Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2015., 21:44   #1
Apsurdizam

Šta mislite o apsurdizmu kao odnosu prema životu,onom o kojem je govorio Kami.Da li je idealan odnos prema svemu kao apsurdu jer sprečava razočaranje,bes ,ali u isto vreme i uživanje i sreću.Poruka apsurdizma je trudi se da budeš zadovoljan,ako ti ne uspe ,ne brini,manje ćeš izgubiti smrću.Mislite li da je odnos prema svetu bez preteranog iskazivanja emocija dobar način borbe protiv, kako izgleda ,besmisla postojanja ili je nepotrebno samo polumrtvo stanje koje remeti radost postojanja? Da li sam dobro razumeo Kamija i kako se vi odnosite prema besmislu,da li verujete u smisao,trudite se da ne razmisljate o tome ili mislite da se ne treba ni oko čega truditi jer ćemo tako smrću manje izgubiti?
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 22:52   #2
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Šta mislite o apsurdizmu kao odnosu prema životu,onom o kojem je govorio Kami.Da li je idealan odnos prema svemu kao apsurdu jer sprečava razočaranje,bes ,ali u isto vreme i uživanje i sreću.Poruka apsurdizma je trudi se da budeš zadovoljan,ako ti ne uspe ,ne brini,manje ćeš izgubiti smrću.Mislite li da je odnos prema svetu bez preteranog iskazivanja emocija dobar način borbe protiv, kako izgleda ,besmisla postojanja ili je nepotrebno samo polumrtvo stanje koje remeti radost postojanja? Da li sam dobro razumeo Kamija i kako se vi odnosite prema besmislu,da li verujete u smisao,trudite se da ne razmisljate o tome ili mislite da se ne treba ni oko čega truditi jer ćemo tako smrću manje izgubiti
Camus je filozof kojeg nebeski cijenim. Ono što je on shvatio ima jaku duhovnu vrijednost. Njegov odnos prema socijalizmu u isto je vrijeme naklon i nekompromisan.

No njegova ideologija često je nejasna i prožeta silnim personalnim iskustvima. Njegove stavove gotovo uvijek prate emocionalne tegobe koje je kroz života imao. On nije tipičan apsurdist; stoga nije skroz prihvaćao ni nihilizam.

Camus ne sugerira apsurdnost života; on smatra apsurdnost ovisnu o subjektivnom doživljaju. Upravo zbog ovog on pokreće i pitanje samoubojstva.

No njegov rad uglavnom se svodi na ovo: sreća je prolazna, život je prekratak. Sad šta bismo mi trebali raditi s tim dvama činjenicama je na nama. On postavlja tezu života kao univerzalno neshvatljivog i besmislenog kao takvog, no cijeni individualnu interpretaciju smislenosti života. Na taj način on sugerira: jedina realnost je ona u našem umu. Slijedeći ovo čovjek je emocionalno neranjiv. Pravi zidove oko sebe i zaštiti se od nedaća. Bez ovih zidova, smatra Camus, teško je opstati; a čak i ako se opstane pod pitanje dolazi svrsishodnost našeg življenja.

U isto vrijeme Camus je hedonist i nihilist; revolucionar i pacifist.
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 23:22   #3
Quote:
Aage kaže: Pogledaj post
Camus je filozof kojeg nebeski cijenim. Ono što je on shvatio ima jaku duhovnu vrijednost. Njegov odnos prema socijalizmu u isto je vrijeme naklon i nekompromisan.

No njegova ideologija često je nejasna i prožeta silnim personalnim iskustvima. Njegove stavove gotovo uvijek prate emocionalne tegobe koje je kroz života imao. On nije tipičan apsurdist; stoga nije skroz prihvaćao ni nihilizam.

Camus ne sugerira apsurdnost života; on smatra apsurdnost ovisnu o subjektivnom doživljaju. Upravo zbog ovog on pokreće i pitanje samoubojstva.

