Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2013., 19:48   #201
Koristim Steviju od KAL-a i super mi je. Volim slatko pa sam je često koristila, a onda se sjetila da pogledam jel ima neka maksimalna doza... na bočici piše jedno serviranje (žličica od 42 mg) dnevno i da se maksimalna doza ne smije prekoračiti. Ja onak koristila sam 5, nekad 6 žličica dnevno.

Na internetu nisam naletila ni na što striktno, negdje piše neka dnevna doza od xy mg po kilogramima osobe (to mi ispada puno više od 42 mg, izračunala sam nekih 6 žličica dnevno), a negdje sam naišla na istraživanje koje kaže da čak i 2,5 g (da, grama) dnevno nema nikakav štetan učinak na organizam, štoviše nema nikakav. Više od toga kao nije ispitivano.

Ima li netko više konkretnijih informacija i iskustva? Sad sam srezala na žličicu, žličicu i pol na dan kolko se kao smije, al eto da znam za ubuduće.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 19:52   #202
To je isto kao i sa cedevitom, oni moraju napisati nesto kako bi se ogranicili od kakvih tuzbi ili slicnoga
cuttie_123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 20:22   #203
Ajoj, i to mi je jasno, uostalom sve u prevelikim količinama je štetno. Samo me iznenadilo da je dnevna doza baš samo jedna žličica.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 20:36   #204
mislim da to vrijedi vise-manje za dijabeticare
cuttie_123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 21:07   #205
Pročitala negdje da još nije sve istraženo pa stave dnevnu dozu da se zaštite, moja stevija je onda puno jača, samo malo na vrh čajne žlice je dosta za zasladiti neki napitak. Mislim da ti ne bi trebalo biti išla od toga, ali je svejedno dobro da smanjiš na žlicu-dvije.
Melart is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 23:46   #206
Da li je netko koristio steviu prilikom pripreme kolača? Da li kolači budu dobrog okusa?
lena.n is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 09:07   #207
Jesam. Medvjedje sape. Letjele su u smece. I stevia je letjela u smece.

Ali, sad postoje neke stevie na kojima pise da nisu gorke
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 21:49   #208
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Jesam. Medvjedje sape. Letjele su u smece. I stevia je letjela u smece.

Ali, sad postoje neke stevie na kojima pise da nisu gorke
Hvala -ipak se neću upuštati u tu avanturu do daljnjeg...mada ne bi bilo loše da mi se zgade kolači od nje
lena.n is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 08:52   #209
Da li je netko probao steviu u tableticama od Denk mita iz Dm-a,kako vam se čini?
Sastojci su 97 % stevia,ostalo sada bikarbona i veziva itd.
Pegina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 09:01   #210
Quote:
Pegina kaže: Pogledaj post
Da li je netko probao steviu u tableticama od Denk mita iz Dm-a,kako vam se čini?
Sastojci su 97 % stevia,ostalo sada bikarbona i veziva itd.
Nisam probala iz DM-a ali do sad sam koristila ove dvije:

Bolja mi je ova druga. A možda samo fantaziram al mi se čini da mi prva ima više gorčine. Sad nisam sigurna koliko % stevije je uopće unutra. Treba probati, nema druge.
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 10:52   #211
Meni stvarno nije jasno o kakvoj gorčini je riječ, doduše ja nisam koristila tabletice, nego SteSweet steviju (Light + I), a sad imam od KAL-a (ta mi je neusporedivo bolja i vrijedi svake kune) i super su. A steviju stavljam stalno i u sve.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 11:06   #212
Quote:
lena.n kaže: Pogledaj post
Da li je netko koristio steviu prilikom pripreme kolača? Da li kolači budu dobrog okusa?
Razni pudinzi (od kukuruznog skroba, rize, zobi itd), najdevi za pite, tiramisu i razne kreme jako dobro ispadnu. Kao i sa secerom.

Jednom sam radila muffine sa stevijom umjesto secera i nisu bili jestivi. Kad nije bas fino ali jestivo, pojedem, ovo uopce nije bilo jestivo.

Moj zakljucak je - OK u kremaste i "mokre" stvari, NE u biskvite i suhe stvari.
Ember is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 11:09   #213
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Jesam. Medvjedje sape. Letjele su u smece. I stevia je letjela u smece.

Ali, sad postoje neke stevie na kojima pise da nisu gorke
previše ste profinjeni
nemate iskustva a bogami ni znanja i čudime daniste čuli za uzrečicu dase o ukusima ne raspravlja jer je to individualno od osobe do osobe
i zavas je naj bolje da nastavite i dalje trošiti otrov koji se zove rafinirani šećer
jenki zj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 12:57   #214
Quote:
Ember kaže: Pogledaj post
Razni pudinzi (od kukuruznog skroba, rize, zobi itd), najdevi za pite, tiramisu i razne kreme jako dobro ispadnu. Kao i sa secerom.

