Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2012., 17:14   #201
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
I još jedna stvar - stukovno obrazovanje danas više ne može završavati na trećem stupnju. Kod nas je kuhar trogodišnje zanimanje. A turistička smo zemlja, i želimo biti prepoznati kao zemlja vrhunske kuhinje (koju možemo naravno onda i fino naplatiti).

Zašto onda nemamo kulinarske akademije? Jake turističke države i države jake kulinarske tradicije kuhare školuju do razine diplomskog studija (dakle pet godina visoke škole!). O takvim stvarima država ne razmišlja, jer bi inače takvu školu osnovala. I dovukla stručnjake, ako već nemamo naše.
Naš turizam je 3-4 mjeseca godišnje i to ne u cijeloj zemlji. Te akademije se ne bi previše isplatile osim ako ne bi prešli na cijelogodišnji turizam, a za to je potrebna ipak malo veća organizacija i krupnija ulaganja. Plus, pitanje je koliko još i hotela imamo u državnom ili domaćem privatnom vlasništvu.
Champion_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 17:15   #202
Quote:
Kanzas kaže: Pogledaj post
Zato i školovanje treba što više produžiti
...
ti si totalno skrenuo u krivu ulicu
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
trebaju i opće obrazovanje nešto šire od onog koje stignu steći u osnovnoj školi
ti isto


o cemu vi pricate?produljenje obrazovanja?ne ucimo dovoljno u osnovnoj skoli?
ne da ucimo dovoljno vec ucimo 90% nepotrebnih gluposti koje nam u zivotu nece trebati.
sve osim osnovne skole bi trebalo ukinuti a da je pritom i ta osnovna skola
izborna i skracena ako se srednja ne bi promijenila tako da izbaci nepotrebne predmete.
primjer. sto jednom tehnicaru za strojarstvo trebaju predmeti poput kemije, biologije,
tzk,vjeronauk,povijest? koji ce mu to q? zasto je onda isao u osnovnu skolu?

Quote:
Kanzas kaže: Pogledaj post
Važno je omogućiti ljudima učenje tokom cijelog života.
internet
BluexXxteR is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 17:27   #203
Quote:
BluexXxteR kaže: Pogledaj post
internet
Mislim da nije mislio na to već na mogućnost ljudi da upisuju škole i fakultete i kasnije. Recimo netko tko je završio prve tri godine nekog fakulteta, zaposlio se i nakon nekog vremena shvatio da mu za napredovanje treba titula magistra, bilo bi u redu da takav može nastaviti obrazovanje uz posao. Mislim da je to moguće u svim razvijenim zemljama.
Champion_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 17:29   #204
Quote:
Stella1 kaže: Pogledaj post
Što je sa idejom obaveznog srednjoškolskog ili strukovnog obrazovanja nekog tipa?
I što sa gimnazijalcima-propalim studentima?
Inače, ovo sa predviđanjima i sl. bi ti više bilo za matematičare, bar trenutno.
Vjerojatno bude obavezno obrazovanje bar 10 godina (dakle barem dvogodišnja srednja škola, jer se smatra da je svima potrebno barem dvogodišnje srednjoškolsko opće obrazovanje).
Za gimnazijalce koji ne završe fakultet tečajevi (prekvalifikacije) kao i sada - oni imaju potrebno opće obrazovanje pa mogu steći struku tečajem.
Da, u tome je problem, što je kod nas to za matematičare jer ekonomisti to ne uče, ili je barem velika većina onih koji su nezaposleni završila smjer na kojem to ne uče, ili su teoretski trebali biti osposobljeni za to ali u stvarnosti nisu jer im je školovanje bilo loše. Ljudi koji su od prošle god. nadalje upisali znanstvenu ekonomiju (ne znam koji je službeni naziv, samo znam da postoji razlika od primjenjene, poslovne ekonomije) trebali bi na kraju biti sposobni i za to, ako sam dobro shvatila ideju njihovog programa, ali to će biti, ako i njihov program ne propadne u izvedbi, tek šačica ljudi (tek mali udio studenata ekonomije je na tom smjeru, a ne možemo računati da će svi koji su upisali i završiti) za 5+ godina.

