Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2013., 15:20   #6021
Quote:
miroslav555 kaže: Pogledaj post
iskren da budem mene više brine što ostaje talog pepela na rešetci planenika da opet ne rikne rešetka kada mi istekne garancija i što mi vraća dim i prašinu u spremnik pa u prostoriju jer koliko vidim ovaj moj serviser to neće riješiti. kuća mi se sastoji od 4 manjastana i frizerskog salona ali sve skupa nema ni pravo 200 kvadrata pošto su to male prostorije.
svud je PVC stolarija i sve je ožbukano izvana.
miroslav555 is offline  
Old 15.12.2013., 16:23   #6022
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
U slučaju blagih vremena paliti peć na ložu??
Jedini slučaj kad bi trebalo paliti peć na ložu je kad bi svijet zapao u zimsku apokalipsu uz apsolutni nedostatak peleta u krugu od 10 000km. Jednostavnije uzeti bunt para, zapalit upaljačem i na to se ogrijat.
Recimo u mjesecu listopada i krajem travnja,naročito početka zatoplenja,kad je potrebno 4-5 sata grijanja noću.Ugradio sam mali turbulator u komori peči na loži,kopirao kao kod peči na pelet i klapna u izlazni dimovod,na polovici zatvoreno,dobivši duže vrijeme paljenja i gašenja,uštedivši u potrošnji lož ulja do 10-25%,bolje nego ništa.
dadoposušje is offline  
Old 15.12.2013., 17:01   #6023
Thumbs up

Quote:
miroslav555 kaže: Pogledaj post
do sada sam potrošio 4 tone ove jeseni
Previše potrošnja za manji peč od moje od 90kw, za grijanja 4 stanova ,350m2,a potrošeno dosad 3,0 tona od 11.mjeseca,vidi sve moje postova i slike, od 4451 pa dalje,kako sam smanjio potrošnju peleta,samo pročitati i odlučiti o svemu,ako si dobre volje.Radi se o šamotiranje ložišta,ugradnja 2 turbulatora,klapna na izlazni dimovod,zugbegrenzer na dimnjak,prouči malo sve komentare-STEPSKI,RAMZEY,RIJEKA 555,I DRUGI.nabavi digitalni termometar s senzorom do 500-750 stupnja,košta 150km u CONRAD.BA ,da izmjerite temperaturu izlaznih dima u dimovod odmah do peči,tako ćete znati više o štelovanju..za smanjenju temperaturu do željenu s tim preinakom ili bez tih.
dadoposušje is offline  
Old 15.12.2013., 18:16   #6024
Question

Mislim da je ovdje najsigurnije postavit pitanje a i dobiti cu nadam se dobar odgovor...

Ugradio bih sebi u dnevni boravak digitalni sobni termostat koji ima sedmodnevnu regulaciju da upali/izgasi pec za pelete na centralno.

Da li mi može neko preporučiti koji je dobar ?
isto tako da li oni stvarno kostaju 1000 kn kao sto sam vidio u jednom ducanu...

ima li sto jeftinije ? :/
Honcherous is offline  
Old 15.12.2013., 18:24   #6025
Poz imam ti ja jedan Bosch za prodat, koristio sam ga jednu zimu , a stavio sam sad jedan wifi koji ima mogucnost stelanja putem aplikacije na smartphoneu.
accord is offline  
Old 15.12.2013., 18:46   #6026
Quote:
Honcherous kaže: Pogledaj post
Mislim da je ovdje najsigurnije postavit pitanje a i dobiti cu nadam se dobar odgovor...

Ugradio bih sebi u dnevni boravak digitalni sobni termostat koji ima sedmodnevnu regulaciju da upali/izgasi pec za pelete na centralno.

Da li mi može neko preporučiti koji je dobar ?
isto tako da li oni stvarno kostaju 1000 kn kao sto sam vidio u jednom ducanu...

ima li sto jeftinije ? :/
Pozdrav,

Cm ima programsku mogucnost da svaki dan regulirate po tri paljenja/gasenja (vremenska okvira u kojima kotao radi).
Ideja s programibilnim termostatom NECE biti dobra jer NECE ispravno gasiti pec. Ovdje govorim o tocnom vremenu a ne temperaturi.
Citaj ispocetka a nemoj odmah u delikatne stvari. Ne ljuti se ali da bi trčao trebaš najprije naučiti hodati ...

