Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2015., 20:14   #41
Što ja imam? Ili u što ja vjerujem?

Vjerujem u sebe.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Old 06.08.2015., 20:15   #42
Quote:
Gladiusscientia kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. U što vjeruju ateisti, koliko je frakcija u ateizmu, što kako, kada i zašto neko nešto vjeruje, i da li je moguće definirati vjeru u ateizmu, budući da sama riječ A-teizam, negira vjeru u nešto? Postoji li nešto kao Ateist, tj u grubo čovijek koji ne vjeruje u postanak bilo čega, nego samo zna da nešto jest, tj ne prihvaća poznate teze razloga postojanja, bilo po znanstvenom ili religijskom modelu?
Pitanje je analogno s pitanjem: ''U što vjeruju ljudi koji ne vjeruju u Zubić vile?''
paklara is offline  
Old 06.08.2015., 20:22   #43
Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
Od koje točno druge teorije? Volim vrlo definirana pitanja sa samo jednim točnim odgovorom

A teorije zavjere su bajke za djecu, kontrola informacija naravno postoji, glupog naroda postoji. Moć i utjecaj iste dokazano postoji. Iskrivljena interpretacija činjenica postoji.

Jel te još nešto zanima?

Usput, da nastavim svoj prošli post. Pronađi mi jednu molekulu(ili što već) Boga, ili milosti, pravde, ljubavi...

Jedva čekam dokaze
Endorfini su zaduženi za ljubav,povećavajući dopamin.
DavMla is offline  
Old 06.08.2015., 20:25   #44
http://www.google.com/url?q=http://www.samoborinfo.hr/2013/10/13/13

Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
Što ja imam? Ili u što ja vjerujem?

Vjerujem u sebe.
A ja vjerujem u boga, jer želim i nadasve za to imam dokaza, više nego mi je potrebno. Kao u ovom primjeru, s desetcima tisuća svjedoka, koji su svjedočili unaprijed najavljenom čudu. Vrlo je mala vjerovatnost da su svi mentalno poremećeni, uključujući i ateiste koji su tada vidjeli isto, stoga to nisu mogli negirati.
Gladiusscientia is offline  
Old 06.08.2015., 20:25   #45
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Endorfini su zaduženi za ljubav,povećavajući dopamin.
Ne, krivo, to je zaljubljenost. Ljubav bi po onome svemu što sam čitao nešto posve drugačije i nema veze sa zaljubljenošću.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Old 06.08.2015., 20:27   #46
Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
Ne, krivo, to je zaljubljenost. Ljubav bi po onome svemu što sam čitao nešto posve drugačije i nema veze sa zaljubljenošću.
Feniletilamin je za zaljubljenost,a endorfin može se reći ljubav.
DavMla is offline  
Old 06.08.2015., 20:29   #47
Napomenuo bih da je tema razrađena za "ateiste", i njihov, svjetonazor, deklaraciju uvjerenja...
Gladiusscientia is offline  
Old 06.08.2015., 20:30   #48
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Feniletilamin je za zaljubljenost,a endorfin može se reći ljubav.
Znači ti ako "osjećaš ljubav" prema roditeljima, bratu, sestri...lučiš endorfin?

To mi ne zvuči ispravno.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Old 06.08.2015., 20:32   #49
Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
Znači ti ako "osjećaš ljubav" prema roditeljima, bratu, sestri...lučiš endorfin?

To mi ne zvuči ispravno.
Ispravno je.
DavMla is offline  
Old 06.08.2015., 20:35   #50
Quote:
Gladiusscientia kaže: Pogledaj post
A ja vjerujem u boga, jer želim i nadasve za to imam dokaza, više nego mi je potrebno. Kao u ovom primjeru, s desetcima tisuća svjedoka, koji su svjedočili unaprijed najavljenom čudu. Vrlo je mala vjerovatnost da su svi mentalno poremećeni, uključujući i ateiste koji su tada vidjeli isto, stoga to nisu mogli negirati.
Ja ne vidim nikakve dokaze tu, nikakav DNK, otiske prstiju, ili nešto drugo "čvrsto". Fatamorgane su dobro objašnjenje "fenomena" koji je opisan u tekstu.


@DavMla - A dokazi su?
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Old 06.08.2015., 20:44   #51
O kojem najavljenom i ostvarenom čudu se radi?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Old 06.08.2015., 20:51   #52
Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
Zanimljiva tema, dobro su ju obradili pokojni George Carlin i sir Terry Pratchett. U osnovi, vjerovanje, odnosno ne vjerovanje u takve stvari je osnova povodljivosti. Jer, "kako drugačije vjerovati u velike laži: pravdu, milost, ljubav?".