No njegov rad uglavnom se svodi na ovo: sreća je prolazna, život je prekratak. Sad šta bismo mi trebali raditi s tim dvama činjenicama je na nama. On postavlja tezu života kao univerzalno neshvatljivog i besmislenog kao takvog, no cijeni individualnu interpretaciju smislenosti života. Na taj način on sugerira: jedina realnost je ona u našem umu. Slijedeći ovo čovjek je emocionalno neranjiv. Pravi zidove oko sebe i zaštiti se od nedaća. Bez ovih zidova, smatra Camus, teško je opstati; a čak i ako se opstane pod pitanje dolazi svrsishodnost našeg življenja.

U isto vrijeme Camus je hedonist i nihilist; revolucionar i pacifist.
Njegov apsurdizam je više analogan agnosticizmu.Kami je bio borac protiv samoubistva i smrtne kazne i govorio je o potrebi za racionalizacijom sveta tako da je kao što kažeš cenio taj individualni odabir smisla.Ali mi nije baš jasno,u delu stranac on kroz taj lik objašnjava filozofiju apsurdizma.Dakle osobu koja je ravnodušna,a to valjda nije hedonista, već apsurdizam koji vodi u apatiju.Nihilista apsurdista ne može ipak biti hedonista,to mi je nekompatibilno,jer hedonista se trudi da uživa u životu i dosta pridaje značaj zadovoljstvu i sklon je pozitivnoscu.Apsolutni nihilista i apsurdista je valjda više sklon pesimizmu i nezaiteresovanošću za apsolutno sve što svet nudi.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 23:43   #4
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Njegov apsurdizam je više analogan agnosticizmu.
Da ako ćeš ga religijski reflektirat.

Poznata je ona njegova: Ne vjerujem u Boga. I nisam ateist.

Quote:
Ali mi nije baš jasno,u delu stranac on kroz taj lik objašnjava filozofiju apsurdizma.Dakle osobu koja je ravnodušna,a to valjda nije hedonista, već apsurdizam koji vodi u apatiju.Nihilista apsurdista ne može ipak biti hedonista,to mi je nekompatibilno,jer hedonista se trudi da uživa u životu i dosta pridaje značaj zadovoljstvu i sklon je pozitivnoscu.Apsolutni nihilista i apsurdista je valjda više sklon pesimizmu i nezaiteresovanošću za apsolutno sve što svet nudi.
Užitak nije tip temperamenta, već više racionalnog. Itekako da u isto vrijeme možeš bit hedonističan i ravnodušan.

On stalno naglašava da ako postoje stvari koje su za cijeniti (poput individaulnog koncepta života), onda život ima temelja sreći. No neminovni su po njemu i tužni momenti. Stoga treba nać neki kompromis između ravnodušnosti i neke pasivne sreće. On je YOLO zagovornik.

Zato kažem da on nije nihilist; barem ne integralni. Sam je to poricao. A Mersault u Strancu je tema za sebe. Kroz njega Camus prezentira što se događa kad nemaš individualnih koncepta i zidova. Mersault nije imao motiva za život. Kao takav njegov život nije imao smisla i nametao je pitanje samo-destrukcije ili samoubojstva. Po Camusu je to logični slijed događaja.

On je bio protivnik samoubojstva sugerirajući da se njegovi uzroci nalaze u lošim individualnim konceptima. Stoga je stalno nametao pitanje opstojnosti i emocionalno-racionalne adaptacije u neshvatljivom životu.
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 23:56   #5
Quote:
Aage kaže: Pogledaj post
Da ako ćeš ga religijski reflektirat.

Poznata je ona njegova: Ne vjerujem u Boga. I nisam ateist.

Užitak nije tip temperamenta, već više racionalnog. Itekako da u isto vrijeme možeš bit hedonističan i ravnodušan.

On stalno naglašava da ako postoje stvari koje su za cijeniti (poput individaulnog koncepta života), onda život ima temelja sreći. No neminovni su po njemu i tužni momenti. Stoga treba nać neki kompromis između ravnodušnosti i neke pasivne sreće. On je YOLO zagovornik.

Zato kažem da on nije nihilist; barem ne integralni. Sam je to poricao. A Mersault u Strancu je tema za sebe. Kroz njega Camus prezentira što se događa kad nemaš individualnih koncepta i zidova. Mersault nije imao motiva za život. Kao takav njegov život nije imao smisla i nametao je pitanje samo-destrukcije ili samoubojstva. Po Camusu je to logični slijed događaja.

