Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2009., 23:08   #1
Zabrinuta Rh senzibilizirana mama

Drage mame, evo kao sto naslov govori, nazalost sam senzibilizirana i svaka moja iduca trudnoca je potencijalno rizicna Kako nema puno slucajeva senzibiliziranih trudnica u danasnje vrijeme, pisem u nadi da mi netko moze pomoci svojim ili tudjim iskustvom.

Prica ide ovako: Ja sam AB -, muz A +, moj sincic A+. U 27.tjednu trudnoce mi je radjen Coombsov test na antitijela i bio je negativan, u 32. ponovljeni test pozitivan. Samo da jos naglasim da sam imala spontani prije ove trudnoce i dobila sam zastitnu inekciju profilakse. E sad kako sam ja rodila vani, dr se zacudila kako mi u RH gdje mi je u 27.tjednu radjen test nije data preventivno inekcija profilakse jer je to praksa u EU - cijepljenje svih Rh - trudnica u 27.tjednu da se ne bi desilo ovo sto se desilo meni. I dok razumijem da nase zdravstvo nema novaca za takvo nesto, ljuta sam na Dr sto mi nije ponudio opciju davanja inekcije o mom trosku jer bi vjerovatno na taj nacin bila izbjegnuta senzibilizacija, ovako pokusavam naci nesto utjesno na netu i uzasno sam zabrinuta.

Prije nekoliko dana sam ponovila test, ovaj put direktni Coombsov da se odrede antitijela i mikrometodom je nadjen anti-D, isto tako testom je pokazano da je vjerovatnost da cu opet zatrudniti sa rh + djeteteom 98% znaci svaka iduca trudnoca je sve rizicnija.

Da ne bi duzila, evo link, ako niste upoznate sa mogucim posljedicama, tu je sve lijepo objasnjeno...ovo je u proslosti bio najveci uzrocnik smrtnosti, danas je vrlo vrlo rijedak slucaj...imam 'srecu' da spadam u nekih 0.01% svih trudnica, dr kaze u 15 godina je naisla na 'samo' 90ak slucajeva

http://docs.google.com/gview?a=v&q=c...a+bolest&hl=en

Molim vas da se javite ako imate iskustva, znate jos nekoga sa slicnim problemom jer mi je na internetu vrlo tesko naci jos neki slucaj, osijecam se ko Pale sam na svijetu
__________________
The happiness of your life depends on the quality of your thoughts
Mznatizeljna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 09:49   #2
ne mogu ti pomoći svojim iskustvom (iako sam isto rh - , ail i bebač je negativac na mene pa nije bilo potrebe za zaštitom), ali prije 4 mjeseca je žena od mm kolege rodila zdravu curicu uz iste probleme kao što su tvoji.

prva trudnoća je prošla dobro, beba je bila negativna, onda je nakon 2 godine imala spontani i primila zaštitnu injekciju.

treća trudnoća je dobro napredovala, a onda je test bio pozitivan u 28.tjednu. u dogovoru s doktorima počeli su joj davati injekcije za brže sazrijevanje pluća bebice za slučaj da moraju ranije djelovati. sugerirali su joj da bi carski bio najbolja varijanta za njenu situaciju i da ne čeka termin. porodili su je u 37.tjednu carskim rezom i sve je bilo dobro, i s njom i s bebačem


vjerujem da će i s tobom sve biti dobro
__________________
All I ever wanted, all I ever needed is here in my arms...
marcipanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2009., 16:35   #3
Ja sam rh -, a suprug +, i svi testovi senzibilizacije su mi bili uredni, nakon prve trudnoce u kojoj je rodjeno + djete dobila sam Rhogam..druga trudnoca mi je isto bila uredna sto se tice testova.

