Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2004., 23:29   #1
Cjepivo protiv vodenih kozica

vec sam dotakla tu temu na drugom mjestu.ali evo,opet mi se nasla na listi prioriteta.na zalost.
otkako se mali rodio,ja znam za tu vakcinu kao kontraverznu.prije svega male boginje,vodene kozice,ospice,varicella(sad imam sve termine u rukavu ) jesu dosadna,ali uglavnom nisu opasna bolest za djecu izmedu 1 godine do oko ili iza puberteta.ljudi koji zaglave u bolnici zbog njih su ili odrasli,ili bebe(rijetko).medutim,u USA tvrde da ljudi od toga cak i umiru,govorili su onda o 1000ma,a sad o 100ma.(cak ni ne kazu toliko djece,nego lijepo pise "... about 100 people die..".)protivnici vakcine tvrde da slucajevi koji zavrse u bolnici su najcesce oni koji su koristili lijekove da ublaze simptome,dakle te komplikacije uglavnom ne dolaze od bolesti,nego od upotrebe neodgovarajucih sredstava.neki roditelji su za vakcinu i uzeli bi je i sami jer olaksava simptome.s druge strane,vakcina je samo 70-95%,ilite na mom papiru iz bolnice 85% djelotvorna.dakle mnogi koji dobiju vakcinu,dobiju i bolest kad je susretnu,ali u prvim godinama iza vakcine u blazoj formi.dokaza nema dovoljno,jer ta vakcina potice iz Japana gdje je koristi u posljednjih 10tak godina.takode,neki tvrde da je moguce(tj., nedovoljno istrazeno) da se ova vakcina mora obnavljati svakih 10 godina.ova moja klinika kaze da to nije istina.sve ako to i jeste istina(da nema revakcine),meni ostaje strah da mi je dijete mozda u tih 15% kojima vakcina ne da imunitet,i da je na riziku da dobije bolest sa 20,30,40 godina.a sto stariji pacijent to vece sanse za komplikacije,upale pluca su uobicajene.pa cak i smrt se dogada.drugi problem je sto ima nalaza da su reakcije na vakcinu ceste,i mogu takode biti u najgorem slucaju upala pluca,ostecenje mozga,i smrt(roditelji tvrde od vakcine se dijete razboljelo,a drzava i bolnica tvrde ne-kome vjerovati? )

