Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2023., 02:25   #1
Tillandsia cyanea i Guzmania

Pozdrav!

Imam doma biljku Guzmaniu i nedavno sam kupila Tilandsiju. Obje biljke su iz iste porodice Bromeliaceae. Guzmaniji je već prošao cvijet i osušio se i zanima me zna li netko što napraviti s osušenim cvijetom s obzirom na to što cvijeta samo jednom? Trebam li ga ukloniti i kako dalje postupati s biljkom? Kako sam čula trebala bi pustiti nove mlade biljčice no još uvijek nije i stoji na istome. Također me zanima za Tilandsiju, trenuto je procvjetala, predivna je i isto me zanima što nakon što se cvijet osuši, treba li samo čekati da pusti nove mladice i što napraviti u slučaju da ih ne pusti?
Megii99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2024., 17:57   #2
Što se Guzmanie (koja točno?) tiče, nedavno sam nabavio Guzmaniu Monostachiu koja također cvjeta samo jednom, pročitao sve i svašta i to ovako nekako ide za ovu moju... Cvijet možeš po želji ostavit ako ti ne smeta ružan izgled ili odrezat u sredini što niže ali tako da ne režeš okolno lišće. Mama Guzmania će još koju godinu proizvodit mlade biljičice. Njih ostavi u istoj posudi s mamom sve dok ne budu visoke otprilike jednu trećinu mame, tada ih možeš presadit u novu. Za presađivanje izvadiš sve iz posude i male zajedno s korijenom odvojiš od mame pazeći da na malima ostane bar nešto maminog korijena.

Moja Guzmania još cvjeta pa nisam još ništa od navedenog isprobao no kad za to dođe vrijeme, mlade Guzmanie planiram stavit u substrat za orhideje.

Za Tilandsiju nemam pojma.
discoHR is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2024., 18:43   #3
@discoHR, mlade guzmanije posadi u supstrat od kokosovih vlakana i još dodaj perlit ili vermikulit.
Cvijet guzmanije traje tek dan do dva, nakon cvatnje još neko vrijeme ostaju brakteje koje izgledaju poput cvijeta.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:07.