Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2007., 20:39   #21
http://www.lab-breyer.hr/
Tashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 21:40   #22
Cure, ovo što se sada radi u Vinogradskoj (a ne znam da li i gdje drugdje) je novi test, nije double niti triple nego tzv. PAPP test i kod nas se radi tek odnedavno, a trebao bi biti puno pouzdaniji od ovih testova koji su se prije mogli napraviti.

Pročitajte na http://roda.hr/tekstovi.php?TekstID=...=147&Show=2380
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 08:37   #23
A-haaaaaa, sad mi je jasno zašto sam cijelo vrijeme zbunjena kada se test radi!
zato što je riječ o različitim testovima

hvala, verice, razjasnila si mi dubioze
__________________
In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.
Thelma&Louise is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 09:13   #24
Quote:
Tashi kaže: Pogledaj post
bila na double testu: prvo došla kod gina po uzv mjere, otišla u breyer labos u ilici - izvadili mi krv, malo popričali sa mnom - sve mirno, ljudski, toplo, ljubazno...uzeli 350 kn, i nalaz sam dobila ISTI dan poslijepodne - mailom!!
e taj mi se pristup sviđa

mi u ri čekamo 7-10 dana
__________________
Once you make a decision, the universe conspires to make it happen
... mama dva prekrasna djecaka i preslatke djevojčice
*Lubenica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 13:33   #25
Za trudnice sve dobi!

Vidim da ima nedoumica: nove priznate preporuke su da se SVE trudnice testiraju, a naravno da je najbolji za sad taj PAPP test kojeg radi Vinogradska. Naime, u bilo kojoj dobi žena može imati dijete s Down ili nekim drugim sindromom, a kojeg je moguće vidjeti u ranoj fazi trudnoće. Naravno da se svaki par moli i očekuje zdravo dijete. No, na žalost nekima će test ipak biti pozitivan, pa će morati na amniocentezu ili biopsiju korionskih resica da budu sigurni. Ono što je jako važno: lako je svima razmišljati što će učiniti ako je test pozitivan, no tek kad se nekome to dogodi, može znati koliko je to teška moralno osjećajna dvojba. Konkretno, djeca s Down sindromom su toliko dragi i dobri mali neiskvareni anđeli, a uz mnogo truda mogu postići puno viši stupanj razvoja nego li se to u narodu podrazumijeva. Unatoč dvojbama ili nečijoj odluci da neće pobaciti takvo dijete, treba obaviti testiranje zbog toga što često ove bebe imaju i neku anomaliju srca ili druge organske poremećaje, pa je za njih neizmjerno važno da budu rođeni u vrhunskom rodilištu, kako ne bi pretrpili još dodatno oštećenje u porodu. Osim toga, treba unaprijed isplanirati ako im je potrebna operacija srca ili drugi zahvat kojeg nije moguće raditi u lokalnim bolnicama. Time se izbjegnwe dodatna šteta i omogući bebi da nesmetano nastavi život iako ima Down sindrom. Drugačije je s drugim sindromima kod kojih bebe ne prežive dulje od par tjedana unatoč liječenju.
svemirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 16:24   #26
Quote:
Tashi kaže: Pogledaj post
bila na double testu: prvo došla kod gina po uzv mjere, otišla u breyer labos u ilici - izvadili mi krv, malo popričali sa mnom - sve mirno, ljudski, toplo, ljubazno...uzeli 350 kn, i nalaz sam dobila ISTI dan poslijepodne - mailom!!
ja danas bila kod dr. Kosa,

na uzv sve ok, izvadila krv u 8h u breyeru i već mi poslali nalaz do 13h. piše sve ok, ali treba još kao dr. potvrditi.
freya7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 19:54   #27
Meni su ponudili-a nemam još 35 (32) i rečeno mi je da su preporuke i iznad 30-e.

