Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2017., 20:47   #21
Quote:
Zitaa kaže: Pogledaj post
Stopa razvoda se u velikoj mjeri događa radi žena jer ne moraju tropiti više ono što su morale.. . Kao što je netko već napisao '' ljudi se itekako druže i ubacuju po cijelom svijetu,''
Slažem se za razvod, ali opet mislim i da je jasno kako se danas ljudima generalno ne da baš previše truditi oko nekih odnosa bilo intimnih ili prijateljskih.
U ljubavi se traži gotov proizvod, jer 'ti to zaslužuješ' i onda se nađe nekoga pa se zamijeni nekim drugim, jer se ispostavi da postoje neki drugi problemi pa se opet traga za novom osobom. Radi posla, obaveza i prioriteta današnjeg društva koji traži od osobe da bude multipraktik, jednostavno ne ostaje dovoljno vremena za pravu komunikaciju, za svakodnevni rad na odnosu i produbljivanju odnosa, van povremenih fora putovanja ili zabava.

Postoji milijun i jedan fejs prijatelj, a koliko stvarno prijateljstva danas imaju ti mlađi ljudi?
Koliko su to u prosjeku trajna prijateljstva i koliko njih će održati doživotno prijateljstvo, što je bilo uobičajeno za starije generacije? Kakvi su temelji?

Uglavnom se slažem da je robotizacija društva uzela maha, tome pridonosi i internet i virtualna komunikacija koja mnogima zamjenjuje pravi društveni život, prijateljstvo, koje nije isto preko ekrana i uživo. Ljudi su radi toga postali površniji, a uslijed zahtjeva koje im postavlja tempo svakodnevnog života, postaju sve više samodostatni.
Znaju da imaju malo vremena za sebe, za svoje slobodne aktivnosti i onda u taj raspored žele ugurati ono što bi bilo najpraktičnije- gotov proizvod koji će ih zadovoljiti, u obliku neke druge osobe. Samo što sve to skupa ne završava najsretnije i dugoročno je površno- i po pogledu veza i po pitanju prijateljstva ili sličnih bliskih odnosa.
Ali, tu se onda opet ostavlja prostor za fleksibilnost koja je danas tako poželjna u raznim sferama , a i lako ostvariva u svim tipovima takvih odnosa kod kojih ne dolazi do ne znam kakve angažiranosti.
Veritas6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 10:09   #22
Quote:
Veritas6 kaže: Pogledaj post
Slažem se za razvod, ali opet mislim i da je jasno kako se danas ljudima generalno ne da baš previše truditi oko nekih odnosa bilo intimnih ili prijateljskih.
U ljubavi se traži gotov proizvod, jer 'ti to zaslužuješ' i onda se nađe nekoga pa se zamijeni nekim drugim, jer se ispostavi da postoje neki drugi problemi pa se opet traga za novom osobom. Radi posla, obaveza i prioriteta današnjeg društva koji traži od osobe da bude multipraktik, jednostavno ne ostaje dovoljno vremena za pravu komunikaciju, za svakodnevni rad na odnosu i produbljivanju odnosa, van povremenih fora putovanja ili zabava.

Postoji milijun i jedan fejs prijatelj, a koliko stvarno prijateljstva danas imaju ti mlađi ljudi?
Koliko su to u prosjeku trajna prijateljstva i koliko njih će održati doživotno prijateljstvo, što je bilo uobičajeno za starije generacije? Kakvi su temelji?

Uglavnom se slažem da je robotizacija društva uzela maha, tome pridonosi i internet i virtualna komunikacija koja mnogima zamjenjuje pravi društveni život, prijateljstvo, koje nije isto preko ekrana i uživo. Ljudi su radi toga postali površniji, a uslijed zahtjeva koje im postavlja tempo svakodnevnog života, postaju sve više samodostatni.
Znaju da imaju malo vremena za sebe, za svoje slobodne aktivnosti i onda u taj raspored žele ugurati ono što bi bilo najpraktičnije- gotov proizvod koji će ih zadovoljiti, u obliku neke druge osobe. Samo što sve to skupa ne završava najsretnije i dugoročno je površno- i po pogledu veza i po pitanju prijateljstva ili sličnih bliskih odnosa.
Ali, tu se onda opet ostavlja prostor za fleksibilnost koja je danas tako poželjna u raznim sferama , a i lako ostvariva u svim tipovima takvih odnosa kod kojih ne dolazi do ne znam kakve angažiranosti.
Netko nam je posljednjih desetljeća servirao lažnu ideju da smo mi posebni i da mi nešto zaslužujemo da nam se pruži, a bez onog da se za sve u životu treba jako potruditi.
Ta propaganda je katastrofa za mlade ljude, dok gledaju TV, internet i društvene mreže stvaraju lažnu sliku o svijetu, jer mediju furaju blještavilo (na njemu se dobro zarađuje) i ono se čini realnim i opipljivim. Mladi ljudi to progutaju i bivaju sebični, bahati, razmaženi.
Feminizam nije ništa bolji, od jednog pokreta temeljenog na želji za ravnopravnošću mutirao je u pokret mržnje prema muškarcima i svemu muškome i veličanje kulta žene, koje na jednu ruku traže ravnopravnost i bore se protiv diskriminacije a na drugu pokazuju sise i guzice kad god zamiriše lova i interes.
Sve su te stvari jednostavno nagrdile društvo pa je samoća i izolacija sasvim realno stanje stvari. Sa kime da provodiš vrijeme kada ti sam na sve gledaš užasno površno (tako te se naučilo) i odnose sa drugim ljudima temeljiš na površnim kriterijima.
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 14:50   #23
Živio nam, kao crkotina, raritetni "xyz san" i "nuklearna obitelj". Kao dojenče hranjeno crkotinom, živjela nam 1984ta i brave new world. "Teorija", poznata daleko prije spoznajnosti. Konformizam je nadvladao. Stoga.. smrt(!) narodu (konformističkom fašizmu), sloboda "fašizmu" (eksplicitno konformističkom narodu). No sympathy for the dead, fetid, begotten....
__________________
This is not an exit.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 21:17   #24
Quote:
descender kaže: Pogledaj post
Živio nam, kao crkotina, raritetni "xyz san" i "nuklearna obitelj". Kao dojenče hranjeno crkotinom, živjela nam 1984ta i brave new world. "Teorija", poznata daleko prije spoznajnosti. Konformizam je nadvladao. Stoga.. smrt(!) narodu (konformističkom fašizmu), sloboda "fašizmu" (eksplicitno konformističkom narodu). No sympathy for the dead, fetid, begotten....
legendo svaka ti cast na ovom .. Svaka cast radikalnom i ostalim kvalitetama .. Nema potrebe sve prozivati jerbo mi se neda olaksavati cenzurentima posao

