Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2004., 16:27   #1
Exclamation Počelo je..

Dakle, sinoć su krenuli sa testiranjem na droge.
Piše u novinama da je od 30 zaustavljenih 6 bilo pozitivnih, uglavnom na marihuanu.
Test traje 15 minuta, sa štapićem postružu slinu i onda čekate.
Kazna je 500kn i tri mjeseca bez vozačke.

Mene i dalje zanima kako je test koncipiran: tj. da li su pozitivni samo oni koji su duvali to veče ili i oni koji su "zgriješili" prije nekoliko dana.

Komentar jedne medicinske sestre koju su zaustavili u jugiću je bio: "Vi mene zaustavljate ovdi u jugiću i testirate na alkohol, a ja nakon toga moram na posao i u hitnoj reanimirat vaše kolege koji dolaze sa 3 promila!"



E neš ti pravde u Hrvata..

Osim toga, nije zgoreg za ponovit da smo usvojili zakon sa kojim ne smijete imati niti kapi alkohola(dakle, 0.00). Moram se odreći i one jedne pive koju tu i tam znam popit ak neko slavi rođendan



Šta mislite, hoće li to smanjiti katastrofalan broj prometnih nesreća na našim cestama?
Ja mislim da neće. Štoviše, mislim da je to pucanj u prazno.
Nisam sigurna, ali mislim da jedan test na drogu stoji 150 kn.
Pa sad računajte: trideset testova sinoć je dalo računicu od 4500kn. Uhvatili su ih 6, što je 3000kn. Dakle, još uvijek su u minusu su 1500kn.
Tko plaća razliku?
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Old 01.08.2004., 16:54   #2
Re: Počelo je..

Quote:
Dragonfly kaže:
Tko plaća razliku?
Mi koji uopće ne vozimo.


Btw, kontrola je bila najavljena, a i ovaj najnoviji zakon o totalnoj alkoholnoj asptinenciji stupa na snagu 20.8.

A za drogu? Bilo je i vrijeme....
Dunj@ is offline  
Old 01.08.2004., 17:16   #3
Re: Počelo je..

Quote:
Dragonfly kaže:
Nisam sigurna, ali mislim da jedan test na drogu stoji 150 kn.
Pa sad računajte: trideset testova sinoć je dalo računicu od 4500kn. Uhvatili su ih 6, što je 3000kn. Dakle, još uvijek su u minusu su 1500kn.
Tko plaća razliku?
Kazna će od 20.8. biti bitno viša.

A i testove za drogu je već odavno trebalo početi koristiti.
Vojky is offline  
Old 01.08.2004., 18:49   #4
Quote:
Mene i dalje zanima kako je test koncipiran: tj. da li su pozitivni samo oni koji su duvali to veče ili i oni koji su "zgriješili" prije nekoliko dana.
pa na dnevniku je bio prilog o tome.. i rekli su da test pokazuje i ako si prije 3 dana konzumiro..
marina135 is offline  
Old 01.08.2004., 23:45   #5
neka, neka, i treba
__________________
no comment
fakin is offline  
Old 01.08.2004., 23:54   #6
statistički gledano, zna li netko podatke koliko je ljudi skrivilo nesreće pod utjecajem marihuane?

a koliko pod utjecajem alkohola?
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Old 01.08.2004., 23:55   #7
Quote:
Dragonfly kaže:
statistički gledano, zna li netko podatke koliko je ljudi skrivilo nesreće pod utjecajem marihuane?

a koliko pod utjecajem alkohola?
a bilo ti je sve to u prilogu.. čini se opravdano..
marina135 is offline  
Old 01.08.2004., 23:59   #8
ne gledam dnevnik.
i ne zanima me što se čini.
meni se npr. ne čini opravdanim da netko tko je prije tjedan dana zapalio joint u svoja četiri zida i pet dana nakon toga sjeo za volan, bude tretiran kao netko tko je vozio pod utjecajem droge, samo zato što je test pozitivan i nakon pet dana.

zato pitam, je li tomu tako, ili postoji skala?

osobno, čitajući crnu kroniku nisam naletjela nikada na članak gdje je pisalo da je netko skrivio prometnu nesreću pod utjecajem droge.

