Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2004., 05:05   #41
Ja sam antiprotivna .
Citajuci sve ove vise ili manje tuzne price o fizickom i psihickom kaznjavanju djece, zacinjeno sa nesto svojih iskustava bilo kao dijete ili roditelj, nesto mi se mota po glavi....
Pa da podjelim.
Cini mi se da djecu fizicki kaznjavamo iz sljedecih razloga:kad izgubimo kontrolu nad sobom, kad izgubimo kontrolu nad situacijom i kad nesto dozivimo kao nama osobno upuceno/ucinjeno.
Neki ljudi lako gube kontrolu nad svojim emocijama i postupcima i djeca onda, na zalost, placaju. Njih jednako moze isprovocirati beba koja toliko mlatara nogama da joj se ne moze staviti pelena, trogodisnjak koji ne prestaje skakati po kaucu , desetogodisnjakinja koja nece jesti sto joj se stavilo na tanjur ili sestnaestogodisnjakinja koja je zakasnila doma 15 min.
Gubitak kontrole nad situacijom tipa kad dvogodisnjak izleti na cestu mi je malo razumljiviji - valjda zato sto sam se i sam nasla u toj poziciji.
Najteze mi jej razumjeti ljude koji sve kao da je sve to njima namjerno ucinjeno. To su oni koji svoju djecu tuku sve tamo negddo osamnaeste godine jer - nece ona MENI dolaziti u tu uru kuci!!! ili nece on MENI birati sto ce jesti ili dacu ti JA ne budes li ME slusao!!!
Mislim da ljudi jednostavno prekasno shvacaju da cine krivo. Postoji toliko puno informacija kako pomoci sebi, treba samo posegnuti.
I ne bih rekla da je lakse ili teze onima koji su u paru ili onima koji su sami jer sve ovisi o osobi i volji osobe i sto zapravo zelimo ciniti.
I ponoviti cu opet da ni sva djeca nisu ista jer kako ima malih genija koji vec sa cetiti godine sviraju violinu ili igraju tenis tako ima i onih koji su malo vise nadareni za neke , nama ne tako , ugodne aktivnosti pa shodno tome zahtjevaju, ne malo, nego puno, PUNO vise i vremena i snage i energije.
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 10:47   #42
Ma nisam izgubila kontrolu prošli tjedan, bila SAM TUŽNA do bola.Stariji je mirni 11 godišnjak, koji obožava malog brata.Miran je i povučen kao curica (prošao je zlostavljanje u kući zajedno samnom).Nema člana uže i šire porodice koji ga ne obožava, jednostavno dijete dira u srce dobrotom.A ovaj malecki (4god) u svoj zaigranosti, hiperaktivnosti PREČESTO tuče.Ajde, to nekako i uspijevam nadgledati i mirnim putem objasniti da ga brat jako voli, "pa zašto ga tučeš"?
Ali nedavno ga je tako jako udario vratima da su mu tri prsta stučena, podliveni nokti(išlo se na hitnu).Nije se ni obrecnuo na maloga, samo TONA TUGE i suze u očima(plačem i sad zbog toga) izgledao mi je kao malo siroče, koje i dalje netko zlostavlja.
Kako bi , ne poslije, nego u TOM trenutku trebalo regairati?
Majda is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 12:56   #43
onako kako smatras da ce dijete najlakse i najbolje nauciti
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 15:28   #44
Quote:
crazy child kaže:
Moj stav je normalan.

Znači NE i apsolutno NE i u bilo kojem slučaju NE bilo kakvom zlostavljanju bilo koga, a naročito djece.

Oni koji ne znaju kako imati autoritet nek nemaju djecu.
apsolutno se slazem

danas vrhovni sud u Canadi donosi odluku da li je cak i "pljuska" ili "po guzi" protuzakonito - do sad nije bilo

ali je vec protuzakoniti u Izraelu, Svedskoj, Finskoj, Danskoj i jos par zemalja - nisam sve polovila na TV-u jutros

