Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2013., 10:10   #41
Ajama, Sempervivumi (čuvarkuće) su vanske biljke - PERENE - te trebaju prezimjeti vani. Ako ih budeš držala u sobi, one neće prestati rasti, pa će zbog manjka svjetlosti biti blijede i izdužene, a polako će propasti.

Moja album: https://www.facebook.com/sempervivum...8292724&type=3
renee-sempsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 10:23   #42
Imam jedno pitanje u vezi čuvarkuće (sempervivum). Ove godine su mi prekrasni, veliki, tako dekorativni i rado bi ih unijela u kuću tijekom zimskih dana. Mama mi kaže da će uvenuti/osušiti se, a ja nekako računam da su žilavi i da bi "preživjeli". Imam još par sukulenata koji su mi fantastični i rado bi ih preko zime držala unutra. Što kažete? Ne želim završiti kao sukulent-distrojerica.
Maiken is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 21:07   #43
Hvala ti, baš čitam temu Sukulenata i gledam tvoje fotke. Ajme što imaš lijepe sukulente! Prekrasni! Kako si ih dobro aranžirala, profi... Daj mi samo reci jel ih držiš unutra i preko zime?

Edit: Sad bi i ovo trebala tamo pisati, zar ne?
Maiken is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2015., 12:52   #44
Bok, sukulent- distrojerica u pokušaju!

Mislim da ti je mama u pravu. Čuvarkuće ti neće uvenuti ako ih uneseš u kuću, ali zbog manjka dnevne svjetlosti će izgubiti oblik - izdužiti se, nešto će se listova vjerojatno osušiti ili istrunuti ako se zaigraš s imalo više vode.

Koliko sam zaključila iz iskustva sa svojima (pokoj im duši op najbolje su se održali oni koji su zimi bili u hladnijim prostorijama. To znači da je temperatura veći dio dana u tim prostorijama bila oko 21 stupanj, a noću se spuštala na 18, a kako su bili na prozoru, tu je vjerojatno bilo maksimalno 15 stupnjeva.

Možda netko ima drugačije iskutvo, pa ti da savjeti koji bi ti se više dopao. Mislim da je baš na ovoj temi jedna forumašica napisala da čuvarkuše stalno drži na prozorskoj dasci (s vanjske strane) i da joj se sjajno održavaju i napreduju.

Nema ti druge nego za interijer uzeti nešto s dekorativnim lišćem. Tako ćeš manje patiti za svojim čuvarkućama u vrtu i istovremeno dati više živosti interijeru, jer ti sukulenti nisu baš najdekorativnije biljke zimi.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 18:01   #45
Znači uzeo sam u lidla onaj mali kaktusić i šta sad.
On je u plastičnoj posudici i to sve stoji u glinenoj posudi.
Posuda nema dolje rupice(prvi put se srećem sa glinenom posudom).
Dali da na dno stavim malo kamečića i ostalo nadopunim onom zemljom za cvijeće.
Ukratko, upomoć.
Ovu zimu su nam pocrkali svi kaktusići na dvorištu pa polako nadoknađujemo.

hvala pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 20:36   #46
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Znači uzeo sam u lidla onaj mali kaktusić i šta sad.
On je u plastičnoj posudici i to sve stoji u glinenoj posudi.
Posuda nema dolje rupice(prvi put se srećem sa glinenom posudom).
Dali da na dno stavim malo kamečića i ostalo nadopunim onom zemljom za cvijeće.
Ukratko, upomoć.
Ovu zimu su nam pocrkali svi kaktusići na dvorištu pa polako nadoknađujemo.

hvala pozdrav
Presaditi kaktus u normalnu teglicu sa rupama na dnu i obavezno na dno kamenčiće.
Zemlja za cvijeće nije dobra za kaktuse, treba je pomiješati sa riječnim pijeskom u omjeru 1:2.
Šta su kaktusići po zimi radili vani?
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 12:26   #47
Ha, sta su radili vani, smrzavali se, sta ce drugo.
Nije bilo mjesta, evakuiralo se nesto a ovo je bilo - sta bude.

Uglavnom, na onoj glinenoj teglici sam napravio par rupica i stavio ga u nju.
Ko ce nabavit przine, stavio sam malo obicne zemlje pa sta bude.
Pise tamo na omotu NPK, valjda bi ga trebalo i malo pognojiti.
Nemam pojma cime, ima li netko ideju?

hvala pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 14:15   #48
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Ha, sta su radili vani, smrzavali se, sta ce drugo.
Nije bilo mjesta, evakuiralo se nesto a ovo je bilo - sta bude.