za alkohol to npr. ne vrijedi.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Old 02.08.2004., 00:05   #9
Quote:
Dragonfly kaže:
ne gledam dnevnik.
i ne zanima me što se čini.
meni se npr. ne čini opravdanim da netko tko je prije tjedan dana zapalio joint u svoja četiri zida i pet dana nakon toga sjeo za volan, bude tretiran kao netko tko je vozio pod utjecajem droge, samo zato što je test pozitivan i nakon pet dana.

zato pitam, je li tomu tako, ili postoji skala?

osobno, čitajući crnu kroniku nisam naletjela nikada na članak gdje je pisalo da je netko skrivio prometnu nesreću pod utjecajem droge.

za alkohol to npr. ne vrijedi.
pa sigurno je bilo i masu sluačajeva prometnih pod utjecajem droge.. kak bi to utvrdili kad nisu imali odma testove, a i sigurno imaju na umu to da test pokazuje i ono otprije 3 dana.... imaš recimo da ne smiješ pojest jednu griotu odma si pozitivan.. vele da kad pojedeš BRESKVU 2-3 dana nakon toga možeš bit pozitivan na alkohol.... ništa nije savršeno...
marina135 is offline  
Old 02.08.2004., 09:40   #10
Quote:
marina135 kaže:
imaš recimo da ne smiješ pojest jednu griotu odma si pozitivan.. vele da kad pojedeš BRESKVU 2-3 dana nakon toga možeš bit pozitivan na alkohol.... ništa nije savršeno...
Gluposti! Već se o tome raspravljalo na dugo i na široko i svi smo se složili da je od voća moguće napuhati, ali ne 3 dana nakon što si ga pojeo. Pa ta breskva nikako ne može proizvesti toliko alkohola da bi od nje tri dana mogao napuhati. Netko te gadno dezinformirao.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Old 02.08.2004., 13:58   #11
naime,

zašto ja to pitam.
recimo to ovako: kazna slijedi zbog vožnje pod utjecajem droge/alkohola.

Utjecaj marihuane traje par sati. Doduše, ostaci THC-a u organizmu ostaju danima.
E sad, ako je netko popušio joint u subotu i tjedan dana je kasnije vozio, te, ako shodno ovome što tvrdite, test pokazuje pozitivan nalaz i tjedan dana nakon uživanja, onda država na lijep način krade lovu i kažnjava osobu zbog uživanja droge, a ne zbog vožnje pod utjecajem te droge.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Old 03.08.2004., 00:06   #12
Quote:
Dragonfly kaže:
a koliko pod utjecajem alkohola?
Iznio je ministar unutarnjih poslova u saboru tocan podatak. 8% nesreca su skrivili vozaci pod utjecajem alkohola, realno, vrlo malo i po tome mi se cini da se udara na krivo mjesto.
banderas is offline  
Old 03.08.2004., 08:49   #13
Najveći postotak prometnih nesreća ima kao razlog: neprimjereno rastojanje!
Kada bi se provodio zakon kojim bi se kažnjavalo to neprimjereno rastojanje i time drastično smanjio broj prometnih nezgoda, cijela RH bi se pretvorila u jednu nepreglednu kolonu vozila.

Quote:
Utjecaj marihuane traje par sati. Doduše, ostaci THC-a u organizmu ostaju danima.
E sad, ako je netko popušio joint u subotu i tjedan dana je kasnije vozio, te, ako shodno ovome što tvrdite, test pokazuje pozitivan nalaz i tjedan dana nakon uživanja, onda država na lijep način krade lovu i kažnjava osobu zbog uživanja droge, a ne zbog vožnje pod utjecajem te droge.
Upravo to je razlog zbog čega se jedino u Velikoj Britaniji testiraju vozači na droge.
Amfetamini ostaju u organizmu (iako u vrlo malim količinama) do 48 sati, THC ostaje i do tjedan dana.
Ja sam za kažnjavanje vozača pod drogom ali tek onda kada znanost otkrije test koji će dokazati da vozač vozi pod utjecajem droge a ne da se kažnjava vozača koji je u subotu čvaknuo bonkos a u ponedjeljek popušio dozvolu.
O horsu neću ni pričati...za to nije potreban nikakav test a vrlo je malo onih koji su sposobni uopće sjesti za volan.



