Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2008., 14:47   #1
Termostatske glave - savjeti

Konkretno pitanje: sto ce se dogoditi ako je sobni termostat podesen na 25C, a termo ventili na radijatorima u svim sobama na npr 22C ?
Zidni termostat ce govorit bojleru nek radi, a voda ne ce cirkulirati jer su ventili zaustavili protok kroz radijatore..
Hoce li puknut sigurnosni neki na bojleru (Junkers ZW 24-2 DH KE) ili ce bojler skuzit da voda ne tece i prekinuti grijanje, ili...
I- zatvori li termostatska glava ventil do kraja ili ipak nesto malo vode cirkulira mada je zadana temperatura - dostignuta ?
Iz nekih razloga nisam stavio ni jednu obicnu glavu na radijatore i ni jedan radijator ne ce stalno raditi..

Zadnje uređivanje Majstor : 07.03.2018. at 19:40. Reason: Promjena naziva posta radi naslova teme
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 15:33   #2
ma u redu je to što si stavio termo ventile baš na svaki radijator, samo što si uludo bacio novce za termoventile u dnevnoj sobi (ili tamo gdi ti već je sobni termostat)

u pravu si, ak sobni termostat staviš na 25C, a termo ventile (samo) u toj sobi na 22C, pumpa će ti stalno raditi jer je sobni termostat neće isključivati jer zadana temperatura (25C) se nikad neće doseći kad je koče termo glave na radijatoru; položaj termoventila u ostalim sobama nije bitan; ostalom tome i služe - regulaciji temperature

sad već kada si stavio termoventil na radiajtor u sobi gdi ti je sobni termostat - neka stlano bude otvoren na max temp.

da li će doći do pregijavanja kotla ovisi, prije svega o temp kotla i položaju miš ventila (ako ga imaš) - iako sumnjam....ali ono što je gotovo sigurno je da ćeš potrošiti više goriva jer će ti pumpa stalno raditi, topa voda će nepotrebno cirkulirati po cijelom sistemu..............
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 19:27   #3
do pregrijavanja kotla sigurno nece doci jer imas na samom kotlu granicnu vrednost koju odredis taj trenutak kad ju dostigne plamenik se gasi i u slucaju da je mis ventil zatvoren ista stvar
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 19:29   #4
neće se ništa negativno dogoditi , prvi termostat koji dohvati bio to sobni ili radijatorski , odradit će svoju radnju i uputiti signal onom uređaju kojem je i namjenjen da uputi , ukoliko sobni da signal , onda se zaustavlja cjelokupna cirkulacija , a potom se i zaustavlja loženje , jer ubrzo i radni termostat kotla isključuje(postignuta zadana temperatura)
svi radijatorski ventili zatvoreni , optočna crpka je centrifugalna i s njom se u negativnom smislu ne dešava ništa loše , mada radi nema optoka i kotao dostiže graničnu temperaturu i radni termostat (opet)gasi plamen (ili pak grijač)
stoga samo loži i s vremenom i s praksom ćeš već povoljno podesiti termostate, uglavnom tehničkog kvara nebi trebalo biti
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 21:03   #5
hm, radi se o plinskom kombiniranom protocnom bojleru, za grijanje i toplu vodu..

ne mislim imati u dnevnoj sobi stalno tem. ventil na maximum jer cu tako bacat novac bez veze..

ako bas moram intervenirat, ako je bojler glup pa nezna da voda za grijanje ne protice i da mora prestati grijati, onda cu ili stavit na taj radijator obican ventil ili pak instalirati jos jedan radijator (u kupaonu npr - gdje ga nemam jer je u njoj bojler koji ju grije i jer je tako "velika" da jaaaako tesko imam kamo staviti radijator) koji ce imat obican ventil..
ako je neophodno !
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 22:13   #6
Quote:
ZakS kaže: Pogledaj post
hm, radi se o plinskom kombiniranom protocnom bojleru, za grijanje i toplu vodu..

