Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2017., 23:06   #61
Komunizam nije suprotnost kapitalizmu već sljedeća stepenica.
KrasniPajdo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 21:16   #62
Quote:
KrasniPajdo kaže: Pogledaj post
Komunizam nije suprotnost kapitalizmu već sljedeća stepenica.
Prema gore ili dolje?
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 22:09   #63
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Prema gore ili dolje?
Prema bolje.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 10:31   #64
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
No, u ovom trenutku bi se recimo definitivno moglo eliminirati telekome tj. zapoceti taj proces. Mozda cak na razini cijele EU- koristeci EU fondove! Ako jedan Varazdin moze imati dzabe internet...I tako jedno po jedno, raditi na tome, pa za 50-100 godina ce nam mozda sve biti dzabe. To bi bio zapravo prelazak u nekakvu komunisticku utopiju. Poanta je oduzeti bitnost novcu, otkupiti nase duse (), u tome smatram da je moja ideja zdravija od obicnog basic incomea.
Nisam ni znao za ovo kad sam otvarao ovu temu:

Quote:
Everyone benefiting from connectivity means that it should not matter where you live or how much you earn. So we propose today to equip every European village and every city with free wireless internet access around the main centres of public life by 2020.
Jean-Claude Juncker - State of the Union speech, September 2016
https://ec.europa.eu/digital-single-...i-fi-europeans

Quote:
The budget of the WiFi4EU scheme is EUR 120 million between 2017-2019. It will support the installation of state-of-the-art Wi-Fi equipment in the centres of community life.
...
The WiFi4EU scheme will be disbursed in a geographically balanced manner, so that high-speed connections can benefit both residents and visitors of thousands of local communities across the EU - at least 6,000 to 8,000 local communities by 2020.
Danas je izasao neki clanak u vezi toga, malo je zapelo, ali nista strasno

Poništen natječaj za besplatni internet EU na koji se prijavilo 67% hrvatskih gradova

Quote:
Nakon što je naime, 15. svibnja, pod navalom preko 18,5 tisuća europskih gradova i općina, koji su se požurili prijaviti za vaučere od po 15.000 eura, pao kompletan sustav, dan prije isteka poziva, umjesto objave rezultata stiže objava da je poziv – poništen.

'Unatoč velikom uspjehu u smislu broja prijava Izvršna agencija za inovacije i mreže (INEA) Europske komisije nažalost je odlučila otkazati prvi poziv na podnošenje prijava objavljen 15. svibnja. Nakon temeljite istrage, zaključila je da se zbog tehničke pogreške podnositelji prijava nisu mogli prijaviti pod jednakim uvjetima. Europska komisija predana je pravednosti i pouzdanosti postupka natječaja. Novi poziv na podnošenje prijava objavit će se u jesen 2018.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 10:51   #65
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post


Budimo realni, ako se uvede basic income, većina se neće posvetit znanosti ili umjetnosti, nego će gledat utakmice i pit pivo.

A opet, tko zna što će bit s napretkom AI-a, genetike, medicine i robotike?
Slažem se, većina će gledati utakmice i piti pivo. Međutim, pitanje je je li to zato tako jer ih je današnje društvo tako odgojilo ili je to tako zato što je takva genetika.

Što se tiče napretka medicine danas imamo pilulice koje nas čine sretnima, možda je budućnost u pilulicama koje nas čine marljivima, željnima znanja učenja ..... iako ja ne mislim da je tako, mislim da je čovjekova osnovna potreba da uči, radi, stvara, istražuje ........ samo ju je današnje društvo potisnula.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 11:03   #66
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Slažem se, većina će gledati utakmice i piti pivo.
Ček' malo... što tu ne valja? Pivo nije dobro? Utakmice su dosadne?
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 11:14   #67
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Ček' malo... što tu ne valja? Pivo nije dobro? Utakmice su dosadne?
Gledati kako 24 čovjeka trči i naganja loptu je dosadno i bez veze. Nikakve koristi od takve aktivnosti, pače samo štete. Oni koji se na taj način *bave*sportom pretvaraju se u nepokretne debele prasce koji se ne mogu maknuti iz fotelje. I još uz to piti alkohol od kojeg će najverojatnije biti pripiti ako ne i potpuno pijani.