Inače...mic po mic, tiho i kradom, ova klerofašistička vlast počinje sa usmjeravnjem države prema konzervativizmu.
Donio se zakon (0,0 promila) koji bez ikakvih znanstvenih dokaza i bilo kakvih relevantnih činejnica ograničava ljudske slobode. Uvjeren sam da je to tek prvi u nizu.
Nadam se da će ovaj nesuđeni fratar brzo otići u ropotarnicu povijesti.
Dobro mi je rekao stric u Italiji:Za najkraće dvije godine ćeš me nazvati i pitati da ti nađem posao!
Roose Bolton is offline  
Old 03.08.2004., 11:21   #14
Quote:
Roose Bolton kaže:
[B]
Inače...mic po mic, tiho i kradom, ova klerofašistička vlast počinje sa usmjeravnjem države prema konzervativizmu.
Tu si malo pretjerao - em nazivati demokratski izabranu vlast klerofašističom - em crkva je javno tražila da granica ne bude 0,0, i u tom pitanju vlast je bila u malom sukobu s crkvom. A u Hrvatskoj propisivati prohibiciju isto nema veze s konzervativizmom, jer se u konzervativno-rualnim sredinama kod nas prilično pije.

Quote:
Donio se zakon (0,0 promila) koji bez ikakvih znanstvenih dokaza i bilo kakvih relevantnih činejnica ograničava ljudske slobode.
Činenjica je da svaka količina alkohola djeluje na usporavanje refleksa, 0,5 promila znači nekih 30% sporije reagiranje, uz kumulativno povećanje samouvjerenosti vozača. I Svjetska zdravstvena organizacija definira da svaka količina alkohola predstavlja opijenost.

I ne vidim po čemu 0,0 ograničava ljudske slobode - jednostavno vozačka dozvola nije osnovno ljudsko pravo koje ti pripada po rođenju, već je pravo za čije korištenje treba imati ispunjene odgovarajuće uvjete. A profesionalci već dugo godina voze s 0,0 i ništa im ne fali.

Po meni, primjerenije bi bilo 0,2, ali što je tu je.
Vojky is offline  
Old 03.08.2004., 11:41   #15
ja nisam profesionalac,

ali kad pijem, ne vozim. u pravilu.
međutim, govorim iz osobnog iskustva: kada je frendica imala rođendan, zamolila je mene da vozim da bi ona mogla piti. ok, ja sam to učinila i za njen rođendan vani popila sam 0,3 pivu. i nakon 5 sati nas zaustavi policija.
jeste pili šta?
jesam. jednu pivu.
hoćete puhat?
hoću.

i napuhala ja 0,08. praktički ništa.
niti je ta količina utjecala na moje vozačke sposobnosti.
danas bih zbog toga izgubila vozačku.

osim toga, većina pijanih budala koje sjede za volanom nikada ni nisu uhvaćeni.
a da su se "smanjile" prometne nezgode otkako je policija počela provoditi "vikend akcije" to je isto iluzija. koliko znam, čak su se povećale.

i slažem se s ovim šta je rekao Roose Bolton:
ovaj test za droge ovako koncipiran nije ništa drugo nego kontroliranje populacije po pitanju, u prvom redu, uživalaca marihuane.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Old 03.08.2004., 13:00   #16
Re: ja nisam profesionalac,

Quote:
Dragonfly kaže:
.......i napuhala ja 0,08. praktički ništa.
niti je ta količina utjecala na moje vozačke sposobnosti.
danas bih zbog toga izgubila vozačku.
.........
Ne bi izgubila vozačku al bi ti odrapili preko nekoliko stotina kuna kazne za tu pivu
Vozačka se i dalje gubi iznad 0.5
alfred stokes is offline  
Old 03.08.2004., 13:20   #17
nema ti tu nikakve znanosti...fino dođeš na sud i veliš pušio sam, jesam, priznajem ali prije 4 dana...valjda još uvijek vrijedi da je teret dokaza na tužiteljstvu...a čisto sumnjam da se testom(službeno) i utvrđuje bilo šta drugo osim prisutnosti određenog kemijskog spoja u organizmu

od tog testa do proglašenja krivnje je dugačak put, barem bi trebao biti....
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Old 03.08.2004., 16:12   #18
Quote:
vojky:
Tu si malo pretjerao - em nazivati demokratski izabranu vlast klerofašističom - em crkva je javno tražila da granica ne bude 0,0, i u tom pitanju vlast je bila u malom sukobu s crkvom. A u Hrvatskoj propisivati prohibiciju isto nema veze s konzervativizmom, jer se u konzervativno-rualnim sredinama kod nas prilično pije.
Pod klerofašizmom nisam mislio na zakon 0,0 nego na stranačku ideologiju koja se trenutno prikirla ušminkavanjem kako bi se mazale oči Evropi.
Ne bih ti htio elaborirati jer dovoljno je da se kaže HDZ-1990 naovamo i to je to. Rvati i rvatice, nedjabože srbi ili židovi, crkva, nacija, otac domovine, jure & boban itd, itd.
Sve se to polako vraća zamotano u celofan.

