Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2009., 15:03   #1
Bolest dlanova, stopala i usne šupljine (Hand, foot & mouth disease)

Molim vas za pomoć..


Danas ujutro sam primjetila na malom puno nekakvih malih mjehurića po dlanovima koji izgledaju ko veći ubodi od komaraca i malo su vodenasti. U biti su jako slični vodenim kozicama, ali se nalaze samo po dlanovima. Išli odmah kod pedijatrice, ona ga je pregledala po cijelom tijelu i rekla je da se nalaze i u ustima i da se ne radi o kozicama, nego o tzv. bolesti 'hands, feet and mouth disease' Rekla je da je to virus koji se samo tak pokupi i on uzrokuje nastanak takvih mjehurića samo na dlanovima, stopalima i ustima.
Ne smije 7 do 10 dana u vrtić...

Zanima me dal ima netko iskustva s tim virusom?! Kolko dugo traje, kak se liječi?
__________________
Bože, čuvaj našu dječicu
MaLo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 15:39   #2
prvi put čujem za to
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ da brzo prođe
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 15:43   #3
I meni ja danas to prvi glas, zato pitam....
__________________
Bože, čuvaj našu dječicu
MaLo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 22:26   #4
Da nije dishodroza, vodeni lisaj? Mislim da se nesto pisalo na Zdravlju o tome...
__________________
.::Ne brinite o mogućem smaku svijeta danas. U Australiji je već ionako sutra!(Charles Schultz)::.
.:.G&L... cekajte nas....:.
...the best portion of a good man's life is his little, nameless, unremembered acts of kindness and of love...(W. Wordsworth)
Sandee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 22:42   #5
Prije nekih tjedan dana je susjedin maleni sinćić (2,5 god.) dobio temperaturu i taj osip u usnoj šupljini,jadnička je toliko to bolilo da je prestao i jesti i piti,navečer se proširilo na šakice i stopala i temperatura je podivljala,dehidrirao je.
Otišli su na hitnu,od tamo na pedijatriju i primio je dvije boce infuzije,vadili mu krv i crp je bio oko 40.Maleni je bio dosta plačljiv i baš klonuo.
Uveli su mu braunilu i primao je neki dosta jaki antibiotik 3 dana.
Nije zadržan u bolnici,nego su ga vodili ambulantno,dođu na infuziju i antibiotik.Doktor im je prepisao i korištenje spreja za usnu šupljinu TANTUM VERDE(za djecu) i mazanje jezika Rojazol gelom ili Genicijanom violet.
Osip se povukao 5 dan,ali je 6 dan dobio proljevastu stolicu koja je trajala 2-3 dana.
Inače se ta bolest javlja kod vrtićanaca i traje od 7 do 14 dana i jako je neugodna,bolna i dosadna.a uzrokuje ju enterovirus i tijek i simptomi nemoraju biti isti kod svakoga.

Sretno i želim vam brzi oporavak!
__________________
alboom and mia 1 & mia 2 :)

Zadnje uređivanje swanmia : 02.10.2009. at 23:29.
swanmia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 22:49   #6
to su moji imali,prvo curka iz vrtića pokupila pa dobio i sin.
ono niš strašno 3 dana temperatura oko 38,nisu da
htjeli jesti jer su ih te ranice pekle u ustima ali prošlo je brzo.
našla sam puno o tome virusu na njemačkim stranicama inače
ni ja nisam imala pojma.ma nije to niš,obična virozica.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 22:38   #7
moj sin je to imao jedno ljeto prije par godina ... on nije imao vode plikove već je to ličilo na osip ... više se niti ne sjećam kako smo to liječili => što je dobro jer pamtim samo boleštine kod kojih sam ja umalo završava u ludari ... znači ovdje sam zapamtila ime (jer je"čudno" ) i simptom ... liječenje je očito proško OK i bez posljedica (za njega i mene)
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 08:33   #8
Evo i nas izgleda to zahvatilo, nasa prva jaslička bolest
U petak neka temperaturica, u nedjelju ospi po dlanovima, jutros sam primjetila po nožnim prstićima s donje strane, za sada u ustima nista, jede dobro, pije... sta nista od jaslica neko vrijeme? Jucer smo bili kod dr, spomenula je to, danas idemo opet, da nam potvrdi pa da znamo na cemu smo.
tomka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 12:19   #9
ja ne znam da li mi imamo to jer nama je samo u usnoj šupljini...
nema temperaturu...normalno jede...samo je razdražljiv i kenjkav...
bili jučer kod doktorice...rekla da je virusno oboljenje...dobili rojazol
kremu da mažemo i da ispiremo kaduljom...
__________________
Imati dijete znači kako ni u jednom dijelu toga puta jednostavno ne možeš zamisliti da ga je moguće voljeti više nego ga već voliš, jer sav se topiš od ljubavi, voliš koliko uopće ljudsko biće može voljeti, a onda zapravo shvatiš da voliš ga još i više.
Nova0303 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 08:30   #10
Mi smo bili kod dr, potvrđena dijagnoza, do daljneg nis od jaslica, D. ima osip samo po dlanovima i nožnim prstićima, dobro jede i na njemu ne primjećujem nikakve promjene u ponasanju, nismo nista dobili, u petak nova kontrola
tomka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 11:56   #11
da li se oko tih "prištića" pojavljuje neko lagano crvenilo?
neva_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 13:02   #12
Quote:
neva_m kaže: Pogledaj post
da li se oko tih "prištića" pojavljuje neko lagano crvenilo?
da
tomka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 10:23   #13
Hand foot & mouth disease (bolest ruku, nogu i usta)

