Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2014., 19:34   #21
Quote:
inkpink kaže: Pogledaj post
tragedija je što je nevin lik stradao.
To misliš na onog nesposobnog policajca, koji je dobio detaljne upute kako razmontirat bombu, ali uslijed vlastite trapavosti (ako si trapav, ne pokušavaj biti 'hrabar') - poginuo?

Meni to nije neka osobita tragedija, tj. jest - naravno - no to mi je u rangu onog kad netko strada u prometnoj nesreći. Svaki dan na svijetu pogine preko 3000 ljudi u prometu; zašto bih ovog gore jednog izdvajao kao neku osobitu 'tragediju' o kojoj vrijedi specijalno razmišljati, nije mi baš jasno.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 19:47   #22
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
To misliš na onog nesposobnog policajca, koji je dobio detaljne upute kako razmontirat bombu, ali uslijed vlastite trapavosti (ako si trapav, ne pokušavaj biti 'hrabar') - poginuo?

Meni to nije neka osobita tragedija, tj. jest - naravno - no to mi je u rangu onog kad netko strada u prometnoj nesreći. Svaki dan na svijetu pogine preko 3000 ljudi u prometu; zašto bih ovog gore jednog izdvajao kao neku osobitu 'tragediju' o kojoj vrijedi specijalno razmišljati, nije mi baš jasno.
jebiga zajebo je stvar. pritom nemislim na pirotehničara.

tebi to nije osobita tragedija, njegovoj obitelji je.
inkpink is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 19:59   #23
Quote:
inkpink kaže: Pogledaj post
jebiga zajebo je stvar. pritom nemislim na pirotehničara.

tebi to nije osobita tragedija, njegovoj obitelji je.
Pa i svakoj obitelji od onih 3000 dnevno je tragedija što im je netko poginuo u prometu. Ja sam recimo još kao mali bebač vidio kako je jedan drugi mali bebač, susjed (cca. 4 godine) poginuo pretrčavaući cestu, jer je spazio svoju mamu prijeko, i pregazio ga kamion. Meni je to svakako veća tragedija od ovog gore. No ako pričamo filozofski, onda valjda tražimo nešto 'objektivno'. Meni se čini da je jedina poanta isticanja 'tragedije' toga što je lik poginio - to da natovariš tu odgovornost Bušiću na leđa. Dakle, da se ne radi o nekakvoj pustoj suosjećajnosti spram 'obitelji unesrećenog' - nego o dobroj staroj samopravednosti i osvetničkom impulsu.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 20:11   #24
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Pa i svakoj obitelji od onih 3000 dnevno je tragedija što im je netko poginuo u prometu. Ja sam recimo još kao mali bebač vidio kako je jedan drugi mali bebač, susjed (cca. 4 godine) poginuo pretrčavaući cestu, jer je spazio svoju mamu prijeko, i pregazio ga kamion. Meni je to svakako veća tragedija od ovog gore. No ako pričamo filozofski, onda valjda tražimo nešto 'objektivno'. Meni se čini da je jedina poanta isticanja 'tragedije' toga što je lik poginio - to da natovariš tu odgovornost Bušiću na leđa. Dakle, da se ne radi o nekakvoj pustoj suosjećajnosti spram 'obitelji unesrećenog' - nego o dobroj staroj samopravednosti i osvetničkom impulsu.

Bušiću na leđa ne možeš više ništa natovariti jer je mrtav.

Međutim i da je živ ne bi mu mogao natovariti ništa što se ne natovari sam. Čovjek je vrlo uspješan kada je samoopravdavanje u pitanju.

Pa tako za sve svoje postupke pa i za one postupke koji dovode do nečije smrti može naći tisuću opravdanja.

