Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2011., 12:49   #61
Quote:
mile 41 kaže: Pogledaj post
novi sam u ovome.sin mi krece u prvi razred i njeg su ubacili da uci njemacki jezik ja bi htio da uci engleski ali kazu d nemoze.da li postoji kakav zakon u vezi toga ili skola odlucuje ko ce koji jezik da uci?
Pa možda postoji drugi prvi razred u školi, u kojem se uči engleski, malo se raspitaj.
Monica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 13:18   #62
uči jezik koji je škola dogovorila, pogotovo ako nema puno učenika prvog razreda, ali uvijek može uzeti dodatni predmet engleski jezik.

znam da od moje susjede klinci učili su engleski od 1-4 razreda, a željeli su njemački(jer su tamo rođeni), a od 5 razreda su uzeli njemački kao glavni predmet a engleski kao dodatni.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 16:30   #63
Kod nas u skoli se pri upisu upisuje koji jezik zelimo da dijete uci, ali kako vecina zeli engleski neki ucenici dopadnu u njemacki razred, iako to nisu htjeli. Kod nas prvi dan skole jedan roditelj iz svakog razreda izvlaci papiric i koji jezik izvuce taj uce.

Meni je bili svejedno sa kojim ce jezikom krenuti, ionako u 4. razredu dobiju jos jedan jezik.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 16:32   #64
Kod nas u skoli se pri upisu upisuje koji jezik zelimo da dijete uci, ali kako vecina zeli engleski neki ucenici dopadnu u njemacki razred, iako to nisu htjeli. Kod nas prvi dan skole jedan roditelj iz svakog razreda izvlaci papiric i koji jezik izvuce taj uce.

Meni je bili svejedno sa kojim ce jezikom krenuti, ionako u 4. razredu dobiju jos jedan jezik.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 23:08   #65
Quote:
mile 41 kaže: Pogledaj post
novi sam u ovome.sin mi krece u prvi razred i njeg su ubacili da uci njemacki jezik ja bi htio da uci engleski ali kazu d nemoze.da li postoji kakav zakon u vezi toga ili skola odlucuje ko ce koji jezik da uci?
pa meni bi bilo svejedno... ionako će u 4 razredu dobiti još jedan jezik koji uče... znaći ako dobije sad njemački (koji se piše kao izborni) u 4 razredu će dobiti engleski koji će mu biti glavni....

a i njemački je "teži" jezik pa moje osobno mišljenje - ja bi ipak krenula s njemačkim....

Quote:
Ani4 kaže: Pogledaj post
Kod nas u skoli se pri upisu upisuje koji jezik zelimo da dijete uci, ali kako vecina zeli engleski neki ucenici dopadnu u njemacki razred, iako to nisu htjeli. Kod nas prvi dan skole jedan roditelj iz svakog razreda izvlaci papiric i koji jezik izvuce taj uce.

Meni je bili svejedno sa kojim ce jezikom krenuti, ionako u 4. razredu dobiju jos jedan jezik.
ovo boldano mi se sviđa
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 23:49   #66
Moja kći je sada završila prvi razred i engleski jezik je obavezan. Što reći??
U vrtiću je išla na engleski - naravno - na drugačiji način su učili - kroz igru.
U školi??
Da ima zaključno pet ali je prolila brdo suza zbog tog engleskog..a mi kao roditelji bili smo šokirani koja oprostite na izrazu je debilana od onog CD -a gdje im je prva lekcija hambi njam, njam, pizza njam, njam..
Plus to sve zavisi od učitelja ali ova naša je stvarno zabrijala.
Još nisu znali niti sva slova ali ih je tražila da pišu i prepoznaju riječi na engleskom što je njima bilo teško.
Jer naravno ne piše se kao što se čita...
Igrom slučaja znam za još jednu školu gdje je učiteljica zadala učenicima da napišu na engleskom u prvom razredu riječima broj 5 pa se pola razreda rasplakalo jer nisu učili slovo f.
Ili su one su pisali onako kako oni to znaju van..
Mislim da je stvarno prerano...kažem ovisi i od učitelja..u prvom razredu bi to trebali više kroz igru učiti međutim nastavni plan i program to baš ne podržava i još kada se nađe neki nadobudni učitelj - eto problema...