Uglavnom, na onoj glinenoj teglici sam napravio par rupica i stavio ga u nju.
Ko ce nabavit przine, stavio sam malo obicne zemlje pa sta bude.
Pise tamo na omotu NPK, valjda bi ga trebalo i malo pognojiti.
Nemam pojma cime, ima li netko ideju?

hvala pozdrav
S obzirom na pržinu mora da si uz more pa bi kaktusi mogli prezimiti vani samo ih drži na suhom, da kiša ne pada po njima. Izdržati će i lagani minus ali važno je da budu potpuno suhi.
Ne gnojiti sa NPK gnojivom jer ćeš ih utamaniti. Kupi posebno gnojivo za kaktuse. Nađe se po poljoapotekama, u vrtnim centrima (Bauhaus).
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 13:10   #49
Echeveria

Imam jednu Echeveriju iz Lidla, mislim da se radi o sorti Perle von Nürnberg ili nekoj izuzetno sličnoj toj jer su joj listovi djelomično ljubičasto-rozi (nije pisalo na teglici, nisam mogla ni pronaći na netu identičnu mojoj) i mučim se s njom otkako sam je nabavila, a to je bilo otprilike sredinom svibnja. Već kod kupnje imala je par presavijenih, naizgled slomljenih donjih listova i ajd, kao što sam pretpostavila, oni su s vremenom otpali kako je rasla. No ja imam dojam da toj biljci apsolutno ništa ne odgovara. Ne paše joj svijetlo mjesto, ne paše joj tamno, ne odgovara joj voda, ne odgovara ni kada je rjeđe dobije; konstantno su joj donji listovi smežurani i mekani, lako savitljivi, uopće nije onako "plump" i zdravog izgleda i sjaja kao kada sam je donijela, a također vidim i da su se listovi onako ispružili, znači te rozete više nisu uvrnute prema gore i uzdignute i čvrste, nego stalno padaju. Jednom sam je presadila u novu zemlju s više pijeska i kamenčića, onda se činilo jedno vrijeme da uspijeva, onda mi ju je netko tik nakon zalijevanja stavio na sunce pa joj se par listova ispeklo i imalo crne fleke, otad me pogotovo tlači. Nemam pojma što s njom, čitam i čitam pa ništa ne saznajem. Dobra je stvar što ona iz sredine konstantno raste i znači da se nešto pozitivno događa, ali nema šanse da bude velika i zdrava. Inače, stoji mi u plastičnoj teglici s rupama odozdo i još je unutar jedne keramičke teglice, tako da mislim da s drenažom problema nema. Svaka pomoć je dobrodošla, hvala!
Guloth is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 13:28   #50
Trebalo ju je nakon kupnje postupno privikavati na dnevno svjetlo i na kraju ostaviti da se "prži" kako bi postigla plump izgled. Probaj i sad, malo po malo.
Lorraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 13:37   #51
Probat ću onda tako; sada mi već par tjedana stoji na južnom prozoru, ali sam je stavila u desni kut, tako da dobija svjetlost i toplinu od onog jutarneg sunca pa sve do nekih ranih popodnevnih sati, a onda bude u polusjeni kako se sunce miče prema zapadu. Vode joj dam kada je zemlja suha (cca 1 tjedno), navodno im ne treba puno vode uopće. Izgleda da su jako osjetljive i razmažene... Ajd postavit ću i par slika nakon kupnje i danas pa možda uvidite nešto što ja nisam...
Guloth is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 13:50   #52
https://imgur.com/a/JoppIQq

Nadam se da se vide sve slike u postu. Najdonje dvije su netom nakon kupnje - svibanj; treća je uslikana otprilike u srpnju (prije nego su sprženi neki listovi); i najviše dvije su danas. "Razvoj" je i više nego očigledan lol, zbilja joj je teško ugoditi.
Btw: one donje listove koji su bili smežurani i sprženi na nekim mjestima sam otkinula i stavila da propagiraju; od cca 6 listova, zasad 2 puštaju malu Echeveriju, ostali još ništa, tako da će makar biti mladica; nadam se da će se uspjeti razviti.
Guloth is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 16:31   #53
Malo je bolesno da imamo iste kaktuse iz Lidla, isti sukulent i jako sličnu kutiju sa slonovima.

Moji sukulenti stoje na terasi tijekom cijele godine i dobiju vode samo subotom i to jako malo. Ovaj tvoj, na koji se žališ, je poprilično osjetljiv. Moj jedan takav je uvenuo nakon možda šest mjeseci, ali ovaj sad se drži samo zato jer je vani.

Ovo je moja ekipa.

Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 18:20   #54
Quote:
Guloth kaže: Pogledaj post
Probat ću onda tako; sada mi već par tjedana stoji na južnom prozoru, ali sam je stavila u desni kut, tako da dobija svjetlost i toplinu od onog jutarneg sunca pa sve do nekih ranih popodnevnih sati, a onda bude u polusjeni kako se sunce miče prema zapadu. Vode joj dam kada je zemlja suha (cca 1 tjedno), navodno im ne treba puno vode uopće. Izgleda da su jako osjetljive i razmažene... Ajd postavit ću i par slika nakon kupnje i danas pa možda uvidite nešto što ja nisam...
Ja bi joj oprala korijen, promijenila zemlju, stavila dohranu i polako privikavala na sunce. Osim što nema dovoljno sunca, izgleda bolesno (vunaste uši možda, one "vole" Perle). Uz to, Perla mora van, samo zimi bi trebala biti u negrijanoj prostoriji uz izvor svjetla.

