Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2011., 00:43   #61
Quote:
Emilian kaže: Pogledaj post
Evo jedna zgodna ilustracija na temu:


Što se tiče potopa - tu baš nema nikakve logike - mladi logičaru! Jer otkud tolika voda u obliku kiše?
Jedino ako je dobavljena za te potrebe direktno iz svemira, odn. ako ju je Bog stvorio - osim one postojeće na Zemlji! A ako je 'dobavljena' gdje je nestala?
Zapravo sve se može 'objasniti' čudima - ali ako je tako - onda nema smisla o tome ni govoriti. Bogu je sve moguće, bla, bla
Ne radi se o tome da je cijela zemlja potopljena nego samo Irak , Kuvajt i taj dio tj doline Eufrata i Tigrisa a obilne kiše su padale tu i u planinama Turske i okolo pa je cijeli Irak i Kuvajt poplavio,

Noina arka nije postojala. To je samo prica. Tko ce stavit dvi koze i dva tigra jedno pord drugoga. Besmilice. To je smao prica.

Zadnje uređivanje grovia : 12.07.2011. at 00:48.
grovia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 10:38   #62
Možda su svi bili vegetarijanci i hipiji?
gugi the lizard is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 12:19   #63
Quote:
grovia kaže: Pogledaj post
Ne radi se o tome da je cijela zemlja potopljena nego samo Irak , Kuvajt i taj dio tj doline Eufrata i Tigrisa a obilne kiše su padale tu i u planinama Turske i okolo pa je cijeli Irak i Kuvajt poplavio,

Noina arka nije postojala. To je samo prica. Tko ce stavit dvi koze i dva tigra jedno pord drugoga. Besmilice. To je smao prica.
ma daj. a kako objašnjavaš npr. fosile kitova u istočnoj sahari? nije vrag da su eufrat i tigris do tamo nabujali. a i da jesu, opet, kitovi u eufratu i tigrisu?

__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 13:03   #64
prije 40 milijuna godina podrucje sahare kao i bliski istok bio je pod morem to more je nestalo kada je africka ploca sudarila sa euroazijskom plocom i zato se danas u sahari pronalaze fosile kitova
nepoznati87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 13:14   #65
Quote:
nepoznati87 kaže: Pogledaj post
prije 40 milijuna godina podrucje sahare kao i bliski istok bio je pod morem to more je nestalo kada je africka ploca sudarila sa euroazijskom plocom i zato se danas u sahari pronalaze fosile kitova
znači, prvo je bila pangea - jedinstveno kopno, pa se je razdvojilo, pa se je opet sudaralo i tako su kitovi najebali!? i sudar je bio tako iznenadan da kitovi nisu stigli uteć. bit će da su te ploče jurile najmanje 140 km/h kad su se sudarile
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 13:22   #66
Quote:
diogeneš kaže: Pogledaj post
znači, prvo je bila pangea - jedinstveno kopno, pa se je razdvojilo, pa se je opet sudaralo i tako su kitovi najebali!? i sudar je bio tako iznenadan da kitovi nisu stigli uteć. bit će da su te ploče jurile najmanje 140 km/h kad su se sudarile
sve ti pise u linku koji si ti postavio
nepoznati87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 13:24   #67
Quote:
nepoznati87 kaže: Pogledaj post
sve ti pise u linku koji si ti postavio
to je puka teorija
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 13:32   #68
Quote:
diogeneš kaže: Pogledaj post
to je puka teorija
znaci svi fosili koji su dosad nadeni za tebe je to puka teorija
nepoznati87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 13:36   #69
Quote:
nepoznati87 kaže: Pogledaj post
znaci svi fosili koji su dosad nadeni za tebe je to puka teorija
krivo si razumio. fosili su realnost, ali je objašnjenje njihovog nalaska tamo - tek teorija
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 13:51   #70
Quote:
diogeneš kaže: Pogledaj post
krivo si razumio. fosili su realnost, ali je objašnjenje njihovog nalaska tamo - tek teorija
u jednome se slazemo da su fosili stvarni ali ja isto tako smatram da se tijekom povijesti dosta toga desavalo sta mi mozda nikad necemo doznati ali opet postoje dokazi o tome da je bilo kako su strucnjaci rekli ovi fosili u sahari bili su preci danasnjim kitovima oni su zivjeli u toplom moru i tako su bili prilagodeni a kako se milijunima godinama to more povlacilo kitovi su morali ici sve vise na sjever u hladne vode i morali su se prilagoditi hladnim uvjetima i tako su nastali danasnji kitovi
nepoznati87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 14:33   #71
Quote:
diogeneš kaže: Pogledaj post
krivo si razumio. fosili su realnost, ali je objašnjenje njihovog nalaska tamo - tek teorija
A ti sugeriraš? Da su se kitovi nasukali kad se silna voda povukla? Ili da su se utopili?
Scythe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 14:42   #72
Quote:
Scythe kaže: Pogledaj post
A ti sugeriraš? Da su se kitovi nasukali kad se silna voda povukla? Ili da su se utopili?
ne bih znao točno, ali možda je moguće da se je nivo mora iz nekog razloga povisio toliko da se je ono prelilo na kontinent zajedno s kitovima, a to je možda bilo i u kombinaciji s potopom - neprekidna kiša odozgo, a podizanje nivoa mora (možda i neki ogromni tsunamiji) s druge strane
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 16:16   #73
Quote:
diogeneš kaže: Pogledaj post
ma daj. a kako objašnjavaš npr. fosile kitova u istočnoj sahari? nije vrag da su eufrat i tigris do tamo nabujali. a i da jesu, opet, kitovi u eufratu i tigrisu?
Pa piše prije 37 miljona godina koliko vidim. Tko zna kolika je tada bila razina mora. Ovaj potop u bibiliji je od prije par tisuca godina i odnosi se na Mezopotamiju kad je bila velika poplava od kiša.