kad mogu Danci, Finci i ostali odgajati svoju djecu bez batina ne vidim zasto svi ne bismo mogli
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 15:53   #45
da?
a nisi rekla primjer u kojem je roditelj dao 5-godisnjaka na sud
"ja sam odgovoran , ali ne mogu mu nista , evo pa vi rijesite"
a kod nas ima i precise primjera gdje klinci jako dobro znaju svoja prava prema akonu i policiji , pa dilaju drogu do (??) 16 godina , jer im zakon nista ne moze
uostalom , nisu djeca moneta za potkusurivanje (pardon my french)
do sad se samo pokazalo da svi znamo kako se prave djeca , a ne kako se prave ljudi
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 16:13   #46
Quote:
zg_sash kaže:
da?
a nisi rekla primjer u kojem je roditelj dao 5-godisnjaka na sud
"ja sam odgovoran , ali ne mogu mu nista , evo pa vi rijesite"
a kod nas ima i precise primjera gdje klinci jako dobro znaju svoja prava prema akonu i policiji , pa dilaju drogu do (??) 16 godina , jer im zakon nista ne moze
uostalom , nisu djeca moneta za potkusurivanje (pardon my french)
do sad se samo pokazalo da svi znamo kako se prave djeca , a ne kako se prave ljudi
pa jel toi mislis da je to krivica 5-togodisnjaka sto mu otac ne moze nista

taj tip uopce ne bi trebao bit otac

nije se dijete rodilo raspusteno i razulareno

i da - pravo to - svi koji prave djecu nisu nuzno prvai ;ljudi za odgajanje istih

znaci po tvojoj logici sva Danska, Finska i Svedska djeca ce biti lopovi, dileri i ubice
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 18:50   #47
Majda, to je bio gubitak kontrole ne nad sobom nego nad situacijom.
Usput, tvoj me mladi podsjeca na malenu rodicu koja obozava mog mladeg sina, a to pokazuje tako sto stalno skace po njemu. Malom je to poceli ici na zivce pa ju je jednom grubo gurnuo i opcenito postaje grub prema njoj. Nije mi pravo takvo njegovo ponasanje ali nije mi ni pravo njezino. Razlika je u tome sto je njezinim roditeljima njezino ponasanje simpaticno i smijesno , a njegovo ne uzimaju za pretjerano ozbiljno.
Usput, djevojcica raste okruzena ljubavlju, jedinica, malo razmazena ali vjerovatno u granicama.
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 23:49   #48
Ja sam već na anketi napisala...absolutno sam protiv i najmanje pljuskice i 'po guzi', i tko digne ruku na mog sina ga više u životu neće vidjet. Pa sve i da moj muž to napravi. Ne dam. Previše pamtim iz svojeg djetinjstva.
LadyFel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 01:58   #49
Quote:
Majda kaže:
Ma nisam izgubila kontrolu prošli tjedan, bila SAM TUŽNA do bola.Stariji je mirni 11 godišnjak, koji obožava malog brata.Miran je i povučen kao curica (prošao je zlostavljanje u kući zajedno samnom).Nema člana uže i šire porodice koji ga ne obožava, jednostavno dijete dira u srce dobrotom.A ovaj malecki (4god) u svoj zaigranosti, hiperaktivnosti PREČESTO tuče.Ajde, to nekako i uspijevam nadgledati i mirnim putem objasniti da ga brat jako voli, "pa zašto ga tučeš"?
Ali nedavno ga je tako jako udario vratima da su mu tri prsta stučena, podliveni nokti(išlo se na hitnu).Nije se ni obrecnuo na maloga, samo TONA TUGE i suze u očima(plačem i sad zbog toga) izgledao mi je kao malo siroče, koje i dalje netko zlostavlja.
Kako bi , ne poslije, nego u TOM trenutku trebalo regairati?
Neka ga bubne jednom, neka mali zna gdje stoji na ljestvici. Veci i stariji su veci i jaci i moze da nanese bol. U obdanistu i skoli se taj prirodni red jako brzo uspostavi.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 02:01   #50
Quote:
margarita kaže:
pa jel toi mislis da je to krivica 5-togodisnjaka sto mu otac ne moze nista

taj tip uopce ne bi trebao bit otac

nije se dijete rodilo raspusteno i razulareno

i da - pravo to - svi koji prave djecu nisu nuzno prvai ;ljudi za odgajanje istih

znaci po tvojoj logici sva Danska, Finska i Svedska djeca ce biti lopovi, dileri i ubice
Malo previse pojednostavljno vidjenje.

Nije dijete blanko papir pa da mozes pisati po njemu sta hoces i da ce sve sto napises ce ostati na njemu.