Ovo je izbor koji ljudi imaju, vjerovati u bogove, ili u ovo drugo, tako meni izgleda.
Je , lakše je vjerovati u : pravdu , milost , ljubav ...dok te ne klepi suprotno
martin007 is offline  
Old 06.08.2015., 20:52   #53
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Pitanje je analogno s pitanjem: ''U što vjeruju ljudi koji ne vjeruju u Zubić vile?''
Ili: u što vjeruju nogometaši, ili vodoinstalateri? Ili; što skupljaju oni koji ne skupljaju poštanske marke. Ateisti vjeruju u svašta, a zajedničko im je to da ne vjeruju u boga. Ne vidim zašto bi to što vjeruju ateisti bilo određeno onime što ne vjeruju, kao što ne vidim zašto bi za nečiji kolekcionarski interes bila relevantna činjenica da taj interes ne obuhvaća poštanske marke? Ali možda sam u krivu.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 06.08.2015., 21:07   #54
Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
Ja ne vidim nikakve dokaze tu, nikakav DNK, otiske prstiju, ili nešto drugo "čvrsto". Fatamorgane su dobro objašnjenje "fenomena" koji je opisan u tekstu.


@DavMla - A dokazi su?
Pa napisao sam.
DavMla is offline  
Old 06.08.2015., 21:07   #55
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
O kojem najavljenom i ostvarenom čudu se radi?
Zar se ti nisi deklarirala kao teist? Rekao sam da ne bi previše širio temu, ako smatrate da su deseci tisuća svjedoka "ludi", i to odmah na prvu, onda ni nema svrhe da ovu temu pretvorimo u "Kršćanska čuda validna ili ne?". Stvar je da još nisam dobio konkretne dokaze u svezi vašeg vjerovanja, a počelo se s "zubić vilom" i razno raznim insinuacijama "nižeg" stanja svjesti.
Gladiusscientia is offline  
Old 06.08.2015., 21:23   #56
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Zato što označava istinu u apsolutnom smislu, a ne nečiju istinu.
Gramatički još uvijek nema smisla, ali ok najmanje bitno.

Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Primjetila sam da pod "vjerom" podrazumjevaš prvenstveno religijsko vjerovanje u postojanje Boga, vjerojatno kršćansko, čak katoličko...ali vjera je unutarnji čovjekov stav, njegov poseban odnos s Bogom i nemora imati bliske veze s religijskim doktrinama.
Pa ne znam jer nisam vjernik. Više je bitno šta vjernici smatraju pod vjerom. Ja ne znam šta je za nekog vjernika bog i kakav točno odnos imate. Bolje da ti to objasniš.
Naravno da postoji puno vjera i osim katoličke i ukupnog kršćanstva. U Hrvatskoj ima preko tisuću registriranih crkvi. Čak sam pročitao da je lakše administracijski otvoriti crkvu nego firmu. I svaka ima neke svoje specifičnosti. Ali baš o tome se i radi, jedno je vjera a drugo vjerska zajednica i to ne mora biti nužno povezano. Ali često je. Vjernici iz nekog razloga vole nečemu pripadati.
Ali što sam htio reći je da vjera u čovjeku nije nastala na temelju ničega, to je utjecaj vjerskih zajednica prilikom odgoja. Djeca nemaju sposobnost kritičkog razmišljanja i jako su pogodni za upijanje svakakvih neargumentiranih teorija. Školstvo nikada neće osnovnoškolcima objašnjavati kvantnu fiziku jer nije primjereno za njihov uzrast. Vjerske zajednice tu baš vide priliku.
E sad ne znam kakvih sve vjernika ima. Vjerojatno neki nisu pod utjecajem vjerskih zajednica ali nekako u pravilu primjećujem prihvaćanje jako naivnih teorija kod inače pametnih ljudi koji bi se na sve to nasmijali da se radi o ičemu drugom.
Također bi istaknuo razliku u pristupu između vjere i znanosti. Meni recimo nemaju smisla neke stvari koje Hawking priča vremenu i utjecaju na prostor i neću mu vjerovati samo zato jer je to neki veliki pametni Hawking. Ali ću poslušati, zaključiti sam šta mi ima smisla ili nema.
Pričam većinom o katoličanstvu jer smo na takvom prostoru ali to postoji u svim religijama. Jer zbilja objašnjenje da je nekakvo svemoćno biće, sila, pojava ili šta je stvorio/la zemlju u 7 dana pa je onda stvorio iz ničega Adama pa od njegovog rebra Evu. I onda su ti Adam i Eva imali dva sina Kaina i Abela pa je Kain ubio Abela i otišao u veliki grad
Oprosti ali to je toliko naivno ako se smatra doslovno da ne znam šta bi rekao. Razumijem da je to djeci prihvatljiva i simpatična priča ali ne znam kako odrasla osoba to može smatrati istinom. Bez uvrede ako je ikako moguće. Naravno da niti znanost ne daje trenutno točno ili kompletno rješenje ali ipak ima više smisla od ovakvog objašnjenja, i to bez ikakvog dokaza. Dakle hoću reći da je stvar u pristupu, da li prihvatiti jednu neargumentiranu teoriju, vjerovati i odustati od traženja istine ili reći ne znam i nastaviti tražiti. I da pojasnim, također smatranje da je svemir nastao nekim velikim praskom i točka je isto vjerovanje bez dokaza. Mislim da je odgovor ne znam najtočniji ali ipak unutar tog ne znam postoje prihvatljivije i manje prihvatljive teorije ovisno o ponuđenim dokazima te da ne bi smjeli odustati od traženja istine i prihvatiti ijednu teoriju kao točnu dok za nju nemamo nepobitne dokaze.

Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Znanje o kojem govoriš vezano je za samo jedan aspekt čovjekovog postojanja- onaj fizički, materijalni. To znanje nikad neće odgovoriti na temeljna pitanja o svrhi i postanku čovjeka, svijeta, kozmosa jer je ograničeno na osjetilnu stvarnost ( vid, sluh, njuh, opip i okus) i pet elemenata koje tako može detektirati- zemlju, vatru, vodu, zrak i eter.
Ali ono što pokreće, ono što daje život i svime upravlja i dalje ostaje izvan tako skupljenog znanja, jerbo to spada u vanmaterijalnu stvarnost- stvarnost u kojoj baš vjera caruje.
A jel vidiš kako pričaš o materijalnom, onom što postoji, osjetilnoj stvarnosti... A šta je suprotnost, nematerijalno, nestvarno ili da sažmemo, ono što ne postoji. Zar ne bi bilo točnije reći da ono o čemu vjera priča zapravo ne postoji.
I zašto smatraš da neka inteligencija upravlja svime? Ništa što smo dosad otkrili na to ne ukazuje. Sve ovo što postoji je vrlo lako moguće produkt najobičnijeg djelovanja fizikalnih sila i kemijskih sposobnosti materije bez ikakve inteligencije. Čak i da nekim slučajem postoji inteligencija koja je sve ovo uzrokovala ko kaže da je uopće svjesna našeg postojanja.

Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Sad malo karikiraš, ok , jasno da je kroz povijest porast ljudskog znanja pomogao objasniti mnoge prirodne pojave i događanja, ali to se ipak svodi na pojašnjavanje, ne samog fizičkog svijeta, nego samo načina njegovog funkcioniranja.
A o onom glavnom, izvornom i esencijalnom- ne govori baš ništa!
Pa šalim se naravno ali nije ni to pogrešno. Prije nekoliko tisuća godina ljudi su bili na toj razini. Negdje treba početi. Naravno da smo znanost orijentirali na fizikalne zakone na Zemlji jer je to naš neposredni okoliš. Ali polako se kreće i dalje. Sigurno smo u ovom trenutku predaleko da bi govorili o potpunom objašnjenju ali s vremenom i razvojem znanosti možda jednog dana dođemo do rješenja. A šta je alternativa, odustati? Pogledaj šta smo sve zaključili i stvorili. Pogledaj ovo računalo, koje bi to čudo bilo nekome od prije 1000 godina. Vjerojatno bi ga razbio toljagom. Babe su prije manje od 100 godina usisavač zvale đavolji izum, daj ti meni moju metlu. Koliko god se čini da nismo bitno napredovali oko dokaza tog esencijalnog ipak smo postavili temelje za daljnje istraživanje. I ako ne odustanemo za 1000 godina možda to rješenje neće izgledati tako daleko a svi će se smijati vjerskim teorijama isto kao danas tim babama s usisavačem i smatrati vjeru onime što zapravo je, mitologija.
fsoul is offline  
Old 06.08.2015., 21:23   #57
Quote:
Gladiusscientia kaže: Pogledaj post

insinuacijama "nižeg" stanja svjesti.
Što je niže stanje svijesti?

Što je više stanje svijesti?
mravac8 is offline  
Old 06.08.2015., 21:38   #58
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Što je niže stanje svijesti?

Što je više stanje svijesti?
Takav riječnik nije primjeren, stoga sam stavio navodnike.
Gladiusscientia is offline  
Old 06.08.2015., 21:44   #59
Quote:
Gladiusscientia kaže: Pogledaj post
Zar se ti nisi deklarirala kao teist?
Jesam, no sorry, obzirom si napisao:

Quote:
Gladiusscientia kaže: Pogledaj post
A ja vjerujem u boga, jer želim i nadasve za to imam dokaza, više nego mi je potrebno. Kao u ovom primjeru, s desetcima tisuća svjedoka, koji su svjedočili unaprijed najavljenom čudu. Vrlo je mala vjerovatnost da su svi mentalno poremećeni, uključujući i ateiste koji su tada vidjeli isto, stoga to nisu mogli negirati.
pomislih da si naveo taj primjer, a da je meni promaklo.
Ovako još uvijek ne znam na što točno misliš.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Old 06.08.2015., 21:47   #60
Quote:
Gladiusscientia kaže: Pogledaj post
Takav riječnik nije primjeren, stoga sam stavio navodnike.
Ok, nisam bila sigurna.

Jer o svijesti se može govoriti i ovako: *Životinje su svjesne ( jer jesu, životinje su svjesne svoje okoline što se vidi po tome jer reagiraju na događaje u svojoj okolini ) na nižoj razini, čovjek je svjestan na višoj razini.

S tim da evolucija čovjeka najvjerojatnije bude vodila do daljnjeg razvoja mozga i - svijesti.
mravac8 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:53.