Quote:
suzuki kaže: Pogledaj post
vezano za predviđanja potreba hrvatskog gospodarstva, možda ne bi bilo loše razraditi ideju i predstaviti je hrvatskoj gospodarskoj komori..
već sami kontakt bi mogao biti dobra vježba za ispit, a i mogućnost za sagledavanje trenutne situacije u zemlji..
u svakom slučaju osnivanje nekog odbora, ureda ili centra za istraživanje bi moglo naići na dobar odaziv..

bio sam slobodan izdvojiti neke kontakte, pa bih ovdje naveo i link:
http://www.hgk.hr/kontakti-hgk/
Vjerojatno ništa od toga, kao što sam gore obrazložila, ali puno hvala na trudu
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 17:37   #205
Quote:
Champion_1 kaže: Pogledaj post
Mislim da nije mislio na to već na mogućnost ljudi da upisuju škole i fakultete i kasnije. Recimo netko tko je završio prve tri godine nekog fakulteta, zaposlio se i nakon nekog vremena shvatio da mu za napredovanje treba titula magistra, bilo bi u redu da takav može nastaviti obrazovanje uz posao. Mislim da je to moguće u svim razvijenim zemljama.
dobro ali prije ce shvatiti da mu treba dobra veza ili vise iskustva nego magisterij.
BluexXxteR is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 17:42   #206
Quote:
BluexXxteR kaže: Pogledaj post
dobro ali prije ce shvatiti da mu treba dobra veza ili vise iskustva nego magisterij.
Heh nije uvijek tako. Za neke funkcije u tvrci ipak moraš imati magisterij. U Hrvatsku sve češće dolaze stranci i strane tvrtke pa kod njih te stvari imaju težinu.
Champion_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 17:43   #207
Quote:
BluexXxteR kaže: Pogledaj post
ne da ucimo dovoljno vec ucimo 90% nepotrebnih gluposti koje nam u zivotu nece trebati.
Ima puno nepotrebnih gluposti koje treba izbaciti i radi se na tome, ali umjesto toga treba ubaciti neke korisnije, za život primjenjivije sadržaje. Stvar je u psihološkom razvoju djece: svi trebaju usvojiti i neke sadržaje za koje s 14 uglavnom još nisu psihološki zreli, a s 15-16 već jesu. Zato se obavezno obrazovanje ne može skratiti, nego ga se teži još malo (ne beskonačno, točnije nikako ne iznad punoljetnosti, jer se punoljetnoj osobi ne može nametati takva obaveza) produljiti.

Quote:
Champion_1 kaže: Pogledaj post
Mislim da nije mislio na to već na mogućnost ljudi da upisuju škole i fakultete i kasnije. Recimo netko tko je završio prve tri godine nekog fakulteta, zaposlio se i nakon nekog vremena shvatio da mu za napredovanje treba titula magistra, bilo bi u redu da takav može nastaviti obrazovanje uz posao. Mislim da je to moguće u svim razvijenim zemljama.
Da. Trebalo bi više izvanrednih i internetskih programa prvenstveno s takvom svrhom, u onim područjima u kojima je takvo obrazovanje izvedivo - nažalost, to su prvenstveno baš društvena područja u kojima imamo najviše viškova (ne može se "dopisno" studirati ono što treba laboratorijsku i sličnu praksu...).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 17:43   #208
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Da, u tome je problem, što je kod nas to za matematičare jer ekonomisti to ne uče, ili je barem velika većina onih koji su nezaposleni završila smjer na kojem to ne uče, ili su teoretski trebali biti osposobljeni za to ali u stvarnosti nisu jer im je školovanje bilo loše.


Vjerojatno ništa od toga, kao što sam gore obrazložila, ali puno hvala na trudu
Ovo je naš ključni problem.
BestTime is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 17:49   #209
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post

Da. Trebalo bi više izvanrednih i internetskih programa prvenstveno s takvom svrhom, u onim područjima u kojima je takvo obrazovanje izvedivo - nažalost, to su prvenstveno baš društvena područja u kojima imamo najviše viškova (ne može se "dopisno" studirati ono što treba laboratorijsku i sličnu praksu...).
Pa dosta tehničkih znanosti možeš završiti i izvanredno. Već postoje neki programi koji izvanredno školuju inženjere elektrotehnike, strojarstva, brodogradnje, računarstva i slično. To su perspektivna i potrebna zvanja.
Champion_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 18:16   #210
Quote:
BestTime kaže: Pogledaj post
Ovo je naš ključni problem.
Da. I što se tiče studija ekonomije i općenito. No, kako rekoh, radi se na tome.

