Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2010., 15:44   #81
:)))

Quote:
peta25 kaže: Pogledaj post
koliko se dugo čekaju ti krvni nalzi za celijakiju evo prošlo je već mjesec dana i još ih nisam dobila??'
..hej..meni su rekli prvo 4 tjedna, zatim kad sam došla po njih rekli su mi da je 6 tjedan i da je ono bila greška, i evo prošlo 6 tjedana, a nalazi još nisu došli..rekli su mi da nazovem s vremena na vrijeme da vidim da li su gotovi...
..ma ne bi mi bila inače frka čekat, nego me nervira što će sad ljeto i poal će ih bit na godišnjima i onda me strah da neću moratčekat jesen..
..ej, jel mi možeš molim te reć da su ti radili biopsiju i ako jesu, kako ti je patohistološki nalaz glasio tj što je sve pisalo?..thanx..
..ma oitam zatp što mi je gotov nalaz biopsije i po onome što sam našla u svojim knjigama i po internetu kako izgleda histološka slika ispadne da imam celijakiju, ali jel još se nadam da nije, da tako može izgledat i histološka slika obične upale dvanaesnika...
xena01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 16:20   #82
:)))

.ugl, sad ću napisat svoj patohistološki nalaz i napisat što sam našla na internetu i knjigama pa bi vas molila za da mi date svoje mišljenje, da li ste i vi došli do istog zaključka ko i ja, a osobito bi molila one koji imaju svoj nalaz biospije da mi ga napišu tu da usporedim...puno hvala svima...
..PRIMLJENI MATERIJALI SU DVA BIOPTIČA UZORKA U KOJIMA SE HISTOLOŠKI NALAZI SLUZNICA TANKOG CRIJEVA. NA POVRŠINI SE NALAZI VEĆIM DIJELOM RAZGRANATE I PRAVILNE RESICE, A VIDE SE I POJEDINAČNE BLAGO SKRAĆENE I BLAGO PROŠIRENE RESICE. U RESICAMA SE UOČAVA DO 25 LIMFOCITA/100 IEL (to su intraluminalni epitelni limfociti). U LAMINI PROPRIJI SE NALAZE UMJERENI DO SREDNJE OBILNI UPALNI INFILTRAT PRETEŽNO LIMFOCITA, SA NEŠTO PLAZMA STANICA I POKOJIM EOZINOFILOM. ŽLIJEZDE SU BLAGO NEPRAVILNOG RASPORDA, OBLOŽENE TIPIČNIM CRIJEVNIM EPITELOM, A NA BAZI SE NALAZE BRUNEROVE ŽLIJEZDE HISTOLOŠKOG IZGLEDA. OPISANA HISTOLOŠKA SLIKA ODOGOVATA BLAGIM KRONIČNIM NESPECIFIČNIM PROMJENAMA ( DUODENITIS GRADUS 1 )...
1. e sad, ugl da kažem, svugdje što sam našla na internetu što se tiče te histološke slike i utvrđivanja celijakije je to da kad se ima celjakija nikad ne piše na nalazu biopsije da je dijagnoza celijakija, nego duodenitis, i onda su opisane promjene,pa sad provjeravam kod vas jel to moje saznanje točno?
2. a ovo sljedeće su dijelovi opisa histološke slike i ja sam tu podvukla i podebljala ono što je isto kod mene:
Atrofija sluznice može pokazivati nekoliko stupnjeva prijelaza između uredne i potpuno atrofične sluznice. Crijevne se resice skraćuju i postaju kraće od svog trostrukog promjera. Kripte između njih postaju hiperplastične zbog edema sluznice i infiltracije limfocitima i plazma stanicama koji mogu tvoriti i kriptalne apscese. Ove elemente koristi Marshova klasifikacija atrofije sluznice tankog crijeva.
Potpuno uredan nalaz sluznice zove se preinfiltrativna lezija (Marsh 0) i može se naći u oboljelih s latentnim oblikom bolesti koji imaju pozitivni genetski test. Ako je izgled resica uredan, a broj intraepitelnih limfocita povećan, radi se o infiltrativnoj leziji (Marsh 1). Hiperplastična lezija (Marsh 2),osim povećanog broja intraepitelnih limfocita, pokazuje i produbljenje kripti, dok je dužina resica uredna. Destruktivna lezija (Marsh 3) pokazuje klasičan izgled crijevne sluznice u oboljelih s celijakijom, iako se može naći i u nekih drugih bolesti tankog crijeva. Osim ranije navedenih promjena, nađu se i vidno skraćene crijevne resice. Hipoplastičnu leziju (Marsh 4) karakteriziraju depoziti kolagena u mukozi i submukozi.
Protutijela protiv tkivne transglutaminaze (anti-tTG) nastaju u sluznici crijeva pod utjecajem glutena tijekom više godina. U histološkim se preparatima sluznice tankog crijeva oboljelih od celijakije mogu naći specifični depoziti anti-tTG IgA i to ispod bazalne membrane, duž resica i kripti te oko krvnih žila u sluznici18,19. U osoba bez atrofije crijevnih resica ovi depoziti u sluznici pokazuju najveću specifičnost i senzitivnost u nastanku celijakije prema svim drugim dijagnostičkim metodama.
A ovo sljedeće je iz moje knjige iz patologije (nisam pisala onaj dio koji je identičan ovom gore što sam našla na internetu):
Naglašena upala u lamini propriji gotovo je isključivo posljedica infiltracije plazma-stanicama klase IgM i IgA. Histiociti, plazma-stanice i limfociti mogu biti prisutni.