Quote:
Guloth kaže: Pogledaj post
https://imgur.com/a/JoppIQq

Nadam se da se vide sve slike u postu. Najdonje dvije su netom nakon kupnje - svibanj; treća je uslikana otprilike u srpnju (prije nego su sprženi neki listovi); i najviše dvije su danas. "Razvoj" je i više nego očigledan lol, zbilja joj je teško ugoditi.
Btw: one donje listove koji su bili smežurani i sprženi na nekim mjestima sam otkinula i stavila da propagiraju; od cca 6 listova, zasad 2 puštaju malu Echeveriju, ostali još ništa, tako da će makar biti mladica; nadam se da će se uspjeti razviti.
I to je super rezultat obzirom da listovi nisu bili potpuno zdravi. Za konkretnu stabljiku treba cca godinu dana ako se propagira iz lista. I često treba pregledavati ima li ušiju, one uzrokuju stagniranje...
Lorraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 20:19   #55
Quote:
Urbanna kaže: Pogledaj post
Malo je bolesno da imamo iste kaktuse iz Lidla, isti sukulent i jako sličnu kutiju sa slonovima.

Moji sukulenti stoje na terasi tijekom cijele godine i dobiju vode samo subotom i to jako malo. Ovaj tvoj, na koji se žališ, je poprilično osjetljiv. Moj jedan takav je uvenuo nakon možda šest mjeseci, ali ovaj sad se drži samo zato jer je vani.

Ovo je moja ekipa.

Haha, predobro! Baš ti je lijepa kolekcija, ja se u budućnosti nadam doktorirati sve to u vezi biljaka koje namjeravam držati i imati svoju kuću, dvorište i terasu pa ću ih tamo onda sigurno također držati. Skužila sam da mu je vani bolje, ali kako nisam u svojoj kući, ljudi su skloni premještanju mojih stvari (iako im ne smetaju uopće) pa onda nažalost moram naći alternative za sada. No sad je i zahladilo pa se nadam da će mu u prozoru biti sasvim u redu jer će dobiti to sunce i svijetlo barem pola dana, a opet neće se kuhati kada počnemo grijati sobu jer je temperatura na prozoru puno niža. Valjda će upaliti.


Quote:
Lorraine kaže: Pogledaj post
Ja bi joj oprala korijen, promijenila zemlju, stavila dohranu i polako privikavala na sunce. Osim što nema dovoljno sunca, izgleda bolesno (vunaste uši možda, one "vole" Perle). Uz to, Perla mora van, samo zimi bi trebala biti u negrijanoj prostoriji uz izvor svjetla.

I to je super rezultat obzirom da listovi nisu bili potpuno zdravi. Za konkretnu stabljiku treba cca godinu dana ako se propagira iz lista. I često treba pregledavati ima li ušiju, one uzrokuju stagniranje...
Te fertilizere tek moram istražiti, nisam se previše informirala, ali ću imati na umu. Što se tiče tih buba koje napadaju, ne primjećujem apsolutno ništa oko njih niti su listovi izgriženi i slično, samo kao da joj vrijeme ne pogoduje ili nešto s korijenom nije u redu. No kažem, presadih je već jednom pa mi nije jasno; ali probat ću opet. Onda ću se načekati za propagaciju, sad su oni "pipci" na dva lista dugi centimetar-dva, a propagiraju već mjesec i pol otprilike. Premda mi je i to super rezultat. Vidjet ćemo, ja se baš volim sekirati oko biljaka XD jer su mi drage i ove godine po prvi put pokušavam nešto svoje uzgojiti i imati pa sam dosta uzbuđena oko toga. Hvala svima na pomoći!
Guloth is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 21:41   #56
Ako imaš one dvostruke prozore, stavi ih bolje između. Mislim da će u stanu biti pretoplo. ��
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 21:57   #57
Quote:
Urbanna kaže: Pogledaj post
Ako imaš one dvostruke prozore, stavi ih bolje između. Mislim da će u stanu biti pretoplo. ��
Nažalost nemam, ali imamo iznutra postavljenu onu deblju roletu iz Jyska koja dosta dobro izolira sobu od tog prozora i prostora na njemu pa će možda pomoći; ako ne, onda ću ih probati smjestiti u amfort, tamo je otprilike kao vani, ali zaklonjenije i sigurnije.
Guloth is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2019., 18:39   #58
Moze li se cuvarkuca razmnozavati iz listova?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
__________________
...Neki su rođeni za maske,neki statiraju do daske,ja sam pozitivno-negativan lik...
character is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2019., 08:57   #59
Quote:
character kaže: Pogledaj post
Moze li se cuvarkuca razmnozavati iz listova?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Ne, ali razmnožava se sjemenom ili izdancima.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2019., 12:27   #60
bok, trebam savjet oko sukulentata, nisam ih nikad imala.

imam odličnu posudu, pliću i širu i stavila bi u nju više toga, čuvarkuću, koji kaktusić i sl.

mogu li oni ići zajedno? i kako ih najbolje timariti jer će biti u stanu, blizu prozora na jugu (sunce će ići na njih krozo prozor dio dana).
znači efekt staklenika, ali sukulentima to paše, zar ne...?
__________________
manje je više
argentina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:55.