Quote:
Champion_1 kaže: Pogledaj post
Pa dosta tehničkih znanosti možeš završiti i izvanredno. Već postoje neki programi koji izvanredno školuju inženjere elektrotehnike, strojarstva, brodogradnje, računarstva i slično. To su perspektivna i potrebna zvanja.
Ali kakvog smisla ima inženjer koji u životu nije uživo vidio i rukovao bar ponekim dijelovima opreme kojom se bavi? Ili im je praktična nastava organizirana u blokovima vikendom ili kako?
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje

Zadnje uređivanje Štreberica : 14.08.2012. at 18:18. Reason: multiquote
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 18:52   #211
Quote:
BluexXxteR kaže: Pogledaj post
o cemu vi pricate?produljenje obrazovanja?ne ucimo dovoljno u osnovnoj skolisve osim osnovne skole bi trebalo ukinuti a da je pritom i ta osnovna skola
izborna i skracena ako se srednja ne bi promijenila tako da izbaci nepotrebne predmete.
primjer. sto jednom tehnicaru za strojarstvo trebaju predmeti poput kemije, biologije,
tzk,vjeronauk,povijest? koji ce mu to q? zasto je onda isao u osnovnu skolu?


internet

Baš internet
Bez dobre, ali dobre, podloge stečene kroz obrazovanje internet je leglo gluposti
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 18:54   #212
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post

Vjerojatno ništa od toga, kao što sam gore obrazložila, ali puno hvala na trudu
i drugi put, nije meni teško.. baš sam danas razgovarao sa njima, pa kako su zaista bili susretljivi, mislio sam da bi i tebi mogli pomoći..
ako ni oni ne bi znali, siguran sam da bi nam vizionar, PP gosp. Čaćić, osnovao koju agenciju ako bi ga lijepo zamolili..

Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Ali kakvog smisla ima inženjer koji u životu nije uživo vidio i rukovao bar ponekim dijelovima opreme kojom se bavi? Ili im je praktična nastava organizirana u blokovima vikendom ili kako?
pa recimo u IT-u se može dosta dobro upoznati sa opremom kroz direktan kontakt i određene simulacije.. mi smo imali nastavu i subotom i nedjeljom - kao što sam ranije spomenuo, dosta dobro razrađen program za ljude koji rade.. nastavak je omogućen na FOI-u nakon polaganja razlikovnih ispita (cca. 28 ECTS).. samo tu treba firma stajat iza pojedinca, jer to vuče dosta troškova i zahtijeva ustupke sa obje strane..

al eto, može se.. ne znam kak je u drugim granama, al obzirom da industrije nema, netreba se zamarat gledanjem u strojeve..
ako se malo baci pogled na kompanije u svijetu, sve imaju neki program za studente..

a što se tiče teme, školujemo ljude za emigraciju, jer se moramo odužiti za kredite, samo treba malo pojačati strane jezike..

kao što je već predloženo, one koji ostanu ovdje, treba usmjeriti u uslužna zanimanja tipa ugostiteljstvo i u zanatska kako bi mogli održavat infrastrukturu.. - tako da kada stranac dodje da se vozi po lijepim cestama i da ga fino uslužimo.. to je onak ugrubo, al oni koji nas vode su to detaljnije razradili, što se i vidi po rezultatima..
__________________
Power is Nothing without Control
suzuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 19:54   #213
Mene fascinira to konstantno pljuvanje po Filozofskom faksu, po novinanama i svuda, koje onda tupi inženjerčići raznih profila ponavljaju, jer drugo i ne znaju, jer nisu završili Filozofski (sorry na grubosti).

Svi moji kolege s tih "bezveznih i nepotrebnih" studija rade za veće novce od strojara, recimo, koji mogu (iako i to teško) naći posel, ali za sitne novce, još sitnije od nas filozofa. Zašto se malo i to ne spomene, čista je laž da inženjerima cvatu ruže.

