Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2014., 08:19   #21
Rad na crno

Pozdrav narode!
Naša vrla nam država je u stanju kakvom je. Pronaći posao je jako teško, a još teže je pronaći posao za koji zakonske stavke lijepo štimaju. Rad na crno je boljka u kojoj se i osobo nalazim- ne svojom voljom nego voljom više sile. Popularno stručno osposobljavanje mi je isteklo, mjera za rad poslije stručnog nikako da prođe jer je brzina rada nadležnih organa na razini Inernet Explorera, a drugi posao nigdje drugdje ne mogu naći. Poslodavac ima roba s kojim radi što hoće. Radni zadaci se izderuju na mene, radim sve - od svog posla pa do posla za koji uopće nisam klavificiran jer "sve se može kad se hoće". To sve i puno više proživljavam već oko 5 mjeseci i ne znam što da radim. Platio mi za to sve naravno nije (duguje mi za dva mjeseca i treći lagano ide), moram platiti stanarinu, režije, hranu i ostalo. Supruga posla nema, obadvoje smo mladi ljudi sa diplomama u svojim kasnim dvadesetima, na pragu tridesetih i trebali bi početi graditi neki život i obitelj. Lebdimo u tom nekom međuprostoru honorarnih poslića i mog recimo zaposlenja i nikako se izvući iz toga. Najradije bih otišao ali se bojim da ovo što mi duguje neću nikada vidjeti. Kako da odem a da mi plati što mi duguje? Kako da ga prijavim za sve što je do sada napravio bez da ja ne dobijem po repu? Ako netko ima nekakvih ideja, saznanja i savjeta neka slobodno piše. Vjerujem da nisam sam u ovome,a više glava su pametnije od jedne. Hvala u naprijed! Pozdrav!
FunkyChuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2014., 08:56   #22
Jebiga, prijaviti inspekciji ga ne možeš, zapravo, možeš, ali onda ćeš uvaliti i sebe. Bojim se da ti preostaje jedino da ga natjeraš da plati. To ne smiješ napraviti nasilno, jer će te prijaviti za prijetnje, pa ćeš još imati sranja s policijom, nemoj niti pokušati uzeti nešto njegovo, jer će te prijaviti za krađu.

Bojim se da ti nema druge, nego biti fino dosadan, zvati ga svaki dan, ako treba i češće dok ti ne plati.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2014., 09:39   #23
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Jebiga, prijaviti inspekciji ga ne možeš, zapravo, možeš, ali onda ćeš uvaliti i sebe. Bojim se da ti preostaje jedino da ga natjeraš da plati. To ne smiješ napraviti nasilno, jer će te prijaviti za prijetnje, pa ćeš još imati sranja s policijom, nemoj niti pokušati uzeti nešto njegovo, jer će te prijaviti za krađu.

Bojim se da ti nema druge, nego biti fino dosadan, zvati ga svaki dan, ako treba i češće dok ti ne plati.
Znam neke takve koji su radili na crno a da im nije plaćeno. Doduše, ne plaćaju mnogima koji rade na "bjelo". Pogotovo ako neki obrtnik nekome nešto napravi.

Treba biti dosadan ko muha. Ali ja znam jednoga koji je svoje novce dobio prijetnjom. Ali isključvo u 4 oka. I uz pomoć razbijenog stakla na autu. Doduše, onog najeftinijeg

U nekoj ozbiljnijoj državi bi mogao ići na policiju da te "ozvuče". Tako da se čuje da je ovaj radio i da mu poslodavac ne plaća. Ali to su za državu izgleda presitini prekršaji da bi se pravosuđe gnjavilo takvim sofisticiranim istragama i dokazima.


p.s.

