Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2007., 01:46   #21
Imate na stranicama yogacentar.hr vise o lucidnim snovima. Ima tamo i nekoliko opisa onih koji su imali sasvim lucidne sne.
Cak nakon citanja tih tekstova (sto djelomicno mogu potvrditi z vlastitog iskustva) mozete imati lucidni ili graniocno-lucidni san....
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 01:52   #22
Ja sma inae ja mislim imao dva blagolucidna sna. Uglavnom, jednom s me ganjali tj. htjeli uhapsit neki detektivi, i onda sma ja manja-vise svjesno rekao nesto, sto ja znam (zaboravih malo ), al nesto kaj ima veze sa Sai Babom, duhovnim uciteljem u Indiji. Dakle sjetio sam se njegovog imena u snu.
Durugo prilikom, u snu sam isao na neko planinarenje s jednom djevojkom, preko Europe cijele (to je bilo bas poslije citanja tog teksta na yogacentar.hr ) A inace sam bas u tom razdobljubio nesto fantazirao da odem s tom djevojkom na neki izlet i tak. I u snu smo isli na to planinarenje, treking, i onda smo se negdje u sredisnjoj Europi (), rastali sporazuno, ja sma reko da idem dalje, a ona se vratila natrag. To je isto biloko donekle lucidno - ma dobro, nije to bas bio lucidan san, nego onaj neki san di ti se ispuni neka zelja (pise o tome istona yogacentar.hr ), i onad si nakon toga ma nje vezan odnosno nisi vise vezan za tu neku zelju...
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2007., 10:02   #23
Lucidni san je moguce iskusiti sam od sebe, odnosno da se spontano pojavi.. samo sto ljudi na to ne obracaju paznju dok ne saznaju za to...

Cesto se javljanju oko zadnje rem faze pred budjenje i sl. Ili u onom polusnu pred budjenje...

Kako iz nauciti? Najvaznije bi bilo poceti pamtiti snove.. Za to je dobro pisati dnevnik snova, odnosno imati kraj rkeveta (ili gdje vec spavate) tekicu u koju zapisujemo sto smo sanjali CIM se probudimo.. Nema onoga samo jos malo i sl.

Time postajemo svjesniji snova, pamtimo ih, razmisljamo vise o njima i sl. Pa nam lakse u snu padne na pamet da sanjamo i onda ima puno tehnika za provjeravanje da li sanjamo... Popularna je neka s ukljcivanjem svjetla, iako je se ne mogu sjetit sad.. a netko je posudio knjigu o Lucidnim snovima, pa ne mogu pogledat..

No, ima po netu puno knjiga za skinut i tekstova o tome.. Pa svatko moze naci sebi pristupacan nacin..

I ono najvaznije.. to necete naucit u 2 dana pa sve bit super.. to je ono sto najcesce odbije ljude.. Potrebno je imati i dobru koncetranciju i to je ono sto je mene najvise mucilo.. Iako imam jako dobru.. Koncetraciju da se zadrzim u tom stanju svejsnog sna, odnosno da ne padnem opet dublje pa da ne znam da sanjam ili da se ne probudim skroz...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2007., 12:56   #24
probaj skinut ovo na ovom linku i pusti si pred spavanje. instant način

Zadnje uređivanje Sukuba : 10.06.2007. at 13:12. Reason: jbg, nema više fajla :(
Sukuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2007., 13:10   #25
Quote:
holstein kaže: Pogledaj post
zaintrigirala me tema, pa da pitam: koja bi bila korist lucidnog sna
inače sam nekako skužio da je korisno obratiti pažnju na (običan) san, ako ga se sjetim. i do sada mi je to u dva navrata puno pomoglo u životu, a tu i tamo pomalo. pretpostavljam da u snu 'vidiš' ono što budan 'ne želiš vidjeti' i ako sam dobro shvatio u snu glavnu ulogu igra podsvijest....
i ja sam se pitala jel to u biti dobro, mislim da svako ima neki otpor prema tumačenju snova, njihovu prisjećanju (možda ih zato slabo pamtimo?) naravno na ne sasvim svjesnoj razini.
podsvjest kroz snove gura svoje želje, fantazme i tako to, ako se previše opiremo javljaju se fobije i ostale manifestacije, šta već.. al psihoanaliza upravo radi na osvještavanju tih skrivenih i potisnutih fantazija i daje čovjeku priliku da se pomiri sa samim sobom, zato je vjerojatno ok osvjestit san, a lucidni san je isto produkt našeg nesvjesnog i kao i savki drugi san je cenzuriran, ima svoj manifestni sadržaj i latentni tako da se i s tim treba malo mučit pa rastumačit. lucidni san je poseban samo zbog doživljaja, po meni, doživljavamo ga kao stvarnost (kao i običan san) samo šta smo toga svjesni.
a to nije svaki put ugodno ako je osjećaj koji dominira u snu strah. pa sad, jel nekom se sviđa lucidno sanjat ili ne na svakom stoji volja vlastitog izbora.
Sukuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2007., 13:16   #26
Da, ali ovo je samo JEDNA od niza teorija zasto sanjamo, odnosno imaju li svrhu i slicno.