To je upravo to što kapitalisti trebaju, zato se i uništavaju društveni fakulteti sustavno: ljude koji ne znaju misliti, nego samo šerafiti, tj. koji su tek malo više obrazovaniji od obrtnika.

Zašto bi se priječilo da ljudi studiraju što žele i za što su daroviti To je čista podvala da nekih zanimanja ne treba.

Naše je školstvo nemoderno, to je točno, bolonja ga je unazadila dodatno, ali još uvijek korektno, jedini je problem ne toliko sadržaj koliko pristup, čemu nisu vični ni profesori - aktivno sudjelovanje đaka i studenata, a ne samo štrebancija, to nam fali, i tu su ljudi na Zapadu totalno drugačiji - ne boje se reći svoje mišljenje u raspravama, pitati, komentirati, a istočnjaci uglavnom šute, premda to ima veze i sa društvenim sustavima vjerojatno, ne samo sa školstvom.
Arijela is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 14.08.2012., 20:10   #214
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ma na ovom forumu se sustavno pljuje po strukovnim školama...
Sva gore navedena zanimanja su tražena kod nas i u svijetu....
Moj klinac je upisao strukovnu školu, dapače čak i dobiva stipendiju jer se školuje za deficitarno zanimanje...I njegova struka je gore navedena i upiše se max 20 a završi 15. Prošle godine se u ZG za zidara upisao samo jedan jedini učenik. Prije dvije godine samo 1 staklar i 2 kamenoklesca od kojih je jedno bila cura... Neznam baš da ljudi više ne mjenjaju stakla ili ne grade grobnice....
Zar neko stvarno misli da ovoj državi ne trebaju zidari, električari, keramičari ???
Da bu ju iz krize izvukli gimnazijalci koji se neznaju ni popišati bez instrukcija....
A i ta fama o strukovnoj školi od 3 godine a dovoljan je samo nekakav kurs.. Pa to i je kurs jer u te 3 godine svaki učenik odradi 2700 sati prakse u obrtničkoj radionici ili nekoj firmi. Bez ugovora s obrtnikom nemoguče se upisati u obrtničku školu....

ja se sa tobom slazem da nam takva zanimanja trebaju.trebaju nam ljudi koji stvarno znaju sto rade i koji postuju standarde svoje struke.

zelim reci da bih radije vidjela da svi polaze skolu i postanemo pismenija nacija...a ako netko zeli biti i raditi kao obrtnik moze i to ostvariti.

nazalost, vecina djece(barem dok sam pohadjala srednjuskolu) je upisivalo trogodishnje struke, jer jednostavno nisu imali drugog izbora.Sto zbog socio ekonomskih razloga, sto zbog ocjena.. sto i zbog vlastitih sposbnosti.

ako netko zeli biti vrhunski obrtnik, pismenost ga nece sprijeciti da nadje obrtnika, potpise ugovor, skoluje se, polozi ispite i pocne raditi...uostalom postoji i trzishte rada, i koja nam je korist izbacivati iz skola"mrtvi kapital" u obliku razreda kemijskih tehnicara, postara, viljuskara i inih...pogotovo struka za koje indisutrija gotovo da i ne postoji, a ostala zanimanja trebaju tek toliko da popune mjesta onih koji su ispraznili mjesta prirodnim odljevom...

ja jednostavno ne vjerujem u koncept danashnjeg srednjoskolsog obrazovanja, niti u sustav koji nekome sa 14 godina daje izbor od kojeg nece moci zaraditi za kruh.

poslati sve u srednje skole..oni koji vide zaradu, i kruh u rukama kao obrtnici..more power to them, poslije srednje opce skole. to je sve.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 20:12   #215
Quote:
Arijela kaže: Pogledaj post