Negdje sam cuo/procitao da je konformizam moderna rijec za ljenost ... A mogu iz vlastitog iskustva potvrditi bezbrojnim primjerima navedene primjere/kritike/zapazanja ...

Inace je itko od vas bio u svedskoj, zna nekog tko je bio, poznaje komunicira privatno sa svedaninom/svedjankom?

Ili bilo kojom drugom kulturom?

Mislimkada bi se upoznali malo.bolje sa ljudima po svjetu .. Iznenadili bi se koliko su granice male i nebitne .. Odnosno koliko su ljudi isti

Sto se pitanja tice pitao bi autora tko smo to "mi"?!

Vec mi dugo ljudi koji siluju tu rijec u komunikaciji slicni onim navijacima koji ili kukaju kako "nas" je neko zajebo pa "smo" izgubili tekmu .. Ili "smo" igrali super i "mi" smo najbolji

A jedino je trco u zivotu za pivom i cevapima zivotu nije

Savjet u najboljoj namjeri;
Autore drz se ti sebe i svog kurca pa kad sebe sredis onda se ko covjek obrati drugom covjeku ili skupini .. Sta imas od skrivanja u kolektivu? .. I jos sam sebe stavljas u kurac zajedno "njima"
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 21:23   #25
Quote:
descender kaže: Pogledaj post
Živio nam, kao crkotina, raritetni "xyz san" i "nuklearna obitelj". Kao dojenče hranjeno crkotinom, živjela nam 1984ta i brave new world. "Teorija", poznata daleko prije spoznajnosti. Konformizam je nadvladao. Stoga.. smrt(!) narodu (konformističkom fašizmu), sloboda "fašizmu" (eksplicitno konformističkom narodu). No sympathy for the dead, fetid, begotten....
legendo svaka ti cast na ovom .. Svaka cast radikalnom i ostalim kvalitetama .. Nema potrebe sve prozivati jerbo mi se neda olaksavati cenzurentima posao

Negdje sam cuo/procitao da je konformizam moderna rijec za ljenost ... A mogu iz vlastitog iskustva potvrditi bezbrojnim primjerima navedene primjere/kritike/zapazanja ...

Inace je itko od vas bio u svedskoj, zna nekog tko je bio, poznaje komunicira privatno sa svedaninom/svedjankom?

Ili bilo kojom drugom kulturom?

Mislimkada bi se upoznali malo.bolje sa ljudima po svjetu .. Iznenadili bi se koliko su granice male i nebitne .. Odnosno koliko su ljudi isti

Sto se pitanja tice pitao bi autora tko smo to "mi"?!

Vec mi dugo ljudi koji siluju tu rijec u komunikaciji slicni onim navijacima koji ili kukaju kako "nas" je neko zajebo pa "smo" izgubili tekmu .. Ili "smo" igrali super i "mi" smo najbolji

A jedino je trco u zivotu za pivom i cevapima zivotu ..