Moram prizbad da ne vudim razloga cemu dabvat profilaksu ako su testovi uredni
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2009., 23:48   #4
Marcipanka hvala ti na ovom primjeru, utjesno, nadam se da cu i ja tako

Wedding, zbog zastite i da se ne bi dogodilo ovo sto se dogodilo meni...istina je da se u vecini slucajeva najvise krvi mijesa tijekom poroda, ali se znacajni dio zna pomijesati i ranije kao sto se i meni desilo...mali postotak, ali moze..znaci preventivno treba dati inekciju u 27.tjednu isto kao sto se preventivno daje nakon poroda rh - majci koja je rodila rh + dijete, logicno zar ne? Samo zato sto spadam u vrlo mali postotak (toliko mali da ovdje na forumu nitko osim marcipanke nije dao neki primjer pa se osijecam ko Pale sam na svijetu, ni googlanje nije bas pomoglo) ne znaci da nemam pravo na pravodobnu zastitu i da doktori mogu prepustiti slucaju slucajeve kao moj.
__________________
The happiness of your life depends on the quality of your thoughts
Mznatizeljna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2009., 00:54   #5
Baš mi je žao da ti se to desilo, da se takvi apsurdi zdravstva lome na leđima nedužnih. Ja sam isto negativna, i imala sam obrnutu glupu situaciju -kada sam išla na amnio, dali su mi Rogan s obrazloženjem da je takva procedura, premda sam im naglasila da nema potrebe, jer je i mm Rh-.

Nadam se da će ipak sve biti dobro...
moonyena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2009., 01:12   #6
Ja sam Rh-, mm je Rh+, malena je Rh+. Ginekolog mi je tijekom trudnoće objasnio da nema potrebe za testovima, nego ako se beba rodi sa Rh+, nakon poroda dobijem inekciju i to je to. Tako je i bilo. Čim su nalazi malene potvrdili Rh+ sestra je došla sa (bolnom) inekcijom i to je to.
__________________
kiss .. kiss
Tina406 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 11:59   #7
Ja Rh-, mm Rh+. Prije trudnoće test negativan. Prva trudnoća spontani - primila Rhogam injekciju. Za sada sve po pravilima.

Druga trudnoća test- pozitivan! Kontrola svakih mjesec dana. Saznala da Rh ima više podgrupa. Najčešća D i za nju postoji Rhogam injekcija. A ja sam dobila E antitjela. Za to ne postoji cjepivo. Rekli su mi da je bitno da se broj antitjela ne povećava. Trudnoća završila uredno - carski (mali bio u poprećnom položaju). Njegov Rh+, ja opet primila Rhogam. S djetetom sve super.

Prije sljedeće trudnoće napravila test. Opet pozitivna na E antitjela ali ne na D (što je bilo očekivano s obzirom da sam uredno dobila sve injekcije). Trudnoća prolazila uredno, kontrole svakih mjesec dana, na kraju čak svakih dva tjedna. Na testovima se Rh D antitjela ne pojavljuju, Rh E antitjela nisu u porastu. Porod uredan - vaginalno. Mala Rh+, ja opet primila Rhogam...ali ovaj put mala dobila jaku žuticu...rekli su jako visoko,granično, ali da su to očekivali i da su bili spremni jer sam im predala sve papire prije poroda. Ostale smo u bolnici 9 dana. Sada sve super.

Na sljedeću trudnoću ni ne pomišljam, kažu da bi mogle biti posljedice puno gore.
maun is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 13:15   #8
moja mama je Rh-, obje trudnoće prošle ok....
kestencic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 15:40   #9
Moja prijateljica je Rh-, muž joj je Rh+, a tijekom prve trudnoće izreagirala te dobila vakcinu po porodu. Dijete je bilo potpuno u redu. Kad je zatrudnijela s drugim djetetom, redovito je kontrolirala titar antitijela, ona su s napredovanjem trudnoće rasla, zbog čega je u 34.tj. induciran porod, a u djeteta je učinjena eksangvinotransfuzija ("zamjena krvi"). DIjete je vođeno kao rizično dijete, međutim sada ima 1,5 g., potpuno je u redu. Nisam sigurna da li će kolegica ići na još jedno dijete ikada.
Iskreno, ne znam zašto se ne daje kod nas zaštita u 27.tj. Po onome što su nas učili, to je svakako indicirano uvijek kad je majka Rh-. Budući nisam ginekolog, ne znam zašto se to ne radi kod nas, nego samo po porodu. Vjerojatno HZZO i slične spike. Po običaju.
__________________
...imamo naše najdraže...
zrnce soli is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 12:23   #10
Quote:
Mznatizeljna kaže: Pogledaj post
Drage mame, evo kao sto naslov govori, nazalost sam senzibilizirana i svaka moja iduca trudnoca je potencijalno rizicna Kako nema puno slucajeva senzibiliziranih trudnica u danasnje vrijeme, pisem u nadi da mi netko moze pomoci svojim ili tudjim iskustvom.