Takav profesionalni sport dobar je samo za onu nekolicinu koji se na njemu jako bogate.

Nije dobar čak ni za nogometaše jer je toliko intenzivan (to je tako jer su novci u pitanju, treba zaraditi što više) da ih pretvara u invalide.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 11:36   #68
Nije to americki nogomet da igraci ostanu invalidi.

Ja volim pogledati dobru tekmu kakvih bude na prvenstvima, a i to narodsko navijanje za svoje ajd i naboj, ponos (iako samo sjedis i gledas druge kako se bore, al ajd tvoji su, slicno kao kad gledat protagonisu u filmu s kojim si se suzivio...), neka tih nacionalno sportskih festivala svakih 2-4 godine.. to su neke od posljednjih stvari koje drze nacije nacijama.... Klupski nogomet mi je manje zanimljiviji, to cu pogledati samo tekme izmedju vrhunskih momcadi ako nemam nista bitno drugo za delat. U prosjeku ako pogledam 10 utakmica godisnje..

Pivo mi vec godinama pjeni na guzicu tako da izbjegavam... ali nekad prije kad se to nije desavalo, volio sam i koje pivo uz to... ne moze ni covjek biti stalno naspanan, treba se ponekad opustiti..
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 11:53   #69
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Gledati kako 24 čovjeka trči i naganja loptu je dosadno i bez veze. Nikakve koristi od takve aktivnosti
Ovakvi i slični stavovi su potvrda mog mišljenja da su suvremeni ljevičari u biti - elitisti.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 12:16   #70
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Nije to americki nogomet da igraci ostanu invalidi.

neka tih nacionalno sportskih festivala svakih 2-4 godine..

Pivo mi vec godinama pjeni na guzicu tako da izbjegavam...
Medo pitao, ja dogovorila.

Ali slažem se, neka nogometa, ljudima treba i kruha i igara. Sve je dobro ako je u umjerenoj mjeri, čak i pivo.

Volim i ja pogledati utakmicu, kao i dobar film, ali ako moram birati radije ću izabrati dobru knjigu.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 12:17   #71
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Ovakvi i slični stavovi su potvrda mog mišljenja da su suvremeni ljevičari u biti - elitisti.
Što tu ima elitističkog?
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 12:20   #72
Ja ne pušim te sheme, brijem da će nas minimalno pola (a vjerojatno i više) pobit kad izgube potrebu za nama u smislu radne snage. Kontam da sam sad uletio kao debil na temu i vidim da trenutno pričate o nogometu, ali bilo je jače od mene. To je nešto u što sam uvjeren već godinama. I nema previše veze sa nekim popularnim teorijama zavjere i takvim stvarima, jednostavno mi to kad sve uzmem u obzir djeluje najvjerojatnije. Ono, ne mogu si zamislit da ljude koji odlaze u "izmišljene" ratove i slične idiotarije zapravo boli kurac za nas obične smrtnike.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 12:23   #73
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Ja ne pušim te sheme, brijem da će nas minimalno pola (a vjerojatno i više) pobit kad izgube potrebu za nama u smislu radne snage. Kontam da sam sad uletio kao debil na temu i vidim da trenutno pričate o nogometu, ali bilo je jače od mene. To je nešto u što sam uvjeren već godinama. I nema previše veze sa nekim popularnim teorijama zavjere i takvim stvarima, jednostavno mi to kad sve uzmem u obzir djeluje najvjerojatnije. Ono, ne mogu si zamislit da ljude koji odlaze u "izmišljene" ratove i slične idiotarije zapravo boli kurac za nas obične smrtnike.
Koji su to oni? Masoni, kapitalisti?