Savjet u najboljoj namjeri;
Autore drz se ti sebe i svog kurca pa kad sebe sredis onda se ko covjek obrati drugom covjeku ili skupini .. Sta imas od skrivanja u kolektivu? .. I jos sam sebe stavljas u kurac zajedno "sa njima"
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 16:20   #26
Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post
legendo svaka ti cast na ovom .. Svaka cast radikalnom i ostalim kvalitetama .. Nema potrebe sve prozivati jerbo mi se neda olaksavati cenzurentima posao
Ma svima (i sebi (prije svega ili svakoga) osobno) prozivka. Smotra. Vežbe oblikovanja tela.. i duha. Tko se uskokodače, vjerojatno (zna da) je krivac. Neke vrste, oblika, razine.. Ne prozivka tipa upiranja prstom i prebacivanja osobne.. ili fokusiranja "krivnje".. Osobno nebitna crtica naglašavanja "debilane" - "koji nam je k****? Mislim kolektivno (nije retoričko pitanje)" - pitanja. Kronične potrebe za istim, povodom svega.. kolektivno. Koji članak, paragraf, stranica.. iz koje "koji nam je k****?" knjige.. u xyz svezaka? Koje razdoblje ("prije krista", "za vrijeme", "nakon".. danas, jučer.. sutra)? U kojem kontekstu ili bolje, izvan konteksta čega, što, zašto? Koga se razapinje, povodom, u korist, svrhu čega? Tko je različit, tko je kriv, u krivu, odgovoran, tko je retardiran, debilan, zaostao... koliko, kako i zašto.. za razliku ili različito, od "nas"? Postoji li kolektivno uopće?
Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post
Negdje sam cuo/procitao da je konformizam moderna rijec za ljenost ... A mogu iz vlastitog iskustva potvrditi bezbrojnim primjerima navedene primjere/kritike/zapazanja ... Inace je itko od vas bio u svedskoj, zna nekog tko je bio, poznaje komunicira privatno sa svedaninom/svedjankom?
Ili bilo kojom drugom kulturom? Mislimkada bi se upoznali malo.bolje sa ljudima po svjetu .. Iznenadili bi se koliko su granice male i nebitne .. Odnosno koliko su ljudi isti
Ljenost? ""Mislim" da ne". Za nekakvu, stabilnu konstantu komfora, potrebno je mnogo individualno internog i eksternog primarno, te onda po istome, socijalno, interaktivno, sekundarno.. truda i zalaganja.

"Ljenjivac" kao interno, ili u bližoj okolini sebi sličnih, parazitski (sasvim racionalno i opravdano) nastrojenih.. iskren po pitanju svoje lijenosti. Neželjenosti i nemogućnosti (zavidna sposobnost po istoj) zalaganja se za ništa zapakirano u varijabilni "greater good".

Granice male i nebitne? Ljudi isti? Hmmmh. Na molekularno-stanično-kemijsko.... razini moguće. Po reakciji na uvjetovanje ili kondicioniranje, možda.. no.. također možda.. postoji onaj generalni element xyz-66-393.. po kojem je jednoj masi spora nepojmljivo ne izraziti zabrinutost, mišljenje, revolt.. po pitanju onoga za što druga kasta, kolonija spora, samo pokorno reagira. Domicilna, epigenetička lijenost i pokornost bilo kome i čemu.. na ovim prostorima. Kasta spora u biološkom mehanizmu beskičmenjaka odjevenih u konzumerizam (daleko šire od materijalne eksploatacije) i sakupljenih u formu nacije. Ili nečega što izgleda poput iste. Kao plastično jaje ili riža. Pitanje je.. da li je pitanje vremena.. ili je pitanje kritične mase.. ili u ovom "mentalitetu", samo, nije pitanje.. kada će se horde "sitnog" zuba konzumerizma.. poželjeti ponovo podičiti "svojom" nacionalnošću, "svojom" tradicijom, "svojom".... "svojevitošću", koja nije primarno konzumerizam obrasca.. kao jedinom valutom, koju bez da više ili su ikada posjedovali, posjeduju, ideološki, na istu imaju "rodno pravo". Možda i još poneko uz rodno? Who knows. Who cares. Love is all we need. Seljaka više nema. U broju koji bi značio nešto. Štakorska (kontejnerska, u bunilu požderane bunike) buna, i to. Bez obzira na ugodu konzumerizma određenog postotka, štakora je uvijek najviše. Kad nastupi bjesnilo.. brzo se širi. "Državi" bi bilo pametno, određene "užicane" kapacitete, odvojiti od "namjenskih".. odnosno prenamijeniti ih.. namjenski.. za popunu, obuku, tehničku sposobnost.. represivnog (deratizacijskog) aparata. Može i - dapače - importom radne snage. One u kojoj ne tinja zaraženost "svojevitosti" virusa. Ili su hrvati - rijetko u što vjerujem.. no, vjerujem - prije.. all-suicide channel contestants ("nikad nije kasno").. & binge watchers.. ...

