Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2005., 12:20   #21
ja sam na jos jednom topicu izrazila misljenje o djeci koja se osjecaju nezeljeno..

ja nikad nisam isla na vjeronauk i nikad se nisam osjecala izolirano i odbaceno zbog toga. mi koji nismo isli smo bili u manjini, ali taj jedan sat smo bili sa uciteljicom, zafrkavali se, igrali se i sl.

ali daleko od toga da to nije problem.
kao prvo. predmet se zove vjeronauk. a ne katolikonauk .

po nazivu bi neki vanjski promatrač zaključio da je to predmet kao sadašnja etika koja se uvodi tek u srednjoj školi i u sklopu koje se obrađuju sve vjere..

ma meni se isto iskreno od toga ...
netko je spomenuo - mi smo deklarirano katolička zemlja, a onih 5 % ostalih nitko ništa ne pita. ja sam isto protiv trošenja proračunskog novca za to. i isto tako smatram da vjeronauku nije mjesto u školi.
smatram i da bi odluku o tome želi li djete biti katolik trebalo donositi kad bude malo postarije i razumje što je zapravo to..

što mislite zašto ima 95% katolika? jer postaješ katolik kršćenjem, a pokrste te dok si još mala beba i uopće ne znaš što se događa..
ma bezveze...

mislim da se o tome da puno raspravljati, ali niškoristi je sve to skupa.. crkva se u zadnje vrijeme počela mješati i u manje bezazlene stvari od vjeronauka u školama..
flocki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2005., 04:49   #22
JEDINO podrzavam predmet vjeronauka u sklopu predmeta religije, gdje se ne izucava (niti ispire mozak) jednim vidom vjero-ucenja nego se djeca upoznavaju sa pojmom religije, povijesti religija u svijetu i vrstama raznoraznih religija i vjerovanja.
__________________
"She was my North, my South, my East and West,
My working week and my Sunday rest"
Una67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2005., 10:30   #23
Quote:
flocki kaže:
kao prvo. predmet se zove vjeronauk. a ne katolikonauk .
Šta se ne zove "Rimokatolički vjeronauk"? Bar u srednjim školama se tako zove, koliko znam. Ili se bar zvao...

Enivej, protiv sam učenja bilo koje religije u školi (naravno, osim kao dijela opće kulture). Protiv sam bilo kakve segregacije djece na temelju vjeroispovjesti, nacionalnosti, boje kože... Zašto ne bi, kao "nekada", crkva, odn. pojedine župe, organizirale satove vjeronauka izvan školske satnice (koliko se sjećam, to je obično bilo subotom ili nedjeljom ujutro), pa kome se ide neka ide. Samo to Crkvi nije u interesu, jer bi im znatno manje djece dolazilo kad bi se trebalo ići poslije škole ili vikendom nego sada kada je u sklopu školske satnice i služi za podizanje prosjeka. Pokazalo bi se koliko obitelji su zbilja vjernici a koliko nas smo "katolici" samo po tradiciji. A to crkvenjacima nikako nije u interesu, o ne...
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2005., 10:53   #24
Quote:
vrabac kaže:
služi za podizanje prosjeka.
Bas i ne vjerujem... cula sam vec x puta kako im bas vjeronauk rusi prosjek jer neki ljece komplekse na djeci....
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2005., 10:56   #25
Quote:
manc kaže:
Bas i ne vjerujem... cula sam vec x puta kako im bas vjeronauk rusi prosjek jer neki ljece komplekse na djeci....
Hm, sori onda. Nemam nove informacije, u moje vrijeme (prije 10+ godina) su se dobivale samo četvorke i petice. 4 dobiješ ako nikad ne dođeš na sat. Valjda im je onda bilo u cilju namamit što više djece.
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 14:33   #26
Red face

