Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2015., 10:11   #1761
Mene zanima dal netko ima friškija iskustva sa epi u Rijeci? Ugl, dva put sam rodila bez i sve je bilo ok,preživjela zadak, drugi put bilo brzo ali bolno,sad dosta razmišljam o epi,ali saaammo razmišljam...
Ne znam šta me čeka treći put pa su opet otvorene sve opcije...
__________________
Malena 2010. Bubač 2013. ...treća srećica...2016.
All I need is my family smiling around the dinner, to be happy the next morning...
Ribicatt is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 08:54   #1762
Quote:
Ribicatt kaže: Pogledaj post
Mene zanima dal netko ima friškija iskustva sa epi u Rijeci? Ugl, dva put sam rodila bez i sve je bilo ok,preživjela zadak, drugi put bilo brzo ali bolno,sad dosta razmišljam o epi,ali saaammo razmišljam...
Ne znam šta me čeka treći put pa su opet otvorene sve opcije...
Meni je termin za 3 tjedna i sigurno ću tražiti epiduralnu pa ti javim kako je prošlo ako je uspijem dobiti. Na tečaju su nam rekli da sada u rodilištu imaju anesteziologa prisutnog 0-24 sata i da nije nikakav problem je dobiti, naravno ako procijene da si kandidat za epi....
Afro-dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 11:39   #1763
Može super! Zadnji put sam došla točno 4 prsta otvorena i ugl nitko me nije nudio,a ja na kraju nisam ni pitala haha. Ovaj put ako dođem tako 'na vrijeme' možda i pitam,iako nakon dva bez, ako zaključim da ide brzo,vjerovatno ću se premišljati dal mi uopće treba...
__________________
Malena 2010. Bubač 2013. ...treća srećica...2016.
All I need is my family smiling around the dinner, to be happy the next morning...
Ribicatt is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 14:03   #1764
Quote:
Ribicatt kaže: Pogledaj post
Može super! Zadnji put sam došla točno 4 prsta otvorena i ugl nitko me nije nudio,a ja na kraju nisam ni pitala haha. Ovaj put ako dođem tako 'na vrijeme' možda i pitam,iako nakon dva bez, ako zaključim da ide brzo,vjerovatno ću se premišljati dal mi uopće treba...
Ja sam upravo prošla tečaj u KBC-u - temu bezbolnog poroda (ilitiga epiduralne & spinalne) nam je držala anesteziologinja koja je iz prve ruke objasnila sve oko epiduralne, uključujući i temu famoznih posljedica kojih nitko nikada nije imao u njenih 20 godina iskustva ono što je rekla da se jedino može desit je glavobolja koja prođe kroz dan-dva i da treba čim više ležat i piti puno tekućine (spomenula je coca-colu i kavu zbog kofeina koji puno pomaže u toj situaciji). Točno nam je nacrtala na ploči gdje se u kičmi daje epiduralna a gdje spinalna (postoji mala razlika u prostoru gdje se ubode igla) i točno nam je objasnila u kojoj situaciji može doći do glavobolje (ako se prilikom uvođenja igle ogrebe, ošteti ili ne znam kako da se izrazim taj dio unutra gdje se uvodi igla, iako je rekla da je i to sada skroz rijetko).

Također je rekla je da su oni u rodilištu 0-24 i da se epiduralna danas može dobiti bez ikakvog problema. Ako žena dođe previše otvorena, onda umjesto epiduralne može dobiti spinalnu. Naravno, postoje situacije gdje se super otvara i gdje porod dobro napreduje i tada epiduralna može napraviti kontra efekt (ne znam točno objasniti, doktor nam je to objašnjavao - mislim da je spominjao da se onda izgube trudovi) tako da u toj situaciji doktor sugerira da je bolje preskočiti epi.
Do sada sam čitala stvarno svašta o toj epiduralnoj, uključujući i te posljedice, ali sada sam totalno mirna kada su nam ljudi iz struke objasnili kako stvari stoje bez tih bapskih rekla-kazala priča.