Pozz
Rijeka555 is offline  
Old 15.12.2013., 19:12   #6027
Quote:
accord kaže: Pogledaj post
... a stavio sam sad jedan wifi koji ima mogucnost stelanja putem aplikacije na smartphoneu.
Koji to ako smijem pitati ?
pik66 is offline  
Old 15.12.2013., 19:18   #6028
Quote:
Rijeka555 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Cm ima programsku mogucnost da svaki dan regulirate po tri paljenja/gasenja (vremenska okvira u kojima kotao radi).
Ideja s programibilnim termostatom NECE biti dobra jer NECE ispravno gasiti pec. Ovdje govorim o tocnom vremenu a ne temperaturi.
Citaj ispocetka a nemoj odmah u delikatne stvari. Ne ljuti se ali da bi trčao trebaš najprije naučiti hodati ...

Pozz
Rijeka555,

Znam da centrometal ima tu mogucnost, al i ne želim da mi pali u oba stana pec ako ne triba, govorim o svom stanu , zasto da nastimam centrometal da mi se upali pa da oba stana rade bezveze.....

govoris o tocnom vremenu ? pa pali se i gasi u zadano vrijeme , ne razumijem te....

pitam o cijeni sobnog termostata, ne o tome ko trci hoda,ccc....

Moze pomoc.....
Honcherous is offline  
Old 15.12.2013., 19:29   #6029
Quote:
Honcherous kaže: Pogledaj post
Rijeka555,

Znam da centrometal ima tu mogucnost, al i ne želim da mi pali u oba stana pec ako ne triba, govorim o svom stanu , zasto da nastimam centrometal da mi se upali pa da oba stana rade bezveze.....

govoris o tocnom vremenu ? pa pali se i gasi u zadano vrijeme , ne razumijem te....

pitam o cijeni sobnog termostata, ne o tome ko trci hoda,ccc....

Moze pomoc.....
Pozdrav,

I dalje mislim isto o trcanju i hodanju a vidjet ces (brzo) zasto.
Napisao si da zelis termostat koji ce paliti/gasiti KOTAO (ne grijanje!) u nekim okvirima za 7 dana, pretpostavljam svaki dan ponaosob.
Sada si dopunio i da imas dva stana (na istoj peci). To neces rjesiti na tvoj zamisljeni nacin. Sto u tom slucaju s drugim stanom ? To rjesavas najbolje s dvije pumpe.
Tvoj termostat bi pec gasio/palio u odredjeno vrijeme (programirano ?) ili pri dostizanju odredjene temperature ? Sto ako je drugom stanu tada prehladno/prevruce ?
Ali obzirom da ti pitas o cijeni sobnog termostata (nisam to shvatio iz prve) a ne, bi li ili ne bi radilo, promasio sam temu.
Ja sam mislio da te zanima moze li to tako raditi.

Pozdrav

Zadnje uređivanje Rijeka555 : 15.12.2013. at 19:39.
Rijeka555 is offline  
Old 15.12.2013., 19:45   #6030
Quote:
Rijeka555 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

I dalje mislim isto o trcanju i hodanju a vidjet ces (brzo) zasto.
Napisao si da zelis termostat koji ce paliti/gasiti KOTAO (ne grijanje!) u nekim okvirima za 7 dana, pretpostavljam svaki dan ponaosob.
Sada si dopunio i da imas dva stana (na istoj peci). To neces rjesiti na tvoj zamisljeni nacin. Sto u tom slucaju s drugim stanom ? To rjesavas najbolje s dvije pumpe.
Tvoj termostat bi pec gasio/palio u odredjeno vrijeme (programirano ?) ili pri dostizanju odredjene temperature ? Sto ako je drugom stanu tada prehladno/prevruce ?
Ali obzirom da ti pitas o cijeni sobnog termostata (nisam to shvatio iz prve) a ne, bi li ili ne bi radilo, promasio sam temu.
Ja sam mislio da te zanima moze li to tako raditi.