u potpunosti se slažem s tobom, imam osjećaj da u našj lijepoj državi više ništa nije važno, osim koliko si veliki vjernik i koliko često ideš u crkvu!
Dobro "jasno" mi je da se nekada branilo i bla bla bla, ali nakon devedesetih je postalo in vjera, crkva, krunice, milodar ......
Od malena ih "vučemo" po crkvama umjesto da ih pustimo da se igraju i uživaju dok mogu.
Kako je moguće da recimo dijete neke druge vjere mora biti na vjeronauku u nekim školama i mora obaviti sve sakramente, inače ga cijelo selo grdo gleda, danas u demokraciji! Ruku na srce ja nisam vjernik, ali mislim tj. gotovo sam sigurna da ću svojem djetetu pustiti da bira! Nemam ništa protiv vjernika ni vjere, ali naravno sve u umjerenim dozama i s ukusom (i sve u svoje vrijeme), tj. da čovjek zna razgovarati o nečem drugom osim o bogu!
six is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 17:24   #27
Re: Što mislite o vjeri i djeci, vjeronauku u sklopu škole i/li vrtića?

Quote:
caregiver kaže:
Ja sam izričito protiv naučavanja (samo jedne vjere) u školama i vrtićima. I to zato što djeca do puberteta ionako ne mogu o Bogu, vjeri i crkvi zdravorazumski promišljati. Dijete ne može vjeru razumjeti, može samo naučiti nešto vezano za vjeru raditi ili pričati. Kako bilo da bilo, mislim da je učenju vjere mjesto u crkvi i kod kuće, a ne u vrtićima i školama.

Nedavno sam izvukla iz svoje arhive svoj molitvenik za djecu koji me pratio tokom osnovne škole. Po prvi puta sam ga nakon 15 godina ponovno pročitala i sablaznila se.
Na samom početku molitvenika pod naslovom MOJE DOBRE ODLUKE kao važnije od odluke o slušanju roditelja u svemu dobrom (na što sam se posebno iznenadila da ne piše slušati roditelje bezuvjetno) navedene su slijedeće:

nijedan dan bez molitve
nijedna nedjelja i blagdan bez mise
što češće na ispovjed
ne izostaviti sat vjeronauka.

Zaista zastrašujuće ako uzmeš u obzir da to čitaju djeca.
Kao predzadnja je slušati svoju savjest (što bi po meni trebalo biti na prvom mjestu), a među svim tim dobrim odlukama nalazi se i ova:

MISLITI NA SMRT I BOŽJI SUD.

Zašto bi, zaboga, dijete trebalo misliti na smrt (ili uopće bilo koje mlado biće)?

Slijedeći molitvenik dijete će trebati:

UJUTRO - moliti jutarnju, anđeosko pozdravljanje, molitva prije doručka, poslije doručka

POPODNE - moliti anđeosko, prije ručka, poslije ručka

NAVEČER - moliti anđeosko, prije večere, poslije večere, prije spavanja večernju...

U OSTALO VRIJEME PO POTREBI- kad si u napasti, ako si sagriješio, u smrtnoj pogibelji, kad čuješ psovku, a postoje i strelovite molitve koje "kao strelice ljubavi često odapinjemo u nebo".

U sve ovo nismo ubrojali krunice, mise, križni put, ispovjed, pobožnost majci bozijoj, presvetom srcu isusovom, molitve koje se mole pred slikom raspela itditditditditd.....

Naravno, da ne spominjem neke komentare unutra tipa MOLITVA ZA POKOJNE VJERNE (POGANI NIŠTA), konstantno spominjanje da su djetetovi roditelji samo ovozemaljski roditelji i da nikako ne smije zaboraviti na veliku poslušnost nebeskim roditeljima....

Da li je to zaista potrebno?