On je bio protivnik samoubojstva sugerirajući da se njegovi uzroci nalaze u lošim individualnim konceptima. Stoga je stalno nametao pitanje opstojnosti i emocionalno-racionalne adaptacije u neshvatljivom životu.
Dobro užitak tip racionalnog.Ali apsurdizam i totalni nihilizam zagovara činjenicu da je svet iracionalan,a ako prihvatiš to i ne pokušaš ništa da racionalizuješ onda nema užitka.Tako da je pitanje ko je onda bio tipični apsurdista,ako ne on.Ta Kamijeva izjava da nije ateista,a da ne veruje u Boga je krajnje kontradiktorna,onda verovatno i nije mislio na ono što se uobičajno podrazumeva kada kažeš da ne veruješ u Boga,ali ne razumem tu izjavu.Ko je po tebi u filozofiji tipični predstavnik potpunog pesimizma,nihilizma?
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 00:30   #6
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ali apsurdizam i totalni nihilizam zagovara činjenicu da je svet iracionalan,a ako prihvatiš to i ne pokušaš ništa da racionalizuješ onda nema užitka.Tako da je pitanje ko je onda bio tipični apsurdista,ako ne on.
...Ko je po tebi u filozofiji tipični predstavnik potpunog pesimizma,nihilizma?
Pa Camus je čak imao tendenciju socijalizmu, ne onom pratkičnom već onom izvornom. Nihilisti bi se nasmijali na svaki politički oblik. Oni su bili anarhisti ili cinici svega političkog. Nihilisti bilo kakvu normu ili okvir u društvu ne priznaju, dok je Camus imao snažan politički život.

Pa i samoj Camusovoj izjavi o Bogu nihilisti bi se smijali. Tipični nihilist je utopijska stvar. Po mom osobnom dojmu svi značajniji nihilisti imaju neki oblik socijalnog poremećaja tipa asocijalni. Dok u mnogo filozofa možeš nazreti neku sklonost prema nihilističkom aspektu (moralni, politički ili egzistencijalni nihilizam). Ne znam po čemu je Nietzsche reprezentativniji nihilist od Ivana Turgenjeva, npr.

Mnogi uzimaju Nietzschea kao reprezentativni uzorak, no ne zaboravimo da je on imao razne transeve koje su oprečne klasičnom nihilizmu. I on je tražio neki oslonac u svom besmislu, neki nestvarni svijet, kog Camus jasnije i dublje obrađuje.

Quote:
Ta Kamijeva izjava da nije ateista,a da ne veruje u Boga je krajnje kontradiktorna,onda verovatno i nije mislio na ono što se uobičajno podrazumeva kada kažeš da ne veruješ u Boga,ali ne razumem tu izjavu.
Vjerojatno je mislio agnostički, te pomalo nihilistički. Jer on ruši prirodne obrasce kategoričnosti ateizma i teizma. Drži se nekog svog nepersonificiranog boga, što ga uklapa u teizam. Ali možda koncept religije smatra apsurdnim, stoga se ne svrstava ni u ateista. Po meni je to više umjetnički izraz nego racionalni. Nešto što je Cobain radio želeći biti gay i pišući sve one grafite
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 01:03   #7
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Njegov apsurdizam je više analogan agnosticizmu.Kami je bio borac protiv samoubistva i smrtne kazne i govorio je o potrebi za racionalizacijom sveta tako da je kao što kažeš cenio taj individualni odabir smisla.Ali mi nije baš jasno,u delu stranac on kroz taj lik objašnjava filozofiju apsurdizma.Dakle osobu koja je ravnodušna,a to valjda nije hedonista, već apsurdizam koji vodi u apatiju.Nihilista apsurdista ne može ipak biti hedonista,to mi je nekompatibilno,jer hedonista se trudi da uživa u životu i dosta pridaje značaj zadovoljstvu i sklon je pozitivnoscu.Apsolutni nihilista i apsurdista je valjda više sklon pesimizmu i nezaiteresovanošću za apsolutno sve što svet nudi.
Ja sam nihilist i apsursist. A u isto vrijeme hedonist:

Od koljevke pa do groba
Ništa ne vrijedi pišljiva boba
Zato što češće koristi pišić
Jer je pišić disko mišić



Dakle, život je običan quratz od ovce. Ali nema koristi da nas to baci u depresiju i očajanje.
Bolje je iskoristiti ovaj život za "u se , na se i poda se".
Nego kukati i plakati : "ispraznost nad ispraznošću , sve je isprazno."
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 01:20   #8
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja sam nihilist i apsursist. A u isto vrijeme hedonist:

Od koljevke pa do groba
Ništa ne vrijedi pišljiva boba
Zato što češće koristi pišić
Jer je pišić disko mišić



Dakle, život je običan quratz od ovce. Ali nema koristi da nas to baci u depresiju i očajanje.
Bolje je iskoristiti ovaj život za "u se , na se i poda se".
Nego kukati i plakati : "ispraznost nad ispraznošću , sve je isprazno."
Dobro,onda nisi apsolutni nihilista I apsurdista.Jer je apsolutni nihilista neko ko apsolutno ni u sta ne veruje, pa ni u srecu u hedonizmu I kome je sve u zivotu apsurd ili glupost. Ti ljudi su apaticni prema apsolutno svemu.Ni ja ne govorim o depresiji,nego o tom predivnom stanju potpune apatije.Ko najmanje uziva ,taj smrcu najmanje gubi,ja se drzim te filozofije.Pesimizam po novom shvatanju je samo stanje kada pojedinac predvidja negativan ishod.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 02:01   #9
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja sam nihilist i apsursist. A u isto vrijeme hedonist:

Od koljevke pa do groba
Ništa ne vrijedi pišljiva boba
Zato što češće koristi pišić
Jer je pišić disko mišić



Dakle, život je običan quratz od ovce. Ali nema koristi da nas to baci u depresiju i očajanje.
Bolje je iskoristiti ovaj život za "u se , na se i poda se".
Nego kukati i plakati : "ispraznost nad ispraznošću , sve je isprazno."
Potpisujem.

Moja su 2 pravila življenja:

1) Igraj se ne uzimajući život odveć ozbiljno

2) Izrevi se kad pogriješiš na 1. pravilu i probaj ispočetka
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 02:06   #10
Quote:
Aage kaže: Pogledaj post
Pa Camus je čak imao tendenciju socijalizmu, ne onom pratkičnom već onom izvornom. Nihilisti bi se nasmijali na svaki politički oblik. Oni su bili anarhisti ili cinici svega političkog. Nihilisti bilo kakvu normu ili okvir u društvu ne priznaju, dok je Camus imao snažan politički život.

Pa i samoj Camusovoj izjavi o Bogu nihilisti bi se smijali. Tipični nihilist je utopijska stvar. Po mom osobnom dojmu svi značajniji nihilisti imaju neki oblik socijalnog poremećaja tipa asocijalni. Dok u mnogo filozofa možeš nazreti neku sklonost prema nihilističkom aspektu (moralni, politički ili egzistencijalni nihilizam). Ne znam po čemu je Nietzsche reprezentativniji nihilist od Ivana Turgenjeva, npr.

Mnogi uzimaju Nietzschea kao reprezentativni uzorak, no ne zaboravimo da je on imao razne transeve koje su oprečne klasičnom nihilizmu. I on je tražio neki oslonac u svom besmislu, neki nestvarni svijet, kog Camus jasnije i dublje obrađuje.

Vjerojatno je mislio agnostički, te pomalo nihilistički. Jer on ruši prirodne obrasce kategoričnosti ateizma i teizma. Drži se nekog svog nepersonificiranog boga, što ga uklapa u teizam. Ali možda koncept religije smatra apsurdnim, stoga se ne svrstava ni u ateista. Po meni je to više umjetnički izraz nego racionalni. Nešto što je Cobain radio želeći biti gay i pišući sve one grafite
Kako su anarhisti? Ja s mislim da su to onda polu-nihilisti,jer su opet zainteresovani za zauzimanje odredjene borbe protiv nečega.Apolitičnost je najviše zastupljena u takvom pogledu na svet kao nebitan.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 02:12   #11
I da,koji su ti to tačno poznati potpuni nihilisti? Kafka,Hartman,Mainlander,Emil Cioran? Ja sam se sa njima susreo ovako,inače možda znaš nekog ili misliš da neko od ovih koje sam nabrojao to nije
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 10:24   #12
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
...
Od koljevke pa do groba
Ništa ne vrijedi pišljiva boba
Zato što češće koristi pišić
Jer je pišić disko mišić[/I]