Postoji jos puno objasnjenja i teorija, a nijedno nije 100% sigurno kao ni iskljucivo, tako da se ne moze ovako rigidno gledati samo kroz prizmu te jedne teorije.
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2007., 15:08   #27
Quote:
Lucidni san je moguce iskusiti sam od sebe, odnosno da se spontano pojavi.. samo sto ljudi na to ne obracaju paznju dok ne saznaju za to...
istina. ja sam nedavno, nakon upoznavanja s pojmom lucidnih snova shvatila da mi se to znalo desiti par puta, bila sam svjesna da nije svakidasnji san jer sam bila svjesna da sanjam, te samim time citav koncept sna je bio kontroliran. ne znam ni kako ni zasto mi se to desilo, ali znam da je bilo u periodu kada sam spavala i po 13 h dnevno (ljeti kada nisam znala sta drugo da radim dok ne padne noc ) i da cim od kako skroz malo spavam i jako cesto padnem od umora vise toga nema. sad nista ni ne sanjam najcesce, samo spavam da upijem sto vise odmora...
__________________
thank you for showing me who you are
Villain is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2007., 15:12   #28
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Da, ali ovo je samo JEDNA od niza teorija zasto sanjamo, odnosno imaju li svrhu i slicno.

Postoji jos puno objasnjenja i teorija, a nijedno nije 100% sigurno kao ni iskljucivo, tako da se ne moze ovako rigidno gledati samo kroz prizmu te jedne teorije.
naravno da ne mora to bit tako, imam na umu još jednu teoriju koja se baš i ne uklapa u ovu čisto psihoanalitičku, al s ovim šta sam rekla ju ne mjenja puno.
svjesna sam ja toga, netko napiše knjigu, ti ju pročitaš i misliš da znaš, al krc* taj koji ju je napisao isto je čovjek ko i ti, imamo ista perciptivna ograničenja tako da se-pogotovo oko ovakvih stvari-teško može raspravljat i doć do nekog 100%istinitog, objektivnog zaključka. pa znanstvenici se preko toga lome, di ćemo se mi složit.
samo nudim teoriju koja meni izgleda smislenom i iza koje stojim.
pozz
Sukuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2007., 17:16   #29
NAravno.. ima nesto u njoj, inace.. psihoanaliticki pristup snovima je istrazivan i klasicnoj znanosti i puno je toga dokazano kao tocno.. ali je isto tako i drugo.. i zato se tesko baviti snovima jer se teorije tesko uklapaju a sve imaju smisla.. treba mijenjati nacin gledanja na problem, da bi dosli do odgovora..
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2008., 19:11   #30
to sigurno neznate

postoji više metoda postizanja lucidnog sna.
Ja koristim "Wake Induction of Lucid dreams" iliti WILD u kojem pokušavam ući u san bez gubitka svijesti. Ta metoda je vrlo "divlja" zbog nekih razloga a upute potražite na netu jer se mi neda opet sve to pisati(već sam jednom napisao pa sam ugasio net i ode).
lucidni san se dijeli na dvije vrste.To su: wake initiated lucid dreams(WILD-ovi)
i dream initiated lucid dreams(DILD-ovi)
<razlikujte Wake Induction of Lucid dreams kao metodu i wake initiated lucid dreams kao vrstu>
u WILD-ove spadaju snovi dobiveni WILD i VILD metodom,
a u DILD-ove MILD,CAT,autosugestion,LILD...
WILD-ovi su lucidni snovi dobiveni direktno iz budnog stanja,
a DILD-ovi su l.snovi postignuti dobivanjem svijesti u snu
Wake Back To Bed ili WBTB je metoda kojom idete spat na oko pet sati probudite se, budni ste 1 sat i odete natrag u krpe.Time povećavate mogućnost l.s. za 60 posto.može se kombinirati s bilo kojom drugom metodom