eto ugl, to je to što se tiče mog nalaza i onga kako treba izgledat nalaz biospije; i stvarno bi vas molila za vaše mišljenje na konto ovoga što ste pročitali pa makar i niste upućeni u to, samo da vidim jel još tko smatra ko ja da ovo moje je nalaz celijakije, a osobito bi molila za mišljenje one koji se kuže u to i imaju iskustva, i još ako vam se da napisat i svoj nalaz; a kao netko slučajno zna nekog dr koji se kuži u to tj koji se bavi s tim, bila bi vam jako zahvalna kada biste i njega pitali za mišljenje..i ako netko slučajno zna nekog super dr u Osijeku koji se kuži u to i bavi s tim...ja ne znam nikog..
xena01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 16:29   #83
:)))

..evo našla sam i da br IEL treba bit veći od 40,a kod mene je do 25; zanči, mžda nemam celijakiju, al št je onda u pitanju ako nije to, nemam blage..
xena01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 13:23   #84
Quote:
xena01 kaže: Pogledaj post
..P.S. ajmo mi svi napravit svoje društvo za celijakičare..ova udruga je užasno skupa i strašno me nerviraju s tim...ko da su neko tajno društvo..gdje bi otišao ovaj svijet kad bi tako ljudi radili i s drugim bolestima...
istina
ne sićan se kad su mi zadnji put poslali novu analizu proizvoda, tj. nemaju novaca za slati okolo, a ja neman za otići u zg po to.

