Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2012., 19:12   #1
Zašto i dalje školujemo kadrove koji praktično nikada neće naći pristojan posao?

Čitam, podaci za srpanj:

Većina novoprijavljenih bez radnog iskustva došla je izravno s redovitog školovanja – ukupno njih 8091, što je pak 399,8 posto više nego u lipnju.

Među njima, najviše je osoba sa završenom trogodišnjom srednjom školom, nakon čega slijede oni s gimnazijom, a čak 1581 osoba je sa završenim visokoškolskim i višim stupnjem obrazovanja.


http://www.vecernji.hr/vijesti/alarm...-clanak-440830

Srpanj je inače mjesec kada se najviše novih nezaposlenih prijavljuje - završava se školska godina, mnogi i koji studiraju (a koji mogu diplomirati tijekom cijele godine), požure obraniti diplomski prije ljeta... No, pogledajte strukturu!

Najviše novih nezaposlenih ima trogodišnje srednje škole, a potom gimnazije? Kakvu budućnost mogu imati ti mladi ljudi, osim malog broja koji će doći do majstorskog ispita i otvoriti obrte? A tek ovi s gimnazijom koji nisu upisali faks ili su odustali od studija? Što se oni mogu sutra nadati? Raditi najjednostavnije poslove i na latinskome pričati o svojoj teškoj sudbini? Hrvatska jednostavno nema kapacitet zapošljavanja velikog broja slabo školovanih ljudi! Naša razina plaća ne omogućava otvaranje klasične industrije koja zapošljava velik broj relativno neškolovane radne snage. Pogledajmo samo prosjek plaća u regiji, što bi se reklo "regionu":

Srpski mediji pišu kako je prosječna plaća u Srbiji isplaćena u siječnju ove godine iznosila samo 333 eura, što je najmanje u cijeloj regiji. U Albaniji je ona iznosila oko 380, Bugarskoj 390, Makedoniji 380, BiH 450, Rumunjskoj 480 te u Crnoj Gori 530 eura. Prema svemu sudeći najviše zarađuju Hrvati čija je prosječna plaća 800, te Slovenci čija prosječna plaća najviša u regiji te iznosi 1.000 eura.

http://www.poslovni.hr/vijesti/place...nu-198229.aspx

Dodajmo tome da su dopinosi kod nas jako visoki, pa su odnosi, kada se gledaju sa strane poslodavca još i lošiji po Hrvatsku. Dakle, ako trebate nešto sklapati, proizvoditi igračke, tekstil, raditi s bilo kojom radno intenzivnom djelatnošću za koju ne trebaju posebno školovani ljudi - u Srbiji prvoj rade u trećinu cijene u odnosu na Hrvatsku. U članicama EU, Bugarskoj i Rumunjskoj, negdje za pola cijene našeg radnika. A kako je teško očekivati da u radno intenzivnim djelatnostima Hrvat bude tri puta produktivniji od Srbina, ili duplo produktivniji od Bugara ili Rumunja, postoje za Hrvatsku tri rješenja:

a) smanjiti prosječne plaće na razini Srbije - pa će i kod nas početi dolaziti "klasična" industrija, ljudi će sa smješkom ići u pogon za svojih 200 € na mjesec (plaće na takvim mjestima obično nisu više od 2/3 prosjeka), nezaposlenost bitno pada,

b) pokušati ostaviti stvari kakve jesu - pa će se ovi s višim školama nekako zaposliti (dio ih sutra otići u EU raditi), a većina ovih s tri godine srednje ili gimnazijama će biti nezaposlena ili će moći također u EU, ali raditi najgore poslove koje nitko drugi ne želi,

c) napokon shvatiti da ako ne želimo a) ili ne želimo b) već želimo ostati i dalje s gotovo najvišim plaćama u regiji te naravno težiti prema još višima, ali uz manju nezaposlenost, onda moramo potpuno promijeniti obrazovni sustav i jednostavno pripremati kadrove koji će raditi složene i specijalizirane poslove, za kakve se ne može na par sati vožnje od Zagreba naći netko spreman raditi ih u pola ili za trećinu cijene.