Javi se ovome tipu koji ima rješenje za to: https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=280

Zadnje uređivanje krena : 07.05.2014. at 09:45.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2014., 16:27   #24
Tako sam si nekako i kontao. Biti dosadan ko muha i opsijedat ga ko zli duh dok mi ne plati odrađeno. Što je najgore iznos koji mi duguje on je nebrojeno puta okarakterizirao kako to i nisu neki novci. Nisu neki novci dok treba dati zaposleniku Stvarno mi je palo na pamet izrezbarit mu boju na autu za početak ali tu opet riskiram tužbu. Kako god okrenem naje**m ko žuti. Nevjerojatno kako su gamad zaštićeni sa svih strana, a mi golje mali koji mu zaradimo te pare ostanemo golih guzica. Mene samo zanima kako to da ovi u inspektoratu ne razumiju da ljudi na crno rade samo da bi preživjeli, a ne zato jer baš žele državu oštetiti. Baš se meni da dolaziti na posao svaki dan, radit i po 10 sati dnevno, trpiti iživljavanja jer netko nije ustao na dobru nogu taj dan, strepiti da ne bi neka inspekcija došla i još da je to sve zabađaba, bez da mi se piše radni staž, niti ide mirovinsko ni doprinosi---- NIŠTA!.... pa jebemulebac nisam za to studirao i nisu moji za to potrošili desetke tisuća kuna. Da se radi o nekoj normalnoj državi, vjerojatno ne bi bili ovdje na forumu i ja ne bi morao postavljati ovu temu...
FunkyChuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2014., 21:38   #25
anonimna prijava kršenja zakona o radu ?

Da ne dužim previše radim kod privatnika koji masakrira zakon o radu.
Radi se 55 sati tjedno bez plaćanja prekovremenih, dobiva sa samo 2 tjedna godišnjeg odmora, ne plaćaju se putni troškovi itd itd.

Neki od prekršaja su nemogući za dokazat pretpostavljam, jer na platnim listama je dio plaće prikazan kao putni trošak a i lažno se prikazuje nepostojeći godišnji odmor.
Neke stvari se lako provjerljive, tipa radno vrijeme jer se radi o radnim mjestima sa 2-3 zaposlenika koji rade u jednoj smjeni sa jasno istaknutim radnim vremenom.

Nažalost ne mogu si dopustiti da ugrozim radno mjesto sukobom sa poslodavcem iz egzistencijalnih razloga. Raniji sukobi zaposlenika s njim su redovito završavali gubitkom radnog mjesta.

Postoji li način da se podnese anonimna prijava protiv poslodavca i da li to uopce ima ikakvog smisla tj da li inspekcija postiže ikakve rezultate ?
cita is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2014., 22:21   #26
Možeš prijaviti anonimno, ali onda inspekcija možda neće reagirati, a i nećeš imati pravo "uvida" u rezultat. U pravilu bi trebala inspekcija reagirati na svaku prijavu, ali zbog opće gužve na anonimne često ne reagira.

U najlošijem slučaju će dojaviti poslodavcu da ga je netko prijavio, a neće ništa postići. Ovisi kakav odnos ima sa inspekcijom.

Ako prijaviš, anonimno ili ne, budi spremna na posljedice, jer ako i neće znati tko je prijavio, znati će da je netko od radnika, pa može biti da će se na svima iskaljivati. Ne želim te obeshrabrivati, samo kažem kako je...
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2014., 07:33   #27
Ako i prijaviš anonimno inspekcija će vjerovatno doći , pogledati papirologiju i htjeti porazgovarati s vama radnicima. A što ćete im vi onda reći? Istinu, ili ćete zbog straha od gubitka posla reći da je sve ok. Ako vaše izjave ne potkrijepe prijavu što misliš da možeš očekivati?