ne mislim imati u dnevnoj sobi stalno tem. ventil na maximum jer cu tako bacat novac bez veze..
pa više ćeš bacati lovu ak termo ventil u dnevoj (gdi ti je sobni termostat) staviš na 22C a sobni na 25 - grijat će non stop jer neće dostići nikada traženih 25C po sobnom kada ti termo ventil zatvori radijator.

radje smanji sobni na 22

teško da ćeš u ijednoj prostoriji postići veću temp od one u dnevnoj; osim ako nije neposredno prije dnevne sobe taj radijator
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 22:41   #7
u tome je bit problema - kcer, koja je u drugoj sobi, povecat ce sobni na 25, jer joj je zima..
ili sin iz trece sobe..
a nikog ne ce biti u dnevnoj cijelo jutro..
(trebao bih bezzicni termostat ! pa da ga selim.. )

zato pitam - ima li taj bojler kakvu zastitu - ako nema cirkulacije da ne grije ?
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 22:47   #8
to što namjeravaš nećeš moći postići na ovaj način

ak smanjiš termostatske ventile u dnevnoj, bojler će grijati i grijati do unedogled jer nikad neće dostići 25

a u ostalima će biti koliko će biti - ili ona temp koju bojler po postavkama može postići ili onu koja je zadana termo ventilom u pojedinoj sobi

ne kužim stoga 8ja nemam bojler doma nego kotao) o kakvoj cirkulaicji pričaš, kak misliš grijati ostale sobe na neku temp ak nema cirkulacije?

EDIT: ne znam sad kak to fukcionira s bojlerima, ali kod kotlova ovo može funkcionirati: jednostavno izbaciš sobni termostat, ne treba ti. na kotlu tj. bojelru narikatš neku temp koja može zadovoljiti potrebe za grijanjem, a pojedine temp po sobama reguliraš termo ventilma. npr. termo ventilom temp ograničiš u nekoj sobi na 22 a tam gdi ne želiš niš ogrnaičiti ostaviš ga jednostavno na max
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 11:37   #9
Quote:
ZakS kaže: Pogledaj post

zato pitam - ima li taj bojler kakvu zastitu - ako nema cirkulacije da ne grije ?
naravno da ima , kada voda ne cirkulira onda i ne "odnosi"toplinu , bojler postigne zadanu akumulativnu temperaturi i radni termostat isključi plamen i čeka , kada procilkulira voda "skine" tamperaturu i plamen ponovo uključi
sve sam vam to već otprilike objasnio , ne zamarajte se sa nepotrebnim stvarima , ukoliko je sve dobro složeno , a nevidim razloga da nije , sve će šljakati

Zadnje uređivanje mazgov : 08.09.2008. at 15:38.
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 12:22   #10
e nemoj se ljutit dragi Mazgove.. pitam jer neznam.. poduciti treba neuki, malko zabrinuti, narod.. a ja savjete rado (po)slusam..

pojednostavljeno - znaci nema frke i panike ako se desi da je sobni termostat ON, a svi postojeci radijatori zbog postignutih temperatura OFF ? jel tako ?
radni termostat je onaj na bojleru i on ce palit i gasit plamen u slucaju potrebe ? ti stojis (sjedis) iza tog i imas pritom u vidu tip bojlera kojeg imam na zidu (jer prije si spominjao kotao ) ?
tnx na osvrtu..
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 15:49   #11
pojam , kotao , bojler , peć , samo je stvar izraza, to tvoje plinsko čudo je ustvari plinski kotao , nebitno našto ložimo , na struju preko el. grijača , na zemni plin ili pak na loživo ulje ili kruto gorivo , uvijek postoji termostat radni ili čak više njih koji vrše regulaciju , pa i granični termostati koji blokiraju rad ako radni termostati zakažu , pa još i sigurnosni ventili koji ispuste dio vode da smanje tlak u sistemu da nebi došlo do harvarije, stoga samo loži , više problema u radu zadaju određene zaštite i sigurnosni elementi nego sam osnovni princip loženja
loži i uživaj
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 20:48   #12
Kao što je Edgar napisao, jednostavno izbaci sobni termostat. Mi imamo regulaciju samo preko termostatskih ventila, za grijanje koristimo vailantov kombi bojler i već 4 godine radi bez problema
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 22:53   #13
znaci - podesis na bojleru neku temp vode, i kad termicki ventil na nekom radijatoru propusti vodu - bojler se upali i trosi plin dok se taj termicki ne iskljuci ili dok temp u cijevima ne dostigne odredjenu temperaturu podesenu na bojleru.. tak ? (nadam se da jednako klapa i Junkers..)