A ovo pod c) se jednostavno ne radi - ne samo od strane vlasti, već ni od strane građana. Osobno nešto sitno predajem i na državnom tehničkom faksu i negdje trećina studenata prve godine se ni ne pojavi na ispitu. Budući inženjeri dakle, koji sutra čak i da ne nađu posao u Hrvatskoj imajuu ispred sebe cijeli svijet. Provlačiti će se tako po faksu nekoliko godina (uopće ne ne shvaćajući koja povlastica je u svijetu besplatan studij!), s negdje 25 će odustati. U to vrijeme, oni koji su završili će već tražiti odgovarajuće poslove, oni koji nisu ni pokušali će već biti SSS stručnjaci s majstorskim ispitom i nekoliko godina staža, ovi će biti ljuti na cijeli svijet, bez diplome i bez ikakvih znanja.

Jednostavno, školujemo ljude koji sutra neće dobiti neki pristojno plaćen posao, a onda dodatno dosta onih koji škulujemo - sami se potrude ispasti iz sustava koji im nudi ipak veće plaće i veću mogućnost zapošljavanja? Gdje je problem? Zašto to ni država, a ni dobar dio građana ne shvaćaju? Imati trogodišnju srednju školu (osim nekih izuzetaka) ili imati gimnaziju jednostavno znači u većini slučajeva raditi ili najlošije poslove ili biti nezaposlen - jer nekakve pogone koji traže tisuće takvih ljudi ulagači će raditi tamo gdje je radna snaga jeftina, a to je među ostalim naš prvi susjed.

Dodatno, mislim da ova "reforma" obrazovnog sustava koja se zaustavlja na linearnom rezanju plaća nastavnicima i profesorima neće pozitivno djelovati na konkurentsku sposobnost hrvatske radne snage u godinama koje dolaze...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 19:54   #2
Ne znam, čak ni Srbija nije toliko pokrenula industriju da bi se reklo da je reindustrijalizirana...

Smanjenje plaća bi bila civilizacijski korak unatrag...

Može se industrija i bez toga, smao udaljiti lokalne vlasti od nje i centralizirati državu u tom smislu (da rekao sam- CENTRALIZIRATI)
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 19:56   #3
da država ne dozvoli da svako malo netko ode u stecaj i pod tom krinkom uhvati lovu pa sutradan opet nova firma...bilo bi nam lakse....

danas je mladima posebice tesko..ako i ides negdje raditi moras gledati da imas za stan i hranu, niti mogu stupati u brakove...sve ide nizbrdo

uvijek sam za skolovanje..al danas samo studenti rade..i to neki po dva posla...gledajuci moj primjer..djevojka radi jedan dan u dm-u a drugi u new yorkeru...a ja ama baš ništa sa završenom školom
Insomnia86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 20:11   #4
A kome je uoće upućeno ovo pitanje?
Ta nismo mi "obični ljudi" kreirali ovakvu nakaradnu i arhaičnu obrazovnu politiku?
Ovo pitanje treba uputiti kreatorima,iste pogotovo od 2003.godine.
Pogledajmo u što je pretvorena Bologna u sprdačinu,a faksevi(posebno društveni) u produžene srednje škole koje proizvode nekonkurentnu radnu snagu.
žirinovski is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 20:12   #5
Quote:
žirinovski kaže: Pogledaj post
A kome je uoće upućeno ovo pitanje?
Ta nismo mi "obični ljudi" kreirali ovakvu nakaradnu i arhaičnu obrazovnu politiku?
Ovo pitanje treba uputiti kreatorima,iste pogotovo od 2003.godine.
Pogledajmo u što je pretvorena Bologna u sprdačinu,a faksevi(posebno društveni) u produžene srednje škole koje proizvode nekonkurentnu radnu snagu.
istina....svugdje treba reda....a i da kažem premalo prakse ima u školama...
Insomnia86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 20:14   #6
Pa možda bi se problem postojećih kadrova dao riješini nekakvim prekvalificiranjem u HZZ-u ili u nekim ustanovama. No za koje babe zdravlja ako visokocertificirani stručnjaci danas teško nalaze posao. Treba (vrlo dobro) porazmisliti i o sustavu obrazovanja. Predma ja ipak ne bih olako odustao od koncepta strukovnih, barem u nekom reformiranom obliku, ovaj sustav na neki način guši mobilnost radne snage. Ima dosta zemalja gdje cilj srednjoškolskog obrazovanja nije stjecanje struke. Ona se, što bi u nas vila SSS zanimanja, stječu primarno praksom kod poslodavca. Tako da netko sa završenom škola u Njemačkoj koja nije gimnazija konkurira za čitav niz poslova. Naravno, školski sustav je dijelom i stvar tradicije, to isto treba uzeti u obzir... i kao što rekoh, strukovno obrazovanje kakvo postoji u nas možda i nije loše. Ali bi ipak trebalo nekako omogućiti i stjecanje nekakve diplome praksom kod poslodavca... pa ako u svojoj temeljnoj struci ne možeš naći posao da možeš drugu steći i imati nekakav papir. Tako bi tržište rada zapravo samo proizvelo kadrove deficitarne . Tu naravno treba raditi sa poslodavcima i uvjeriti ih da je takvo ulaganje u radnu snagu investicija koja bi s etrebala isplatiti.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 20:15   #7
Vojky, u pravu si stoposto. Međutim, takva situacija je posljedica dugotrajnog zanemarivanja i obezvrjeđivanja obrazovnog sustava. Da bi se riješio problem srednješkolskog sustava trebalo bi modernizirati veliku većinu strukovnih škola, pootpuštati dobar dio kadra, sastaviti nove suvremene programe obrazovanja i dovesti u škole motivirane stručnjake. Naravno, to bi koštalo gomilu novaca koje nemamo.