Nisam htjela ništa radit-na kraju sam trebala potpisati da odbijam
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 17:50   #28
Quote:
svemirko kaže: Pogledaj post
Vidim da ima nedoumica: nove priznate preporuke su da se SVE trudnice testiraju, a naravno da je najbolji za sad taj PAPP test kojeg radi Vinogradska. Naime, u bilo kojoj dobi žena može imati dijete s Down ili nekim drugim sindromom, a kojeg je moguće vidjeti u ranoj fazi trudnoće. Naravno da se svaki par moli i očekuje zdravo dijete. No, na žalost nekima će test ipak biti pozitivan, pa će morati na amniocentezu ili biopsiju korionskih resica da budu sigurni. Ono što je jako važno: lako je svima razmišljati što će učiniti ako je test pozitivan, no tek kad se nekome to dogodi, može znati koliko je to teška moralno osjećajna dvojba. Konkretno, djeca s Down sindromom su toliko dragi i dobri mali neiskvareni anđeli, a uz mnogo truda mogu postići puno viši stupanj razvoja nego li se to u narodu podrazumijeva. Unatoč dvojbama ili nečijoj odluci da neće pobaciti takvo dijete, treba obaviti testiranje zbog toga što često ove bebe imaju i neku anomaliju srca ili druge organske poremećaje, pa je za njih neizmjerno važno da budu rođeni u vrhunskom rodilištu, kako ne bi pretrpili još dodatno oštećenje u porodu. Osim toga, treba unaprijed isplanirati ako im je potrebna operacija srca ili drugi zahvat kojeg nije moguće raditi u lokalnim bolnicama. Time se izbjegnwe dodatna šteta i omogući bebi da nesmetano nastavi život iako ima Down sindrom. Drugačije je s drugim sindromima kod kojih bebe ne prežive dulje od par tjedana unatoč liječenju.
Potpisujem,ovo je jako važno (imam loše iskustvo iza sebe zbog poroda u lokalnoj bolnici, upravo zbog gore navedenog)
__________________
alboom and mia 1 & mia 2 :)
swanmia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 18:10   #29
ja sam sada trudna 15 tjedana i više puta sam pitala svog ginekologa da li da se testiram. rekao je da nema potrebe. u mojoj obitelji nikada nije bilo sličnih bolesti, niti u obitelji mogu muža. doktor je rekao je to to uvijek nasljedno. s time da je napomenuo da mi komisija ne bi odobrila pobačaj niti da je ustanovljen downow sindrom jer se to smatra zdravim djetetom (znači da se jedino može ilegalno).
s obzirom da sam već sad prešla u drugo tromjesečje, pretpostavljam da se test više niti ne može učiniti. uostalom, kako se to testira? amnicenteza za mene i bebu ne bi bila dobra, jer sam ja rh negativna, a beba je možda pozitivna, a tijekom amniocenteze može doći do miješanja krvi mame i bebe. znači da bih samo zbog testiranja riskirala moguće velike probleme.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 20:00   #30
Renata, doktor ti je sve krivo rekao (nakon tih njegovih izjava ja bi se zapitala koliko je uopce strucan)

sto se tice amnio, rizik je poznat (sluzbeni je rizik od pobacaja 1:200, to je rizik vezan za sam zahvat, moguce infekcije itd) a vezano za rh, sve rh- trudnice nakon amnio dobiju anti-d (sto dobiju i nakon poroda) tako da je rizik zbog toga minimalan
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 04:36   #31
ovaj dio oko rh- je nešto što sam poročitala na internetu ali ne baš na bilo kojim stranicama. amniocenteza je uvijek rizična. i ne govorim o dobivanju injekcije nakon poroda nego komplikacijama koje mogu nastati kad si u npr. u 12. tjednu trudnoće a izmiješa se tvoja i bebina krv zbog bušenja za amniocentezu. amniocenteza je općenito invazivni zahvat, a ne nešto svakodnevno.
a što se doktora tiče, njegov dio je ovaj oko nasljeđivanja i ne potrebe testiranja. možda mu se nije dalo ili je stvarno mislio da ne treba, ne znam. iskreno, ne znam dal bih podnijela imati bolesno dijete ali niti ne znam dal bih mogla napraviti pobačaj. užas, ružna tema kako god pogledaš.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 04:56   #32
znam sto je amniocenteza, koji su rizici i kako izgleda zahvat
moj ginic nije htio davati nikakve savjete, objasnio mi je rizike, rekao da prema rezultatima kombiniranog probira i UZVa ne vidi razlog za amnio ali smo ju mi svejedno napravili (zbog godina)
odluka amnio ili ne nije lagana - moras prihvatiti nositi se s posljedicama i u slucaju da se odlucite na nju i obrnuto, to definitivno nije stvar na koju bi ja nekog nagovarala ili odgovarala
i mislim da bi tako postupio svaki normalan ginic pa ne kuzim one koji tako nagovaraju ili odgovaraju zene