Who cares.. iskreno ili barem, iskrenije.. at best. Sve trenutno i naredno, oblik, boja, miris, poželjnost, neželjenost, suficit, deficit, ispravnost, neispravnost....... zasluženo po zalaganju, za baš onakvo kakvo je. Ponaosob varijabilno, za nositi se s istim do trenutka kraja osobne.. ne vlastite.. 0-sum-igr(rarij)e. Putevima "negodovanja, nezadovoljstva, kme upitnosti....". Bizzare-Fun-0-24-365-TV. Nakon kratkog propagandnog programa, slijedi : "I have a certain love for Adolf Hitler".. Stay chooned..
__________________
This is not an exit.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 11:10   #27
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Netko nam je posljednjih desetljeća servirao lažnu ideju da smo mi posebni i da mi nešto zaslužujemo da nam se pruži, a bez onog da se za sve u životu treba jako potruditi.
Ta propaganda je katastrofa za mlade ljude, dok gledaju TV, internet i društvene mreže stvaraju lažnu sliku o svijetu, jer mediju furaju blještavilo (na njemu se dobro zarađuje) i ono se čini realnim i opipljivim. Mladi ljudi to progutaju i bivaju sebični, bahati, razmaženi.
Feminizam nije ništa bolji, od jednog pokreta temeljenog na želji za ravnopravnošću mutirao je u pokret mržnje prema muškarcima i svemu muškome i veličanje kulta žene, koje na jednu ruku traže ravnopravnost i bore se protiv diskriminacije a na drugu pokazuju sise i guzice kad god zamiriše lova i interes.
Sve su te stvari jednostavno nagrdile društvo pa je samoća i izolacija sasvim realno stanje stvari. Sa kime da provodiš vrijeme kada ti sam na sve gledaš užasno površno (tako te se naučilo) i odnose sa drugim ljudima temeljiš na površnim kriterijima.
Ne znam zašto bi pokazivanje sisa bilo koga diskvalificiralo u traženju ravnopravnosti. Okej, možda to baš nije pošten potez jer muškarci nemaju sise, ali budući da su tisućljećima pokazivali mišiće, sad nek trpe.

Bili mi posebni ili ne, činjenica je da zaslužujemo nešto. Samo što to "nešto" nije novi auto nego temeljna ljudska prava. Nažalost, za to se treba boriti, a to je pak stresno i neudobno. Zato je lakše zaboraviti na cijelu priču i kupiti farbu za kosu jer ja to zaslužujem. Ali kad je raspakiraš i staviš na glavu kapitalizam ti može ući u mozak. A onda si za bacit.

Okej, vjerojatno ne kužiš o čemu pričam, ali ima tko će skužit, pa se ne moraš truditi
odgovarati.

Ontopic: Savka Dabčević.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 19:56   #28
Quote:
Prokhorov kaže: Pogledaj post
5. Opasnost osobnog mišljenja - da se razumijemo, ljudsko pravo je izraziti i imati svoj stav. Problem je u tome što danas svi ljudi imaju stav o svemu, čak i kad nemaju osnovno poznavanje problema. Loša pozadina argumentacije, loša percepcija svakodnevnice ruši sve oblike logičkog zaključivanja i napretka.
Ovo me bode u oči na dnevnoj bazi.
Danas doslovno svaki drek izražava svoje mišljenje bez ustručavanja. Pojava masovne nebuloznosti i maloumlja je tako agresivna da homosapiensi koji argumentirano pokušavaju nešto objasniti bivaju zasjenjeni neoneandertalicma. No, to nije jedini problem.
I ne, smrt i perverzija zapada nije nešto relativno, to je društvena činjenica.
Reče neki dan jedan naš čovo koji se petlja u sve, ali ja ga volim, a zove se Korado Korlević da se nalazimo u dream society, društvu koje više ne zanima realnost i što god se pod time podrazumijeva nego potreba da se bude high, on the stage, under the light. Da se ima i postiže bez truda. Pogled na sve one lažne petice i anarhiju po školama je samo jedan od pokazatelja. Filmovi i serije u kojima je npr. glavni lik ostarjeli pedofil koji loče do iznemoglosti i posjećuje prostituke, a u međuvremenu posjeti kćerku lezbijku koja mu objašnjava kako su joj se napele bradavice dojki kad je pronašla surogat majku za svoje buduće dijete koje će malo genetski modificirati. Fali mi tradicija, fale mi crno-bijele moralne vrijednosti, fali mi onaj dobri, stari seljački poredak stvari na dobro i loše.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 18:26   #29
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ne znam zašto bi pokazivanje sisa bilo koga diskvalificiralo u traženju ravnopravnosti. Okej, možda to baš nije pošten potez jer muškarci nemaju sise, ali budući da su tisućljećima pokazivali mišiće, sad nek trpe.

Bili mi posebni ili ne, činjenica je da zaslužujemo nešto. Samo što to "nešto" nije novi auto nego temeljna ljudska prava. Nažalost, za to se treba boriti, a to je pak stresno i neudobno. Zato je lakše zaboraviti na cijelu priču i kupiti farbu za kosu jer ja to zaslužujem. Ali kad je raspakiraš i staviš na glavu kapitalizam ti može ući u mozak. A onda si za bacit.

Okej, vjerojatno ne kužiš o čemu pričam, ali ima tko će skužit, pa se ne moraš truditi
odgovarati.

Ontopic: Savka Dabčević.
Cajka Dajčević - Kučka?
Pardon - Kurac?

Nemoj zajebavat Radikala, dobar je on dečko.

Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Ovo me bode u oči na dnevnoj bazi.
Danas doslovno svaki drek izražava svoje mišljenje bez ustručavanja. Pojava masovne nebuloznosti i maloumlja je tako agresivna da homosapiensi koji argumentirano pokušavaju nešto objasniti bivaju zasjenjeni neoneandertalicma. No, to nije jedini problem.
I ne, smrt i perverzija zapada nije nešto relativno, to je društvena činjenica.
Reče neki dan jedan naš čovo koji se petlja u sve, ali ja ga volim, a zove se Korado Korlević da se nalazimo u dream society, društvu koje više ne zanima realnost i što god se pod time podrazumijeva nego potreba da se bude high, on the stage, under the light. Da se ima i postiže bez truda. Pogled na sve one lažne petice i anarhiju po školama je samo jedan od pokazatelja. Filmovi i serije u kojima je npr. glavni lik ostarjeli pedofil koji loče do iznemoglosti i posjećuje prostituke, a u međuvremenu posjeti kćerku lezbijku koja mu objašnjava kako su joj se napele bradavice dojki kad je pronašla surogat majku za svoje buduće dijete koje će malo genetski modificirati. Fali mi tradicija, fale mi crno-bijele moralne vrijednosti, fali mi onaj dobri, stari seljački poredak stvari na dobro i loše.
Korado je ljudina!
A ja te kao staroljevičar potpuno razumijem. Baš je neka mačka na MK bacila link na neku blentaču koja cmizdri da je nitko ozbiljno ne doživljava, kao ljudsko biće sposobno za druženje i konverzaciju, nego bi je svi najrađe nabili na kurac.

A na njoj obleke, šminke i plastike za kupit Mercedes...

Je, seko, zakaj, zakaj...

Inače, ako želiš pasti u tešku depresiju, pogledaj pdf Povijest, Alternativu, da ne nabrajam dalje...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 02:48   #30
Quote:
NiktaX kaže: Pogledaj post
zabrijao si. ljudi se itekako druže po cijelom svijetu i ubračuju se.

ti si trenutno u nekoj izoliranoj fazi pa ti se takav čini cijeli svijet. znaš onu foru, kad si trudna vidiš samo trudnice, kad si osamljen vidiš samo zaljubljene parove itd

svijet je šarena lopta, ima apsolutno svega i sve se mijenja svaku sekundu
everything that happens will happen today
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 15:57   #31
Pročeprkala sam malo o čemu se tu zapravo radi:

http://www.ziher.hr/recenzija-jesu-l...ove-e-gandini/

Quote:
U samome uvodu, gledatelju je dano do znanja da je sedamdesetih godina prošlog stoljeća Švedska doživjela veliku promjenu društvenog načina života koju je pokrenula švedska politička elita, a čiji se savršeni recept za sreću temelji na potpunoj slobodi pojedinca, odnosno, sve “autentične ljudske veze moraju se temeljiti na fundamentalnoj neovisnosti između ljudi.” Taj je “recept” omogućio Švedskoj da odbaci tradicionalan heteronormativan i patrijarhalan okvir življenja te je za to vrijeme to bio veliki pomak po pitanju ljudskih prava u Švedskoj, pogotovo prava žena. Da bi osoba mogla samostalno funkcionirati unutar društva, ona mora u svakome pogledu biti financijski neovisna i sve njezine osnovne potrebe moraju moći biti zadovoljene.
http://www.nytimes.com/2006/11/13/world/europe/13iht-swedes.3512334.html


Quote:
The shyness is at heart the expression of a fundamental longing for individual autonomy and a desire not to depend on or be indebted to anyone, particularly not in intimate relationships - what the authors call "the Swedish theory of love."

"This means that an ideal relationship between two people is based on mutual independence," Tragardh says. "In comparative terms, this is rather spectacular. In most other cultures, the opposite - mutual dependence - is seen as the very stuff of love."
I moram priznati da mi se ta "švedska ljubav" čini mnogo čišćom i iskrenijom od ovoga što viđam na Balkanu. Ovdje si od rođenja do smrti nekome nešto dužan - rodbini, banci, selu, poslodavcima, partneru, poreznoj, policiji, pa čak i anonimcima na internetu. Od stoljeća sedmog, nacionalni sport nam je virenje u tuđe lonce i sumnjam da će se tu išta promijeniti jer smo još stotinama godina daleko od zadovoljenja osnovnih potreba. Budimo realni, u ovim uvjetima o osobnoj neovisnosti možemo samo sanjati.

Švedima je najveći problem da ih mačke ne pojedu kad se samoubiju od dosade i zimske depresije. Zato im jebeno zavidim. Meni je najveći problem strah da ću krepati u mukama ako izađem iz jebenih okvira i usudim se pokušati nešto drugačije. I zato nemam previše kapaciteta za ljubav, zajedništvo, solidarnost i te stvari. Potrošim se na ugađanje drugima da me ne bi klepili po glavi kad im okrenem leđa.

Uglavnom ne kukam (osim na forumu, ponekad) jer mi je kristalno jasno da i drugi imaju svojih problema, katkad i većih. Ali ne pada mi na pamet da idealiziram postojeću situaciju. Još manje da zazivam te neke 'stare dobre vrijednosti' jer mi je posve jasno da su one samo šareni papir u koje je umotano znamo već što.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 02:08   #32
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Pročeprkala sam malo o čemu se tu zapravo radi:

http://www.ziher.hr/recenzija-jesu-l...ove-e-gandini/



http://www.nytimes.com/2006/11/13/world/europe/13iht-swedes.3512334.html




I moram priznati da mi se ta "švedska ljubav" čini mnogo čišćom i iskrenijom od ovoga što viđam na Balkanu. Ovdje si od rođenja do smrti nekome nešto dužan - rodbini, banci, selu, poslodavcima, partneru, poreznoj, policiji, pa čak i anonimcima na internetu. Od stoljeća sedmog, nacionalni sport nam je virenje u tuđe lonce i sumnjam da će se tu išta promijeniti jer smo još stotinama godina daleko od zadovoljenja osnovnih potreba. Budimo realni, u ovim uvjetima o osobnoj neovisnosti možemo samo sanjati.