a nebudem bas izbacil sobni, ali se nebudem uzrujaval zbog njega..
u principu mislim da bi u tom slucaju izbacivanja njegove kontakte na bojleru trebalo kratkospojiti (ili njega ostaviti i podesiti na maximum..)
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2008., 00:00   #14
Quote:
ZakS kaže: Pogledaj post
Konkretno pitanje: sto ce se dogoditi ako je sobni termostat podesen na 25C, a termo ventili na radijatorima u svim sobama na npr 22C ?
Zidni termostat ce govorit bojleru nek radi, a voda ne ce cirkulirati jer su ventili zaustavili protok kroz radijatore..
Hoce li puknut sigurnosni neki na bojleru (Junkers ZW 24-2 DH KE) ili ce bojler skuzit da voda ne tece i prekinuti grijanje, ili...
I- zatvori li termostatska glava ventil do kraja ili ipak nesto malo vode cirkulira mada je zadana temperatura - dostignuta ?
Iz nekih razloga nisam stavio ni jednu obicnu glavu na radijatore i ni jedan radijator ne ce stalno raditi..
stari serviser ti savjetuje da sve termo ventile na radijatorima vrlo precizno podesiš na temperaturu koju želiš u tom prostoru, a sobni termostat nemoj skidati već ga drži na maksimumu i sve će raditi. sobni termostat će ti služiti samo za štednju. kako? kad ideš spavati ili nisi doma stavi termostat na neku smanjenu temperaturu ( recimo 15 stupnjeva) i ne diraj termo glave. sada sobni termostat ne dozvoli da se prostor grije po termo ventilima već drži sniženu temperaturu.
DINKOV DIDA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 09:34   #15
Quote:
DINKOV DIDA kaže: Pogledaj post
stari serviser ti savjetuje da sve termo ventile na radijatorima vrlo precizno podesiš na temperaturu koju želiš u tom prostoru, a sobni termostat nemoj skidati već ga drži na maksimumu i sve će raditi. sobni termostat će ti služiti samo za štednju. kako? kad ideš spavati ili nisi doma stavi termostat na neku smanjenu temperaturu ( recimo 15 stupnjeva) i ne diraj termo glave. sada sobni termostat ne dozvoli da se prostor grije po termo ventilima već drži sniženu temperaturu.
probala zena.. i dobila grozno lupanje i skaknje bojlera po zidu u kupaoni..
i temperaturu na displayu 114C...
termo glave zatvorile su sve radijatore, a termostat drzao bojler ukljucen..
bez obzira sto je to bojler "nove generacije" nije bas prepametan..
kad razmislim: ako se pumpa i ugasi kad nema protoka vode - kaj ce ju upalit kad se termo ventil otvori ?? nema povratnog signala iz termu glave k pumpi.. nije to sanitarna voda da pritisak pali plin i motor..
mislim nazalost da njega treba palit i gasit sobni termostat..
nazalost jer tako - nema stednje !! kad nema nikog u protoriji gdje je zidni termostat - svejedno ce u njoj (ili u nekoj drugoj prostoriji) termo ventil morati biti na maximumu da se ne desi da se svi zatvore istovremeno..
dopustam naravno da sam u krivu..
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 11:36   #16
pa nemoze bit ti moras imat mogucnost regulacije temperature samog kotla plus to da je trebo sigurnostni termicki clanak to ugasit kod 110C tebi nesto posteno ne stima tamo
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 12:06   #17
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
pa nemoze bit ti moras imat mogucnost regulacije temperature samog kotla plus to da je trebo sigurnostni termicki clanak to ugasit kod 110C tebi nesto posteno ne stima tamo
e sad - da li je 104 ili 114 - nemrem sa 100% rec jer nisam vidio, a bome ni zapamtio.. znam da je bilo iznad 100, i da je imalo 4 u broju i da je lupalo "grozno" kak veli zena..
ona je brzo isla pootvarat radijatore.. i sad ih vise ne gasi.. :-(