tako da... koristin proizvode za koje mislin da nemaju glutena, i srećom, nisan dosad primjetila nikakve probleme. najteže mi je zapravo kad me ljudi pitaju jel smiju nešto, a ja im neznan odgovoriti, ipak mi se ne kocka sa tuđim zdravljem.
paola jr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 10:38   #85
Sorry sto upadam s ovim pitanjem, naime, zanima me gdje se mogu testirati na celijakiju, tj. vaditi krv za to? Koja je cijena? Mogu li na uputnicu negdje u bolnici? Ceka li se dugo? U Zagrebu sam.
Inace vec duze vrijeme, godinama, imam problema s probavom, povisene amilaze, a da me jos nitko nije uputio da provjerim imam li celijakiju. Ispalo je da imam gastritis. A sad kad gledam to moze biti posljedica celijakije. Radila sam test krvi za intoleranciju na hranu i ispalo je da mi je reakcija 100 posto na psenicu, dinkel, pir, raz, i vrlo malo na jecam i zob. Help.
magadan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 10:43   #86
Jos nesto me zanima ako netko s celijakijom ima takvo iskustvo ili je negdje procitao...utjece li nelijecena celijakija na vid, konkretnije na promjene na makuli, straznjem dijelu oka?
magadan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 00:05   #87
Pozdrav svima na temi, nisam nikad bila na ni jednom forumu, ali sam naprosto šokirana stavovima mnogih pa sam odlučila nešto reći. Prvo da se osvrnem na ovo da je udruga skupa. Jedna analiza proizvoda na gluten košta 400 kn. Učlanjenjem se dobije barem 800 analiza. Pa računajte koliki je to trošak. Kada ljudi ne bi plaćali najosnovnije, ne bi toga ni bilo. Problem je u tome što svi nešto očekuju i usude se reći koliko je to skupo,a nisu sami pokušali nabaviti taj novac nego se još i usude prigovarati za 400 kn!! Toliko mnogi mjesečno potroše na gorivo ili cigarete, ali ne, za zdravlje je to skandalozno skupo dati jednom pri učlanjenju. Koliko ste potrošili za zadnji kaput ili cipele?
Što se tiče slanja pošte, šalje se svima izvan Zagreba, samo što mnogi ne javi ni promjenu adrese ili kada se dogodi neka zabuna ne jave da nisu dobili poštu pa Udruga ni ne zna da nisu dobili. Osoba koja je iskomentirala da ne dobije poštu pa ''onda jede ono što joj se čini ok'' je jako neodgovorna prema sebi, jer sigurno puno griješi u dijeti, čisto mi tako djeluje iz takvog stava prema vlastitom zdravlju.

Nekima nije jasno zašto moraju jesti gluten prije vađenja krvi ili gastroskopije. Zato što krvni test reagira na vaša antitijela, a ona se javljaju kao odgovor na gluten. Zato, ako nema glutena, nema ni antitijela, nema ni točnog rezultata. Čak i kad se jedu male količine glutena test ne mora biti pozitivan, ali se organizam uništava, zato mnogi pogrešno misle da ako je test negativan da provode sigurnu dijetu. to može, a i ne mora biti točno. Slična je stvar sa gastroskopijom, da sad ne idem u detalje.
Izjava one majke da su ju zaplašili u udruzi pa se nije vratila je krajnje neodgovorna, pa radi se o njenom djetetu, od problema se ne bi smjelo bježati već pitati što joj nije jasno i vidjeti u čemu je problem. Jer celijakija nije jednostavna bolest. Cijela ova tema na forumu vrvi greškama i neznanjem. Ako se gluten uzima u tragovima, uglavnom nema simptoma, ali se organizam godinama uništava i na kraju nastaju mnoge bolesti.Ljudi, testirajte se, bez prave dijagnoze nema ni lijeka.Posljedice neliječene celijakije su vidljive na svim organima, a konačni rezultat je smrt. Nemam ja ništa od toga da plašim ljude, ali tako stvari stoje. Pozitivna stvar je što se s celijakijom može lijepo živjeti jednom kada je otkrivena i kada se osoba na pravilan način hrani, što doduše nije jednostavno znati.

Što se tiče slabijeg vida, moguće je da je to posljedica celijakije, no ne mora biti, teško je reći bez liječničke obrade. Ne znam konkretno za makulu.

Što se testiranja na celijakiju tiče, potrebno je uzeti uputnicu kod liječnika opće prakse ( tTG, EMA) i otići u laboratorij kliničkih bolnica. Nema neko konkretno vrijeme koliko se čeka test, rezultati se šalju na analizu kada se skupi dovoljan broj uzoraka, tako da vrijeme varira. Može se testirati i u udruzi, brzim testom koji se naplaćuje.