Možda će mu nešto sitno naći u papirima, a možda i neće.
I opet se ništa neće desiti. Na vama je izbor, ili ćete se boriti za sebe ili nećete.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 23:05   #28
Treba mi pravni savjet oko prijave poslodavca inspektoratu. Naime, u jednoj skoli stranih jezika radim vec dugo i do ove godine dok se nije uvela fiskalna blagajna vecinu place smo dobijale na crno, znaci na ruke, a manji dio (minimalac) na racun. Sve smo trpjele jer drugog posla nije bilo dok nam ove godine nije prekipilo i odlucile smo je prijaviti inspektoratu zbog zakidanja na doprinosima jer smo bile prijavljene na minimalac, rada na crno (pocele bismo raditi odmah 1.9.a prijavila bi nas u studenom), neisplate neiskoristenog godisnjeg (koliko dugo tu radimo nije bilo rijeci o tome, a uvijek bismo od 4 tjedna iskoristile dva), odjave preko ljeta i onda prijave u studenom, a sada nam prijeti da nam nece isplatiti placu za lipanj u potpunosti (tj, onoliko sati koliko smo odradile-na racun) jer nema dovoljno sati (ona to racuna oko 900 sati godisnje koliko moraju ispuniti normu profesori u drzavnim skolama). Zanima me ako je prijavim imenom i prezimenom, znaci ne anonimno, trebam li sto priloziti prijavi (recimo popis sati za svaki mjesec koji ispunjavamo) jer ionako se ne namjeravam vracati sljedece skolske godine. Trebam li prijaviti inspektoratu u Zagrebu jer je moguce da nekoga poznaje i ima veze jer je do uvodjenja fiskalne blagajne prikazivala manju dobit nego sto je stvarna bila, kakve su moguce posljedice po njoj i po nas te je li moguce da nam se retrogradno isplati godisnji?
__________________
Za Velikog Vezira, sa stitom ili na stitu © Plitko
It's about how much freedom you can take away from somebody before they either fold or fight.
Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 22:41   #29
Quote:
Dugonoga kaže: Pogledaj post
Treba mi pravni savjet oko prijave poslodavca inspektoratu.
Za ovo sve što si nabrojala, ne da trebaš sve prijaviti inspektoratu, nego i dignuti tužbu za isplatu svega što ti poslodavac duguje. Možeš i zajednički, s kolegicama.

Quote:
Zanima me ako je prijavim imenom i prezimenom, znaci ne anonimno, trebam li sto priloziti prijavi (recimo popis sati za svaki mjesec koji ispunjavamo)
Sama tvoja prijava će biti dovoljna da inspekcija postupi po njoj. Samo napiši ukratko sve i ne brini, kontaktirat će te.

Quote:
Trebam li prijaviti inspektoratu u Zagrebu jer je moguce da nekoga poznaje i ima veze jer je do uvodjenja fiskalne blagajne prikazivala manju dobit nego sto je stvarna bila, kakve su moguce posljedice po njoj i po nas te je li moguce da nam se retrogradno isplati godisnji?
Samo ti to slobodno prijavi u Zagrebu i ne opterećuj se nikakvim "vezama". Prikazivanje manje dobiti nema apsolutno nikakve veze sa "vezama", nego sa knjigovodstvom... a na kraju, da ima i rođenog ćaću u inspektoratu, prijave su vidljive u sustavu, imaju svoj urudžbeni broj i ignoriranje tako nečeg može značiti samo nečiji otkaz.

Inspekcijski nadzor i utvrđivanje nepravilnosti u poslovanju može značiti samo kaznu od strane države za nju ( koje nisu male), a ti ćeš svoja potraživanja morati potraživati tužbom, iako, moguće da bude dovoljno pametna, pa ipak odluči sama platiti, jer to izbjeći ne može - ovako ili onako.

Samo hrabro
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 13:30   #30
Dugonoga, moraš znati da svaka inspekcija ima svoje nadležnosti.
Inspekcija rada gleda rad i radno pravo i onda podnosi ili ne podnosi prijavu.

Za ovo prikrivanje dobiti i (ne)prikazivanje prometa nadležna je druga inspekcija, točnije porezna uprava.
Nepravilnosti iz područja poreza možeš prijaviti:
http://www.porezna-uprava.hr/bi/Stra...isite-nam.aspx
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 19:35   #31
Hvala vam objema, ohrabrile ste me
Jos cemo malo pricekati s prijavom, tocnije do rujna pa cemo vidjeti sto ce se dogoditi.
__________________
Za Velikog Vezira, sa stitom ili na stitu © Plitko
It's about how much freedom you can take away from somebody before they either fold or fight.
Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2020., 12:53   #32
Pozdrav, može li mi netko reći, može li se poslodavca prijaviti zbog nepoštivanja pauze djelatnika tijekom radnog vremena? Naime, imamo u firmi kartice za prijavu radnog vremena, kao i za prijavu početka i kraja pauze. Ako šef od mene traži da završim pauzu npr 10 min prije, može li poslodavac imatinproblema zbog toga? Odnosno moze li se takvo(konstantno) ponasanje prijaviti inspektoratu?
martyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2020., 13:33   #33
Naravno da možeš.

