro, Metro, Ipercoop i svi ostali?
Imaju i MP i VP min.teh. uvjete za prodajni prostor.


Quote:
Kako se takvi računi upisuju u knjigu izlaznih računa?
Kao i bilo koji drugi VP racun

Quote:
Što s knjigom popisa? Treba li ih upisivati kao promet ili kao storno ulaza?
kao storno ulaza

Quote:
Što ako je takav račun plaćen virmanom? U maloprodaji nema virmana (s time sam već imao problema!).
izdajes R1 koji provodis kroz KIR i SKK


Quote:
Pretpostavljam da je to standardna stvar i da će knjigovođe to znati proknjižiti...
Iznenadio bi u koliko firmi to krivo rade. Ali na srecu imas hrpu inspektora koji ne citaju pravilnike i misljenja min. financija
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 11:23   #34
pomogao si imeni s nekim stvarima..
alabrale is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 23:02   #35
Quote:
Juraj2 kaže:
Mora imati i minimalne tehnicke uvjete za VP.
Imaju i MP i VP min.teh. uvjete za prodajni prostor.
To se, naravno podrazumijeva.

Quote:
Juraj2 kaže:
kao storno ulaza
Ovo recimo ne bi nikada napravio... pretpostavio sam da je to isto kao i maloprodajni račun i ide u promet...

Kako onda stoje stvari s kasom? Treba li nekako odvajati veleprodaju od maloprodaje? Promet u knjizi popisa nije jednak prometu kase u tom slučaju?

SKK = Salda konti kupaca pretpostavljam?

Quote:
Juraj2 kaže:
Iznenadio bi u koliko firmi to krivo rade. Ali na srecu imas hrpu inspektora koji ne citaju pravilnike i misljenja min. financija
Možete li postati popis tih pravilnika i mišljenja (osim pravilnika o vođenju knjige popisa robe, zakona o trgovini, zaštiti potrošača i PDV-u i nisam našao previše podataka (čak ni na RRIF-u)).

Hvala u svakom slučaju...
 
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 05:20   #36
Izdavanje VP računa u maloprodaji

Molim znalce da odgovore da li je ovo ispravna procedura prilikom izdavanja VP računa u maloprodaji:
Npr. u maloprodaji je zadužen proizvod čija je mpc 3250 kn.
Dođe kupac koji traži R1/R2 račun. Znači, treba mu izdati VP račun, te napraviti međuskladišnicu (prijenos proizvoda iz maloprodaje u veleprodaju), VP primku-kalkulaciju i optremnicu (otpremnica ne treba ako je na računu potpis i žig izdavatelja i potpis primatelja).
Da li se u navedenom slučaju na VP računu iznosi pišu i računaju kao u klasičnoj veleprodaji (pdv=vpc*0,22 i mpc=vpc+pdv) ili kao da se radi o maloprodaji (pdv=mpc*0,180328 i vpc=mpc-pdv).
Dakle, da li na tom računu treba pisati:

VPC....PDV%......PDV iznos.......Ukupno
2663,93 22% 586,06 3249,99 kn

ili

MPC......PDV%......PDV iznos.......Ukupno
3250,00 22% 586,07 3250,00 kn

Ja smatram da je ispravan prvi način, međutim kupcu može izgledati čudno kako je sad cijena 3249,99 kn, a u cjeniku piše 3250,00 kn.

Molim vaše mišljenje. Unaprijed zahvaljujem.
Scorpius is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 12:16   #37
Pa niti za tebe nije ispravan račun ako ga izdaš na 3249,99 kn, a naplatiš 3250,00 , Iskreno mrzim takve račune koji se ne poklapaju...

Da bi VP račun ispravno izgledao, bitno je da na njemu bude naglašen koliko je iznos PDV-a i kolika je osnovica uza taj PDV, možeš to napraviti odmah prilikom izrade računa, a možeš izdvojiti i na dnu računa kao stavke za sebe...

I nikako nije ispravno
2663,93 22% 586,06 3249,99 kn

nego
2663,93 + 586,07 = 3250,00
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 00:24   #38
Pa ne naplatim račun 3250,00 nego onoliko koliko piše na računu: 3249,99 kn.
Prema pravilu na VP računu se PDV računa iz VPC.
Znači: 2663,93 * 0,22 = 586,0646 = 586,06.
I što sad. Mogu ja napisati 586,07, ali da li se to smije, jer to je onda računanje PDV-a iz MPC-a, a to se radi na MP računima.
Scorpius is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 08:36   #39
Quote:
Scorpius kaže: Pogledaj post
Molim znalce da odgovore da li je ovo ispravna procedura prilikom izdavanja VP računa u maloprodaji:
Npr. u maloprodaji je zadužen proizvod čija je mpc 3250 kn.
Dođe kupac koji traži R1/R2 račun. Znači, treba mu izdati VP račun, te napraviti međuskladišnicu (prijenos proizvoda iz maloprodaje u veleprodaju), VP primku-kalkulaciju i optremnicu (otpremnica ne treba ako je na računu potpis i žig izdavatelja i potpis primatelja).
Da li se u navedenom slučaju na VP računu iznosi pišu i računaju kao u klasičnoj veleprodaji (pdv=vpc*0,22 i mpc=vpc+pdv) ili kao da se radi o maloprodaji (pdv=mpc*0,180328 i vpc=mpc-pdv).
Dakle, da li na tom računu treba pisati:

VPC....PDV%......PDV iznos.......Ukupno
2663,93 22% 586,06 3249,99 kn

ili

MPC......PDV%......PDV iznos.......Ukupno
3250,00 22% 586,07 3250,00 kn

Ja smatram da je ispravan prvi način, međutim kupcu može izgledati čudno kako je sad cijena 3249,99 kn, a u cjeniku piše 3250,00 kn.

Molim vaše mišljenje. Unaprijed zahvaljujem.

Iz maloprodaje izdaješ račun na iznos vrijednosti robe po kojoj je u maloprodaju i zaprimljen.Kupac traži R-1,zašto?zato što si želi odbiti iznos PDV-a i zbog parametara koji sadrži R-1 ili R-2 je to moguće.Da je uzeo gotovinski račun,na kojem nema MB ili JMBG kupca ne bi mogao odbiti pretporez nego ga u cijelosti knjižiti u trošak.Ne znam u čemu je problem.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 09:41   #40
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Iz maloprodaje izdaješ račun na iznos vrijednosti robe po kojoj je u maloprodaju i zaprimljen.Kupac traži R-1,zašto?zato što si želi odbiti iznos PDV-a i zbog parametara koji sadrži R-1 ili R-2 je to moguće.Da je uzeo gotovinski račun,na kojem nema MB ili JMBG kupca ne bi mogao odbiti pretporez nego ga u cijelosti knjižiti u trošak.Ne znam u čemu je problem.[/I]
Pa problem je u tome što R1/R2 račun nije maloprodajni račun nego veleprodajni, i bez obzira što nemaš veleprodajno skladište, moraš robu navedenu na tom računu razdužiti sa maloprodaje i zadužiti na fiktivno VP skladište, sa kojeg tu robu odmah razdužuješ sa tim R1/R2 računom. Ovdje je to lijepo objašnjeno:
http://www.legalis.hr/modules/newbb/...39&forum=22&10

A ako je to tako, onda bi način izračunavanja PDV-a na tom računu trebao biti kao i kod klasične veleprodaje. Dakle, osnovica je vpc, i iz nje se dobije pdv i mpc. A u mom primjeru, ako računam na taj način mpc mi ispada za 1 lipu manja od maloprodajne cijene tog artikla u maloprodaji.
Scorpius is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:19.