Uglavnom, ja je planiram tražiti odmah s vrata
Afro-dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 15:19   #1765
Ma i ja sam se naslušala toga,pa u svakom porodu postoje rizici od svega i oko vag.poroda na zadak se vodi politika,pa ja rodila i sve bilo ok (osim boli koju tada ne smiju spriječiti jer beba ionako ne tiska guzom jednako kao kad je glavica u pitanju). Muž će biti samnom opet,pa ako zaključim da je bolje da se i on ne preznojava samnom,sigurno ću pitati...
__________________
Malena 2010. Bubač 2013. ...treća srećica...2016.
All I need is my family smiling around the dinner, to be happy the next morning...
Ribicatt is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 16:06   #1766
Quote:
Ribicatt kaže: Pogledaj post
Ma i ja sam se naslušala toga,pa u svakom porodu postoje rizici od svega i oko vag.poroda na zadak se vodi politika,pa ja rodila i sve bilo ok (osim boli koju tada ne smiju spriječiti jer beba ionako ne tiska guzom jednako kao kad je glavica u pitanju). Muž će biti samnom opet,pa ako zaključim da je bolje da se i on ne preznojava samnom,sigurno ću pitati...
Što se tiče tih rizika, najčešći je glavobolja što je meni apsolutno prihvatljivo, rado mijenjam i tjedan dana glavobolje u zamjenu za olakšanjem porođajne boli.

Po meni je najbolje vidjet kako porod napreduje i nakon pregleda prilikom prijema zajedno s doktorom donijet odluku jer sigurno on zna kako bi mogla utjecati na daljnji tijek poroda. Dobro je znati da je anesteziolog uvijek tamo i da se može dobiti u svakom trenutku.

Isto su nam rekli da najčešće oni koji s vrata traže epi najčešće dobro podnose bol i trudove a oni koji nisu ni htjeli čuti za nju na kraju je traže
Afro-dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 18:04   #1767
Afrodita, koja to anesteziologinja kaze da u njenih 20 godina iskustva nije bilo famoznih posljedica jos famoznije epidralne?
Ja sam prije 13 mjeseci primila epiduralnu, rodila sam u Rijeci. Nisam je primila zato jer sam htjela nego zato jer sam zbog zdravstvene situacije morala. Inace sam bila protiv toga. Molim te, stvarno te molim da procitas neke znanstvene clanke o epiduralnoj i da se malo bolje informiras o tome sta si, kako kazes, spremna traziti s vrata.
Ja sam imala nuspojave od epiduralne i dan danas se nisam jos potpuno oporavila od toga.
Ta glavobolja za koju kazes da je tebi prihvatljiva nije klasicna glavobolja. To je takva glavobolja od koje ne mozes stajati na nogama, doslovno. Ja sam se na odjelu babinjaca u nekoliko navrata rusila od bolova. Mogla sam jedino lezati. Svaki vertikalni polozaj je bio nesto uzasno. Na intenzivnoj sam bila ok i dignula sam se na noge. Nisam mogla kontrolirati mjehur i maternica mi se stalno dizala. Na babinjace sam prebacena sa foli kateterom. Na babinjacama su krenule glavobolje pracene zujanjem u usima i cula sam visestruko. Sam Bog zna koje sam sve lijekove primila sto kao inekcije sto putem infuzije. U takvom sam stanju pustena doma. 10 dana nakon poroda imala sam epilepticni napad kojeg su isprovocirali bolovi koje sam trpila sve te dane. I moja obitelj i ja smo prosli, i jos uvijek prolazimo horore zbog svega toga. To mi je bio prvi porod i Bog je velik ako se ikad vise odlucim na trudnocu. I da, bezbolan porod ne postoji. Zadnja dva sata poroda bila sam na dripu, bez epiduralne. Nije bilo potrebe, ali njima se ocito zurilo. Ovo je samo ukratko i bez mnogih ruznih detalja. Dobro razmisli u sta se upustas
petra_wb is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 08:51   #1768
Petra,žao mi je kroz šta si prošla i vjerujem da nisi izolirani slučaj već da nuspojave osjete mnoge žene,svaka drugačije,lošije il bolje! Ipak je to kemija ubrizgana u organizam da ti 'oduzme' dio mozga koji osjeća bol i umrtvi živce od trbuha na dolje. Koristi se slična i kod carskog reza. Ugl zato sam i rekla da me zanimaju novija iskustva iako nakon 2x vjerujem da treći mogu izdržati opet bez ičega.
__________________
Malena 2010. Bubač 2013. ...treća srećica...2016.
All I need is my family smiling around the dinner, to be happy the next morning...
Ribicatt is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 09:17   #1769
Quote:
petra_wb kaže: Pogledaj post
...
Žao mi je da si imala takva loša iskustva s epiduralnom
ja sam prenijela ono što nam je osoblje KBC-a reklo na tečaju, nisam iznosila nikakve rekla - kazala priče. O epiduralnoj čitam već godinama, istraživala sam o tome puno prije nego što sam uopće počela planirati trudnoću. Kao što ti imaš loša iskustva, tako postoji i puno dobrih - na kraju, opet svatko za sebe važe prednosti i nedostatke i bira ono što misli da je najbolje za njega...