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Što tu ima elitističkog?
Narod želi kruha i igara - ne kazalište i knjige, nego nogomet, pivo, zastave i Thompsona.
Kad pišeš osjeti se prezir prema tome (tim veseljima malog čovjeka).
Doduše, može se kritizirati nogomet, naročito profesionalni, ali opet tu ljevičari pokazuju da nemaju kontakt s narodom; da su previše okruženi sebi sličnima.
Jer narod želi nogomet.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 12:36   #74
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Koji su to oni? Masoni, kapitalisti?
Tak nebitno, tko god da spada u tu globalističku elitu. Vjerojatno ih ima od bankara do katoličke crkve. Vidiš da već sad promoviraju razne metode snižavanja nataliteta, kaj tek misliš da će bit jednom kada im ni kao radna snaga nećemo trebat? Imat će svoju besmrtnost ili nešto što barem ide u tom smjeru, imat će svoje robote i jaku AI, šta ćemo im mi? To nisu ljudi koji će iz dubine svog srca sve nas uzdržavat i puštat nas da se samo kotimo tu na Zemlji. Vjerojatno će nać neki način da nas steriliziraju i tako srežu populaciju.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 12:38   #75
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post

Ja ne pušim te sheme, brijem da će nas minimalno pola (a vjerojatno i više) pobit kad izgube potrebu za nama u smislu radne snage.

Ono, ne mogu si zamislit da ljude koji odlaze u "izmišljene" ratove i slične idiotarije zapravo boli kurac za nas obične smrtnike.
Sa zadnjom rečenicom se slažem, ljudima nije stalo do ljudi. Ubijati će i to masovno, ubijati će djecu, odnosno one od kojih im ne prijeti nikakva opasnost.

Međutim, ljudima drugi ljudi trebaju kao kupci. Ako masovno proizvodiš moraš masovno i prodavati. Ako proizvodiš milijun jogurta dnevno, moraš za njih imati milijun kupaca. Čovjek, bogat, siromašan, može popiti samo jedan jogurt, slikovito rečeno. Istina, neke potrebe možeš umjetno stvoriti pa jedna žena može imati tisuću cipela .... ali nećemo širiti temu.

Ljudi će pobiti druge ljude samo ako im ovi više ne budu trebali kao kupci.

Međutim, time će uništiti i sebe same, odnosno cjelokupno čovječanstvo.

Naime, pravilo je da je čovječanstvo to naprednije što nas ima više. Neki smatraju da to nije slučajno, da nas treba biti više da bi napredovali. Ako nas bude manje - nazadovati ćemo.

Za dio znanstvenika tu leži i odgovor zašto su ljudi euroazijskog kontinenta bili tehnološki znatno napredniji od ljudi Amerika, Afrika i Australije (domicilno stanovništvo). Naime, euroazijski kontinent olakšava kretanje, ljudi su putovali, dijelili ideje, zamisli, otkrića, lijekove ........ i tako napredovali brže od izoliranih zajednica koje to nisu mogle.

Dakle, zašto nas treba puno? Jer treba puno kupaca - to je čisti ekonomski materijalizam. I jer samo tako napredujemo.

Čovječanstvo da bi preživjelo treba moći napustiti Zemlju. To je vrlo težak i složen poduhvat za kojeg treba puno ljudi, sva njihova pamet i sva tehnologija, ona koja postoji i ona koja će tek postojati.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 12:40   #76
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Tak nebitno, tko god da spada u tu globalističku elitu. Vjerojatno ih ima od bankara do katoličke crkve. Vidiš da već sad promoviraju razne metode snižavanja nataliteta, kaj tek misliš da će bit jednom kada im ni kao radna snaga nećemo trebat? Imat će svoju besmrtnost ili nešto što barem ide u tom smjeru, imat će svoje robote i jaku AI, šta ćemo im mi? To nisu ljudi koji će iz dubine svog srca sve nas uzdržavat i puštat nas da se samo kotimo tu na Zemlji. Vjerojatno će nać neki način da nas steriliziraju i tako srežu populaciju.
Znači, misliš da je svijet u opasnosti, i što misliš učiniti povodom toga?
Hoćeš li biti pasivan ili se boriti?

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Sa zadnjom rečenicom se slažem, ljudima nije stalo do ljudi. Ubijati će i to masovno, ubijati će djecu, odnosno one od kojih im ne prijeti nikakva opasnost.
Paradoks je ovako razmišljati i istovremeno zastupati nekakav humanizam.
Jer humanizam ima smisla samo ako su ljudi po prirodi - dobri i razumni.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 12:45   #77
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Koji su to oni? Masoni, kapitalisti?