Zadnje uređivanje Ribež : 02.07.2011. at 23:50. Reason: ispravak
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 23:09   #67
Quote:
mile 41 kaže: Pogledaj post
novi sam u ovome.sin mi krece u prvi razred i njeg su ubacili da uci njemacki jezik ja bi htio da uci engleski ali kazu d nemoze.da li postoji kakav zakon u vezi toga ili skola odlucuje ko ce koji jezik da uci?
Škole forsiraju njemački jezik da ne bi učitelji njemačkog jezika ostali bez satnice. Slobodno provjeri u Ministarstvu nitko ne može "natjerati" tvoje dijete da uči njemački jezik. Provjereno
-annaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 23:26   #68
Ja znam za puno škola koje su se 'opredjelile' za učenje jednog jezika od prvog razreda(npr engleski) a drugog od četvrtog (npr njemački). O čemu ovisi? Nemam pojma...valjda po defaultu ide engl kao prvi strani jezik, a onda njemački kao drugi (ili francuski, talijanski-ovisno o školi, području, nastavnicima).
Isto tako ima škola koje jednu godinu upisuju sve prvašiće za učenje engleskog, a druge godine novu generaciju za njemački. Bojim se da ukoliko cijela generacija prvašića kreće s učenjem jednog jezika ne možete napraviti ništa. Jedino kad bi bilo dovoljno roditelja za barem jedan razred koji bi učio neki drugi jezik, ali kažem...teško...

Ja se sjećam i kad sam ja počela učiti strani jezik tad je bilo puno razreda i pola ih je učilo engleski a pola ruski...a u drugoj školi u koju je išao moj bratić pola razreda je učilo njemački a pola engleski.

Zadnje uređivanje LadyMo : 03.07.2011. at 23:33.
LadyMo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 23:30   #69
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Moja kći je sada završila prvi razred i engleski jezik je obavezan. Što reći??
U vrtiću je išla na engleski - naravno - na drugačiji način su učili - kroz igru.
U školi??
Da ima zaključno pet ali je prolila brdo suza zbog tog engleskog..a mi kao roditelji bili smo šokirani koja oprostite na izrazu je debilana od onog CD -a gdje im je prva lekcija hambi njam, njam, pizza njam, njam..
Plus to sve zavisi od učitelja ali ova naša je stvarno zabrijala.
Još nisu znali niti sva slova ali ih je tražila da pišu i prepoznaju riječi na engleskom što je njima bilo teško.
Jer naravno ne piše se kao što se čita...
Igrom slučaja znam za još jednu školu gdje je učiteljica zadala učenicima da napišu na engleskom u prvom razredu riječima broj 5 pa se pola razreda rasplakalo jer nisu učili slovo f.
Ili su one su pisali onako kako oni to znaju van..
Mislim da je stvarno prerano...kažem ovisi i od učitelja..u prvom razredu bi to trebali više kroz igru učiti međutim nastavni plan i program to baš ne podržava i još kada se nađe neki nadobudni učitelj - eto problema...
Pisanje se uvodi u drugom polugodištu koliko ja znam, a do tada se potiče tzv. globalno čitanje-djeci se pokazuju riječi i povezuju sa pripadajućim naslikanim pojmovima i djecu se uči da te riječi pamte poput slika...nema pisanja dok ne savladaju pisanje na hrvatskom jeziku.
E sad...učenje kroz igru-bilo bi idealno da u našim školama imamo razrede od 15ak učenika a ne 30. I da nastavni plan i program nije takav kakav je.
LadyMo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 07:59   #70
Ja fakat ne razumijem što je to s našim školstvom i učenjem (forsiranjem) njemačkog jezika. Je li to zbog silnih generacija gastarbajetera rasutih po Njemačkoj, Austriji i Švici ili što?