ovi vaši lucidni snovi su slučajni DILD-ovi,ako i jesu pravi lucidni snovi.
YesPeace is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 14:14   #31
Prvo,pohvala na tako dobroj teminisam vjerovala da ću tu temu pronaći na forumu,al etoja ponekad imam lucidne snove i o njima nikad ništa nisam znala niti pitala,kad slučajno vidim ovu temu pa si kažem glej-to je to,to si i ti doživjela...kad sam bila mala sam npr.sanjala na način da bi me vještica uvijek hvatala i škakljala a ja se nikako nisam mogla spasiti od nje,uvijek neke more do prije godinu-dvije,a sada imam 26 godina...onda su počeli snovi u kojima sama sebi kažem pa ovo je san,i ne osjećam opasnost jer znam da sanjam,čak ni sram u pojedinim erotičnim snovima,radim što želimčak znam šta napraviti kada sam npr.sanjala da me progoni neprijatelj,gdje se sakriti da budem sigurna i slično.Te snove nemam svaki put kad sanjam,ali često ih imam,zašto dolaze?!
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 20:44   #32
Ja recimo oduvek često imam lucidne snove, ali tome nisam pridavala neki značaj. Ponekada mi je bilo dosadno zato što moram da izmišljam šta ću da sanjam umesto da se stvari odvijaju same od sebe. Onda sam nešto čitala tu i tamo i skontam da je to u stvari super stvar. Mi trećinu života provodimo spavajući a ako imaš lucidne snove za to vreme možeš da uradiš sve što ti padne na pamet. To je kao da si mag u pravom životu, je l' da
Mada, u noćnim morama, čak i ako sam svesna da je to san ne uspevam uvek da iskontrolišem situaciju. Recimo čitala sam da su noćne more način naše podsvesti (ili šta god da vi mislite da bi tu trebalo da stoji) da nam saopšti nešto. Moje noćne more su se uglavnom odvijale u bakinoj kući gde mi je zapravo uvek bilo super. I tako sanjam ja da sam u dvorištu i hoću a uđem, a neka plavo - bleda vila/demon stoji i vrišti i ja se prvo uplašim i okrenem se da pobegnem, a onda kažem sebi 'Ovo je tvoj san ti upravljaš svime, ništa ne može da ti se desi' i priđem joj i pitam je hrabro 'Šta želiš da mi kažeš' a ona mi se unese u facu i samo još jače drekne i ja se probudim i reko ko me tero, piz*u materinu, umesto da sam se prebacila na neku plažu ja se petljam sa demonima
Pa, jel ima neko ideju kako ostvariti bolju kontrolu u snovima?
__________________
Nema dela mene koji nije od bogova
Varya Ma'ath is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 20:50   #33
Mislim da je ovo jako dobra stranica (ne treba kupovati nikakve knjige - samo znati engleski).
Ja nekad imam lucidne snove (i uvijek su mi super), a dogode se kada o nečemu stalno razmišljam prije nego što zaspim.

Na gornjoj stranici piše da kroz noć imamo više snova (i lucidnih i onih koji to nisu)- ali se ujutro sjetimo samo zadnjeg (ili ni jednog- što mi se redovito prije događalo).
tihi3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 02:32   #34
A ako covjek postane svjestan toga da sanja, jel ce se u tom snu moci samo promatrati ne utjecuci na tok sna, no ipak svjestan da sanja, ili ce se moci micati kako on to zeli i upravljati svojim pokretima? I otici na skroz neka druga mjesta? =)
"Dora" is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 09:07   #35
moji najljepši snovi su bili kad se uvjeim da mogu poletjeti kad to jako želim. uvijek sam uspjela. naravno, nakon prvog takvog sna znala sam da je sljedeći opet san, ali i opet sam se uvjerila da mogu ako dovoljno želim.

fijuuuuuuuuuuuu!
već dugo nisam letjela.
i sjetila sam se tog sna nedavno.
pa tek toliko da se javim kad već čitam vaše ideje o kontroli snova.
__________________
"Lopovi danas izgledaju kao pošteni ljudi. Pošteni su zbog toga prisiljeni izgledati kao lopovi-da bi se razlikovali."
Dorina-kutija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 10:01   #36
Slažem se ugl. sa svime.
I ja ih imadoh.
Ali mi nije jasan mehanizam nastanka..
ugl.se treba razumjeti,pa čak i istrenirati morti i opustiti pa si ga rihtati podsvjesno(san) onak kak nam paše

jedared ga imal,zbunjen i mamuran ga prekidoh odlaskom na piš pauzu-kad sam zalegao,tako sam si ga slagao i narihtavao,naštelavao(gotovo sa smješkom na borama svojim..) do unedogled,bilo je fantastično....ali je moglo i još bolje...
žacko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 12:33   #37
ja sam primjetila da sanjam ono što mi upečatljivo prođe kroz glavu prethodni dan,zapravo takve snove imam vrlo često,ko i ostalima ni meni nije jasan mehanizam nastanka tih snova,probala sam googlati al niš nisam našla,osim onoga što i ovdje do sada piše-zapravo o tome se jako malo zna...
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 22:57   #38
Ajme kak dobra tema, a za takve snove nisam niti znala, čula sam, al nisam obraćala pažnju na to što je to zapravo.
Ja jedva da se sjećam svojih snova, a i kad se sjećam, odem na sanjaricu i najčešće se pokažu istinitima.
Zadnje sam sanjala da mi je zub otpao, a to znači bolest ili smrt u obitelji
no ne opterećujem se previše oko toga..
a lucidne snove nisam nikad imala.
d_a_i_s_y is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2010., 22:13   #39
ima li neko da mi pomogne vratit lucidne snove?
Ladovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 00:25   #40
Quote:
Ladovina kaže: Pogledaj post
ima li neko da mi pomogne vratit lucidne snove?
Daj malo vise informacija. Koliko dugo si ih imala, jesi li ih namjerno izazivala ili su bili spontani, kada su prestali, jesi li ih (ako da, na koje nacine) sama pokusala "vratiti"?
Opća opasnost is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:47.