Prica ide ovako: Ja sam AB -, muz A +, moj sincic A+. U 27.tjednu trudnoce mi je radjen Coombsov test na antitijela i bio je negativan, u 32. ponovljeni test pozitivan. Samo da jos naglasim da sam imala spontani prije ove trudnoce i dobila sam zastitnu inekciju profilakse. E sad kako sam ja rodila vani, dr se zacudila kako mi u RH gdje mi je u 27.tjednu radjen test nije data preventivno inekcija profilakse jer je to praksa u EU - cijepljenje svih Rh - trudnica u 27.tjednu da se ne bi desilo ovo sto se desilo meni. I dok razumijem da nase zdravstvo nema novaca za takvo nesto, ljuta sam na Dr sto mi nije ponudio opciju davanja inekcije o mom trosku jer bi vjerovatno na taj nacin bila izbjegnuta senzibilizacija, ovako pokusavam naci nesto utjesno na netu i uzasno sam zabrinuta.

Prije nekoliko dana sam ponovila test, ovaj put direktni Coombsov da se odrede antitijela i mikrometodom je nadjen anti-D, isto tako testom je pokazano da je vjerovatnost da cu opet zatrudniti sa rh + djeteteom 98% znaci svaka iduca trudnoca je sve rizicnija.

Da ne bi duzila, evo link, ako niste upoznate sa mogucim posljedicama, tu je sve lijepo objasnjeno...ovo je u proslosti bio najveci uzrocnik smrtnosti, danas je vrlo vrlo rijedak slucaj...imam 'srecu' da spadam u nekih 0.01% svih trudnica, dr kaze u 15 godina je naisla na 'samo' 90ak slucajeva

http://docs.google.com/gview?a=v&q=c...a+bolest&hl=en

Molim vas da se javite ako imate iskustva, znate jos nekoga sa slicnim problemom jer mi je na internetu vrlo tesko naci jos neki slucaj, osijecam se ko Pale sam na svijetu
Mznatiželjna,slučajno naišla na temu pa eto da u kratkim crtama opišem svoje iskustvo.
Imam dva poroda iza sebe,inače sam 0+ krvna grupa,prvi porod prošao prilično u redu,manje komplikacije sa žuticom ali sve ok prošlo.
Druga trudnoća uredna,porod malo teži,čekam u sobi nakon par sati da mi donesu bebu kad dolazi doktorica postavljajući kojekakva pitanja i na kraju kaže da je malenome bilirubin izrazito narastao,stanje kritično,treba se uraditi eksaginotransfuzija,što je moguće prije,razlog-nekomptabilnost krvnih grupa.
Ja u šoku,nemam pojma o čem se radi,nikad nitko nije čuo za to,doktori kažu da je to rijetka situacija pošto sam rh pozitivna.
Kad su učinili malenom otu izmjenu krvi stanje se nije promjenilo pa novi šok,novi potpisi,isčekivanje što će biti nakon ponovne transfuzije..
Hvala dragom Bogu,sve je prošlo dobro,mali ima gotovo 7 godina te je jako zdravo i sretno dijete.Doktori su rekli da bi treće dijete bio velik rizik tako da o tom ne razmišljam..
U bolnici sam bila 15 dana i to mi je bilo nešto najteže što sam prošla,doktori baš nisu bili pristupačni,na moje jecaje i suze odgovorila mi je doktorica "Gospodjo,nemojte plakati,što je tu je".
Eto kad se malenome stanje poboljšalo i kad su mi ga donijeli od tada sam najsretnija mama na svijetu..
Moram priznati da sam se i ja osjećala baš kao usamljeni slučaj,do danas nisam čula ništa slično mom slučaju,lakše je kad imaš sa nekim podijeliti iskustvo i dobit utjehu a ne "što je tu je" već nekakvu nadu da će ipak sve završiti happy end-om.
Nadam se da si rodila prekrasnu i zdravu bebu i sve najbolje.
19NERA82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 15:15   #11
Jel mi može netko pojasnit onak laički što se točno promjeni tj što uzrokuje problem?