Švedima je najveći problem da ih mačke ne pojedu kad se samoubiju od dosade i zimske depresije. Zato im jebeno zavidim. Meni je najveći problem strah da ću krepati u mukama ako izađem iz jebenih okvira i usudim se pokušati nešto drugačije. I zato nemam previše kapaciteta za ljubav, zajedništvo, solidarnost i te stvari. Potrošim se na ugađanje drugima da me ne bi klepili po glavi kad im okrenem leđa.

Uglavnom ne kukam (osim na forumu, ponekad) jer mi je kristalno jasno da i drugi imaju svojih problema, katkad i većih. Ali ne pada mi na pamet da idealiziram postojeću situaciju. Još manje da zazivam te neke 'stare dobre vrijednosti' jer mi je posve jasno da su one samo šareni papir u koje je umotano znamo već što.
Gledao sam jedan intervju (gost Goran Milić ) gdje je covjek koji je proputovao svijet i prica nekoliko jezika lijepo objasnio karakteristike nekih mentaliteta/kultura.

Od tih opisanih prema mojim vidjenjima i razmisljanjima protestanski praktikum mi je najblizi po zivotnoj prakticnoj filozofiji .. s tim da nisam usmjeravan u nista slicno osim sto sam odrastao u takozvanoj katolickoj sredini koja pak i nije temelj za protestantizam ..

no protestanti (skandinavski "model") .. sebicnost u najboljem izdanju .. sebicnost ne protiv drugoga nego za sebe! .. sebicnost zdrave i sigurne okoline zbog sebe .. ne vidim nista lose u skromnosti .. u racionalnosti .. dugorocni rezultati su vise nego ociti

a lokalni retardosi kukaju da su danasnja vrmeena ovakva i onakva i da se nista nemoze a eno tamo ljudi zive vec desetljecima u potpuno realnom i funkcionalnom sustavu sa drugim problemima .. ima ih svugdje to nije upitno

ono sto ubija covjeka, ne samo mene osobno nego gledam ljude oko sebe koji propadaju .. koji nikada nisu imali priliku uzdignut glavu iznad sranja kojima ih zatrpavaju .. ni neznaju da imaju slobodu .. moc da biraju sto zele u zivotu .. ubijaju u pojam djecu od malen a.. kako ces kriviti tu masu a opet zelis sebe zastiti i pozitivno utjecati na okolinu .. protestirati u granicnom poremecaju
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 16:41   #33
Quote:
The Maystor kaže: Pogledaj post
Mderni zivot je goli kurac, za druge zivimo da ih ne povrijedimo {a sami patimo}
Evo jedan oblik te pojave.

Dobili smo pozivnicu da idemo jednom prvopričesniku u susjedno selo na slavlje. Ovih tjedana se i inače nakupilo pozivnica za dvije-tri svadbe i bili smo kod još jednog prvopričesnika.

Naravno, pored prvopričesnicima se ""ne smiješ"" ni pojaviti ako nemaš 200 kuna. Bez obzira kakvi su tvoji prihodi i možeš li ti to podnijeti.

Smatram da za prve pričesti svote novca moraju biti simbolične. Recimo 50kn pa nek si dijete ode koji put na sladoled.

Ali davati nebulozne svote i pretvarati se da to nekome ne predstavlja veliki izdatak niti veliki teret, kako financijski tako i psihološki er se grizeš i prije i poslije davanja... da što je to nego živjet za druge da ih ne uvirjedimo a sami patimo.

Umjesto da se više pažnje posveti druženjima jednih s drugima, da odeš prošetati s tim prvopričesnikom koji put, da mu dođeš pomoći riješiti školeske zadatke... sjećam se jedne svoje šetnje sa sestrom od nekolicine koja se dogodila. U kojoj sam joj (ona je mnogo mlađa od mene) govorio o svojim pogledima na život, o osnovama psihologije... još se i dan danas sjećam te jedne šetnje. A ne sjećam se toliko jasno onih prigoda ako bih joj doturio nešto novvca kojeg ni sam nemam. Niti se ona toga sjeća.

---------------------------

Ima i jedan drugi aspekt otuđenja o kojem se ovdje izgleda ne govori. A to je kratko i jasno porobljavanje mase ljudi koje izvršavaju ""elite"", bez obzira dolazi li porobljavanje od države, kapitalista, lokalnih satrapa, poslovođa... whatever.

Suviše smo toga spremni dat u zamjeni za pokoji smartphon i televizor. Umjesto da imamo koliko toliko novaca za dogradnju kuče, kupnju novog stana odlazak negdje na more ili bilo gdje, da malo vidimo svijeta.

Kako ćeš imati vremena za druge ako radiš osam sati dnevno, putuješ sat vremena na posao i sat vremena s posla, moraš napraviti obrok za svoju obitelj ili popraviti štogod u kući/stanu. A za neke minimalne potrebe čovjek uopće ne bi morao raditi osam sati dnevno. Dovoljo bi bilo pet.

Naravno da tu dolazi i urođena ljudska lijenost intertnost, nesposobnost i nevoljkost za služenje drugima, duboko promišljanje o sebi i svijetu.