Naše je školstvo nemoderno, to je točno, bolonja ga je unazadila dodatno, ali još uvijek korektno, jedini je problem ne toliko sadržaj koliko pristup, čemu nisu vični ni profesori - aktivno sudjelovanje đaka i studenata, a ne samo štrebancija, to nam fali, i tu su ljudi na Zapadu totalno drugačiji - ne boje se reći svoje mišljenje u raspravama, pitati, komentirati, a istočnjaci uglavnom šute, premda to ima veze i sa društvenim sustavima vjerojatno, ne samo sa školstvom.
To je čista posljedica nerazvijene, mlade demokracije i psihološki ostatak čvrstog režima. Ljudi su još uvijek jako autocenzuriraju. Mnogi profesori su tašti i boje se da se ne bi najbolje snašli, ako bi se razvila jaka rasprava. Interaktivno školstvo, osobito visoko je sigurno dobra stvar.
__________________
"Kako možemo braniti jednu civilizaciju koja samo nosi to ime, a obožava u nama životinje i cijeni samo materijalno?" M. Gandhi
Stella1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 20:31   #216
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
ja se sa tobom slazem da nam takva zanimanja trebaju.trebaju nam ljudi koji stvarno znaju sto rade i koji postuju standarde svoje struke.

zelim reci da bih radije vidjela da svi polaze skolu i postanemo pismenija nacija...a ako netko zeli biti i raditi kao obrtnik moze i to ostvariti.

nazalost, vecina djece(barem dok sam pohadjala srednjuskolu) je upisivalo trogodishnje struke, jer jednostavno nisu imali drugog izbora.Sto zbog socio ekonomskih razloga, sto zbog ocjena.. sto i zbog vlastitih sposbnosti.

ako netko zeli biti vrhunski obrtnik, pismenost ga nece sprijeciti da nadje obrtnika, potpise ugovor, skoluje se, polozi ispite i pocne raditi...uostalom postoji i trzishte rada, i koja nam je korist izbacivati iz skola"mrtvi kapital" u obliku razreda kemijskih tehnicara, postara, viljuskara i inih...pogotovo struka za koje indisutrija gotovo da i ne postoji, a ostala zanimanja trebaju tek toliko da popune mjesta onih koji su ispraznili mjesta prirodnim odljevom...

ja jednostavno ne vjerujem u koncept danashnjeg srednjoskolsog obrazovanja, niti u sustav koji nekome sa 14 godina daje izbor od kojeg nece moci zaraditi za kruh.

poslati sve u srednje skole..oni koji vide zaradu, i kruh u rukama kao obrtnici..more power to them, poslije srednje opce skole. to je sve.
Dakle strukovne škole netrebaju a tisuče gimnalizijalaca koji o praktičnim znanjima neznaju ništa su nam nasušno potrebni....
Maltretirati djecu koja ne mogu (iz raznoraznih razloga) ili ne žele studirati još 4 godine glazbenim ili likovnim je teška glupost....
Ja radim ne baš nešto teški posao i za njim postoji potreba diljem europe i svijeta (imam ponude za rad od afrike, meksika, egleske, irske) ali niko ne želi školovati kadar za to jer je neisplativo a gimnazikalaca ko u prići i 90% bu ih završilo na burzi....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 20:40   #217
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
I još jedna stvar - stukovno obrazovanje danas više ne može završavati na trećem stupnju. Kod nas je kuhar trogodišnje zanimanje. A turistička smo zemlja, i želimo biti prepoznati kao zemlja vrhunske kuhinje (koju možemo naravno onda i fino naplatiti).

Zašto onda nemamo kulinarske akademije? Jake turističke države i države jake kulinarske tradicije kuhare školuju do razine diplomskog studija (dakle pet godina visoke škole!). O takvim stvarima država ne razmišlja, jer bi inače takvu školu osnovala. I dovukla stručnjake, ako već nemamo naše.

mislish ovakvo nesto?!
http://www.ciachef.edu/

http://www.cordonbleu.edu/ btw. grand diplome, kosta, samo skola, 55 k eura...