U visokom obrazovanju je sličan problem. Na dosta fakulteta postoji hrpa kadra koji niti imaju interesa za predavanje, niti imaju imalo dara za taj posao, ali im se trpaju studenti da ispune kvote. Često se događa i da se studentima ubacuju posve nepotrebni sadržaji tek toliko da se nekome opravda radno mjesto.

Problem je i nedostatak kvalitetnih stručnih studija. Tehnički studji po sadašnjem načinu izvođenja uglavnom su usmjereni obrazovanju znanstvenog kadra, a to baš i nije ono što tržište treba (barem ne u velikom broju).

Također, izsvojeg iskustva s visokoškolskim sustavom, mogu reči daje s jedne strane socijalan, ali s druge strane sve više birokratiziran i nefleksibilan. Primjerice, znam da kolege koji moraju uz studij raditi, ili imaju druge životne situacije zbog kojih nisu u mogućnosti posvetiti "puno radno vrijeme" studiju imaju velikih problema jer im sustav nameće ogranićenja, makar su spremni uredno platiti dodatne troškove svog studija.

Sve u svemu, trebaju nam tmeljite promjene, ali ostaje pitanje, imamo li novaca za te promjene platiti...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 20:16   #8
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Pa možda bi se problem postojećih kadrova dao riješini nekakvim prekvalificiranjem. No za koje babe zdravlja ako visokocertificirani stručnjaci danas teško nalaze posao. Treba (vrlo dobro) porazmisliti i o sustavu obrazovanja. Predma ja ipak ne bih olako odustao od koncepta strukovnih, barem u nekom reformiranom obliku, ovaj sustav na neki način guši mobilnost radne snage. Ima dosta zemalja gdje cilj srednjoškolskog obrazovanja nije stjecanje struke. Ona se, što bi u nas vila SSS zanimanja, stječu primarno praksom kod poslodavca. Tako da netko sa završenom škola u Njemačkoj koja nije gimnazija konkurira za čitav niz poslova. Naravno, školski sustav je dijelom i stvar tradicije, to isto treba uzeti u obzir... i kao što rekoh, strukovno obrazovanje kakvo postoji u nas možda i nije loše. Ali bi ipak trebalo nekako omogućiti i stjecanje nekakve diplome praksom kod poslodavca... pa ako u svojoj temeljnoj struci ne možeš naći posao da možeš drugu steći i imati nekakav papir.
biro mi je ponudio tečaj za servisera računala ja ga prihvatila položila sve i ev 2 godine nema posla... tako da pol tog novca je bezveze ulupano....
Insomnia86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 20:24   #9
Quote:
Insomnia86 kaže: Pogledaj post
biro mi je ponudio tečaj za servisera računala ja ga prihvatila položila sve i ev 2 godine nema posla... tako da pol tog novca je bezveze ulupano....
Pa kužim, zato sam i izrazio skepsu prema takvom modelu. Nemam dojam da su te prekvalifikacije imale ozbiljan utjecaj na porast zaposlenosti. Kao ni ovi silni programi za samozapošljavanje itd. Jedini faktor koji ima kumulativni učinak (iako s velikim razlikama od struke do struke) je fakultet. Naprosto jedino to u pravilu povećava vjerojatnost da će nekom staž na birou biti kratak (ako isti nije završio ekonomiju i pravo). Ostalo u nas su puki eksperimenti bez nekog naročitog učinka.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 20:28   #10
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Pa kužim, zato sam i izrazio skepsu prema takvom modelu. Nemam dojam da su te prekvalifikacije imale ozbiljan utjecaj na porast zaposlenosti. Kao ni ovi silni programi za samozapošljavanje itd. Jedini faktor koji ima kumulativni učinak (iako s velikim razlikama od struke do struke) je fakultet. Naprosto jedino to u pravilu povećava vjerojatnost da će nekom staž na birou biti kratak (ako isti nije završio ekonomiju i pravo). Ostalo u nas su puki eksperimenti bez nekog naročitog učinka.
očito mi samo preostaje nać nekog bogatuna i udat se

