Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2009., 16:12   #1
Electronic Paper Display

Pozdrav,

izvinjavam se zbog griješka u tekstu, jer inače sam iz Slovenije, ali zbog interesantne tehnologije o kojoj nema baš puno informacija odlučio sam da se registrujem na forum.hr.

Kod nas u firmi več duže vrijeme radimo sa elektronskim papirom, jer pravimo aplikacije prenosnih uredjaja, koji upotrebljavaju tehnologiju elektronskog papira. Ovi displayi troše vrlo malo energije - u stvari troše energiju samo kad se promenjava slica na njima. Kad je refresh završen, display elektronskog papira može se izključiti sa napajanja, i slika če zauvijek da ostane gore.

Isti ovi displayi se upotrebljavaju u eBook readerima.

Tako izgleda, samo tu još nije potpuno tako kako bih moralo biti: http://www.youtube.com/watch?v=9Bw1X...e=channel_page

Jer znam da o elektronskom papiru nema dosta informacija na internetu, ali ima dosta pitanja o toj tehnologiji, odlučio sam da otvorim ovu temu, i da vam pokušam odgovoriti na pitanja iz prve ruke.

Uživajte i dalje, pozdrav!
RoVi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 23:51   #2
Evo pitanja odmah.
Ima li kakvih naznaka smanjenja cijena i masovnije proizodnje?
Morate priznati da 600 eura je jedan irex illiad i nije najsretnija.
Kako sami uredjaji stoje s zasticenim pdf-ovima?
Znam da su ovo pitanja oko uredjaja, a ne e-inka, ali mislim da oko potonjeg i nema preise nepoznanica.

Mene jako zanima cijela ta tehnologija, pisanja, uredjivanja i citanja teksta na takvim uredjajima, ali se bojim da nista od toga dok se cijena ne smanji...
Ili barem dok standard ne postane 8 incni ekrani. Starno ne vidim 6 inca kod sonyja cemu mogu sluziti. Samo stvaraju potrebu za vjecnim zoomom...
Boltorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 12:25   #3
Sto se tice pitanja oko iRexa to ti nemogu tacno odgovoriti, jer neznam.
Cena ce se smanjiti i proizvodnja ce biti mass ali ne tako brzo kako bih htjeli. Za sad sve EPD (electronic paper displaye) pokupe veliki playeri kao sto su Sony i Amazon, i zbog toga proizvodivač EP displayeva nece pustati cijene za sad. Mass productiona za obicne ljude nema, jer ovi veliki playeri pokupe svu proizvodnju liniju, i tako proizvodivač EP displaya ne treba nuditi support na sve strane, osim ovim velikim playerima. To ce se tokom vrijemena promjeniti.

Sto se tice PDFova nemogu da ti odgovorim, jer to opet zavisi od implementacije sistema. Jer kad sam kontrolišeš EPD, možeš na njemu izrisati sve što se može izrisati i na običnom kompjuteru - u manjoj rezoluciji, valjda.
Nema veze dali je to PDF, jpeg, .docx, web stranica, powerpoint, ...

Vec postoje 8'' i 9.7'' EPD ekrani, ali jos nisu spremni za mass production zbog velikih proizvodnih troškova. Ima i 9.7'' flexible i izgleda fenomenalno, samo nije jos spreman za mass.

Ja vidim da 6.5'' ima i pluse i minuse. Bolje se cita ako je 9.7'', ali nemozes ga staviti bilogdje jer je prevelik. 6.5'' je stvarno portable. Vidjeo sam i neki uredjaj koji je imao dva komada od 6.5'' i kad si ga razgrnuo bio je kao 10'', sa crtom u sredini

Inace ima 180 stepenji kut vidjenja, odlicno se cita/vidi na suncu, nema boje - to su mu neki glavni faktori.

Cijena za display i driving board (driving controller + ram + flash + temp. senzor...) je oko 350 Eura. Onda se moze preko USB ili 8-bit host busa slati informacije za prikazivanje na elektronskom papiru. Samo je problem jer je nazalost prakticki nemoguce kupiti EP na trgu.

Pozdrav
RoVi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:02.