Članak 73.

(1) Radnik koji radi najmanje šest sati dnevno, ima svakoga radnog dana pravo na odmor (stanku) od najmanje trideset minuta, osim ako posebnim zakonom nije drukčije određeno.

(4) Vrijeme odmora iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka ubraja se u radno vrijeme.

Teži prekršaji poslodavca

Članak 228.

(1) Novčanom kaznom od 31.000,00 do 60.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj poslodavac pravna osoba:

12) ako radniku ne omogući korištenje stanke na način i pod uvjetima propisanim ovim Zakonom (članak 73.)

itd.

Poanta je samo u tome da li će mu netko dojaviti da je prijava protiv njega, pa može li on manipulirati vašim prijavama/odjavama ili imaš pristup toj evidenciji svojeg radnog vremena, pa možeš isprintati ili na neki drugi način dokazati baš da nisi uspjela koristiti stanku. Naime, inspekcija će na terenu, ako ne dopustiš da odaju tvoj identitet uzeti nasumce neke radnike i njihove izjave. Ako oni izjave da koriste pauzu od pola sata bez problema i ako njihova evidencija radnog vremena kaže isto, ništa od svega...ako si me razumjela.
Doreen Mana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2020., 17:42   #34
kakvi inspektori, kakve gluposti u ovom cirkusu od pravne države. najjače je kad se najave da će doći

jako jednostavno se, da je volje, riješi problem neplaćenih prekovremenih:
- apsolutno svima uvesti kartice za evidenciju radnog vremena s kojom se radnik prijavljuje i odjavljuje.
- čim netko prebaci predviđenih 6,8 ili koliko već sati po ugovoru taj ide u "ladicu" PROVJERA