20 godina smo unistavani..nemozemo promjene onda donjet u jednom danu...ali su nam hitno potrebne!
Insomnia86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 20:30   #11
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post

Sve u svemu, trebaju nam tmeljite promjene, ali ostaje pitanje, imamo li novaca za te promjene platiti...
Nije samo nedostatak novca problem - nemamo pravog čovjeka na čelu ministarstva! Dok se krene u prave reforme, trebat će godine. Najjače je kad se smijemo amerikancima kako nemaju pojma o životu i ljudima izvan USA, oni fino proizvode, stvaraju nove vrijednosti, a mi grcamo u govnima.
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 20:31   #12
Quote:
žirinovski kaže: Pogledaj post
A kome je uoće upućeno ovo pitanje?
Ta nismo mi "obični ljudi" kreirali ovakvu nakaradnu i arhaičnu obrazovnu politiku?
Ovo pitanje treba uputiti kreatorima,iste pogotovo od 2003.godine.
Osim one opće da građani ipak biraju vlast, vidljivo je i razmišljanje dobrog dijela građana - po forumima i komentarima ispod članaka je jasno veliko zadovoljstvo što se prosvjeti smanjuju plaće, dakle dobar dio građana ta područja smatra potpuno nebitnim, jer inače ne bi bili zadovoljni činjenicom da će biti još manje zanimljivi kvalitetnim kadrovima. Npr. ako govorimo o strukovnim školama, da li možemo očekivati kvalitetne inženjere da predaju za ove novce? Da li imamo u istima kvalitetnu opremu? Ili će tamo ići predavati oni koji nigdje ne mogu naći posao (a inženjeri ipak nisu ni granicama RH ograničeni)?

Quote:
žirinovski kaže: Pogledaj post
Pogledajmo u što je pretvorena Bologna u sprdačinu,a faksevi(posebno društveni) u produžene srednje škole koje proizvode nekonkurentnu radnu snagu.
Ali opet, kada su studenti prosvjedovali - prosvjedovali su samo da bude sve "besplatno", a ne da bude - kvalitetno. Štoviše, o tome na raznim studentskim forumima ima malo ili ništa.

Pa bih rekao da je ovdje u pitanju sinergija i građana i vlasti.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 20:32   #13
Quote:
Inox 18/10 kaže: Pogledaj post
Nije samo nedostatak novca problem - nemamo pravog čovjeka na čelu ministarstva! Dok se krene u prave reforme, trebat će godine. Najjače je kad se smijemo amerikancima kako nemaju pojma o životu i ljudima izvan USA, oni fino proizvode, stvaraju nove vrijednosti, a mi grcamo u govnima.
pa i bit cemo..samo mi moramo znati svakiu stopu na kugli zemaljskoj i država koja nema novca mjenjamo knjige svake godine...

prvo treba to rjesiti...
Insomnia86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 20:37   #14
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Provlačiti će se tako po faksu nekoliko godina (uopće ne shvaćajući koja povlastica je u svijetu besplatan studij!), s negdje 25 će odustati.
Netko zlobniji od mene bi rekao da je upravo u ovome problem.

Iz vlastitog iskustva znam da najvažnija pitanja kod upisa na fakultet nisu vezana uz literaturu ili raspored predavanja, već se brucoši raspituju o najbližim menzama, besplatnom pokazu i koji kafić ima najbolju kavu.
Teta u knjižnici se čudila što sam došao mjesec dana ranije posuditi neke knjige. Kaže da polovica studenata završi faks, a da ni ne znaju da imamo knjižnicu u sklopu glavne zgrade.

Troši se novac na plaćanje studija ljudima koji to neće znati/moći iskoristiti u daljnjem životu.

Ne znam zašto se svi boje reći da je Car gol?!
Očito je da je nama rad za 200 eura mjesečno u tvornici strane korporacije najrealnija opcija za budućnost (tu ne isključujem ni sebe). Mislim da bi velikom dijelu nacije to bila čisto ok opcija.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 20:39   #15
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Netko zlobniji od mene bi rekao da je upravo u ovome problem.