regulacije na bojleru imam - sanitarnu stavljamo na 45, a radijatorsku na na oko 60.. i to radi mislim ok, kad su radijatori otvoreni..
al pumpa nije mogla gurat vodu nikamo jer su svi radijatori bili zatvoreni i vjerovatno je to bilo u trenutku kad je plin bas zavrsavao grijanje, a pumpa bila "zastopana"..
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 12:54   #18
Quote:
ZakS kaže: Pogledaj post

regulacije na bojleru imam - sanitarnu stavljamo na 45, a radijatorsku na na oko 60.. i to radi mislim ok, kad su radijatori otvoreni..
.
regulacija na bojleru nema nikakve veze sa postojanošću radijatora , ne da možete radijatore zatvoriti , nego ih možete i skinuti i neimati , regulacija termostata bojlera MORA raditi ,i to radni termostat , a ukoliko on slučajno zakaže , preuzima krajnji (blokadni) termostat
ukoliko se plamen nije isključio kada je postignuta zadana temperatura (60 C ) u vašem slučaju , onda vam je nešto krivo složeno , još k tome preko 100 C, a nije dohvatio zaštitni trmostat , već se nije za igrati , zovite majstora
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 17:31   #19
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
regulacija na bojleru nema nikakve veze sa postojanošću radijatora , ne da možete radijatore zatvoriti , nego ih možete i skinuti i neimati , regulacija termostata bojlera MORA raditi ,i to radni termostat , a ukoliko on slučajno zakaže , preuzima krajnji (blokadni) termostat
ukoliko se plamen nije isključio kada je postignuta zadana temperatura (60 C ) u vašem slučaju , onda vam je nešto krivo složeno , još k tome preko 100 C, a nije dohvatio zaštitni trmostat , već se nije za igrati , zovite majstora

zovi majstora pod obavezno da si ne napravis vecih troskova ili nedaj boze kakvog zla
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2008., 10:34   #20
Ja imam junkersov kombi bojler kod kojeg je problem što tvornički ima slabo dimenzioniran bajpas vod (neznam točkno kako se to zove), pa se desi (u ovim prijelaznim uvjetima dok nisu velike hladnoće) kada se svi radijatori zatvore preko termoglava da temperatura vode ode do 100° i onda bojler izbaci grešku. Zato ja držim termo glavu u kupaoni otvorenu do kraja, tako da je taj radijator uvijek protočan pa nema problema sa pregrijavanjem vode. Taj se problem inače nejavlja kada je veća hladnoća jer onda je uvijek neki ventil otvoren.
Taj problem navodno imaju samo osnovni modeli bojlera (tako mi je rekao majstor).
Što se tiče sobnog regulatora, po meni on nema nikakve svrhe i bolje su termo glave na radijatorima. Sobni regulator ima svrhu samo ako stoji u sobi koja se najtoplije grije, ali je opet problem kada nikog nema u toj sobi, a u drugima netko hoće da se grije. Drugi je problem ako netko želi veću temperaturu u prostoriji od one koja je naređena u prostoriji s sobnim regulatorom, isto je nemoguće dobiti. Zato nevidim koja je svrha sobnog regulatora, osim ako neželiš kontrolirati i limitirati temperaturu u drugim prostorijama.
bajki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:23.