...
Bolje je iskoristiti ovaj život za "u se , na se i poda se".
...
živjeti kao životinja ?
čemu nam veći mozak ?
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 10:54   #13
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
živjeti kao životinja ?
čemu nam veći mozak ?
Pa i da hoćeš ne možeš živjeti kao životinja. Imaš ljudski mozak, ljudske potrebe i okružen si ljudskim društvom i ljudskom tehnologijom.

Svi ljudi žive kao - ljudi.

Problem je kada se tuđi ili naš život ne uklapa u predodžbu kako bi to trebalo izgledati *živjeti kao čovjek*

Ali predodžba je predodžba, stvarni život je stvarni život.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 11:12   #14
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
... Imaš ljudski mozak, ljudske potrebe i okružen si ljudskim društvom i ljudskom tehnologijom.
...
ok imaš hardver.
softver mora biti "use, na se, poda se" ?
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 14:46   #15
Emil Sioran je po mom mišljenju pravi predstavnik filozofije sa kojom se skoro potpuno slažem.On je govorio da je usamljenost suština života i da treba biti ignorantan prema svetu,dosađivati se .Kod njega je apsurd u punom smislu,veći i ''mračniji'' nego kod Kamija.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 14:49   #16
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Kako su anarhisti? Ja s mislim da su to onda polu-nihilisti,jer su opet zainteresovani za zauzimanje odredjene borbe protiv nečega.Apolitičnost je najviše zastupljena u takvom pogledu na svet kao nebitan.
Pa i anarhizam se može tumačiti kao apolitičnost. Svijet je nebitan ne samo zbog svoje istinske, prirodne uređenosti, već i zbog socijalne. Za nihiliste se pogrešno smatra da se bore za ništa. No nije stvar u bilo kakvom socijalnom režimu, već u onom sveprisutnom. Zatvor, odnosno pitanje zločina i kazne, nihilistima je totalno oprečno od onog na koji društvo reagira stoljećima

Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
I da,koji su ti to tačno poznati potpuni nihilisti? Kafka,Hartman,Mainlander,Emil Cioran? Ja sam se sa njima susreo ovako,inače možda znaš nekog ili misliš da neko od ovih koje sam nabrojao to nije
Potpune nihiliste nisam spomenuo. Oni ne postoje. I ne znam kakvi bi trebali biti.

Svaki tko se kategorički svrstaje pod nihiliste ima jedan ili par obilježja nihilizma, ne sve. Turgenjev je npr imao aktivan politički život, Nietzsche je imao svoje ideale. Ono što je bitno za nihilizam je da se često filozofski nadzire kod određenih profila, no sam je pravac vrlo nedefiniran. Puno tog plaća svoje račune ako bi nešto poput Nietzscheovog rada svrstali u nešto što je i otprije postojalo i štonema tolike veze sa svim njegovim stavovima.

Po biografiji Nietzschea ti može postat jasno koliko je taj njegov nihilizam oprečan. Emocionalno povrijeđena i romantičarska individua sugerira neopstojanje cilja za kog bi se trebalo boriti.

Nihilizam je nerijetko i idealizam, baš je Nietzsche školski primjer. Svijet u kom etički standardi ne postoje, no u kom umjetnost vodi glavnu riječ neosakaćena etikom i nerealnošću, onaj je kog je Nietzsche priželjkivao.