Opravdavati će se i oni koji su izazvali saobraćajnu nesreću a pogotovo će opravdanja naći oni koji su ubili iz ideoloških razloga. Oni su ubili zbog *višeg cilja*, da oslobode ove ili one, da oslobode od ovog ili od onog, jer je to Božja volja ......
__________________
Ni jedan organizam ne može stajati sam za sebe. Evolucija prvih živih organizama odvijala se zajedno s pretvorbom planetarne površine iz neorganskog okruženja u samoregulirajuću biosferu. Život je značajka planeta a ne pojedinih organizama.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 20:14   #25
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Pa i svakoj obitelji od onih 3000 dnevno je tragedija što im je netko poginuo u prometu. Ja sam recimo još kao mali bebač vidio kako je jedan drugi mali bebač, susjed (cca. 4 godine) poginuo pretrčavaući cestu, jer je spazio svoju mamu prijeko, i pregazio ga kamion. Meni je to svakako veća tragedija od ovog gore. No ako pričamo filozofski, onda valjda tražimo nešto 'objektivno'. Meni se čini da je jedina poanta isticanja 'tragedije' toga što je lik poginio - to da natovariš tu odgovornost Bušiću na leđa. Dakle, da se ne radi o nekakvoj pustoj suosjećajnosti spram 'obitelji unesrećenog' - nego o dobroj staroj samopravednosti i osvetničkom impulsu.
S tobom nešto nije u redu. i da, njegova je odgovornost. Neznam poantu isticanja ove druge tragedije.
inkpink is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 20:32   #26
Ima i ona teorija da je udba postavila tu bombu,jel ikad on nešto izjavio tipa da mu je žao što je policajac stradao?Nebi ja baš sad reko da ako je policajac sjebo da je odmah i zaslužio umrijet,to je ipak ukurcu.Al ono,jedna žrtva u nastojanju da upozori na patnje svog naroda i nije nešto.
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 20:49   #27
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Bušiću na leđa ne možeš više ništa natovariti jer je mrtav.
Nema to veze, ljudima čak i mrtvaci dobro dođu kao meta za treniranje samopravednih osvetničkih impulsa. Čak dapače, mrtvac se ne može nikako braniti, pa je osobito pogodan za takve mentalne vježbe.


Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Međutim i da je živ ne bi mu mogao natovariti ništa što se ne natovari sam. Čovjek je vrlo uspješan kada je samoopravdavanje u pitanju.
To govoriš iz vlastitog iskustva, nadam se?


Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Pa tako za sve svoje postupke pa i za one postupke koji dovode do nečije smrti može naći tisuću opravdanja.
Što znači 'dovesti do nečije smrti'?


Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Opravdavati će se i oni koji su izazvali saobraćajnu nesreću a pogotovo će opravdanja naći oni koji su ubili iz ideoloških razloga. Oni su ubili zbog *višeg cilja*, da oslobode ove ili one, da oslobode od ovog ili od onog, jer je to Božja volja ......
Dakako da postoje ljudi koji ubijaju zbog 'višeg' cilja. Ne sporim. No, ako ciljaš na Bušića kao takvog, on nije nikoga ubio, ni zbog višeg ni zbog nižeg cilja (tj. jest, sebe LOL).


Quote:
inkpink kaže: Pogledaj post
S tobom nešto nije u redu. i da, njegova je odgovornost. Neznam poantu isticanja ove druge tragedije.
'Ne znam' se piše odvojeno. Naravno da sa mnom nešto nije u redu, ali to nema veze s činjenicom da je taj lik poginio više zbog šlampavosti i nemara policije, nego Bušića. Ne poričem izvjesnu 'odgovornost' i samog Bušića - to bi bilo pretjerivanje, da idem poricati - no to nije ona 'odgovornost' kakvu ubojice inače imaju.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 20:54   #28
Quote:
GosponProljeće kaže: Pogledaj post
Ima i ona teorija da je udba postavila tu bombu,jel ikad on nešto izjavio tipa da mu je žao što je policajac stradao?Nebi ja baš sad reko da ako je policajac sjebo da je odmah i zaslužio umrijet,to je ipak ukurcu.Al ono,jedna žrtva u nastojanju da upozori na patnje svog naroda i nije nešto.
Ne znam tko je rekao da je policajac zaslužio umrijet. Naravno da nije.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 23:28   #29
Quote:
inkpink kaže: Pogledaj post
možda je policajac bio bombaš samoubojica pa su mi6 ili cia to njemu zašili.
Nije se Bušić ubio zbog svog prošlog života. Nego se ubio kada je shvatio u što što su to pretvorili ideali za koje se borio: http://www.vecernji.hr/hrvatska/sto-...-spilja-606642


Zvonko Bušić je ostavio dva oproštajna pisma u kojima moli za oprost zbog onoga što je učinio jutros jer više nije mogao izdržati. Dražen Budiša koji se obratio novinarima u ime obitelji prenio je kako na jednom mjestu u pismu Bušić napisao da više "nije mogao živjeti u Platonovoj pećini".