Moj post nije službeni stav udruge niti ju ovime zastupam.
Volonterka
Espana123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 00:07   #88
i da, postoji celijakija i postoji alergija na gluten, to su dvije različite stvari i osoba ne mora imati oboje.
Espana123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 01:44   #89
Draga gđice/gđa volonterko, zamislite ovo, možda tj očito niste čuli za to, neki ljudi toliko nemaju novaca da niti voze auto, niti puše, a kamoli da daju na odjeću ne znam ni ja koje pare, nego imaju po jedan kaput kupljen na koridoru koji košta 200 kn i nose samo taj jedan kaput ili jaknu3-4 godine sve dok se ne raspadnu, isto tako i s obućom i ne znam ni ja s čime. Od kozmetike koriste samo Baleu, a ne šminkaju se jer nemaju novaca. U ormaru imaju samo 2 po dvoje hlaća od 80 kn i 3-4 majce za 50 kn. Jednostavno mi je šokantno da nemate uvid u naše stanje u državi, ko i u cijelom svijetu. E sad zamislite ako nemaju za to odakle im onda još novci za putovanja u Zagreb, za ev noćenje u Zagrebu, za članarinu i kupovanje takvih namirnica.
Ja niti u jednom trenu nisam rekla da to sve ne košta i da to sve netko ne treba plaćat, ali mi je jednostavno tragikomično da se toliki novci iz zdravstva daju za liječenje ciroze jetre koja je nastala kao posljedica alkoholizma ili za liječenje karcinoma pluća nastalog uslijed pušenja. Ne tvrdim da i ti ljudi ne zaslužuju adekvatnu njegu, ali isto tako smatram da se u državi trebaju postavit prioriteti na štetu nekog drugog kada već tolika gospdoda moraju vozit ne znam ni ja kakve aute, posjedovat jahte i sto stanova.
I dalje stojim pri stavu da bi neke osnovne informacije u svezi prehrane trebale biti dostupne široj javnosti tako da netko tko nema novaca zna barem koje osnovne namirnice smije jest i od kojih proizvođača, a smatram tj tvrdim da udruga neće sigurno bankrotirat ako ustupi takve informacije, a onda tko si može vremenski i financijski dopustit da ide u dublje vode i uči o ne znam ni ja čemu i ide u Zagreb jest burek napravljen od glutenskog brašna neka ide. S tim da ne tvrdim da sve te dublje informacije nisu korisne, niti smatram ne znam ni ja kakvom gospodom ljude koji si to mogu priuštit tj ne omaložavam ih niti na njih gledam s visoka niti išta slično, ali jednostavno, nažalost, postoje mnogi ljudi koji si to ne mogu priuštit.
xena01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 00:53   #90
Quote:
xena01 kaže: Pogledaj post
Draga gđice/gđa volonterko, zamislite ovo, možda tj očito niste čuli za to, neki ljudi toliko nemaju novaca da niti voze auto, niti puše, a kamoli da daju na odjeću ne znam ni ja koje pare, nego imaju po jedan kaput kupljen na koridoru koji košta 200 kn i nose samo taj jedan kaput ili jaknu3-4 godine sve dok se ne raspadnu, isto tako i s obućom i ne znam ni ja s čime. Od kozmetike koriste samo Baleu, a ne šminkaju se jer nemaju novaca. U ormaru imaju samo 2 po dvoje hlaća od 80 kn i 3-4 majce za 50 kn. Jednostavno mi je šokantno da nemate uvid u naše stanje u državi, ko i u cijelom svijetu. E sad zamislite ako nemaju za to odakle im onda još novci za putovanja u Zagreb, za ev noćenje u Zagrebu, za članarinu i kupovanje takvih namirnica.
Ja niti u jednom trenu nisam rekla da to sve ne košta i da to sve netko ne treba plaćat, ali mi je jednostavno tragikomično da se toliki novci iz zdravstva daju za liječenje ciroze jetre koja je nastala kao posljedica alkoholizma ili za liječenje karcinoma pluća nastalog uslijed pušenja. Ne tvrdim da i ti ljudi ne zaslužuju adekvatnu njegu, ali isto tako smatram da se u državi trebaju postavit prioriteti na štetu nekog drugog kada već tolika gospdoda moraju vozit ne znam ni ja kakve aute, posjedovat jahte i sto stanova.
I dalje stojim pri stavu da bi neke osnovne informacije u svezi prehrane trebale biti dostupne široj javnosti tako da netko tko nema novaca zna barem koje osnovne namirnice smije jest i od kojih proizvođača, a smatram tj tvrdim da udruga neće sigurno bankrotirat ako ustupi takve informacije, a onda tko si može vremenski i financijski dopustit da ide u dublje vode i uči o ne znam ni ja čemu i ide u Zagreb jest burek napravljen od glutenskog brašna neka ide. S tim da ne tvrdim da sve te dublje informacije nisu korisne, niti smatram ne znam ni ja kakvom gospodom ljude koji si to mogu priuštit tj ne omaložavam ih niti na njih gledam s visoka niti išta slično, ali jednostavno, nažalost, postoje mnogi ljudi koji si to ne mogu priuštit.