I još nešto. Da li je zaista potrebno po vjeri razlikovati prijatelje u vrtiću? Svojedobno sam za Božić bila u vrtiću. Svoj djeci su se radile čestitke sa borom, samo se jednoj malenoj čiji su roditelji jehovini svjedoci radila čestitka sa kućicom u snijegu. Uostalom, to je toliko glupo jer su ljudi masovno neinformirani!!! Okićeno drvce je tek relativno nedavno uvedeno i nema veze sa vjerskim uvjenjima - ono je vezano uz Božić je je to postalo običaj. Djeca nisu kužila, al su znala da je različita i gotovo. Kao što djeca u školi vide tko ide na vjeronauk a tko ne ide.
Da li je to zaista sve potrebno???
S obzirom da zivimo u drzavi u kojoj je vjera odvojena od drzave, smatram da NIKAKVOM vjeronauku nije mjesto u skoli nego se on mora odvijati u prostorijama vjerskih zajednica. Moja mama je nakon skole isla na vjeronauk tako da mi nije jasno zasto bi to danas bio problem s obzirom na kvalitetu javnog gradskog prijevoza.

Sto se tice ostatka tvog posta ( metode izrazavanja poboznosti i vjerske obaveze ) mogu samo reci da je to stvar vjerske zajednice i da se u to ne bi trebalo mijesati. Ovdje cu se isto pozvati na odvojenost crkve od drzave
__________________
Previše je tu slučajnosti da bi to bilo slučajno.
psihopat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 02:15   #28
SLovenski ustavni sud izbacio vjeronauk iz škola


"Ustav Republike Slovenije razlikuje se od ustava svih susjednih država, uključujući i Hrvatsku, po odredbi da je država odvojena od vjerskih zajednica. Slično je u Francuskoj i SAD-u. Sukladno toj odredbi stoga je – nakon oštrih polemika u parlamentu – u novi zakon o obrazovanju unesena zabrana obavljanja bilo kakvih vjerskih aktivnosti u javnim školama. Skupina roditelja podnijela je protiv toga tužbu Ustavnom sudu tvrdeći da im je uskraćeno ustavno pravo omogućavanja vjerskog odgoja svojoj djeci.

No Ustavni sud odbio je tužbu s argumentom da načelo odvojenosti vjerskih zajednica i države obvezuje državu na neutralnost, zbog čega vjerski sadržaji ne mogu biti dijelom javne škole i nitko nema pravo tražiti državnu potporu pri izražavanju svoje vjere."

******


- jednom sam procitao u knjizi top 10 of everything da je slovenija treca drzava na svijetu po broju ateista .
(ako se dobro sjecam u sloveniji se oko 30 % ljudi deklariralo ateistima)

-pa papa je bio u sloveniji samo jednom a u nas 3(ili 4? ) puta


- da li ste i vi primijetili jednu nesluzbenu ocjenu koja je govorila da je od svih drzava bivse yuge slovenija CIVILIZACIJSKI NAJNAPREDNIJA ..


______________________________
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 02:16   #29
evo teksta iz novog lista koji nadopunjava analizu vezanu uz ovu temu:


BESPOŠTEDNI RAT IZMEĐU SLOVENSKE KATOLIČKE CRKVE I SLOVENSKE JAVNOSTI

Vjeronauk van iz škola, Crkva protiv komunista

Zbog šutnje predstavnika vlasti na biskupske apele odnosi između Crkve i države skroz su zaleđeni, a nadbiskup Rode bojkotira sve događaje na koje dolaze slovenski dužnosnici

Piše Denis ROMAC

Ako je točno da su odnosi vodstva Katoličke crkve u Hrvatskoj i aktualne vladajuće garniture u Banskim dvorima i na Pantovčaku opterećeni brojnim problemima, nesuglasicama i svađama, oni se ipak čine idiličnima u odnosu na otvoreni i bespoštedni rat što ga slovenska Crkva vodi sa vlašću i slovenskom javnošću. Smatrajući kako je Katolička crkva u Sloveniji već dulje vrijeme na udaru netolerancije, slovenski su biskupi nedavno javnosti, političarima na vlasti i udrugama za ljudska prava odaslali apel u kojem se kao prvi i najveći grijeh spominje performance što ga je legendarni Marko Brecelj, nekadašnji vođa Buldožera i današnji nezavisni vijećnik u tom slovenskom lučkom gradu, izveo na mjesnoj crkvi na samu Veliku Gospu.