Pozdrav
A zašto ne bi moglo tako raditi,dva termostata,dvije pumpe,pelet gorač ?
Treba dodati dva mala releja na 220V,svaki termostat pali svoj relej,svaki relej pali svoju pumpu i gorač na dva odvojena kontakta!
bmwmilos is offline  
Old 15.12.2013., 20:28   #6031
Quote:
bmwmilos kaže: Pogledaj post
A zašto ne bi moglo tako raditi,dva termostata,dvije pumpe,pelet gorač ?
Treba dodati dva mala releja na 220V,svaki termostat pali svoj relej,svaki relej pali svoju pumpu i gorač na dva odvojena kontakta!
Pozdrav,
Zato Milose jer 2 pumpe , 2 (dva!) termostata nisu isto sto i jedan termostat, dva stana i jedna (kotlovska ?) pumpa.
Ja sam rekao da ONAKO (i jos VREMENSKI a ne temperaturno regulirano ) nece (dobro) raditi.
Ne mjesajmo kruske i jabuke i ne stavljaj u kontekst nesto sto nisam rekao.
I dalje ne znam(o) sto i kako bi termostat radio. Ponovo, ako ce na njemu programirati vrijeme ukljucivanja/iskljucivanja to nece raditi.

Pozdrqv
Rijeka555 is offline  
Old 15.12.2013., 20:32   #6032
Istina,nije precizirano! Sorry,moja greška!
bmwmilos is offline  
Old 15.12.2013., 20:53   #6033
pozdrav,
vidim da svasta znate pa da cujem koju pametnu i od vas

naime, sredujem novu kucu i sada sam na grijanju, plin mi je nekako skup, 15000kn prikljucak i velike mjesecne rate za ne bas toplu kucu.., pa mi je jedna od opcija i drva gdje bi me centralna pec od 35kw koja bi bila u podrumu kostala oko 7000kn. e sad kak pricam s ljudim dosta njih mi savjetuje pelete, pa sam malo gledao pa sam vidio da je pec oko 15000 (nemam pojma koliko kw)

zanima me koliku bi mjesecnu potrosnju (u kunama molim) imao ako bi uzeo sistem na pelete i sto je cijena godisnjeg odzavanja te peci?
svida mi se to sto ne trebam paziti na vatru malo malo, cjepati, ovo ono
radi se o kuci od 200m2 sa full fasadom 10cm stiropor

a navodno ce i zupanija sufinancirati kupnju peci.. moram se jos raspitati..
Digitall is online now  
Old 15.12.2013., 22:24   #6034
Quote:
Honcherous kaže: Pogledaj post
Mislim da je ovdje najsigurnije postavit pitanje a i dobiti cu nadam se dobar odgovor...

Ugradio bih sebi u dnevni boravak digitalni sobni termostat koji ima sedmodnevnu regulaciju da upali/izgasi pec za pelete na centralno.

Da li mi može neko preporučiti koji je dobar ?
isto tako da li oni stvarno kostaju 1000 kn kao sto sam vidio u jednom ducanu...

ima li sto jeftinije ? :/
evo ti dva ri termostata cca 370 kuna tjedni digitalni salus rt500, salus 91, seltron t1 ova prva dva ti pošaljem za te novce doma. problem je da bi trebao iomati dva kruga grijanja sa dvije pumpe i termostat bi trebao pokretati pumpu. pitak korisnika spartak 54 kak mu se dopada šema koju sam mu poslal
ivek-k is offline  
Old 16.12.2013., 07:30   #6035
Quote:
miroslav555 kaže: Pogledaj post
iskren da budem mene više brine što ostaje talog pepela na rešetci planenika da opet ne rikne rešetka kada mi istekne garancija i što mi vraća dim i prašinu u spremnik pa u prostoriju jer koliko vidim ovaj moj serviser to neće riješiti. kuća mi se sastoji od 4 manjastana i frizerskog salona ali sve skupa nema ni pravo 200 kvadrata pošto su to male prostorije.
Hitno pronađi drugog servisera, to bar nije problem s cm-om. Koliko znam ima ih po cijelom balkanu, pa tako i u Bosni, mislim da imaš na njihovoj stranici popis svih servisera, ili nazovi u cm.
Ovaj tvoj serviser nije rješio problem, nego će ga samo potvrditi kad se i druga rešetka s*ebe.