Molim te, nemoj ovo pitanje shvatiti kao nedajbože provokaciju - zanima me da li su ti doktori potvrdili da su svi ti problemi nakon poroda nastali zbog epiduralne ili možda imaju neke veze s tim ranijim zdravstvenim problemima zbog kojih kažeš da si morala primiti epiduralnu ?
Afro-dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 11:13   #1770
Ribicatt
Naravno da ja nisam izoliran slucaj. Ima toga kao u prici. Ali znas u cemu je fora? Iz rodilista izadjes u stanju u kakvom izadjes, sta se nakon toga desava to vise nije njihov problem. Kada sam, 10 dana nakon poroda, kao hitni slucaj dosla u Rijeku zaprimljena sam na neurologiju i postala njihov problem.
Da sam na tvom mjestu ne bi uopce razmisljala o epiduralnoj. Prosla si to dva puta, iskusna si, znas sta mozes ocekivati i znas da se da izdrzati.
A epiduralna nije nikakva garancija za bezbolni porod. Ja sam za prvorotku imala prilicno brz porod. U 6 ujutro mi je puknuo vodenjak, u roku od desetak minuta vec bila u radjaoni gdje me cekala aneseteziologinja (bila sam hospitalizirana, lezala na cetvrtom katu, anestezija unaprijed dogovorena), u 10.50 sam rodila. Zadnja cca dva sata sam bila bez epiduralne i dobila drip. Na porodu sam se zivotinjski namucila, naskakali mi na trbuh itd. i onda se jos napatila nakon poroda. Jos gore nego na samom porodu. Kakav bezbolan porod uz epiduralnu?! Prosla sam jezive boli a korist od epiduralne sam imala mozda tri sata. Mogla sam i bez nje, ali nije mi se pitala hocu ili necu. Na konziliju je tako odluceno.