ja nisam zeljela ovu vakcinu za svog sina.do sad sam je bila uspjela izbjeci.legalno djeca do 12 godina mogu putovati u i van US bez te vakcine illi imuniteta,a iza tog uzrasta se mora imati ili dokaz imuniteta ili vakcina.ja sam zeljela cekati tu granicu od 12 godina u nadi da ih mali dobije.ali u drzavi TX,djeca se ne mogu upisati ni u vrtic(bilo koja forma),ni u skolu,bez te vakcine.prosle godine sam im uspjela zamazati oci sa dokumentom koji sam trebala donijeti u nekom vremenskom roku,i nisam nikad.ove godine medutim nisam uspjela.
jutros je mali dobio vakcinu u 9.30. do 11 se ponasao malo usporeno,ali o.k.a onda je poceo da se zali da je umoran,da je pospan,da ga boli stomak,pokusao bi povracati,ali mu nije islo,nema apetit,nista jos nije pojeo(sad je skoro 4 po podne),,legne na krevet,pa na pod,pa na drugi krevet,pa kuka kako ga boli stomak,hoda ko da je pijan.nema temperatutu niti naticanje.ni osip.samo je drugo dijete.jutros je skakao kao ninja kornjaca,smijao se,i u stvari sam voljno prihvatio da se mora dobiti ta vakcina,zavrnuo rukav i nije ni plakao,jer je dobio cokoladicu i lizalo uz nju od mene i naljepnicu od tete.konacno je malo prije zaspao.
ne mogu vam opisati kako se glupo osjecam.zvala sam kliniku.oni kazu ako nema temperature nema problema.da se javim kasnije ako bude gore.(kasnije ce oni zatvoriti kliniku,pa bismo morali u hitnu.)ali ja se nadam da ce se on probuditi zdrav.jednostavno se osjecam kao kreten,kao da sam kriva za nesto.nagovorila sam dijete da dobije vakcinu od koje mu nije bolje nego losije,i protiv bolesti od koje mu 99,99% nista ne bi bilo.ja sam ga nagovorila,jadnicka od 4godine,i miran je sam prihvatio da bi mu bilo bolje,i sad ni ne povezuje da je lose zbog toga.i tako sjedim i cekam i posmatram i zovem i pitam sestre (na 2 broja) i one me pitaju:a je li imao "seizures"(napade,kao epilepsije)?pa jel treba,do vraga,i to da ocekujem od vakcine?
ko je ovdje lud?
sve i kad se probudi,ako i ne dobije odmah osip,temperaturu,ne nastavi s mucninom i stomacnim bolovima,(i,ne daj boze, ne dobije napade,malaksalost,ili sta gore),meni ostaje da se pitam i brinem,najprije za iducih mjesec dan(dok jos moze imati reakciju),a onda i sta ako mu za 15,20 godina ta glupa vakcina oslabi,i on dobije bolest,ili bude tamo gdje je nema dostupnu revakcinu?ili cak dostupnu med. pomoc?u ovom momentu sam tako ljuta.a kad samo pomislim na one roditelje cija su djeca nakon te iste vakcine postala autisticna,dobila trovanje...pa covjeku dode da nekoga golim rukama ukloni s lica zemlje(one koji su takvo sto odobrili i podrzali).(toliko o mojoj neupotrebi sile )
s druge strane,sta sam mogla uraditi?sjedit s njim do dana kad mu budem nasla kandidata da ga zarazi,ili ga budem morala odvesti konacno na vakcinaciju(skola)?
kako takvo nesto moze da se zahtijeva od roditelja???kako drzava ima pravo da zahtijeva vakcinaciju protiv benigne bolesti?je li i to zato da bi farmaceutske kompanije zaradile vise?jer koliko god pokusavam da shvatim,ja osjecam da me j... u zdrav razum kad kazu da su vodene kozice/ospice opasne po zivot,ili nose ozbiljne posljedice.
uz to,upravo sam procitala da se ta vakcina pravi od zarazenih fetusa.
eno ga prevrce se.ma dobro,on je zdravo i jako dijete.on je biti ok.ali ne mogu da ovo ne podijelim s vama.
IlBo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 23:59   #2
upravo dok sam zavrsavala post probudio se povracajuci uzasno mnogo.morala sam ga okupati,po zvala kliniku oni opet kazu da je u redu.(mozda je nesto drugo! right!)onda opet povrati.idem u hitnu.
IlBo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 00:34   #3
Prvo, nadam se da ce ti dijete biti OK
Drugo koliko je meni poznato cjepivo za vodene kozice se daje kao posebno i nije obavezno. Osim toga vodene kozice nisu isto sto i ospice/male boginje.
Sto se tice cjepljenja u US to ti je na zalost tako - moras imati sto traze pa koliko god se to nama svidalo li ne. Da li isto pravilo vazi za privatne skole ne znam.
S obzirom da radim u skoli pa vidim i drugu stranu medalje mogu ti reci da je frka kad ti uleti neko dijete iz tkoznaotkuda i onda se razboli i zarazi pola skole. Prosle smo godine imali slucaj tuberkoloze , djecak je dosao negdje iz Juzne Amerike i nekim propustom krenuo u skolu bez potrebnih cjepiva i sistematskog pregleda. Ne tebam ni reci koja je frka bila, svi smo morali ici na testiranje, ma iznered...
Sto se tice vodenih kozica moj ih je maleni dobio prije 1 god. i njima zarazio tatu . Doktorica je vec bila pripremljena na tu mogucnost jer sam joj rekla da nitko od ostalih ukucana nije imao vodene kozice. Muz je dobio neke ljekove i patio se junacki, dok stariji sin i ja nismo nista dobili.
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 14:50   #4
evo me opet.ovdje je jutro,a ja sam se osjecam jos poprilicno ...pooped.posrano.ne bas sasvim.ne sasvim jer je mali bolje.
sinoc smo ostali na razmatranju do kasno u noc u bolnici.u hitnoj je mali nasatvio povracati,i bezivotno mi je lezao na rukama.budan,ali jedva.jedva bi otvorio oci da me pogleda kad trazim.onda bi poceo ubrzano disati,pa se zgrcio i povratio jos.na kraju samo onu zutu tekucinu iz zuci,jer mu je stomak bio sasvim prazan.i vodu bi povratio.ali nakon nekog vremena,malo lijekova i rehidriranja ,poceo se vracati.
mislim da ovaj osjecaj moze znati samo neko ko je imao slicno iskustvo.dijete koje je ujutru bilo zdravo i normalno odjednom postane mlitavo tijelo na tvojim bespomocnim rukama.jednostavno,dijete mi je izgledalo kao da umire.
zasto?zbog j..... vakcine.protiv bolesti koju smo i ja i njegov otac i sve tetke i rodaci prosli bez takvih scena i problema.