Prije je kotao radio dobro? je si se možda igrao s postavkama? Kakva je brzina ventilatora, kakav je plamen? da li plamen tinja, ili je jako otpuhan i dug? na kojem dijelu rešetke se svijala (nakupljao pepeo) može bit da je brzina ventilatora puno preslaba pa se vrući pepeo zadržava na rešetki iako bi onaj sitni izgorjeli pepeo ventilator morao izbaciti u samu peć, dim se vraća kroz cijev za dobavu, isto može biti dokaz da je brzina ventilatora preslaba.

Nazovi hitno drugog ovlaštenog jer ćeš svijat novu rešetku.
johnden is offline  
Old 16.12.2013., 08:17   #6036
MIROSLAVA 555 su do sada nategli dva puta , nebi bilo dobro da ga i treći put nategnu i zato idemo redom .

1. Kotao i plamenik su za normalno građenu kuću u Banjaluci od 200 m2 za dva broja preveliki ako me pamćenje ne vara u pitanju je macan od 50 kilovata sa plamenikom od 40 kW, a u sustavu je samo jedna pumpa i nisam shvatio iz pisanja da se radi o VTC ili LTC pumpi , mislim da je napravljena klasična bosanska varijanta grijanja . Naravno da nema ni spremnika jer PTV grije na struju što je isto katastrofalno da vodu za salon grije na struju, a tamo zvijer u kotlovnici svira kur.u

Dakle to je bilo prvo natezanje , netko mu ga je uvalio , po sistemu bolje veći nego manji.

Drugi put su ga nategli serviseri , odnosno serviser koji nema pojma o poslu , jer da ima onda bi rekao prvog dana" gazda vas su zajebali taj kotao je prevelik za vas i taj se plamenik ne može izregulirati da radi na manjoj snazi "

Ali što je tu je garancija je prošla ili je tu negdje kotao je rabljen i vrijedi pol cijene od novog , a i nije za bacanje , ako se može iskoristit , Sam kotao kao takav bi mogao ostati, uosatalom i CM za zapadnu europu preporuča veći kotao sa manjim plamenikom, tu treba staviti plamenik od 25 kilowata i podesit ga da radi u režimu ispod 20 kW.

Dakle velikog na njuškalo , a malog u kotao .

e sad imam i ja pitanja koji su to peleti kombinacija 50 % bukva jelovina i kako je to serviser objasnio da su jedni bolji od drugih ???

Tragom pisanja ja izvodim nekoliko zaključaka o ukupnom pelet sistemu

1, dimnjak je preslab - premali cug , bez obzira na to što pelet plamenik ima svoj ventilator na toj snazi na kojoj radi , a ne može na manjoj dimnjak ne uspijeva progutati tu količinu dima i zraka koju ovaj upuhuje. i dim linijom manjeg otpora ide u spremnik peleta.

2. da je spremnik peleta uvijek pun onda bi se dim teško probio van , ovako ako su samo dvije vreće peleta u bunkeru dim ide van .

3. smotana i izgorela rešetka i talog šljake na sredini , bilo bi zgodno to vidjeti odnosno poslikati , pa onda pisati , ali smo to sve već vidjeli puno puta- kotao pre često ulazi u fazu gašenja i ispuhivanja i mora se zabetonirati .

Bilo bi dobro da ovo moje jutarnje baljezganje pročitaju i oni gore u tirkiznoj dinastiji i mrdnu malo guzicom i da tamo pošalju nekog malo pametnijeg servisera , znaju oni jako dobro koji nivo servisera riješava " taj " problem
ramzay is offline  
Old 16.12.2013., 08:28   #6037
Rijeka555,

cemu ova pametovanja i podcjenjivanja ?! :/
pa ako covik, ja, ne znam i pitam ti odma o trčanju hodanju. nema glupih pitanja, samo glupih odgovora....pa sto je tesko onda samo odgovorit nego stvorit cilu studiju...kao da ne znam cemu sluzi termostat....
oprosti , ali morao sam napisati...