I panonska nizina je nekad bila more pa danas nije više nego je nizina.
grovia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 16:46   #74
Inace se taj potop ne spominje samo u bibliji nego i u sumerskoj mitologiji.


Stvaranje i potop

Najrasireniji poznati mezopotamski mit odnosi se na potop kojeg su poslali bogovi kako bi unistili svekoliki zivot na zemlji. Mezopotamska verzija je veoma slicna biblijskoj pripovjijesti , ali je napisanan u stihu a ne u prozi. Cetvero bogova sudjelovalo je u pripremanu potopa, i svi nose sumerska imena: Anua se opisuje kao "oca", Enilila kao "savjetnika, Ninurtu, Enilova sina, kao "nositelja prijestolja", a Ennugia kao "nadzornika kanala". Peti bog, poznat pod imenom Ea, otkrio je tajni plan covjeku zvanom Utnapistim i kazao mu da igradi brod kako bi se spasio.

Utnapistim je izgradio brod strogo se pridrzavajuci mjera koje mu je dao bog. Snadbjeo ga je sivm vrstama zaliha, ukljucujuci srebro i zlato, i smjestio unj svoju porodicu i nekoliko zvijeri. Tada je nastupila strasna oluja koja je cak zastrasila i bogove na nebu. "Bogovi su se skutrili poput pasa, scucurivsi se uz vanjske zidine.".

Potop je trajao sedam dana i noci. Kad je zavrsio i brod se zaustavio na nekoj planini, Utnapistim prvo oslobodi golubicu, potom lastavicu i tada gavrana. Prvo dvoje mu se vratilo, ali gavran nije, sto je znacilo da se voda povukla. Utnapistim je prinio zrtvu i na obred pozvao sve bogove izuzev Enlila, jer je on bio najodgovorniji da je doslo do potopa. Enlil bijase ljutit da je bilo ko prezivio, ali je ipak pristao da posveti Utnapistima i njegovu zenu rekavsi da ce postati ravni bogovima. Nakraju, Utnapistim je odveden da zivi na udaljenu mjestu "na uscu rijeka".

http://sh.wikipedia.org/wiki/Sumerska_mitologija

Abraham praotac židova je po porijeklu iz Ura a Ur je grad u Mezopotamiji a Noa je stariji povijesno gledano dakle on je živio u dolini Mezopotamije.
grovia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 19:53   #75
Mit o Noi nije povijesno prvi, jer se potop spominje i u mitu o Utnapishtimu i Atrahasisu i Ziusadri, a i kasnije i mitu o Deucalionu, tako da je cijeli taj mit o poplavi "posuđivan" od religije do religije, i naravno, lagano boostan (Utnapishtimova kiša traje 6 dana i noći, dok u mitu o Noi kiši 40 dana i noći).
Scythe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 20:46   #76
@diogeneš (oprosti meni retardiranome što izgovaram ime Tvoje i meljem bedastoće i baljezgam na temi), od čega su sazdani fosili?
No dobro -kako glasi tek teorija/hipoteza; od čega su fosili?


... e sad sam vidio ovo da tek moram ničice pasti pred snagom takvog uma:
Quote:
znači, prvo je bila pangea - jedinstveno kopno, pa se je razdvojilo, pa se je opet sudaralo i tako su kitovi najebali!? i sudar je bio tako iznenadan da kitovi nisu stigli uteć. bit će da su te ploče jurile najmanje 140 km/h kad su se sudarile
... pa ako je sve bilo u utorak, zašto ne ?
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 21:06   #77
Quote:
Scythe kaže: Pogledaj post
Mit o Noi nije povijesno prvi, jer se potop spominje i u mitu o Utnapishtimu
Utnapištim se pominje u epu o Gilgamešu..... moj post #44
__________________
Sva sredstva kojima je do sada čovječanstvo trebalo učiniti moralnim, bila su iz osnova nemoralna.
sesonkuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 21:16   #78
... e da, @sesonkuz-tko to tvrdi da je čovjek nastao od majmuna?
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 21:48   #79
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... e da, @sesonkuz-tko to tvrdi da je čovjek nastao od majmuna?
Nemam pojma (a i nisam baš siguran da sam razumio tvoje pitanje...)
__________________
Sva sredstva kojima je do sada čovječanstvo trebalo učiniti moralnim, bila su iz osnova nemoralna.
sesonkuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 22:05   #80
Quote:
sesonkuz kaže: Pogledaj post
Nemam pojma (a i nisam baš siguran da sam razumio tvoje pitanje...)
Quote:
...Vernik i vjeruješ da si postao od majmuna?...
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...9&postcount=44

Quote:
... Da li vjeruješ da si postao od majmuna?..
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...5&postcount=60


... a sad?
haram is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:34.