Engleski je OK, njega se mora znati. Ali zašto je alternativa baš njemački? Zbog nastavnog kadra koji bi mogao ostati bez posla? Pa nek' se prekvalificiraju, majku mu... Svaka druga struka može ići na prekvalifikaciju kad prestane ili se smanji potreba za njom, ali prosvjetare se tetoši k'o sredozemne medvjedice. Znam gomile ljudi u privredi, ne samo u mojoj firmi, koji su plaćali tečajeve talijanskog jer ga gospodarstvo traži, a u školama se uči samo u Dalmaciji. Sa francuskim je još gore, tečajevi su rijetki jer se ne može skupiti dovoljno polaznika (bar ovdje kod nas, znam po sebi), loše je i sa španjolskim, a izvozno orijentirane firme svijećom traže komercijaliste koji bi govorili neki drugi jezik osim engleskog i njemačkog.

Ali naše školstvo je ionako poznato po odnosu prema gospodarstvu i njegovim potrebama po šemi "baba šumom, deda drumom".
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 08:42   #71
Ministarstvo određuje koji će se strani jezici učiti u kojoj školi (to znam sigurno). O školi ovisi hoće li forsirati neki drugi jezik osim engleskog od prvog razreda. Kod nas je upravo otišla zadnja generacija osmaša kojima je njem. bio prvi jezik. Svima ostalima je engleski prvi, njemački biraju kao izborni ukoliko žele (škola već više od 20 godina ima tradiciju učenja njemačkog, još kad se krenulo s eksperimentalnim programom krajem osamdesetih). Ravnateljica je dovoljno razumna da ne nameće njemački na silu u 1. razredu, već se uvodi onima koji žele u 4. i to je izvrsno. Svejedno imamo zaposlenog jednog "čistog" Nijemca i nas dvije s kombinacijom eng-njem. Samo je stvar organizacije.
Što se tiče ostalih jezika, škola koja je 10 minute pješice od naše, kao drugi strani jezik ima francuski, pa se klinci u kvartu mogu opredjeliti, žele li njemački ili francuski.
__________________
Mamina ljubav najveća!; Mala mrva
Inica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 16:44   #72
Ucenje njemacko je poslovno opravdano (uz uvjet savladavanja eng.sta nase skolostvo i nudi) jer se vecina ulaganja u ou drzavu odvija preko Austrije i Njemacke. E, sad,pitanje moze biti koliko se uopce kvalitetno mogu nauciti strani jezici sa 30 ucenika u razredu, ali sam izbor njemackog kao drugog jezika uopce nije los.
beatrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 17:00   #73
zaista mi nije jasno zašto se roditelji bune protiv njemačkog u prvom razredu. radi se o teškom jeziku koji je bolje početi učiti što ranije. voljela bih da i mi imamo tu mogućnost. mi smo za sad u vrtiću i moj uči talijanski ne zato jer je to bio moj izbor nego je tako u toj grupi. i ja nemam ništa protiv.
rossi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 19:56   #74
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ja fakat ne razumijem što je to s našim školstvom i učenjem (forsiranjem) njemačkog jezika. Je li to zbog silnih generacija gastarbajetera rasutih po Njemačkoj, Austriji i Švici ili što?

Engleski je OK, njega se mora znati. Ali zašto je alternativa baš njemački? Zbog nastavnog kadra koji bi mogao ostati bez posla? Pa nek' se prekvalificiraju, majku mu... Svaka druga struka može ići na prekvalifikaciju kad prestane ili se smanji potreba za njom, ali prosvjetare se tetoši k'o sredozemne medvjedice. Znam gomile ljudi u privredi, ne samo u mojoj firmi, koji su plaćali tečajeve talijanskog jer ga gospodarstvo traži, a u školama se uči samo u Dalmaciji. Sa francuskim je još gore, tečajevi su rijetki jer se ne može skupiti dovoljno polaznika (bar ovdje kod nas, znam po sebi), loše je i sa španjolskim, a izvozno orijentirane firme svijećom traže komercijaliste koji bi govorili neki drugi jezik osim engleskog i njemačkog.