Afrodita
Ja uopce ne osporavam to da ima jako puno pozitivnih iskustava nakon epiduralne. Ali statistika je varljiva. Tocan zbroj netocnih podataka, rekla bih. Mog iskustva nema u statistici. A sigurna sam da nisam jedina takva. I na kraju krajeva, sta ti uopce znaci "1 od 100/1000/zamisli broj" ako si ti bas taj jedan?
Prije trudnoce sam bila super zdravlja. Pred kraj trudnoce pojavili su se neki problemi, dijagnoza ventrikularna ekstrasistola i stavljena sam na terapiju. Terapija mi je pogodjena i uz nju sam imala dobre nalaze. Ali je ta dijagnoza bila razlog dogovorene epiduralne, kao, da ne bi trudovi izazvali nekakvu reakciju sa srcem pa je bolje da se sto manje patim. Tako da mi ti zdravstveni problemi nisu bili nikakav uzrok ovog sta se desilo nakon poroda. Od niti jednog doktora neces crno na bijelo dobiti to da je epiduralna krivac za sve probleme koje imam ali je svakom doktoru bio vazan taj podatak da sam ju primila i sta se desavalo. U svoj medicinskoj dokumentaciji stoji to da sam ju primila.
Niti anesteziolozi, jos dok sam bila u rodilistu, nisu rekli to je zbog epiduralne. A sve terapije na kojima sam bila potvrdjuju to. Cola, Kafetin, razne injekcije, infuzije, obavezan unos 3 litre (ako sam dobro zapamtila) tekucine dnevno, cak mi je ponudjeno i to da mi izvade krv iz vene i onda opet udju na mjesto gdje je isao kateter od epiduralne i tu krv ubrizgaju tamo (zaboravih naziv tog zahvata) ali sam to odbila. Radije bi bila skocila s petog kata nego da me jos jednom tamo bodu.
Na odjelu sam od samih doktora cula to kako se epiduralna danas olako daje prilikom poroda, kako ima jako puno nuspojava itd. To sam cula od onih koji imaju ljudskosti u sebi. Nazalost, ima i onih koji mi se nisu trudili niti pomoci dok sam nepokretna od bolova ostala u nekoj pozi. Dobila sam i nekoliko uvreda zbog toga sto sam primila epiduralnu. Kao, neka mi to bude skola za drugi put.
Dobro, ali dobro razmisli zelis li si tu glavobolju. Sjeti se da se moras brinuti o djetetu. Ta glavobolja ti izgleda tako da ti najvise pase lezati u mraku, tisini (na babinjacama si, pored tvoga, tu je jos dvoje novorodjene djece). Sjediti ne mozes, stajati ne mozes. Obroci ti se serviraju na stolu koji je sa strane, ne mozes se dignuti, otici do njega, sjesti i jesti. Dijete ti place, moras se dignuti i nositi ga. Ne mozes. Ako ne kontroliras mjehur (sta je cest slucaj) imas "vrecicu" s urinom za nositi. Kako ces nositi nju i dijete? Uz sve to cim stanes na noge imas osjecaj da ti netko bodljikavu zicu steze oko glave, pocnes cuti visestruko... Najgore je sta ti ni svaka lezeca poza ne pase jer te gornji dio ledja uzasno boli, cesto se ukocis i ne mozes mrdnut, a pored tebe je krhko novorodjence. Trebas dojiti i tesko ti je mjenjati poze, moras dizati dijete da podrigne, nunati ga... Sve trebas, 24 sata dnevno moras brinuti o svom djetetu, a nisi u stanju ici ni pisati a ne nesto drugo. Zamisli da te paralizira ta bol u trenutku dok nosis svoje dijete? Ja sam dva puta pala na krevet, jednom na pod. Svoje dijete sam prvi put nosila na rukama i setala tek nekih dvadesetak dana nakon poroda. Ja tebi, niti nikome tko ce ovo sada procitati, ne vrsim nikakvu propagandu protiv nego samo prenosim svoje iskustvo. Jedino jos mogu reci to da je ovo "uljepsana" verzija. Pa tko voli, nek izvoli. I neka se sjeti da i on moze biti taj 1 od...
petra_wb is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 20:13   #1771
tek se pripremam za prvi porod. drago mi je da se o ovome raspravlja iako se sve svodi na to da ne možemo znati kako ćemo reagirati, kako će naša priča s poroda ići. jednostavno nema pravila.
ja sam od prijateljice koja je primila epiduralnu čula da su najgori dio bile upravo glavobolje. a s druge strane, 2 ginekologa kod koji su me pregledavali tokom ove trudnoće, direktno su rekli da bi se po njima trebala uzeti epiduralna i ćao. kao da je to tik tak bombon
jednostavno ne možemo znati. ja se zasad (ZASAD ) pouzdam u sreću i svoj visoki prag boli i ne planiram epiduralnu, carski rez, drip i ostalo. u slučaju da ne bude išlo po planu, poslušat ću što mi doktori govore, i opet, nadam se da ću i tu imati sreće. a što drugo.
__________________
the quick brown fox jumps over the lazy dog...
Aubrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 20:23   #1772
Prvo sam rodila bez epiduralne, od silnih bolova sam izgubila snagu i nisam mogla tiskati pa je dijete izvučeno na vakum.
Ne želim da mi se taj scenarij ponovi pa sada hoću epiduralnu ili carski. Međutim, s obzirom da rađam u Sarajevu, strah me zbog ovog slučaja http://www.avaz.ba/clanak/128682/osu...-otkaz-iz-kcus

