Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2012., 19:49   #41
Ček malo, jel Tvoja automatika regulira temperaturu kotla?
Ja sam "držao" temperaturu kotla preko termostata, a miš ventil preko automatike.
I da, moja automatika je bila za industrijske pogone i veče zgrade
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 21:52   #42
ma to je bez veze, normalno da nisi niš uštedio i da si protivnik automatike.

trebao si ugraidti još jedan senzor koji bi mjerio temp kotla i to spojiti na automatiku pa bi ti temp kotla bila klizna a ne fiksna
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 08:43   #43
E, jebiga sad!
Ako imam kliznu temperaturu kotla (po vanjskoj temperaturi) što će mi onda miš ventil i pripadajuća automatika?
Koja automatika može "voditi" kotao po temperaturi?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 18:45   #44
Pa automatika na miš ventilu i klizna temp kotla ti treba u situaciji kad po krivulji imaš polaz 40 a kotao nesmiješ puštati ispod 50 (namjestiš min temp kotla 50)

ili imaš polaz 50, pa ti kotao bude 55 (pri histerzi 5C npr) itd. čemu držati kotao na 70 ak ti je polaz 50? Pomoću unosa histerze to možeš nariktati

Moja automatika mjeri vanjsku temp svaki 10 sekundi, i ovisno o izmjerenim vrijednosti nanovo namješta polazni vod pomoću miš ventila i izračunava novu zadanu temp kotla.

Koliko ja znam to može svaka malo ozbiljnija automatika tipa viessman, honeywell, siemens itd, možda je mogla i tvoja ali ti nitko nije rekao a ti nisi skužio iz uputstava

naravno, ne ulazni, najeftiniji model, već ti je to cijenovni razred 3000kn samo za automatiku pa + senzori i ugradnja

Ja imam Kromschroeder (prodaje Petrokov, cjenik dostupan na internetu), model E8 (dva mješajuća kruga) tebe možda zadovoljava i E6 (jedan direktan i jedan miješajući). Ak imaš samo jedan krug, nema veze, spojiš sve po izboru na direktni ili mješajući, ovisno jel imaš miš ventil ili nemaš. Upute za oba dostupna na internetu na našem jeziku, potraži ili javi pa ti pošaljem na mail, imam ih u pdfu

Upotreba sobnog termostata po meni obvezna (vidi FBR1 ili FBR2, cijena ista FBR2 bolji)

Kada ti sustav dostigne zadanu sobnu temp, smanjti će ti polaz na vrijednost koju vjeruj nećeš vjerovati i pomoću miš ventila je održavati,a pumpa će ti raditi non stop, naravno preduvjet je ispravna krivulja inače nećeš dostići zadanu temp u normalnom vremenu ili će prijeći zadanu temp radi pregrijavanja prostora i isključit će ti pumpa pa ćeš čekati da se ponovo upali.

Ja sam doslovce doktorirao na tim E6/E8 regulatorima. Mislim da smo blizu i mogu ti pomoći oko konfiguracije ak se odlučiš za te modele
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa

Zadnje uređivanje Edgar : 14.06.2012. at 18:52.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 21:04   #45
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam to može svaka malo ozbiljnija automatika tipa viessman, honeywell, siemens itd, možda je mogla i tvoja ali ti nitko nije rekao a ti nisi skužio iz uputstava
Ja sam doslovce doktorirao na tim E6/E8 regulatorima. Mislim da smo blizu i mogu ti pomoći oko konfiguracije ak se odlučiš za te modele
1. nisam se nikada bavio navedenim automatikama, osim Siemens S200 i S700 pa na više
2. ako vodiš kotao po vanjskoj temperaturi ćemu tada miš ventil
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 23:44   #46
Čini mi se da nisi shvatio. Ajmo ponovo.

Imam specifičnu situaciju. Dva kruga grijanja, svaki svoj termostat, svoju krivulju grijanja. Prizemlje i kat. Kat je lošije izoliran, ima višu krivulju, dakle viši polaz od prizemlja. Automatika računa temp kotla na temelju histerze na najveći izračunati polaz.

Sad lupam bezveze: prizemlje traži 40, kat 50, automatika održava kotao na 55. da nema miš ventila, 55 bi išlo direkt u prizemlje što je slažeš se previše.a fiksnih 70 mi ne treba, slažeš se?

Nadalje, ti nisi imao sobni termostat. Kao što rekoh zato nisi ni bio zadovoljan rezultatima uštede, em si ručno održavao temp kotla em automatika nije imala povratnu informaciju iz prostora. Sobna temp koju si zadao na automatici u tom slučaju za automatiku je samo računska vrijednost, da zna izračunati polaz koji se reuglira putem miš ventila. Da li taj polaz treba biti niži ili viši ona ne zna jer nezna koliko je u sobi, 20,21, 22, 23 stupnja, ona ga računa samo na temelju vanjske. Zato nisi niti bio zadovoljan rezultatima na uštedi.