Nisam uspjela nac kako se ovaj djeciji zarazni virus zove na hrvatski, evo link:
http://www.cdc.gov/ncidod/dvrd/revb/...virus/hfhf.htm
Mi zivimo vani, vrtici su ga puni, moj djecak ga dobio pa me znaima da li je netko imao iskustva s njim. Ono sta citam, sta sam cula od ostalih mama i pricala s doktorima, nije strasan, mada izgleda tako jer se javljaju afte u ustima, tockice po tijelu itd.
Pocelo je visokom temperaturom odjednom, cijeli dan iznad 39c, nismo je uspjeli nikako spustit, tek navecer je pala nakon cepica , iduci dan se zalio na bolove u grlu, dr mislili upala krajnika, nista nije htio jesti,place sa svakim zalogajem i onda sinoc vidim tockice po ruci, pogledam grlo i odmah sam znala sta je. Stavljam i zato da se oni koji nisu upoznati s ovim virusom, a vrlo je cest, ne prepadnu ako ne daj boze vas malac ovo dobije. Ne lijeci se s nicim osim paracetamolom za temperaturu, za afte i tocke treba samo pustit da vrijeme odradi svoje. Ako je netko imao iskustva, zanima me koliko je trajalo, kako ste ih hranili - pokusavam s kasastom hranom ali i to odbiva, jadnicak....
__________________
The happiness of your life depends on the quality of your thoughts
Mznatizeljna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 10:27   #14
ajme kako to uzasno izgleda brrrrrrrrrr

Nadam se da ce brzo proc
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 12:22   #15
Quote:
Mznatizeljna kaže: Pogledaj post
Nisam uspjela nac kako se ovaj djeciji zarazni virus zove na hrvatski
Nevjerojatno, zove se bolest ruku, nogu i usta.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 12:31   #16
Znam za ovu bolest,imao je maleni od moje susjede i bilo je sve kako opisuješ.
Odmah su dijagnosticirali u bolnici.Trajalo je nekih 10 dana,od toga afte u ustima 7 dana i jadničak nije mogao ništa jesti,samo je pio.
Koristila je neki propolis sprej za usnu šupljinu za djecu pa je to malo ublažavalo bolove i mislim da je kupila i Tantum verde sprej za djecu.
Također mu je davala kroz dan više puta ćepić paracetamola za bolove,bez obzira što nije imao temperaturu.

Sretno!
__________________
alboom and mia 1 & mia 2 :)
swanmia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 12:49   #17
ma niš strašno,imali moji.obična virozica.samo što te aftice smetaju u ustima
pa dijete neće jesti.mi smo to štrcali octeniseptom pa je brzo prošlo.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 12:51   #18
Da,i octenisept je odličan
__________________
alboom and mia 1 & mia 2 :)
swanmia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 12:52   #19
Quote:
CosmaShiva kaže: Pogledaj post
ma niš strašno,imali moji.obična virozica.samo što te aftice smetaju u ustima
pa dijete neće jesti.mi smo to štrcali octeniseptom pa je brzo prošlo.
kaj smije octenisept u usta?
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 12:52   #20
Sun.shine hebiga probala sam ja prevest i ukucat ali nista nisam nasla
Zvala sam nasu dr u HR rekla je nista osim paracetamola, ali probat cu nac propolis za djecu pa mu poprskat, sve samo da ublazi. Ma najvise sam pisala eto da se mame informiraju jer na prvu je bas za prepast se, ja nisam znala za ovaj virus sve do sad. Hvala na potpori!
__________________
The happiness of your life depends on the quality of your thoughts
Mznatizeljna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:09.