Ali naše školstvo je ionako poznato po odnosu prema gospodarstvu i njegovim potrebama po šemi "baba šumom, deda drumom".
ne kuzim ni ja...kako je krenulo, RH ce uskoro biti primljena u EU...a trzishte ce se preko noci okrenuti sa par miliona na nekiliko stotina miliona...niti francuski niti njemachki nisu jezici biznisa(globalno)...nije mi intencija uvrijediti niti jednog govornika ova dva jezika...ali engleski i kineski su jezici koji su danas vjerojatno najbitniji...odnosno vecina ljudi se sporazumjeva na engleskom..vjerujem da se sredina moze naci...

mislim da bi bila dobra stvar kad bi engleski svima bio prvi jezik...a tek onda po izboru.IMHO
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 23:10   #75
Quote:
rossi79 kaže: Pogledaj post
zaista mi nije jasno zašto se roditelji bune protiv njemačkog u prvom razredu. radi se o teškom jeziku koji je bolje početi učiti što ranije. voljela bih da i mi imamo tu mogućnost. mi smo za sad u vrtiću i moj uči talijanski ne zato jer je to bio moj izbor nego je tako u toj grupi. i ja nemam ništa protiv.
meni je njemački odvratan i ružan jezik i stvarno ne vidim smisla da ga se uopće uči. ako nekome treba njemački zbog posla, nek upiše tečaj. koji će k. djeci osnovne škole njemački?


nadam se da dok moje dijete krene u školu da će neke stvari biti drukčije
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 08:24   #76
Quote:
beatrice kaže: Pogledaj post
Ucenje njemacko je poslovno opravdano (uz uvjet savladavanja eng.sta nase skolostvo i nudi) jer se vecina ulaganja u ou drzavu odvija preko Austrije i Njemacke. E, sad,pitanje moze biti koliko se uopce kvalitetno mogu nauciti strani jezici sa 30 ucenika u razredu, ali sam izbor njemackog kao drugog jezika uopce nije los.
Učenje njemačkog je jednako poslovno opravdano koliko i učenje bilo kojeg drugog jezika: talijanskog, francuskog, španjolskog... Ni manje, ni više. Nisu ulaganja u ovu državu jedina poslovna aktivnost koja se odvija sa inozemstvom. Osobno poslovno nisam srela niti jednog Njemca ili Austrijanca koji nije komunicirao i na engleskom. S druge strane, npr.dosta Talijana ne govori engleski. A i da se izvozno orijentirana poduzeća ograniče samo na zemlje njemačkog govornog područja, ne bi daleko stigli. Prema tome...

A školstvo, bar osnovno, bi se trebalo prvenstveno potruditi djecu što bolje naučiti engleski i informatiku, to je osnova komunikacije sa cijelim svijetom. Ostali jezici bi trebali biti podjednako zastupljeni. Imho bi bilo idealno kada bi drugi jezik bio obavezan, ali i izboran tj.kada bi bilo ponuđeno nekoliko mogućnosti, a klinci neka izaberu. Što bi to značilo za školstvo i prosvjetni kadar manje je bitno. Oni bi trebali biti servis roditeljima i gospodarstvu, a ne svrha sami sebi.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 10:07   #77
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Učenje njemačkog je jednako poslovno opravdano koliko i učenje bilo kojeg drugog jezika: talijanskog, francuskog, španjolskog... Ni manje, ni više. Nisu ulaganja u ovu državu jedina poslovna aktivnost koja se odvija sa inozemstvom. Osobno poslovno nisam srela niti jednog Njemca ili Austrijanca koji nije komunicirao i na engleskom. S druge strane, npr.dosta Talijana ne govori engleski. A i da se izvozno orijentirana poduzeća ograniče samo na zemlje njemačkog govornog područja, ne bi daleko stigli. Prema tome...
Tako je.