Ako staviš sobni termostat stvar funkcionira ovako: (sad se pitaš kaj ovo ima veze stvojim pitanjem, ali čitaj dalje....)

Zadana sobna temp je isto tako računska vrijednost, recimo ti hoćeš 22. ali u sobi je 20. sada automatika na polaz za 22 (recimo 50C) dodaje recimo 24C (sobni utjecaj, jedan od parametara, npr 12, pri 1 K odstupanja, dakle 2*12=24) i otvara ful miš ventil da bi sustav dobio traženih 74, i digne temp kotla na 79. Sve u cilju da čim prije dostigne temp od 22 koliko si tražio, a ona vidi tu panik situaciju jer je odstupanje 2 stupnja. Kak se sobna temp diže, razlika stvarna/zadana smanjuje, tak se smanjuje i polaz, miš ventil se lagano zatvara...temp peći pada ali nemože samo tako pasti s 79 na neznam 55, jel tako. time se spriječava daljnje hlađenje kotla (nejde sve direkt u sustav, miš ne daje, jer automatika kaže da ne treba) time se plamenik rjeđe pali a kotao ostaje duže topao tj pali se tek na 50 a ne na 65 kao kod tebe. Kak se zadana sobna temp dostigne miš je zatvoren, i kasnje se mic po mic otvara, ovisno kaj izračuna automatika, koji polaz i njega održava. Sobna temp ostaje konstatna, do u 0,2 stupnja, cijeli dan. Ako kojim slučajem previše poraste (kriva krivulja-preveliki polaz,naglo zagrijavanje prostora uslijed sunca....), automatika smanjuje polaz i za 12C (ako poraste za više od jedan stupanj, pumpa se gasi), dakle stavlja 50-12=38. Miš se ful zatvara. Kotao se ne pali i nije na recimo, kao kod tebe, na ručno postavljenih 70, već se uključuje na recimo 50 jer si mu to stavio kao min temp koju treba održavati (radi kondenzacije u kotlu), ali ništa od toga nejde u cijevi jer je miš zatvoren jer ti u sobi ne treba.

Iz toga razloga ja bilježim uštede a ti nisi uz svoju konfiguraciju. em je ekstremno teško pogoditi pravu krivulju,(da ti održava istu sobnu temp svakidan, cijeli dan, ovisno vanjskoj temp) em automatika nezna jel prevruće unutra (više nego kaj si joj ti rekao da hoćeš). Uz sobni termostat točna krivulja nije toliko bitna jer postoji korekcija putem tog parametra sobni utjecaj koji povisuje ili smanjuje polaz. Miš ventil to može regulirati, jednostavno se zatvori ili bolje reći pritovori. Da ga nema, kaj s toplinom u peći, kud s njom? direkt u sobu ili kroz prozor ak ti ne treba u sobi? Ili će ti biti prevruće unutra, ili ti se ugasi pumpa, a kotao se hladi i ode sve kroz dimnjak ili u kotlovnicu. A ti ga držiš na 70....tu je i 50 previše....

Isprva, nisam ni ja imao klizno vođenje temp kotla. Ugradio drugu sezonu. Prvu nisam bilježio značajnije uštede, drugu sezonu jesam. Moj jedini problem je kaj imam čelični kotao koji ne smije ispod 50. Da može, uštedio bi još više. Ovako meni pol dana treba 40, a kotao moram držati na 50, i dogrijava se do 55, a mogao bi biti na 45........ali bolje i ovako nego na 70-80

Konkretne modele siemensa ne poznam. Znam da viessmanova 'vitatronic' ili kak se zove to može. Uglavnom tražiš automatiku koja može upravljati mišom i temp kotla. Stvar je samo u priključcima na automatici i dodatni trošak za dodatne senzore.

Moj E8 može gotovo sve: 2miješajuća kruga, temp kotla, integ. spremnik PTV, puffer ili vanski spremnik PTV, solarno, bazeni, fiksni polatz, releji za vremensko i temp upravljanje, svašta nešto, pola ne koristm ali mogao bi, recimo solarno. Ne moram onda kupiti ono kaj uvaljuju uz solarne pakete.

Ja i dalje stojim iza tvrdnje da se uz automatiku može uštedjeti. Uz ispravnu konfiguraciju sustava i parametara na njoj.

Ja bi ti ovdje mogao pisati romane.... Možeš doći i do mene pa ti sve demonstriram.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 21:23   #47
Edgar, iz teksta:
1.Dva kruga grijanja, svaki svoj termostat, svoju krivulju grijanja.
OK, nakalemio si dvije automatike od koje je jedna viška. Sprat i prizemlje imaju proporcionalne gubitke ovisno o vanjskoj temperaturi i kad se jednom podese ventili protoka to je to.