i nije istina ovo sto ti je ginic rekao - to sto u familiji ni ti ni suprug nemate nikog s downom apsolutno nije nikakva garancija da ga vase dijete mozda nece imati
ista stvar je i sa pobacajem, down JE indikacija za pobacaj i nije istina da ga nakon 12. tjedna mozes napraviti samo ilegalno
mozda je tip pro-life i te spike ali to ne znaci da se smije tako olako razbacivati takvim izjavama
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 05:00   #33
ja imam 25 godina. za tudnoći sam saznala kad sam bila 2 mjeseca trudna. kako je vrijeme brzo prošlo, eto me već preko 3 mjeseca, pa je malo i kasno za taj test. ono što mogu je takav test sad u drugom tromjesečju, ali je navodno manje pouzdano.
ti si kod nekog privatnika ili preko hzzo? ja razmišljam da odem na "alternativni" pregled kod dr. harni
nisam ja rekla "nakon 12. tjedna", to je bilo za amnio priča vezana uz rizik miješanja krvi u ranoj trudnoći, a ne za pobačaj (malo si pobrkala). doktor mi je rekao da se danas na down više ne gleda kao nekad.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 05:10   #34
rekao ti je da bi pobacaj u slucaju da se utvrdi down bio ilegalan
kako je u HR pobacaj legalan do 12. tjedna a amnio se radi uglavnom u 16-17., ne znam tko radi u 12om? (u 12-13. tjednu se radi kombinirani pa si mozda malo pobrkala) + cekas par tjedana na rezultate, samo sam ti napisala da u slucaju da se s amnio utvrdio down, pobacaj u tjednu visem od 12og ne bi bio ilegalan

sto se tice mjesanja krvi - zbog toga dobijes anti-D i mislim da je to najmanji rizik kod amnio

trudnocu pratim privatno (i amnio i kombinirani sam radila privatno)

mlada si (jako ), ako je sve ok ne brini - uzivaj u trudnoci

sto se tice harni, za njih ne znam - ja sam u viliju, ako hoces dodatne pretrage preporucila bi dr. kosa za mini anomaly scan u 20. tjednu

ne kuzim ni spike "danas se drugacije gleda na down" - to je osobna stvar svakog covjeka, netko bi s tim mogao zivjeti, netko ne
izjava mu je u najmanju ruku cudna

Zadnje uređivanje mom2be : 29.11.2009. at 05:17.
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 05:19   #35
hvala na preporuci, što znači "ja sam u viliju", koja je to poliklinika?
ja sam kod doktora preko hzzo. možda je i to razlog njegovog lupetanja.
i prije trudnoće sam odlučila da ću otići i privatnom ginekologu. mislim da je vrijeme da to konačno i učinim.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 05:28   #36
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
hvala na preporuci, što znači "ja sam u viliju", koja je to poliklinika?
ja sam kod doktora preko hzzo. možda je i to razlog njegovog lupetanja.
i prije trudnoće sam odlučila da ću otići i privatnom ginekologu. mislim da je vrijeme da to konačno i učinim.
poliklinika vili http://www.vili.hr/

svi ginici tamo su za svaku pohvalu a dr kos je jedan od najboljih UZV dijagnostocara u HR, mislim da je velik broj cura s foruma bio kod njega (i jos je strasno ljubazan i ugodan)

znam da je tesko reci (i sama cu se brinuti dok ne rodim pa nakon toga sljedecih x godina ) ali opusti se i uzivaj
meni je ginic kojem sam na svaki pregled dosla s milion pitanja o mogucim i nemogucim problemima samo rekao da se skinem s interneta
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 05:33   #37
hvala na info, da te pitam za kraj, kako to da si budna?
ja od početka trudnoće imam bdijenja po noći, budima se i onda nakon par sati idem spavati. danas očekujem negdje zaspati oko 7 u jutro ili se možda razbudim do onda... ali ću onda biti pospana cijeli dan. čini mi se da me bebač priprema na bdijenja prvu godinu svog života
i da li znaš što nosiš? ja još ne znam, ali imam feeling da bude dečko. pa budemo vidjeli prije božića negdje....
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 05:39   #38
imam malo problema sa spavanjem zadnjih nekoliko tjedana
izlupa me po noci na koju god stranu legnem pa me probudi

nisam dobro spavala u prvom tromjesjecju, pa sam u drugom spavala valjda 12 sati dnevno a sad opet spavam losije

i ja sam od pocetka imala feeling da je decko, ali mi je dr kos u 16. tjednu na UZV rekao da je cura a amnio ga je samo potvrdila
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 07:13   #39
Ranoranilice, ja vodim trudnoću u poliklinici Harni, kod dr. Gudelj. Nije me ni pitala da li želim raditi kombinirani probir, samo mi je na pregledu prije (8tj.) rekla da na idućem (12tj) radimo mini anomaly scan i vadimo krv...sad u 21tj. smo opet radili mini anomaly scan i mjerili se uzduž i poprijeko!
__________________
Palčica 02.04.2010.
Alka Zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 12:36   #40
jesi li zadovoljna poliklinikom harni? ja sam prije nekoliko godina tamo bila na klasičnom pregledu, ali to je sve. nije mi se nikako sviđalo što nisam dobila račun za obavljenu pretragu. kako je s time u drugim poliklinikama?
možda bih otišla tamo na 3d anomally scan, ako su dobri i ako dobro očitavaju.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:50.