Socijalistički tapison na crkvenom zvonu

Naime, Brecelj je klatno na velikom crkvenom zvonu omotao tkaninom koja služi za pokrivanje poljoprivrednih površina, čime je, na užas lokalnog svećenika koji je Brecelja i njegovu provokatorsko-umjetničku skupinu zatekao na djelu, spriječio blagdansku crkvenu zvonjavu. U tom crkveno-umjetničkom sudaru palo je i nekoliko udaraca, a svoj čin Brecelj je samo nekoliko dana poslije Velike Gospe objasnio u autorskom članku u splitskom Feralu: »Obavili smo klatna zvona vrpcama socijalističkog tapisona iz koparskoga Omladinskog i kulturnog centra, zatim konopom izrađenim od obične konoplje, austrijskim (kvalitetnim) selotejpom, bijelom tkaninom za prekrivanje poljoprivrednih površina i jednom hokejaškom rukavicom. Osjećali smo potrebu i dužnost da javnost upozorimo na prodor agresivnog slovenskog klerikalizma, koji personificira nadbiskup Franc Rode, ekološki štetniji od buke zvona.«
Dodatnu frku u glavama biskupa stvorili su i drugi protagonisti uvijek žive i provokativne slovenske kulturne i subkulturne scene. Nedavno je svjetski poznati Laibach, prilikom promocije svoje nove ploče, prema navodima crkvenih krugova, oskvrnuo jednu crkvicu dovevši u nju goste koji su tamo pili alkohol. Biskupima nije promaknuo ni incident u Portorožu, gdje je »profaniziran kip Majke Božje«, a u Strunjanu je spaljen križ.


Javnost nije protestirala

Usto, biskupi su iz arhive izvukli i pet godina star slučaj kada je hard core skupina Strelnikoff na omotnicu svog CD-a stavili Majku Božju iz Brezja, »koju slovenski katolici osobito štuju«, sa štakorom umjesto Isusa u naručju.
Međutim, javnost je ostala ravnodušna na pobunu biskupa i nije protestirala protiv slovenskih alternativaca, umjetnika i rockera koji su se drznuli uprljati sakralno svojim svjetovnim porocima. Štoviše, mediji su ismijali biskupe.
Zato je upravo u Brezju na Veliku Gospu ljubljanski nadbiskup Rode održao žestoku propovijed u kojoj je istaknuo da će, premda bogati u Sloveniji drže sve poluge moći i premda vladaju i u medijima i u javnom mnijenju, ljudi u Sloveniji doći do spoznaje da »sebičnim bogatašima, premda sjede u ljevičarskim frakovima«, ne treba darovati slijepo povjerenje.
Rode je uvjeren da je najveći problem Crkve u Sloveniji činjenica da je Ustavni sud proglasio vjeronauk u školama protuustavnim, što je dovelo do – za Rodea – zastrašujuće činjenice: potpune izoliranosti između odgojno-obrazovnog sustava države i Crkve.