ja sam AB+ jesu moguće tu ikakve komplikacije? (mislila sam da kod + grupa nema mogućnosti komplikacija)
Neznam koja je MM grupa
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 15:42   #12
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
Jel mi može netko pojasnit onak laički što se točno promjeni tj što uzrokuje problem?

ja sam AB+ jesu moguće tu ikakve komplikacije? (mislila sam da kod + grupa nema mogućnosti komplikacija)
Neznam koja je MM grupa
Ako imaš + onda ne možeš biti senzibilizirana, reagira samo -, u slučaju da ima beba +.

Ono što je imala 19NERA82, je čudan slučaj, nisam sigurna da ima veze s ovim.

Quote:
Određivanje Rh-faktora

Testiranjem na Rh-antigen ili Rh-faktor utvrđuje se njegova prisutnost (+) ili odsutnost (-) u krvi. Na osnovu rezultata krv se dijeli na sljedeći način:

* Ako se u krvi nalazi Rh-faktor, ona je Rh-pozitivna.
* Ako Rh-faktor nije prisutan, krv je Rh-negativna.
* To znači da je, na primjer, krv u kojoj se nalaze antigeni A i Rh, A-pozitivna (A+). Ako pak krv sadrži antigen B, ali ne i Rh-faktor, tada se radi o B-negativnoj krvnoj grupi (B-).

Podjela krvi s obzirom na Rh-faktor posebno je značajna za trudnice. Potencijalni problem nastaje u slučaju da žena koja ima Rh-negativnu krv nosi dijete koje ima Rh-pozitivnu krv, što se naziva Rh-inkompatibilnošću. Za vrijeme trudnoće ili poroda Rh-pozitivna krv djeteta može se pomiješati s Rh-negativnom krvi majke, nakon čega imunološki sustav majke počinje proizvoditi antitijela. Taj odgovor organizma majke, odnosno stvaranje antitijela, naziva se Rh-senzibilizacijom, zbog koje, ovisno o tome kada nastupi, može doći do uništenja crvenih krvnih stanica djeteta.

Rh-senzibilizacija obično ne utječe na zdravlje djeteta koje majka nosi kada dođe do senzibilizacije. Međutim, ako u sljedećoj trudnoći žena opet nosi dijete koje ima Rh-pozitivnu krv, vjerojatno je da će doći do pojave problema koji mogu biti različitog intenziteta, od vrlo blagih do izuzetno ozbiljnih.

Takvo stanje naziva se hemolitička bolest novorođenčeta ili erythoblastosis fetalis. Ako se ne provede odgovarajuće liječenje, a majka je senzibilizirana, u rijetkim slučajevima može doći do smrti djeteta koje ima Rh-pozitivnu krv. Testiranje Rh-faktora radi se prilikom prvog pregleda trudnice. Ako žena ima Rh-negativnu krv, daje joj se cjepivo koje se naziva Rh-imunoglobulin, koje gotovo uvijek sprječava pojavu senzibilizacije.