diadora,svaka drzava ima drugacije regulacije u US.u TX je obavezna ova vakcina od 08/01/2000.ja razumijem razloge vakcinacije,i nisam se bunila za tuberkulozu,niti polio,ni meningitis,itd.,jer su to opasne bolesti.ali vodene ospice???(varicella=vodene kozice=vodene ospice=male boginje=chicken pox)
jos sam vise podivljala (ne na glas,nisu mi oni krivi) u hitnoj kad sam konacno saznala da u slucajevima ozbiljnih religioznih zahtijeva protiv,mogu da se izbjegnu vakcine,ukoliko se imaju odredeni papiri.mi nemamo religijskih razloga,i to je vec u njegovom kartonu,i valjda mi zato niko nista nije govorio.izuzev da je obavezno.ja sam imala los osjecaj oko ove vakcine,jer sam za nju cula ranije,mozda na 60 minutes ili nesto slicno.sad se jos vise udaram u glavu.mislim,cega se plase.ako su njihova djeca cijepljena,valjda zato nece dobiti te bolesti od kojih strahuju kad su u kontaktu s njima.kao u slucaju tvoje skole,diadora.pa cijepljeni su svi protiv tuberkuloze,i ta vakcina jeste dokazano efikasna.za razliku od ove,koja je totalno kontraverzna,pa ipak insistiraju na njoj.a to s tim djecakom je zaista veliki propust,pocevsi od ins,koji su meni trazili papire koji dokazuju(testirali me u lab,jer nisam imala dokaz iz bosne) razne bolesti,ne sjecam se vise svega,to je bilo 97.
ali,ono sto je vazno,je da je moj sin sad dobro.naravno meni ostaje da se brinem jos mjesec i po,jer jos toliko dugo ima mogucnosti za reakciju za vakcinu.u meduvremenu mu necu dati nikakve druge lijekove,jer kad bi se nesto dogodilo oni obozavaju da to prilijepe na neki drugi uzrok.sta drugo da mislim nego da je novac u pitanju.cujem da je 60$ po vakcini.bebe 12-18 mj dobiju samo jednu dozu,pa se mislim,moraju revakcinisati.ostali dobiju duplu dozu.
eno,cujem ga,budi se.idem.
IlBo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 16:25   #5
Ilbo, drago mi je da je malenom bolje

moram priznati da mi ponekad stvarno nije jasna regulativa cijepljenja u USA ... obavezno je cijepljenje protiv tako bezazlene dječje bolesti kao što su vodene kozice, a s druge strane usprkos silnim emigrantskim skupinama još uvijek ne uvode cjepivo protiv tuberkuloze (barem za rizične skupine)

ali dobro, pretpostavljam da žele spriječiti bilokakve epidemije vodenih kozica u vrtićima i školama jer u njih idu normalno i HIV pozitivna djeca, a za njih je varicella nešto opasnija nego za zdravu djecu.