Ima tu svega.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 20:37   #34
Quote:
Zitaa kaže: Pogledaj post
Stopa razvoda se u velikoj mjeri događa radi žena jer ne moraju tropiti više ono što su morale.. . Kao što je netko već napisao '' ljudi se itekako druže i ubacuju po cijelom svijetu,''
Hahahha neko će dočekat prve bore sa hrpom mačaka. Sretno

By da way, primjeti kako je ljestvica očekivanja veoma visoka, mi muškarci ne moramo više trpit žene tvog kalibra koje pametuju o tome šta su žene "prije morale trpit" (pretpostavljam da ti znaš šta su sve žene prije trpile, jer piše u Kozmu) tako da takve posebne pahuljice imaju slabu prođu.

Ako se posvetiš fizičkoj aktivnosti 3 sata dnevno, možda ostariš kao "polu-fit stara koka" i postoje likovi koje to zanima, ali baci oko na Instagram i vidit ćeš da je izbor jebozovnih top utegnutih ženski ogroman, i neću reć "pretpostavljam" nego ZNAM da si na ljestivic fizičke privlačnosti maksimalno 6 i to samo reko dobronamjerno, a ovo pametovanje o tome da je brak "nešto šta se ne mora trpit" i taj stav umjesto stava da je brak temelj i osnova svega, signalizira da si jedna od "onih" žena.

Dakle, ako nisi 10/10, ne nudiš apsolutno ništa, dakle piši po forumu, kanaliziraj i projiciraj svoju fantaziju ovdje, realnost je squatovi, utegnuta dupeta, praktički porno-look dostupniji nego ikad, a ti pametuj o "glupim muškarcima" koje "žene više ne moraju trpit".

Ti budi pametna samosvjesna hrabra žena hahaha, evolucija je čudo, svijet neće morat trpit takve ko ti za 2-3 generacije, jer vas neće bit, prepametni ste za reprodukciju konačno, familija, djeca, to je za seljake! Ti si hrabra poduzetna žena, uzbudljiv posao sigurno, vjerojatno šaltanje po excelu, to je smisao života, legne plaja kupiš kozmo odeš sa štrigama na kafu ispljuješ glupa muška smeća odeš doma nahraniš mačke, hahaha, možda otputuješ negdje daleko, u neko površno poznanstvo iza 7 brda jer ti si građanka svijeta, nećeš ti ostat samo okovana svojim selom, za razliku od drugih - prepametna si za to! LOL
Salauk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 21:01   #35
Salauk, slažem se da će onaj tko ne uloži u brak i/ili širu obitelj, ili ljude općenito; dočekati starost s mačkama. Ali ipak, nemoj osuđivati Zitu da je jedna od ""onih"" žena jer je rekla da ne mora trpiti brak.

Može biti zilijun razloga zašto je to napisala.

Evo recimo ja mislim da je djetinjstvo nuklearna katastrofa. Pogotovo recimo od trenutka kad dijete prohoda pa dok ne krene u prvi razred osnovne škole I da je zaista, ali zaista potreban veliki kapacitet nositi se s ogromnom odgovornošću koje zahtijeva podizanje djeteta.

Čim krene u školu stvar je već m,nogo mnogo lakša, ako ni zb og čega drugoga onda zato jer ga nekoliko sati dnevno nema u kući.

Ima previše roditelja koju su jako potkapacitirani za tu ulogu i ako je netko na vrijeme prepoznao da ne mora trpiti brak, - od volje mu, ja ga tu apsolutno podržavam.

Što ne znači da podržavam življenje samo za sebe. Iako sam hendikepiran, bolestan i shodno tome s malo energije za život, ja skoro svakodnevno pripazim na klince od svoje sestre, iako je jedan od njih baš jako živ. I jednostavno se ne mogu nositi s njegovom energijom.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 01:50   #36
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Evo recimo ja mislim da je djetinjstvo nuklearna katastrofa. Pogotovo recimo od trenutka kad dijete prohoda pa dok ne krene u prvi razred osnovne škole I da je zaista, ali zaista potreban veliki kapacitet nositi se s ogromnom odgovornošću koje zahtijeva podizanje djeteta.
ma daj .. ljudi moji kako su vas da ne velim ravno u mozak!

a gle tamo busmani bez skole bez jebanja u mozak (moram) bez foruma!

pa dobro kako su jos usprkos svemu tome ponekad i sretni .. a ne ratuju na drugom kraju svijeta za "slobodu" .. ne ganjaju pare .. ne gaze druge dok "zaradjuju" ... ma kako .. ma sta .. ma tko .. koga .. sliku svoju

p.s. nista osobno, samo prirodno
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 12:08   #37
Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post
ma daj .. ljudi moji kako su vas da ne velim ravno u mozak!

a gle tamo busmani bez skole bez jebanja u mozak (moram) bez foruma!

pa dobro kako su jos usprkos svemu tome ponekad i sretni .. a ne ratuju na drugom kraju svijeta za "slobodu" .. ne ganjaju pare .. ne gaze druge dok "zaradjuju" ... ma kako .. ma sta .. ma tko .. koga .. sliku svoju

p.s. nista osobno, samo prirodno
Bušmani umiru s 50 godina. Živjeli Bušmani!
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 23:14   #38
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Bušmani umiru s 50 godina. Živjeli Bušmani!
Bolje živjeti 100 godina kao bogataš nego 50 kao Bušman.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 14:46   #39
Quote:
Nightb1rd kaže: Pogledaj post
Gledao sam pred koji tjedan onaj dokumentarac o Švedima zove se "Swedish theory of love", preporuka za pogledati.



