Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2007., 21:24   #1
šta je to "morska šparoga"?

to je moj slobodni prijevod...
ono što sam našla u nekom tekstu koji sam čitala bila je biljka s mnogo imena: (engleski) sea bean, sea asparagus, glasswort, marsh samphire (francuski) perce-pierre, salicot, cornichon de mer, criste-marine, salicornia...

to nije baš morska trava, raste uz obalu mora...
mislim da sam našla kod nas "caklenjača", ali nisam sigurna je li to to.

Navodno je jako fina za papanje, pa bi ja to tila probat... samo nemam pojma o čemu je zapravo riječ pa ako netko zna, bila bih jako zahvalna da me informira mene neuku...
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 22:17   #2
Možda motar? Ima ga po restoranima. To je ono što raste među stijenama neposredno uz more, ima onako mesnatu stabiljiku i listiće, zeleno-sivkaste boje. Al ne liči na šparogu. Ima onako slano-gorkast okus, po jodu, jer raste tako blizu mora. Cvjeta žutim cvjetovima.

Meni baš nije jako fino.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 22:28   #3
Ja kupila staklenku tog motara prošlo ljeto na visu al ne znam što da radim s njim. Ima li neko ideju?
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 23:40   #4
nism sigurna je li to motar, a opet te fotke kje sam vidila su loše pa mi je teško procijeniti.
meni je motar inače super, znam ga radit na salatu "na kiselo" i s jajima utvrdo.
bude super!
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 00:38   #5
evo našla slikicu:


na stranic:
http://www.plant-identification.co.u...ropaea-agg.htm

šta mislite je li to motar?
ja sam ga jela, ali ga nikad nisam vidjela u prirodi. ono što ja dobijem više su mesnati listovi, a ne ovakve stabljike!
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 09:55   #6
To na slici nije matar (matar, motar... kak k'o zove).

Ovo je matar:
lambuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 10:06   #7
Quote:
lambuel kaže: Pogledaj post
To na slici nije matar (matar, motar... kak k'o zove).

Ovo je matar:
da, slažem se to na tvojoj slici je ma/otar!

Prčakla sam po internetu i mislim da se ona moja biljka kod nas definitivno zove "caklenjača".

Čak se spominje u školskim uzbenicima (to sam negdje na webu našla ispravke navoda u udžbeniku, dakle izvan konteksta pa nisam mogla doznat ništa o njoj samoj) pa mi je čudno da nikad nisam čula za nju...
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 10:41   #8
evo, otkrih neke podatke na stranici: http://www.dzzp.hr/publikacije/Prirucnik%20Stanista/05A-Stanista%20-%20Vrste.pdf

Ukratko, zbog vrste tla kod nas su rijetke, a zbog uništavanja i to malo staništa šta bidne imaju, postale su ugrožene.
Zaključak: nećemo ih tako skoro papati u RH.

Evo šta kaže članak:
"Slanjača caklenjače
Salicornietum europaeae
Kôd staništa: NKS: F.1.1.1.1.; Natura 2000: 1310; Corine: 15.1131
Opis staništa. Na niskoj i muljevitoj, jako vlažnoj morskoj obali, na tlu bazične (alkalične) reakcije bogatom kuhinjskom soli i karbonatima, stanište je vrstama veoma siromašne halofilne zajednice zeljaste caklenjače (Salicornietum europaeae). Razvija se kao prvi, uski pojas kopnenih biljaka, idući iz mora prema kopnu (sl. 1.). U istočnojadranskom primorju obala je pretežno kamenita i grebenasta, pa su staništa caklenjače razmjerno rijetka i ugrožena.
Dominantna je i najznačajnija, a nerijetko mjestimično i gotovo jedina vrsta na tom staništu zeljasta caklenjača (Salicornia europaea = S. herbacea, sl.2 a,b). Pridružuju joj se, u znatno manjem broju, pepeljuga omaklina (Halimione portulacoides), trava slanuška (Puccinellia festuciformis = P. palustris = Atropis festuciformis), ponegdje jesenska mrižica (Limonium serotinum = Statice angustifolia) ili još pokoja vrsta, a muljevitu površinu nerijetko prekriva tamna prevlaka modrozelenih alga (Cyanophyceae). Tu ponegdje raste i rijetka biljka naše flore kaspijska mrižica (Limonium bellidifolium, sl. 3).
Zbog intenzivna razvoja turizma i s turizmom povezanih gospodarskih aktivnosti staništa obalnih slanuša sve su ugroženija, a neka su već i uništena nasipanjem ili drugim zahvatima u prirodu (sl. 4)."
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 12:08   #9
Mozda i ne raste na mediteranu, nego je atlantska primorska biljka.
lollo rosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 12:21   #10
Quote:
lollo rosso kaže: Pogledaj post
Mozda i ne raste na mediteranu, nego je atlantska primorska biljka.
ima je i kod nas ali je vrlo rijetka i još ugrožena nasipavanjem obale za potrebe turizma! Eto, uskratili smo se za još jednu biljnu vrstu, potencijalo dobru papicu!
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2007., 02:23   #11
možda je ipak u pitanju "rosica"
brundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2007., 10:25   #12
Quote:
brundo kaže: Pogledaj post
možda je ipak u pitanju "rosica"
co to je?
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:38.