Sad si me ponukala da odem na stranicu od Federal Drug Administration - FDA i našla priopćenje od 24. siječnja (znači vrlo friško) gdje imaš adresu na koju kao roditelj prijaviš nuspojavu cjepiva ... mislim da bi bilo dobro da i ti prijaviš ovo sa svojim djetetom. Doduše, to bi trebali prijaviti i liječnici u hitnoj gdje si noćas bila, ali svejedno (u slučaju da oni zaborave).
ppogledaj malo na ovoj adresi
http://www.accessdata.fda.gov/script...ter.cfm?id=194
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 18:44   #6
Cjepivo protiv tuberlokoze u drzavi NY nije obavezno. Moj se sin ovdje rodio i nije cjepljen protiv tuberkoloze. Objasnjenje je da su to bolesti zemalja "treceg svijeta" dakle ne bolesti bogatih drustava .
Mi smo ovdje doselili krajem 80-ih i nama to nije trazeno ali jest snimka pluca i negativan test na AIDS hmmm...
I to da se iznimke cine ako je u pitanju religija je tocno - ako ti nije frka manipuliraj s tim.
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 17:25   #7
samo sam se htjela zahvaliti diadori i allegri.na zalost,kasno je za manipulaciju,zavrsili smo sa svim vakcinama do 10 godine,kad nam ostaje samo revakcina tb mislim.
allegra,poslala sam raport.hvala.mozda pomogne i drugim forumasima u US.i na papirima koje su mi dali u klinici pri vakcinaciji spominje se vaers,ali nisu dali web stranicu.postoji i fond Nacional Vaccine Injury Compensation Program za djecu s ozbiljnim posljedicama(pomoc roditeljima da plate med. racune u slucajevima teskih ostecenja ).
ovdje je obavezna i vakcina protiv tuberkuloze.ja sam mislila da je u svim US drzavama.i guess not.
a to za djecu koja su AIDS/HIV+,u pravu si.isto ide i za djecu sa bilo kojom vrstom raka,djecu na steroidima,bolestima imunog sistema.oni ne mogu dobiti ni vakcinu,jer je u pitanju "zivi" virus.medutim,mogu biti zarazeni i od djece koja svjeze dobiju vakcinu,kao i od 15-30% onih kod kojih vakcina nije sprijecila virus.a da ne govorimo da se mogu zaraziti i bilo gdje van skole.ipak,moram reci da ja o tome nisam mislila i da mi se dopalo sto ti jesi.(primijetila sam neke druge tvoje postove koji su mi se dopali,ili gdje sam pomislila isto,kao ono s panicnim strahom,ali ne stizem praviti komentare,pa evo sad ti saljem mali ) iako jos uvijek ne mislim da je u redu ,koliko god mi je zao tih jadnicaka,stavljati na rizik i djecu koja su savrseno zdrava.brojevi reakcija na ovu vakcinu su poprilicno veliki,i to medu djecom bez ikakvih problema.ja sesamo nadam da je to kraj nevolja za nas.uzasno smo se uplasili.dijete je izgledalo ko da umire.uzeli su nas ravno u sobu u hitnoj,bili smo na visokoj listi prioriteta.jos se oporavljam od soka,iako je mali sad dobro .

IlBo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 14:11   #8
Cjepivo protiv vodenih kozica

Nisam htio u thread o vodenim kozicama, a mozda je i za "zdravlje".

Uglavnom nedavno mi je necak od 2.5g dobio kozice,a moj sin je par mjeseci stariji i nije jos dobio iako su bili u neposednom fizickom kontaktu. Od tada je proslo nekih 20 dana.

Uglavnom zanima me da li je kod nas u Hrvatskoj cijepljenje djece protiv kozica obavezno ili prema zelji roditelja. Kakve su preporuke uopce o tom cjepivu... znate li stogod o tome? Kako je u zemljama van hrvatske?
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 14:12   #9
daj pusti dijete da dobije kozice ko sva normalna djeca... sto ce mu cjepivo
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 14:19   #10
Quote:
kemik kaže:
daj pusti dijete da dobije kozice ko sva normalna djeca
Nazalost nisam imao (tj. moje djete) srecu da mi se rodi zdravo djete. Nije kao sva normalna djeca.