moje pitanje je bilo jednostavno: "vidio sam digitalni termostat sobni da košta
1000 kn u ducanu u to mi je malo puno za dat, pa eto pitam da mi netko preporuci neki drugi jeftiniji i to je to"....
Honcherous is offline  
Old 16.12.2013., 09:12   #6038
Quote:
Honcherous kaže: Pogledaj post
Rijeka555,

cemu ova pametovanja i podcjenjivanja ?! :/
pa ako covik, ja, ne znam i pitam ti odma o trčanju hodanju. nema glupih pitanja, samo glupih odgovora....pa sto je tesko onda samo odgovorit nego stvorit cilu studiju...kao da ne znam cemu sluzi termostat....
oprosti , ali morao sam napisati...

moje pitanje je bilo jednostavno: "vidio sam digitalni termostat sobni da košta
1000 kn u ducanu u to mi je malo puno za dat, pa eto pitam da mi netko preporuci neki drugi jeftiniji i to je to"....
bBilo bi puno jednostavnije da si dao link na taj termostat ili rekao ljudi u tom i tom dučanu prodaju to i to kinesko smeće , da li je to dobro ili nije.

Puno toga se prodaje što je primjereno klimama ili nekom vidu grijanja na plin ili naftu , a malo je kvalitetne robe koja bi zadovoljila jedno grijanje na drva .

Valjda ti je jasno da se kotao na drva ne može smo tako ugasiti bez nekih posljedica , na cjepanice se nemože nikako ugasiti , a na pelet može ali nebaš samo tako klik " ugasi se " ili nakon 5 minuta klik " upali se " .

Kasnije smo skontali da su u pitanju dva stana , dva termostata i jedna pumpa, at o baš i nejde na klik .

Dakle ili češ staviti dvije pumpe svaka za jedan stan i njih paliti svaku za sebe ili češ staviti motorne ventile na oba stana i njih otvarati i zatvarati termostom iz sobe , a stvar voziti iz jedne pumpe , stvar je ocjene i dobre volje nekog od nas da se pozabavi time, i to je ono što ti je rečeno prvo nauči hodati , a za to treba strpljanja i nama i tebi.

Dakle tvoj prvi korak je da nas upoznaš sa svojim sistemom i sa onim što bi ti htio

A moj prvi korak je da ti kažem da sam siguran da to što si vidio u dučanu za 1000 kuna nije dobro i ne zadovoljava tvoje potrebe , prije svega zato što osobno mrzim sobne termostate , a svatko tko se bavi ozbiljnije grijanjem zna zašto ih mrzim.
ramzay is offline  
Old 16.12.2013., 11:59   #6039
Quote:
Honcherous kaže: Pogledaj post
Rijeka555,

cemu ova pametovanja i podcjenjivanja ?! :/
pa ako covik, ja, ne znam i pitam ti odma o trčanju hodanju. nema glupih pitanja, samo glupih odgovora....pa sto je tesko onda samo odgovorit nego stvorit cilu studiju...kao da ne znam cemu sluzi termostat....
oprosti , ali morao sam napisati...
Oprosti ali i ja moramo odgovoriti.
Namjera mi nije bila podcjenjivačka. Imam pametnijeg posla nego podcjenjivati ljude po forumima. To sam ti već objasnio iznad. JA sam naivno pomislio da tebe , osim cijene, zanima i može li to raditi kod tebe.
Po ovom gore ti znaš čemu služi termostat ali imaš apsolutno krivu predodžbu kako radi ili će raditi u tvom SISTEMU. Ja sam ti lijepo napisao da NEĆE raditi. Dapače, obzirom da si naknadno dao info da se radi o dva stana....mozda ti stvori i veće probleme koje ćeš iznova ispravljati dodatnim troškovima. Postavio sam ti par podpitanja (da razjasnimo kako ga misliš upotrebljavati) i da ti damo najbolji savjet (koji možeš i ne moraš primjeniti).
Niti na jedno nisi odgovorio kratko, jasno i nedvosmisleno. Još uvijek ne znam(o) zašto je bitno da je programibilian unutAR 7 DANA ? Hoćeš li koristiti vremensku regulaciju (upali u toliko / ugasi u toliko) ili temperaturnu (kada padne temperatura na toliko - upali, kada se podigne na toliko ugasi). Hoće li to biti različito za pojedine dane / vremenske odsječke ili ne. Kako ćeš regučirati temperaturu u drugom stanu ? ( unaprijed se se izvinjavam ako se iznova nađeš povrijeđen) ali sve ovo je bilo bitno da dobiješ PRAVI odgovor.