da, da..turisticka zemlja....mi i dalje ne shvacamo, ako ces proizvoditi vrhunske, dobre i odlicne, kuhare i kuharice to i kosta.. i za to treba imati i zelju i nesto talenta...ljude koji to prije svega zele raditi
to su intezivni programi, hands on, bez previse praznog hoda...i mi to zelimo proizvesti u srednjim skolama, ko na traci nekim dekretom...ja ne znam da li to shvatiti kao vrhunsku aroganciju ili montypajtonovsku ironiju
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 20:40   #218
Quote:
Arijela kaže: Pogledaj post
Mene fascinira to konstantno pljuvanje po Filozofskom faksu, po novinanama i svuda, koje onda tupi inženjerčići raznih profila ponavljaju, jer drugo i ne znaju, jer nisu završili Filozofski (sorry na grubosti).
Rasprave tipa moj fakultet je jači od tvog fakulteta su smiješne. Ti nisi imala 4 matematike, nisi imala termodinamiku, nisi imala 3-4 teorije leta itd. I šta ćemo sad..Većina predmeta su vam bubanje na pamet, dok se ovdje traže matematičke vještine. I vidiš kud smo tom logikom došli. Zbog toga postoji razlika. Moj fakultet je tehnički, tvoj je društveni. Svaki je težak i specifičan na svoj način i uzdizanje bilo kojeg je retardirano. Ignoriraj si takve postove. I jedini fakultet po meni vrijedan sprdnje i prijezira je Fakultet političkih znanost (smjer novinarstvo)..Jer čitajući razne portale i količine gluposti koje su tamo napisane iz dana u dan me fasciniraju. Nevjerojatno je da netko nakon 5 godina novinarstva nije u stanju istražiti ono o čemu piše. Pa je onda slijetanje zrakoplova sa jednim motorom spektakl!

Quote:
Svi moji kolege s tih "bezveznih i nepotrebnih" studija rade za veće novce od strojara, recimo, koji mogu (iako i to teško) naći posel, ali za sitne novce, još sitnije od nas filozofa. Zašto se malo i to ne spomene, čista je laž da inženjerima cvatu ruže.
Pictures or it didn't happen..

Za opće strojarstvo ne znam kakvo je stanje, računarstvo i nije loše, posao se nalazi..Brodogradanja je banana..Zrakoplovstvo je "El Dorado" i teško da imaš veća primanja od nekog zaposlenog u tom sektoru.

Quote:
To je upravo to što kapitalisti trebaju, zato se i uništavaju društveni fakulteti sustavno: ljude koji ne znaju misliti, nego samo šerafiti, tj. koji su tek malo više obrazovaniji od obrtnika.
Nitko ih ne uništava. Problem je što ih se štanca previše. 600 pravnika upisat godišnje samo u glavnom gradu je sranje. Bez uvrede ikome. Kao što sam ranije naveo, društvenjaci se uklapaju više manje svuda. Onda se dogodi da se na natječaju u HŽ-u za radno mjesto šefa sektora sigurnosti željeznica traže EFZG, Pravo, PMF i FPZ?!? Umjesto da se to mjesto prepusti magistru prometa - smjer željeznica.

Quote:
Zašto bi se priječilo da ljudi studiraju što žele i za što su daroviti To je čista podvala da nekih zanimanja ne treba.
Nitko te ne sprječava. Samo je to glupo. Evo, susjeda ima dijete, maturant..Pitam ih šta će upisat: "Ma bilo šta, sam nek upiše fakultet.." i onda on upiše Porezni studij, nakon godine dana shvati da to nije za njega i da ga ne zanima, pa upiše EFZG sa kojim će vjerojatno, kakav je trend, sjedit na burzi.