No nihilizam je daleko od racionalizma, kako god gledaš, jer on gradi realnost u imaginaciji i subjektivnom konceptu. Tu su Camus i Nietzsche usklađeni. U ovom smislu i ja se smatram nihilistom. Jer objektivnu i pravu istinu je nemoguće spoznati.
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 15:00   #17
Quote:
Aage kaže: Pogledaj post
Pa i anarhizam se može tumačiti kao apolitičnost. Svijet je nebitan ne samo zbog svoje istinske, prirodne uređenosti, već i zbog socijalne. Za nihiliste se pogrešno smatra da se bore za ništa. No nije stvar u bilo kakvom socijalnom režimu, već u onom sveprisutnom. Zatvor, odnosno pitanje zločina i kazne, nihilistima je totalno oprečno od onog na koji društvo reagira stoljećima

Potpune nihiliste nisam spomenuo. Oni ne postoje. I ne znam kakvi bi trebali biti.

Svaki tko se kategorički svrstaje pod nihiliste ima jedan ili par obilježja nihilizma, ne sve. Turgenjev je npr imao aktivan politički život, Nietzsche je imao svoje ideale. Ono što je bitno za nihilizam je da se često filozofski nadzire kod određenih profila, no sam je pravac vrlo nedefiniran. Puno tog plaća svoje račune ako bi nešto poput Nietzscheovog rada svrstali u nešto što je i otprije postojalo i štonema tolike veze sa svim njegovim stavovima.

Po biografiji Nietzschea ti može postat jasno koliko je taj njegov nihilizam oprečan. Emocionalno povrijeđena i romantičarska individua sugerira neopstojanje cilja za kog bi se trebalo boriti.

Nihilizam je nerijetko i idealizam, baš je Nietzsche školski primjer. Svijet u kom etički standardi ne postoje, no u kom umjetnost vodi glavnu riječ neosakaćena etikom i nerealnošću, onaj je kog je Nietzsche priželjkivao.

No nihilizam je daleko od racionalizma, kako god gledaš, jer on gradi realnost u imaginaciji i subjektivnom konceptu. Tu su Camus i Nietzsche usklađeni. U ovom smislu i ja se smatram nihilistom. Jer objektivnu i pravu istinu je nemoguće spoznati.
To je prihvatanje realnosti da je svet iracionalan,apsurdan.To je borba protiv civilizacije anti-civilizacijski anarho-primitivizam je tu najzastupljeniji.Međutim onaj anarho-nihilizam i jeste borba za ništa,kao kod Džokera u filmu Mračni vitez,ali to je druga tema. Emil Sioran i Mainladera bi svrstao su skoro potpuni nihilisti,za Mainlandera se može reći teški pesimista i apsolutni nihilista jer se ubio,on je dakle izvršio samoubistvo i nema drugog rešenja,ništa nije već sad bitno.Sioran je pak bio angažovan politički i interesovao se za određene stvari,ali je govorio o usamljenosti i predavanju ništavnosti kao suštini života.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 15:35   #18
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Emil Sioran i Mainladera bi svrstao su skoro potpuni nihilisti,za Mainlandera se može reći teški pesimista i apsolutni nihilista jer se ubio,on je dakle izvršio samoubistvo i nema drugog rešenja,ništa nije već sad bitno.Sioran je pak bio angažovan politički i interesovao se za određene stvari,ali je govorio o usamljenosti i predavanju ništavnosti kao suštini života.
Zanimljivo je da je Cioran kritizirao Nietzscha, a Nietzsche Mainladera

Cioran je bio fašist. Otvoreno se smatrao Hitleristom. On je kroz cijeli život bio depresivac i presubjektivno i poetično je bio filozofski aktivan
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 15:59   #19
Quote:
Aage kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je da je Cioran kritizirao Nietzscha, a Nietzsche Mainladera

Cioran je bio fašist. Otvoreno se smatrao Hitleristom. On je kroz cijeli život bio depresivac i presubjektivno i poetično je bio filozofski aktivan
Pa nije ni mogao da kritikuje Siorana,jer se on u njegovo vreme nije ni rodio.Niče je pomenuo Mainladera u negativnom kontekstu,ali po meni Mainlander je tu bio najradikalniji,da ne kažem mračniji.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 16:08   #20
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
ok imaš hardver.
softver mora biti "use, na se, poda se" ?
Fali fotelja, daljinski, tekma i žuja da bi život bio potpun i divan.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:56.