Pa da vidimo
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2020., 19:03   #35
Da si upoznat sa zakonom, znao bi da se inspektor SMIJE najaviti. Ne mora, ali smije. Otom potom kakva je ta odredba zakona i što o njoj tko mislio, činjenica je da smije.
Doreen Mana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2020., 23:54   #36
Quote:
Doreen Mana kaže: Pogledaj post
Da si upoznat sa zakonom, znao bi da se inspektor SMIJE najaviti. Ne mora, ali smije. Otom potom kakva je ta odredba zakona i što o njoj tko mislio, činjenica je da smije.
da ti znaš čitati, ne bi mislila da sam ja rekao da se ne smije najaviti.
inspektorice, je li vam neugodno najaviti se i odraditi lakrdiju od inspekcije, je li vam neugodno primiti plaću nakon takve predstave?
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2020., 11:10   #37
Quote:
Dugonoga kaže: Pogledaj post
Treba mi pravni savjet oko prijave poslodavca inspektoratu. Naime, u jednoj skoli stranih jezika radim vec dugo i do ove godine dok se nije uvela fiskalna blagajna vecinu place smo dobijale na crno, znaci na ruke, a manji dio (minimalac) na racun. Sve smo trpjele jer drugog posla nije bilo dok nam ove godine nije prekipilo i odlucile smo je prijaviti inspektoratu zbog zakidanja na doprinosima jer smo bile prijavljene na minimalac, rada na crno (pocele bismo raditi odmah 1.9.a prijavila bi nas u studenom), neisplate neiskoristenog godisnjeg (koliko dugo tu radimo nije bilo rijeci o tome, a uvijek bismo od 4 tjedna iskoristile dva), odjave preko ljeta i onda prijave u studenom, a sada nam prijeti da nam nece isplatiti placu za lipanj u potpunosti (tj, onoliko sati koliko smo odradile-na racun) jer nema dovoljno sati (ona to racuna oko 900 sati godisnje koliko moraju ispuniti normu profesori u drzavnim skolama). Zanima me ako je prijavim imenom i prezimenom, znaci ne anonimno, trebam li sto priloziti prijavi (recimo popis sati za svaki mjesec koji ispunjavamo) jer ionako se ne namjeravam vracati sljedece skolske godine. Trebam li prijaviti inspektoratu u Zagrebu jer je moguce da nekoga poznaje i ima veze jer je do uvodjenja fiskalne blagajne prikazivala manju dobit nego sto je stvarna bila, kakve su moguce posljedice po njoj i po nas te je li moguce da nam se retrogradno isplati godisnji?
Predalažem ti ovaj pravni put za ostvarenje prava koja si navela sukladno Zakonu o državnom inspektoratu i Zakonu o radnim odnosima.Podnositelj predstavke si ti jer se odnosi na povredu tvojih individualnih prava iz radnih odnosa i prava iz posebnog zakona o obrazovanju. Kolegica u tom smislu isto može podnijeti predstavku individualano. Možes ju napisati pismeno, ali ti savjetujem da odeš u nadležni inspektorat u Zgb-u i to učiniš na ZAPISNIK, jer će ti dežurni inspektor pomoći u oblikovanju predstavke. Moraš navesti ime i prezime i sjedište poslodavca, jer bez toga se ne može pokrenuti postupak. Tu se radi o njtežim prekrašajima poslodavca iz radnih odnosa i obrazovnog sustava , i drugih zakonskih propisa. To će se sve spojiti u nadzoru. Za tebe nema posljedica , inspektorat će viditi o ćemu se radi. Ne predlažem ti nikakvo podizanje tužbi na sudi dok se ovo ne riješi, jer neke povrede tvojih prava će se riješiti u inspekcijskom nadzoru . Uz to ti moram napomenuti da si zakasnila s nekim rokovima za ostvarenje prava iz radnog odnosa za podizanje tužbe na sudu. No, o tome naknadno , pa ću ti dati savjet kako dalje da postupiš . No , mislim da će inspektorat ovo riješiti urgentno.
Emmelin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2020., 11:15   #38
Quote:
martyca kaže: Pogledaj post
Pozdrav, može li mi netko reći, može li se poslodavca prijaviti zbog nepoštivanja pauze djelatnika tijekom radnog vremena? Naime, imamo u firmi kartice za prijavu radnog vremena, kao i za prijavu početka i kraja pauze. Ako šef od mene traži da završim pauzu npr 10 min prije, može li poslodavac imatinproblema zbog toga? Odnosno moze li se takvo(konstantno) ponasanje prijaviti inspektoratu?
Možeš ga prijaviti , samo se bojim da ćeš imati problema. Uspostavi s njim jedan prijateljski odnos , pa ćeš to riješiti.... Mene da prijaviš za to, ja bi ti odmah ukinula radno mjesto i utvrdila te tehnološkim viškom... nadam se da si shvatio ...
Emmelin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2020., 11:17   #39
Quote:
Emmelin kaže: Pogledaj post
Možeš ga prijaviti , samo se bojim da ćeš imati problema. Uspostavi s njim jedan prijateljski odnos , pa ćeš to riješiti.... Mene da prijaviš za to, ja bi ti odmah ukinula radno mjesto i utvrdila te tehnološkim viškom... nadam se da si shvatio ...
Čekaj, ti nekom uskraćuješ pravo na pauzu i onda bi mu još i ukinula radno mjesto i proglasila ga viškom ako bi se radnik požalio na to? Jebeno..kakav kadar, mora da si ponosna na sebe. Pljuc.
__________________
So never refuse an invitation, never resist the unfamiliar, never fail to be polite and never outstay the welcome. Just keep your mind open and suck in the experience. And if it hurts, you know what? It's probably worth it.
Cesc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2020., 13:10   #40
Quote:
Cesc kaže: Pogledaj post
Čekaj, ti nekom uskraćuješ pravo na pauzu i onda bi mu još i ukinula radno mjesto i proglasila ga viškom ako bi se radnik požalio na to? Jebeno..kakav kadar, mora da si ponosna na sebe. Pljuc.
Očito nisi shvatio , ne ja ... da malo sam napisala zbunjujuće ,TAKO ONI RADE ....pročitaj što pišem inače ... ja ne radim kod poslodavca... očito neznaš što se događa kod nas ... ponosna sam na sebe bezgranično jer sam napravilo toliko "dobrih"stvari za radnike svih vrsta ... samo o tome ne smijem preširoko....
Emmelin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:41.