BTW vrlo brz odgovor.
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 15:01   #11
bez obzira sto ti je dijete rodjeno bolesno (ovdje mozes procitati kojim se skupinama preporuca cijepljenje te neke podatke o samom cjepivu.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 19:27   #12
Nije obavezno, ne znam koliko je ispitano tj. otkad se koristi.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 22:46   #13
Quote:
Mali_Mirko kaže:
Nazalost nisam imao (tj. moje djete) srecu da mi se rodi zdravo djete. Nije kao sva normalna djeca.

smije li se se znati što je djetetu?
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 23:10   #14
To je živo cjepivo, btw.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 09:14   #15
hm da..meni je prijateljica naime cijepila dvoje zdrave djece protiv vodenih kozica
meni je to maloooo....a ne znam..ako smo ih svi prebolili zashto onda ne bi i moj sin..
a inache....kako je moja nevista doktorica na spec. bash je pitala nekog u Zg sa pedijatrije i gospodja...*koja joj predaje* je rekla da nikako dijete cijepiti...chak ni protiv gripe da je ot bezveze...i tako te stvari..da iovako prime previshe cjepiva...
__________________
Nekako mi je dosta mushkih....ono..ne toliko dosta da bi preshla igrat za suprotni tim, a opet sasvim dovoljno da ostanem sjedit na klupi...

"Frankly, my dear, I don't give a damn..."
Nerea is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 09:32   #16
Cijepljenje protiv vodenih kozica i nije tako bezvezno kako se može činiti, jer ono štiti od vk do kraja života, a dobiti vk u starijoj dobi je itekako opasno. Osim toga, cjepivo štiti i od zostera. Vodene kozice, osim toga, mogu izazvati jako visoke temperature koje za malu djecu mogu biti itekako nezgodne. No, naravno, svako cjepivo ima i nuspojave, pa treba dobro odvagnuti štetu i korist.

Cijepljenje protiv gripe za djecu se provodi tek odnedavno, pa stvarno baš i nije za preporučiti.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 12:09   #17
Quote:
Tija kaže:
smije li se se znati što je djetetu?
Djetetu je bilo problemi sa jetrom. Operacija, bolnica ...

Evo jos malo pa ce proci tri godine od toga.

Zato me zanimalo imaju li vodene kozice kakve veze sa jetrom, da je "napadaju" ili slicno. Inace kod pedijatrice od mog djeteta sam cuo od med.sestre da to cjepivo postoji vec 10 godina (ona ga osobno daje djeci)
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2005., 14:36   #18
Čini mi se da sam negdje čitala kako to cjepivo protiv vodenih kozica ne stvara kod djeteta doživotni imunitet. U SAD-u je to cjepivo navodno obavezno od navršene 1 godine djetetova života.
 
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 08:08   #19
cijepljenje protiv kozica

Planiramo dat našu princezu u jaslice na jesen i razmišljamo da ju cijepimo protiv vodenih kozica - zanima me ima li tko iskustva s tim? Da li stvarno djeluje (čuli smo da nije 100% sigurno), eventualne nuspojave i slično.

Zahvaljujem
__________________
'Music is your own experience, your own thoughts, your wisdom. If you don't live it, it won't come out of your horn.' - Charlie Parker
Baan Dar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 08:56   #20
Čula sam za tu mogućnost, ali je nismo iskoristili. A i pošteno bih pročitala i raspitala se što gubim i što dobivam (i to po mogućosti ne kod farmaceuta koji prodaju lijek, nego kod neovisnog liječnika). Možeš možda pitati i na stranicama plive ili cybermeda.

Znam da sam u reklami za cjepivo čitala i o nekim mogućim nuspojavama kozica, ali toj reklami, kao ni onoj koja me uvjerava da bih eto na ovog trenutka trebala piti lijek protiv jetre, ne vjerujem previše.

Moj se sin zarazio kozicama kad je imao godinu i pol. Malo sam se uplašila što će to biti jer mi se učinilo prerano (ja sam ih preboljela u 6. ili 7. godini).

Ali prebolilo ih je tako lako i skoro bezbolno, vrlo se malo svrabao, imao je nešto sitno, sitno temperaturice i to je to.
vesela sova is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:18.