Valja napomenuti da su nakon otkrića ovog cjepiva problemi izazvani Rh-senzibilizacijom postali vrlo rijetki. Ako nije sigurno da li je kod žene došlo do senzibilizacije ili nije radi se takozvani Coombsov test. Negativan rezultat Coombsovog testa znači da u krvi trudnice nema antitijela, odnosno nema opasnosti za dijete.
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 15:54   #13
Može izreagirat i neovisno o Rh faktoru ako je majka O, to se zove AB0 inkompatibilnost, puno je rjeđa od Rh inkompatibilnosti, ali je moguća. Nema vakcine za ovu vrstu inkompatibilnosti.
Bit svih tih nepodudarnosti je da dođe do stvaranja antieritrocitnih antitijela u krvi majke koji naravno razaraju eritrocite djeteta. Posljedica je jača žutica u djeteta (nema veze s uobičanjenom žuticom), rjeđe anemija, a najrjeđe (danas se to ne bi smjelo desiti) oštećenje mozga, poznato i pod nazivom kernikterus.
Zato se u trudnoći obavezno kontrolira krvna grupa i Rh faktor majke jer se na osnovi toga zna kako dalje postipati.
I, da, ako majka izreagira, čak i bez simptoma u djeteta, svaka iduća trudnoće je sve ugroženija.
__________________
...imamo naše najdraže...
zrnce soli is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 15:55   #14
Quote:
zrnce soli kaže: Pogledaj post
Može izreagirat i neovisno o Rh faktoru ako je majka O, to se zove AB0 inkompatibilnost, puno je rjeđa od Rh inkompatibilnosti, ali je moguća. Nema vakcine za ovu vrstu inkompatibilnosti.
Bit svih tih nepodudarnosti je da dođe do stvaranja antieritrocitnih antitijela u krvi majke koji naravno razaraju eritrocite djeteta. Posljedica je jača žutica u djeteta (nema veze s uobičanjenom žuticom), rjeđe anemija, a najrjeđe (danas se to ne bi smjelo desiti) oštećenje mozga, poznato i pod nazivom kernikterus.
Zato se u trudnoći obavezno kontrolira krvna grupa i Rh faktor majke jer se na osnovi toga zna kako dalje postipati.
I, da, ako majka izreagira, čak i bez simptoma u djeteta, svaka iduća trudnoće je sve ugroženija.


No krasno, ja sam 0-
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 15:59   #15
Znam za ovu foru o žutici, u slučaju da je majka 0-, a otac A+. Naš slučaj.
Dijete mi je 0+ i nije imala žuticu, a ja se već bila pripremila...
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 16:00   #16
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post


No krasno, ja sam 0-
Nije baš idealna krvna grupa za trudnoće, ali tebi je važno i koje ti je krvne grupe otac djeteta. Ako je i on 0 - (ne baš česta k. grupa, na žalost), onda apsolutno nema brige ni u jednom trenutku, ali ako nije, važno ti je kontrolirat titar at u idućoj trudnoći.
Šanse za nešto loše nisu velike, ali opet, oprez je potreban.
__________________
...imamo naše najdraže...
zrnce soli is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 16:25   #17
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post


No krasno, ja sam 0-
i ja isto
dragi A-
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 16:45   #18
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post


No krasno, ja sam 0-
ja sam isto 0- a mm A+ a maleni ima tatinu krvnu grupu i dobila sam inekciju poslije poroda i maleni nije imao zuticu
medjutim sad me ceka drugi porod i sad sam sva isparanoisana
smeđa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 02:46   #19
Quote:
zrnce soli kaže: Pogledaj post
Nije baš idealna krvna grupa za trudnoće, ali tebi je važno i koje ti je krvne grupe otac djeteta. Ako je i on 0 - (ne baš česta k. grupa, na žalost), onda apsolutno nema brige ni u jednom trenutku, ali ako nije, važno ti je kontrolirat titar at u idućoj trudnoći.
Šanse za nešto loše nisu velike, ali opet, oprez je potreban.
Ozbiljno???
Ja sam 0-. Ako ću imati dijete sa sadašnjim dečkom, on je 0+, znači ja bih trebala paziti?
Ja stvarno nisam znala da je to nešto što sa sobom nosi rizik
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 08:42   #20
Quote:
SuperCow kaže: Pogledaj post
Ozbiljno???
Ja sam 0-. Ako ću imati dijete sa sadašnjim dečkom, on je 0+, znači ja bih trebala paziti?
Ja stvarno nisam znala da je to nešto što sa sobom nosi rizik
Opusti se i uživaj, postoji terapija za sve to...
Rizik nosi i hodanje ulicom, vožnja auta....
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:26.