Mediji »postkomunističke ljevice«

Rode ne dvoji zašto su ustavni suci tako odlučili: »Problem je u tome što su većina ustavnih sudaca koje je imenovao prijašnji predsjednik Kučan bivši komunisti, nevjernici i gotovo neskloni Crkvi. Takav je naš Ustavni sud. Takvo je pravno stanje u Sloveniji. Tužno.« Sve to ljubljanskom nadbiskupu zadaje dodatne brige jer je sporazum što ga je Slovenija potpisala sa Svetom Stolicom još prije skoro dvije godine upravo na tom »komunističkom« Ustavnom sudu, čekajući zeleno svjetlo tek nakon kojeg može na ratifikaciju, dok se njegove optužbe na račun najvišeg suda mogu protumačiti kao pritisak na sud.
Držanje medija nadbiskup smatra »katastrofalnim«, jer su slovenski mediji, po njegovom sudu, »u rukama iste političke stranke«, odnosno »postkomunističke ljevice«.
Zbog šutnje predstavnika vlasti na biskupske apele odnosi između Crkve i države skroz su zaleđeni, a nadbiskup Rode bojkotira sve događaje na koje dolaze slovenski dužnosnici. Slovenski crkveno-državni sukob je golem, baš kao i ulog – ugovori sa Svetom Stolicom i vjeronauk u školama.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 02:17   #30
zasto je RKC u hrv -duhovna policija??

(izjava protestantskog pastora iz osijeka patera petera kuzmicha)


a u sloveniji ima problema i nema takovu moc kao u hrv

- zasto se samo 50-ak posto slovenaca izjasnilo katolicima a cak 84% hrvata

i jedno sjecanje...iz filma mog zivota..
sjecam se kada sam 94-96 bio cesto u ljubljani i setao tromostovjem.. tj strogim centrom grada

ima tamo velika crkva i barem god dana na crkvi je stajao pogrdan grafit protiv svecenika i crkve..
NE SJECAM SE SADA O CEMU JE BILO ALI SE DOBRO SJECAM DA JE BILO POGRDNO /SALJIVO na racun crkve i svecenika

sjecam se da sam promisljao u svojoj maloj glavi
-''da nema sanse da bi ovo u zagrebu stajalo 3 dana a kamoli 1 god''
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 02:20   #31
Pročitao sam u novinama(jutarnji list) informaciju koja me se dojmila pa da je podijelim s vama.

Tvrdoglave ali iskrene brojke ukazuju da se 1991 - 72% slovenaca izjasnilo katolicima.

Nakon 10 godina ta je brojka opala za čitavih 14% tj na popisu stanovništva 2001g.
«samo» 58% stanovništva nama susjedne zemlje se izjasnilo pripadnikom jedine potpuno istinite I spasonosne religije na svijetu.(tako za samu sebe I svoje ucenje skromno kaze rkc u enciklici «dominus iesus»).

Da li ste znali da se na posljednjem popisu stanovništva u hrvatskoj oko 85% !!! stanovnika izjasnilo katolicima???
KAKO VI TUMAČITE OVE BROJKE I OVOLIKE RAZLIKE IZMEDJU 2 SUSJEDNE ZEMLJE KOJE IMAJU SLICNU STRUKTURU STANOVNIŠTVA I SLIČNE ŽIVOTNE OKOLNOSTI.


Ja bih za početak rekao da sam čitao katoličke izvore u hrvatskoj koji samokritično kažu da brojka od 85% katolika u hrv. Nije realna tj vrlo velika većina ljudi su se tako izjasnili iz kulturoloških, i/ili tradicionalnih razloga a ne teoloških. Tj katolickih

Uostalom, sami katolički izvori u hrv, procjenjuju da u hrv stvarnih katolika (oni koji redovno idu u crkvu I drze crkvene zapovijedi ) ima oko 5-7 % (pet do sedam posto).

( ja sam nedavno naišao na podatak jednog usa autora da je I u francuskoj I njemačkoj procjena oko 5-7% «stvarnih tj aktivnih» katolika u društvu. )

( sjecam se da je na jednoj anketi u hrv oko 70 % odgovora bilo ZA SLOBODU IZBORA TJ ZA pravo zene na slobodnu odluku u vezi abortusa ,a sto je mozda indirektan pokazatelj prihvacenosti katolickih pravila I ideja u drustvu.)