Frendica mi je rodila u Parizu. Dobila epi. Imala porod iz snova. Nikakve posljedice nema. Ali jedno je Pariz, a drugo Sarajevo.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 22:24   #1773
ja sam prvi put rodila sa dripom i epiduralnom koja nije uopće djelovala, a sad se nadam da bi ovaj put moglo biti lakše i da ju uopće ni ne uzimam.
ana:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2015., 16:16   #1774
Tak sam i ja, dosla s trudovima, dr me pitao kak cete vi roditi? Ja 'prirodno'. Onda mi je ujutro zbusio vodenjak i stavili me na konjski drip. Puna 3h. Kad je ponovno dosao u predradjaonu ja sam bila na mukama (i trudu svake minute). Onda je predlozio epi. Naravno da sam pristala. A onda drama: anesteziologinja me pokusava ubosti u epi prostor izmedju trudova. 4 puta me piknula i fulala! Faking uzas. Iz 5. pokusaja je uspjela. Kad je epi pocela djelovat odmah sam tiskala. Bilo mi je samo za stopala hladno, pa mi je mm navuko carapice Rodila sam u 2 truda, prvi glavica drugi do kraja. Ali moram priznati da nisam imala neki ludi feeling. Bilo je onak napol, malo osjecam pritisak ali mi je babica govorila kaj se dogadja. U tom ludilu su me i rezali sjecam se da su skare bile ko za vinograd poslije nisam imala glavobolje i bila sam ok, ali sada puno godina poslije me ukoce kriza, nicim izazvana.

Ta epi koliko je i dobra toliko i nije. Bas me zanima kako ce mi ovaj porod proci.
FatGlow is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 13:37   #1775
Eto mene na ovoj temi nakon što sam rodila - U bolnicu sam došla ujutro nakon padanja sluznog čepa i bila sam otvorena 6 cm tako da epi više nije bila opcija, i u tom trenutku više mi i nije bila toliko bitna jer sam cijelu noć prodisavala trudove koje sam dobro podnosila i doktor je rekao da će to kod mene jako brzo ići te sam se pomirila sa situacijom takva kakva je. Pitao me za želje na porodu, rekla sam da bi ako je moguće htjela izbjeći drip, (već kada neću dobiti epi) na što je rekao da teško da ću ga skroz izbjeći, ali da možemo probat.
Odmah sam išla u rađaonu, pustili su me sat-dva na mojim trudovima jer je to bila moja želja, ali s obzirom da je daljnje otvaranje išlo sporo, dali su mi drip na kojem sam bila cca 3 sata (dobila sam ukupno 15 kapi). Ne znam kakav je porod kada imaš drip + epi, ali drip pojačava bol do iznemoglosti i sami trudovi skroz drugačije bole. Ta 3 sata sam se mučila kao životinja i mislila sam da ću umrijet.