Jednom sam radila muffine sa stevijom umjesto secera i nisu bili jestivi. Kad nije bas fino ali jestivo, pojedem, ovo uopce nije bilo jestivo.

Moj zakljucak je - OK u kremaste i "mokre" stvari, NE u biskvite i suhe stvari.
Šećer ipak svojim volumenom doprinosi tome da kolač bude jestiv. Trebalo bi ga nečim zamijeniti i dodati to malo stevije. Samo ne znam čime..
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 13:19   #215
Quote:
jenki zj kaže: Pogledaj post
previše ste profinjeni
nemate iskustva a bogami ni znanja i čudime daniste čuli za uzrečicu dase o ukusima ne raspravlja jer je to individualno od osobe do osobe
i zavas je naj bolje da nastavite i dalje trošiti otrov koji se zove rafinirani šećer
Zao mi je ako je moj post o ogavnosti stevie uvrijedio Vas ukus. Ne brinite, nisam previse profinjena - umjetni zasladjivaci mi imaju sasvim dobar okus, iako nije isti kao okus secera. A i cijena im je puno prihvatljivija nego stevii.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 18:17   #216
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Zao mi je ako je moj post o ogavnosti stevie uvrijedio Vas ukus. Ne brinite, nisam previse profinjena - umjetni zasladjivaci mi imaju sasvim dobar okus, iako nije isti kao okus secera. A i cijena im je puno prihvatljivija nego stevii.
da su umjetni zaslađivači zdravi ova tema o steviji nebi tu ni bila
moj dobro namjeran savjet je češće prekontrolirajte jetru znam iz osobnog iskustva dokle sam dogurao upotrebom umjetnih sladila tokom tridesetak godina konzumacije a nisam nekakav mekušac
jenki zj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 18:24   #217
Tema o stevii postoji jer puno ljudi zazire od svega sto je umjetno i smatra sve sto je prirodno boljim. Dobro je da postoji izbor, tko hoce steviu nek trosi steviu, tko hoce saharin, nek trosi saharin.

Ne brinite, jetru ionako moram kontrolirati jednom godisnje jer mi bez toga ginekolog ne bi htio dati recept za kontracepcijske pilule.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 18:25   #218
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Tema o stevii postoji jer puno ljudi zazire od svega sto je umjetno i smatra sve sto je prirodno boljim. Dobro je da postoji izbor, tko hoce steviu nek trosi steviu, tko hoce saharin, nek trosi saharin.

Ne brinite, jetru ionako moram kontrolirati jednom godisnje jer mi bez toga ginekolog ne bi htio dati recept za kontracepcijske pilule.
u pravu ste punoljetni ste i na vama osobno leži odgovornost
al samo sam vam želi skrenuti pažnju zbog osobnog iskustva u trošenju umjetnih sladila . zbog dugotrajne konzumacije natrena i sličnih umjetnih sladila u većim dnevnim dozama imao sam problema sa jetrom i na kraju sa moždanim udarom što mi kaže moj neurolog da ne isključuje mogućnos daje i moždani udar od dugotrajne konzumacije deset i više tabletica natrena dnevno ali internista je siguran da je jetra bila oštećena od njega. sreća pa sam jetru uspio regenerirati ali posljedice moždanog teško i nemoguće
jenki zj is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 18:47   #219
Zao mi je sto imate zdravstvenih problema. Pripazite i sa steviom, ona je puno manje ispitana od saharina ili ciklamata, a neka istrazivanja su pokazala njezinu genotoksicnost (mene ne zabrinjava i mislim da vecinu forumasa ne bi trebalo, ali tko puse na hladno treba to uzeti u obzir).

Ako dobijem ostecenje jetre ili mozdani udar, obavijestit cu forumase na ovom topicu.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 17:17   #220
Quote:
STEVIJA i batat našli su se na listi zabranjenih dodataka hrani, koja je u primjeni od 1. veljače 2013. godine, javlja portal Ekomreza.org.

Ministar zdravlja je uz suglasnost ministra poljoprivrede donio Pravilnik o izmjenama i dopunama pravilnika o dodacima prehrani koji je stupio na snagu prvog dana veljače. Navedeni pravilnik sadrži listu biljnih vrsta koje nisu dopuštene u dodacima prehrani, a na toj listi nalaze se dvije biljke koje se često mogu naći na tanjurima-

Radi se o biljci Stevia rebaudiana poznata kao zelena stevija – prirodni zaslađivač i biljnoj vrsti Ipomoea spp. u koju spada i batat (lat. Ipomoea batatas).

Ministarstvo se za sada nije očitovalo o pitanju što ovaj Pravilnik znači za proizvođače, prodaju i konzumaciju tih proizvoda.
http://www.index.hr/vijesti/clanak/s...ni/660589.aspx

kaj je onda sa zalihama u trgovinama?
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:43.