2.Nadalje, ti nisi imao sobni termostat. Kao što rekoh zato nisi ni bio zadovoljan rezultatima uštede.
Kad se jednom balansira grijanje (polaz/gubici) nije potrebno više ništa čaćkati.
3.Sobna temp koju si zadao na automatici u tom slučaju za automatiku je samo računska vrijednost, da zna izračunati polaz koji se reuglira putem miš ventila.
Nisam mjerio sobnu temperaturu, nego vodio polaznu temperaturu postavljajući istu prema hladnoći/vručini u kući
4.Kak se zadana sobna temp dostigne miš je zatvoren, i kasnje se mic po mic otvara, ovisno kaj izračuna automatika,
Ili je predimenzioniran miš ventil ili nisu dobro postavljena vremena Integralno i Derivacijsko
5.Miš se ful zatvara.
Isti odgovor kao i pod 4. Miš ventil u normalnom praćenju temperature ne smije skroz otvoriti/zatvoriti, već kao što si rekao mic po mic.
6.em automatika ne zna jel prevruće unutra .
Automatika indirektno zna jel prevruće. Ako nema potrošnje energije (pada temperature povratne vode) - smanjuje se prijenos topline na radijatoru.
7.Ili će ti biti prevruće unutra, ili ti se ugasi pumpa, a kotao se hladi i ode sve kroz dimnjak ili u kotlovnicu.
Napravljeno tako da tu nema gubitaka
8.Moj jedini problem je kaj imam čelični kotao koji ne smije ispod 50.
Od toga je napravljena nauka. Ad mi reci kako temperatura ne padne nikada ispod recimo 30C.
9.Ja i dalje stojim iza tvrdnje da se uz automatiku može uštedjeti. Uz ispravnu konfiguraciju sustava i parametara na njoj..
Dakako da može, ali nakon dooobrreeee analize. A ne po onoj: "kaj ti imaš ABS u autu, morat ću i ja ugraditi to na traktor"!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 22:57   #48
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Edgar, iz teksta:
1.Dva kruga grijanja, svaki svoj termostat, svoju krivulju grijanja.
OK, nakalemio si dvije automatike od koje je jedna viška. Sprat i prizemlje imaju proporcionalne gubitke ovisno o vanjskoj temperaturi i kad se jednom podese ventili protoka to je to.
Nije istina. Moj kat je zapravo potkrovlje. Vanjskih zidova ima jako malo.
Dok u prizemlju prek noći padne temp jedva za 1-1,5C ak i toliko, u potkrovlju padne za 3C, imamo različite sobne temp i različita vremena grijanja
Imao sam jedan krug grijanja, ali sam ga razdvojio, i promijenio regulator (sa E6 na E8). Dakle imam jednu automatiku, ne dvije, i na nju spojena 2 senzora polaza, dva sobna termostata i upravlja sa dva miš ventila i dvije punpe ali ima jedan vanjski senzor, jedan kotlovski i jedan za toplu vodu

Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Kad se jednom balansira grijanje (polaz/gubici) nije potrebno više ništa čaćkati.
polaz)/gubici=krivulja grijanja (polaz ovisan o vanjskoj temp, na to misliš jel tako?) Ako je, onda je tvoja izjava točno. Jednom kad nariktaš točnu krivulju grijanja onda nema problema. Samo to nećeš nikada postići, pogotovo ako možeš nariktati samo nagib krivulje a ne i nivou. Jako je teško pogoditi ispravnu krivulju za svaku vanjsku temp i da ti otprilike drži zadanu temp. Ja u prizmelju na radijatorima koristim krivulju za podno grijanje, i probao sam bez sobnog termostata, samo po vanjskoj: ujutro mi krene grijanje s 21C a navečer završi gotovo na 24. sa sobnim termostatom cijeli dan mi drži 22,2C Da bi bez sobnog termostata zagrijala u početku za 1C prođe tri sata, jer ak je vanjska temp fiksna ona kontatno ide s istim polaznim vodom, nema onog boosta koji ti opisah sa sobnim termostatom. Osim toga ak luftaš, temp u sobi ti padne, a ona lupa i dalje po svome, po fiksnom polazu (manje više, ak je vanjska fiksna) pa dok ti ponovo to zagrije opet treba xy vremena jer nema onog boosta radi sobnog termostata. I da, ja imam regulaciju po polazu ne po povratu, na povratu nemam senzora, iako mi automatika i to podržava, ili jednostavno s polaza senzor prebacim na povrat, ali onda još debelo moram smanjiti krivulju, jel tako?
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Nisam mjerio sobnu temperaturu, nego vodio polaznu temperaturu postavljajući istu prema hladnoći/vručini u kući
ništa ne kužim, šta je vručina/hladnoća u kući ak ne sobna temp, i kak si je mjerio ak ne sa sobnim termostatom? Po povratnom vodu? Ili si senzor vanjske temp stavio u sobu? Mislim kažeš da si ti vodio polaz prema hladnoći vrućini u kući, a kotao postavljaš po sijerkoviću & vakuli. Kakva je to automatika? A ti sve radiš?

Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Ili je predimenzioniran miš ventil ili nisu dobro postavljena vremena Integralno i Derivacijsko
da se ful zatvori, rijetko se dešava. uglavnom se tada radi o krivo postavljenoj krivulji grijanja, uglavnom previsokoj, jer prebrzo digne sobnu temp, recimo traži isprva 50, a kad dostigne sobnu, traži 38, pa ga zatvori jer je velika razlika pa da spriječi pregrijavanje prostora,

inače, na E8 možeš naštelati i brzinu rada miš ventila, ovisno o temp razlici, dakle pri razlici u zadani-stvarni polaz od npr 5C, pomakne se 6 puta u 10 sekundi...primjerice
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
5.Miš se ful zatvara.
Isti odgovor kao i pod 4. Miš ventil u normalnom praćenju temperature ne smije skroz otvoriti/zatvoriti, već kao što si rekao mic po mic.
pa da, slažem se, opisah ti kad se to može desiti. Inače, meni je miš, kad se dostigne sobna temp, na skali od 0-10 u polažajima 1-3, i unutar toga se miće mic po mic, naprijed nazad ovisno razlici u zadanom stvarnom polazu i odnosu stvarne i zadane sobne temp
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
6.em automatika ne zna jel prevruće unutra .
Automatika indirektno zna jel prevruće. Ako nema potrošnje energije (pada temperature povratne vode) - smanjuje se prijenos topline na radijatoru.
Moja nezna, jer nemam senzora na povratu, moja prati samo polaz, ak nema sobnog termostat ona nema pojma kaj je unutra, pa ak je kriva krivulja, krivi je polaz po vanjskoj i unutra imaš ili pre ili podgrijavanje prostora jer nema povratne informacije da se korigira polaz
Onda nezna ni jel unutra 20 ljudi, jer lupa sunce kroz prozor jel se kuha il pegla, sve to diže sobnu temp ali ona pojma nema jer nema sobnog termostat da joj to kaže, a povrat ne mjeri
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
7.Ili će ti biti prevruće unutra, ili ti se ugasi pumpa, a kotao se hladi i ode sve kroz dimnjak ili u kotlovnicu.

Napravljeno tako da tu nema gubitaka
Misliš na kotao ili šta. pa kotao ima svoje gubitke, kako nema, pa hladi se sam od sebe i ako ne grije radijatore ni toplu vodu. Više ak je vani hladnije. U kotlu 70 a vani -10, pa ode toga van kroz dimnjak samo tako. Moj kotao nema nikakvu klapnu na izlazu prema dimovodu, to navodno ima samo viessman. U kotlu 70, u kotlovnici 25...imaš i tu gubitke kako nemaš? Jest da kod modernih, dobro izoliranih kotlova manje, ali imaš
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
8.Moj jedini problem je kaj imam čelični kotao koji ne smije ispod 50.
Od toga je napravljena nauka. Ad mi reci kako temperatura ne padne nikada ispod recimo 30C.
Pa lijepo. Nariktaš u parametrima automatike. Ona traži slijedeće:

Kotao temp min: ? ja ukucam: 50
ograničenje min temp kotla? (iliti kad hoćeš da automatika drži min temp kotla)

01 - samo kada grijanje radi -pumpa uključena (samo kad grije neide ispod 50, po noći ide, pogodno za gusene kotlove)
02 - po krivulji grijanja (to su one histerze-povišenje temp na izračunati polaz itd, ak krivulja+ histerza kažu 48, on se pali ipak na 50 ne na 48)
03 - 24h, dakle uvijek, jer moj kotao nikad ne smije ispod 50, i kad grije i kad ne grije, jel tako?

i ja ukucam: 03

jednostavno, zar ne?
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
9.Ja i dalje stojim iza tvrdnje da se uz automatiku može uštedjeti. Uz ispravnu konfiguraciju sustava i parametara na njoj..
Dakako da može, ali nakon dooobrreeee analize. A ne po onoj: "kaj ti imaš ABS u autu, morat ću i ja ugraditi to na traktor"!
Pa ja nemam više kaj analizirati. Kroz godine sam sve naštimao i sad mi radi fantastično. Zadovoljan sam. A da moraš odabrati automatiku prema svojim potrebama i mogućnostima, naravno da moraš. Recimo ti i susjed imate iste regulacije. nemožeš jednstavno otići do njega i prepisati postavke jer imate različite sustave grijanja, različite kuće, različite navike
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:08.