Iz vlastitog iskustva znam da najvažnija pitanja kod upisa na fakultet nisu vezana uz literaturu ili raspored predavanja, već se brucoši raspituju o najbližim menzama, besplatnom pokazu i koji kafić ima najbolju kavu.
Teta u knjižnici se čudila što sam došao mjesec dana ranije posuditi neke knjige. Kaže da polovica studenata završi faks, a da ni ne znaju da imamo knjižnicu u sklopu glavne zgrade.

Troši se novac na plaćanje studija ljudima koji to neće znati/moći iskoristiti u daljnjem životu.

Ne znam zašto se svi boje reći da je Car gol?!
Očito je da je nama rad za 200 eura mjesečno u tvornici strane korporacije najrealnija opcija za budućnost (tu ne isključujem ni sebe).
pol studenata su vječiti studenti..i tu moramo biti iskreni...uzivaju, ne mare za faks...pritom ni za roditelje..a koliko njih bi islo na fakultet a nemaju mogućnosti

i tu treba reda..mozes past godinu...ili ono ne proci...ali do 30 te studirat a da nije medicina...bas i ne
Insomnia86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 20:43   #16
Quote:
Insomnia86 kaže: Pogledaj post
pol studenata su vječiti studenti..i tu moramo biti iskreni...uzivaju, ne mare za faks...pritom ni za roditelje..a koliko njih bi islo na fakultet a nemaju mogućnosti
Pa diplomira ih 30-40%. Prvo bi trebalo uvesti - tko odustaje od faksa, a nema za to neki iznimno bitan razlog (npr. bolest, teška obiteljska situacija), plaća ono što je do sada bilo u njega uloženo.

Pa ono - razvlačio se 2-3 godine, odustao, plati 100.000 kuna. Zauzeo je nekome mjesto, odnosno bez njega grupe su mogle biti manje i kvalitetnije.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 20:45   #17
Sda sam otišao provjeriti jer me je uvijek zanimao taj američki model community colledge. To je neki stupanj između srednje škole i fakulteta. Može te pripremiti za 4 godišnji studij ili možeš ići na model koji te priprema za tržište rada. Je da se svi smijemo Amerima što ne znaju pokazati svoju zemlju na karti, ali sam uvijek mislio da je njihovo visko školstvo naprednije, iako se sada za njega moraju zadužiti za cijeli život.
BORO1054 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 20:52   #18
kojih to kadrova nedostaje?
Bunga Bungalow is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 20:53   #19
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Pa diplomira ih 30-40%. Prvo bi trebalo uvesti - tko odustaje od faksa, a nema za to neki iznimno bitan razlog (npr. bolest, teška obiteljska situacija), plaća ono što je do sada bilo u njega uloženo.

Pa ono - razvlačio se 2-3 godine, odustao, plati 100.000 kuna. Zauzeo je nekome mjesto, odnosno bez njega grupe su mogle biti manje i kvalitetnije.
tako je...ja sam se uvijek trudila sto prije sve napraviti.. i sad sam tu gdje jesam...radim sezonski posao mj dana i tko zna ocu li dalje....i zivim Bogu iza nogu tj u slavoniji..
Insomnia86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 20:55   #20
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Osim one opće da građani ipak biraju vlast, vidljivo je i razmišljanje dobrog dijela građana - po forumima i komentarima ispod članaka je jasno veliko zadovoljstvo što se prosvjeti smanjuju plaće, dakle dobar dio građana ta područja smatra potpuno nebitnim, jer inače ne bi bili zadovoljni činjenicom da će biti još manje zanimljivi kvalitetnim kadrovima. Npr. ako govorimo o strukovnim školama, da li možemo očekivati kvalitetne inženjere da predaju za ove novce? Da li imamo u istima kvalitetnu opremu? Ili će tamo ići predavati oni koji nigdje ne mogu naći posao (a inženjeri ipak nisu ni granicama RH ograničeni)?



Ali opet, kada su studenti prosvjedovali - prosvjedovali su samo da bude sve "besplatno", a ne da bude - kvalitetno. Štoviše, o tome na raznim studentskim forumima ima malo ili ništa.

Pa bih rekao da je ovdje u pitanju sinergija i građana i vlasti.
Al čekaj malo prosvjeti nije smanjena plaća, već je ukinuta isplata dodatka koji im se 8 godina nezakonito isplaćivao, čini mi se od 120 do 600 kuna da će biti manja plaća.
A što se tiče kritike obrazovnog sustava u Hrvatskoj o tome se već konstantno govori.
žirinovski is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:20.