Vezano na tvoju opasku da ne postoje glupa pitanja već samo glupi odgovori.... JA bih rekao samo Quale vinum, tale Latinum - Kakvo vino, takav latinski (jezik). To se može promjeniti i reći kakvo pitanje takav i odgovor. Npr. imam golfa diesela i čuo sam da je najjeftiniji benzin tu i tu. Ima li tko negdje jeftiniji.
JA odgovorim da jeftino u ovom slučaju nije bitno jer mu golf dizelaš neće raditi na benzin. Ali ... ti se nadješ povrijeđen....nema veze...

Quote:
Honcherous kaže: Pogledaj post
moje pitanje je bilo jednostavno: "vidio sam digitalni termostat sobni da košta
1000 kn u ducanu u to mi je malo puno za dat, pa eto pitam da mi netko preporuci neki drugi jeftiniji i to je to"....
Da skratimo priču , jednostavno zaboravi moj odgovor i moja podpitanja i ugradi termostat u taj jedan stan. Da, može se naći i jeftiniji. Ivek ti je dao info (o cijeni)...


pozdrav
Rijeka555 is offline  
Old 16.12.2013., 14:16   #6040
Dobro jutro poštovana gospodo!

Poseban pozdrav i hvala gospodinu Ramzay na uloženom trudu za odgovor!

Odgovor na vaša pitanja:

1. Toplovodni kotao Centrometal je EKO-CK P 40 (40kw), nema spremnika
sanitarne vode,
2. Cm Pelet-set Centrometal je CPPL 50 (tvornički broj 9751),
3. Pumpa je Slovenska IMPPUMPS TIP GHN 32 A-R/25,
4. Dimljak je proizveden u Hrvatskoj od betonskih elemenata i unutar sa
šamotnim cjevima promjera 20 cm ( visina dimljaka 7 m),
5. Grijem površinu od 200 m kvadratnih prošle godine sam potrošio 12 t
peleta, pa je serviser rekao da taj pelet (proizvodi Fagus 50% bukva i 50%
jelovina) nije dobar jer ga puno trošim i stvara dosta pepela te sam stoga
prešao na pelet pod nazivom "Fabrika peleta Novi Grad", (pelet od čistog
drveta toplotna moć 5,11 kwh/kg, vlaga 9%, pepeo1% i prečnika 6mm.)
kako piše na vreći (gazda fabrike na tel. kaže da je 50% bukva a 50%
jelovina ???) ???. Do sada sam ove sezone potrošio ovoga peleta 4 t a
temperatura je negdje kao u Zagrebu + - 1 stupanj.

Spremnik peletom punim do vrha svaka tri dana tako da dim izbija i kod punog spremnika.
Kada ventilator ne radi skinem gibljivu cijev za dobavu peleta i prinesem na otvor upaljenu svijeću či se plamen ugasi koliko vuče promaja prema dimljaku. Također sam kontrolisao i dimljak ima veliku promaju prema van, na očigled vidite kako vuče prašinu.
Ovaj dim ide samo u spremnik kada se plamenik isključi a ventilator vrši završno izduvavanje dok kada plamenik i ventilator rade zajedno ne vraća se dim u spremnik već ide u dimljak i na gibljivom crijevu se osjeti promaja prema dimnjaku.

Smotanu rešetku koja je ličila na skvrčenu šaku (na vrhu je potpuno izgorjela, fale komadi metala) odnijo je serviser da razduži pošto je pelet set pod garancijom do 28.10.2014. godine.
Što se tiče pepela na rešetci on izgleda kao talog od kave samo svijetlog oblika (sitni pepeo poliven vodom pa osušen).
Moram Vam napomenuti da se peč upali u 6h a temperatuta u sobi gdje je termostat postigne temperaturu od 22 stupnja negdje između 9 i 9,30h na vanjskoj temperaturi od -3 stupnja c.
miroslav555 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:19.