Znam dosta roditelja koji muku muce sa svojim petogodisnjacima. I stvarno im nemogu nista, a eto netuku ih, jer su principjelno protiv toga.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 02:13   #51
Quote:
magic kaže:

gdje je u prvom planu istaknut strah djece zbog roditeljske vike.

neki me dan beba ugrizao svom snagom i ja sam vrisnula iz sveg glasa..strava u njegovim ocima..prepao se uzasno..
mislim da mu je to bila puno veca trauma nego da sam ga nalupala po guzici..
__________________
blade of darkness
poisoniry is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 02:37   #52
Gdje prestaje ona fina granica kada opetovano objasnjavanje djetetu postaje obicno zvocanje, kvocanje, rondanje?

Ono:"Eno, mama opet nesto trtlja, prestace prije ili poslije."
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 02:54   #53
Quote:
hobbit kaže:
Gdje prestaje ona fina granica kada opetovano objasnjavanje djetetu postaje obicno zvocanje, kvocanje, rondanje?

Ono:"Eno, mama opet nesto trtlja, prestace prije ili poslije."
e tko ce to znat?
ja svom sinu sve dam, izbjegavamo samo po zivot opasne situacije, pa je i zvocanje svedeno na minimum
svi smo mi savrseni roditelji sa svojim STAVOVIMA, jadna ti ga djeca s nama
__________________
blade of darkness
poisoniry is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 03:24   #54
Quote:
poisoniry kaže:
e tko ce to znat?
ja svom sinu sve dam, izbjegavamo samo po zivot opasne situacije, pa je i zvocanje svedeno na minimum
svi smo mi savrseni roditelji sa svojim STAVOVIMA, jadna ti ga djeca s nama
Tako nekako, lako je imati stavove, ali hajde da vidimo to u praksi.
Jedno dijete je lako odgojiti i sve slusa pa poludi u teenagerskim danima, drugo je hiperaktivno i pomlati sve oko sebe ali se smiri poslije trece je ko zna kakvo mozda povuklo nesto od svog cukunpradjeda koji je hajduk...
Ono sto sam naucio u roditeljstvu je "Nikada ne reci nikada"
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 15:12   #55
Quote:
hobbit kaže:
Malo previse pojednostavljno vidjenje.

Nije dijete blanko papir pa da mozes pisati po njemu sta hoces i da ce sve sto napises ce ostati na njemu.

Znam dosta roditelja koji muku muce sa svojim petogodisnjacima. I stvarno im nemogu nista, a eto netuku ih, jer su principjelno protiv toga.
hoces reci da ono od 5 godina moze "samo od sebe" biti takvo "rasusteno"

ne slazem se
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 22:34   #56
Quote:
margarita kaže:
hoces reci da ono od 5 godina moze "samo od sebe" biti takvo "rasusteno"

ne slazem se
Moze itekako. Npr. samo mu na godine dodaj Hiperaktvinost.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 09:09   #57
Hiperaktivnost je poremecaj, kojeg dijagnosticira djechji psiholog i savjetuje roditelja kako se ponashati prema takvom djetetu.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 13:05   #58
Da, ali jako puno roditelja neće takvo dijete podvest doktoru ili psihologu nego misle da je jednostavno zločesto pa ga tuku da ga poprave na taj način - a hiperaktivnost se stvarno može drugačije sredit...
LadyFel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 13:33   #59
ono kaj mi danaszovemo hiperaktivnost , nase su bake cesto zvale "zivo dijete" i rjesavale to viskom zadataka koje je dijete (cesto vrlo inteligentno ) rjesavalo
daleko od toga da bih proglasio sve nekadasnje "metode" za ispravne , ali precesto mi se danas cini da roditelji prepustaju djecu na milost i nemilost psihijatrima i psiholozima , kojima je to opet samo posao i koji to konkretno dijete u stvari ne poznaju
a onda je najlakse prepisati sedative i donijeti "dijagnozu"
pa nije li normalno za dijete da trci , skace , bude radoznalo i aktivno ?
kako mozemo traziti da se dijete prilagodi nasem trulom ritmu ?
kako mozemo proglasiti dijete bolesnim kad se ponasa - kao dijete ?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 14:29   #60
Quote:
zg_sash kaže:
kako mozemo traziti da se dijete prilagodi nasem trulom ritmu ?
kako mozemo proglasiti dijete bolesnim kad se ponasa - kao dijete ?
Nazhalost, ogromna je razlika izmedju zhive djece i djeteta koje ima dijagnozu hiperaktivnosti. Obichno uz to idu i poremecaj koncentracije i neke druge teshkoce.

Takva djeca zahtjevaju posebnu pazhnju.

No najlakshe ih je proglasiti zhivima, zlochestima i neposlushnima.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:32.