Otvorilo mi je oči da sam (kao mnogi) isto samo dio uzorka, a nije mi jasno zašto. Ne želim crknuti bez da imam koga da mi kaže laku noć prije spavanja i dobro jutro, ali navike i strah od prmjene su vraške stvari (mala digresija, ali bitna za razumijevanje inspiracije).

Ovdje nisam došao raspredati o sebi (većinu stvari sam raščlanio) već me zanima kao tema širi kolektivni kontekst - ljudi u zapadnoj civilizaciji i mi na periferiji sve smo otuđeniji, ne znaju i ne žele stupati u nikakve interakcije s drugima, biti zavisni o ikome. Svi žele biti samodostatni, a završavaju otuđeni od sebe i drugih. Iz straha, nelgaode od obveze, ljubavi , ovisnosti nas o drugima i drugih o nama, čega već... ne znam. Uglavnom imam osjećaj kako se kaže da smo svi simptom iste bolesti. Gledam po nekim pdf-ovima svuda iste priče. Družimo se virtuano svatko iz svoje sigurne male špilje, sterilno i na distanci, pod kontrolom. Jel brijem samo ili ima neke istine? I zašto?
Odgovor je jednostavan - ljudi će te povrijediti i nisu svi tvoja obitelj niti prijatelji. Cijelo vrijeme traje borba. Ako želiš puno postići materijalno moraš puno riskirati i biti spreman i na poraz i na uspjeh. Ako želiš imati sve, moraš biti spreman na sve. Kultura nije tvoj prijatelj jer kultura očekuje od tebe puno toga i ako ne zadovoljiš kulturološke norme djelovati ćeš da si nenormalan. Jer svi teže da imaju uspješan, samodostatan, sretan i ispunjen život netko s druge strane to mora plaćati. I rijetko tko si može priznati da je to sve iluzija i da život tako ne funkcionira. Na kraju ostaje to da spoznaš sebe i da si samodostatan samom sebi jer očekivati da će te svijet maziti i da su svijet i kultura tvoji prijatelji je recept za samoubojstvo. Ja ne vidim što je zapravo krivo u ovakvom modelu. Distanca i kontrola je super, jer pogledaj malo bolje kakvi su ljudi koji ti nisu obitelj ili bliski prijatelji pa će ti biti jasno. Čak i obitelj i prijatelji postaju "pain in the ass" ponekad kad pojedinac pokušava stvoriti sliku svijeta i spoznati samog sebe i ulogu sebe u ovom svijetu. Ovaj model je skroz ok, bolest nije u modelu nego je bolest u tome što generalno ljudi nemaju čiste intencije niti su svjesni samih sebe i svog položaja na zemaljskoj lopti.
enthos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 11:44   #40
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
I moram priznati da mi se ta "švedska ljubav" čini mnogo čišćom i iskrenijom od ovoga što viđam na Balkanu. Ovdje si od rođenja do smrti nekome nešto dužan - rodbini, banci, selu, poslodavcima, partneru, poreznoj, policiji, pa čak i anonimcima na internetu. Od stoljeća sedmog, nacionalni sport nam je virenje u tuđe lonce i sumnjam da će se tu išta promijeniti jer smo još stotinama godina daleko od zadovoljenja osnovnih potreba. Budimo realni, u ovim uvjetima o osobnoj neovisnosti možemo samo sanjati.
I meni se "švedska ljubav" čini mnogo čišćom, ali ne toliko iz socioloških razloga kao tebi, nego više iz psiholoških. Naime, pose*em se na "ljubav" gdje su ljudi zajedno zato što su bolesno ovisni jedno o drugome i ne mogu jedno bez drugoga. Ako sam ja s nekim u vezi, onda sam zato što to želim biti i zato što mi je s tom osobom lijepo, a ne zato što ne mogu drukčije.

Biti neovisan o drugim ljudima nije isto što i biti otuđen od drugih (premda Šveđani možda malo naginju i tome).

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Švedima je najveći problem da ih mačke ne pojedu kad se samoubiju od dosade i zimske depresije. Zato im jebeno zavidim. Meni je najveći problem strah da ću krepati u mukama ako izađem iz jebenih okvira i usudim se pokušati nešto drugačije. I zato nemam previše kapaciteta za ljubav, zajedništvo, solidarnost i te stvari. Potrošim se na ugađanje drugima da me ne bi klepili po glavi kad im okrenem leđa.
Meni nikada nije bilo osobito stalo do toga što će drugi misliti o meni ako se usudim biti drukčija od njih. I ta sloboda da budem drukčija mi jako puno znači i nikad je se ne bih odrekla. Ima ljudi kojima sam zbog toga čudna, ali za njih i njihovo mišljenje mi se živo fućka. Većina me prihvaća ovakvu kakva jesam, otkačenu i pomalo šašavu.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:48.