A oni što traže posao znaju da su ostali strani jezici itekako traženi, i dok engleski zna svaka šuša oni koji znaju još jedan strani jezik itekako profitiraju.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 10:22   #78
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
meni je njemački odvratan i ružan jezik i stvarno ne vidim smisla da ga se uopće uči. ako nekome treba njemački zbog posla, nek upiše tečaj. koji će k. djeci osnovne škole njemački?


nadam se da dok moje dijete krene u školu da će neke stvari biti drukčije
to što je njemački ružan tebi ne znači ništa jer je to jezik koji je izuzetno bitan za ove prostore. usput rečeno ja sam prof. njemačkog jezika pa valjda sam i završila to jer mi je jezik predivan. ima nas i takvih. iskreno se nadam da će moje dijete u školi dobiti njemački već u 1. razredu.
rossi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 10:22   #79
Čini mi se da se engleski ionako obvz uči u našim školama i to barem od 4. osnovne. Dakle, tu eng. nije "izgubio" bitku u odnosu na njemački ili bilo koji drugi jezik for that matter.

Možemo raspravljati zaštom klinci uopće uče jezike i treba li ih gurati u nekom poslovnom smjeru ili ne... Meni se čini da postoje dva smjera: napraviti nešto konkretno sa tim jezikom u budućnosti ili ga prihvatiti kao još jedan predmet u školi kao likovni, hrvatski, povijest.

ako se ispostavi da će dijete ful koristiti jezik koji je između ostalog počelo učiti u školi, ja bi opet bila spremna tvrditi da nije loše da to bude njemački.

Ono šta vidim kroz moj posao da njemačke i austrijske investicijske banke jaaaaaaako vole kad posao obavljaju na njemačkom jeziku (ne govorim o prosječnom bauljanju na stranom jeziku "Ekskjuz mi, ver iz d toilet?") i sa te strane nije ne-mudro djeci otvoriti tu opciju u životu izlaganjem njemačkom od rana.

da, hard core poslovnjaci najčešće dobro barataju engleskim, ali hard core poslovnjaci isto tako znaju koju lovu donose i razmaženo traže da se komunicira na "njihovom".

i ovime nikako ne tvrdim da nije pametno znati sve jezike ovog svijeta, ruski i kineski uključivo.

možda vam se njem. ne sviđa (ja ga ne govorim) ali se utješite saznanjem da je koristan...
beatrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 11:22   #80
Quote:
beatrice kaže: Pogledaj post
možda vam se njem. ne sviđa (ja ga ne govorim) ali se utješite saznanjem da je koristan...
Nitko nije rekao da je beskoristan. Ali nije ni manje ni više koristan od bilo kojeg drugog stranog jezika.

Bankarstvo je samo jedan dio privrede. Misliš da ino-kupci ne vole kad im se obraćamo na njihovom jeziku? Da se izvoz orijentira samo na njemačko govorno područje? Zato što njihovi investicijski bankari tako vole?

Engleski je obavezan i neizostavan. Ostali bi trebali biti jednakovrijedni. Ali kod nas se forsa njemački. Očito što zbog postojećeg prosvjetnog kadra, da se ne bi morali jadni prekvalificirati ili nedajbože učiti nešto novo, kao obični puk u privredi, a što zbog dijaspore po Njemačkoj, Austriji i Švici, da se bolje dodvorimo njima ne bi li nam dijasporica donirala koju kunicu...


Quote:
da, hard core poslovnjaci najčešće dobro barataju engleskim, ali hard core poslovnjaci isto tako znaju koju lovu donose i razmaženo traže da se komunicira na "njihovom".
Ovo nije istina. Pravim poslovnjacima je interes napraviti posao, bilo to na mom, njegovom, nekom trećem jeziku ili uz prevodioca. Razmaženost je osobina koja u poslovnom svijetu ne kotira visoko.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:34.