Quote:
Činenjica je da svaka količina alkohola djeluje na usporavanje refleksa, 0,5 promila znači nekih 30% sporije reagiranje, uz kumulativno povećanje samouvjerenosti vozača. I Svjetska zdravstvena organizacija definira da svaka količina alkohola predstavlja opijenost.
Jeste..0,1 promila i čovjek je pijan, usporenih refleksa, živa opasnost po okolinu. Gutljaj pive i aj-bog.


Quote:
I ne vidim po čemu 0,0 ograničava ljudske slobode - jednostavno vozačka dozvola nije osnovno ljudsko pravo koje ti pripada po rođenju, već je pravo za čije korištenje treba imati ispunjene odgovarajuće uvjete. A profesionalci već dugo godina voze s 0,0 i ništa im ne fali.
Ako ima netko tko mi može dokazati da sam ja sa 0,2 ili 0,3 promila pijan i da nisam u stanju voziti, povlačim sve što sam napisao.
Prije će biti da sam ja sa jednom malom pivom u želucu isti kao i sa čašom vode.
Samim time...ovi brđani koji su dizali ruke u saboru su mi ograničili slobode.
Sa 0,3 ja sam trijezan..a ne mogu voziti.

Quote:
A u Hrvatskoj propisivati prohibiciju isto nema veze s konzervativizmom, jer se u konzervativno-rualnim sredinama kod nas prilično pije.
Zaboraviti ćemo našu povijest i običaje od stoljeća sedmog i preko noći postajemo skandinavci.
Pa dajte nam skanadinavske plaće umjesto skandinavskih zakona.

Vozim već 15 godina. Puhao sam gomilu puta i nikad nisam izgubio dozvolu. Iza 0,0 promila krije se abnormalno povećanje kazni koje se kose sa zdravim razumom a sve u svrhu ispunjenja proračuna.
S nestrpljenjem čekam novi porezni zakon.
Biti će veselja.


Da ne bi bilo sumnji.
Prometni policajci su već dobili uputstva da ne testiraju strance kako ne bi uništili turizam.
Toliko o jednakosti pred hrvatskim zakonom.
Roose Bolton is offline  
Old 03.08.2004., 16:29   #19
Quote:
Roose Bolton kaže:
Jeste..0,1 promila i čovjek je pijan, usporenih refleksa, živa opasnost po okolinu. Gutljaj pive i aj-bog.

Ako ima netko tko mi može dokazati da sam ja sa 0,2 ili 0,3 promila pijan i da nisam u stanju voziti, povlačim sve što sam napisao.
Pitaj bilo kojeg liječnika - pa će ti odgovoriti da i 0,1 usporava reflekske i da se medicinski smatraš osobom pod utjecajem alkohola.

A jedna piva ili čaša vina vidno usporava reflekse - u što sam se uvjerio nakon jedne večere gdje smo se igrali refleksmetrom. Ljudi nisu mogli vjerovati.

Quote:
Prije će biti da sam ja sa jednom malom pivom u želucu isti kao i sa čašom vode.
Samim time...ovi brđani koji su dizali ruke u saboru su mi ograničili slobode.
Pa zatraži ocjenu ustavnosti, imaš na to pravo...

Quote:
Pa dajte nam skanadinavske plaće umjesto skandinavskih zakona.[/B]
To s plaćom se lijepo dogovoriš sa svojim poslodavcem...

Uostalom, postoji i bezalkoholno pivo, piju ga šoferi već godinama i ništa im ne fali.
Vojky is offline  
Old 03.08.2004., 16:34   #20
Quote:
banderas kaže:
Iznio je ministar unutarnjih poslova u saboru tocan podatak. 8% nesreca su skrivili vozaci pod utjecajem alkohola, realno, vrlo malo i po tome mi se cini da se udara na krivo mjesto.
Ma, prva stvar bi bila da se policija vozi po cesti i kažnjava prekršitelje.

I da se promjeni prekršajni zakon tako da prekršitelj ne može izbjegavati uručenje poziva do zastare.

I to je to. I - puno više patrola po državnim cestama i noću.
Vojky is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:09.