Narod želi kruha i igara - ne kazalište i knjige, nego nogomet, pivo, zastave i Thompsona.
Kad pišeš osjeti se prezir prema tome (tim veseljima malog čovjeka).
Doduše, može se kritizirati nogomet, naročito profesionalni, ali opet tu ljevičari pokazuju da nemaju kontakt s narodom; da su previše okruženi sebi sličnima.
Jer narod želi nogomet.
Znam ja što narod želi, nisam ni slijepa ni gluha. A ne živim na Marsu. Kada hrvatska reprezentacija pobijedi ori se ulicama, puca se, zvuči kao omanji rat. Kada je utakmica po zvukovima mogu pogoditi rezultat - tišina, naši gube, puca se, naši zabili gol .......

Međutim, ja u kazalištu, knjigama, znanosti ..... ne vidim ništa elitističkog. Ne znam zašto prosječan, neelitistički Hrvat ne bi nedjeljom išao na utakmicu , ponedjeljkom u knjižnicu a četvrtkom u zvjezdarnicu.

Ne mislim da su Platon, Fromm i ostali samo za nekakvu elitu. Ne vidim zašto običan Hrvat ne bi jedno večer proveo sa društvom u kafiću, drugo uz televiziju i tursku sapunicu a treće sa Platonom.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 12:50   #78
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Znam ja što narod želi, nisam ni slijepa ni gluha. A ne živim na Marsu. Kada hrvatska reprezentacija pobijedi ori se ulicama, puca se, zvuči kao omanji rat. Kada je utakmica po zvukovima mogu pogoditi rezultat - tišina, naši gube, puca se, naši zabili gol .......

Međutim, ja u kazalištu, knjigama, znanosti ..... ne vidim ništa elitističkog. Ne znam zašto prosječan, neelitistički Hrvat ne bi nedjeljom išao na utakmicu , ponedjeljkom u knjižnicu a četvrtkom u zvjezdarnicu.

Ne mislim da su Platon, Fromm i ostali samo za nekakvu elitu. Ne vidim zašto običan Hrvat ne bi jedno večer proveo sa društvom u kafiću, drugo uz televiziju i tursku sapunicu a treće sa Platonom.
Ne pričam o političkoj ili umjetničkoj eliti. Običan Hrvat to sve može, ali to ne čini. Onaj koji čini taj već, pojednostavljeno rečeno, postaje elita (po jednom shvaćanju tog pojma).
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 12:50   #79
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post

Paradoks je ovako razmišljati i istovremeno zastupati nekakav humanizam.
Jer humanizam ima smisla samo ako su ljudi po prirodi - dobri i razumni.
Gdje sam ja napisala da ljudi nisu po prirodi dobri i razumni?

Moguće je da ih društvo formira da budu zli i nerazumni, zar ne? Već sam postavila pitanje da se ne zna zašto je čovjek takav kakav je, odnosno koliki je utjecaj društva a koliki je utjecaj gena.

Uostalom, zašto bi svi ljudi bili dobri i razumni?

Imamo psihopate, zar ne? Oni ne mogu biti dobri. A i oni su ljudi.

Čovječanstvo ima osam milijardi ljudi, ne možeš ih sve obuhvatiti jednom floskulom tipa *ljudi su dobri*.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 12:55   #80
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Gdje sam ja napisala da ljudi nisu po prirodi dobri i razumni?

Moguće je da ih društvo formira da budu zli i nerazumni, zar ne? Već sam postavila pitanje da se ne zna zašto je čovjek takav kakav je, odnosno koliki je utjecaj društva a koliki je utjecaj gena.

Uostalom, zašto bi svi ljudi bili dobri i razumni?

Imamo psihopate, zar ne? Oni ne mogu biti dobri. A i oni su ljudi.

Čovječanstvo ima osam milijardi ljudi, ne možeš ih sve obuhvatiti jednom floskulom tipa *ljudi su dobri*.
Kada se kaže "biti human", tu se misli "biti dobar".
Tko nije dobar time ispada iz ljudske zajednice.
A ti kažeš "ljudi ubijaju one koji im nisu od koristi". Čak ne "neki ljudi" nego baš "ljudi".
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:49.