Što se tiče ljudi koji su u jako teškoj financijskoj situaciji, oni moraju poslati pismenu zamolbu i dokaze te imaju sva prava i obveze kako i ostali članovi osim plaćanja članarine. Dakle, besplatno dobivaju svu pomoć. Onaj tko se ozbiljno pozanimao za članstvo i recimo nazvao, to je odmah saznao. Ne mora niti doći u Zagreb, jer se svima koji žive van Zagreba šalju materijali na kućnu adresu.

Da, svima je sad sada sve teže u državi, ali apsolutno sve u životu košta i
sve treba netko platiti. Državu nije lako niti se može prisliti da financira sve. Ako vi znate kako, recite! Udruga ne može analizirati proizvode, tiskati materijale, nabavljati pomoć, davati pomoć, raditi posao.... bez novaca! Ako smo već zaključili da se državu ne može prisiliti, što mislite tko bi trebao financirati materijale za Vas? Ja možda? ili Vi? Ja njih već financiram djelomično jer dajem besplatno svoju radnu snagu. Rekli ste, osnovni podatci trebaju biti dostupni. Celijakija je prekompleksna bolest da bi osnovni podatci (koji i jesu na web stranici) bili dovoljni za održavanje zdravlja.
Udruga doslovno ne može opstati bez novaca od članarina. Nema članarina= nema podataka i pomoći, jer se ne radi o fiksnim podatcima, već o kontinuiranom radu.

Mi se trudimo i jedan primjer od mnogih rezultata je besplatno brašno za oboljele koje je na listi lijekova. Trebalo je puno truda da se to postigne i ulažemo puno truda da to tako ostane. Potrebno je kontinuirano analizirati proizvode da bi se znalo što se smije jesti, a analiza 1 proizvoda košta 400 kn.

Predlažem da svoju energiju usmjerite na nešto konkretno i konkretne akcije ako smatrate da se može nabaviti više novaca.
Espana123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 19:43   #91
vrijedi još ona online prijavnica jer se pod "kako se učlaniti" spominje 2008. godina?
toyaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 20:28   #92
Zna li netko protumačiti slijedeće nalaze:

tTg
rezultat: 2
jedinica RU/ml
ref. interval: <20

EMA (IIF)
rezultat: negativno
jedinica: titar
ref. interval: <1:20

miljenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 20:35   #93
Ja mislim da ti je nalaz uredan.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 20:51   #94
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da ti je nalaz uredan.
Hvala ti na mišljenju! I ja mislim isto. Al provjeravam s ljudima koji možda znaju više od mene.
miljenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 21:06   #95
Pa sve ti je ispod referentnih vrijednosti, tako da nema nedoumice.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 23:00   #96
evo da obnovim temu...
nadam se da ce ovaj put netko odgovoriti
stewie88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 23:01   #97
...

Zadnje uređivanje stewie88 : 12.06.2011. at 23:08.
stewie88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 23:03   #98
O čemu ti pričaš? Tema se nalazi na Zdravlju.

Edit: i sad sam je spojila sa prijašnjom temom.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 23:09   #99
govorim u temi "celijakija i celiko centar" koja se nalazila u podforumu zensko zdravlje i sad je premjestena. hvala!
stewie88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 23:16   #100
Nije se nalazila na ženskom zdravlju, stalno je bila ovdje na zdravlju. Samo sam ja pronašla ovu veću temu pa sam i ovu njoj pripojila.

Uglavnom nije ni bitno, pitaj što te zanima.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:20.