Ok,statistika je klizav teren I ako se zeli biti tendenciozan mnogo toga se moze prikazati brojkama,ali posto mi na forumu nemamo osobnih interesa,osim želje za spoznajom KAKO BI STE VI TUMACILI RAZLIKE SLOVENIJE I HRV U OVOM POGLEDU.

(btw to nije tema ali intrigantno je da papa po treci put dolazi u hrv a samo je 1 put bio u sloveniji I to u sloveniji ni izdaleka nije bila posjecenost I histerija kao u hrv tako da je bilo vise gradjana hrv nego slovenije u sloveniji !-cuo sam)

svjestan sam da je sljedeca spekulacija brutalno generaliziranje,ali navodim kao ideju za raspravu –

za sloveniju se opcenito kaze da je» naprednija drzava od hrvatske « (u vecini drustvenih pokazatelja)
takodjer tvrdoglave brojke kazu da sto covjek ima veci IQ on je manje literarno-masovno tj (doslovno/pucki/fundamentalisticki) religiozan .

znaci li to da slovenci kao drustvo imaju veci IQ I mozda obrazovanost od hrvata.? (ima neka statistika koja kaze za hrv da 40% stanovnika ima samo osnovnu skolu- ima li neko da tocno zna podatak??)


______________________________
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 14:39   #32
Parsifale, fulao si temu razgovora. Slažem se sa tobom da je postotak katolika u Hrvatskoj daleko niži onog postotka kojim se svi okolo razbacuju te da se većina ljudi zaista deklarira katolikom jer, eto, kršteni su i išli na vjeronauk u školi... Ali...

Tema o kojoj ovdje pričamo više je odgojno nego vjersko pitanje, a to je: da li je poželjno djecu od malih nogu "šopati" podacima o Bogu, Isusu, Mariji, grijesima, zapovjedima, ispovjedima i, kao što i rekoh u prvom postu, smrću i Božjem sudu.

caregiver is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 14:58   #33
Odvojiti Crkvu od države!
Ne bih imala ništa protiv da sutra moje dijete ima u školi sat na kojem će ga svjetovna osoba upoznavati sa svim većim i za civilizaciju značajnijim religijama i njihovim utjecajima na društvo.
Ali da se moje dijete odgaja prema stavovima jedne vjere (bilo koje) - NE ŽELIM!
Dijete ću odgajati ja (i njegov otac)!
I žalosno je da se novac iz moga džepa uzima za religiju koju ne podupirem.
Tko želi davati priloge za islam - neka daje, tko želi davati priloge za kršćansku crkvu - neka daje.
__________________
ispod mojih urednih ladica, ti si miris vješto čuvane tajne
kiki-j-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2005., 11:34   #34
moja obitelj katolicka

ja ne prekticiram odlazak u crkvu

zivim u nevjencanoj zajednici sa pripadnikom njemacke evangelicke crkve.

predlozili smo djetetu izbor. ona izabrala ne ici na vjeronauk.

stvar mirno rijesena.

dok su druga djeca na satu vjeronauka nasa kcer gleda crtice u zbornici sa uciteljicom.

i imamo mir u kuci.

jednog dana, kad odraste... ko zna. tada ce to biti njezin izbor i postivat cemo ga.
_senia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2005., 12:48   #35
Evo ga, najnovije.

SKANDAL Vjeroučitelj u OŠ Vukomerec prikazivao Pasiju učenicima četvrtih razreda
Djeca šokirana na satu vjeronauka prikazivanjem 'Pasije'

Vjeroučitelj Damir Debač prikazivao je film "Pasija" učenicima četvrtih razreda u Osnovnoj školi Vukomerec iako taj film ne bi smjele gledati osobe mlađe od 17 godina. Nakon odgledanog filma, djeca su bila u strahu, neka su čak i povraćala, a roditelji su bili šokirani tim događajem.
Ravnatelj Branko Molar bio je iznenađen kad je doznao za taj događaj, tvrdeći da je prvu vijest o tome dobio od novinara. To je bio samoinicijativan potez vjeroučitelja i nitko nije znao za to izjavio je Molar.