U VII. knjizi Države, u dijalogu između Sokrata i Glaukona, Platon kroz usta svog učitelja Sokrata sintetizira mnoga od svojih učenja u arhetipskoj priči o pećini. Platon je opisao čovječanstvo kao skupinu ljudi u mračnoj špilji. Iza njih je otvor iz kojeg dolazi svjetlost. Ta svjetlost baca sjene na zid u koji ljudi gledaju. Kako ljudi izvan špilje možda nose neke stvari (kutije, na primjer), sjene koje su na zidu daju ljudima pogrešan dojam o vanjskom svijetu – ljudi s kockastom glavom (nepoznavanje svijeta ideja). Ponekad se netko iz skupine odvoji i izađe iz špilje, međutim, jaka svjetlost ih zaslijepi (zbog tame u kojoj su živjeli) i oni u strahu trče u špilju.

(ironija sudbine , u Rovanjskoj ima velika špilja: http://www.ezadar.hr/clanak/jeste-li...-modric-spilja )

Najviše ga je mučilo da komunizam protiv kojeg se borio u njegovoj Hrvatskoj je i dalje živ. A on ne shvaća da ljudi mogu organizirati društvo na 1000 načina. I uvijek će biti ljudi kojima neki sistem paše , a neki im se gadi. A opet ima onih koji se prilagode svakom sistemu.

On je jadan mislio da će general Gotovina nastaviti borbu za Hrvatsku kao civilna osoba u politici. Ali ništa od toga, Gotovina se odlučio zaa svoj privatni biznis.

Zadnje uređivanje krena : 10.10.2014. at 23:41.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 09:21   #30
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Nije se Bušić ubio zbog svog prošlog života. Nego se ubio kada je shvatio u što što su to pretvorili ideali za koje se borio

Revolucija jede svoju djecu. Ili primjenjeno na ovaj slučaj - nova država jede svoju djecu.

Nije li jednako tragična sudbina i neke druge njene djece, recimo Perkovića, on je bio utemeljitelj hrvatske tajne službe, desna ruka ratnom ministru Gojku Šušku, dakle jedan od osnivača i roditelja hrvatske države?

Njega su se domoljubi odrekli, ne spominje se više njegova uloga u 90-tim godinama, uz njegovo ime stoji samo jedno - udbaš.

Isto je i sa Boljkovcem, dok njega hapse domoljubi aplaudiraju, ne spominje se njegova uloga u osnovanju Hrvatske, uz njegovo ime stoji samo jedno - da je bio partizan i da je bio ubojica.

Nisu li sve to vrlo plastični dokazi da se za državu ne isplati boriti?
__________________
Ni jedan organizam ne može stajati sam za sebe. Evolucija prvih živih organizama odvijala se zajedno s pretvorbom planetarne površine iz neorganskog okruženja u samoregulirajuću biosferu. Život je značajka planeta a ne pojedinih organizama.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2014., 07:02   #31
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Čudno - meni pak svi ti životi izgledaju jednako besmisleni kad se promatraju iz točke u vremenu kad su već gotovi.

Ne vidim kakav 'smisao' ima život nekog Pere Perića koji je živio npr. od 1889. do 1958. i proveo ga na jedan od načina koje si ti naveo kao 'smislenije'. Nula = nula = nula, nikakav način 'sortiranja' tih nula mi ne zvuči suvislo - rekoh, iz sadašnje perspektive. U kojoj naime taj Pero Perić više ne postoji jer je umro 1958.
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
A zašto, zapravo?

Koji je 'smisao' žrtvovanja za konkretnog pojedinca? Možeš li to uopće izraziti, ili iz nekog razloga smatraš da je to onak, samorazumljivo? Pa ono, i nije baš.
Koliko je suvislo ne biti primoran raditi teske fizicke poslove, ovisiti o raznim bolestinama, koliko toliko biti siguran od pljacke, premlacivanja, silovanja, ubijanja uslijed postojanja odredjenih efektinijih organa sigurnosti i alata samoobrane i sl.
Nisu li te sve stvari sta uzivamo omogucili upravo odredjeni pere perici kojih danas nema. Nisu li za iste cesto davali zivote i muzevi i zene i djeca i roditelji sa ciljem da ih obrane od "skretnica" njihovih planova ili samo bili ugodan suputnik bez kojih puno toga nebi bilo ucinjeno, a danas cini temelje ugodnijeg zivota na kojem smo toliko cesto nezahvalni.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 09:16   #32
fascinacija njegovim likom i djelom u javnosti ne prestaje s punim pravom, no mislim da ne zauzima toliko mjesto u medijima koliko bi ljudi zeljeli.
SelmerGrey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:28.