Ako opet budem išla rodila, sigurno bi je uzela ako bi okolnosti bile takve ali na kraju je najbitnije prihvatiti situaciju takva kakva je i prihvatiti savjet doktora koji ipak bolje može procijeniti situaciju i koji zna kako će se porod otprilike odvijati. U KBC Ri je osoblje stvarno predivno, doktori i babice su divni i samim time sam se osjećala sigurno u njihovim rukama. Ako imate kakvih dodatnih pitanja u vezi epi ili KBC Ri, slobodno pucajte na pm
Afro-dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 21:16   #1776
Ja sam došla u rađaonu, 4, 5 cm otvorena i stavili su me na drip jer je do tad vodenjak još bio održan. ugl. bila sam na dripu kojih sat i pol, dva i nikako nije stizala anesteziologinja iako je liječnik insistirao na tom da dobijem epi, što zbog tog što sam prvorotka i zbog mojih godina da nemam traume za kasnije =) No, epi nije stizala jer su bili zauzeti tako da sam ju dobila pet min prije no što sam rodila i počela mi je djelovati tek u sobi. U bolnici su mi se ispričali zbog propusta i čak su htjeli poslati pismenu ispriku no nije bilo potrebno jer je sve drugo bilo super. NO bez obzira, stvarno su te kontrakcije na dripu strašne i drugi dan sam se probudila sva u modricama šta sam valjda radila po boxu, iskreno ni ne sjećam se, ali može se i bez epi. Ja ju prvotno nisam ni htjela zbog sveg pročitanog, glavobolja etc, a htjela sa biti ok za dijete i funkcionirat normalno, no na tom dripu ipak treba. Mislim ti bolovi koje sam ja proživjela nisu potrebni iako mi nisu pokvarili cijeli dojam. Sad čak vidim koliko žena može biti jaka =) Sretno svima i moja preporuka- ipak uzeti epi ako vas stave na drip da se ne mučite bez razloga. Ali sa vlastitim trudovima, mislim da nije potrebno. Opet, sve ovisi o pojedincu.
lunaluna20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 19:22   #1777
Quote:
lunaluna20 kaže: Pogledaj post
... moja preporuka- ipak uzeti epi ako vas stave na drip da se ne mučite bez razloga. Ali sa vlastitim trudovima, mislim da nije potrebno. Opet, sve ovisi o pojedincu.
Ovo bi isto i ja rekla. Moji trudovi su bili skroz ok, prodisavala sam ih cijelu noć prije nego sam došla u bolnicu. Ali kada su mi spičili drip, e onda je počela agonija. Idući put bi je i ja tražila ako će mi dati drip, a koliko sam shvatila - danas rijetko tko prođe bez njega.

Kako to da su ti dali epi par minuta prije nego si rodila, ja sam mislila da je ne daju ako si otvorena više od 5-6 cm ?
Afro-dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 21:56   #1778
Nisu provjeravali koliko sam otvorrna a dali su kasnije jer je anesteziol.bila u sali. Nisu ocekivali da cu kroz sat i pol biti spremna i pocela je djelovat tek u sobi skoro, znam da nisam bila sva svoja... Da je bar tako bilo na dripu haha ali u svakom slucaju, mislim da je organizam sposoban skroz potisnut tu bol jer ja se niceg ne sjecam.osim kraja ugl. Dali su drip na 4,5 cm a epi nazalost prekasno
fitnesslover is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 23:40   #1779
Rodila prije skoro 2mj, prvorotka...Iako sam htjela epi na kraju nisam stigla, u 18 dobila trudove na 10 min, u 23 na 5 min, oko ponoc stigla u bolnicu otvorena 8cm, trudovi svaku minutu, ali sve trudove sam uredno podnosila samo me to grcenje kocilo eto. Odradila klistir, htjela sam epi al nisu smjeli dat jer sam se prakticki pocela poradat...beba se nije spustala pa su oko 1 probusili vodenjak i dali malo dripa, u 2:54 sam rodila....jako brzo i "lako" s obzirom da sam prvi put. Slazem se da uz drip stvarno treba epi, nakon dripa sam i ja mislila da umirem i da me nema vise...tako da, iduci porod ako dodem do 5cm otvorena svakako epi uzimam, ako ne-nadam se da ce mi biti bar upola brz i ok porod kao i ovaj prvi


Sent from my iPhone using Tapatalk
slonic nonic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 23:45   #1780
Ja imam jedno pitanje za vas koje ste uzele epiduralnu
Dali ste od epiduralne imali vrtoglavice ?
teate is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:29.