Vjeroučitelj nam je rekao da je djeci pokazao film želeći što vjernije prikazati muku Isusovu. Većina je podignula ruku želeći pogledati film kazao je Debač. Na pitanje je li upoznat sa zabranom prikazivanja filmova koji su klasificirani kao filmovi s puno nasilja djeci mlađoj od 17 godina, odgovorio je da ne zna ništa o tome.

On tvrdi da se đacima svidio film, a oni su nam rekli da im nije bilo ugodno gledati "Pasiju". Na spomen vjeroučitelja svi su napravili grimasu. Prigovora na Debačeve pedagoške metode bilo je i prije. Ravnatelj će sazvati učiteljsko vijeće, a razgovarao je i s predstojnikom Katehetskog ureda. (G. P.)


uzeto sa http://www.vecernji-list.hr/newsroom...39272/index.do

Pa čemu ovo zaista služi? Zašto?
caregiver is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2005., 16:29   #36
Dva su pitanja:
1. Vjeronauk u školama
2. Vjeronauk nad malom djecom općenito

Oko prve stvari izgleda da se svi sudionici slažu, no što je s drugim pitanjem?

Naime, kao praktični sekularni humanist, pitao sam svoju bolju polovicu, praktičnu katolkinju rimskoga smjera, kako je spoznala boga. Odgovor je bio da to dođe samo po sebi nakon pet-šest godina vjeronauka, te da je to prihvatila kao istinu. Ako računamo 5+5=10, znači da je već sa 10 imala jedinu istinu.

Pitanje svih pitanja - nije li protuzakonito tako maloj djeci ispirati glavu sa "velikim istinama"? Ne dovodim u pitanje vjersku poduku, ali mislim da je bitno da čovjek može takve stvari kritički prihvatiti. Djeca te dobi uzimaju sve zdravo za gotovo.

Da li je u ovakvom slučaju vjera nešto do čega je čovjek došao u samostalnom spoznajnom procesu, ili je ipak riječ o Pavlovljevom refleksu?
€ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2005., 18:13   #37
Quote:
€ro kaže:
Pitanje svih pitanja - nije li protuzakonito tako maloj djeci ispirati glavu sa "velikim istinama"? Ne dovodim u pitanje vjersku poduku, ali mislim da je bitno da čovjek može takve stvari kritički prihvatiti. Djeca te dobi uzimaju sve zdravo za gotovo.

Da li je u ovakvom slučaju vjera nešto do čega je čovjek došao u samostalnom spoznajnom procesu, ili je ipak riječ o Pavlovljevom refleksu?
Nije protukzakonito, valjda jer većina to tako radi, a zakoni se slažu prema... većini, je li?

To je obično ispiranje, odnosno bolje rečeno, peglanje mozga.
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 15:48   #38
Quote:
GoodOne kaže:
Nije protukzakonito, valjda jer većina to tako radi, a zakoni se slažu prema... većini, je li?

To je obično ispiranje, odnosno bolje rečeno, peglanje mozga.
Da li to znači da smo mi koji smatramo da djecu nije dobro podvrgavati vjeronaučkim torturama u manjini (iako mi se baš tako ne čini)? Jer da nismo u manjini nešto bi se poduzelo i vjeronauk bi se maknuo iz škole?
caregiver is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2005., 11:03   #39
ako tko misli organizirat peticiju,prosvjed, ja sam za to
necemo vjeronauk u skolama
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2005., 14:39   #40
problem je u tome što jako puno roditelja koji su deklarativno protiv vjeronauka u školi svejedno upisuje djecu na vjeronauk e da ih ne bi izolirali od društva.

Moja će djeca imati zabranu odlaska na vjeronauk prije 14. godine.
I barem osnovna znanja borilačkih vještina, za slučaj da svećenik dobije kakvu ideju
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:30.