Quote:
Naše je školstvo nemoderno, to je točno, bolonja ga je unazadila dodatno, ali još uvijek korektno, jedini je problem ne toliko sadržaj koliko pristup, čemu nisu vični ni profesori - aktivno sudjelovanje đaka i studenata, a ne samo štrebancija, to nam fali, i tu su ljudi na Zapadu totalno drugačiji - ne boje se reći svoje mišljenje u raspravama, pitati, komentirati, a istočnjaci uglavnom šute, premda to ima veze i sa društvenim sustavima vjerojatno, ne samo sa školstvom.
Ovdje se slažemo. Zapadnjaci su otvoreniji i njihovi profesori se ne drže kao bogovi. Imaju svoj gard ali se da komunicirati sa njima. Na svome faksu/smjeru nisam imao problema nikad sa profesorima jer su bili prizemni i htjeli su pomoć i izać u susret. Neke si smio i zvati doma ako si imao problema. Ali imao sam par vanjski suradnika, profesora sa drugih fakulteta sa kojima nisi smio ući u raspravu ili slučajno reći da misliš da nisu u pravu. Trebao otvoreniji sustav školovanja, Bolonja nas je unazadila. Nije provedena kvalitetno a dobar dio fakulteta je niti ne provodi ili ima svoju verziju Bolonje. Plus su kolokviji, mi smo ih imali po 4 do 8 komada po predmetu, jer te tjeraju da konstantno radiš. I ako netko nije imao obavezno prisustvovanje predavanjima, sad ima..I to je dobro..Ostalo je katastrofa.
Rendolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 20:43   #219
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Dakle strukovne škole netrebaju a tisuče gimnalizijalaca koji o praktičnim znanjima neznaju ništa su nam nasušno potrebni....
Maltretirati djecu koja ne mogu (iz raznoraznih razloga) ili ne žele studirati još 4 godine glazbenim ili likovnim je teška glupost....
Ja radim ne baš nešto teški posao i za njim postoji potreba diljem europe i svijeta (imam ponude za rad od afrike, meksika, egleske, irske) ali niko ne želi školovati kadar za to jer je neisplativo a gimnazikalaca ko u prići i 90% bu ih završilo na burzi....
ja ne kuzim zasto si ti tako ogorcen gimanazijalcima..ja uopce ne govorim o njima..

i dalje stojim pri tome, ako netko zeli biti najbolji automehanicar, nece ga nista sprijeciti da to i ostvari...uostalom da si procitao moje ranije upise, mislim da bi vidio da se ja uopce na zalazem za ukidanje strukovnih skola i strucnih zanimnja..samo podignuti granicu pismenosti...cak i da je to 16 godina..i to je bolje nego sto imamo sada.

politehnicke skole koje se vode potrebama na trzistu poslije redovne srednje skole..to je sve..osim ako ne mislis da je potrebno iz godine u godinu skolovati razrede viljuskara, postara, konobara..i tako nekih struka koje mozesh jednostavno certificirati.

opismeniti i pripremiti djecu, ti nazivash maltretiranjem ..

i sto je najgore podcjenjujes, ljude i skolovanje...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.

Zadnje uređivanje happygoose : 14.08.2012. at 20:58.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 20:57   #220
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
ja ne kuzim zasto si ti tako ogorcen gimanazijacima..ja uopce ne govorim o njima..

i dalje stojim pri tome, ako netko zeli biti najbolji automehanicar, nece ga nista sprijeciti da to i ostvari...uostalom da si procitao moje ranije upise, mislim da bi vidio da se ja uopce na zalzem za ukidanje strukovnih skola i strucnih zanimnja..samo podignuti granicu pismenosti...cak i da je to 16 godina..i to je bolje nego sto imamo sada.

politehnicke skole koje se vode potrebama na trzistu poslije redovne srednje skole..to je sve..osim ako ne mislis da je potrebno iz godine u godinu skolovati razrede viljuskara, postara, konobara..i tako nekih struka koje mozesh jednostavno certificirati.

opismeniti i pripremiti djecu, ti nazivash maltertiranjemm..

i sto je najgore podcjenjujes, ljude i skolovanje...
S ovime se slažem. Možda jesu strukovne u redu (nemam ništa protiv njih). I možda je jedan automehaničar sa svojom strukovnom maher u svom poslu. Ali malo opće kulture mu ne bi škodilo.

Ako izuzmemo školu. Mehaničar u nekom auto-centru ili ozbiljnijem obrtu i mehaničar privatnik su nebo i zemlja. Sa ovime u auto-centru možeš lijepo i razgovarati dok je ovaj "šalabajzer" debil na kvadrat koji nije u stanju složiti dvije smislene rečenice.

Ne tražim da zna nabrojati Mozartove simfonije ali mislim da mora imati jači program. Gimnazijalac u prosjeku ima 18 predmeta, oni imaju 6-7. Zašto jedan strukovnjak ne bi morao raditi jače književnost ili slušati nešto iz povijesti. Ne moraju svi biti zatucani seljaci. Svaka čast njegovom radu i struci, daleko od toga. Ne degradiram njegov rad, ali činjenica je da je većina njih nesposobna složiti nekakvu komunikaciju, voditi razgovor i slično. Da nema jebiga, boktejebo, pas mater i sličnih, ne bi znao ni povezati riječi u rečenici.
Rendolf is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:58.